Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες Πάτρα εδώ...Έχει παρατηρήσει κανείς θέμα με το σήμα τις τελευταίες 2-3 μέρες;;; Απο 4G με πετάει σε 3G αλλά και όταν κλειδώνω σε 3G πάλι αργώ να κάνω την δουλειά μου
Link to comment
Share on other sites

Παίδες Πάτρα εδώ...Έχει παρατηρήσει κανείς θέμα με το σήμα τις τελευταίες 2-3 μέρες;;; Απο 4G με πετάει σε 3G αλλά και όταν κλειδώνω σε 3G πάλι αργώ να κάνω την δουλειά μου

 

Ναι, έχω μόνο 3G στην Σαμακιά, παρόλο που έχουμε κεραία 4G δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

Ταιριάζει εδώ γιατί έχει να κάνει με το δίκτυο

 

"Αποζημίωση 88.000 ευρώ έλαβε ο δήμος Άργους Ορεστικού από την Vodafone για υπόθεση ρευματοκλοπής"

 

https://energypress.gr/news/apozimiosi-88000-eyro-elave-o-dimos-argoys-orestikoy-apo-tin-vodafone-gia-ypothesi

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Πλαταμώνα στο δρόμο προς το Κάστρο από την Πέμπτη που ήρθα το 90% του χρόνου μονίμως σε Edge, Τις λίγς φορές που μου δείχνει 4G δεν φορτώνει τίποτε. Εννοείται πως ούτε την εφαρμογή της Voda δεν μου φορτώνει για να κάνω speedtest. To κινητό είναι δίκαρτο φόρτωσα τα 7 Gb της Cote που δείχνει σχεδόν μόνιμα 4G και πάει καλά.

 

Και βέβαια έχω το τηλέφωνο δίπλα και ξαφνικά έρχονται μαζεμένα τα μηνύματα για κλήσεις που μου κάνανε και έδειχνε απενεργοποιημένο

 

Το Σαββατοκυριακο ημουν προς τα εκει.

Η Vodafone στον Πλαταμωνα εχει θεμα.Και οχι μονο.Ανεβα στον Νεο Παντελεημονα και κατεβα στην Παραλια κατω απο το καστρο.Κολλημενο σε 2G μεχρι τη Λεπτοκαρυα.Και μεχρι το λιτοχωρο και στην Πλακα Λιτοχωρου τα ιδια.

Αν πιασεις 4G,οι ταχυτητες ειναι μικρες αλλα κανεις τη δουλεια σου.Το 3G και το 2G ειναι μονο για κλησεις.Το βραδυ απο τις 12 μεχρι τις 8 το πρωι το δικτυο ειναι καλυτερα.Γιατι τοτε δεν εχει τοσο φορτο.

Για την αλλη καρτα σου,δουλευει καλυτερα γενικως.Δεν ειχα θεματα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μπηκα στο σαϊτ της vodafone και παρατήρησα οτι εχουν βάλει την ενοτητα "χαρτες καλυψης" σε κεντρικο σημειο στη σελιδα τους, αλλα οταν εκανα κλικ στην αττική, δεν μου εκανε ζουμ, ενώ παλιοτερα εκανε. το κανει και σε αλλους ή φταίει ο browser μου?
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μπηκα στο σαϊτ της vodafone και παρατήρησα οτι εχουν βάλει την ενοτητα "χαρτες καλυψης" σε κεντρικο σημειο στη σελιδα τους, αλλα οταν εκανα κλικ στην αττική, δεν μου εκανε ζουμ, ενώ παλιοτερα εκανε. το κανει και σε αλλους ή φταίει ο browser μου?

 

Καλημέρα,

 

Εάν ανοίγεις τη σελίδα τους μέσω συσκευής smartphone, ενεργοποίησε την επιλογή "Για υπολογιστή".

 

Ναι μεν έτσι θα κάνει ζουμ, ωστόσο τρώει κάποια "κολλήματα" και πάλι.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανείς πως τα πάει η vodafone από σήμα μέσα στο Αιγαίο Πέλαγος, λόγω ταξιδιού.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Μαύρα χάλια η Vodafone στην περιοχή Βαρθολομιο Ηλείας, σε πετάει απο 4G σε EDGE και καπάκι σε Η, Η+ και φτου απο την αρχή!
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Μαύρα χάλια η Vodafone στην περιοχή Βαρθολομιο Ηλείας, σε πετάει απο 4G σε EDGE και καπάκι σε Η, Η+ και φτου απο την αρχή!

 

Σε ορισμένα σημεία δίνει 60Mbps εδώ και λίγο καιρό . Γενικά δεν είναι σταθερό το σήμα ενώ σαν δίκτυο "τραβάει". Κλασσική βόνταφον.

Δυστυχώς ή ευτυχώς μόνο η πράσινη δίνει ικανοποιητικά αποτελέσματα εδώ στο Βαρθολομιό και η μπλέ είναι εντελώς απούσα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανείς πως τα πάει η vodafone από σήμα μέσα στο Αιγαίο Πέλαγος, λόγω ταξιδιού.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν παει,στα πλοια μονο δορυφορικο ιντερνετ με ογκοχρεωση παιζει.Εκτος αν πιασουν λιμανι.

Edited by Vasileios
άλλη εταιρεία

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανείς πως τα πάει η vodafone από σήμα μέσα στο Αιγαίο Πέλαγος, λόγω ταξιδιού.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χάλια τα πάει...

Link to comment
Share on other sites

Σε ορισμένα σημεία δίνει 60Mbps εδώ και λίγο καιρό . Γενικά δεν είναι σταθερό το σήμα ενώ σαν δίκτυο "τραβάει". Κλασσική βόνταφον.

