Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λυπάμαι που το λέω αλλά πάνω από το 90% των παραπόνων (για να μη πω παραπάνω) για κάλυψη έρχονται μέσα από τα αστικά κέντρα (που προφανώς οφείλονται σε θέματα ελλειψης αδειών και ξηλωμάτων). Έτσι μου είχε πει τουλάχιστον γνωστός μου από το αρμόδιο τμήμα. Και εκεί προσπαθούν (ανεπιτυχώς συνήθως) να βελτιώσουν τη κατάσταση.

 

Τώρα το 3G είναι ένα άλλο θέμα, θα δείτε όμως βελτίωση σημαντική τους επόμενους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που το λέω, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των συνδρομητών στην επαρχία δε θα έπαιρνε τηλέφωνο να αναφέρει πρόβλημα στην κάλυψη.

Πολύ απλά επιλέγει το δίκτυο που έχει κάλυψη και δεν τηλεφωνεί σε ένα τμήμα , που το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να τον καταχωρίσει στα ... της εταιρείας.

Επίσης το ότι το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού ζει σε αστικά κέντρα, δε σημαίνει ότι η ύπαιθρος και τα διάσπαρτα χωριουδάκια δεν χρειάζονται καλές τηλεπικοινωνιακές υποδομές...

Ίσα ίσα που εκεί είναι πολύ πιο απαραίτητες.

Link to comment
Share on other sites

Καλά getolika μη μιλάς και εσύ με το πάρκο κεραιών :p:lol:

 

Πάντως,το ότι η vodafone δέχεται λίγα τηλεφωνήματα από επαρχία ίσως να σημαίνει ότι δεν έχει και τόσο μεγάλες τρύπες...Δηλαδή το ότι δεν είναι τέλεια στη Θεσσαλία δε μπορεί να σημαίνει ότι είναι κακή στην Ανατολική Μακεδονία ή Πελοπόννησο! Συμφωνώ κατά τα άλλα μαζί σου, ένας παράγοντας που καθορίζει την επιλογή εταιρίας στην επαρχία είναι η κάλυψη που προϋπάρχει στην περιοχή(ή και όχι,με περίφανο παράδειγμα με την Ερέτρια Φαρσάλων που οι κάτοικοι ξήλωσαν την κεραία της WIND και τώρα επιλέγουν Vodafone k Cosmote που κάλυψαν αργότερα την περιοχή:lol:)

Σίγουρα στην επαρχία χρειάζεται κανείς περισσότερο το κινητό του απ'ο,τι στις πόλεις.Αλλά αν ξήλωναν κεραία στο Σύνταγμα θαρρείς ότι κανένας θα ασχολούνταν με Πορόια; Είναι και τα χρήματα στη μέση...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά getolika μη μιλάς και εσύ με το πάρκο κεραιών :p:lol:

 

Μίλησα για την πλειοψηφία και όχι για εμένα προσωπικά...

Πάντως,το ότι η vodafone δέχεται λίγα τηλεφωνήματα από επαρχία ίσως να σημαίνει ότι δεν έχει και τόσο μεγάλες τρύπες...

Ίσως όμως και να σημαίνει, ότι η συνδρομητική της βάση δεν συμπεριλαμβάνει σε μεγάλο ποσοστό άτομα από την επαρχία για ευνόητους λόγους...

Συμφωνώ κατά τα άλλα μαζί σου, ένας παράγοντας που καθορίζει την επιλογή εταιρίας στην επαρχία είναι η κάλυψη που προϋπάρχει στην περιοχή

Σίγουρα στην επαρχία χρειάζεται κανείς περισσότερο το κινητό του απ'ο,τι στις πόλεις.Αλλά αν ξήλωναν κεραία στο Σύνταγμα θαρρείς ότι κανένας θα ασχολούνταν με Πορόια; Είναι και τα χρήματα στη μέση...

 

Η ερώτηση φαντάζομαι είναι ρητορική, καθώς από πουθενα δε φαίνεται να πιστεύω κάτι τέτοιο.

Ενώ αν δεν ξήλωναν θα έτρεχαν να ασχοληθούν;

Δηλαδή δεν κατάλαβα, ένα ξήλωμα δεν τους αφήνει να ασχοληθούν και με άλλες περιοχές;

Παράλληλα δεν μπορούν να δουλέψουν;Μιλάμε για μεγάλες εταιρείες ή για οικογενειακές επιχειρήσεις;

Ασχετο αλλά ανυπομονώ να έρθει η αυριανή μέρα που "δεν θα έχεις κινητό", καθώς θα έχει πέσει πολύ δουλειά για τις εταιρείες στο Σύνταγμα!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που το λέω, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των συνδρομητών στην επαρχία δε θα έπαιρνε τηλέφωνο να αναφέρει πρόβλημα στην κάλυψη.

Πολύ απλά επιλέγει το δίκτυο που έχει κάλυψη και δεν τηλεφωνεί σε ένα τμήμα , που το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να τον καταχωρίσει στα ... της εταιρείας.

Επίσης το ότι το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού ζει σε αστικά κέντρα, δε σημαίνει ότι η ύπαιθρος και τα διάσπαρτα χωριουδάκια δεν χρειάζονται καλές τηλεπικοινωνιακές υποδομές...

Ίσα ίσα που εκεί είναι πολύ πιο απαραίτητες.

Δεν ξέρω τι κάνει ο κόσμος στην επαρχία και πόσους πελάτες έχει η Vodafone στην επαρχία. Έγω ανέφερα το δεδομένο. Η συντριπτική πλειοψηφία των πελατών κάνουν παράπονα για κάλυψη μέσα στις πόλεις (που όλα οφείλονται σε θέματα αδειών και ξηλωμάτων) και εκεί γίνεται προσπάθεια για βελτίωση.

