Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω παρατηρησει οτι τωρα πλεον η vodafone εχει ακομα πιο δυνατο σημα στο 3G,γιατι οταν βαζω το κινητο στη διπλη λειτουργια συνηθως μου το γυρναει σε 3G,ειναι τερμα παντου..................

 

Υπάρχουν προτεραιότητες στο αν θα επιλεχθεί 2G ή 3G από το κινητό, και συνήθως, αν όχι σχεδόν πάντα, το 3G είναι πρώτη επιλογή, γι αυτό μπαίνει πρώτα εκεί το κινητό.

 

3G only κεραίες δεν νομίζω να υπάρχουν, σε κανένα δίκτυο.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν προτεραιότητες στο αν θα επιλεχθεί 2G ή 3G από το κινητό, και συνήθως, αν όχι σχεδόν πάντα, το 3G είναι πρώτη επιλογή, γι αυτό μπαίνει πρώτα εκεί το κινητό.

 

3G only κεραίες δεν νομίζω να υπάρχουν, σε κανένα δίκτυο.

 

3G only υπάρχουν και στα 3 δίκτυα ;)

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

3G only υπάρχουν και στα 3 δίκτυα ;)

 

Δεν υπάρχουν και στα τρία δίκτυα, εκτός micro ίσως σταθμών. Φυσικά, ως κεραίες, εννοώ την συνολική εγκατάσταση, με όλες τις καμπίνες.

 

Δεν έχει και νόημα, να βάλεις μόνο 3G κάπου.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν και στα τρία δίκτυα, εκτός micro ίσως σταθμών. Φυσικά, ως κεραίες, εννοώ την συνολική εγκατάσταση, με όλες τις καμπίνες.

 

Δεν έχει και νόημα, να βάλεις μόνο 3G κάπου.

 

Εγώ νομίζω το αντίθετο πάντως.

Καλύτερα να έρθουν σε συνεννόηση με την ΕΕΤΤ να τους αφήσει να χρησιμοποιήσουν τα 900 MHz για 3G και σιγά σιγά να αραιώσει η 2G κάλυψη. Το 3G προσφέρει πολύ καλύτερη αξιοποίηση του φάσματος.

Link to comment
Share on other sites

πλάκα κανείς; πολύ χαίρομαι μακάρι να το βελτιώσουν το σήμα τις βοντα μόνο για αυτό με νοιάζει.Ίσως να το φτιάχνουν για αυτό να έχει σκαμπανεύασματα. 3g ποιανείς; καλύτερο; Μακάρι παναγία μου ! Να το φτιάξουν. Διάβασε αυτό http://keraies.wordpress.com/2011/01/06/αρθρο-έκτρωμα/ , γράφει ότι έχει βγει νόμος ότι όσες κεραίες είναι παράνομες δεν κατεβαίνουν αλλά πρέπει να νομιμοποιηθούν πάλι καλά κάτι είναι και αυτό .

 

ειναι περιεργο το τι γινεται...

στo gsm (2g), μια πιανει τερμα , μια παει στη μια μπαρα...

στο 3g , ειναι συνεχεια τερμα...

 

οποτε ειναι επιλεγμενο το 3g και υπαρχει ξανα επικοινωνια... :)

 

οσο κρατησει βεβαια...

 

αλλα παλι καλα που εγινε αυτο, γιατι ηταν απαραδεκτη η κατασταση!

 

κι αμα βρουμε που ειναι η κεραια, δεν το γραφουμε, γιατι καποιοι δεν εχουν τι να κανουν και πανε και τις κατεβαζουν!! :) :P

Link to comment
Share on other sites

ειναι περιεργο το τι γινεται...

στo gsm (2g), μια πιανει τερμα , μια παει στη μια μπαρα...

στο 3g , ειναι συνεχεια τερμα...

 

οποτε ειναι επιλεγμενο το 3g και υπαρχει ξανα επικοινωνια... :)

 

οσο κρατησει βεβαια...

 

αλλα παλι καλα που εγινε αυτο, γιατι ηταν απαραδεκτη η κατασταση!

