Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Vodafone έκλεισε το 3G στην Κρήτη. Παραμονές τουριστικής περιόδου άξαφνα μείναμε με 2G σε αρκετά σημεία που σκιάζει πολυ το 4G για να παίξει. Για 5G δεν ξέρω, δεν μπορώ να αλλάξω κινητό, μας έσκισε ο απερχόμενος δεν αφησε τίποτε στην τσέπη τα ρίξαμε όλα βενζίνα δεν παίζει σάλιο για κινητό.

Χαμένες εισερχόμενες κλήσεις δεκάδες. το κινητό δεν υποστηρίζει vowifi/volte. 

Κλαίω. Να πληρώσω το νοίκι ή καινούριο κινητό; Πως θα το φορτίζω αν δεν πληρώσω την ΔΕΗ;

Στα καλά καθούμενα, και έλεγα πως την παλευα ο έρμος κουτσά στραβά.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, potis21 said:

Η Vodafone έκλεισε το 3G στην Κρήτη. Παραμονές τουριστικής περιόδου άξαφνα μείναμε με 2G σε αρκετά σημεία που σκιάζει πολυ το 4G για να παίξει. Για 5G δεν ξέρω, δεν μπορώ να αλλάξω κινητό, μας έσκισε ο απερχόμενος δεν αφησε τίποτε στην τσέπη τα ρίξαμε όλα βενζίνα δεν παίζει σάλιο για κινητό.

Χαμένες εισερχόμενες κλήσεις δεκάδες. το κινητό δεν υποστηρίζει vowifi/volte. 

Κλαίω. Να πληρώσω το νοίκι ή καινούριο κινητό; Πως θα το φορτίζω αν δεν πληρώσω την ΔΕΗ;

Στα καλά καθούμενα, και έλεγα πως την παλευα ο έρμος κουτσά στραβά.

Πάρτους τηλέφωνο. Μερικές φορές δίνουν κουπόνι για έκπτωση σε συσκευή. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, potis21 said:

Η Vodafone έκλεισε το 3G στην Κρήτη. Παραμονές τουριστικής περιόδου άξαφνα μείναμε με 2G σε αρκετά σημεία που σκιάζει πολυ το 4G για να παίξει. Για 5G δεν ξέρω, δεν μπορώ να αλλάξω κινητό, μας έσκισε ο απερχόμενος δεν αφησε τίποτε στην τσέπη τα ρίξαμε όλα βενζίνα δεν παίζει σάλιο για κινητό.

Χαμένες εισερχόμενες κλήσεις δεκάδες. το κινητό δεν υποστηρίζει vowifi/volte. 

Κλαίω. Να πληρώσω το νοίκι ή καινούριο κινητό; Πως θα το φορτίζω αν δεν πληρώσω την ΔΕΗ;

Στα καλά καθούμενα, και έλεγα πως την παλευα ο έρμος κουτσά στραβά.

Και εκει που εχει 4G σε πετάει σε 2G οταν εχει κίνηση με πολλά Handover Fails.

 Interesting....

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Τους πήρα. Ζεστά εκει που με γράψανε.

edit: επίσης δεν εχει να κάνει με τους τουρίστες αλλά με αυτους που καλούνται να εξυπηρετήσουν τους τουρίστες. Αυτό απομειώνει την ποιότητα της εξυπηρέτησης και συνολικά του εθνικού προϊόντος. Τράβα πες τους το αυτό να δω κάτι. 

 

Το δίκτυο 4G για να εξυπηρετήσει κλήσεις θέλει υποστήριξη συσκευής που δεν υπάρχει και δεν μας σώζει η ενίσχυση. Παρ' όλα αυτά, δεν μας σώζει η ενίσχυση ουτε στα δεδομένα διότι πολυ απλά δεν εχουμε δει διαφορά - μια με καμία γραμμή είμασταν, μιά με καμία γραμμή ειμαστε.-

Edited by potis21
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2023 at 4:07 ΜΜ, Nickchris36 said:

Θα κατέβω σύντομα για αυτοψία και γω..🙂

Έχει έρθει κόσμος στην επαρχία κ έχουν πέσει οι ταχύτητες. 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει στο Ηράκλειο μόνο στο κέντρο και εξωτερικό έχεις 4G να κάνεις την δουλειά σου στο κινητό! από Χάνδακος μέσα σε σπίτι edge 2 γραμμές.
στο Jailhouse μηδέν σήμα σαν να μην υπάρχει sim στο τηλέφωνο.
Φορτεσσα ισά ίσα μια γραμμή το σήμα αλλά γίνεται δουλίτσα
9f7ca07e793cad71043797c1e67bfe10.jpg
d91636c3347fff73e3f30d62d658f131.jpg

