Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε κάποιες χώρες υπάρχει και το VoLTE δίκτυο (Voice over LTE) το οποίο υποστηρίζει και φωνή σε 4G δίκτυο αλλά στην Ελλάδα μάλλον θα κάνουμε 2-3 χρόνια να το δούμε ενώ και συσκευές που το υποστηρίζουν είναι αυτή την στιγμή μετρημένες στα δάκτυλα και φυσικά δεν έρχονται Ελλάδα.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το VoLTE το οποιο υποστηρίζει φωνη μεσω 4G και εαν δεν απατώμαι μερικές χώρες το έχουν ήδη
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά του myphone και των δικτύων , ευχαριστώ για την ωραία ενημέρωση ;) <3

 

Yπομονή , να το υποστηρίξουν και τα ελληνικά δίκτυα ;)

Link to comment
Share on other sites

To 4g δεν είναι μόνο για δεδομένα;

Σιγουρα αλλα παρατηρησα οτι με το 4G ενεργο η φωνη του συνομιλητη ακουγεται καμπανα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελλαδα μαλλον ο μονος που ξερει οτι υπαρχει η HD Voice υπηρεσια στην Vodafone εισαι εσυ.

 

Πιθανοτατα.

Εγω πάντως τις μισές κλήσεις τις κάνω μεσω HD.

Δοκίμασε και εσυ και μπορεί να πετύχεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα.

Εγω πάντως τις μισές κλήσεις τις κάνω μεσω HD.

Δοκίμασε και εσυ και μπορεί να πετύχεις.

 

Μάλλον το έχει βάλει πιλοτικά σε κάποια περιοχή και μόνο 3G.

Η cosmote το έχει εδώ και ενάμιση χρόνο στο 3g και τώρα το βλέπω και στο 2g.

Ωράια υπηρεσία ακούγεται πολύ καθαρά η ομιλία.

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκιες μετρησεις στα Χανιά.Η Ταχυτητα στο 4G εχει βελτιωθει καμια 20ρια Mbps ... οκ αντιστοιχη της Cosmote ειναι μια πιτα διπλη απο ολα... δεν συγκρινεται η μια με την αλλη...

Test Date: 27 Απρ 2015 19:08

Download: 59.78 Mbps

Upload: 9.01 Mbps

Ping: 40 ms

Connection Type: Cellular/LTE

speedtest * * Location

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Vodafone cu σύγκριση 3G με 4G περιοχή Τούμπα κοντά στο ορφανοτροφείο.

[ATTACH]60237[/ATTACH]

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το έχει βάλει πιλοτικά σε κάποια περιοχή και μόνο 3G.

Η cosmote το έχει εδώ και ενάμιση χρόνο στο 3g και τώρα το βλέπω και στο 2g.

Ωράια υπηρεσία ακούγεται πολύ καθαρά η ομιλία.

 

Και η wind το εχει απο της αρχες του 14 http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kiniti/upiresies/hd-voice-sti-wind/ και απο την αρχη και σε 2g και σε 3g

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει χαμένες κλήσεις και πολύ αργό ίντερνετ στην περιοχή του Δήμου Ωρωπού. Με σήμα Η+ στο φουλ.
Γιώργος...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει ποτέ κανείς σας το 4G της vodafone; Γιατί εγώ ούτε το 3G δεν έχω καταφέρει να πιάσω :lol:

 

εγώ το χρησιμοποίησα στην κηφισιά , στην άγια παρασκευή , στο κορωπι , στο μαρκοπούλο και στην κέρατεα είχα μόνο 1ή 2 γραμμές μόνο εντός τήσ πόλης μετα σε οικισμούς που ανήκουν στην κέρατεα. Δεν κατάφερα νά βρω 4g και με χειροκίνητη αναζήτηση μόνο στην κοσμοτε βγάζει 4g ! Πολύ γρήγορα εξαπλώθηκε δεν το περίμενα! Αρκετα γρήγορο δίκτυο αλλά ζέσταινει πολύ το κινητό.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη στη βίλα Μπιάνκα. [ATTACH]60272[/ATTACH]

