Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H Wind στο 3G υστερεί φοβερά έναντι των άλλων τόσο σε πυκνότητα σταθμών αλλά και ταχύτητες των υπάρχοντων. Είναι μια καθημερινή πικρή αλήθεια. Στο 2G όμως είναι άψογη και συνολικά (διαθεσιμότητα/χωρητικότητα δικτύου/ποιότητα φωνής) πολύ καλύτερη από τις άλλες 2 εκτός από πολύ ιδιαίτερες περιοχές (ορεινά και απομακρυνσμένα σημεία) όπου η Κοσμοτέ είναι πρώτη ενώ οι άλλες μπορεί να μην έχουν καν δίκτυο.

Μέσα στο 2011 πρέπει να βάλει στα άμεσα σχέδιά της να καλύψει το πολλά σημεία με 3G και σοβαρές ταχύτητες γιατί μας κουράζει πυκνά συχνά η κατάσταση...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

H Wind στο 3G υστερεί φοβερά έναντι των άλλων τόσο σε πυκνότητα σταθμών αλλά και ταχύτητες των υπάρχοντων. Είναι μια καθημερινή πικρή αλήθεια. Στο 2G όμως είναι άψογη και συνολικά (διαθεσιμότητα/χωρητικότητα δικτύου/ποιότητα φωνής) πολύ καλύτερη από τις άλλες 2 εκτός από πολύ ιδιαίτερες περιοχές (ορεινά και απομακρυνσμένα σημεία) όπου η Κοσμοτέ είναι πρώτη ενώ οι άλλες μπορεί να μην έχουν καν δίκτυο.

Μέσα στο 2011 πρέπει να βάλει στα άμεσα σχέδιά της να καλύψει το πολλά σημεία με 3G και σοβαρές ταχύτητες γιατί μας κουράζει πυκνά συχνά η κατάσταση...

 

Παναγιώτη εκει στα Νότια που βρίσκεσαι είδες καμμιά καινούργια κεραία ?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα συμφωνησω με τον bored για τη wind,αυτη τη στιγμη εχει καλο GSM αν εξαιρεσουμε το κιλκις απο κει και περα δε μπορει να φτασει το επιπεδο καλυψης των δυο αλλων εταιριων στο GSM.....

 

Επισης βλεπω μια μεγαλη ανοδο της vodafone βαζοντας κεραιες παντου μεσα σε ενα χρονο και αφηνοντας την cosmote πισω σε πολλες περιοχες ακομη και στο GSΜ......στο κιλκις ειναι ηδη μπροστα μετα απο τις τελευταιες προσθηκες......

 

Η wind πηγε να κανει κατι τοτε στην καρτοκινητη μετα το κατηργησε στο F2G και ανεβασε τιμες αλλα επρεπε να επενδυσει πρωτα στο δικτυο και αργησε,ειδε οτι ο κοσμος δεν ανταποκριθηκε και το σταματησε,αν το ειχε κανει η vodafone νομιζω οτι θα υπηρχε μεγαλυτερη ανταποκριση......

Link to comment
Share on other sites

φετος δεν ειχαμε καποια φορητη λυση... και λογω των ημερων και της κινησης/χωρητικοτητας στις κεραιες που πηραν το φορτιο της κεραιας που επεσε, τα κινητα πρακτικα δεν λειτουργουσαν... χαμενες κλησεις και μηνυματα μετα απο ωρες, καθολη τη διααρκεια του σ/κ :(

 

τόσο χάλια... Κατάλαβα. Άρα τα ίδια και χειρότερα θα γίνει όταν αλλάξει ο χρονος που εκεί θα γίνει περισσότερη χρήση από ότι τα χριστούγεννα. Να σου πω έχεις παρατήρηση κάλυψη edge επί τις οδού τις αγίου τρύφωνος;. Διότι το παρατήρησα όταν είχα περάσει έξω και λίγο πριν το φωτοτυπικό κέντρο πηγαίνοντας προς την εκκλησία το εμφάνισε για λίγο και μετά εξαφανίστηκε. Βέβαια εγώ σπίτι εποιανα κάλυψη edge και αυτό μόνο στον τρίτο όροφο αλλά μέτρια. Από την στιγμή που κατέβασανε τον σταθμό δεν έτυχε να το κοιτάξω μέσα στο σπίτι να παρατηρήσω κάλυψη edge. Η μισή αγίου τρύφωνος έχει σήμα και η άλλη μισή χάλια. Ήθελα να ήξερα η μισή αγίου τρύφωνος που ποιανεί σήμα η κεραία που βρίσκεται;. Πως δεν την έχει ανακαλύψει ο δήμος μας να την κατεβάσει θεωρώντας την παράνομη.. Ως δια μαγείας! Όπως έκανε μέχρι στιγμής. . Εγώ πιστεύω ότι η μισή αγίου τρύφωνος που έχει σήμα ίσως να παίρνει σήμα απο την κεραία στο βουνό. Βεβαία είναι μεγάλη η απόσταση αλλά το παρατηρώ και εγώ αυτό σπίτι μου εάν βγω στην ταράτσα έχει πολύ ικανοποιητικό σήμα και από ότι είδα στο βουνό φαινόται κεραίες ίσως να είναι από εκεί. Ξέρεις πουθενά αλλού κοντά στην αγίου τρύφωνος να έχει εγκατασταθεί κεραία ; που να έχεις δει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων Καλή πρωτοχρονιά

