Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

η συνταγη φυσικα συνισταται μονο αν εχετε τις δικες μου διαστασεις (1,89, 105 κιλα, τιγκα στο κρεας):devil:

 

1.84,90kg.Ti les,pame gia ksilo? Ligoteres apo 9 cells moirazotan,ti les twra...politeleies? :lol: UMTS RULEZZZ :!:

Sto volo simfwna me auta pou les tha eprepe na exw piksei stis miniseis.Asta na pane,psaxneis na vreis sima se 1o orofo.Oi skies pou afinei i cosmote einai arketa megaliteres apo TIM kai vodafone.De to perimena :blink:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδρομητής της vodafone εδώ και μια εβδομάδα. Μένω στην Αθήνα, στα Ιλλίσια και έχω απογοητευεί με το σήμα της vodafone. Εχω σήμα στο μπαλκόνι μου και στο μισό μέτρο χάνεται...Το ίδιο συμβαίνει και γενικότερα στην περιοχή μου... Σκέφτομαι δε να ζήσω μόνιμα στην επαρχία και με αυτά που ακούω...Εκανα μάλιστα συμβόλαιο στο 420 και έχω αρχίσει να τραβάω τα μαλλιά μου!
Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδρομητής της vodafone εδώ και μια εβδομάδα. Μένω στην Αθήνα, στα Ιλλίσια και έχω απογοητευεί με το σήμα της vodafone. Εχω σήμα στο μπαλκόνι μου και στο μισό μέτρο χάνεται...Το ίδιο συμβαίνει και γενικότερα στην περιοχή μου... Σκέφτομαι δε να ζήσω μόνιμα στην επαρχία και με αυτά που ακούω...Εκανα μάλιστα συμβόλαιο στο 420 και έχω αρχίσει να τραβάω τα μαλλιά μου!

 

Εντάξει,μην αγχώνεσαι,κι εγώ Κυψέλη μένω,στο μπαλκόνι φούλ σήμα,στο δωμάτιο ψάχνω μπας και το βρώ.Επειδή είμαι και από επαρχία - Κορινθία - έχω να πώ ότι εκεί έχει καλύτερο σήμα λόγω κεραίας φυσικά.Άρα αν είσαι τυχερή εκεί που λές να πας...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει,μην αγχώνεσαι,κι εγώ Κυψέλη μένω,στο μπαλκόνι φούλ σήμα,στο δωμάτιο ψάχνω μπας και το βρώ.Επειδή είμαι και από επαρχία - Κορινθία - έχω να πώ ότι εκεί έχει καλύτερο σήμα λόγω κεραίας φυσικά.Άρα αν είσαι τυχερή εκεί που λές να πας...

Και γω οταν έμενα Κυψέλη το ίδιο πρόβλημα είχα...αλλά έβαλα κοσμοτέ και είχα σήμα μια χαρά....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδρομητής της vodafone εδώ και μια εβδομάδα. Μένω στην Αθήνα, στα Ιλλίσια και έχω απογοητευεί με το σήμα της vodafone. Εχω σήμα στο μπαλκόνι μου και στο μισό μέτρο χάνεται...Το ίδιο συμβαίνει και γενικότερα στην περιοχή μου... Σκέφτομαι δε να ζήσω μόνιμα στην επαρχία και με αυτά που ακούω...Εκανα μάλιστα συμβόλαιο στο 420 και έχω αρχίσει να τραβάω τα μαλλιά μου!

 

 

H Λυση.....

 

Κανεις τηλεφωνακι στο 13830 ! Ενημερωνεις για το προβλημα στο ακριβες σημειο που βρισκεσαι και τους λες οτι οταν μπαινω μεσα χανω το σημα κλπ κλπ ! Επισης οτι εχει 420 και δεν μπορεις να μιλησεις (ΕΛΕΟΣ) και παρακαλεις να υπαρξει βελτιωση στην περιοχη!

 

Πιστεψε με θα το παρουν ζεστα το θεμα .. Αλλωστε στην πυκνοκατοικημενη Κυψελη ολα αυτα ειναι λογικα αν εχεις και "ΕΞΥΠΝΟΥΣ" γειτονες :mad:

 

Θα απαντησεις σε μια φορμα ερωτησεων και απο εκει αρχιζει μια διαδρομη-διαδικασια για να δεις ασπρη μερα !!!

 

ΥΓ.: περιμενω να μου πεις αποτελεσματα!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε potis21 για ποιό αir show αναφέρεσαι ?