 

Επίσης από τα αστικά κέντρα προέρχεται και μεγάλος αριθμός συνδρομητών που τη κάνουν για Cosmote όσο και αν σου φαίνονται περίεργο. Εκεί "τους πονάει".

 

Το αν τον καταχωρεί στα @@ της η εταιρεία είναι ένα θέμα που χωράει συζήτηση. Εγώ σου λέω πως όλα τα παράπονα ελέγχονται τουλάχιστον για στατιστικούς λόγους και ομαδοποιούνται για κάθε περιοχή, χωρίς πάντοτε να απαντούν. Αν για παράδειγμα εγώ κάνω ένα παράπονο για το Βόλο (που δεν είναι και μικρή επαρχιακή πόλη) δεν είναι απαραίτητο ότι θα απαντηθεί, σίγουρα όμως γνωρίζουν ότι υπάρχει πρόβλημα στη περιοχή και μπαίνει στη λίστα των trouble tickets για το Βόλο ώστε να ξέρουν στατιστικά το ποσοστό των πελατών που αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Επίσης χωράει μεγάλη συζήτηση για το που είναι πιο αναγκαίες οι τηλεπικοινωνιακές υποδομές, πάντως σε καμία περίπτωση δεν άφησα εννόηθεί ότι συμφωνώ να μένουν πίσω τεχνολογικά οι περιοχές της εεπαρχίας, το δεδομένο παρουσίασα.

 

Τέλος όσο για αυτό που λες παρακάτω για το αν μπορούν να δουλεύουν παράλληλα στην επαρχία και στα αστικά κέντρα δεν είναι τόσο απλό. Το finance παίζει μεγάλο ρόλο. Τα οικονομικά τμήματα των εταιρειών εγκρίνουν συγκεκριμένα ποσά. Και μέσα σε αυτά περιλαμβάνονται marketing, νέες υπηρεσίες και προιόντα, εξυπηρέτηση πελατών (καταστήματα, τηλέφωνικά, ηλεκτρονικά), εξοπλισμοί, συντήρηση, αναβάθμιση δικτύων, επενδύσεις σε έργα χωρητικότητας, άνοιγμα σε νέες αγορές (π.χ σταθερή) και αντίστοιχες επενδύσεις σε υποδομές κ.τ.λ. Δυστυχώς (και το εννοώ) δεν είναι διατεθειμένες να δώσουν τα άπειρα ποσά για να βάλουν μια κεραία παραπάνω στην επαρχία.

 

Καλά getolika μη μιλάς και εσύ με το πάρκο κεραιών :p:lol:

 

Πάντως,το ότι η vodafone δέχεται λίγα τηλεφωνήματα από επαρχία ίσως να σημαίνει ότι δεν έχει και τόσο μεγάλες τρύπες...Δηλαδή το ότι δεν είναι τέλεια στη Θεσσαλία δε μπορεί να σημαίνει ότι είναι κακή στην Ανατολική Μακεδονία ή Πελοπόννησο! Συμφωνώ κατά τα άλλα μαζί σου, ένας παράγοντας που καθορίζει την επιλογή εταιρίας στην επαρχία είναι η κάλυψη που προϋπάρχει στην περιοχή(ή και όχι,με περίφανο παράδειγμα με την Ερέτρια Φαρσάλων που οι κάτοικοι ξήλωσαν την κεραία της WIND και τώρα επιλέγουν Vodafone k Cosmote που κάλυψαν αργότερα την περιοχή:lol:)

Σίγουρα στην επαρχία χρειάζεται κανείς περισσότερο το κινητό του απ'ο,τι στις πόλεις.Αλλά αν ξήλωναν κεραία στο Σύνταγμα θαρρείς ότι κανένας θα ασχολούνταν με Πορόια; Είναι και τα χρήματα στη μέση...

 

Ακριβώς αυτό.

1. Δεν έχουν πρόβλημα σε όλη την επαρχία, στα περισσότερα νησιά είναι πάρα πολύ καλή (μπορώ να πω σε κάποιες περιπτώσεις, και δεν αναφέρομαι μόνο σε νησιά τύπου Μύκονος, ότι είναι καλύτερη από Cosmote), στη Πελοπόννησο έχουν κάποια μικρά κενά αλλά η κατάσταση γενικά είναι αρκετά καλή (πολλες περιοχές μάλιστα τις κάλυψε πρώτη η Vodafone, γι'αυτό και στο χωριό της γιαγιάς μου στην Αρκαδία έχουν όλοι Vodafone), στη Κρήτη το ίδιο (δεν είναι τέλεια αλλά δεν έχει και πρόβλημα), στη Στερεά το ίδιο, στην Ήπειρο μέτρια αλλά όχι άσχημα κ.λ.π Στη Θεσσαλία υπάρχει διαπιστωμένο πρόβλημα και για Βόρεια Ελλάδα (Μακεδονία και Θράκη) δεν ξέρω και πολλά, νομίζω εξαρτάται από τη περιοχή.... Πάντως πέρσι που είχα ανέβει Αλεξανδρούπολη και Ορεστιάδα δεν είχα πρόβλημα, αντίθετα στις Σέρρες δεν έμεινα ευχαριστημένος. Σίγουρα γενικά η κατάσταση στην επαρχία δεν είναι τόσο χάλια όσο νομίζετε.