Τώρα θα πάω προς Μοίρες να δω τι γίνεται και εκεί


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, zerokill said:

Τώρα θα πάω προς Μοίρες να δω τι γίνεται και εκεί

Στις Μοίρες θα χαρείς που έχεις Vodafone. Πέρυσι το καλοκαίρι έπιανα 300αρια για πλάκα με Ν1. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, potis21 said:

Τους πήρα. Ζεστά εκει που με γράψανε.

edit: επίσης δεν εχει να κάνει με τους τουρίστες αλλά με αυτους που καλούνται να εξυπηρετήσουν τους τουρίστες. Αυτό απομειώνει την ποιότητα της εξυπηρέτησης και συνολικά του εθνικού προϊόντος. Τράβα πες τους το αυτό να δω κάτι. 

 

Το δίκτυο 4G για να εξυπηρετήσει κλήσεις θέλει υποστήριξη συσκευής που δεν υπάρχει και δεν μας σώζει η ενίσχυση. Παρ' όλα αυτά, δεν μας σώζει η ενίσχυση ουτε στα δεδομένα διότι πολυ απλά δεν εχουμε δει διαφορά - μια με καμία γραμμή είμασταν, μιά με καμία γραμμή ειμαστε.-

Σε περίπτωση που δεν εξυπηρετείσαι αλλάζεις πάροχο. Δυστυχώς έτσι είναι.

Όσον αφορά τον απερχόμενο, καλή λευτεριά. Δεν έχω να πω τίποτα άλλο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mixtri said:

Σε περίπτωση που δεν εξυπηρετείσαι αλλάζεις πάροχο. Δυστυχώς έτσι είναι.

Όσον αφορά τον απερχόμενο, καλή λευτεριά. Δεν έχω να πω τίποτα άλλο.

Σε ευχαριστούμε φίλε Μιχάλη! Ευτυχώς εσύ εκεί είσαι μια χαρά. Εμείς εδώ... Άσε μη μιλήσω 

Link to comment
Share on other sites

Στις Μοίρες θα χαρείς που έχεις Vodafone. Πέρυσι το καλοκαίρι έπιανα 300αρια για πλάκα με Ν1. 

Δέν κατεβαίνω τόσο νότια Βεναράτο στάση 2 ώριτσες πίσω Ηράκλειο το μεσημέρι και επιστροφή Χανιά το απόγευμα.
Μέχρι εδώ 4G 2 γραμμές 31fde1ff4b1a8e2f7c35e5f58f7b98cf.jpg
Πάντως η εικόνα στον ΒΟΑΚ η κάλυψη είναι τραγική με εξαίρεση το κομμάτι από Κόμβο Σπήλίου μέχρι Σκαλέτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gv2008 said:

Σε ευχαριστούμε φίλε Μιχάλη! Ευτυχώς εσύ εκεί είσαι μια χαρά. Εμείς εδώ... Άσε μη μιλήσω 

Στο χέρι μας είναι φίλε.

Ο καιρός έφτασε.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω μέτρηση από Μοίρες. 
IMG_3431.thumb.jpeg.8b4227a088909fca6fb81de085de6f6d.jpeg

στην ενδοχώρα πάντως η κατάσταση μαο μάο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Τραγική η κάλυψη στην Αρτα.

Στα μαγαζια του κέντρου εσωτερικα ή σε στενους εξωτερικους χωρους έχει edge. Τι λέτε τώρα εσείς για φθηνό Ίντερνετ και εκμετάλλευση από τους άλλους παρόχους, εδώ η Vodafone έχει αφήσει κέντρο πόλης με κάλυψη 4G μόνο εξωτερικά. Οι άλλοι δυο και ειδικά η πράσινη γαζωνουν και η vf κολλημένη σε edge λόγω κακής κάλυψης στο κέντρο της αρτας

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, panos.kar said:

Τραγική η κάλυψη στην Αρτα.