Τανάγρα φίλε μου! Αρχάγγελος 2005! :up:

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

H Λυση.....

 

Κανεις τηλεφωνακι στο 13830 ! Ενημερωνεις για το προβλημα στο ακριβες σημειο που βρισκεσαι και τους λες οτι οταν μπαινω μεσα χανω το σημα κλπ κλπ ! Επισης οτι εχει 420 και δεν μπορεις να μιλησεις (ΕΛΕΟΣ) και παρακαλεις να υπαρξει βελτιωση στην περιοχη!

 

Πιστεψε με θα το παρουν ζεστα το θεμα .. Αλλωστε στην πυκνοκατοικημενη Κυψελη ολα αυτα ειναι λογικα αν εχεις και "ΕΞΥΠΝΟΥΣ" γειτονες :mad:

 

Θα απαντησεις σε μια φορμα ερωτησεων και απο εκει αρχιζει μια διαδρομη-διαδικασια για να δεις ασπρη μερα !!!

 

ΥΓ.: περιμενω να μου πεις αποτελεσματα!!! ;)

 

 

Σε ευχαριστώ, για την προτασή σου.

Θα σε ενημερώσω, αν και δεν πιστεύω οτι θα καταφέρω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

μέσα σε 4 μήνες έχω συμπηρώση την φόρμα παραπόνου σε θέμα κάλυψης 2 φορές και όλο με ενημερώνουν πως δεν μπορούν να πάρουν άδεια για να κάνουν νέο σταθμό βάσης στην περιοχή της Νίκαιας μέχρι τότε hail Vodafone και στο σπίτι σήμα......χεχε 1 γραμμή
......
Link to comment
Share on other sites

μέσα σε 4 μήνες έχω συμπηρώση την φόρμα παραπόνου σε θέμα κάλυψης 2 φορές και όλο με ενημερώνουν πως δεν μπορούν να πάρουν άδεια για να κάνουν νέο σταθμό βάσης στην περιοχή της Νίκαιας μέχρι τότε hail Vodafone και στο σπίτι σήμα......χεχε 1 γραμμή

 

 

λογικο ! Αν εισαι σχετικα ψηλα πες τους να σου βαλουν Micro στο μπαλκονι!

Ενας μικρος αναμεταδοτης που θα τσιτωσει το σημα στην περιοχη και το σπιτι σου !!

Link to comment
Share on other sites

λογικο ! Αν εισαι σχετικα ψηλα πες τους να σου βαλουν Micro στο μπαλκονι!

Ενας μικρος αναμεταδοτης που θα τσιτωσει το σημα στην περιοχη και το σπιτι σου !!

 

ipervoles...1km emveleia exoun :O to poli.kai ta micro endeiknintai mono gia 1o to poli deutero orofo kai gia eksikonomisi sixnotitwn psanoun isogeia :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ipervoles...1km emveleia exoun :O to poli.kai ta micro endeiknintai mono gia 1o to poli deutero orofo kai gia eksikonomisi sixnotitwn psanoun isogeia :p

 

Καθολου υπερβολες... Το micro σε μια ακτινα 200 μετρων δινει απο -35 εως -70 το πολυ σε εμποδια !

 

Εδω μιλαμε για περιπτωσεις που το σημα ειναι -100 και δεν μπορουν να μιλησουν!

Link to comment
Share on other sites

Καθολου υπερβολες... Το micro σε μια ακτινα 200 μετρων δινει απο -35 εως -70 το πολυ σε εμποδια !

 

Εδω μιλαμε για περιπτωσεις που το σημα ειναι -100 και δεν μπορουν να μιλησουν!

για να πετύχεις όμως κάλυψη εντός κτιρίων δε πρέπει να βάλεις το micro ψηλά...είναι τοπικής εμβέλειας και μπαίνουν ακόμα και ισόγεια για αυξημένη απόδοση.1ο το ΠΟΛΥ 2ο όροφο συνήθως γωνιακά για να έχουν και πολλές μοίρες αν μιλάμε για καλή εμβέλεια.επίσης έχουν μία μόνο συχνότητα και περιορισμένη χωρητικότητα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

για να πετύχεις όμως κάλυψη εντός κτιρίων δε πρέπει να βάλεις το micro ψηλά...είναι τοπικής εμβέλειας και μπαίνουν ακόμα και ισόγεια για αυξημένη απόδοση.1ο το ΠΟΛΥ 2ο όροφο συνήθως γωνιακά για να έχουν και πολλές μοίρες αν μιλάμε για καλή εμβέλεια.επίσης έχουν μία μόνο συχνότητα και περιορισμένη χωρητικότητα.

