Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Vodafone με ρίχνει πολύ εύκολα στο 3g λόγο κακής κάλυψης και ποιότητας σήματος. Αν καταργήσουν το 3g μετά θα με ρίχνει στα.... τάρταρα :lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ε γιαυτο λέει για τέλη 2022. Μεχρι τότε θα έχουν προφανως στο πλάνο τους να βάλουν παντού 4g. Ας περιμένουμε να δούμε την όποια εξέλιξη
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για 3 χρόνια μετά . Και κάποιοι γελάνε. Αναμενόμενο.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η όποια καζούρα/ειρωνεία/γέλιο κτλ προέρχονται απο την κατάσταση που βλέπουν οι χρήστες να επικρατεί αυτή την στιγμή στην περιοχή που κινούνται.

 

Ναι απο εκει και πέρα τα 3 χρονια ειναι και αρκετά μακριά αλλά και αρκετά κοντά ταυτόχρονα, για μια τόσο μεγάλη επένδυση και το μέλλον μόνο θα δείξει πως θα εξελιχθουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Το Ακρωτήρι είναι από τα πονεμένα σημεία. Ευτυχώς έχει κάποιες κεραίες με 3G που σώζουν κάπως την κατάσταση αλλά γιατί δεν τις έχει αναβαθμίσει σε 4G και γιατί δεν έχει προσθέσει 1-2 κεραίες στα δύσκολα σημεία όπως π.χ. στο Πυθάρι είναι να απορεί κανείς...

 

 

 

Πιθαρι-Κορακιές Edge στην καλύτερη περίπτωση.

Αρώνι 1-2 γραμμες 3G και αυτές με το ζορι

Μεσα στην αιθουσα του αεροδρομίου edge

 

Εκτος κτηρίου 2 γραμμές 4G.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σε 3 χρόνια να έχει το δίκτυο που έχει η πράσινη τώρα πάει το έχασε το παιχνίδι. Σε 3χρονια ο κλάδος των τηλεπικοινωνιων μπορεί να αλλάξει σε μεγάλο βαθμό. Εδώ σε ένα χρόνο θα έχουμε κινητή από την Forthnet. Μπορεί να κάνει το μπαμ μπορεί και όχι. Το αύριο κανείς δεν το ξέρει. Το κακό με την Vodafone είναι ότι έχει αφήσει την πράσινη να παίζει μπάλα μόνη της στην ποιότητα του δικτύου και αυτό της δίνει το ατού να έχει ότι τιμές θέλει. Μιλάω για την vodafone γιατί είναι η μόνη που μπορεί να χτυπήσει την πράσινη στα ίσια αφού είναι θυγατρική εταιρεία μεγάλης εμβέλειας σε σχέση με την μπλε. Αντί αυτού αναλώνεται σε μαρκετιστικες ανοησίες και διαφημίσεις για giga δίκτυο. Από την άλλη δίνει καλύτερες προσφορές από την πράσινη αλλά αν στις περιοχές που κυκλοφορείς δεν έχει ποιότητα και σταθερότητα δεν έχει νόημα. Αντί να υπάρχει ένας ανταγωνισμός και άρα εξέλιξη σε αυτό το θέμα έχουν βολευτεί όλοι και πορευονται έτσι όπως έχουν τα πράγματα και αυτο είναι κακό για εμάς τους καταναλωτές γιατί δεν θα δούμε ποτέ εξέλιξη-ευρωπαϊκές τιμές στις τηλεπικοινωνίες μας.

 

Ps έχω ζητήσει να με καλέσουν από τις 1 για το θέμα με το δίκτυο και ακόμα τίποτα. Σχόλασαν μάλλον αύριο πάλι..

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια ώρα και κάτω από την κεραία, θα έπρεπε να τερματίζει το δίκτυο... Οπότε έχει πρόβλημα. Αν λες ότι σε ακτίνα 3 χιλιομέτρων δεν πιάνει καν, τότε το πρόβλημα είναι πιο σίγουρο (εκτός κι αν την έχουν ρυθμίσει να παίζει χαμηλά, όμως χλωμό το βλέπω).

 

 

 

Εγώ έχω δει ακόμα και 68 Mbps κοντά σε 800αρα της Vodafone (που έχουν θεωρητική μέγιστη ταχύτητα τα 75 Mbps) νωρίς το πρωί...

