Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε συμφωνώ με αυτό... Η κάθε εταιρία θέλει να έχει σήμα σε όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη, και πόσο μάλλον σε ολόκληρο ΚΑΤ όπου γίνονται και πολλές κλήσεις!

 

Απλά στην Ελλάδα, είναι τόσο μπρεδεμένα τα πράγματα με τις κεραίες και τις αδειοδοτήσεις, που ό,τι κι αν κάνει η εταιρία, δεν θα αποκατασταθεί το σήμα απ' τη μια μέρα στην άλλη... :X

 

νομιζω πως υπαρχουν λυσεις, εστω και προσωρινες...(πχ φορητοι σταθμοι)

 

απλα εγω λαμβανω μια εικονα : "μας ριξαν την κεραια... δεν εχουμε αδεια (ή δεν ξερω τί αλλο)... δεν κανουμε τιποτα μεχρι να βγει το ταδε χαρτι/αδεια..."

 

καλως ομως ή κακως, ο κοσμος βασιζεται σε αυτο το σημα (μεσω κινητου ή σταθερου), και ετσι μενει ξεκρεμαστος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω, (άλλωστε το ίδιο βιώνω κι εγώ από τον Απρίλιο με την cosmote) απλά σου λέω ότι ορισμένες φορές δεν είναι όλα τόσο ρόδινα για τις εταιρίες... Σε κάθε περίπτωση όμως, θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να "αποζημιώνουν" τους πελάτες τους, με κάποια μείωση στο πάγιο των πελατών που μένουν εκεί κοντά, ή κάτι αντίστοιχο....
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

οντως ασχημο αυτο, σε οποιο δικτυο κι αν ειναι....

 

αυτο με το παγιο, καλο θα ηταν...αλλα δεν ειναι νομιζω καμια εταιρια διατεθημενη να κανει κατι τετοιο....

 

νομιζω πως οσο πιο μεγαλη και απροσωπη ειναι μια εταιρια, τοσο πιο λιγοι ειναι αυτοι που νοιαζονται για ενα προβλημα...

 

αν πχ ειχε προβλημα με την ποιοτητα μια μικρη / τοπικη επιχειρηση, θα σκιζονταν το αφεντικο να δωσει λυση για να μην υπαρχουν δυσαρεστημενοι πελατες (και αρα ασχημη φημη- εστω και σε μικρη κλιμακα)

 

στη vofafone -φανταζομαι- ολα τα προβληματα θα εχουν καποιον αριθμο...και πχ το συγκεκριμενο προβλημα θα ειναι pending επειδη περιμενουν κατι απο μια υπηρεσια.... εδω και βδομαδες.... χωρις να υπαρχει καποιος να ενδιαφερθει...

στο τελος της μερας ολοι πανε σπιτι τους , χωρις καποιον ιδιαιτερο προβληματισμο....ποσο μαλλον οταν μιλαμε για κατι , το οποιο δεν ειναι δεμενο με αμεσα εσοδα....

 

 

γνωμη μου....

Link to comment
Share on other sites

Oταν εμενα βρηλισια καμια δεν ειχε σημα(1 εως καθολου).H γουιντ μου ειπε δυστηχως δεν μπορει να κανει κατι,η κοσμοτε με ρωτησε αν εχω καρτα η συμβολαιο,οταν τους ειπα καρτα ακομα περιμενω τηλ τους,η βονταφον με πηρε τηλ εκανε καταγραφη τηλεφωνου με ξαναπηρε την αλλα μερα και απο τοτε ειχα εστω 2-3 γραμμες(μεχρι που μετακομισα).Oποτε μην γενικευουμε τιποτα:)
Link to comment
Share on other sites

Oταν εμενα βρηλισια καμια δεν ειχε σημα(1 εως καθολου).H γουιντ μου ειπε δυστηχως δεν μπορει να κανει κατι,η κοσμοτε με ρωτησε αν εχω καρτα η συμβολαιο,οταν τους ειπα καρτα ακομα περιμενω τηλ τους,η βονταφον με πηρε τηλ εκανε καταγραφη τηλεφωνου με ξαναπηρε την αλλα μερα και απο τοτε ειχα εστω 2-3 γραμμες(μεχρι που μετακομισα).Oποτε μην γενικευουμε τιποτα:)

 

εσυ εισαι απο τους τυχερους...

