Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν καλύπτεται όλη η περιοχή από τα cells του MTX Παλλήνης, για αστική περιοχή μιλάμε. Μάλλον (δλδ σχεδόν σίγουρα) κάποια άλλη κεραία έπαψε να λειτουργεί/ξηλώθηκε λόγω νομικού θέματος/διαμαρτυρίας κατοίκων (ότι γίνεται συνήθως με όλες τις εταιρείες). Αν ήταν βλάβη θα είχε αποκατασταθεί. Δεν έχει όλη η Παλλήνη πρόβλημα.

 

EDIT:Κάλεσα από περιέργεια το 13830 και μου είπαν αμέσως το αναμενόμενο. Υπάρχει διαπιστωμένο πρόβλημα σε κομμάτι της Παλλήνης και της Ραφήνας εξαιτίας αναστολής λειτουργίας κεραίας λόγω εξωγενών παραγόντων (τι εννοεί άραγε...). Αυτή τη στιγμή οι περιοχές καλύπτονται σε κάποιο βαθμό από γειτονικές κεραίες, άγνωστο το ποτε θα αποκατασταθεί πλήρως το πρόβλημα. Και ύστερα λέμε ότι φταίνε οι εταιρείες για τη κακή κάλυψη...

 

 

Και εγω απο Λουτσα το ιδιο

μεσα στο σπιτι μου 100μ απο θαλασσα και μεσα στο σπιτι 1 σημα

πηρα τηλ και μου ειπαν τα ιδια

εξωγενεις παραγοντες και μπουρδες

εδω ταιριαζει το τετριμενο¨ ΕΛΕΕΟΣΣΣ

Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο Λουτσα το ιδιο

μεσα στο σπιτι μου 100μ απο θαλασσα και μεσα στο σπιτι 1 σημα

πηρα τηλ και μου ειπαν τα ιδια

εξωγενεις παραγοντες και μπουρδες

εδω ταιριαζει το τετριμενο¨ ΕΛΕΕΟΣΣΣ

 

Ιθαγεννη κατοικο ξηλωνει κεραια = εξωγενης παραγωντας

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, πως ειναι δυνατον να ειναι μπουρδες? Λες και τη συμφερει την εταιρια (την οποιαδηποτε, οχι μονο τη Vodafone) να υπαρχουν οι "εξωγενεις" παραγοντες και να χανει τους συνδρομητες της. Απλα φανταζομαι πως χρησιμοποιουν τετοιους ορους για να πουν ευγενικα πως καποιοι μ****** τους εκαναν ζημια. Μια φορα μαλιστα σε γνωστη μου στο Καλαμακι στην Αθηνα ετυχε να μην πουν καν το γνωστο "εξωγενεις" αλλα να της πουνε ξεκαθαρα πως επροκειτο για επεισοδιο δολιοφθορας.

 

Εχει τυχει στην περιοχη μου οι "εξωγενεις" παραγοντες να εξαλειφθουν σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα, αλλα μερικες φορες (πχ. Καλαμαρια) δεν... εξουδετερωνονται ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει στην περιοχη μου οι "εξωγενεις" παραγοντες να εξαλειφθουν σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα, αλλα μερικες φορες (πχ. Καλαμαρια) δεν... εξουδετερωνονται ποτε.

Εξωγενείς παράγοντες και μλκιες. Σε μια συγκεκριμένη περιοχή του Κερατσινίου (αρκετά μεγάλη) υπάρχει μια τρυπάρα στο δίκτυο της Vodafone που εδώ και 9 χρόνια δεν λέει να κλείσει...

 

Για να μην μιλήσω για το 3G δίκτυο... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Εξωγενείς παράγοντες και μλκιες. Σε μια συγκεκριμένη περιοχή του Κερατσινίου (αρκετά μεγάλη) υπάρχει μια τρυπάρα στο δίκτυο της Vodafone που εδώ και 9 χρόνια δεν λέει να κλείσει...