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει ποτέ κανείς σας το 4G της vodafone; Γιατί εγώ ούτε το 3G δεν έχω καταφέρει να πιάσω :lol:

 

zerokill , έγραψες πραγματικά , κλαίω ................... ;) <3

 

Σε ποια περιοχή δεν μπορείς να βρεις ούτε 3G από την Vodafone ? Μήπως στην ακριτική Γαύδο , κάτω από την Παλαιοχώρα στα Χανιά της Κρήτης ?

(εκεί πιάνει ΜΟΝΟ η COSMOTE 3G) .

 

Δεν μας λες την περιοχή που ΔΕΝ μπορείς να βρεις ούτε 3G από την Vodafone .

 

Πες μας την περιοχή και εδώ είμαστε να τα συζητήσουμε όλα ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θεσσαλονίκη στη βίλα Μπιάνκα. [ATTACH]60272[/ATTACH]

 

Σε ποια περιοχή βρίσκεται αυτή η βίλα ? Στο κέντρο ? Συγγνώμη που είμαι λίγο άσχετος και δεν ξέρω .

 

Ευχαριστούμε για το speedtest Psylos_ ;)

Link to comment
Share on other sites

H βιλα Μπιανκα βρισκεται στην περιοχη Ντεπω.Βασιλης Ολγας με Σοφουλη γωνια.Εκεινο το μερος οπως και η αρχη της Εθ Αντιστασης ειναι ενα μερος τραγικο με το σημα.
Link to comment
Share on other sites

 

Σε ποια περιοχή βρίσκεται αυτή η βίλα ? Στο κέντρο ? Συγγνώμη που είμαι λίγο άσχετος και δεν ξέρω .

 

Ευχαριστούμε για το speedtest Psylos_ ;)

 

Είναι στη Β. Όλγας λίγο πριν τη Μαρτίου. Ουσιαστικά η επόμενη στάση του λεωφορείου μετά τη νομαρχία.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

A ρε αγαπημένη Θεσσαλονίκη , ΠΟΣΟ σ' αγαπώ ;) Παιδιά των δικτύων σας ευχαριστώ για την απάντηση ;)

 

Ήμουνα κατά 90% σίγουρος ότι η βίλα Μπιάνκα βρίσκεται εκεί , όμως όχι 100% , γι' αυτό και ρώτησα .

 

Στην 7 - όροφη γωνιακή πολυκατοικία , η οποία βρίσκεται Βασιλίσσης Όλγας και 25ης Μαρτίου , ακριβώς πάνω από την Eurobank , είχα πάει με τον πατέρα μου στον 5ο όροφο για μια δουλειά τον Φεβρουάριο φέτος .

 

Δεν έχασα την ευκαιρία (εννοείται αυτό!) και βγήκα στο μπαλκόνι (5ος όροφος ξαναλέω) , να κάνω 2-4 τσιγάρα με καφέ πάντα και να δω τα δίκτυα ;) Προσπάθησα να βγω και στην ταράτσα , αλλά ήταν κλειδωμένη η πόρτα , δυστυχώς :(

 

(Μεγάληηηηηηηηηηηηηηηη τρέλα , θα πείτε , σίγουρα) ................ ! ;)

 

Με Wind ΔΕΝ είδα καθόλου , αλλά με Vodafone και COSMOTE είχα 2-3 στις 4 μπάρες 4G , και στα 2 δίκτυα . OXI 4/4 όμως , σε καμμία από τις 2 . Δεν είδα πρόβλημα με το σήμα , θέλω να καταλήξω , ειλικρινά .

 

Μήπως παίζει ρόλο ότι ήμουνα πολύ ψηλά ? Αλλά και στην στάση που περίμενα το λεωφορείο για να πάω στον ΟΣΕ , δίπλα στο περίπτερο , απέναντι από την βίλα (στο περίπτερο είναι μέσα συνήθως ένα ηλικιωμένο ζευγάρι) , πάλι δεν είχα πρόβλημα με το σήμα , επίσης ειλικρινά .