 

 

 

Υ.Γ. Πάνω σε λόφους κυρίως 800αρες βάζουν, για να καλυφθούν αραιοκατοικημένες περιοχές λόγω υψηλής διεισδυτικοτητας και μεγαλύτερης ακτίνας κάλυψης που έχει η μπάντα. Δύσκολα θα δεις 1800 μαζί και πόσο μάλλον 2600... :p

Νομίζω ότι αυτές οι κεραίες έχουν κάτοπτρα άρα είναι κατευθυντικες και κάτω από την κεραία δεν έχουν σήμα εκτός από τα στάσιμα και κάποιες αρμονικές.

Αν έχουν σήμα μάλλον είναι ασυντόνιστες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο team. Έχω το εξής θέμα και θα ήθελα να μάθω μήπως είμαι ο μόνος εδώ που έχει το πρόβλημα.

Εδώ και αρκετό καιρό, όταν παίζει ένα βίντεο στο Instagram, είτε δημοσίευση ή story, κολλάει και μένει μόνιμα στο buffering. Εξίσου και με το Spotify. Βάζω να παίξει μουσική, αλλά μετά από μερικά τραγούδια, αρνείται να παίξει ήχο ή γενικά δεν παίζει καθόλου. Και όλα αυτά με ενεργά δεδομένα (έχω Vodafone CU). Χρησιμοποιώντας VPN και συνδεδεμένα δεδομένα, όλα πάνε ρολόι. Εξίσου κανονικά δουλεύουν και με WiFi.

 

Υ.Γ.: Έχω μιλήσει με την εξυπηρέτηση, είπαν ότι θα το κοιτάξουν, με ειδοποίησαν με μήνυμα για το πότε θα με καλέσουν για το θέμα, αλλά ούτε επιλύθηκε το πρόβλημα, ούτε με κάλεσαν πίσω για το θέμα.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

 

Μάλλον πάει για 2100 MHz το 5G. Και καλά κάνει, καθώς έχει 20 MHz φάσμα. Αρκεί βέβαια να της επιτρέψει η ΕΕΤΤ να το χρησιμοποιήσει όπως θέλει και όχι αποκλειστικά για 3G (όπως είναι τώρα)...

 

Μακάρι να κάνει όντως κάτι καλό η Vodafone και να μην μείνει στα λόγια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμπαθα με αλλά με έχεις μπερδέψει και ισως δε είμαι ο μόνος που έχει μπερδευτει, λες ότι η συσκευή υποστηρίζει όλες τις λειτουργίες του δικτύου και δεν μπορεί να σε αμφισβητήσει κανεις και από την άλλη λες ότι δεν γνωρίζεις ακόμα αν η συσκευή υποστηρίζει 4x4 MIMO και αν κάνει 3ca. Τελικά τι ισχύει από τα δυο;

 

Για παράδειγμα έχω δοκιμάσει speedtest ταυτοχρονα με δύο συσκευές τη μια δίπλα στην άλλη, ένα p10 lite και το s8, Και το s8 έδινε 20-25 mbps παραπάνω σε κάθε μέτρηση, αυτό τι μπορεί να σημαινει;

 

Εννοώ ότι θεωρητικά ο επεξεργαστής μου υποστηρίζει 4x4 MiMO, απλά θέλω να σιγουρευτώ ότι η Xiaomi δεν το έχει περιορίσει σε κάτι λιγότερο...

 

Λογικό το Galaxy S8 να δείχνει παραπάνω ταχύτητα, καθώς έχει θεωρητική μέγιστη σε 4G+ τα 1000 Mbps (5CA) και το P10 Lite έχει τα 300 Mbps (2CA).

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πάει για 2100 MHz το 5G. Και καλά κάνει, καθώς έχει 20 MHz φάσμα. Αρκεί βέβαια να της επιτρέψει η ΕΕΤΤ να το χρησιμοποιήσει όπως θέλει και όχι αποκλειστικά για 3G (όπως είναι τώρα)...

 

Μακάρι να κάνει όντως κάτι καλό η Vodafone και να μην μείνει στα λόγια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εννοώ ότι θεωρητικά ο επεξεργαστής μου υποστηρίζει 4x4 MiMO, απλά θέλω να σιγουρευτώ ότι η Xiaomi δεν το έχει περιορίσει σε κάτι λιγότερο...