Στα μαγαζια του κέντρου εσωτερικα ή σε στενους εξωτερικους χωρους έχει edge. Τι λέτε τώρα εσείς για φθηνό Ίντερνετ και εκμετάλλευση από τους άλλους παρόχους, εδώ η Vodafone έχει αφήσει κέντρο πόλης με κάλυψη 4G μόνο εξωτερικά. Οι άλλοι δυο και ειδικά η πράσινη γαζωνουν και η vf κολλημένη σε edge λόγω κακής κάλυψης στο κέντρο της αρτας

Ναι οκ.. Τι σημασία έχει. Οι άλλοι έχουν 0.0012€/mb και 0.0065€/1' ομιλία? Οσοι θέλουν να σερφάρουν ας βγαίνουν στο μπαλκόνι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτός τρόπος σκέψης, αυτό ειναι φανατισμός…

το να μηδενίζουμε τα πάντα επειδή έχει χαμηλές χρεώσεις ενα συγκεκριμένο πρόγραμμα που αν κάποιος το βάλει κατω αντικειμενικά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, μόνο φανατισμός ειναι…

και μην ξεχνάμε κάτι, καμία εταιρεία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Πάνω απ όλα είναι το κέρδος της, και μετά όλα τα υπόλοιπα. Γιατί εδώ μέσα σε λίγο θα παρουσιάζεται από ορισμένους η Vodafone σαν μη κερδοσκοπικό ιδρυμα. 

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, blizard said:

ΠΟΙΟ πρόγραμμα λες ????   η κάρτα νέων είναι χρόνια και τρομερή βοήθεια για τους κάτω των 30, τα 200gb για όλους βέβαια , υπάρχουν φοιτητικά προσφορές , χαμός,  Το liquid είναι κάτι διαφορετικό για άλλη χρήση εντελώς και για νέους αλλά κυρίως για γέρους που δεν είναι πλούσιοι , και φυσικά είναι κατι ιδιαιτερο - μοναδικό και δεν εχουμε ξαναδει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα σε κανένα τομέα της οικονομίας.

Δες πόσο σημαντικό είναι το ιντερνετ για τους νεους από τις μετρήσεις φτώχειας δεν υπάρχουν μόνο πλούσιο και επαγγελματίες να πληρώνουν χωρίς να τους νοιάζει τίποτα.

Αν ήταν έτσι θα είχαμε όλοι cu. Εγώ προσωπικά δίνω το κάτι παραπάνω για να εχω πολυ καλύτερη κάλυψη και ταχυτητες χρησιμοποιώντας 2 δίκτυα όπως γράφω και κατω. Συγγνώμη αλλά να πληρώνω για 5G και να μου δίνει 20mbps ακόμα και στο κέντρο, να κάθομαι να παίζω με με το flight mode και το 3G ενώ σε σημεία έξω από την πόλη να μην έχει Ίντερνετ, είναι πεταμένα λεφτά. Για εμένα. 

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, p_k said:

Στο χέρι μας είναι φίλε.

Ο καιρός έφτασε.

Δεν θα την αρπάξουμε την ευκαιρία και θα μας δωθεί ξανά το 2027

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, panos.kar said:

Αν ήταν έτσι θα είχαμε όλοι cu. Εγώ προσωπικά δίνω το κάτι παραπάνω για να εχω πολυ καλύτερη κάλυψη και ταχυτητες χρησιμοποιώντας 2 δίκτυα όπως γράφω και κατω. Συγγνώμη αλλά να πληρώνω για 5G και να μου δίνει 20mbps ακόμα και στο κέντρο, να κάθομαι να παίζω με με το flight mode και το 3G ενώ σε σημεία έξω από την πόλη να μην έχει Ίντερνετ, είναι πεταμένα λεφτά. Για εμένα. 

Μία χαρά τα λες.. κι εγώ αν χρειαζόμουν το καλό δίκτυο δεν θα ήμουν στη voda. Το να πηγαίνεις στην πιο φτηνή εταιρεία και να ζητάς το καλύτερο δίκτυο είναι τραγικό.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, panos.kar said:

Αν ήταν έτσι θα είχαμε όλοι cu. Εγώ προσωπικά δίνω το κάτι παραπάνω για να εχω πολυ καλύτερη κάλυψη και ταχυτητες χρησιμοποιώντας 2 δίκτυα όπως γράφω και κατω. Συγγνώμη αλλά να πληρώνω για 5G και να μου δίνει 20mbps ακόμα και στο κέντρο, να κάθομαι να παίζω με με το flight mode και το 3G ενώ σε σημεία έξω από την πόλη να μην έχει Ίντερνετ, είναι πεταμένα λεφτά. Για εμένα. 