 

το γενικευσουμε , δεν το γενικευσουμε, το προβλημα παραμενει εδω και βδομαδες...

και μετα απο πολλα τηλεφωνα, κανεις δεν πηρε πισω, εστω και για μια ενημερωση. οχι μονο εμενα , αλλα και τους γειτονες...

 

και βγαινουμε εξω για να μιλησουμε καπως

Link to comment
Share on other sites

φορητοτητα σε 3 μερες πια κ λυνεις το προβλημα σου:)οσο για το κατ ναι,ειναι απαραδεκτο να μην ειναι φουλ κ οι τρεις.Σιγουρα φταινε οι τοπικοι αρμοδιοι.Δεν νομιζω καμια εταιρεια να μην επιδιωκη καλυψη στα νοσοκομεια.
Link to comment
Share on other sites

Σιγα να μην γινεται φορητοτητα σε 3 μερες.. παλι σιγουρα θα το τραβανε καμια βδομαδα.Αληθεια εκανε κανεις φορητοτητα χ8ες προχ8ες να μαθουμε απο πρωτο χερι καλυτερα.Ειναι πολυ καλο για να το πιστεψω :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Σιγα να μην γινεται φορητοτητα σε 3 μερες.. παλι σιγουρα θα το τραβανε καμια βδομαδα.Αληθεια εκανε κανεις φορητοτητα χ8ες προχ8ες να μαθουμε απο πρωτο χερι καλυτερα.Ειναι πολυ καλο για να το πιστεψω :rolleyes:

 

Φορητοτητα το πολυ σε τρεις. Παιζει και σε λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εκανα μεταφορα qcard σε νεο καρτοκινητο vodafone μου πηρε μια βδομαδα κι αυτο λογω προβληματος που δημιουργηθηκε στην αποθηκη τους αλλιως θα ειχα συνδεθει σε τρεις εργασιμες,την περασμενη τεταρτη συνδεθηκα,με το που πηρα την καρτα απο την courrier επικοινωνησα με τη vodafone και εγινε η μεταφορα μετα απο καμια ωρα.
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο και για την περιοχη του ΚΑΤ στην κηφισια. εχτες ετυχε να προσπα8ω να κανω κληση, βρισκομενος στη νοτια πλευρα του (εξωτερικος χωρος...)

 

μετα απο 2 network busy (μαλλον λογω χωρητικοτητας) , καταφερα να παρω... σημα 2 στις 4 μπαρες...

 

αν αυτοι που εριξαν τις κεραιες , ειχαν καποιον στο νοσοκομειο, δεν θα τους αρεσε που δεν θα μπορουσαν να επικοινωνησουν...

 

αλλα και οι κυριοι της vodafone, δεν φαινεται να ενδιαφερονται για να βρουνε μια λυση... πρακτικα η εταιρια δεν εχει να κερδισει κατι, οποτε δεν κανει κανεις τιποτα (ή δεν κανει οσο γρηγορα θα επρεπε να κανει)

 

τελικα ελαβα απαντηση για το προβλημα καλυψης τις βοντα και μου λεει η vodafone παρεχει το full σημα επικοινωνηστε μετο 13830 για να μαθεται περισσοτερα . ωραια απαντηση... τι να πω ... παντως εγω πιστευω οτι θα βελτιωθει το σημα τις βοντα αλλα οχι εγκαιρος ειναι πολυ καλο το vodafone full σημα αλλα εχει 150€ και ειναι ασυμφορο. οσο για αυτο που γραφεις που αφορα το κατ το δοκιμασες με κοσμοτε; . ή με vodafone; γενικα το σημα εκει ειναι χαλια απο οτι εχω παρατηρησει ιδιαιτερα στο ισογειο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

τελικα ελαβα απαντηση για το προβλημα καλυψης τις βοντα και μου λεει η vodafone παρεχει το full σημα επικοινωνηστε μετο 13830 για να μαθεται περισσοτερα . ωραια απαντηση... τι να πω ... παντως εγω πιστευω οτι θα βελτιωθει το σημα τις βοντα αλλα οχι εγκαιρος ειναι πολυ καλο το vodafone full σημα αλλα εχει 150€ και ειναι ασυμφορο. οσο για αυτο που γραφεις που αφορα το κατ το δοκιμασες με κοσμοτε; . ή με vodafone; γενικα το σημα εκει ειναι χαλια απο οτι εχω παρατηρησει ιδιαιτερα στο ισογειο.