 

Για να μην μιλήσω για το 3G δίκτυο... :mad:

 

Ενδεχομένως να έχεις δίκιο για τη περιοχή που αναφέρεσαι, εφόσον ήταν και παραμένει μόνιμη τρύπα του δικτύου. Όταν όμως στις προαναφερθείσες περιοχές είχε κανονικότατα σήμα και ξαφνικά κάποιος/κάποιοι με το γνωστό τρόπο στην Ελλάδα αποφάσισαν να ξηλωθεί η κεραία της Vodafone, προφανώς αυτό αποτελεί εξωγενή παράγοντα που δημιούργησε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ οτί υπάρχουν και οι πολέμιοι των κεραιών που τρέχουν να τις ξηλώσουν, αλλά υπάρχουν και προβλήματα που αγνοούνται συστηματικά...
Link to comment
Share on other sites

Ο Αυγουστος ειναι παντα ο μηνας με τις πολλες καταιγιδες....

 

Εβρεξε πριν απο λιγο και στην περιοχη μου. :p

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη και στην Λευκάδα η Βόνταφον,καθώς απουσιάζει παντελώς η κάλυψη 3ης γενιάς..Βέβαια,δεν είναι και η μόνη..Υπάρχει και η Wind που επίσης δεν πρόσθεσε ακόμη 3η γενιά..Δε νομίζω σε διάφορα τουριστικα μέρη να αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τους γνωστούς-άγνωστους..Και ιδίως όταν οι σταθμοί βάσης ΔE βρίσκονται εντός κατοικημένων περιοχών..Τσιγγουνιά μου μυρίζεται...
Link to comment
Share on other sites

ειμαι ευβοια και συγκεκριμενα στην κυμη εδω και μια βδομαδα, vodafone 3G ουτε ιχνος αντιιθετα η wind σκοτωνει με foull 3G παντου!!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

Θα ήθελα μια βοήθεια από όποιον γνωρίζει.Επειδή πρόκειται να πάω στην Αλεξανδρούπολη τις επόμενες ημέρες, υπάρχει κάλυψη 3G δικτύου από βόντα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

Θα ήθελα μια βοήθεια από όποιον γνωρίζει.Επειδή πρόκειται να πάω στην Αλεξανδρούπολη τις επόμενες ημέρες, υπάρχει κάλυψη 3G δικτύου από βόντα?

Ευχαριστώ.

 

Υπάρχει κάλυψη 3G δικτύου στην Αλεξανδρούπολη, από Vodafone/Cosmote/Wind.

Επίσης και η Ν. Ορεστιάδα καλύπτεται με 3G, απ΄όλες τις εταιρείες κινητής.

...αλλά και η Κατερίνη, όπου μένω εγώ - άσχετο :p

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εκεί που μένω(παραθαλάσσιο χωριό) δεν έχει κάλυψη 3G αλλά έχει μόνο στις απέναντι περιοχές. Όταν είμαι στην παραλία μου βγάζει 3G και μάλιστα αρκετές γραμμές αλλά δεν μπορώ να στείλω μήνυμα ούτε να κάνω κλήση κτλ. μπορείτε να μου πείτε γιατί;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάλυψη 3G δικτύου στην Αλεξανδρούπολη, από Vodafone/Cosmote/Wind.

Επίσης και η Ν. Ορεστιάδα καλύπτεται με 3G, απ΄όλες τις εταιρείες κινητής.

...αλλά και η Κατερίνη, όπου μένω εγώ - άσχετο :p

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια ADWNIS.

Ήμουν σε δίλημμα για το αν έπρεπε να κουβαλήσω το λάπτοπ μαζί ή όχι. Ελπίζω μόνο να μην έχω τίποτα παρεμβολές από Τούρκικα δίκτυα.:p

Link to comment
Share on other sites

Aπαράδεκτη η κάλυψη της Vodafone στη Ζάκυνθο (όπως και της Wind) με κενά σε αρκετά σημεία του νησιού και χωρίς ίχνος 3G. Ενώ η Cosmote είχε πολύ καλύτερη κάλυψη χωρίς προβλήματα και με 3G σε αρκετές περιοχές.