 

κι αμα βρουμε που ειναι η κεραια, δεν το γραφουμε, γιατι καποιοι δεν εχουν τι να κανουν και πανε και τις κατεβαζουν!! :) :P

 

τελεία ωραία εμένα μου έφτιαξες την μέρα. Όταν θα κατεβώ και εγώ κηφισιά θα το ελενξω και εγώ. Κατά την γνώμη μου καλύτερα να βάλεις το κινητό σου σε διπλή λειτουργία οπότε εάν τύχει και πέσει το σήμα 3g θα σε πάει αυτόματα στο gsm όταν δεν υπάρχει καθόλου δίκτυο 3g.Στην αγίου τρύφωνος από τον σπανό και κάτω ποιανεί 3g; φουλ;. Όσο για την κοσμοτε και την γουίντ έχεις παρατηρήσει καμία βελτίωση; όσον αφορά το απλό δίκτυο και το 3g; .τελικά ρώτησα τον αδελφό μου που είναι ήδη κηφισιά και επί τις ομήρου έχει πολύ καλό σήμα 3g που πριν δεν είχε έτσι μου είπε τελεία!! Μπράβο στην βοντα. Ευτυχώς που οι περισσότεροι έχουνε 3g κινητό άρα κανένας δεν θα έχει πρόβλημα. Αυτα είναι!!.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω το αντίθετο πάντως.

Καλύτερα να έρθουν σε συνεννόηση με την ΕΕΤΤ να τους αφήσει να χρησιμοποιήσουν τα 900 MHz για 3G και σιγά σιγά να αραιώσει η 2G κάλυψη. Το 3G προσφέρει πολύ καλύτερη αξιοποίηση του φάσματος.

 

γιατι το 3G προσφερει καλυτερη αξιοποιηση του φασματος?

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά είναι οτι στα 900 to 3G προσφέρει μεγαλύτερη κάλυψη και καλύτερο indoor performance αλλα χαμηλότερες ταχύτητες. Στα 2100 έχει σαφέστατα ανώτερες ταχύτητες αλλα πιό κακό indoor performance. Είναι απόλυτα λογικό γιατί 2100=μεγαλύτερο εύρος άρα μεγαλύτερες ταχύτητες. 900= μικροτερο εύρος= μικρότερες ταχύτητες.

 

ΤΟΣΟ απλα.

Το εμφανίζετε λες και θα σας σώσει αλλα και να μπεί μετά θα γκρινιάζετε για ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά είναι οτι στα 900 to 3G προσφέρει μεγαλύτερη κάλυψη και καλύτερο indoor performance αλλα χαμηλότερες ταχύτητες. Στα 2100 έχει σαφέστατα ανώτερες ταχύτητες αλλα πιό κακό indoor performance. Είναι απόλυτα λογικό γιατί 2100=μεγαλύτερο εύρος άρα μεγαλύτερες ταχύτητες. 900= μικροτερο εύρος= μικρότερες ταχύτητες.

 

ΤΟΣΟ απλα.

Το εμφανίζετε λες και θα σας σώσει αλλα και να μπεί μετά θα γκρινιάζετε για ταχύτητες.

 

κι εγω ετσι λεω δεν ειναι απαραιτητο,θα μπουν κι αλλες κεραιες και θα πυκνωσει κι αλλο το 2100 δε θα ειναι ετσι......

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά είναι οτι στα 900 to 3G προσφέρει μεγαλύτερη κάλυψη και καλύτερο indoor performance αλλα χαμηλότερες ταχύτητες. Στα 2100 έχει σαφέστατα ανώτερες ταχύτητες αλλα πιό κακό indoor performance. Είναι απόλυτα λογικό γιατί 2100=μεγαλύτερο εύρος άρα μεγαλύτερες ταχύτητες. 900= μικροτερο εύρος= μικρότερες ταχύτητες.

 

ΤΟΣΟ απλα.

Το εμφανίζετε λες και θα σας σώσει αλλα και να μπεί μετά θα γκρινιάζετε για ταχύτητες.

 

Μου είναι δύσκολο να καταλάβω γιατί ακριβώς γράφεις με αυτό το ύφος, οπότε θα σε παρακαλούσα να αλλάξεις τόνο.

 

Εξηγούμαι λοιπόν για τα 900MHz/3G:

H CDMA κωδικοποίηση προσφέρει για τα δίκτυα περισσότερο "χώρο" για συνδρομητές στο ίδιο εύρος φάσματος σε σχέση με την TDMA. Άρα, αν έχεις νοικιάσει π.χ. 30 MHz εύρος φάσματος, σε συμφέρει, εφόσον και οι συνδρομητές σου έχουν τα κατάλληλα τερματικά, να χρησιμοποιείς 3G παρά 2G σε αυτά τα 30MHz.

