Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα είναι ότι μέσα στην Θεσσαλονίκη σε κάποια σημεία που είχα πάει πριν λίγο καιρό έβλεπα χαμηλές ταχύτητες σε κεντρικά σημεία σε εσωτερικό χώρο . Επισκέφτηκα αρκετούς πελάτες σε αρκετά σημεία της πόλης. Αυτό μάλλον θέλει να πετάξουν και μερικές 800αρες και ca για να γίνει δουλειά. Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Καλοχωρι Θεσσαλονικης B20/B3 κυριως και 3η γενια 2100

Η 1800 ηταν 15Mhz,Earfcn 1426

20Mhz=1451

10Mhz=1401

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Λεπτοκαρυα και πλακα λιτοχωρου η voda εχει 4G+???

Δηλαδη αν αναβαθμισω συσκευη σε 4g+ θα δω διαφορα προς το καλυτερο η τα ιδια χαλια;

 

Αλλιως θα παω να παρω καρτα γραφικων να παιζω pubg με ultra settings χεχεχε

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Λεπτοκαρυα και πλακα λιτοχωρου η voda εχει 4G+???

Δηλαδη αν αναβαθμισω συσκευη σε 4g+ θα δω διαφορα προς το καλυτερο η τα ιδια χαλια;

 

Αλλιως θα παω να παρω καρτα γραφικων να παιζω pubg με ultra settings χεχεχε

 

Ειναι θεμα αν κανει 2CA και ρυθμιση δικτυου.Αν εισαι πανω απο τις γραμμες στη λεπτοκαρυα,εχεις 1800.Απο κατω γυρναει σε 800 και ειδικα προς τα ΚΑΑΥ.Και Πλακα επισης.

Στα 2100 το 3G εχει 4-5Mbps.

Η 800αρα εχει 0,5-1Mbps.

Και 7-8Mbps ειδα στις 4:30 το πρωι.

Για Upload εχει 2-3Mbps,μεχρι 7-8 το βραδυ αργα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Rsrq δε κοιτάμε δηλαδή ε; επιπλέον το allocation των prbs έχει να κάνει με το policy. Μπορεί η Vodafone να μη θέλει να σπαταλα πόρους σε κακή λήψη. Θα βλέπετε πολύ επιφανειακά τα πράγματα, και εννοείται ότι δεν έχετε υποχρέωση να τα ξέρετε όλα αυτά. :)

 

Επαναφέρω το θέμα, γιατί είχα ξεχάσει να σε ρωτήσω τότε, αρχές του μήνα. :p

 

Επειδή δεν έχω καταλάβει την ένδειξη του RSRQ, μπορείς να μας εξηγήσεις χοντρικά τι είναι; Η ποιότητα του σήματος μήπως; Μέχρι ποιον αριθμό θεωρείται καλό;

 

Υ.Γ. Μετά από λίγο, η Voda με γυρίζει σε 3G, δεν το κρατάει...

 

Screenshot_Net_Monster_20180823_131109.png

Link to comment
Share on other sites

Eίναι πολύ κακό το σήμα σου. Η αλλαγή είναι ορθή.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα, γιατί είχα ξεχάσει να σε ρωτήσω τότε, αρχές του μήνα. :p

 

Επειδή δεν έχω καταλάβει την ένδειξη του RSRQ, μπορείς να μας εξηγήσεις χοντρικά τι είναι; Η ποιότητα του σήματος μήπως; Μέχρι ποιον αριθμό θεωρείται καλό;

 

Υ.Γ. Μετά από λίγο, η Voda με γυρίζει σε 3G, δεν το κρατάει...

 

Screenshot_Net_Monster_20180823_131109.png

 

Καταρχάς, το RSRP είναι πολύ χαμηλό. Αποκλείεται να σε κρατήσει με χαμηλότερο των -120 dBm η Vodafone. Θα σου κάνει handover για αποφυγή προβλημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, το RSRP είναι πολύ χαμηλό. Αποκλείεται να σε κρατήσει με χαμηλότερο των -120 dBm η Vodafone. Θα σου κάνει handover για αποφυγή προβλημάτων.

 

Δεν είναι μόνο αυτό. Έχει 40dB διαφορά το RSSI από RSRP. Αυτό σημαίνει ραδιόφωνο. Το uplink σου απλά έχει σκοτωθεί.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, το RSRP είναι πολύ χαμηλό. Αποκλείεται να σε κρατήσει με χαμηλότερο των -120 dBm η Vodafone. Θα σου κάνει handover για αποφυγή προβλημάτων.

 

Το γνωρίζω. Η Vodafone είναι η πιο "εύκολη" στις εναλλαγές, λόγω κακού σήματος.

 

Αυτό που ρώτησα εγώ ήταν πληροφορίες (χοντρικά) για το RSRQ. Υπάρχουν μερικές περίεργες 800αρες της Vodafone.

