Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάρος, Μύκονος, Μήλος, Κρήτη, Κεφαλλονιά, Αρκαδία είναι κάποιες ενδεικτικές από τις περιοχές που πραγματικά η Vodafone έχει καλύτερο δίκτυο από τη Cosmote. Στη Μύκονο π.χ που θεωρείται και κοσμοπολίτικο νησί και έχει πολύ κόσμο (το λέω γιατι λόγω της ζήτησης δεν δικαιολογούνται προβλήματα) μέσα στη χώρα σε πολλά σημεία η Cosmote τη παλεύει με 1-2 γραμμές σήμα (ακόμα και μέσα στο Γερμανό) τη στιγμή που οι άλλες είναι φουλ. Γενικά στα νησιά (πλην ελαχίστων εξαιρέσαιων) έχει πολύ καλό δίκτυο. "Τα πολλά προβλήματα υπάρχουν στη Θεσσαλία, κάποια κομμάτια της Μακεδονίας και σε κάποιες πόλεις (εκεί λόγω ξηλωμάτων).

 

Εξαιρετικό σήμα και σε Σαντορίνι!:) Πήγα πέρυσι δυο εβδομάδες και το σήμα ήταν πολύ καλό με πολύ καθαρή λήψη χωρίς κανένα πρόβλημα στην επικοινωνία. Εξάλλου το αν μια εταιρία έχει καλύτερο σήμα από την άλλη έχει κάποιες φορές ακαδημαική σημασία με την έννοια οτι η διαφορά των ενός-δυο γραμμών δεν σημαίνει απαραίτητα και μειωμένη ποιότητα στην λήψη. Μπορεί να έχεις φουλ σήμα και πάλι να έχεις κάποια παράσιτα ενώ μπορεί να έχεις τρεις γραμμές σήμα και να μιλάς μια χαρά. Οι κεραίες κλπ από μόνα τους δεν εξασφαλίζουν πάντα και το καλύτερο δυνατό σήμα, μορφολογία εδάφους, καιρός κλπ παίζουν έτσι και αλλιώς σημαντικό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Η cosmote εδώ κι ένα χρόνο καλύπτει με 3G όλη την Αργολίδα σχεδόν όπως με 2G. χωρια και πόλεις. Αντίθετα η vodafone καλύπτει μόνο τις Μυκήνες. Πώς γίνεται να υπάρχει μια τόσο τεράστια διαφορά κάλυψης;
Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone έχει καλύτερο σήμα απο την COSMOTE στην Κέρκυρα και στην Χαλκιδική;;;;Κάντε add και την Αθήνα!:)

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Η voda μπορει να εχει το καλυτερο δικτυο στην Ελλαδα αλλα οχι την πληρεστερη καλυψη ετσι? την πληρεστερη την εχει η cosmote που πληθυσμιακα αγγιζει το 100%

 

Οσο για τη χαλκιδικη εαν εξαιρεσουμε το πρωτο ποδι σε ολο το υπολοιπο μερος υπαρχουν περιοχες που μεχρι και η wind ειναι πιο δυνατη απο voda,οποιος θελει μπορει να περασει και απο πολυγηρο για να το διαπιστωσει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Στην Σκόπελο η Βοντα έχει πολύ καλό σήμα!Μόνο 2η γενιά όμως..Για 3η ούτε λόγος..Σε αντίθεση με την Wind την οποία στις Σποράδες γενικά την έχουν πιάσει οι τσιγγουνιές και πραγματικά έχει τη φιλοσοφία:1 κεραία εδώ και μια κεραία παραπέρα και ό,τι καλύψουμε..Η Βοντα πάντως πολύ καλή!Σαν Κοσμοτέ κατά 99 τοις εκατό!
Link to comment
Share on other sites

το θεωρώ τουλάχιστων γελίο να βγαίνεις στο μπαλκόνι για να μιλήσεις ....

 

Συμφωνώ απόλυτα μεγάλη ξεφτίλα..για αυτό και έφυγα από το _|_ δίκτυο..