 

εαν ειναι συνδρομητης vodafone συμβολαιου το παιρνεις μισοτιμης... ακομα και δωρεαν!

αναλογα με το παγιο του προγραμματος σου!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

εαν ειναι συνδρομητης vodafone συμβολαιου το παιρνεις μισοτιμης... ακομα και δωρεαν!

αναλογα με το παγιο του προγραμματος σου!

 

το ξερω απλα εγω ειμαι καρτα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως τοτε πρεπει να τα σταξεις! :(

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

τελικα ελαβα απαντηση για το προβλημα καλυψης τις βοντα και μου λεει η vodafone παρεχει το full σημα επικοινωνηστε μετο 13830 για να μαθεται περισσοτερα . ωραια απαντηση... τι να πω ... παντως εγω πιστευω οτι θα βελτιωθει το σημα τις βοντα αλλα οχι εγκαιρος ειναι πολυ καλο το vodafone full σημα αλλα εχει 150€ και ειναι ασυμφορο. οσο για αυτο που γραφεις που αφορα το κατ το δοκιμασες με κοσμοτε; . ή με vodafone; γενικα το σημα εκει ειναι χαλια απο οτι εχω παρατηρησει ιδιαιτερα στο ισογειο.

 

ωραια απαντηση μιας εταιριας που "πλησιαζει το 100% της πληθυσμιακης καλυψης"... πληρωσε για μπορεις εσυ να επικοινωνεις και να κερδιζουμε εμεις

 

και προφανως δεν τους ενδιαφερει αν χασουν κοσμο...

Link to comment
Share on other sites

ωραια απαντηση μιας εταιριας που "πλησιαζει το 100% της πληθυσμιακης καλυψης"... πληρωσε για μπορεις εσυ να επικοινωνεις και να κερδιζουμε εμεις

 

και προφανως δεν τους ενδιαφερει αν χασουν κοσμο...

 

Προφανώς και τους ενδιαφέρει, αλλά αν δεν μπορούν να κάνουν κάτι τι άλλο να πουν; Εκτός αυτού, έχουν λύση για το χώρο σου, εν αντιθέσει με τους ανταγωνιστές, οι οποίοι αν δεν πιάνουν, δεν πιάνουν.

Link to comment
Share on other sites

για το full σήμα, μπορείς ακόμα και με κάρτα να το ζητήσεις δωρεάν, αφού στην περιοχή σου ΞΕΡΕΙ η Vodafone ότι υπάρχει πρόβλημα, και με μια απειλή για φορητότητα θα δείς οτι θα γίνουν πολύ πιο διαλλακτικοί!
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και τους ενδιαφέρει, αλλά αν δεν μπορούν να κάνουν κάτι τι άλλο να πουν; Εκτός αυτού, έχουν λύση για το χώρο σου, εν αντιθέσει με τους ανταγωνιστές, οι οποίοι αν δεν πιάνουν, δεν πιάνουν.

 

περυσι ειχαν φερει καποιο ειδος φορητης κεραιας, μονο για τις μερες των γιορτων...

 

ισως κανουν και φετος το ιδιο, για να μην χα8ουν κλησεις/σμσ εκεινες τις μερες (και μονο εκεινες τις μερες....)

 

(αρα υπαρχει λυση μαλλον).

Link to comment
Share on other sites

περυσι ειχαν φερει καποιο ειδος φορητης κεραιας, μονο για τις μερες των γιορτων...

 

ισως κανουν και φετος το ιδιο, για να μην χα8ουν κλησεις/σμσ εκεινες τις μερες (και μονο εκεινες τις μερες....)

 

(αρα υπαρχει λυση μαλλον).