 

Αντίθετα πάρα πολύ καλή κάλυψη στη Κεφαλλονιά και με 3G στο Αργοστόλι. Ίσως σε 2G να ήταν η καλύτερη στο νησί. Πάρα πολύ καλή κάλυψη και από Cosmote επίσής με 3G (ίως σε περισσότερα σημεία από Vodafone). Αξιοπρεπής η κάλυψη της Wind (αν και εντόπισα δύο σημεία που ήταν πιο αδύναμη και υπήρξαν και κάποιες κομμένες κλήσεις) χωρίς όμως ίχνος 3G!. Μου έκανε εντύπωση καθώς πέρσι η Vodafone νομίζω πως δεν είχε 3G και φέτος έβαλε.

 

Επίσης παρατηρώ προβλήματα με την εθνική περιαγωγή. Στη Κεφαλλονιά σε πολλά σημεία δεν μπορούσα να μπω στο δίκτυο της Wind ενώ αντίστοιχα κινητό Wind έμπαινε στο δίκτυο της Vodafone αλλά ήταν νεκρό, σε κάθε προσπάθεια κλήσης έβγαζε σφάλμα. Μάλλον οι εταιρείες εγκαταλείπουν αυτή τους τη συνεργασία...

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ευβοια και συγκεκριμενα στην κυμη εδω και μια βδομαδα, vodafone 3G ουτε ιχνος αντιιθετα η wind σκοτωνει με foull 3G παντου!!

 

Υπάρχει άνθρωπος στην Κύμη που να μην έχει WIND;:wacko::lol:

 

παιδιά εκεί που μένω(παραθαλάσσιο χωριό) δεν έχει κάλυψη 3G αλλά έχει μόνο στις απέναντι περιοχές. Όταν είμαι στην παραλία μου βγάζει 3G και μάλιστα αρκετές γραμμές αλλά δεν μπορώ να στείλω μήνυμα ούτε να κάνω κλήση κτλ. μπορείτε να μου πείτε γιατί;

 

Είναι πολύ μακρυά η κεραία από την οποία λαμβάνεις σήμα 3ης γενιάς. Μέχρι πρότινος τα RNC δεν υποστήριζαν power control σε κινητά σε πολύ μεγάλες αποστάσεις.Πλέον υποστηρίζουν μέχρι 120ΚΜ περίπου. Βέβαια WIND και VODAFONE δεν αξιοποιούν αυτή τη λειτουργία των RNC και κλειδώνουν την εμβέλεια "πάνω-κάτω" στα 20ΚΜ.

Το ίδιο συμβαίνει και σε πολλές παραλίες του Πηλίου,ενώ υπάρχει σήμα 3g από WIND(full) & Vodafone(1/4-3/4) δε μπορείς να πάρεις τηλέφωνο μόλις απομακρύνεσαι αρκετά από Βόλο:( Και αυτό είναι πολύ ενοχλητικό γιατί κάποιες φορές που το κινητό "πέφτει" σε 3η γενιά δε μπορείς να λάβεις κλήσεις! Μεγάλο πρόβλημα...Η WIND ιδιαίτερα γιατί με vodafone "κρύβεις" την κεραία του κινητού και αλλάζει σε 2η γενιά,η WIND έχει τόσο δυνατό 3g σε κάποια σημεία που πρέπει να κάτσεις επάνω στο κινητό για να αλλάξει 2η γενιά! :lol: H cosmote έχει free εμβέλεια κεραιών 3ης γενιάς και κάτι μου λέει ότι έχουν αλγόριθμο δυναμικής προσαρμογής εμβέλειας σταθμών 3ης γενιάς και όχι σχεδίαση δικτύου(στατική) Τα δυναμικά μοντέλα παρέχουν ευελιξία αλλά όχι σταθερότητα,ιδιαίτερα στο handover τα δυναμικά μοντέλα είναι άσχημα σχεδιασμένα και με το παμικρό σε "πετάν" σε 2η γενιά. Για πρώτη φάση σχεδίασης καλά είναι αλλά η στατική σχεδίαση δικτύου είναι σαφώς πιο καλή:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κακό το σήμα της Vodafone στις περισσότερες παραλίες στα Κύθηρα, σε σύγκριση πάντα με Cosmote & Wind.:mad: Στο Μελιδόνι δε ήταν