 

Πού υπάρχει πρόβλημα με το σήμα τελικά ?

 

Ξέχασα να πω , ότι το μπαλκόνι στον 5ο όροφο που ήμουνα , ΔΕΝ βλέπει την Όλγας , αλλά την Μαρτίου και εννοείται την ωραία βίλα με το πολύ πράσινο και την φύση ;)

 

Σύντομα μετακομίζω στην όμορφη Θεσσαλονίκη για 5-7 χρόνια και μετά ξανά επιστρέφω Βόλο πια .

 

Όσοι μένουν Θεσσαλονίκη , (θέλουν και μπορούν φυσικά ) , μπορούμε κάποιες φορές να βρισκόμαστε για βόλτα ή για καφέ να μιλάμε για τα δίκτυα και για .......... (άλλα γενικά) ;)

 

Καλή ανοιξιάτικη Πρωτομαγιά σε όλους και να περάσετε όμορφα σήμερα ;)

 

Κωνσταντίνος ;)

Link to comment
Share on other sites

zerokill , έγραψες πραγματικά , κλαίω ................... ;) <3

 

Σε ποια περιοχή δεν μπορείς να βρεις ούτε 3G από την Vodafone ? Μήπως στην ακριτική Γαύδο , κάτω από την Παλαιοχώρα στα Χανιά της Κρήτης ?

(εκεί πιάνει ΜΟΝΟ η COSMOTE 3G) .

 

Δεν μας λες την περιοχή που ΔΕΝ μπορείς να βρεις ούτε 3G από την Vodafone .

 

Πες μας την περιοχή και εδώ είμαστε να τα συζητήσουμε όλα ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σε ποια περιοχή βρίσκεται αυτή η βίλα ? Στο κέντρο ? Συγγνώμη που είμαι λίγο άσχετος και δεν ξέρω .

 

Ευχαριστούμε για το speedtest Psylos_ ;)

Summer ειναι στην Βασιλισσης Ολγας στην διασταυρωση με Θεμιστοκλη Σοφουλη.Κοντα στην Περιφερεια Κεντρικης Μακεδονιας(Νομαρχια Θεσσαλονικης ηταν).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

A ρε αγαπημένη Θεσσαλονίκη , ΠΟΣΟ σ' αγαπώ ;) Παιδιά των δικτύων σας ευχαριστώ για την απάντηση ;)

 

Ήμουνα κατά 90% σίγουρος ότι η βίλα Μπιάνκα βρίσκεται εκεί , όμως όχι 100% , γι' αυτό και ρώτησα .

 

Στην 7 - όροφη γωνιακή πολυκατοικία , η οποία βρίσκεται Βασιλίσσης Όλγας και 25ης Μαρτίου , ακριβώς πάνω από την Eurobank , είχα πάει με τον πατέρα μου στον 5ο όροφο για μια δουλειά τον Φεβρουάριο φέτος .

 

Δεν έχασα την ευκαιρία (εννοείται αυτό!) και βγήκα στο μπαλκόνι (5ος όροφος ξαναλέω) , να κάνω 2-4 τσιγάρα με καφέ πάντα και να δω τα δίκτυα ;) Προσπάθησα να βγω και στην ταράτσα , αλλά ήταν κλειδωμένη η πόρτα , δυστυχώς :(

 

(Μεγάληηηηηηηηηηηηηηηη τρέλα , θα πείτε , σίγουρα) ................ ! ;)

 

Με Wind ΔΕΝ είδα καθόλου , αλλά με Vodafone και COSMOTE είχα 2-3 στις 4 μπάρες 4G , και στα 2 δίκτυα . OXI 4/4 όμως , σε καμμία από τις 2 . Δεν είδα πρόβλημα με το σήμα , θέλω να καταλήξω , ειλικρινά .