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ο παναγιώτης τα είπε όλα. Με κάλυψε. Αυτή είναι η δικιά μου άποψη. Ότι στο απλό δίκτυο η wind υπερέχει ενώ στην τρίτη γενιά στις περισσότερες των περιπτώσεων έχει μείνει πίσω. Αλλά οι ταχύτητες στην περιοχη μου είναι καλές. Στην αθήνα που δοκίμασα σε ιλίσια και γουδί δεν αποκόμισα και τις καλύτερες εντυπώσεις από την κεραία πύργου αθηνών. Η vodafone έχει καλή κάλυψη 3ης γενιάς χωρίς να με ενθουσιάζει και στις ταχύτητες είναι καθαρά πρώτη. Η κοσμοτε από κάλυψη 3ης γενιάς είναι με διαφορά η καλύτερη και σε ταχύτητες χάλια.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Mixtri αρα λοιπον η wind στο GSM εχει τις περισσοτερες κεραιες και δεν εχει κενα καλυψης πουθενα,ενα αυτο που αποκομισαμε,η cosmote ειναι για τα μπαζα δεν εχει καλες ταχυτητες στο 3G ενω η vodafone ειναι καλη μονο στο 3G,προσοχη γιατι οσες φορες εχω προσεξει στο φορουμ ολα αυτα που γραφονται ειναι απο 2-3 ατομα φανατικα με τη wind και προσπαθουν να τη προωθησουν οσο μπορουν........π.χ ενα αλλο μελος μας ελεγε οτι προσελκυει τον περισσοτερο κοσμο αυτη την περιοδο...........και ενας αλλος μας διαβεβαιωσε οτι ειναι η δευτερη μεγαλυτερη εταιρια μετα τον οτε επειδη δραστηριοποιειται σε τρεις τομεις σταθερη-κινητη-ιντερνετ................αλλα μονο απο σας τους τρεις........:X
Link to comment
Share on other sites

Mixtri αρα λοιπον η wind στο GSM εχει τις περισσοτερες κεραιες και δεν εχει κενα καλυψης πουθενα,ενα αυτο που αποκομισαμε,η cosmote ειναι για τα μπαζα δεν εχει καλες ταχυτητες στο 3G ενω η vodafone ειναι καλη μονο στο 3G,προσοχη γιατι οσες φορες εχω προσεξει στο φορουμ ολα αυτα που γραφονται ειναι απο 2-3 ατομα φανατικα με τη wind και προσπαθουν να τη προωθησουν οσο μπορουν........π.χ ενα αλλο μελος μας ελεγε οτι προσελκυει τον περισσοτερο κοσμο αυτη την περιοδο...........και ενας αλλος μας διαβεβαιωσε οτι ειναι η δευτερη μεγαλυτερη εταιρια μετα τον οτε επειδη δραστηριοποιειται σε τρεις τομεις σταθερη-κινητη-ιντερνετ................αλλα μονο απο σας τους τρεις........:X

πως έβγαλες αυτα τα συμπεράσματα δε μπορώ να καταλάβω. Δεν είπα ότι η Vοda έχει μόνο καλό δίκτυο 3ης γενιάς απλά αυτό είναι το δυνατό της χαρτί για εμένα. Δε θα έβαζα πότε την κόκκινη για απλό δίκτυο και ποιότητα μιας και η μπλε έχει πολλαπλάσια κάλυψη και ποιότητα στις περιοχές που κινούμαι. Η κόσμοτε με αυτα που βλέπω στο WU ΠΟΤΕ δε θα μπορούσε να είναι επιλογή μου. Μάντεψε τι μένει:-) δε θέλω να πείσω κανέναν ότι το ένα η το άλλο δίκτυο είναι καλύτερο. Σίγουρα ούτε θα πειστώ για ένα δίκτυο ότι είναι καλύτερο επειδή βγήκε μια είδηση ότι υποστηρίζει 100Μβιτ. Εδώ συζητάμε, έστω κι αν δε συμφωνούμε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η voda και wind χρησιμοποιούν ίδιες καμπίνες gsm με την wind να της έχει κακοστημένες.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η voda και wind χρησιμοποιούν ίδιες καμπίνες gsm με την wind να της έχει κακοστημένες.

 

χωρίς να θέλω να βάλω ζιζάνια με τους συναδέλφους...και στην αντίπερα όχθη τα ίδια λένε :lol: Πραγματικά,αν δε τα ζήσεις δε ξέρεις τι ισχύει πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι τα downtimes για τις δύο εταιρείες είναι πάνω κάτω τα ίδια. Η Cosmote είναι εκτός συναγωνισμού(φυσικά) αφού με το what's up έχει αυτοκτονήσει το δίκτυό της. Και εμείς οι έλληνες της υπεβολής είμαστε μια ζωή. Μια προσφορά να βγει το παρακάνουμε και πέφτουν τα δίκτυα.

