Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν πιστεύω πως δεν υπάρχει περίπτωση να δουλεύουν όλα τα τηλέφωνα που ενσωματώνουν την συγκεκριμένη τεχνολογία. Όπως και με την Cosmote που είχε μια λίστα και υπάρχουν ένα σωρό συσκευές που δεν βρίσκονται μέσα σε αυτήν και πραγματοποιούν HD κλήσεις κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω για την ενεργοποίηση 4G στη Ν. Καλλικράτεια Χαλκιδικής εδώ και κάποιο καιρό. Πριν περίπου 1 μήνα που είχα πάει ξανά, δεν υπήρχε 4G στην περιοχή.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να ρ έδωσε μεγαλύτερη βάση η Vodafone στο 4G σε βάρος του 3G. Σε περιοχή που δεν είχε ποτέ 3G, πλέον έχει 4G. Άρα μάλλον το δίκτυο 3G μένει ως έχει και αναπτύσσεται το 4G.

Άρα πρέπει να έχουμε το 4g συνέχεια ανοιχτό...ώστε να μην μένουμε με edge και gprs....

 

Επίσης κρίμα που δεν αναπτύσει το 3G που είναι και για voice και παίζει και το hd voice πια....

 

Έχει κανείς πληροφορία αν συνεχίζει να βάζει 3g?

 

Ας πούμε κέντρο Μοναστηράκι έχει σε αρκετά σημειά gprs (εν έτη 2015)....

Link to comment
Share on other sites

Άρα πρέπει να έχουμε το 4g συνέχεια ανοιχτό...ώστε να μην μένουμε με edge και gprs....

 

Επίσης κρίμα που δεν αναπτύσει το 3G που είναι και για voice και παίζει και το hd voice πια....

 

Έχει κανείς πληροφορία αν συνεχίζει να βάζει 3g?

 

Ας πούμε κέντρο Μοναστηράκι έχει σε αρκετά σημειά gprs (εν έτη 2015)....

 

Τι να αναπτυξει στο 3G?

Αφου ολες οι κεραιες 2G έχουν 3G

Τωρα πλεον βαζει 900αρια στο 3G, νέες κεραίες 2G/3G και φυσικα αναβαθμιζει σε 3G DC

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στα 1800 μονο?

 

Δεν βλεπω τις συχνοτητες, μονο τους νέους σταθμους

Λογικα βαζει και 2600 για CA

Αλλα απο οσο ξερω, εχει αρχισει και το 800αρι (που, δεν εχω ιδεα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες ήμουν Βεργίνα Ημαθίας, και έκανα τη διαδρομή με το τραίνο (Αθήνα-Πλατύ, Πλατύ-Βέροια).

Κατά μήκος της διαδρομής μέχρι Πλατύ, η Vodafone είχε κυρίως 2G και σε ελάχιστα σημεία 3G (Σε σημεία που δεν έπιανε 3G, η Wind έπιανε). Μεταξύ Δομοκού και Λειβαδιάς σπάνια έπιανε 2G, ούτε για κλήση δεν είχες (κι ούτε οι άλλοι 2 πάροχοι έχουν εκεί).

Στη Βεργίνα και στον χώρο αναψυχής και κατασκήνωσης Πλατάνια είχε ικανοποιητικό 3G, αν και στα Πλατάνια πολλές φορές ήταν αρκετά αδύναμο και δεν δούλευε το ίντερνετ. Η Wind στο χωριό της Βεργίνας είχε άριστο 3G, στα Πλατάνια μόνο 2G αλλά το ίντερνετ δούλευε κι έτσι, σ αντίθεση με της Vodafone που αργούσε υπερβολικά. Η Cosmote στα Πλατάνια με το ζόρι έπιανε 2G για κλήση σε συγκεκριμένα σημεία.

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Στο GSM η voda σκιζει-έχει την καλύτερη κάλυψη σε όλη την επικράτεια,η cosmote πλεον εχει προσχωρησει στη δευτερη θεση με την οποία κονταροχτυπιέται με τη wind,ποια θα επικρατήσει..