Όπως ακριβώς τα λες είναι φίλε.

13 minutes ago, Gv2008 said:

Δεν θα την αρπάξουμε την ευκαιρία και θα μας δωθεί ξανά το 2027

Ξαναλέω ότι είναι στο χέρι μας να την αρπάξουμε την ευκαιρία και προσωπικά είμαι αισιόδοξος.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, p_k said:

Όπως ακριβώς τα λες είναι φίλε.

Ξαναλέω ότι είναι στο χέρι μας να την αρπάξουμε την ευκαιρία και προσωπικά είμαι αισιόδοξος.

Μακάρι 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Gv2008 said:

Δεν θα την αρπάξουμε την ευκαιρία και θα μας δωθεί ξανά το 2027

Νωρίτερα 2025 έχουν πει.

18 ώρες πριν, potis21 said:

Η Vodafone έκλεισε το 3G στην Κρήτη. Παραμονές τουριστικής περιόδου άξαφνα μείναμε με 2G σε αρκετά σημεία που σκιάζει πολυ το 4G για να παίξει. Για 5G δεν ξέρω, δεν μπορώ να αλλάξω κινητό, μας έσκισε ο απερχόμενος δεν αφησε τίποτε στην τσέπη τα ρίξαμε όλα βενζίνα δεν παίζει σάλιο για κινητό.

Χαμένες εισερχόμενες κλήσεις δεκάδες. το κινητό δεν υποστηρίζει vowifi/volte. 

Κλαίω. Να πληρώσω το νοίκι ή καινούριο κινητό; Πως θα το φορτίζω αν δεν πληρώσω την ΔΕΗ;

Στα καλά καθούμενα, και έλεγα πως την παλευα ο έρμος κουτσά στραβά.

Καιρός για φορητότητα λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, blizard said:

Δεν πρεπει να ξαναπάμε πίσω παιδιά , γυρίσαμε σελίδα για πάντα . Αν τυχών μας την φέρουν προσωρινά ενωμένοι οι απατεώνες μέχρι το 2027, ευτυχώς υπάρχει δυνατή η vodafone και το liquid .... ότι συμφορά να μας φέρουν , να μην έχουμε τράπεζα να μην πληρωνόμαστε σε ευρω και να μας εκβιάζουν , έχουμε λυση για ανθρώπινες συνθήκες στα κινητά , και στα δύσκολα συμφέρει και στα έυκολα .

Καλά κάνεις ... ο ένας μπορεί να μην θέλει αυτοκίνητο και άλλος να μην θέλει να μπει ποτέ σε λεωφορείο η μετρο.

Το σωστό είναι να φτιάξεις μέσο και για τον λαό όπως το liquid και να μην πρέπει να πάει με τα πόδια αν δεν έχει 300 ευρω το μήνα για  ιχ , αυτό κάνει η vodafone και είναι απαραίτητο άσχετα αν δεν μπορούν να το καταλάβουν ολοι ... Και το ωραιο ότι λόγο ποσότητας και ενεργοποίησης όλου του κόσμου είναι πιθανό κάποια στιγμή η vodafon να ειναι και πιο φτηνή και πιο καλή ....

Ασχετα τι γουστάρεις εσυ πρέπει να είσαι αντικειμενικός ... δυστυχώς οι πιο πολλοί θέλουν την πολυτέλεια για αυτούς και να μην μοιραστούν το ιντερτνετ με την "πλέμπα" , ο αλλος να πληρώνει πανάκριβα πακέτα ελάχιστων GB και να του λένε "εχεις καλυψη" αλλά τους νοιάζει για τον εαυτό τους , έχεις ταχυτητα" μην σε νοιάζουν τα ελάχιστα gb αλλά τους νοιάζει για αυτους ... πολιτικά πάντα αυτοί οι άνθρωποι είναι στα  "κόμματα του λαού" και ετσι δουλέυουν το κοσμο για το καλό τους

Το κινητο "του φτωχου" ηταν το Q μεχρι που εκανε ολα τα καουνταουν 15ημερα και στην τιμη που εδινε τα μηνιαια.