 

Από εκεί και πέρα στο HSDPA η Vodafone έχει "ξεφύγει" στο θέμα ταχυτήτων και σιγά σιγά πλησιάζει σε κάλυψη το 3G σε Cosmote. Φυσικά,αν επιλέξει κάποιος να βάλει mobile broadband κοιτά με τη σειρά τις επιλογές:

1) Vodafone

2) Wind

3) Cosmote

Στην περίπτωση που παίζει στην ίδια τιμή τότε πάει σε Vodafone "χαλαρά". Έχω "πουλήσει" πολλά VMB :lol:

Από εκεί και πέρα,επειδή εμένα δε με συμφέρει η Vodafone τη στιγμή που έχω με 25Ε απεριόριστο από WIND...προτιμώ WIND. Με Cosmote,που χρησιμοποιούσα από ανάγκη για ένα μήνα και δανεικό (γιατί δεν άξιζε να δημιουργήσω σύνδεση για ένα μήνα) όπου κι αν πήγα οι ταχύτητες ήταν τραγικές ΕΚΤΟΣ από Σοφάδες που έχω adsl :p Στο Βόλο πάνω από 1mbit δεν είδα. Το ίδιο και στο Πήλιο :O ενώ με WIND εκτός από το Λιμάνι στο Βόλο,συνήθως >2mbit.

 

Αυτό που δε μου αρέσει στο δίκτυο 3G της Vodafone είναι η κάλυψη σε εσωτερικούς χώρους. Ακολουθεί γραμμή κάλυψης GSM 900 και αυτό δεν είναι ιδιαίτερα καλό. Πχ στην πόλη της Καρδίτσας ενώ σε εξωτερικό χώρο χτυπάει τέρμα 3G σε πολλές περιοχές σε εσωτερικούς χώρους έχεις πρόβλημα και μάλιστα μερικές φορές "αρνείται" να μπει το κινητό και με δυνατό σήμα :blink: Δε ξέρω ΑΝ το παθαίνετε αυτό και σε άλλες περιοχές αλλά μερικές φορές θέλει βία το κινητό σου να μπει σε 3η γενιά,για παράδειγμα είναι απαραίτητο να το κλειδώσεις σε Vodafone 3G. Αυτό που μου αρέσει σε Vodafone 3G είναι ότι έχεις πραγματικές ταχύτητες 3ης γενιάς όπου κι αν είσαι. Από το λιμάνι του Βόλου μέχρι την Κωλοπετινίτσα πάει "κομμάτια" σε θέματα ταχυτήτων. Σαφέστατα το Vodafone HSDPA είναι πολύ δυνατό χαρτί αλλά μη ξεχνάμε ότι η Vodafone έχει κάνει τις μεγαλύτερες επενδύσεις σε αυτό τον τομέα και έχει σταματήσει την επέκταση GSM (εκεί η WIND πάει ύπουλα...).

 

Τώρα για το GSM,η Wind έχει όντως την καλύτερη ποιότητα αλλά έχουν άσσο στο μανίκι. ;) όποιος έχει netmonitor (θέλει και λίγο εμπειρία) καταλαβαίνει τι κάνει η WIND και έχει αφενός μεν μικρή κατανάλωση το κινητό αφετερου δε καλή χωρητικότητα και πολύ μα πολύ καλή ποιότητα επικοινωνίας με ελάχιστο σήμα :!: Γιατί δεν αρκεί μια καλή κωδικοποίηση ούτε μικρή συμπίεση στο backbone :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μixtri μεχρι αυτο το σημειο,με βαση τα δικα μου στοιχεια και τις εμπειριες που εχω μαζεψει μπορω να σου διαβεβαιωσω οτι η wind σε σχεση με το παρελθον εχει καλο δικτυο,το καλο δικτυο δε σημαινει απολυτα ικανοποιητικη καλυψη,αυτο αξιζει να το επισημανουμε γιατι δινουμε σημασια στη ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ του υπαρχοντος δικτυου και σε αυτο το κομματι η wind λειτουργει αψογα,σπανια δηλαδη να σου "ριξει" την κληση,απο κει και περα στο κομματι της ΕΠΕΚΤΑΣΗΣ του δικτυου ειναι πισω τοσο στο GSM οσο και στο 3G...........αυτο το επιβεβαιωνει και ο περισσοτερος κοσμος μεσα στο myphone.gr.......... Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δε μου αρέσει στο δίκτυο 3G της Vodafone είναι η κάλυψη σε εσωτερικούς χώρους. Ακολουθεί γραμμή κάλυψης GSM 900 και αυτό δεν είναι ιδιαίτερα καλό. Πχ στην πόλη της Καρδίτσας ενώ σε εξωτερικό χώρο χτυπάει τέρμα 3G σε πολλές περιοχές σε εσωτερικούς χώρους έχεις πρόβλημα και μάλιστα μερικές φορές "αρνείται" να μπει το κινητό και με δυνατό σήμα :blink: Δε ξέρω ΑΝ το παθαίνετε αυτό και σε άλλες περιοχές αλλά μερικές φορές θέλει βία το κινητό σου να μπει σε 3η γενιά,για παράδειγμα είναι απαραίτητο να το κλειδώσεις σε Vodafone 3G. Αυτό που μου αρέσει σε Vodafone 3G είναι ότι έχεις πραγματικές ταχύτητες 3ης γενιάς όπου κι αν είσαι. Από το λιμάνι του Βόλου μέχρι την Κωλοπετινίτσα πάει "κομμάτια" σε θέματα ταχυτήτων. Σαφέστατα το Vodafone HSDPA είναι πολύ δυνατό χαρτί αλλά μη ξεχνάμε ότι η Vodafone έχει κάνει τις μεγαλύτερες επενδύσεις σε αυτό τον τομέα και έχει σταματήσει την επέκταση GSM (εκεί η WIND πάει ύπουλα... )