ανύπαρκτο με τις άλλες δύο full!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται οτι ειναι η τελευταια απο τις αλλες 2 σε συνολικη καλυψη στην Ελλαδα...

 

Και εδω δράμα πρώτα ειναι η cosmote μετά η wind και μετααααααααααα η vodafone .... (εδω και χρονια ετσι...)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται οτι ειναι η τελευταια απο τις αλλες 2 σε συνολικη καλυψη στην Ελλαδα...

 

Και εδω δράμα πρώτα ειναι η cosmote μετά η wind και μετααααααααααα η vodafone .... (εδω και χρονια ετσι...)

 

Εξαρταται την περιοχη.

Link to comment
Share on other sites

doganos, όντως εξαρτάται από την περιοχή. Για παράδειγμα στην Πάτρα όπως έχω ξανάναφέρει, το καλύτερο σήμα είναι ανά περιοχές και ανταγωνίζονται η Cosmote και η Vodafone. Το χειρότερο η Wind κατά τη γνώμη μου. Την μεγαλύτερη χωρητικότητα την έχει με διαφορά η Vodafone. Στην Βοιωτία πάλι, τα χωριά τα καλύπτει καλύτερα η Cosmote και μετά η Wind και η Vodafone. Τις πιο μεγάλες πόλεις στην Βοιωτία τις καλύπτουν εξίσου καλά όλες, ανάλογα με το σημείο που είσαι. Αν και η Wind λίγο μικρότερης έντασης σήμα έχω την εντύπωση, αλλά ανεπαίσθητη...
Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου ειμαι νεος εδω και μπηκα για να πω και εγω κατι πανω στο θεμα που συζητατε.... Πριν μερικα χρονια η Vodafone ειχε ορους πολυ σκληρους για την αμεσοτητα κινησης των συνεργειων στις βλαβες.... Τωρα πια ειναι αναμνηση παλια.... ο καθε συνεργατης παει σε βλαβη οποτε τυχει να βρεθει στην περιοχη.... αποτελεσμα του==> φτηνα .... και πιο φτηνα .... και ακομα πιο φτηνα... Ειπε αλλωστε ο φιλος πριν πως ..."οτι δινεις περνεις"

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου ειμαι νεος εδω και μπηκα για να πω και εγω κατι πανω στο θεμα που συζητατε.... Πριν μερικα χρονια η Vodafone ειχε ορους πολυ σκληρους για την αμεσοτητα κινησης των συνεργειων στις βλαβες.... Τωρα πια ειναι αναμνηση παλια.... ο καθε συνεργατης παει σε βλαβη οποτε τυχει να βρεθει στην περιοχη.... αποτελεσμα του==> φτηνα .... και πιο φτηνα .... και ακομα πιο φτηνα... Ειπε αλλωστε ο φιλος πριν πως ..."οτι δινεις περνεις"

Ευχαριστω

 

Μόνο που αυτό (το οποίο ισχύει σε ένα βαθμό όχι όμως 100%) έχει σχέση με τη συντήρηση του υπάρχοντος δικτύου και την αποκατάσταση προβλημάτων, όχι με τη κάλυψη. Και το παράξενο είναι πως οι άλλες δύο έχουν πολύ περισσότερα προβλήματα από τη Vodafone... Αλλά η κόκκινη εταιρεία, τουλάχιστον σε σχέση με τη Cosmote, είναι πιο πίσω σε κάλυψη, κυρίως στην επαρχία.