2.Προφανώς και θα δώσουν μεγαλύτερη βάση στα αστικά κέντρα εφόσον έχουν πολλαπλάσιους πελάτες, πολλαπλάσιες διαρροές συνδρομητών προς τον ανταγωνισμό και πολλαπλάσια παράπονα. Επίσης λέτε ότι το κινητό χρειάζεται περισσότερο στην επαρχία και πράγματι έτσι είναι. Τα καταναλωτικά πράγματα όμως έχουν αλλάξει. Πλέον όλοι αντιμετωπίζουν το κινητό σαν ένα χαριτωμένο gadget, ξοδεύουν άπειρα λεφτά σε αυτό, βλέπεις ακόμα και παιδιά δημοτικού να έχουν ένα στο χέρι με αποτέλεσμα οι ανάγκες των καταναλωτών να είναι διαφορετικές και οι εταιρείες να τους αντιμετωπίζουν ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

@getolika:Είναι και τα δικαστήρια στη μέση που δε τους αφήνουν να προχωρήσουν σε νέες τοποθετήσεις κεραιών. Το δίκτυο έχει σχεδιαστεί για όλη την Ελλάδα,μην ανησυχείς...Τώρα με τις άδειες δεν υλοποιείται ούτε το 1% του προγράμματος των τοποθετήσεων :lol: Μπορείς να μου πεις πως μπορούν οι τεχνικοί να κάνουν cell splitting στο Ελλάντα; Γιατί ωραία η θεωρία,να αυξηθεί η χωρητικότητα στην περιοχή,αλλά αν ξηλωθεί έστω και μία κεραία χάλασε η τεχνική...Για αυτό δε γίνεται τίποτα σωστό!

Στην Ισπανία στη Μαδρίτη παρεπιπτώντως έβλεπα κάθε 100m κεραία κινητής τηλεφωνίας,ΚΕΡΑΙΑ όχι micro...Στο κέντρο της Μαδρίτης δεν υπηρχαν πολλές κεραίες αλλά πάρα μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ micro cell! 3η Γενιά ως και στο μετρό,μέσα στις σύραγγες(movistar & orange) Τέλειο σήμα,τέλεια ποιότητα παντού!

Είμαστε ΧΡΟΝΙΑ πίσω ακόμα και στη κινητή τηλεφωνία...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@getolika:

Στην Ισπανία στη Μαδρίτη παρεπιπτώντως έβλεπα κάθε 100m κεραία κινητής τηλεφωνίας,ΚΕΡΑΙΑ όχι micro...Στο κέντρο της Μαδρίτης δεν υπηρχαν πολλές κεραίες αλλά πάρα μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ micro cell! 3η Γενιά ως και στο μετρό,μέσα στις σύραγγες(movistar & orange) Τέλειο σήμα,τέλεια ποιότητα παντού!

Είμαστε ΧΡΟΝΙΑ πίσω ακόμα και στη κινητή τηλεφωνία...

Είναι δεδομένο ότι όλες οι εταιρίες ξέρουν πως να καλύψουν μέχρι και την άνω ραχούλα. Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα για "αγνώστους λόγους" το κεφάλαιο κάλυψη εχει άμεση σχέση με το κεφάλαιο "κονέ". Ε και ΚΟΤΕ με ΚΟΝΕ κοντά είναι. Και ευτυχισμένοι να μαστε όπως δουλευει η Voda σήμερα με τόσο πόλεμο.

 

Και κάτι ασχετο. Ο χάρτης κάλυψης που έχει το site της Voda Αγγλίας είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ. Μέχρι και δρόμους ζουμάρει και δείχνει κάλυψη... Ακόμη και πως θα είναι σε έξι μήνες!!!

 

http://maps.vodafone.co.uk/coverageviewer/web/default.aspx

 

Α ΡΕ ΕΛΛΑΔΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που το λέω αλλά πάνω από το 90% των παραπόνων (για να μη πω παραπάνω) για κάλυψη έρχονται μέσα από τα αστικά κέντρα (που προφανώς οφείλονται σε θέματα ελλειψης αδειών και ξηλωμάτων). Έτσι μου είχε πει τουλάχιστον γνωστός μου από το αρμόδιο τμήμα. Και εκεί προσπαθούν (ανεπιτυχώς συνήθως) να βελτιώσουν τη κατάσταση.

 

Τώρα το 3G είναι ένα άλλο θέμα, θα δείτε όμως βελτίωση σημαντική τους επόμενους μήνες.

 

Ένα από τα προβλήματα της Vod GR είναι τα μαγειρεμένα στατιστικά ή η μη σωστή μέτρησή τους (κυρίως στο τεχνικό τμήμα)….

Αυτό οφείλεται κυρίως ότι μερικά τμήματα θέλουν να δείξουν ότι πλησίασαν τους «στόχους» τους και σε άλλα πολλά…

Το άλλο μεγάλο κακό είναι ότι η εταιρία στη λειτουργία της έχει χάσει το “feedback” (κυρίως στο τεχνικό τμήμα) και αυτό πιστεύω σκόπιμα για να μην φαίνονται οι «ατέλειες»(όπως οι ποιο πάνω)…

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα προβλήματα της Vod GR είναι τα μαγειρεμένα στατιστικά ή η μη σωστή μέτρησή τους (κυρίως στο τεχνικό τμήμα)….