Τωρα το κινητο του φτωχου ειναι το Frog, οπου με 10ε βγαινει 3μηνο με 60/120 λεπτά καθε μήνα (και τον πρωτο και δευτερο μηνα με εξτρα 600' προς φρογκ και 1.5gb τον πρωτο μηνα).

Το liquid ζηταει υποχρεωτική πιστωτικη/χρεωστικη καρτα και μηνιαια αυτοματη χρεωση τουλάχιστον 8 ευρω. Καμμία σχέση με το κινητο του φτωχου.

Ακομη και το f2g επιτρεπει στον φτωχο ανανεωση 1€ για να συντηρει το νουμερο του και να δεχεται εισερχόμενες κλήσεις για 12 μηνες, τι να λεμε τωρα...

Εαν το liquid επετρεπε ανανεωση με οποιονδηποτε τροπο, εδινε ελάχιστη ανανεωση 1 ευρω (αφου εχει τοοοσο χαμηλες χρεωσεις γιατί δεν ριχνει την ελαχιστη ανανεωση για να βοηθησει τον λαό; ) και δεν αναγκαζε τον κοσμο να κάνει ανανεωση καθε μηνα, ισως να το προτιμουσε ο φτωχος λαος...

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mobileras said:

Το κινητο "του φτωχου" ηταν το Q μεχρι που εκανε ολα τα καουνταουν 15ημερα και στην τιμη που εδινε τα μηνιαια.

Τωρα το κινητο του φτωχου ειναι το Frog, οπου με 10ε βγαινει 3μηνο με 60/120 λεπτά καθε μήνα (και τον πρωτο και δευτερο μηνα με εξτρα 600' προς φρογκ και 1.5gb τον πρωτο μηνα).

Το liquid ζηταει υποχρεωτική πιστωτικη/χρεωστικη καρτα και μηνιαια αυτοματη χρεωση τουλάχιστον 8 ευρω. Καμμία σχέση με το κινητο του φτωχου.

Ακομη και το f2g επιτρεπει στον φτωχο ανανεωση 1€ για να συντηρει το νουμερο του και να δεχεται εισερχόμενες κλήσεις για 12 μηνες, τι να λεμε τωρα...

Εαν το liquid επετρεπε ανανεωση με οποιονδηποτε τροπο, εδινε ελάχιστη ανανεωση 1 ευρω (αφου εχει τοοοσο χαμηλες χρεωσεις γιατί δεν ριχνει την ελαχιστη ανανεωση για να βοηθησει τον λαό; ) και δεν αναγκαζε τον κοσμο να κάνει ανανεωση καθε μηνα, ισως να το προτιμουσε ο φτωχος λαος...

Αυτό που τον φτωχό τον συνδυάζεις με τον βλάκα που δεν μπορεί να κουνήσει τη μπάρα μία φορά το μήνα, με ξεπερνά!

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, blizard said:

, η ακόμα και σταματάς να ξαναβάζεις για πολλούς μηνες με cashback.

αφού μετά απο 2 αποτυχημένες προσπάθειες μηνιαιας χρεωσης της πιστωτικής/χρεωστικης (που σε αναγκαζει να δώσεις για να εχεις liquid) σε πετάει έξω από το liquid, πως ακριβως θα εχεις τις σουπερ φτηνες χρεωσεις του liquid αφου θα σε εχει πεταξει εξω;

Εγω απατεωνα δεν σε εχω αποκαλεσει (οπως κάνεις εσυ). Αφηνω τα ποστς σου να το αποδεικνυουν μόνα τους...

Και για τον αλλο υποστηρικτη, που αποκαλει ολους που δεν εχουν liquid βλάκες, επιβεβαιωνει οτι του τελειωσαν τα επιχειρηματα...

Αξιζει ρε παιδιά να πεφτετε τοσο χαμηλά; Εχετε καποιο κερδος τουλάχιστον; Οσοι γραφουν οτι δεν βολευονται με το liquid, τους βρίζετε...

Και εννοειται οτι δεν απαντησατε στην ερωτηση μου: αφου το liquid ειναι τοοοσο φτηνο στις χρεωσεις, γιατι δεν μειωνει το ποσό ανανεωσης απο 1 ευρω οπως εχει το F2G; Δηλαδη εαν το liquid ζητουσε 50ε/μηνα με το ζορι αλλά ειχε χρεωση 0,000000000001€ το δευτερολεπτο θα συνεχιζατε να λετε οτι συμφερει;

Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...