 

Π.χ. αυτή η 800αρα, που πιάνει στο χωριό. Τώρα φαίνεται μια χαρά και πιάνει 15 Mbps. Λίγα λεπτά αργότερα, στο ίδιο σημείο, ενώ το RSRP θα είναι παρόμοιο, το RSRQ θα είναι ψηλό (-13 dB ας πούμε) και η ταχύτητα τραγική (<1 Mbps). Αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Πρόβλημα στην κεραία; Παρεμβολές; Αυξημένη κίνηση; :what: Γενικά η συγκεκριμένη έχει μεγάλες αποκλίσεις στην ταχύτητα...

 

Screenshot_Net_Monster_20180823_204909.png

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερομαι για λίγο στο πρόβλημα πάνω στο Πηλιο Aγιο Λαβρεντιο. Η Vodafone επικοινώνησε μαζί μου και δέχθηκαν ότι υπάρχει πρόβλημα στην ευρύτερη περιοχή λόγο παρεμβολών . Χρειάζεται να στείλουν τεχνικούς ώστε να κάνουν μετρήσεις και να προβούν σε αλλαγές .

Κατά τα αλλά κατά τη φετινή μου επίσκεψη για τις καλοκερινες μου διακοπές δεν αντυμετοπισα θέματα με εξαίρεση το Βόλο και πιο ειδικά τις παραλιακές περιοχές του Παγασητικού .

Το δίκτυο το χρησιμοποίησα ευρέως καταναλώνοντας συνολικά 105Gb Roaming Data, και γύρω στα 20Gb από Vodafone GR SIM.

Σε χρόνους ομιλίας και εκεί μεγάλη κατανάλωση. κυμάνθηκα γύρω στα 2000 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω. Η Vodafone είναι η πιο "εύκολη" στις εναλλαγές, λόγω κακού σήματος.

 

Αυτό που ρώτησα εγώ ήταν πληροφορίες (χοντρικά) για το RSRQ. Υπάρχουν μερικές περίεργες 800αρες της Vodafone.

 

Π.χ. αυτή η 800αρα, που πιάνει στο χωριό. Τώρα φαίνεται μια χαρά και πιάνει 15 Mbps. Λίγα λεπτά αργότερα, στο ίδιο σημείο, ενώ το RSRP θα είναι παρόμοιο, το RSRQ θα είναι ψηλό (-13 dB ας πούμε) και η ταχύτητα τραγική (<1 Mbps). Αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Πρόβλημα στην κεραία; Παρεμβολές; Αυξημένη κίνηση; :what: Γενικά η συγκεκριμένη έχει μεγάλες αποκλίσεις στην ταχύτητα...

 

Screenshot_Net_Monster_20180823_204909.png

 

Μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα. Παρεμβολη, πρόβλημα στο Radio Unit, bug στον scheduler, πρόβλημα στο antenna unit calibration... Εσύ μόνο την ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά έχεις. Το troubleshooting είναι πολύπλοκο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό! Εδώ Χανιά δεν έχω δεί ακόμα B7 πουθενά. Όσο για CA άγνωστο λόγω xiaomi...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό! Εδώ Χανιά δεν έχω δεί ακόμα B7 πουθενά. Όσο για CA άγνωστο λόγω xiaomi...

 

Ακριβως,στην αναμονη βλεπω 2CA με 625 σε Redmi 5 Plus

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μερικά speedtests από Βόλο και Λάρισα.

 

Βόλος, περιοχή Γορίτσας. 2xCA, bands 7 + 3 (40 MHz total bandwidth).

http://i66.tinypic.com/280r4ti.jpg

 

http://i68.tinypic.com/24lpp2g.jpg

 

Λάρισα, band 3 @20 MHz (οδός Βόλου)

http://i67.tinypic.com/j6u53l.jpg

 

Λάρισα, band 3 @20 MHz (οδός Ηρώων Πολυτεχνείου)

http://i68.tinypic.com/rhlgmq.jpg

 

Λάρισα, περιοχή Κτελ. Band 3 @20 MHz

http://i63.tinypic.com/35b9ogz.jpg

 

Βόλος, περιοχή Αναύρου. Band 3 @20 MHz.

http://i64.tinypic.com/34t5qtt.jpg

 

Σέρνεται το δίκτυο.

Edited by XP130TD
τεράστιες εικόνες
Link to comment
Share on other sites

@kotsianis7 __ Στο 4G+, όντως σέρνεται... 40 Mbps και 1 upload με 40 MHz bandwidth, είναι μέτρια προς χάλια.

 

Πάντως, στη Θεσσαλία φαίνεται να παίζει καλά η Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως Κωνσταντίνε σε όλο το Πήλιο πάνω από 20mbps δε φτάσαμε. Και το εννοώ. Ίσως να ήταν λόγω των ημερών αλλά και πάλι όταν έχεις τη μία να χτυπά 200αρια και την άλλη 50 άρια μοιάζει λίγο... Ας δούμε τι θα κάνουν με το πρόβλημα στα Χανια Πηλίου γιατί πραγματικά το Network configuration είναι παιδικό. Sorry.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@kotsianis7 __ Στο 4G+, όντως σέρνεται... 40 Mbps και 1 upload με 40 MHz bandwidth, είναι μέτρια προς χάλια.