 

Απ'τη μια, ακούγεται λογικό να "κάθεται" σε GSM το κινητό, εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα χωρητικότητας. Ποιο το νόημα εν τέλει να πραγματοποιείται κλήση σε HSPA δίκτυο, αντί για GSM; Απ'τη στιγμή που η ποιότητα επικοινωνίας είναι σχεδόν ίδια και δεν υπάρχει θέμα με τη χωρητικότητα, προσωπικά μου ακούγεται λογικό να μη σε "κλειδώνει" εύκολα σε 3G για κλήσεις φωνής. Όπως είπες άλλωστε, αν θες χρήση data, κλειδώνεις σε 3G και ησυχάζεις. ;) Αν και αυτό που λες, δεν το παρατήρησα παρά ελάχιστες φορές και μάλιστα παλιότερα(σίγουρα πριν 2 χρόνια).

 

Όσον αφορά την επέκταση του GSM, δε γνωρίζω αν η VF τη σταμάτησε, γνωρίζω όμως ότι στις περιοχές που κινούμαι, σε ορισμένες περιπτώσεις ψάχνεις με το κινητό στον αέρα το GSM από Wind, τόσο σε πιο απομακρυσμένες, όσο και σε πιο πυκνοκατοικημένες περιοχές, ενώ Cote/VF είναι εξαιρετικές(φυσικά μπορώ και να αναφέρω αυτές τις περιοχές). Ακόμη και στην "παγίδα" των ποσοστών να πέσουμε, που είναι τελείως χαζομάρα, η ίδια η Wind αναφέρει για μικρότερη πληθυσμιακή κάλυψη. Πάντως, περισσότερα κενά κάλυψης συναντάω στο GSM της Wind, παρά στο GSM των άλλων 2. Άσε το 3G, είναι πονεμένη ιστορία η ραδιοκάλυψη :p

Link to comment
Share on other sites

Μixtri ποιος σου ειπε οτι η voda σταματησε το GSM? εκτος αν το εμαθες απο εγκυρη πηγη μεσα στα κεντρικα,κατα τη γνωμη μου δεν παιζει τετοιο πραγμα,ισως στην περιοχη σου να πυκνωσε η voda τοσο πολυ που να μην χρειαζεται αλλες προσθηκες :lol:

 

Αξιζει να σημειωθει οτι η vodafone σε GSM και 3G χρησιμοποιει εξοπλισμο της ericsson

Link to comment
Share on other sites

Μixtri ποιος σου ειπε οτι η voda σταματησε το GSM? εκτος αν το εμαθες απο εγκυρη πηγη μεσα στα κεντρικα,κατα τη γνωμη μου δεν παιζει τετοιο πραγμα,ισως στην περιοχη σου να πυκνωσε η voda τοσο πολυ που να μην χρειαζεται αλλες προσθηκες :lol:

 

Αξιζει να σημειωθει οτι η vodafone σε GSM και 3G χρησιμοποιει εξοπλισμο της ericsson

 

Λάθος,χρησιμοποιεί εξοπλισμό της Huawei. RAN12 και όπως πληροφορήθηκα και RAN13 σε λίγο καιρό ;)

Επιπλέον,σε περιοχές που υπάρχει πρόβλημα και έχουν δηλωθεί δε προχωρά σε επέκταση (πχ ορεινά Ν.Καρδίτσας) απλά κάνει σαν τρελή μετατροπές σταθμών σε 3G,αν έχει μείνει κανένας only 2G. Είδα και στο Σύνταγμα 3G micro cell στο μετρό :)

 

Όλοι εξοπλισμοί βρίσκονται σε καταπληκτικό σημείο πλέον με τη ΝΟΚΙΑ SIEMENS να έχει κάνει "την πρόοδο" μέσα στο 2010 και ναι,είναι αρκετά μπροστά σε διαχείριση ενέργειας. Απλά κανένα ελληνικό δίκτυο πλέον δε τη χρησιμοποιεί :p

Αλλά σε όλα τα άλλα είναι πολύ κοντά όλες οι εταιρείες.

Τα είδα με τα ίδια τα μάτια μου τα συγκριτικά της Nokia στην Αθήνα το Σεπτέμβριο σε παρουσίαση της ίδιας της εταιρείας. Σε όλα δείχνουν να είναι μπροστά οι Φιλανδοί (βέβαια ο καθένας μπορεί να λέει ότι είναι καλύτερος)

Επιπλέον,στο παιχνίδι υπολόγιζαν τη ZTE η οποία δεν ακούγεται καθόλου σε εμάς (?) παρότι ο εξοπλισμός της φαινόταν στα συγκριτικά να "νικά" τους άλλους σε πολλά σημεία :blink: (δεν ήξερα καν ότι αυτή η εταιρεία ασχολείται με εξοπλισμό,ή μάλλον με κινητά δεν ασχολούνταν μέχρι στιγμής)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Vodafone: Στο 3G, παλιότερα NEC-siemens οι οποίες πλέον όλες έχουν αντικατασταθεί με DBS3800 και DBS3900 της Huawei (βλέπε υπογραφή). Τα link της είναι Nokia siemens όπως SRAL, SRAL XD και τώρα τελευταία Flexipacket A1200 και Α2200. Στο gsm, ericsson 2216, 2206, 2202 κλπ.