 

Μήπως παίζει ρόλο ότι ήμουνα πολύ ψηλά ? Αλλά και στην στάση που περίμενα το λεωφορείο για να πάω στον ΟΣΕ , δίπλα στο περίπτερο , απέναντι από την βίλα (στο περίπτερο είναι μέσα συνήθως ένα ηλικιωμένο ζευγάρι) , πάλι δεν είχα πρόβλημα με το σήμα , επίσης ειλικρινά .

 

Πού υπάρχει πρόβλημα με το σήμα τελικά ?

 

Ξέχασα να πω , ότι το μπαλκόνι στον 5ο όροφο που ήμουνα , ΔΕΝ βλέπει την Όλγας , αλλά την Μαρτίου και εννοείται την ωραία βίλα με το πολύ πράσινο και την φύση ;)

 

Σύντομα μετακομίζω στην όμορφη Θεσσαλονίκη για 5-7 χρόνια και μετά ξανά επιστρέφω Βόλο πια .

 

Όσοι μένουν Θεσσαλονίκη , (θέλουν και μπορούν φυσικά ) , μπορούμε κάποιες φορές να βρισκόμαστε για βόλτα ή για καφέ να μιλάμε για τα δίκτυα και για .......... (άλλα γενικά) ;)

 

Καλή ανοιξιάτικη Πρωτομαγιά σε όλους και να περάσετε όμορφα σήμερα ;)

 

Κωνσταντίνος ;)

Ίδιος εγώ στο θέμα δικτύων!!! Με έχουν πάρει χαμπάρι όλοι πλέον με το netmonitor παντού!!! Αυτό για το καφέ πολύ καλή ιδέα! Καλή πρωτομαγια σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Αν έρθεις προς τα εδώ σύντομα, φαντάζομαι θα γίνει και κλασική συνάντηση myphone σιγά σιγά προς το καλοκαίρι.. Πλησιάζει ο καιρός της... :p

 

Η βίλα στη γωνία με Μαρτίου είναι η δημοτική βιβλιοθήκη. Κάπως αλλιώς λέγεται, αλλά μου διαφεύγει τώρα το όνομα. Περίπου 200 m πιο ψηλά είναι η βίλα Μπιάνκα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι , χαίρομαι ! ;)

 

Ο καθένας με τα χόμπυ του και τα "πάθη" του εξάλλου , σε αυτήν την ζωή ;)

 

Χαιρετώ την Συμπρωτεύουσα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν έρθεις προς τα εδώ σύντομα, φαντάζομαι θα γίνει και κλασική συνάντηση myphone σιγά σιγά προς το καλοκαίρι.. Πλησιάζει ο καιρός της... :p

 

Η βίλα στη γωνία με Μαρτίου είναι η δημοτική βιβλιοθήκη. Κάπως αλλιώς λέγεται, αλλά μου διαφεύγει τώρα το όνομα. Περίπου 200 m πιο ψηλά είναι η βίλα Μπιάνκα.

 

Στη Μαρτιου ειναι το Βαφοπουλειο.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ προβλήματα με το 3G σε πολυσύχναστες περιοχές σε ώρες αιχμής...

 

Συγκεκριμένα στο Μοναστηράκι δεν δούλευε καθόλου το internet και στο Σύνταγμα είχε παραμόρφωση ο ήχος σε κλήση και δεν καταλάβαινα τον συνομιλητή μου.

 

Κανείς άλλος;

 

Πρέπει να πυκνώσουν το 3G δίκτυο ή/και να βάλουν 4G στα 900/2600 MHz να ξεμπουκώσει το 3G (αν και με 4G δεν υποστηρίζονται κλήσεις φωνής συνήθως από ό,τι λέτε).

Link to comment
Share on other sites

Είναι επειδή το δίκτυο είναι σούπερ, όπως διαφημίζουν:p

 

Όσον αφορά τις κλήσεις με 4G,υυποστηρίζονται με το VoLTE που όλες οι εταιρίες θα το υλοποιήσουν σιγά-σιγά

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...