Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με ένα Mi-Fi έξω από το παράθυρο λύνεις το πρόβλημα με ελάχιστα χρήματα. Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση με το σήμα της VF είναι εξωφρενική και πραγματικά πρέπει να βρεθεί λύση γιατί προς το παρόν μόνη λύση που μπορώ να κάνω (φορητότητα) δεν είναι εφικτή. Στο ύψος του ΟΤΕ στην Πατησίων, μέσα στο σπίτι (5ος όροφος) δεν έχω 3G ούτε για δείγμα! Τις τελευταίες μέρες χρησιμοποιώ τη σύνδεσή μου σ'ένα iPhone και επιλέγοντας το "ενεργοποίηση 3G" έχω 3 γραμμές σήμα, ικανοποιητική ταχύτητα και μόλις περάσουν 2-3 λεπτά με ρίχνει σε GPRS, ούτε καν EDGE! Μου έδωσε ένας φίλος ένα στικάκι της VF, το έβαλα και είχα μόνο GPRS. Το γύρισα μέσω του προγράμματος της εταιρείας να πιάνει μόνο 3G και πιάνει! Δηλαδή είναι τρελό αυτό που γίνεται. Αλλά και πάλι, η κατάσταση έχει ώς εξής

http://www.speedtest.net/result/4427439223.png

 

Μπορώ να κάνω κάτι?

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν να σου δωσουν αν το ζητησεις πολυ εντονα εναν ενισχυτη σηματος, αλλα για μενα δεν αξίζει. Απλα εμεις εδω στο Ηρακλειο δεν εχωλουμε καν ΣΗΜΑ μεσα στα σπιτια μας. Οχι net, απλο σημα. Δυστυχως η vf σε αυτο το τομεα πασχει.
Link to comment
Share on other sites

Nαι οκ Ενισχυτης αναμεταδοτης να ειμαστε καλυμενοι.. οταν εψαχνα και γω ενας μεσαιας κατηγοριας εβγαινε πανω απο 300 ευρω δεν ξερω τι εχεις δει παντως οταν το βαλεις πες μας εντυπωσεις.

Βασικα δεν ξερω αν υπαρχουν και 4G ενισχυτες/αναμεταδοτες... μονο 3g ειχα δει εγω σε μια σελιδα οταν εψαχνα.

3G κυμαίνονονται στα 50-70€ απο κινα, και πωλούνται σε ελληνικά μαγαζιά γύρω στα 120€+

Με ένα Mi-Fi έξω από το παράθυρο λύνεις το πρόβλημα με ελάχιστα χρήματα.

έχω mifi αλλά την κάρτα όπου έχω ίντερνετ τη χρειάζομαι και για κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν να σου δωσουν αν το ζητησεις πολυ εντονα εναν ενισχυτη σηματος, αλλα για μενα δεν αξίζει. Απλα εμεις εδω στο Ηρακλειο δεν εχωλουμε καν ΣΗΜΑ μεσα στα σπιτια μας. Οχι net, απλο σημα. Δυστυχως η vf σε αυτο το τομεα πασχει.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Το να μην έχω σήμα στο χωριό μου που μόνο η Cosmote πιάνει 4G στην αυλή, να το δεκτώ, αλλά στο κέντρο της Αθήνας? Μόλις μπω σ'ένα οποιοδήποτε μαγαζί από τα Starbucks που δεν έχει σήμα σχεδόν καμία μέχρι το TAF μόνο με EDGE παίζει και αυτό όταν είναι στα καλά του. Το απόγευμα έκανα το Μοναστηράκι - Πειραιά με τον ηλεκτρικό και μόνο στο Μοσχάτο και στο λιμάνι είδα 3G, σε όλα τα άλλα καρφί το GPRS.