 

κοιτα σημερα ξανα περασα απο την περιοχη μου διοτι τωρα πια μενω στο εξοχικο μου και οχι στην κηφισια απλα πηγαινοερχομαι ανατακτα χρονικα διαστηματα . στο ισογειο δεν εποιανε η vodafone. δοκιμασα με κοσμοτε τα ιδια και με την wind τα ιδια στο ισογειο που μενει η γιαγια μου δεν ποιανει κανενα κινητο . ακομα και χειροκινητη αναζητηση και να κανω μου βγαζει και δεν βρεθηκε κανενα δικτυο . στο δευτερο οροφο που μενω παλι τα ιδια απο 1 γραμμη μονο στο 3 οροφο ποιανει λιγο καλυτερα αλλα και αυτο οχι φουλ ικανοποιητικο σημα. οταν βγαινω στην ταρατσα κοιτωντας προς το λεοναρδο ποιανει πολυ καλυτερα . αλλα τι να το κανεισ να βγαινεις στην ταρατσα για να μπορεις να μιλησεις ειναι πολυ σπαστικο. θα τους ξανα παρω τηλεφωνο δεν το αφηνω ετσι...... . αυτο που λες οτι θα βαλουνε φορητη κεραια το πιστευω σιγουρα.. αν δεις διαφορα την παραμονη των χριστουγεννων και τα χριστουγεννα και την παραμονη τις πρωτοχρονιας και την ιδια την πρωτοχρονια πες μου... thanks θελω να δω αν το ξανα κανουν ..

Edited by JOHNMEGARYTHMOS
διορθωση

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

κοιτα σημερα ξανα περασα απο την περιοχη μου διοτι τωρα πια μενω στο εξοχικο μου και οχι στην κηφισια απλα πηγαινοερχομαι ανατακτα χρονικα διαστηματα . στο ισογειο δεν εποιανε η vodafone. δοκιμασα με κοσμοτε τα ιδια και με την wind τα ιδια στο ισογειο που μενει η γιαγια μου δεν ποιανει κανενα κινητο . ακομα και χειροκινητη αναζητηση και να κανω μου βγαζει και δεν βρεθηκε κανενα δικτυο . στο δευτερο οροφο που μενω παλι τα ιδια απο 1 γραμμη μονο στο 3 οροφο ποιανει λιγο καλυτερα αλλα και αυτο οχι φουλ ικανοποιητικο σημα. οταν βγαινω στην ταρατσα κοιτωντας προς το λεοναρδο ποιανει πολυ καλυτερα . αλλα τι να το κανεισ να βγαινεις στην ταρατσα για να μπορεις να μιλησεις ειναι πολυ σπαστικο. θα τους ξανα παρω τηλεφωνο δεν το αφηνω ετσι...... . αυτο που λες οτι θα βαλουνε φορητη κεραια το πιστευω σιγουρα.. αν δεις διαφορα την παραμονη των χριστουγεννων και τα χριστουγεννα και την παραμονη τις πρωτοχρονιας και την ιδια την πρωτοχρονια πες μου... thanks θελω να δω αν το ξανα κανουν ..

 

φετος δεν ειχαμε καποια φορητη λυση... και λογω των ημερων και της κινησης/χωρητικοτητας στις κεραιες που πηραν το φορτιο της κεραιας που επεσε, τα κινητα πρακτικα δεν λειτουργουσαν... χαμενες κλησεις και μηνυματα μετα απο ωρες, καθολη τη διααρκεια του σ/κ :(

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και τους ενδιαφέρει, αλλά αν δεν μπορούν να κάνουν κάτι τι άλλο να πουν; Εκτός αυτού, έχουν λύση για το χώρο σου, εν αντιθέσει με τους ανταγωνιστές, οι οποίοι αν δεν πιάνουν, δεν πιάνουν.

 

Η Wind,αν έχεις πρόβλημα,σου τοποθετεί micro cell. Έχετε καταλάβει ότι έχει δίκτυο οπτικών ινών και κάνει ό,τι θέλει πλέον; :p Και κεραία με 20 adsl γραμμές μπορεί να σηκώσει αν θέλει... (το πόσο αξιόπιστος θα είναι ο σταθμός βάσης είναι άλλο θέμα...)

Η Cosmote,όντως,σε γράφει εκεί που δε πιάνει μελάνι.

Η Vodafone σου στέλνει femtocell.

Ουσιαστικά,μόνο η Cosmote δε σου παρέχει λύση καλού σήματος.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η Wind,αν έχεις πρόβλημα,σου τοποθετεί micro cell. Έχετε καταλάβει ότι έχει δίκτυο οπτικών ινών και κάνει ό,τι θέλει πλέον; :p Και κεραία με 20 adsl γραμμές μπορεί να σηκώσει αν θέλει... (το πόσο αξιόπιστος θα είναι ο σταθμός βάσης είναι άλλο θέμα...)