Αυτό οφείλεται κυρίως ότι μερικά τμήματα θέλουν να δείξουν ότι πλησίασαν τους «στόχους» τους και σε άλλα πολλά…

Το άλλο μεγάλο κακό είναι ότι η εταιρία στη λειτουργία της έχει χάσει το “feedback” (κυρίως στο τεχνικό τμήμα) και αυτό πιστεύω σκόπιμα για να μην φαίνονται οι «ατέλειες»(όπως οι ποιο πάνω)…

 

Δεν θα το έλεγα. Ακόμα και στελέχη της εταιρείας από άλλα τμήματα γνωρίζουν τι ακριβώς παίζει, εξάλλου τα TTs περνάνε από διάφορα τμήματα. Πραγματικά τα περισσότερα παράπονα είναι στα αστικά κέντρα και όχι στην επαρχία. Εξάλλου και λογικό είναι και οι πληροφορίες αυτές δεν προέρχονται από επίσημες παρουσιάσεις της Vodafone όπου προφανώς και θα φαίνονται όλα ρόδινα... Έπειτα δεν νομίζω πως το να υπάρχουν τόσα παράπονα και τέτοια απώλεια συνδρομητών σε αστικά κέντρα είναι κολακευτικό. Και όμως τα παράπονα είναι πολλά...:(

 

Το γιατι τα κοιτούν τα παράπονα και δεν κάνουν κάτι αποτελεσματικό (όχι ότι είναι έυκολο με τη κατάσταση στην Ελλάδα) είναι το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έλεγα. Ακόμα και στελέχη της εταιρείας από άλλα τμήματα γνωρίζουν τι ακριβώς παίζει, εξάλλου τα TTs περνάνε από διάφορα τμήματα. Πραγματικά τα περισσότερα παράπονα είναι στα αστικά κέντρα και όχι στην επαρχία. Εξάλλου και λογικό είναι και οι πληροφορίες αυτές δεν προέρχονται από επίσημες παρουσιάσεις της Vodafone όπου προφανώς και θα φαίνονται όλα ρόδινα... Έπειτα δεν νομίζω πως το να υπάρχουν τόσα παράπονα και τέτοια απώλεια συνδρομητών σε αστικά κέντρα είναι κολακευτικό. Και όμως τα παράπονα είναι πολλά...:(

 

Το γιατι τα κοιτούν τα παράπονα και δεν κάνουν κάτι αποτελεσματικό (όχι ότι είναι έυκολο με τη κατάσταση στην Ελλάδα) είναι το θέμα...

 

Δεν με κατάλαβες ακριβώς…

Ήταν κάπως άστοχη και η παράθεση μου…

Θα σε βοηθήσω να καταλάβεις σε άλλη (χειροπιαστή ευκαιρία) παράθεση ή παράδειγμα μου…

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα προβλήματα της Vod GR είναι τα μαγειρεμένα στατιστικά ή η μη σωστή μέτρησή τους (κυρίως στο τεχνικό τμήμα)….

Αυτό οφείλεται κυρίως ότι μερικά τμήματα θέλουν να δείξουν ότι πλησίασαν τους «στόχους» τους και σε άλλα πολλά…

Το άλλο μεγάλο κακό είναι ότι η εταιρία στη λειτουργία της έχει χάσει το “feedback” (κυρίως στο τεχνικό τμήμα) και αυτό πιστεύω σκόπιμα για να μην φαίνονται οι «ατέλειες»(όπως οι ποιο πάνω)…

 

Οτι στατιστικα και να μαγειρεουν απο τα τεχνικα τμηματα, το customer care ειναι αυτο που βγαζει τα στατιστικα που ενδιαφερουν τα αλλα τμηματα και κυριως το marketing. Οποτε αν συμβαινει αυτο που λες, οτι τα τεχνικα τμηματα μαγειρεουν, ολο το feedback του πελατη το λαμβανουν στην vf. Και οπως και να το κανεις, να εχεις ενα τμημα να στα χωνει επειδη δεν κανεις τη δουλεια σου, δεν ειναι και οτι καλυτερο . Στο μαρκετινγκ παντως γνωριζουν καλα τα προβληματα της καλυψης, οποτε αναρωτιεμαι τι ακριβως εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που ξερω ειναι πως ο πολεμος ερχεται απο παντου. Ξερω συγκεκριμενα για την Καλαμαρια Θεσ/νικης οπου εχουν ριξει παμπολλες φορες τις κεραιες και το κοστος ητανε τεραστιο. Ε καποια στιγμη θα το πουνε το αι σιχτιρ, δεν ξαναβαζουμε και τελειωσε και θα εχουν και δικιο. Το να βγαλει αδεια η Cosmote για να σηκωσει κεραια ειναι αστειο, δε συμβαινει το ιδιο ομως με Vodafone και Wind. Επισης η Vodafone ειχε διαφορετικης ποιοτητας δικτυο ωστε να εχει κανεις καθαροτερη επικοινωνια με τη λιγοτερη δυνατον ακτινοβολια απο τη συσκευη (φανταζομαι θα το ξερουν οσοι γνωριζουν απο αυτα). Προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με το δικτυο γιατι δεν εχω τις γνωσεις, μεταφερω απλα πληροφοριες που μου εδωσαν φιλοι ηλεκτρονικοι, οι οποιοι δεν εχουν σχεση με τις εταιριες, απλα παρατηρουν και βγαζουν συμπερασμα για το ποιον του δικτυου της καθεμιας. Καμια εταιρια δεν εχει την τεχνολογια της Vodafone, και ειδικα η Cosmote κανει το κινητο να δουλευει παντα στο full ακομα κι οταν η κεραια ειναι απεναντι.