Διαφωνείς κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά είναι οτι στα 900 to 3G προσφέρει μεγαλύτερη κάλυψη και καλύτερο indoor performance αλλα χαμηλότερες ταχύτητες. Στα 2100 έχει σαφέστατα ανώτερες ταχύτητες αλλα πιό κακό indoor performance. Είναι απόλυτα λογικό γιατί 2100=μεγαλύτερο εύρος άρα μεγαλύτερες ταχύτητες. 900= μικροτερο εύρος= μικρότερες ταχύτητες.

 

ΤΟΣΟ απλα.

Το εμφανίζετε λες και θα σας σώσει αλλα και να μπεί μετά θα γκρινιάζετε για ταχύτητες.

 

Στα 2100 έχεις μεγαλύτερες ταχύτητες μόνο ίσως γιατί οι συχνότητες εκει ειναι πιο καθαρές σε σχέση με τα 900.

 

Γενικά, η μόνη διαφορά στις δυο συχνότητες ειναι ότι στα 900 επειη η συχνότητα ειναι χαμηλότερη, το μήκος κύματος ειναι μεγαλύτερο, η απόσβεση των ΗΜ κυμάτων μικρότερη, κι έτσι το σήμα με την ίδια ισχύ εκπομπής ταξιδεύει μακρύτερα με αποτέλεσμα στα 900 να έχεις καλύτερη κάλυψη με το ίδιο δίκτυο.

 

Σε χώρες Όπως η Ελλαδα με μεγάλες επιφάνειες θάλασσας, αυτο ειναι πολύτιμο :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Στα 2100 έχεις μεγαλύτερες ταχύτητες μόνο ίσως γιατί οι συχνότητες εκει ειναι πιο καθαρές σε σχέση με τα 900.

 

Γενικά, η μόνη διαφορά στις δυο συχνότητες ειναι ότι στα 900 επειη η συχνότητα ειναι χαμηλότερη, το μήκος κύματος ειναι μεγαλύτερο, η απόσβεση των ΗΜ κυμάτων μικρότερη, κι έτσι το σήμα με την ίδια ισχύ εκπομπής ταξιδεύει μακρύτερα με αποτέλεσμα στα 900 να έχεις καλύτερη κάλυψη με το ίδιο δίκτυο.

 

Σε χώρες Όπως η Ελλαδα με μεγάλες επιφάνειες θάλασσας, αυτο ειναι πολύτιμο :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

δηλαδη εαν η cosmote δεν επαιρνε το 2χ5 στα 900 δε θα μπορουσε να καλυψει τη θαλασσα?

 

Τωρα με το 2100 δε θα μπορεσει να καλυφθει η θαλασσα? εισαι τεχνικος τηλεπικοινωνιων?

Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

WCDMA yes.

Και με αυτούς που δεν έχουν 3G συσκευές τί θα γίνει?

 

Προφανώς δεν θα κόψεις το GSM δίκτυο. Θα το περιορίζεις σιγά σιγά σε λιγότερα κανάλια, με προοπτική σε 7-10 χρόνια να το σβήσεις τελείως και να παίζουν όλοι WCDMA/LTE.

 

δηλαδη εαν η cosmote δεν επαιρνε το 2χ5 στα 900 δε θα μπορουσε να καλυψει τη θαλασσα?

 

Τωρα με το 2100 δε θα μπορεσει να καλυφθει η θαλασσα? εισαι τεχνικος τηλεπικοινωνιων?

Η Cosmote είχε, και σε κάποιο βαθμό έχει ακόμα, μεγάλες τρύπες στο Αιγαίο.

Λόγω της φύσης του GSM (timing advance ώστε να χτυπήσεις το σωστό time slot), υπάρχει ένα hard limit στα ~35 km, το οποίο δεν μπορείς να ξεπεράσεις, όση ισχύ και να βάλεις στον σταθμό βάσης.

Στα (W)CDMA δίκτυα δεν υφίσταται τέτοιος περιορισμός, οπότε τα 2100 UMTS θα παίξουν καλύτερα από τα 900/1800 GSM στη θάλασσα.

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση!
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θα κόψεις το GSM δίκτυο. Θα το περιορίζεις σιγά σιγά σε λιγότερα κανάλια, με προοπτική σε 7-10 χρόνια να το σβήσεις τελείως και να παίζουν όλοι WCDMA/LTE.

Αυτό απλά δεν πρόκειτε να γίνει στα επόμενα 30 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό απλά δεν πρόκειτε να γίνει στα επόμενα 30 χρόνια.