Δυστυχώς ή ευτυχώς μόνο η πράσινη δίνει ικανοποιητικά αποτελέσματα εδώ στο Βαρθολομιό και η μπλέ είναι εντελώς απούσα.

 

Παίζει με CA στο Βαρθολομιο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξερει κανείς πως τα πάει η vodafone από σήμα μέσα στο Αιγαίο Πέλαγος, λόγω ταξιδιού.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχει βάλει επιπλέον σταθμούς στα νησιά. Όποτε δεν θα έχεις θέμα. Ειδικά αν το καράβι έχει repeater.

Link to comment
Share on other sites

Προς τους Vodafone τεχνικούς. Έχω φίλους στον Άγιο Λαυρέντιο Μαγνησίας που αντιμετωπίζουν θέμα με τις κλήσεις φωνής. Πέρυσι πήγα στην περιοχή και το διαπίστωσα. Ο λόγος θεωρώ είναι ότι η κεραία που καλύπτει με 3η γενιά την περιοχή δεν έχει γυρίσει σε 4η, ενώ παράλληλα η περιοχή καλύπτεται από άλλο σταθμό με 4η γενιά. Κάτι με cell relation θα έλεγα. Όπως καταλαβαίνετε ήμουν διακοπές και δεν είχα χρόνο να αναλύσω το θέμα και να δω τι φταίει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αγία Παρασκευή Βόλου

 

http://i68.tinypic.com/2ivr0n.jpg

 

Ωραίο. Φαντάζομαι από την κεραία στον Άνω Βόλο; 1800?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Περιοχή Γορίτσα, Βόλος. Band 3

 

http://i67.tinypic.com/2a6k13r.jpg

 

Savage. Αυτό σημαινει ότι η Vodafone έχει 1 κυψέλη προς Γορίτσα? Πως είναι δυνατόν; έχει κεραία εκεί; το uplink βλέπεις ότι υποφέρει από θόρυβο λογω κίνησης από κάτω, αλλά το downlink πρέπει να είναι πολύ κοντά σου.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος από πού καλύπτει εκεί. Ο πιο κοντινοί σταθμοί είναι Άλλη μεριά, Αγία Παρασκευή που θα μπορούσαν να καλυπτουν. Πάντως από ένταση είναι χοντρικά από -90 έως -100 dBm περίπου. Αλλά με band 3, Η Wind στο ίδιο σημείο καλύπτει με band 20:confused:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος από πού καλύπτει εκεί. Ο πιο κοντινοί σταθμοί είναι Άλλη μεριά, Αγία Παρασκευή που θα μπορούσαν να καλυπτουν. Πάντως από ένταση είναι χοντρικά από -90 έως -100 dBm περίπου. Αλλά με band 3, Η Wind στο ίδιο σημείο καλύπτει με band 20:confused:

 

Στο πολεοδομικό συγκρότημα δεν πάνε μαζί. Είναι εντυπωσιακό να έχεις τέτοια ταχύτητα από την κεραία της Αγίας Παρασκευής δεδομένου ότι εξυπηρετεί μεγάλο κομμάτι του Βόλου. Αν ξαναβρεθείς στο σημείο και έχεις Samsung μπορείς να δεις το ΤΑ από GNET Track pro και να μας πεις. Νομίζω ότι έχει κεραία κοντά σου. Μπορεί να μπήκε κάτι :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και το Netmonster δείχνει ΤΑ για να δεις χονδρικά την απόσταση από την συνδεδεμένη κεραία.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Στο πολεοδομικό συγκρότημα δεν πάνε μαζί. Είναι εντυπωσιακό να έχεις τέτοια ταχύτητα από την κεραία της Αγίας Παρασκευής δεδομένου ότι εξυπηρετεί μεγάλο κομμάτι του Βόλου. Αν ξαναβρεθείς στο σημείο και έχεις Samsung μπορείς να δεις το ΤΑ από GNET Track pro και να μας πεις. Νομίζω ότι έχει κεραία κοντά σου. Μπορεί να μπήκε κάτι :)

 

Δεν μπήκε κάτι, Μιχάλη. Γενικά στην περιοχή του νοσοκομείου η Vodafone ήταν έτσι χρόνια τώρα. Δηλαδή σε καλύτερη κατάσταση από τους άλλους 2. Αλλά σίγουρα σταθμό μέσα εδώ δεν έχει. Όπως και καμία:p

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν παίζει πρόβλημα στην περιοχή του Πόρτο Γερμενό με την Vodafone; Τρία γνωστά νούμερα που προσπαθώ να καλέσω τα βγάζει συνέχεια απενεργοποιημένα. Ούτε αυτοί μπορούν να καλέσουν. Μήπως έχει πέσει καμιά κεραία με την φωτιά στα Γεράνια;
Link to comment
Share on other sites

Speedtest κοντά στο ΚΤΕΛ Χανίων σε εσωτερικό χώρο, ισόγειο.

https://drive.google.com/file/d/1hAPme0MH48lsxy-41s5dcaZBOjt2gfNj/view?usp=drivesdk

Και τα στοιχεία της συνδεδεμένης κεραίας.

https://drive.google.com/file/d/1TlrWRShooTynN6Glm7KBw64LS3Mh9iPK/view?usp=drivesdk

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. Η μέτρηση είναι από την ρεσεψιόν του Νεφέλη, λίγο πιό πάνω. Στον δρόμο μου βγάζει έως και 80αρια στο Download.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...