 

Και οσον αφορα τους σταθμους που πεφτουν στην Καλαμαρια... αυτο δυστυχως απο πρωτο χερι το ξερω με τους ηλιθιους που κυκλοφορουνε... Μεχρι που ευχομαι να πεσουν ολοι οι σταθμοι και να μην μπορουνε σε καμια εταιρια να χρησιμοποιησουν κινητο να δουμε τι θα καταλαβουνε... εστω κι αν επηρρεασει και μενα. Ειναι κριμα να υπαρχει τοση αγνοια γυρω απο ενα θεμα που απασχολει σχεδον ολους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έλεγα. Ακόμα και στελέχη της εταιρείας από άλλα τμήματα γνωρίζουν τι ακριβώς παίζει, εξάλλου τα TTs περνάνε από διάφορα τμήματα. Πραγματικά τα περισσότερα παράπονα είναι στα αστικά κέντρα και όχι στην επαρχία. Εξάλλου και λογικό είναι και οι πληροφορίες αυτές δεν προέρχονται από επίσημες παρουσιάσεις της Vodafone όπου προφανώς και θα φαίνονται όλα ρόδινα... Έπειτα δεν νομίζω πως το να υπάρχουν τόσα παράπονα και τέτοια απώλεια συνδρομητών σε αστικά κέντρα είναι κολακευτικό. Και όμως τα παράπονα είναι πολλά...:(

 

Το γιατι τα κοιτούν τα παράπονα και δεν κάνουν κάτι αποτελεσματικό (όχι ότι είναι έυκολο με τη κατάσταση στην Ελλάδα) είναι το θέμα...

 

Λογικά στα μεγάλα τουλάχιστον αστικά κέντρα η κάλυψη υποτίθεται οτι είναι ή θα έπρεπε να είναι καλύτερη από πιο απομονωμένες περιοχές. Το σωστό και ιδανικό βέβαια είναι να υπάρχει ολοκληρωμένη κάλυψη παντού αλλά αυτό ξέρουμε οτι στην Ελλάδα επί του παρόντος είναι αδύνατο με τόσα προβλήματα εκτός της επιρροής και ευθύνης των εταιριών. Πάντως γιατί λες οτι υπάρχουν τόσα παράπονα? Εγώ εδώ στην Αττική τουλάχιστον όπου και να έχω πάει αλλά και στην επαρχία, στα λίγα είναι γεγονός μέρη που έχω ταξιδέυσει, ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το σήμα. Προφανώς και υπάρχουν προβλήματα αλλά ακούγεται πολύ σοβαρό όπως το λες.:worry: Και τι θα μπορούσε η εταιρία να κάνει εφόσον της ξηλώνουν κεραίες? Τα ξηλώματα είναι δυστυχώς ο μεγαλύτερος βραχνάς και δεν νομίζω οτι οι εταιρίες μπορούν αν κάνουν τίποτα για αυτό εκτός του να το παλέψουν στα προκατηλημένα έτσι και αλλιώς δικαστήρια και να περιμένουν αιώνες σε πολλές περιπτώσεις έως ότου ο χ δήμος θα εγκρίνει, εάν εγκρίνει, την τοποθέτηση κεραίας σε μια περιοχή. Μπορείς να εξηγήσεις λίγο περισσότερο?:O

Link to comment
Share on other sites

Λογικά στα μεγάλα τουλάχιστον αστικά κέντρα η κάλυψη υποτίθεται οτι είναι ή θα έπρεπε να είναι καλύτερη από πιο απομονωμένες περιοχές. Το σωστό και ιδανικό βέβαια είναι να υπάρχει ολοκληρωμένη κάλυψη παντού αλλά αυτό ξέρουμε οτι στην Ελλάδα επί του παρόντος είναι αδύνατο με τόσα προβλήματα εκτός της επιρροής και ευθύνης των εταιριών. Πάντως γιατί λες οτι υπάρχουν τόσα παράπονα? Εγώ εδώ στην Αττική τουλάχιστον όπου και να έχω πάει αλλά και στην επαρχία, στα λίγα είναι γεγονός μέρη που έχω ταξιδέυσει, ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το σήμα. Προφανώς και υπάρχουν προβλήματα αλλά ακούγεται πολύ σοβαρό όπως το λες.:worry: Και τι θα μπορούσε η εταιρία να κάνει εφόσον της ξηλώνουν κεραίες? Τα ξηλώματα είναι δυστυχώς ο μεγαλύτερος βραχνάς και δεν νομίζω οτι οι εταιρίες μπορούν αν κάνουν τίποτα για αυτό εκτός του να το παλέψουν στα προκατηλημένα έτσι και αλλιώς δικαστήρια και να περιμένουν αιώνες σε πολλές περιπτώσεις έως ότου ο χ δήμος θα εγκρίνει, εάν εγκρίνει, την τοποθέτηση κεραίας σε μια περιοχή. Μπορείς να εξηγήσεις λίγο περισσότερο?:O

 

Yπάρχουν γενικά παράπονα. Πάνω από το 90% τους είναι για αστικά κέντρα. Εγώ αυτό είπα. Πάντως ναι , είναι πολλά. Ούτε εγώ π.χ στην Αθήνα έχω κάποιο πρόβλημα κάλυψης αλλά είναι γεγονός πως υπάρχουν κάποιες "δύσκολες" περιοχές όπου επειδή δεν υπάρχουν αρκετοί σταθμοί (είτε γιατι δεν τους δίνουν άδεια είτε γιατι απομακρύνθηκε σταθμός που ήδη υπήρχε) δημιουργείται πρόβλημα με το σήμα. Και αυτό δεν φαίνεται ίσως με μια επίσκεψη ή μια βόλτα καθώς στους εξωτερικούς χώρους δεν υπάρχει πρόβλημα (γι'αυτό και εμείς δεν διαπιστώνουμε άμεσα κάτι), στους εσωτερικούς όμως... Τέτοια περιοχή π.χ είναι τα Μελίσσια ή ο Κορυδαλός. Δεν υπάρχει δρόμος που να μην έχει σήμα, σε ορισμένα όμως σπίτια μέσα το σήμα είναι είτε ανύπαρκτο είτε πολύ ασθενές (αφού λόγω της δόμησης πρέπει να υπάρχουν περισσότεροι σταθμοί)... Είναι λογικό όταν μιλάμε για πυκνοκατοικημένη περιοχή με πολλούς συνδρομητές που χρησιμοποιούν καθημερινά το κινητό να υπάρχουν πολλά τέτοια παράπονα. Το πρόβλημα αυτό υπάρχει και στις τρεις εταιρείες, κυρίως όμως στη Vodafone και τη Wind, μια και η Cosmote πέρνει λόγω ΟΤΕ πιο εύκολα άδειες. Οι εταιρείες προσπαθούν και το αποτέλεσμα είναι δίκτυα που ανεβοκατεβαίνουν οι κεραίες...