Η Cosmote,όντως,σε γράφει εκεί που δε πιάνει μελάνι.

Η Vodafone σου στέλνει femtocell.

Ουσιαστικά,μόνο η Cosmote δε σου παρέχει λύση καλού σήματος.

 

Ok then, είμαι 1 άτομο που έχω Wind στο Επταπύργιο, αλλά η Wind δεν μου τοποθέτησε micro-cell όταν διαμαρτυρόμουν. Προφανώς δεν έβρισκε σε ποιο κορμό δέντρου να το καρφώσει :p Ας σοβαρευτούμε κύριοι!! :pΕδώ δεν τοποθετεί micro-cell σε δύσκολα σημεία στην Μητροπόλεως και στην Τσιμισκή, κέντρο-καρακέντρο της Θεσ/νίκης και μπαίνεις σε κάποια μαγαζιά και ψάχνεις σήμα με το τουφέκι, ενώ οι άλλες έχουν κανονικότατα :p Εκτός κι αν τά'χουν τοποθετημένα μόνο έξω απ'τα καταστήματά τους :rolleyes: Ότι εδώ και χρόνια έχει δίκτυο οπτικών ινών το έχουμε καταλάβει, η ίδια πότε θα το καταλάβει που μέρα με τη μέρα που περνάει, οι άλλες κάνουν άλματα στην κάλυψη και η Wind έχει μείνει ακόμη στις προσπάθειες, τις αναβαθμίσεις και τις βελτιώσεις; Εκτός αυτού, στα βουνά και στους λοφίσκους δεν τοποθετούνται micro-cells Μιχάλη...

 

Παρεμπιπτόντως, μιας και είμαστε στο thread της Vodafone, εξαιρετική δουλειά με τον νέο σταθμό πλέον στην περιοχή γύρω απ'τον Άγιο Νικόλαο :D Ογλ,Κουμουνδούρου, Γαμβέτα κλπ,στo ύψος γύρω απ'τον άγιο Νικόλαο, όπου με το ζόρι έπιανες 1 γραμμή 3g σε εξωτερικό χώρο, πλέον φουλαρισμένη στο 3g, και σε εσωτερικούς χώρους.:happy:

 

Λείπει ακόμη 1 κεραία στην πλατεία Ελευθερίας, Βενιζέλου, στα δικαστήρια. Όχι για gsm. Gsm έχει και σε εσωτερικούς χώρους, δεν υπάρχει θέμα. Για 3g.

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ευχαριστημενος απο το δικτυο της vodafone,το μονο που ξεχασε ηταν μια ακομη προσθηκη 3G στο παλιουρι πρωτο ποδι χαλκιδικης γιατι υπηρχε κεραια μπροστα μου αλλα δεν ειχαν βαλει 3G,με αποτελεσμα να μην εχω προσβαση στο ιντερνετ,τελικα μετανιωσα που το πηρα γι αλλο λογο,αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι 1)δε συμφερει οικονομικα να το χρησιμοποιεις 2) εχει περιορισμενη ταχυτητα και οι εταιριες βαζουν περιοριστικους ορους στο κατεβασμα δεδομενων για αποφυγη υπερφορτωσης δικτυου........... Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

Ok then, είμαι 1 άτομο που έχω Wind στο Επταπύργιο, αλλά η Wind δεν μου τοποθέτησε micro-cell όταν διαμαρτυρόμουν. Προφανώς δεν έβρισκε σε ποιο κορμό δέντρου να το καρφώσει :p Ας σοβαρευτούμε κύριοι!! :pΕδώ δεν τοποθετεί micro-cell σε δύσκολα σημεία στην Μητροπόλεως και στην Τσιμισκή, κέντρο-καρακέντρο της Θεσ/νίκης και μπαίνεις σε κάποια μαγαζιά και ψάχνεις σήμα με το τουφέκι, ενώ οι άλλες έχουν κανονικότατα :p Εκτός κι αν τά'χουν τοποθετημένα μόνο έξω απ'τα καταστήματά τους :rolleyes: Ότι εδώ και χρόνια έχει δίκτυο οπτικών ινών το έχουμε καταλάβει, η ίδια πότε θα το καταλάβει που μέρα με τη μέρα που περνάει, οι άλλες κάνουν άλματα στην κάλυψη και η Wind έχει μείνει ακόμη στις προσπάθειες, τις αναβαθμίσεις και τις βελτιώσεις; Εκτός αυτού, στα βουνά και στους λοφίσκους δεν τοποθετούνται micro-cells Μιχάλη...