 

Wind: Στο 3G παλιότερα είχε Nokia flexi (και ακόμα έχει) αλλα αποδείχτηκαν άχρηστες και τις αντικαθιστά με Ericsson rbs6000 series (που και αυτές είναι γκουμούτσες). Στα link της επίσης έχει siemens, nokia siemens. Στο gsm επίσης χρησιμοποιεί καμπίνες ericsson όπως η voda.

 

Cosmote: Στο 3G της χρησιμοποιεί ericsson 3000 series me 1500 καλωδιάκια που γεφυρώνουν τις κάρτες σε καμπίνες κλπ, αρκετά δύσχρηστες. Σε link χρησιμοποιεί κάτι ******** alcatel, και nokia flexihopper απο τα οποία και τα δυό είναι ότι πιό άχρηστο έχω δεί μέχρι στιγμής. Στο gsm χρησιμοποιεί κάτι παλιές NOKIA καμπίνες που επίσης είναι ότι χειρότερο απο πλευράς απόδοσης, συντήρησης και κόστους λειτουργίας. Τώρα τελευταία άρχισαν να βάζουν link της huawei και κάνουν upgrades στα παλιότερα link τους.

 

Και οι τρείς χρησιμοποιούν τροφοδοτικά -48v με την voda να έχει πιό αποδοτικά συστήματα όπως πρόσφατα της Eltek Valere high efficiency που είναι πράσινα τροδοφοτικά και πιό έξυπνα που πραγματικά χαμηλώνει κόστος και σπατάλη ενέργειας.

 

Το πιό αποδοτικό σύστημα 3G μέχρι στιγμής φένεται να είναι της Huawei που εδώ και δυό χρόνια δεν έχει εμφανίσει βλάβες, είναι το πιό εύκολο να διαχειριστεί απο τα κέντρα, έχει την χαμηλότερη κατανάλωση.

 

Τα έχω δεί όλα και διαθέτω φωτογραφίες εγκατάστασης για τους δύσπιστους, με διαφορά η vodafone έχει καλύτερο εξοπλισμό.

 

 

Η ZTE είναι ανύπαρκτη και στους τρείς παροχείς.

 

 

Σχετικά με τη wind, έχει τύχει να έχω 1 μέτρο απόσταση απο κεραία σε πυλώνα και να μην μπορώ να κάνω κλήση η να μου την ρίχνει....

Edited by leosedf
Link to comment
Share on other sites

Όλοι εξοπλισμοί βρίσκονται σε καταπληκτικό σημείο πλέον με τη ΝΟΚΙΑ SIEMENS να έχει κάνει "την πρόοδο" μέσα στο 2010 και ναι,είναι αρκετά μπροστά σε διαχείριση ενέργειας. Απλά κανένα ελληνικό δίκτυο πλέον δε τη χρησιμοποιεί :p

Αλλά σε όλα τα άλλα είναι πολύ κοντά όλες οι εταιρείες.

 

Ποιές εταιρείες είναι κοντά;

 

Στους προμηθευτές η Huawei δεν είναι κοντά με κανέναν, όλοι την κοιτούν με τα κυάλια (δες τον τύπο).

 

Στους παρόχους, η Vodafone πλέον είναι στα ίσα με την Cosmote, και στα data την κοιτά η Cosmote με το καλαμάκι. Για την Wind δεν συζητάμε.

 

 

Τα έχω δεί όλα και διαθέτω φωτογραφίες εγκατάστασης για τους δύσπιστους, με διαφορά η vodafone έχει καλύτερο εξοπλισμό.

 

Αυτό ισχύει. Όπως έχουν πάρει τα αυτιά μου, εργολάβοι που εργάζονται σε περισσότερες από μια εταιρείες, λένε ο εξοπλισμος κι οι εγκαταστάσεις της Vodafone είναι η μέρα με τη νύχτα με της WIND, σε σημείο που να απορείς πώς η δεύτερη δουλεύει ακόμα.

 

Λογικό αν σκεφτεί κανείς ότι έχει παρατήσει το δίκτυό της λόγω χρεών. Ελπίζουμε τώρα που θα πέσουν τα φράγκα από τους ομολογιούχους η κατάσταση να αλλάξει μπας και δούμε λίγο ανταγωνισμό! Βέβαια το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι να συνεφέρει το δίκτυό της και να φέρει το 3G σε αποδεκτά επίπεδα. Το να προλάβει τους άλλους - ειδικά την Vodafone, είναι απίθανο, οι διαφορές είναι χαώδεις.

Edited by damokles

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία έχω κι εγώ, καθώς πολλά high capacity links της wind είναι της italtel απο εποχή telestet 1992-3 και μισοδουλεύουν, κλιματιστικά χαλασμένα, μπαταρίες σκασμένες/αποξηραμένες κλπ
Link to comment
Share on other sites

Ποιές εταιρείες είναι κοντά;

 

Στους προμηθευτές η Huawei δεν είναι κοντά με κανέναν, όλοι την κοιτούν με τα κυάλια (δες τον τύπο).