Τόσα χρόνια με Android δεν είχα θέμα γιατί ήξερα ότι κάνει κόλπα η VF και ακόμα κι αν έπιανε GPRS, επέλεγα το "Only 3G" και μπορούσα τουλάχιστον να κάνω τη δουλειά μου έστω και με drop calls για 5-10 λεπτά, πλέον με iPhone και Windows Phone που δεν κλειδώνουν σε 3G είτε έχει είτε δεν έχει η εταιρεία, έχω σοβαρό πρόβλημα.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω στο σπιτι τα ιδια εχω 1 γραμμη 4G 1 γραμμη 3G μολις κανω κληση gprs! Το σημα παντως Χανια εχει βελτιωθει κυριως προς παλια πολη και λιμανι αλλα και προς Σουδα.Βελτιωθηκε γενικα στα σημεια που πατανε φουλ τουριστες!Σε εσωτερικους χωρους οτι ναναι οπως τα λετε παρακατω.
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλά προβλήματα με την κάλυψη και στο Πήλιο! Σε πάρα πολλά σημεία που η Cosmote έχει 4G και 3G, η vodafone πασχίζει να διατηρήσει το 2G. Κάτω Γατζέα, Μαλάκι, Κορώπη, Καλά Νερά, Άφησσος... και πολλά ακόμη...απαράδεκτη...γι'αυτό πλέον λεφτά μόνο στην Cosmote... Η διαφορά υπέρ της σε 4G και 3G είναι τεράστια!! Έχει ΠΟΛΥ πυκνό δίκτυο πλέον Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Παντως ολο αυτο ειναι λογικο. Η Cosmote εκμεταλλευεται το παλιο δικτυο του ΟΤΕ. Οποτε εχει ενα πλεονεκτημα σε αυτο το σημειο.

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι σαν καταναλωτες δεν πρεπει να "απαιτουμε" καλυτερη καλυψη στο θεμα του απλού σηματος και στο θεμα του 3/4g.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και η Cosmote κάνει κηδεία με ξένα κόλλυβα..και μάλιστα με κόλλυβα που αγόρασε κοψοχρονιά....:rolleyes::rolleyes:

 

Αλλά αυτό δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση την Vodafone. Ξέρει ότι έχει θέματα σε αρκετές περιοχές και, κακά τα ψέματα, αν το δίκτυο δεν υπάρχει δεν μπορείς να παραμείνεις εκεί.. Τουλάχιστον για Πήλιο και νομο Μαγνησίας που μετακινούμε, η Cosmote κεντάει σε 4G.. Και σε 3G βέβαια, αυτό εξυπακούεται

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Θεσσαλονίκης speedtest 2 Nexus 5 δίπλα δίπλα σε 4g. Όταν για server ήταν η Αθήνα και το Vodafone είχε host στη Vodafone και το Cosmote είχε host Οτε έβγαλαν ίδια αποτελέσματα. Η διαφορά ήταν περίπου στα 1-3 Mbps υπέρ της Cosmote, αλλά όταν είσαι ήδη στα 50 down δεν σε νοιάζει.

Όταν οι hosts άλλαξαν στο server της Θεσσαλονίκης που είναι hosted by Cosmote η Vodafone απλά δεν υπήρχε. Προφανώς θέμα της επικοινωνίας των isp και όχι δικτύου. Θεωρώ ότι αυτό είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα της Vodafone, δηλαδή το backbone δίκτυο της.

 

[ATTACH]62065[/ATTACH]

 

Στο ίδιο σημείο η αλλαγή του server από το ίδιο δίκτυο σε άλλου πάροχου απλά κατέστρεψε τις επιδόσεις.

 

Σημείωση οι δοκιμές έγιναν στο καφέ που είναι αύριο η συνάντηση της Θεσσαλονίκης. :p

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και η Cosmote κάνει κηδεία με ξένα κόλλυβα..και μάλιστα με κόλλυβα που αγόρασε κοψοχρονιά....:rolleyes::rolleyes:

 

Αλλά αυτό δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση την Vodafone. Ξέρει ότι έχει θέματα σε αρκετές περιοχές και, κακά τα ψέματα, αν το δίκτυο δεν υπάρχει δεν μπορείς να παραμείνεις εκεί.. Τουλάχιστον για Πήλιο και νομο Μαγνησίας που μετακινούμε, η Cosmote κεντάει σε 4G.. Και σε 3G βέβαια, αυτό εξυπακούεται

Δεν διαφωνω. Και εγω περιμενω να τελειωσει το συμβολαιο μου και γεια σας μετα σχεδον απο μια δεκαετια.