 

Πιθανόν, αλλά δεν χρειάζεται όλο αυτό το φάσμα για GSM. Ας αφήσουν π.χ. 5 Mhz για GSM και τα άλλα 25 ας τα δώσουν σε πιο καινούργια πρωτόκολλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικα χρονια θα παψει η λειτουργια του δικτυου GSM αλλα το 3G επειδη εχει διαφορετικη δομη ως δικτυο το νετμονιτορ ειναι λιγο ακαταλαβιστικο,π.χ στο field test δε μπορω να καταλαβω τιποτα και δε μου δειχνει ενταση και εμβελεια,στο celltrack αμφιβαλλω εαν δειχνει την κανονικη ενταση,διοτι παρόλο που κινουμαι αργει να αλλαξει την ενδειξη,υπαρχει αξιοπιστο νετμονιτορ για 3G σε symbian περιβαλλον?
Link to comment
Share on other sites

Σε μερικα χρονια θα παψει η λειτουργια του δικτυου GSM αλλα το 3G επειδη εχει διαφορετικη δομη ως δικτυο το νετμονιτορ ειναι λιγο ακαταλαβιστικο,π.χ στο field test δε μπορω να καταλαβω τιποτα και δε μου δειχνει ενταση και εμβελεια,στο celltrack αμφιβαλλω εαν δειχνει την κανονικη ενταση,διοτι παρόλο που κινουμαι αργει να αλλαξει την ενδειξη,υπαρχει αξιοπιστο νετμονιτορ για 3G σε symbian περιβαλλον?

Το INSTRA RSSI είναι η ένταση και λίγο πιο κάτω σου δείχνει και τους bases (μάλλον αναφέρεται σε κυψέλες αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος) :)

Αν μιλάμε για το field test σε Symbian της Nokia.

Link to comment
Share on other sites

Το INSTRA RSSI είναι η ένταση και λίγο πιο κάτω σου δείχνει και τους bases (μάλλον αναφέρεται σε κυψέλες αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος) :)

Αν μιλάμε για το field test σε Symbian της Nokia.

 

Τωρα που το κοιταξα καλυτερα νομιζω οτι εχεις δικιο,το Freq το 5ψηφιο διπλα ειναι η συχνοτητα ? παντως την ενταση την εχει σε τριψηφιο,οταν εχεις π.χ 912 αντιστοιχει σε -91dbm ?

Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το κοιταξα καλυτερα νομιζω οτι εχεις δικιο,το Freq το 5ψηφιο διπλα ειναι η συχνοτητα ? παντως την ενταση την εχει σε τριψηφιο,οταν εχεις π.χ 912 αντιστοιχει σε -91dbm ?

Δεν είμαι σίγουρος αν εννοεί αυτό... Πάντως όσο μικρότερο τόσο καλύτερα. Όταν είχα κολλήσει ένα Nokia N78 πάνω στο Vodafone Full Σήμα μου έδειχνε 330 :p

Το Freq μάλλον είναι η συχνότητα :)

Link to comment
Share on other sites

@ leosedf : Χτες στην Πενταπολη Εμφανιστηκε Edge παρολα αυτα μολις πας να συνδεθεις εξαφανιζετε με συσκευη iphone. Και ενας φιλος με wind προσπαθησε να μπει αλλα και αυτος σερνοτανε κανονικα.. τι να φταιει ... η κεραια στο χρυσο ειναι πολυ κοντα .. δεν καταλαβαινω γιατι δεν υπαρχει ενα σταθερο σημα σε ακτινα 6χλμ γυρω απο την κεραια..
Link to comment
Share on other sites

Γιατί η περιοχή εκεί είναι περίεργη. Δεν είναι εύκολη η επικοινωνία του σταθμού με το μέρος που προσπαθείς εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί η περιοχή εκεί είναι περίεργη. Δεν είναι εύκολη η επικοινωνία του σταθμού με το μέρος που προσπαθείς εκεί.

 

Που να ηταν και σε βουνο... ολοκληρη πεδιαδα χωρις φυσικα εμποδια το ξερεις το μερος.... χανετε το ματι σου και ομως προβληματα.

Απιστευτο..Δωριζω 5 στρεμματα να βαλετε κεραια αν θελετε χωρις κοστος!!

Και ο Δημαρχος δεν λεει οχι!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχει εμπόδια πώς δεν έχει. Το έλεγξα πρόσφατα και δυστηχώς είναι δύσκολα.

Επίσης νέες κατασκευές αυτό τον καιρό δεν γίνονται οπότε το βλέπω δύσκολο για τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...