 

Στους παρόχους, η Vodafone πλέον είναι στα ίσα με την Cosmote, και στα data την κοιτά η Cosmote με το καλαμάκι. Για την Wind δεν συζητάμε.

 

 

 

 

Αυτό ισχύει. Όπως έχουν πάρει τα αυτιά μου, εργολάβοι που εργάζονται σε περισσότερες από μια εταιρείες, λένε ο εξοπλισμος κι οι εγκαταστάσεις της Vodafone είναι η μέρα με τη νύχτα με της WIND, σε σημείο που να απορείς πώς η δεύτερη δουλεύει ακόμα.

 

Λογικό αν σκεφτεί κανείς ότι έχει παρατήσει το δίκτυό της λόγω χρεών. Ελπίζουμε τώρα που θα πέσουν τα φράγκα από τους ομολογιούχους η κατάσταση να αλλάξει μπας και δούμε λίγο ανταγωνισμό! Βέβαια το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι να συνεφέρει το δίκτυό της και να φέρει το 3G σε αποδεκτά επίπεδα. Το να προλάβει τους άλλους - ειδικά την Vodafone, είναι απίθανο, οι διαφορές είναι χαώδεις.

 

Την ίδια απορία έχω κι εγώ, καθώς πολλά high capacity links της wind είναι της italtel απο εποχή telestet 1992-3 και μισοδουλεύουν, κλιματιστικά χαλασμένα, μπαταρίες σκασμένες/αποξηραμένες κλπ

 

Και μετα απο αυτο επιβεβαιωσαν και οι παραπανω οτι η vodafone ειναι μπροστα πλεον στην Ελλαδα σε καλυψη,data,εξοπλισμο κτλπ αρα mixtri εχω δικιο που μιλαω για voda,το βλεπω εξαλλου κι εγω ο ιδιος καθημερινα,με το νετμονιτορ,ελα στο Κιλκις να δεις "τι εστι voda",παιζει να εχουν δυο κρυμμενους ιστους σε ταρατσες πολυκατοικιων γιατι παρ'ολο που πλησιαζω σε μια μου δειχνει -38dbm στο μονιτορ αλλα δε μπορω να τη διακρινω,παντως μια βαλανε σιγουρα στο βορειοανατολικο τμημα της πολης προσφατα.......

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον η voda σιγά σιγά αναβαθμίζει το interconnection των μηχανημάτων της απο Ε1 γραμμές σε 1000άρι Ethernet και οπτικές. Μιλάμε για τρελές ταχύτητες διασύνδεσης πλέον.

Η cosmote και wind ακόμα προσπαθούν να διασυνδέσουν με Ε1 των 2mbit και με BNC βύσματα που χρησιμοποιούσαμε το 1990.

 

Όσο για την huawei, έχει κάνει ξεφτίλα όλους τους παραδοσιακούς παρόχους εξοπλισμού ericsson, nokia, alcatel, siemens κλπ. Μιλάμε για διαφορετική φιλοσοφία τελείως, αξιοπιστία, χαμηλό κόστος εγκατάστασης και λειτουργίας, δυνατότητες επέκτασης χωρίς να χρειάζεται να ξηλώσεις τα πάντα και τρελές ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η προπαγάνδα υπέρ της wind γίνεται μόνο επειδή υπάρχει ανοχή στα θέματα εκτός Wind! Αν είναι δυνατό να υποστηρίζει κανείς ότι η 3G κάλυψη της Wind είναι εξίσου καλή με της Voda!

Αν βέβαια μιλήσει κανείς αρνητικά για τη Wind στα θέματα της Wind το post του θα διαγραφεί ως... εμπρηστικό έως και θα κλειδωθεί το θέμα.

Όμως ότι και να κάνουν, δεν είναι δυνατό να μας κάνουν να δούμε το άσπρο μαύρο και είναι γεγονός ότι η κάλυψη της Vodafone παρά τα όποια κατά τόπους θέματα είναι σαφώς εξαιρετική, σίγουρα καλύτερη της wind και εξίσου καλή ή καλύτερη (κατ'εμέ καλύτερη) της κοσμοτέ... Όλος ο κόσμος αυτό λέει...

 

ΥΓ: Το να είσαι οπαδός μιας εταιρείας δεν σε τιμά ως καταναλωτή αλλά μπορεί να γίνει κατανοητό. Το να προσπαθείς να μας πείσεις ότι η τελευταία και καταϊδρωμένη εταιρεία είναι ό,τι καλύτερο είναι από ουτοπικό ως θράσσος! Φιλικά πάντα!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η προπαγάνδα υπέρ της wind γίνεται μόνο επειδή υπάρχει ανοχή στα θέματα εκτός Wind! Αν είναι δυνατό να υποστηρίζει κανείς ότι η 3G κάλυψη της Wind είναι εξίσου καλή με της Voda!

Αν βέβαια μιλήσει κανείς αρνητικά για τη Wind στα θέματα της Wind το post του θα διαγραφεί ως... εμπρηστικό έως και θα κλειδωθεί το θέμα.