 

Σίγουρα πιο μπροστά σε κάλυψη 3G-4G μέχρι στιγμής cosmote γιατί ακόμα η voda δεν έχει κάνει επεκτάσεις όπως και η wind που έχει μείνει ακόμη πιο πίσω...

 

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΔΙΚΤΥΟΥ VODAFONE ΚΑΡΦΩΤΟ!!! ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ NETMONITOR και απο τους επισημους χαρτες στο GSMworld

Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

Στο GSM η voda σκιζει-έχει την καλύτερη κάλυψη σε όλη την επικράτεια,η cosmote πλεον εχει προσχωρησει στη δευτερη θεση με την οποία κονταροχτυπιέται με τη wind,ποια θα επικρατήσει..

 

Σίγουρα πιο μπροστά σε κάλυψη 3G-4G μέχρι στιγμής cosmote γιατί ακόμα η voda δεν έχει κάνει επεκτάσεις όπως και η wind που έχει μείνει ακόμη πιο πίσω...

 

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΔΙΚΤΥΟΥ VODAFONE ΚΑΡΦΩΤΟ!!! ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ NETMONITOR και απο τους επισημους χαρτες στο GSMworld

Μιλωντας καθαρα απο δικη μου πειρα, τελειως υποκειμενικα, η vodaphone δεν εχει καν καλη καλυψη εστω και gsm. Στα ιδια μερη που εγω δεν εχω καν σημα, αλλοι με κοσμοτε εχουν και 3g. Οκ τελειως υποκειμενικο, το ξερω, αλλα πραγματικα αυτο βλεπω καθε μερα. Ηρακλειο Κρητης και γενικοτερα σε ολη τη Κρητη.

Link to comment
Share on other sites

Μιλωντας καθαρα απο δικη μου πειρα, τελειως υποκειμενικα, η vodaphone δεν εχει καν καλη καλυψη εστω και gsm. Στα ιδια μερη που εγω δεν εχω καν σημα, αλλοι με κοσμοτε εχουν και 3g. Οκ τελειως υποκειμενικο, το ξερω, αλλα πραγματικα αυτο βλεπω καθε μερα. Ηρακλειο Κρητης και γενικοτερα σε ολη τη Κρητη.

 

Στα Χανια εκτος απο τα κορφοβουνια και στα φαραγγια το σημα ειναι μια χαρα... η ταχυτητες στο ιντερνετ ειναι λιγο χαλια εκτος της πολης οπου σχεδον ολη καλυπτεται απο 4G.Και στο Ηρακλειο παντως εχω δεν ειχα προβλημα ουτε στο κεντρο ουτε προς Μοιρες βενερατο Αυγενικη Δαφνες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

να βλεπετε και το σημα των αλλων γιατι μπορει να ειναι στα ιδια επιπεδα η να μην εχουν σημα καθολου,μονο η vodafone μπορει να καλυψει δυσκολα σημεια με λιγες κεραιες ανα περιοχη λογω και του φασματος συχνοτητων που εχει στο GSM αλλα και στο 3G που εχει παραπανω χωρητικοτητα απο cosmote....και το επιβεβαιωνω εγω που αυτη τη στιγμη εχω cosmote ως κυριο αριθμο...σε ολη την ΑΘηνα και στον πειραια εχουν μπει εκατονταδες micro-cells,στη θεσσαλονικη επισης στο κεντρο παιζει πολυ πραμα σε κεντρικα σοκακια οπως και στο Κιλκίς που μενω έχει βάλει ενα η δυο micro σε κεντρικους δρομους Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω, κανω μινι ταξιδακια με τον ξαδερφο μου σε ολο τον νομο Ηρακλειου αλλα και εκτος για δουλεια. Ιδιο κινητο εχουμε. Αυτος εχει εστω και οριακα 3g εγω δεν εχω ΚΑΝ απλο σημα.

Μεσα σε σπιτια, "λεκανες" κτλ δε μεσα στη πολη του Ηρακλειου, δεν θα πω καν. Η νυχτα με τη μερα.