 

Πάντως, στη Θεσσαλία φαίνεται να παίζει καλά η Vodafone.

 

Δεν αντιλέγω. Χαμηλό είναι. 64 QAM maybe? Θέλει σίγουρα αλλαγή. Αν και, τη χρησιμοποιεί για βασική την band 7 στην περιοχή. Υποθέτω καλύπτει αρκετά μεγάλο κομμάτι, παρότι ότι είναι πλήρως κατευθυντική ως συχνότητα και μπορείς να καλύψεις πολύ στοχευμένα περιοχή.

 

Εμείς πάντως Κωνσταντίνε σε όλο το Πήλιο πάνω από 20mbps δε φτάσαμε. Και το εννοώ. Ίσως να ήταν λόγω των ημερών αλλά και πάλι όταν έχεις τη μία να χτυπά 200αρια και την άλλη 50 άρια μοιάζει λίγο... Ας δούμε τι θα κάνουν με το πρόβλημα στα Χανια Πηλίου γιατί πραγματικά το Network configuration είναι παιδικό. Sorry.

 

Για τον σταθμό των Χανίων που αναφέρεις, επειδή έχω να πάω καιρό προς Άγιο Λαυρέντιο δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι λόγω της μεγάλης περιοχής που καλύπτει είναι ότι δίνει χαμηλές ταχύτητες (αν και έκαναν κάτι πειράματα νομίζω προ 1 μηνός περίπου με CA, με bands 3 + 20). Για το υπόλοιπο Πήλιο που αναφέρεις εγώ πραγματικά και φέτος είχα ένα δίκτυο λειτουργικό, σε αντίθεση με τη συνεταίρα που στο δυτικό Πήλιο υπήρχαν πολλές μέρες που απλά δεν φόρτωνε κάτι το 4G. Και το είχα αναφέρει πολλάκις νομίζω. Τώρα, όσον αφορά τις ταχύτητες, επειδή ποστάρισα και εγώ speedtests από διάφορες περιοχές, δεν είχα ιδιαίτερο παράπονο. Σε αρκετές περιπτώσεις ξεπερνούσαν τα 20 mbps. Αλλά και πάλι, η ουσία είναι πως, ανεξαρτήτως ταχύτητας, το δίκτυο ήταν λειτουργικό. Έβλεπα σήμα και λειτουργούσε. Ούτε περίεργα handovers, ούτε πεσμένες κλήσεις, ούτε κάτι άλλο. (Επαναλαμβάνω πως δεν αναφέρομαι για Άγιο Λαυρέντιο, καθώς έχω να πάω καιρό και δεν γνωρίζω τι παίζει σε κανονικές συνθήκες).

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν αναφέρομαι μόνο σε Άγιο Λαυρέντιο. Από Αγρια μέχρι Αργαλαστη το δίκτυο σου βγάζει την πίστη σε όλη αυτήν την περιοχή. Ασταθές σήμα και επιδόσεις. Και μεταπτώσεις σε 3η γενιά... κενά ενός λεπτού στον ηχο και αλλα κουλά. Όσον αφορά τη συνεργάτιδα τα έχω γράψει στο άλλο θέμα... δεν έχουν καμία σχέση τα 2 δίκτυα και σε σήμα και σε επιδόσεις.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως Κωνσταντίνε σε όλο το Πήλιο πάνω από 20mbps δε φτάσαμε. Και το εννοώ. Ίσως να ήταν λόγω των ημερών αλλά και πάλι όταν έχεις τη μία να χτυπά 200αρια και την άλλη 50 άρια μοιάζει λίγο... Ας δούμε τι θα κάνουν με το πρόβλημα στα Χανια Πηλίου γιατί πραγματικά το Network configuration είναι παιδικό. Sorry.

 

Οσο αυξάνονται οι συσκευές με μεγαλύτερο CAT αυξάνονται και οι τεχνολογιες που υποστηριζεί το δίκτυο...

Link to comment
Share on other sites

Είδα στην Τήνο σήμερα 4G+ από Vodafone. Περίπου 2-3 χλμ έξω από την χώρα. Με το τεστ που κάνει στην εφαρμογή έφτανε μέχρι 65-70mbps. Η πλάκα είναι πως μέσα στη χώρα μόνο απλό 4G έχω δει.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Εχει θεμα το 4G+ της voda με τα xiaomi;;;

Μάλλον το ανάποδο

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει θεμα το 4G+ της voda με τα xiaomi;;;

 

:lol::lol::lol: ιστορικό ποστ. Το ανάποδο φίλε μου.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

CA στον Άγιο Νικόλαο Βόλου, Β7 + Β3.

Βασική η band 7. Δεν καταλαβαίνω από πού έρχεται όμως το band 7 με ένταση κάπου στα -110 dBm. Δεν υπάρχει σταθμός κοντά σε καμία περίπτωση. Να χτυπάει από πολύ μεγάλο ύψος;:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...