Όμως ότι και να κάνουν, δεν είναι δυνατό να μας κάνουν να δούμε το άσπρο μαύρο και είναι γεγονός ότι η κάλυψη της Vodafone παρά τα όποια κατά τόπους θέματα είναι σαφώς εξαιρετική, σίγουρα καλύτερη της wind και εξίσου καλή ή καλύτερη (κατ'εμέ καλύτερη) της κοσμοτέ... Όλος ο κόσμος αυτό λέει...

 

ΥΓ: Το να είσαι οπαδός μιας εταιρείας δεν σε τιμά ως καταναλωτή αλλά μπορεί να γίνει κατανοητό. Το να προσπαθείς να μας πείσεις ότι η τελευταία και καταϊδρωμένη εταιρεία είναι ό,τι καλύτερο είναι από ουτοπικό ως θράσσος! Φιλικά πάντα!

Ποιος είπε ότι η κάλυψη 3G της WIND είναι εξίσου καλή με αυτή της Vodafone...?

Και ποιος πήγε να σε πείσει (ειδικά εσένα,που λες τα ίδια εδώ και τόσα χρόνια που παρακολουθώ το forum για αρπαχτές,προσωπικά ούτε καν προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις ποια είναι η άποψή μου).

 

Ας απευθυνθώ τώρα σε άτομα που συζητούνε και δε καταθέτουν άποψη...

@damokles,leosedf

Στο 3G πλέον δε διαφωνεί κανείς ότι η Vodafone έχει το καλύτερο δίκτυο,το βλέπω κι εγώ στη Θεσσαλία που δεν είναι και το δυνατό της σημείο ότι έχει πιάσει κορυφή στο HSDPA σε ταχύτητες.

Στο GSM όμως επιτρέψτε μου να έχω διαφορετική άποψη. Και σε ποιότητα ήχου και σε κάλυψη. Και αυτά τα παθαίνει η Vodafone όχι γιατί δεν έχει καλό εξοπλισμό,όχι γιατί δε συντηρεί το δίκτυό της περισσότερο από τη WIND αλλά γιατί βάζει μία κεραία και καλύπτει 20ΚΜ... Δε γίνεται έτσι. Μα είναι δυνατόν σε εξωτερικό χώρο να έχει λήψη -65dBm και σε εσωτερικό να ξεψυχά στα -100? Και μη μου πείτε ότι φταίνε τα κτίρια, απλά όταν βλέπεις timing advance 45 στο netmonitor απορείς πως έχεις ακόμη λήψη -65dBm σε εξωτερικό χώρο(στο ανάστροφο κανάλι γιατί στο ευθύ αν είσαι στα -85 νιώθεις τυχερός).

Και η μεγάλη αλήθεια που προκύπτει από αυτά που έχω δει για το GSM της Vodafone (και αυτό μπορούν να το επιβεβαιώσουν και οι τεχνικοί της) είναι ενώ ότι το κινητό μου με WIND μέσα σπάνια δουλεύει στα 2W ακόμα και με χαμηλά επίπεδα λήψης ...της Vodafone ακόμη και με -70dBm λήψη(πάααρα πολύ δυνατό σήμα) έχω δει στην εκπομπή ακόμη και σε 2W. Γι'αυτό θα ήθελα να έχω μία εξήγηση,με ποια λογική λέει το δίκτυο στο κινητό μου να λειτουργεί "στα τέρματα" συνεχώς:!:

Και να δεχτώ ότι η Vodafone έχει το καλύτερο και πιο συντηρημένο δίκτυο. Γιατί ποτέ δεν είχα μια συνομιλία Vodafone - Vodafone, Vodafone - Σταθερού που να έχει ΤΕΛΕΙΑ ποιότητα συνομιλίας; Πάντα νόμιζω ότι κάνω κλήση μέσω skype όταν καλώ μέσω vodafone:blink:

 

Τέλος,όπως είπα,η κάθε εταιρεία θα πει ότι έχει τον καλύτερο εξοπλισμό,λογικό είναι. Μα leosedf συγκρίνεις εξοπλισμό nokia flexi με σύγχρονο της huawei. Όμως αν γυρίσεις πίσω στο χρόνο θα δεις ότι τα μηχανάκια της ΝΟΚΙΑ ήταν πολλαπλάσια καλύτερα από τα NEC Siemens που χρησιμοποιούσε η Vodafone. Κάθε πράγμα στο καιρό του. να συγκρίνουμε τους ΤΩΡΙΝΟΥΣ εξοπλισμούς και όχι τους τωρινούς με αυτούς που έβαζε η Cosmote και η WIND πριν 8 χρόνια...