Link to comment
Share on other sites

Και ειδικα Μακεδονια που στους περισσοτερους νομους οπως Κιλκις Δραμας Σερρων η κοσμοτε εχει εδω και καιρο φουλ 4G και η vodafone πεταει χαρταετο.Η κοσμοτε δεν μπορει να συγκριθει στην καλυψη 4G με κανεναν.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρόλο που είναι για την cosmote

 

http://www.p3-group.com/downloads/2/8/0/3/6/150612_CERTIFICATE_Cosmote_Greece.pdf

 

Θεωρώ ότι ο Operator 3 είναι η vodafone...

 

και παρατηρώ ότι έχει το χειρότερο AVG Speech Quality. (Average speech quality)

 

Και δεν της το είχα...

Link to comment
Share on other sites

Πάτρα, σε λιμάνι και πανεπιστημιούπολη γύρω, το 3G πώς τα πάει;
Link to comment
Share on other sites

η κωδικοποιηση ηχου της voda ειναι ενα ματσο χαλια,θα αναγκαστω να την αλλαξω,δεν ακουω καλα τον συνομιλητη μου...
Link to comment
Share on other sites

η κωδικοποιηση ηχου της voda ειναι ενα ματσο χαλια,θα αναγκαστω να την αλλαξω,δεν ακουω καλα τον συνομιλητη μου...

Αυτο συνεβη προσφατα ή το ειχες ανεκαθεν? Μηπως εχει θεμα ο συνομιλητης σου ή το κινητο ή δεν εχεις καλο σημα? Δεν παρατηρησα κατι τετοιο τις τελευταιες ημερες.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αυτο συνεβη προσφατα ή το ειχες ανεκαθεν? Μηπως εχει θεμα ο συνομιλητης σου ή το κινητο ή δεν εχεις καλο σημα? Δεν παρατηρησα κατι τετοιο τις τελευταιες ημερες.

 

απο τοτε που την εχω ο ηχος ειναι πιο βαθυς σε σχεση με cosmote που ειχα πριν,μαλλον θα την αλλαξω,για HD voice δε νομιζω να τιθεται θεμα,δεν υποστηριζει τετοια λειτουργια..

Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που την εχω ο ηχος ειναι πιο βαθυς σε σχεση με cosmote που ειχα πριν,μαλλον θα την αλλαξω,για HD voice δε νομιζω να τιθεται θεμα,δεν υποστηριζει τετοια λειτουργια..

 

Ποιος σου είπε κάτι τέτοιο?;)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε κάτι τέτοιο?;)

 

εγω το ειπα με βαση τον ηχο που εχω αλλά μαλλον δε θα την αλλαξω..

Link to comment
Share on other sites

Έχω και χρησιμοποιώ και τις 3 εταιρίες. Την καλύτερη ποιότητα ήχου και χωρίς διακοπές την έχω με Vodafone προς Voda&Wind&σταθερά. Μετά με Wind προς Wind&σταθερά. Και την χειρότερη ποιότητα την έχω από οτιδήποτε προς Cosmote, όπου συχνά χάνεται ο ήχος για κλασματα δευτερολεπτου με αποτελεσμα να μην μπορεις να συνεννοηθεις. Από cosmote προς cosmote η κατάσταση είναι αξιοπρεπής.
Link to comment
Share on other sites

Έχω και χρησιμοποιώ και τις 3 εταιρίες. Την καλύτερη ποιότητα ήχου και χωρίς διακοπές την έχω με Vodafone προς Voda&Wind&σταθερά. Μετά με Wind προς Wind&σταθερά. Και την χειρότερη ποιότητα την έχω από οτιδήποτε προς Cosmote, όπου συχνά χάνεται ο ήχος για κλασματα δευτερολεπτου με αποτελεσμα να μην μπορεις να συνεννοηθεις. Από cosmote προς cosmote η κατάσταση είναι αξιοπρεπής.