και δεν μιλάω μόνο για ακριτικές περιοχές..

χρειαζόμουν απαραιτήτως κινητό στο Νοσοκομείο Γεννημάτα στην Αθήνα - Χολαργό και ότι απλά δεν άκουγα, αλλά ούτε κλήση δεν μπορούσα να βγάλω και αναγκαζόμουν και έπαιρνα λόγο ανάγκης από κάποια άλλα κιν.

Σκέψου ξεφτίλα

ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ - ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΜΕΣΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ (όχι πχ σε παραλία) και δεν είχε σήμα..από κει κ πέρα ενδιαφέρεται πολύ για τους συνδρομητές της..:mad:

 

Με την Wind είμαι καλύτερα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Έχει εδώ και 3ώρες περίπου που όταν καλείς σε vodafone κάνει τουτ τουτ μόνο μήνυμα μπορεις να στείλεις σε voda!Αυτό για την πόλη της Κατερίνης και της ευρύτερης περιοχής!Δεν ξέρω αν είναι και αλλού!Αυτό μου θυμίζει το μεγάλο πρόβλημα που είχε γίνει πρίν 3χρόνια πανελλαδικά!
Link to comment
Share on other sites

Έχει εδώ και 3ώρες περίπου που όταν καλείς σε vodafone κάνει τουτ τουτ μόνο μήνυμα μπορεις να στείλεις σε voda!Αυτό για την πόλη της Κατερίνης και της ευρύτερης περιοχής!Δεν ξέρω αν είναι και αλλού!Αυτό μου θυμίζει το μεγάλο πρόβλημα που είχε γίνει πρίν 3χρόνια πανελλαδικά!

Αθήνα, κέντρο, είναι εντάξει, δεν υπάρχει πρόβλημα.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Γενικα(οχι παντα) με το σημα της vodafone εχω παρατηρησει οτι υπαρχει στα πιο απιθανα σημεια και οχι εκει που λογικα επρεπε να εχει φουλ σημα.

Πχ ταξιδευω για κρητη και για κανενα 2 ωρο δεν εχω σημα(κοσμοτε) ενω διπλα ο φιλος μου ανταλλασει sms!(vodafone)

Στο κεντρο στην αθηνα στο σπιτι φουλ η κοσμοτε ενω 1 το πολυ 2 γραμμες η βονταφον.

Σε ενα ακριτικο χωριο με το ζορι σημα η κοσμοτε και φουλ η βονταφον!

Αυτο τουλαζιστον εχω παρατηρησει εγω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα ακριτικο χωριο με το ζορι σημα η κοσμοτε και φουλ η βονταφον! Αυτο τουλαζιστον εχω παρατηρησει εγω.

Όσον αφορά σε μένα, στο χωριό που πηγαίνω το καλοκαίρι και εορτές, τις Πηγές Άρτας δεν έχει σήμα η vodafone, ενώ η cosmote full!

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Κρήτη που ήμουν, δεν ειχα προβλημα αλλα συχνα με πετουσε με εθνικη περιαγωγη στη wind. και μιλαω για εθνικη οδο π.χ. οχι για κατσαβραχα. Αληθεια αυτή δεν λεγαν οτι τελειωσε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας!:lol:.Θέλω να κάνω φορητότητα απο Vodafone σε Wind αλλά θέλω να μου πείτε εάν η Vodafone έχει καλύτερο σήμα στην Κέρκυρα απο την Wind!:worry:

 

Σας ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας!:lol:.Θέλω να κάνω φορητότητα απο Vodafone σε Wind αλλά θέλω να μου πείτε εάν η Vodafone έχει καλύτερο σήμα στην Κέρκυρα απο την Wind!:worry:

 

Σας ευχαριστώ!:)

 