 

Παρεμπιπτόντως, μιας και είμαστε στο thread της Vodafone, εξαιρετική δουλειά με τον νέο σταθμό πλέον στην περιοχή γύρω απ'τον Άγιο Νικόλαο :D Ογλ,Κουμουνδούρου, Γαμβέτα κλπ,στo ύψος γύρω απ'τον άγιο Νικόλαο, όπου με το ζόρι έπιανες 1 γραμμή 3g σε εξωτερικό χώρο, πλέον φουλαρισμένη στο 3g, και σε εσωτερικούς χώρους.:happy:

 

Λείπει ακόμη 1 κεραία στην πλατεία Ελευθερίας, Βενιζέλου, στα δικαστήρια. Όχι για gsm. Gsm έχει και σε εσωτερικούς χώρους, δεν υπάρχει θέμα. Για 3g.

Ίσως παλιότερα δε γινόταν κάποια ανάλογη πρόταση. Τώρα έχει πήξει στο micro cell. Εδώ με πήραν τηλέφωνο για ένα αρχαίο αίτημα που είχα κάνει,αν θέλω να βάλω μικροκυψέλη "εξωτερικού" χώρου για να λυθεί το πρόβλημα.

 

Στο Βόλο αυτή η κεραία που λες δημιουργεί πρόβλημα σε άλλες περιοχές. Συνδέονται και έχουν εικονικό σήμα προς Άνω Βόλο,πρέπει να ρυθμιστεί πιο σωστά το range.

Ν.Δημητριάδα η Vodafone είναι χάλια. Εκεί μόνο WIND. Ν.Ιωνία επίσης η Vodafone είναι προβληματική σε εσωτερικούς χώρους. Στο κέντρο έχει καλή κάλυψη 3ης γενιάς πλέον και σε εσωτερικούς χώρους αλλά πιστεύω ότι θα ξηλωθεί η κεραία εκεί που έχει τοποθετηθεί (βγάζει μάτι και ο νέος δήμαρχος δε ξέρω τι διαθέσεις έχει αλλά με την εξουσία που δίνει ο Καλλικράτης σε μια μέρα η κεραία είναι off)

Καλώς ή κακώς το δίκτυο αλλάζει με γοργούς ρυθμούς και θα βουλώσουν στόματα το 2011... Πραγματικά "καμία σχέση" με ό,τι έχουμε δει μέχρι τώρα:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο Βόλο αυτή η κεραία που λες δημιουργεί πρόβλημα σε άλλες περιοχές. Συνδέονται και έχουν εικονικό σήμα προς Άνω Βόλο,πρέπει να ρυθμιστεί πιο σωστά το range.

Ν.Δημητριάδα η Vodafone είναι χάλια. Εκεί μόνο WIND. Ν.Ιωνία επίσης η Vodafone είναι προβληματική σε εσωτερικούς χώρους. Στο κέντρο έχει καλή κάλυψη 3ης γενιάς πλέον και σε εσωτερικούς χώρους αλλά πιστεύω ότι θα ξηλωθεί η κεραία εκεί που έχει τοποθετηθεί (βγάζει μάτι και ο νέος δήμαρχος δε ξέρω τι διαθέσεις έχει αλλά με την εξουσία που δίνει ο Καλλικράτης σε μια μέρα η κεραία είναι off)

Καλώς ή κακώς το δίκτυο αλλάζει με γοργούς ρυθμούς και θα βουλώσουν στόματα το 2011... Πραγματικά "καμία σχέση" με ό,τι έχουμε δει μέχρι τώρα:)

 