Ξανα, δικες μου υποκειμενικες διαπιστωσεις. Αλλα το βλεπω καθε μερα και απλα δεν μπορω να μην το αναφερω. Αυτα απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω, κανω μινι ταξιδακια με τον ξαδερφο μου σε ολο τον νομο Ηρακλειου αλλα και εκτος για δουλεια. Ιδιο κινητο εχουμε. Αυτος εχει εστω και οριακα 3g εγω δεν εχω ΚΑΝ απλο σημα.

Μεσα σε σπιτια, "λεκανες" κτλ δε μεσα στη πολη του Ηρακλειου, δεν θα πω καν. Η νυχτα με τη μερα.

Ξανα, δικες μου υποκειμενικες διαπιστωσεις. Αλλα το βλεπω καθε μερα και απλα δεν μπορω να μην το αναφερω. Αυτα απο μενα.

 

cosmote δηλαδη σημα καμπανα????

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στο GSM οι μπαντες ειναι 900/1800mhz εδω η cosmote έχει το μεγαλύτερο φασμα

 

Στο 3G ειναι μόνο το 2100mhz εδώ η vodafone έχει το μεγαλύτερο φάσμα

 

Στο 4G LTE είναι 800/2600mhz εδώ πάλι η cosmote έχει το μεγαλύτερο φάσμα

 

H wind εχει το μικρότερο φάσμα και στα 3 δίκτυα,δίνει τα λιγότερα φράγκα αυτη η εταιρία,η cosmote αγόρασε κι αλλο φάσμα το 2012 στο gsm 1800 κι έτσι συνολικά ξεπέρασε τη vodafone,το χρειαζόταν άλλωστε γιατί με το whats up είχε χαθεί η μπάλα και το δίκτυο τα χε παίξει..

 

πηγή πληροφοριών http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/BaseStationRdt/GRNetworks/

Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στο GSM οι μπαντες ειναι 900/1800mhz εδω η cosmote έχει το μεγαλύτερο φασμα

 

Στο 3G ειναι μόνο το 2100mhz εδώ η vodafone έχει το μεγαλύτερο φάσμα

 

Στο 4G LTE είναι 800/2600mhz εδώ πάλι η cosmote έχει το μεγαλύτερο φάσμα

 

H wind εχει το μικρότερο φάσμα και στα 3 δίκτυα,δίνει τα λιγότερα φράγκα αυτη η εταιρία,η cosmote αγόρασε κι αλλο φάσμα το 2012 στο gsm 1800 κι έτσι συνολικά ξεπέρασε τη vodafone,το χρειαζόταν άλλωστε γιατί με το whats up είχε χαθεί η μπάλα και το δίκτυο τα χε παίξει..

 

πηγή πληροφοριών http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/BaseStationRdt/GRNetworks/

 

Στο 2G εχει το μεγαλύτερο η Cosmote αλλά η Vodafone εχει μισό στ 900 και μισό στα 1800. Στην Cosmote ειναι 20-80% περίπου.

 

Στο 3G η vf εχει βάλει και 900 απο το GSM

 

Στο 4G όλες εκτός απο την Wind παίζουν στα 1800 κυρίως.

Edited by TakeOverNet
Link to comment
Share on other sites

Στο 2G εχει το μεγαλύτερο η Cosmote αλλά η Vodafone εχει μισό στ 900 και μισό στα 1800. Στην Cosmote ειναι 20-80% περίπου.

 

Στο 3G η vf εχει βάλει και 900 απο το GSM

 

Στο 4G όλες εκτός απο την Wind παίζουν στα 1800 κυρίως.

 

όταν λήξει το φασμα στο GSM θα γινει νεα δημοπρασια για να μεταφερθουν οι συχνοτητες 900/1800 στο 4G???

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μιλωντας καθαρα απο δικη μου πειρα, τελειως υποκειμενικα, η vodaphone δεν εχει καν καλη καλυψη εστω και gsm. Στα ιδια μερη που εγω δεν εχω καν σημα, αλλοι με κοσμοτε εχουν και 3g. Οκ τελειως υποκειμενικο, το ξερω, αλλα πραγματικα αυτο βλεπω καθε μερα. Ηρακλειο Κρητης και γενικοτερα σε ολη τη Κρητη.