 

το Micro λειτουργει σαν repeater με τις εξης διαφορες: εχει δικο του cid για το Mini cell Που εχει για εκπομπη και το σημα που εκπεμπει το εκπεμπει σε αλλο καναλι απο αυτο που κανει ληψη. Δηλαδη καταλαμβανει χωρητικοτητα ενος κοντινου η αλλου σταθμου BTS οταν αυτο ειναι απαραιτητο και την χρησιμοποιει για το καναλι που εκπεμπει !! :O

Link to comment
Share on other sites

το Micro λειτουργει σαν repeater με τις εξης διαφορες: εχει δικο του cid για το Mini cell Που εχει για εκπομπη και το σημα που εκπεμπει το εκπεμπει σε αλλο καναλι απο αυτο που κανει ληψη. Δηλαδη καταλαμβανει χωρητικοτητα ενος κοντινου η αλλου σταθμου BTS οταν αυτο ειναι απαραιτητο και την χρησιμοποιει για το καναλι που εκπεμπει !! :O

όχι ρε συ...έχει άλλη συχνότητα,εντελώς διαφορετική...είναι ένας ΝΕΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΜΙΚΡΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΩΝ.αυτό που περιγράφεις είναι repeater,όχι micro cell :worry: το micro είναι ΑΛΛΟ ΚΑΝΑΛΙ.Η vodafone στο μετρό βάζει repeater,η ΤΙΜ micro,αυτή είναι η μεγάλη διαφορά,η χωρητικότητα :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε συ...έχει άλλη συχνότητα,εντελώς διαφορετική...είναι ένας ΝΕΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΜΙΚΡΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΩΝ.αυτό που περιγράφεις είναι repeater,όχι micro cell :worry: το micro είναι ΑΛΛΟ ΚΑΝΑΛΙ.Η vodafone στο μετρό βάζει repeater,η ΤΙΜ micro,αυτή είναι η μεγάλη διαφορά,η χωρητικότητα :p

 

Σε λίγους σταθμούς έχει αναμεταδότη αντί για σταθμό. Δεν έχει πρόβλημα με τη χωρητικότητα για να είναι απαγορευτικός ο αναμεταδότης.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγους σταθμούς έχει αναμεταδότη αντί για σταθμό. Δεν έχει πρόβλημα με τη χωρητικότητα για να είναι απαγορευτικός ο αναμεταδότης.

προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε μέσα στο μετρό να βάλει και η vodafone micro αντί για repeater(δόξα το θεώ από συχνότητες έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ) για τον εξής λόγο: μόλις αλλάζει το "τραίνο" σταθμό επειδή προηγουμένως συνήθως τα κινητά έχουν χάσει το σήμα προσπαθούν να κάνουν όλα login μόλις φθάνουν στην επόμενη αποβάθρα με αποτέλεσμα να υπάρχουν παροδικά προβλήματα χωρητικότητας...Επομένως μια καινούρια συχνότητα θα βόλευε(όπως έχει κάνει η ΤΙΜ) Ωστόσο η υλοποίηση του repeater είναι πολύ πιο εύκολη,γρήγορη και οικονομική αλλά θα μπορούσε να αρκείται μόνο εσωτερικά του μετρό(μια συχνότητα και από εκεί και πέρα συνεχόμενα repeater σε μια-δυο αποβάθρες)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε συ...έχει άλλη συχνότητα,εντελώς διαφορετική...είναι ένας ΝΕΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΜΙΚΡΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΩΝ.αυτό που περιγράφεις είναι repeater,όχι micro cell :worry: το micro είναι ΑΛΛΟ ΚΑΝΑΛΙ.Η vodafone στο μετρό βάζει repeater,η ΤΙΜ micro,αυτή είναι η μεγάλη διαφορά,η χωρητικότητα :p

 

 

ε αυτο σου ειπα και εγω οτι εχει δικο του cid kai CH απο τον σταθμο που χρησιμοποιει καποιο Bandwidth δηλαδη δεν εχει ολοκληρωμενο εξοπλισμο οπως ενας κανονικος σταθμος εχει μονο το RF κομματι και ενα αλλο που μεσω Καποιου link πχ συνδεεται με ενα αλλο κοντινο bts και λειτουργει σαν cell εκεινου του bts !! σε γενικες γραμμες !