 

Στην ύπαιθρο αντίθετα η συγκέντρωση του πληθυσμού είναι μικρότερη. Οι περιοχές δεν έχουν πυκνή δόμηση ούτε πολύ πληθυσμό άρα μπορούν να καλυφθούν από λίγους μεγάλης εμβέλειας σταθμούς π.χ στα βουνά. Οι "τρύπες" που υπάρχουν στην επαρχία είναι μικρού εύρους και γεωγραφικά αλλά κυρίως πληθυσμιακά αφού διαπιστώνονται συνήθως σε περιοχές με ελάχιστο ή καθόλου πληθυσμό. Άρα και τα παράπονα είναι πολύ λιγότερα...

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν γενικά παράπονα. Πάνω από το 90% τους είναι για αστικά κέντρα. Εγώ αυτό είπα. Πάντως ναι , είναι πολλά. Ούτε εγώ π.χ στην Αθήνα έχω κάποιο πρόβλημα κάλυψης αλλά είναι γεγονός πως υπάρχουν κάποιες "δύσκολες" περιοχές όπου επειδή δεν υπάρχουν αρκετοί σταθμοί (είτε γιατι δεν τους δίνουν άδεια είτε γιατι απομακρύνθηκε σταθμός που ήδη υπήρχε) δημιουργείται πρόβλημα με το σήμα. Και αυτό δεν φαίνεται ίσως με μια επίσκεψη ή μια βόλτα καθώς στους εξωτερικούς χώρους δεν υπάρχει πρόβλημα (γι'αυτό και εμείς δεν διαπιστώνουμε άμεσα κάτι), στους εσωτερικούς όμως... Τέτοια περιοχή π.χ είναι τα Μελίσσια ή ο Κορυδαλός. Δεν υπάρχει δρόμος που να μην έχει σήμα, σε ορισμένα όμως σπίτια μέσα το σήμα είναι είτε ανύπαρκτο είτε πολύ ασθενές (αφού λόγω της δόμησης πρέπει να υπάρχουν περισσότεροι σταθμοί)... Είναι λογικό όταν μιλάμε για πυκνοκατοικημένη περιοχή με πολλούς συνδρομητές που χρησιμοποιούν καθημερινά το κινητό να υπάρχουν πολλά τέτοια παράπονα. Το πρόβλημα αυτό υπάρχει και στις τρεις εταιρείες, κυρίως όμως στη Vodafone και τη Wind, μια και η Cosmote πέρνει λόγω ΟΤΕ πιο εύκολα άδειες. Οι εταιρείες προσπαθούν και το αποτέλεσμα είναι δίκτυα που ανεβοκατεβαίνουν οι κεραίες...

 

Στην ύπαιθρο αντίθετα η συγκέντρωση του πληθυσμού είναι μικρότερη. Οι περιοχές δεν έχουν πυκνή δόμηση ούτε πολύ πληθυσμό άρα μπορούν να καλυφθούν από λίγους μεγάλης εμβέλειας σταθμούς π.χ στα βουνά. Οι "τρύπες" που υπάρχουν στην επαρχία είναι μικρού εύρους και γεωγραφικά αλλά κυρίως πληθυσμιακά αφού διαπιστώνονται συνήθως σε περιοχές με ελάχιστο ή καθόλου πληθυσμό. Άρα και τα παράπονα είναι πολύ λιγότερα...

 

 

Πράγματι, οι εσωτερικοί χώροι είναι ένα πρόβλημα, ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας, μέσα σε αρκετά κτίρια όπως το κτίριο που είναι η δουλειά μου, το σήμα είναι πιο αδύνατο και οι γραμμές παλατζάρουν συνέχεια! ΑΠό πλευράς ποιότητας ομιλίας πάντως δεν έχω παρατηρήσει ευτυχώς πρόβλημα λόγω μειωμένου σήματος. Στα Μελίσσια δεν μου κάνει εντύπωση καθότι είναι κοντά στην Πεντέλη όπου όπως είχα αναφέρει δεν υπάρχει φουλ σήμα έτσι και αλλιώς και η δόμηση του εν λόγω δήμου είναι ιδιαίτερα πυκνή και όχι απαραίτητα σωστή παντού.:(

Πρέπει παντως επιτέλους να βρεθεί κάποια λύση και η πολιτεία νομοθετικά να βοηθήσει προς αυτή την κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην Θεσσαλονικη, περιοχη Συκιες, (στο σπιτι μου) το σημα απο 1 εως 2 και σπανια 3 και καποιες φορες γραφει "Μονο Κλησεις SOS"! Ετσι καποιες φορες ουτε κλησεις ουτε μηνυματα δεν μπορω να δεχθω εκεινη την στιγμη. Μονο οταν βγαινω απο το σπιτι και παω βολτα καπου για να ανεβει το σημα βλεπω πολλες κλησεις και πολλα sms που ειχα δεχτει! :worry:

 

Με βλεπω για Cosmote :whistle:

Nokia N95

Sony Ericsson C905

Samsung SGH-i900 OMNIA

Sony Ericsson W995

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο ότι χάνετε κλήσεις όταν έχετε χαμηλό σήμα ή κάνει διακοπές το σήμα, αλλά τρώτε και ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ. Συνεχίζοντας να πληρώνετε τον πάροχο, τον επιβραβεύετε που σας ψήνει το κεφάλι και σας σπάει και τα νεύρα...