Η Nokia Siemens είπε ότι με ένα νέο σύστημα - δε θυμάμαι λεπτομέρειες,εξάλλου για άλλο σκοπό πήγα(software dev) - που ενσωματώνει και η ΝΟΚΙΑ στα κινητά της και η Nokia Siemens στον εξοπλισμό της η κατανάλωση είναι 30-40% χαμηλότερη από τους ανταγωνιστές της χρησιμοποιώντας την ίδια ισχύ(!) εκπομπής. Επιπλέον,σε θέματα κάλυψης τα μηχανάκια της ΖΤΕ βγαίναν αρκετά μπροστά και η ΝΟΚΙΑ έχει πλέον πολυκατευθυντικές κεραίες με τη δυνατότητα να ενεργοποιηθεί το πιο "ενεργό" στοιχείο με την καλύτερη επικοινωνία κινητού-ΣΒ ενώ σε δοκιμαστικό στάδιο είναι η χρήση δεδομένων από το ίδιο το κινητό για κινητικότητα-θέση για την καλύτερη διαχείριση ενέργειας.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είσαι λιιίγο υπερβολικος στη παρομοίωση με το skype? Ρητορική η ερώτηση. Να δεχτώ (αφού πράγματι ισχύει) ότι η wind είναι ένα κλικ καλύτερη σε ποιότητα συνομιλίας (και η cosmote πολλά κλικ χειρότερη) στο 2G. Αλλά ποιότητα skype στη vodafone είναι εντελώς άκυρος χαρακτηρισμός που πρώτη φορά ακούγεται στο forum. Εγώ προσωπικά που φτάνω τα 1500' για vodafone και σταθερά στο όριο τους ούτε έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο ούτε έχω παράπονο, σχεδόν άριστη ποιότητα συνομιλίας στο 3G και πολύ καλή σε 2G.

 

Σε ότι αφορά τα της συντήρησης, ναι, είναι δεδομένο και το ξέρω και εγώ ότι η Vodafone είναι πολύ πιο ψείρας και τυπική σε θέματα συντήρησης και στησίματος εξοπλισμού (όποιος πει το αντίθετο απλά ζει σε άλλο κόσμο, τα ξέρουν και οι πέτρες αυτά χρόνια τώρα) αλλά χαρακτηρισμοί όπως "απορούν πως η wind λειτουργεί ακόμα" ή η wind δεν ξέρει να στήνει εξοπλισμό είναι τουλάχιστον υπερβολικοί και προφανωπς δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Θα άκουγες από όλο το κόσμο παράπονα (και αντιθέτως δεν ακούς κανένα). Μιά χαρά είναι η wind.

 

Σε ότι αφορά το δίκτυο γενικά, ακόμα και αν έχεις δίκιο σε αυτά σχετικά με το σήμα σε εσωτερικούς χώρους (δεν έχω δει κάτι δεν έχω ακούσει κάτι δεν το απορρίπτω όμως αυτό δεν αναιρεί ότι από τα τέλη του 2008 η Vodafone βάζει σαν τρελή κεραίες και πλέον ναι υπάρχουν και περιοχές που ξεπέρασε τον ανταγωνισμό. Αντίθετα η wind τη διετία αυτή κοιμόταν τον ύπνο του δικαίου. Και αυτό καλώς ή κακώς, ότι και να πούμε είναι δεδομένο.

 

Παρεμπιπτόντως το σύστημα που αναφέρεις της Nokia πέρα από τα δικά της κινητά έχει ενσωματωθεί και στο iPhone με το iOS 4.2.1. Υπήρχε και σχετική είδηση στο myphone. Mακάρι να το χρησιμοποιήαουν και οι υπόλοιποι.

Edited by bored01
Link to comment
Share on other sites

@mixtri:

 

Η WIND ως γνωστόν έχει τη Θεσσαλία ωε ένα απο τα "προπυργιά" της. Μην κρίνεις αν μένεις και κινείσαι εκει, γιατί Θεσσαλία δεν ειναι όλη η Ελλαδα.

 

Η γνώμη μου προκύπτει απο μελέτη surveys ανεξάρτητων, τρίτων εταιρειών και όχι απο προσωπικές μου μετρήσεις με netmonitor, TEMS ή άλλα καλουδια, γιατί ποτε δεν θα μπορούσα να έχω ένα στατιστικά αποδεκτό σετ μετρήσεων.

 

Το ότι η WIND έμεινε στα 7.2MBps λέει κάτι για τις επενδύσεις που επιτελούνται στο radio access δικτυό της και των δυο γενεών.

 

Όπως είπα όμως, ευελπιστώ όντως να πέσουν Σοβαρά λεφτά σε επενδύσεις άλλα κυρίως να αλλάξουν κάποιες νοοτροπίες με στόχο την παροχή state of the art τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών. Το LTE καθώς και ακομη πιο μεγάλες απαιτήσεις απο το HSPA+ ειναι μπροστά μας, και απαιτούνται σοβαρές υποδομές για να υποστηριχθούν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Στη θεσσαλια δεν υπαρχει τετοιο θεμα,εχει κανει πολλες βελτιωσεις η vodafone κι αυτη τη στιγμη ειναι ενα επιπεδο πανω σε καλυψη,η wind απλα εχει μια αξιοπρεπεια σε αυτες τις περιοχες τιποτα το ιδιαιτερο,δε μπορει να συγκριθει η wind με vodafone οπου και να παει η συζητηση,ειτε στη καλυψη,ειτε σε πελατες,ειτε σε οικονομικο μεγεθος,οι Αγγλοι δεν την παρατησανε οπως κανανε οι ιταλοι στη wind,ριχνουνε φραγκα,φυσικα δεν τιθεται θεμα πωλησης,οπως βλεπετε η vodafone χρησιμοποιει οτι πιο συγχρονο υπαρχει και ετσι υπαρχει μια σταθεροτητα,δωσανε και περισσοτερα για φασμα στο 3G......αυτο κατι λεει
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...