 

Επιβεβαιώνω κι εγώ. Ειδικά στις συνεχείς μετακινήσεις μου στους νομούς Ηρακλείου - Λασιθίου, με την cosmote δεν έχω πρόβλημα ( και 4G σε μεγάλη κάλυψη ), ενώ με τη vodafone η κατάσταση είναι ανυπόφορη (ούτε κλήσεις δε μπορώ να λάβω σε πολλές περιπτώσεις).

Ομοίως και σε γειτονιά του Ηρακλείου όπου εδώ και χρόνια η vofa απλώς δεν υπάρχει (αναγκάστηκα να πάρω full σήμα) ενώ η cosmote έχει 4G μέσα στο σπίτι...

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ. Ειδικά στις συνεχείς μετακινήσεις μου στους νομούς Ηρακλείου - Λασιθίου, με την cosmote δεν έχω πρόβλημα ( και 4G σε μεγάλη κάλυψη ), ενώ με τη vodafone η κατάσταση είναι ανυπόφορη (ούτε κλήσεις δε μπορώ να λάβω σε πολλές περιπτώσεις).

Ομοίως και σε γειτονιά του Ηρακλείου όπου εδώ και χρόνια η vofa απλώς δεν υπάρχει (αναγκάστηκα να πάρω full σήμα) ενώ η cosmote έχει 4G μέσα στο σπίτι...

Θα ελεγα και για συγκρισεις που κανω με αλλους φιλους μεσα στη πολη του Ηρακλειου που εχουν Κοσμοτε, αλλα εχουν αλλες συσκευες, οποτε δεν θα μιλουσα με αντικειμενικα αποτελεσματα. Αλλα το trend υπαρχει, και σχεδον παντα ειμαι αυτος με το χειροτερο σημα.

Καλοι οι χαρτες καλυψης κτλ, αλλα η καθημερινοτητα λεει αλλα, τουλαχιστον στο τοπο μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα το ελεγξω και γω στους δυο παραπανω νομους απο βδομαδα.

 

Στην Αττικη: Μεσα σε σπιτια και στα μπαλακονια σε δεκαδες περιοχες της Αττικης απο Αγ. Παρασκευη μεχρι Περιστερι δεν εχει σημα ουτε για κλησεις. Σε πολλες περιπτωσεις η Cote εχει μεχρι H+. Το ιδιο και σε περιεργα σημεια και σε στενα δρομακια.

π.χ. απεναντι απο την ΑΣΟΕΕ στην Πατησιων σε ενα στενακι με το ζορι εβγαλα κληση. Δεδομενα Ε αλλα δεν φορτωνε τιποτα.

 

Δεν ξερω τι κανουν εκει στην Vodafone αλλα σιγουρα δεν μας διαβαζουν. Ή κανουν πως δεν... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα το ελεγξω και γω στους δυο παραπανω νομους απο βδομαδα.

 

Στην Αττικη: Μεσα σε σπιτια και στα μπαλακονια σε δεκαδες περιοχες της Αττικης απο Αγ. Παρασκευη μεχρι Περιστερι δεν εχει σημα ουτε για κλησεις. Σε πολλες περιπτωσεις η Cote εχει μεχρι H+. Το ιδιο και σε περιεργα σημεια και σε στενα δρομακια.

π.χ. απεναντι απο την ΑΣΟΕΕ στην Πατησιων σε ενα στενακι με το ζορι εβγαλα κληση. Δεδομενα Ε αλλα δεν φορτωνε τιποτα.

 

Δεν ξερω τι κανουν εκει στην Vodafone αλλα σιγουρα δεν μας διαβαζουν. Ή κανουν πως δεν... :lol:

 

Υπάρχουν αντίστοιχα στην Αττική περιοχές που δεν εχει σημα η cosmote και εχει η Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...