Πριν λίγα χρόνια που είχα έρθει :p (3-4) η WIND είχε πολύ καλύτερο σήμα από Vodafone και εντός και εκτός πόλης.Τώρα δε ξέρω τι παίζει στα συγκριτικά.Δεν έχεις παρά να πάρεις ένα f2g να δοκιμάσεις(5Ε κάνει) Και καμία σχέση στην ποιότητα του ήχου,στη vodafone ώρες ώρες ακουγόταν αλυσοπρίονα μέσα από τη γραμμή:blink: Δε ξέρω αν σου έχει τύχει εσένα :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα που έχω συμβόλαιο στην Vodafone δεν ακούγονται τα αλισοπρίονα πάντως σε μια φίλη που πήρε το 1282 να μάθει τους πόντους της στο Vodafone Point Mania ακουγόντουσαν κάτι σαν πριόνια!:mad:
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα που έχω συμβόλαιο στην Vodafone δεν ακούγονται τα αλισοπρίονα πάντως σε μια φίλη που πήρε το 1282 να μάθει τους πόντους της στο Vodafone Point Mania ακουγόντουσαν κάτι σαν πριόνια!:mad:

 

Είχα έρθει και κάτι χρόνια πριν,ηρέμησε,αν δεν είχε φτιάξει ακόμα θα ήταν για κράξιμο η Vodafone. Γενικά αν είσαι ευχαριστημένος από τη Vodafone μην αλλάζεις,η λογική είναι ότι...ό,τι δουλεύει καλά,δε το πειράζουμε είναι απόλυτα σωστή!:p Τσέκαρε πάντως και την κάλυψη της WIND για να έχεις σφαιρική άποψη επί του θέματος...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στη Μάνη πάντως που είχα πάει για 2 μέρες δν είχε καλό σήμε η Vodafone... Σε κάποια χωριά κι όλας δεν είχε ΚΑΘΟΛΟΥ... Ενω Cosmote που είχε μια φίλη μ είχε παντού τέρμα γραμμές σήμα..
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι η δεύτερη εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα πάντως σε κάποια σημεία είναι τρίτη αφήνοντας της άλλες δύο (Cosmote,Wind) να κυριαρχούν!:)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες στην παλληνη αττικης εχουν πολλοι ανθρωποι προβλημα με το σημα και την ομιλια, μεσα σε αυτους και εγω.

ξερει κανεις αν υπαρχει βλαβη?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες στην παλληνη αττικης εχουν πολλοι ανθρωποι προβλημα με το σημα και την ομιλια, μεσα σε αυτους και εγω.

ξερει κανεις αν υπαρχει βλαβη?

 

απο οτι εχω ακουστει στη παλληνη κατι παιζει με τισ κεραιες(τωρα βλαβη,νομοθετικα) μαλλον την εχουν κλησει(off) μπορει και καποιο νομικο προβλημμα ;)

Link to comment
Share on other sites

αποκλείεται να τις έχουν κλήσει, κάπου εκεί στην Παλλήνη έχουν ένα κέντρο.. (δεν εννοώ κέντρο διασκέδασης :)
Link to comment
Share on other sites

αποκλείεται να τις έχουν κλήσει, κάπου εκεί στην Παλλήνη έχουν ένα κέντρο.. (δεν εννοώ κέντρο διασκέδασης :)

 

Δεν καλύπτεται όλη η περιοχή από τα cells του MTX Παλλήνης, για αστική περιοχή μιλάμε. Μάλλον (δλδ σχεδόν σίγουρα) κάποια άλλη κεραία έπαψε να λειτουργεί/ξηλώθηκε λόγω νομικού θέματος/διαμαρτυρίας κατοίκων (ότι γίνεται συνήθως με όλες τις εταιρείες). Αν ήταν βλάβη θα είχε αποκατασταθεί. Δεν έχει όλη η Παλλήνη πρόβλημα.

 

EDIT:Κάλεσα από περιέργεια το 13830 και μου είπαν αμέσως το αναμενόμενο. Υπάρχει διαπιστωμένο πρόβλημα σε κομμάτι της Παλλήνης και της Ραφήνας εξαιτίας αναστολής λειτουργίας κεραίας λόγω εξωγενών παραγόντων (τι εννοεί άραγε...). Αυτή τη στιγμή οι περιοχές καλύπτονται σε κάποιο βαθμό από γειτονικές κεραίες, άγνωστο το ποτε θα αποκατασταθεί πλήρως το πρόβλημα. Και ύστερα λέμε ότι φταίνε οι εταιρείες για τη κακή κάλυψη...