Όσον αφορά τη Vodafone, δεν έχω βρει ΜΙΑ περιοχή της επαρχίας που η Vodafone να έχει καλύτερο σήμα από την Cosmote - συνήθως έχει χειρότερο μερικές φορές το ίδιο (δε μιλάμε για δίπλα στις κεραίες φυσικά)...

 

Πάρος, Μύκονος, Μήλος, Κρήτη, Κεφαλλονιά, Αρκαδία είναι κάποιες ενδεικτικές από τις περιοχές που πραγματικά η Vodafone έχει καλύτερο δίκτυο από τη Cosmote. Στη Μύκονο π.χ που θεωρείται και κοσμοπολίτικο νησί και έχει πολύ κόσμο (το λέω γιατι λόγω της ζήτησης δεν δικαιολογούνται προβλήματα) μέσα στη χώρα σε πολλά σημεία η Cosmote τη παλεύει με 1-2 γραμμές σήμα (ακόμα και μέσα στο Γερμανό) τη στιγμή που οι άλλες είναι φουλ. Γενικά στα νησιά (πλην ελαχίστων εξαιρέσαιων) έχει πολύ καλό δίκτυο. "Τα πολλά προβλήματα υπάρχουν στη Θεσσαλία, κάποια κομμάτια της Μακεδονίας και σε κάποιες πόλεις (εκεί λόγω ξηλωμάτων).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο ότι χάνετε κλήσεις όταν έχετε χαμηλό σήμα ή κάνει διακοπές το σήμα, αλλά τρώτε και ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ. Συνεχίζοντας να πληρώνετε τον πάροχο, τον επιβραβεύετε που σας ψήνει το κεφάλι και σας σπάει και τα νεύρα...

Όσον αφορά τη Vodafone, δεν έχω βρει ΜΙΑ περιοχή της επαρχίας που η Vodafone να έχει καλύτερο σήμα από την Cosmote - συνήθως έχει χειρότερο μερικές φορές το ίδιο (δε μιλάμε για δίπλα στις κεραίες φυσικά)...

Και αυτή η λογική που λες δεν είναι απόλυτα σωστή,γιατί με τα ξηλώματα που γίνονται στην Ελλάδα είναι σαν να επιλέγει ο δήμαρχος εταιρεία κινητής για εμάς και όχι εμείς. Γενικά έχω σαν κριτήριο αποκλειστικά το κόστος...Από εκεί και πέρα έχεις δίκιο,είναι αρκετά ψήσιμο και σπάσιμο νεύρων αλλά δε θα πάω πχ σε Cosmote γιατί ξηλώνουν κεραίες στο Βόλο.Πιστεύω ότι η WIND μου προσφέρει ολοκληρωμένες υπηρεσίες και χαμηλές χρεώσεις(και ικανοποιητικές επιδοτήσεις),το ίδιο και η Vodafone αλλά δυστυχώς δεν έχει το plus non-stop και παρουσιάζει αρκετά μειονεκτήματα τα οποία είναι εντελώς εκτός θέματος... (πραγματικά η κάλυψή της στο Βόλο δε θα με ενοχλούσε,έτσι και αλλιώς τα ίδια είναι περίπου με WIND αν εξαιρέσουμε 3η γενιά)

 

Στο άλλο που λες,υπάρχουν περιοχές που η Vodafone έχει καλύτερη κάλυψη από Cosmote,όπως πχ το Πήλιο...;) Και είναι καραμπινάτο παράδειγμα επαρχίας...και τουριστικής περιοχής!

Δεν είναι και τόσο χάλια πάντως,βλέπω μεγάλη βελτίωση μετά από κάποια παράπονα που έχω κάνει... Και ιδιαίτερα στην κάλυψη,είναι αυτό που είπε κάποιος "δε ξέρω αλλά χωρίς να βλέπω νέες κεραίες η κάλυψη έχει βελτιωθεί",με τη διαφορά ότι βλέπω νέες κεραίες,έστω colocation :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πήγα Πάργα. 2G αψογα. 3G ΜΗΔΕΝ. Το ίδιο και στην Πρέβεζα. Καλά γίνεται πρωτεύουσα νομού και να απουσιάζει το 3G ??? Μόνο η κοσμοτέ είχε στην Πρέβεζα ενώ στην Πάργα είχαν και οι δύο άλλες. Μόνο η Βοντα απούσα. Κρίμα...
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που ξερω ειναι πως ο πολεμος ερχεται απο παντου. Ξερω συγκεκριμενα για την Καλαμαρια Θεσ/νικης οπου εχουν ριξει παμπολλες φορες τις κεραιες και το κοστος ητανε τεραστιο. Ε καποια στιγμη θα το πουνε το αι σιχτιρ, δεν ξαναβαζουμε και τελειωσε και θα εχουν και δικιο. Το να βγαλει αδεια η Cosmote για να σηκωσει κεραια ειναι αστειο, δε συμβαινει το ιδιο ομως με Vodafone και Wind. Επισης η Vodafone ειχε διαφορετικης ποιοτητας δικτυο ωστε να εχει κανεις καθαροτερη επικοινωνια με τη λιγοτερη δυνατον ακτινοβολια απο τη συσκευη (φανταζομαι θα το ξερουν οσοι γνωριζουν απο αυτα). Προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με το δικτυο γιατι δεν εχω τις γνωσεις, μεταφερω απλα πληροφοριες που μου εδωσαν φιλοι ηλεκτρονικοι, οι οποιοι δεν εχουν σχεση με τις εταιριες, απλα παρατηρουν και βγαζουν συμπερασμα για το ποιον του δικτυου της καθεμιας. Καμια εταιρια δεν εχει την τεχνολογια της Vodafone, και ειδικα η Cosmote κανει το κινητο να δουλευει παντα στο full ακομα κι οταν η κεραια ειναι απεναντι.