Μου κάνει εντύπωση που δε ρύθμισαν τόσο σωστά την απόσταση! :confused: Αυτό που παρατηρώ πολλές φορές είναι ότι το range η VF δεν το αφήνει αρκετά, αλλά, ιδίως σε πυκνοκατοικημένες περιοχές είναι πολύ αυστηρή, ορισμένες φορές σε βαθμό αηδίας. Προφανώς θέλουν να αποφύγουν φαινόμενα cell breathing και επειδή φροντίζουν πρωτίστως για καλές ταχύτητες, έτσι εξηγείται η σχετικά μικρή εμβέλεια. Αυτό είναι σίγουρα καλό, αλλά όχι σε χώρες όπως η Ελλάδα, όπου τα δίκτυα δεν είναι πυκνά, λόγω των ιθαγενών :p Δε λέω, κερδίζεις σε ταχύτητα έτσι, που είναι και το πλέον σημαντικό, απ'την άλλη όμως έχεις πιο πολλά σημεία με αδύναμο ή μέτριο σήμα. Εν πάσει περιπτώσει, μακάρι να ρυθμιστεί σωστά η εμβέλεια και να τη μειώσουν για να μην παρατηρούνται τέτοια φαινόμενα. Άποψη δεν έχω για Άνω Βόλο, βασίζομαι στα λεγόμενά σου Μιχάλη. :)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως παλιότερα δε γινόταν κάποια ανάλογη πρόταση. Τώρα έχει πήξει στο micro cell. Εδώ με πήραν τηλέφωνο για ένα αρχαίο αίτημα που είχα κάνει,αν θέλω να βάλω μικροκυψέλη "εξωτερικού" χώρου για να λυθεί το πρόβλημα.

 

 

Καλώς ή κακώς το δίκτυο αλλάζει με γοργούς ρυθμούς και θα βουλώσουν στόματα το 2011... Πραγματικά "καμία σχέση" με ό,τι έχουμε δει μέχρι τώρα:)

 

Προσωπικά δεν θεωρώ πως το microcell είναι η ενδεδειγμένη επιλογή για οικιακούς χρήστες, κυρίως λόγω κόστους και διαδικασίας εγκατάστασης. Τι να πω αν είναι σε κάθε έναν που έχει πρόβλημα με το σήμα η wind να στέλνει συνεργείο και να βάζει microcell εμένα μου φαίνεται αστείο (τονίζω το αν γιατι δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο να γίνεται εκτός από εταιρείες και καταστήματα). Το femtocell είναι μια ιδανική λύση για σπίτια με μηδαμινό κόστος και απλή σύνδεση της συσκευής από το πελάτη. Δεν είναι τυχαίο ότι δεν το χρησιμοποιεί μόνο η Vodafone Ελλάδας αλλά πάρα πολλές μεγάλες εταιρείες στο εξωτερικό, μήπως θα έπρεπε να το σκεφτεί και η Wind?

 

Tέλος σε ότι αφορά το δίκτυο ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος που λέει ότι η Vodafone υπερέχει πανελλαδικά στο 3G σε σχέση με τη Wind τόσο σε κάλυψη όσο και σε ποιότητα, το λέει το μισό forum. Τυχαίο? Δεν νομίζω.

 

Εγώ που δεν εκτιμώ και ιδιαίτερα τη Wind σαν εταιρεία λόγω της εμπορικής της πολιτικής και της έλλειψης υπηρεσιών λέω πως μπορεί να μην θεωρώ ότι έχει το καλύτερο GSM δίκτυο στην Ελλάδα, έχει όμως ένα αξιοπρεπέστατο έως αρκετά καλό δίκτυο. Και όλα αυτά που ακούγονται για τη συντήρηση στην επαρχία προσωπικά δεν έχω ακούσει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα επομένως δεν με αφορά και δεν νομίζω ότι αποτελεί όντως πρόβλημα. Αλλά στο 3G είναι πολύ πίσω. Το λέει πολύς κόσμος, όχι μόνο εγώ. Και ΘΑ έχουμε ακούσει πααααάρα πολλά τα τελευταία χρόνια από την εν λόγω εταιρεία και όλο πάει προς το χειρότερο. Μέχρι να δούμε στη πράξη αισθητή βελτίωση καλό θα είναι να μην λέμε και πολλά και να είμαστε λίγο αντικειμενικοί. Μακάρι να βελτιωθεί όχι μόνο σε υποδομή αλλά και εμπορικά γιατι ακριβώς επειδή είναι τρίτη είναι και η μόνη από την οποία περιμένεις κάτι παραπάνω σε περίοδο κρίσης και κυριαρχίας των καρτελ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...