Link to comment
Share on other sites

Στην Αρτα στο χωριο Αμμοτοπος δεν εχει σημα, πρεπει να το βαζω σε παραθυρο η να τρεχω δεξια αριστερα μεχρι να βρει σημα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην Κέρκυρα έξω απο την πόλη σε χωριά η Vodafone θέλει οπωσδήποτε να πιάνει με Roaming (π.χ Χθές που πήγαινα στις Μπενίτσες (χωριό) το κινητό μου στο δρόμο είχε 3-4 γραμμες σήμα.Μετά απο λίγο μου έρχεται ένα μυνημα που έλεγε:''Καλως ήρθατε στην Vodafone.Για εξυπηρέτηση πελατών καλέστε *******''.Και μετα απο λίγο βλέπω το κινητό μου να γράφει Vodafone AL:mad:.Την ίδια ώρα ελέγχω το κινητό της μαμάς και του πατέρα μου COSMOTE και WIND αντίστοιχα.Το κινητό της μαμάς μου να γράφει κανονικά COSMOTE και του πατέρα μου να γράφει WIND GR την στιγμή που στο ίδιο σημείο έγω έπιανα με Roaming με την Αλβανία!!!!:mad::mad::mad:!!!!!!!.Μου φαίνεται ότι η Vodafone παίρνει πολλά λεφτά απο τους κάτοικους της Κέρκυρας γιατί βάζει τον καθένα σε Roaming με την Αλβανία.Μου φαίνεται ότι θα πάω ή στην COSMOTE ή στην WIND εάν συνεχιστεί έτσι η κατάσταση!:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην Κέρκυρα έξω απο την πόλη σε χωριά η Vodafone θέλει οπωσδήποτε να πιάνει με Roaming (π.χ Χθές που πήγαινα στις Μπενίτσες (χωριό) το κινητό μου στο δρόμο είχε 3-4 γραμμες σήμα.Μετά απο λίγο μου έρχεται ένα μυνημα που έλεγε:''Καλως ήρθατε στην Vodafone.Για εξυπηρέτηση πελατών καλέστε *******''.Και μετα απο λίγο βλέπω το κινητό μου να γράφει Vodafone AL:mad:.Την ίδια ώρα ελέγχω το κινητό της μαμάς και του πατέρα μου COSMOTE και WIND αντίστοιχα.Το κινητό της μαμάς μου να γράφει κανονικά COSMOTE και του πατέρα μου να γράφει WIND GR την στιγμή που στο ίδιο σημείο έγω έπιανα με Roaming με την Αλβανία!!!!:mad::mad::mad:!!!!!!!.Μου φαίνεται ότι η Vodafone παίρνει πολλά λεφτά απο τους κάτοικους της Κέρκυρας γιατί βάζει τον καθένα σε Roaming με την Αλβανία.Μου φαίνεται ότι θα πάω ή στην COSMOTE ή στην WIND εάν συνεχιστεί έτσι η κατάσταση!:)

 

Δεν σε βάζει σε roaming η Vodafone. Αυτό που γίνεται είναι ότι α) η αλβανική Vodafone όπως και η AMC έχουν κάλυψη στη περιοχή και β)στις κάρτες sim της Vodafone είναι προρυθμισμένα όλα τα δίκτυα του ομίλου ως προτιμηταία ώστε όταν ταξιδεύεις στο εξωτερικό το κινητό να επιλέγει αυτά και όχι τα ανταγωνιστικά.

 

Κάλεσε στο 13830 και ζήτα να σου απενεργοποιήσουν το roaming και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα (εάν δεν μπορείς να κάνεις μόνιμη χειροκίνητη επιλογή δικτύου). Και αν το χρειαστείς το ξαναενεργοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...