Link to comment
Share on other sites

ε αυτο σου ειπα και εγω οτι εχει δικο του cid kai CH απο τον σταθμο που χρησιμοποιει καποιο Bandwidth δηλαδη δεν εχει ολοκληρωμενο εξοπλισμο οπως ενας κανονικος σταθμος εχει μονο το RF κομματι και ενα αλλο που μεσω Καποιου link πχ συνδεεται με ενα αλλο κοντινο bts και λειτουργει σαν cell εκεινου του bts !! σε γενικες γραμμες !

Δηλαδη καταλαμβανει χωρητικοτητα ενος κοντινου η αλλου σταθμου BTS

δηλαδή τι εννοούσες ότι καταλαμβάνει χωρητικότητα κοντινού bts;η χωρητικότητα αφορά τις συχνότητες.Τα link έχουν αρκετά περιθώρια για cell...Ναι,η επεξεργασία γίνεται σε άλλο σταθμό βάσης :p Αλλά αυτό γίνεται και στα κανονικά bts(που εξαρτώνται από άλλα κομβικά) γιατί όχι και στα micro που χρησιμοποιούνται για εξοικονόμηση χώρου; :O Δε καταλαβαίνω τη λογική σου...Σπάνια μπαίνουν(και ειδικά από vodafone)σταθμοί με δικούς τους εξοπλισμούς...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κοιτάξτε στους τοίχους έξω από τα καταστήματα Vodafone shop, TIM και Γερμανός. Τα περισσότερα είναι με micro bts κυρίως της ΤΙΜ και της VODA. Σηνήθως είναι ψηλά κάτω από τη μαρκίζα.
Link to comment
Share on other sites

Επανειλημμένα αντιμετωπίζω πρόβλημα κάλυψης από το δίκτυο της Vodafone, το οποίο χρησιμοποιώ στην Q-card που έχω με χειροκίνητη επιλογή, στην περιοχή του Αγίου Αντωνίου (μετρό) στο Περιστέρι εδώ και αρκετό καιρό.

Χάνεται τελείως το σήμα, αναζητώ δίκτυο, βρίσκω αυτό της Vodafone αλλά δεν μπορεί το τηλέφωνο να έχει πρόσβαση σε αυτό. :wacko:

Αντιμετωπίζει κάποιος παρόμοια προβλήματα στην περιοχή ή σε άλλες (π.χ. Αθήνα - Ευαγγελισμός)?

 

Σημείωση: Η συσκευή μου δεν έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια ερωτηση θελω να κανω,μετα την πτωση του δικτυου της βονταφον,πως ειναι σημερα τα πραγματα?? υπαρχουν προβληματα???

 

Τιθεται θεμα αξιοπιστιας του δικτυου???

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση θελω να κανω,μετα την πτωση του δικτυου της βονταφον,πως ειναι σημερα τα πραγματα?? υπαρχουν προβληματα???

 

Τιθεται θεμα αξιοπιστιας του δικτυου???

 

Οχι ειναι πολυ καλα εκτος απο μερικα προβληματα παυ ειναι λογικα λογω της εξαπλωσης του 3G !

 

Ειναι παλυ αξιοπιστο για τα Ελληνικα δεδομενα και καλυπτει την αναγκη ολων των Ελληνων! Καληψη οπου χρειαζεται χωρις κενα προβληματα κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στην voda για την τοποθέτηση κεραίας στην Ε.Ο. Ηρακλείου-Ρεθύμνου στην Κρήτη, 1 χλμ. περίπου πριν το χωριό Σίσσες σε μια περιοχή όπου όλες οι εταιρίες είχαν πρόβλημα κάλυψης. 'Ετσι γίνεται η μοναδική που καλύπτει την περιοχή αυτή.

Έτσι για να λέμε και τα καλά.

Life is a game
Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ VOD , ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΧΘΕΣ ΗΜΟΥΝΑ ΑΛΣΟΥΠΟΛΗ ΣΕ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΕΙΟ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΗΜΑ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟ SUPER ΣΤΟ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟ ΣΤΟ ΓΑΛΑΤΣΙ.ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ .

 

 

ΣΗM: ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΒΑΣΕΙ ΚΙΝΗΤΟΥ ΕΧΕΙ Η ΟΧΙ ΣΗΜΑ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...