 

Και οσον αφορα τους σταθμους που πεφτουν στην Καλαμαρια... αυτο δυστυχως απο πρωτο χερι το ξερω με τους ηλιθιους που κυκλοφορουνε... Μεχρι που ευχομαι να πεσουν ολοι οι σταθμοι και να μην μπορουνε σε καμια εταιρια να χρησιμοποιησουν κινητο να δουμε τι θα καταλαβουνε... εστω κι αν επηρρεασει και μενα. Ειναι κριμα να υπαρχει τοση αγνοια γυρω απο ενα θεμα που απασχολει σχεδον ολους.

Καταρχάς μισή αλήθεια λες για τις άδειες.Ούτε η Cosmote δεν είναι πλέον εύκολο να βγάλει άδειες.Πάνε αυτές οι "χρυσές" εποχές! απλά η Cosmote έχει τον ΟΤΕ και είναι λίγο πιο τυχερή!

Το άλλο που λες...προφανώς οι φίλοι σου οι ηλεκτρονικοί δε ξέρουν τι πάει να πει power control. η Cosmote κάνει power control στα κινητά των συνδρομητών της...Αλλιώς θα είχε τεράστιο πρόβλημα! Και βέβαια όταν είσαι κοντά στην κεραία το κινητό δεν εκπέμπει στο τέρμα.Παλιότερα συνέβαινε,τώρα όχι!

Επιπλέον Vodafone και WIND στη 2η γενιά έχουν σχεδόν τον ίδιο εξοπλισμό,στη 3η γενιά εντελώς διαφορετικό...Τώρα ποιος έχει καλύτερη τεχνολογία στη 3η γενιά θα πρέπει να συγκρίνουμε χαρακτηριστά και απόδοση εξοπλισμών,datasheets δεν υπάρχουν άρα περισσότερο με διαίσθηση κρίνουμε...! (και αυτό είναι λάθος)

Συμφωνώ μαζί σου για τα ξηλώματα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μισή αλήθεια λες για τις άδειες.Ούτε η Cosmote δεν είναι πλέον εύκολο να βγάλει άδειες.Πάνε αυτές οι "χρυσές" εποχές! απλά η Cosmote έχει τον ΟΤΕ και είναι λίγο πιο τυχερή!

Το άλλο που λες...προφανώς οι φίλοι σου οι ηλεκτρονικοί δε ξέρουν τι πάει να πει power control. η Cosmote κάνει power control στα κινητά των συνδρομητών της...Αλλιώς θα είχε τεράστιο πρόβλημα! Και βέβαια όταν είσαι κοντά στην κεραία το κινητό δεν εκπέμπει στο τέρμα.Παλιότερα συνέβαινε,τώρα όχι!

Επιπλέον Vodafone και WIND στη 2η γενιά έχουν σχεδόν τον ίδιο εξοπλισμό,στη 3η γενιά εντελώς διαφορετικό...Τώρα ποιος έχει καλύτερη τεχνολογία στη 3η γενιά θα πρέπει να συγκρίνουμε χαρακτηριστά και απόδοση εξοπλισμών,datasheets δεν υπάρχουν άρα περισσότερο με διαίσθηση κρίνουμε...! (και αυτό είναι λάθος)

Συμφωνώ μαζί σου για τα ξηλώματα.

 

Πολυ ενδιαφεροντα ολα οσα ειπες! Η αληθεια ειναι πως παει καιρος απο τοτε που τα συζητησα ολα αυτα, οποτε προφανως και καποια πραγματα θα εχουν αλλαξει προς το καλυτερο... ή... προς το χειροτερο οσον αφορα τη vodafone, γιατι παλια ειχε το καλυτερο δικτυο και τωρα υστερει. Πανε οι εποχες που κοροιδευα τους φιλους μου με Wind και Cosmote γιατι δεν ειχανε σημα ενω εγω ειχα μονιμως. Πλεον μπορει να μην εχω προβλημα με το σημα, αλλα δεν ισχυει οτι θα ειναι καλυτερο απο των αλλονων. Προσωπικα εχω προβλημα στην Καλαμαρια οπου εχουν ΟΛΟΙ λογω των καθυστερημενων δημοτων που στηνουν ενεδρα καθε τρεις και λιγο να κατεβασουν κανα σταθμο, και στη Χαλκιδικη, αλλα μονο σε εσωτερικο χωρο οποτε δεν με πειραζει. Οσο για το 3g, θα το παραδεχτω οτι δεν με απασχολει στο ελαχιστο. Οι βιντεο-κλησεις ειναι για την πλακα, με το ζορι τον βλεπεις τον αλλο. Οταν φτασουμε να εχουμε την τεχνολογια της Ιαπωνιας θα το σκεφτω τοτε να κανω. :lol:

 

Θα με απασχολουσε το καλο δικτυο 3g μονο αν χρησιμοποιουσα vmcc, αλλα με καλυπτει το conn-x στο σπιτι. Ο καθενας επιλεγει αναλογα με τις αναγκες του. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...