Link to comment
Share on other sites

Συντηρηση φιλε μου συμαινει οτι "δουλευει"... αν κατι δεν συντηρηται πεθαινει... εχεις δικιο αναφερομαι στην συντηρηση... Οσο για το δικτυο στην επαρχια, ολες οι εταιριες στηνουν συνεχως νεες κεραιες, αλλα με την μορφολογια του εδαφους τις Ελλαδας ειναι δυσκολο να καλυφτει ολη η επικρατια.
Link to comment
Share on other sites

Συντηρηση φιλε μου συμαινει οτι "δουλευει"... αν κατι δεν συντηρηται πεθαινει... εχεις δικιο αναφερομαι στην συντηρηση... Οσο για το δικτυο στην επαρχια, ολες οι εταιριες στηνουν συνεχως νεες κεραιες, αλλα με την μορφολογια του εδαφους τις Ελλαδας ειναι δυσκολο να καλυφτει ολη η επικρατια.

 

Δεν ξέρω κατα πόσον έχει πέσει το επίπεδο συντήρησης του δικτύου της Vodafone (και από όσο ακούω όντως έχει πέσει), το αποτέλεσμα πάντως είναι ότι οι άλλες δύο σε ότι αφορά downtimes, προβλήματα και γενικότερα ποιότητα είναι χειρότερες!!! (δεν ξέρω πως τα καταφέρνουν...):blink::O

 

Σε ότι αφορά τη κάλυψη αφενός πρέπει να ξέρεις ότι και οι τρεις εταιρείες έχουν μειώσει σημαντικά τις επενδύσεις τους για επέκταση της κάλυψης στην επαρχία (ειδικά η Vodafone) αφετέρου όποια μορφολογία και αν έχει η Ελλάδα σαν χώρα οι διαφορές σε ορισμένες περιοχές κυρίως σε σχέση με τη Cosmote δεν δικαιολογούνται. Δέχομαι απλώς το ότι η Cosmote λόγω ΟΤΕ έχει μια μεγαλύτερη ευχέρεια στο να παίρνει άδειες και να εγκαθιστά κεραίες χωρίς να κινδυνέυουν από ξηλώματα κ.τ.λ Αλλά όχι ότι η Vodafone κάνει και καμια ιδιαίτερη προσπάθεια...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την περιοχή,για παράδειγμα στη Θεσσαλία δεν έχω βρει περιοχή που η Vodafone να απέχει με διαφορά από τις άλλες 2 ενώ το αντίστροφο ισχύει,ιδιαίτερα στους ορεινούς όγκους υπάρχουν τεράστιες αποστάσεις που είτε καλύπτει μόνο η WIND είτε μόνο η Cosmote,vodafone πουθενά και μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ τρύπες:( Βέβαια έχει βελτιωθεί τα τελευταία χρόνια αλλά και πάλι δε θα την εμπιστευόμουνα για κύριο δίκτυο!

 

Επιπλέον για τα downtimes δε ξέρω τι κάνει η vodafone στην Αθήνα αλλά στα Χάνια Πηλίου το Χιονοδρομικό κέντρο είχε μείνει βδομάδα και περισσότερο χωρίς κάλυψη ενώ η WIND "σπάνια" εμφανίζει βλάβες στις κεραίες που έχει στα βουνά.

Το ίδιο έχω ακούσει και για τα Καλάβρυτα,ότι είχαν μείνει για βδομάδες χωρίς σήμα στο Χιονοδρομικό,επομένως η σχέση ψύξης με τη vodafone δεν είναι και η καλύτερη :p:lol:

 

Γενικά σε χωρητικότητα έχουν κάνει καλή δουλειά και downtimes μέσα στις πόλεις δε πρέπει να έχουν πολλά,όπου υπάρχει κάλυψη :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...