 

τελικα δεν αντεξα εκανα φορητοτητα προς cosmote,λυπαμαι που με τη vodafone δεν εμεινα ευχαριστημενος,εγω αντιθετως με cosmote ακουγα καλυτερα ειτε κλησεις προς cosmote ειτε κλησεις προς τα αλλα δυο δικτυα,τον πιο καθαρο ηχο για μενα τον εχει η wind μετα η cosmote και τελευταια η vodafone,λογω καλυτερης καλυψης ομως προτιμησα την cosmote...

Link to comment
Share on other sites

Έχω και χρησιμοποιώ και τις 3 εταιρίες. Την καλύτερη ποιότητα ήχου και χωρίς διακοπές την έχω με Vodafone προς Voda&Wind&σταθερά. Μετά με Wind προς Wind&σταθερά. Και την χειρότερη ποιότητα την έχω από οτιδήποτε προς Cosmote, όπου συχνά χάνεται ο ήχος για κλασματα δευτερολεπτου με αποτελεσμα να μην μπορεις να συνεννοηθεις. Από cosmote προς cosmote η κατάσταση είναι αξιοπρεπής.

Παιδια,την καλυτερη ποιοτητα κατ εμε την εχει η Wind προς Wind,Vodafone.Σε Cosmote ο ηχος ακουγοταν χαμηλα και δεν ακους τι λεει και ο αλλος ενω ο πατερας μου ειχε το κινητο με το Bluetooth στο αμαξι και ηταν σχεδον τερμα η ενταση.Και παντα με Wind ακομα και Gprs βγαζεις κληση παρα μονο μια φορα στο κεντρο της Θεσσαλονικης επεσε η γραμμη λογω σηματος.Ενας φιλος μου χθες ειχε παρει ενα 4ψηφιο της Voda απο το iphone του και εκανε 2 φορες κληση για να μαθει το υπολοιπο του και το ειχε σε ανοικτη ακροαση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,την καλυτερη ποιοτητα κατ εμε την εχει η Wind προς Wind,Vodafone.Σε Cosmote ο ηχος ακουγοταν χαμηλα και δεν ακους τι λεει και ο αλλος ενω ο πατερας μου ειχε το κινητο με το Bluetooth στο αμαξι και ηταν σχεδον τερμα η ενταση.Και παντα με Wind ακομα και Gprs βγαζεις κληση παρα μονο μια φορα στο κεντρο της Θεσσαλονικης επεσε η γραμμη λογω σηματος.Ενας φιλος μου χθες ειχε παρει ενα 4ψηφιο της Voda απο το iphone του και εκανε 2 φορες κληση για να μαθει το υπολοιπο του και το ειχε σε ανοικτη ακροαση.

Όλα αυτά είναι προφανές ότι εξαρτώνται άμεσα από το σήμα που έχει τη δεδομένη χρονική στιγμή στην εκάστοτε τοποθεσία. Νομίζω ότι είναι φανερό πως δε μπορεί να αποτελέσουν απόδειξη περί της ποιότητας των κλήσεων. Π.χ. στην περιοχή μου ή wind είναι χάλια, δεν πιάνει ούτε 3G και όπως είπες ακόμα και το υπόλοιπο που καλείς για να μάθεις εχεις αποσυνδέσεις. Προφανώς και δεν είναι το ίδιο παντού όμως...

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι προφανές ότι εξαρτώνται άμεσα από το σήμα που έχει τη δεδομένη χρονική στιγμή στην εκάστοτε τοποθεσία. Νομίζω ότι είναι φανερό πως δε μπορεί να αποτελέσουν απόδειξη περί της ποιότητας των κλήσεων. Π.χ. στην περιοχή μου ή wind είναι χάλια, δεν πιάνει ούτε 3G και όπως είπες ακόμα και το υπόλοιπο που καλείς για να μάθεις εχεις αποσυνδέσεις. Προφανώς και δεν είναι το ίδιο παντού όμως...

 

εγω ειχα τερμα σημα με voda οποτε εκανα κλησεις και δεν ακουγα καλα,δεν παιζει ρολο στη ποιοτητα το δυνατο σημα αλλα οι ρυθμισεις των κεραιοσυστηματων του εκαστοτε δικτυου..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...