 

Λογικό το Galaxy S8 να δείχνει παραπάνω ταχύτητα, καθώς έχει θεωρητική μέγιστη σε 4G+ τα 1000 Mbps (5CA) και το P10 Lite έχει τα 300 Mbps (2CA).

 

Το 2100 προορίζεται για το 4G και θα χρησιμευσει στο 4CA

Ήδη στην Κρήτη δοκιμάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο στο κέντρο της Καλαμάτας είναι ή του ύψους ή του βάθους... Τη μια στιγμή δείχνοντας 3CA δεν πιάνει ούτε 30 Mbps και λίγα λεπτά αργότερα μπορεί να ξεπερνά τα 100... :wacko: :wacko: Χθεσινό τεστ.

 

Screenshot-2020-01-15-15-29-30-756-com-vodafone-netperform-full.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το 2100 προορίζεται για το 4G και θα χρησιμευσει στο 4CA

Ήδη στην Κρήτη δοκιμάζεται.

 

Δεν το γνώριζα. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. :)

Link to comment
Share on other sites

Με μια λεπτομέρεια. Δεν έχεις αξιόπιστη ένδειξη για την μια που βλέπεις 3CA. Μπορεί να μην ήταν καν τέτοιο.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Με μια λεπτομέρεια. Δεν έχεις αξιόπιστη ένδειξη για την μια που βλέπεις 3CA. Μπορεί να μην ήταν καν τέτοιο.

 

Sent from my Mi A3

 

Πιθανό είναι, η χαμηλή μέτρηση να γινόταν με B3 + B20 (άσχετα με το τι έδειχνε το Netmonster) και στην επόμενη να έμπαινε όντως και η B7 στο "παιχνίδι" και ν' ανέβαζε αισθητά την ταχύτητα. :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο ότι μπήκε η 7. Τέτοια νούμερα μπορεί να δεις και με σκέτη band 3 αν είσαι κοντά στην κεραία. Λογικά και με 7. Αλλά μπορεί να είναι και CA. Το σίγουρο είναι πως δεν θα μάθεις ποτέ στα σίγουρα (αξιόπιστα) με αυτήν την συσκευή.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Πιθαρι-Κορακιές Edge στην καλύτερη περίπτωση.

Αρώνι 1-2 γραμμες 3G και αυτές με το ζορι

Μεσα στην αιθουσα του αεροδρομίου edge

 

Εκτος κτηρίου 2 γραμμές 4G.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Εντός αεροδρομίου έχω πάντα σήμα 4G από Β20 με περίπου -105 dBm και ταχύτητα γύρω στα 20-30 Mbps. Έξω από την αίθουσα αφίξεων ή αναχωρήσεων έχω γύρω στο -100 dBm από Β3 και ταχύτητα γύρω στα 50-60 Mbps. Και είχα πάει την περασμένη εβδομάδα για να πάω τους κουμπάρους μου που έφευγαν για εξωτερικό. Ακόμα και με το Xiaomi είχα παρόμοια αποτελέσματα πέρσι.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Έδώ και δύο μέρες, όταν με καλούν οι δικοί μου, που έχουν CU, δεν δουλεύει η αναγνώριση κλήσεων. Μου τους δείχνει ώς άγνωστους. Πιθανολογώ ότι έχει να κάνει με το VoLTE. Από την πλευρά μου δηλαδή, γιατί κανένας τους δεν το έχει ενεργοποιήσει.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το ψάξω λιγάκι πρώτα, να δω ακριβώς κάτω από ποιες συνθήκες εμφανίζεται και μετά λογικά θα καλέσω.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμές βρήκα ότι το κάνει μόνο στο MI A3, το οποίο παίζει μόνο volte με πατέντα. Στο S10e δεν έχει το παραμικρό θέμα. Οπότε δεν νομίζω ότι έχει νόημα να τους καλέσω λέγοντας πως έχω πρόβλημα σε μη υποστηριζόμενη συσκευή...

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς στο κέντρο Θεσσαλονίκης κάποιο θέμα με Vodafone? Με 4g -100dBm σέρνεται.
Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς στο κέντρο Θεσσαλονίκης κάποιο θέμα με Vodafone? Με 4g -100dBm σέρνεται.

Σέρνεται λογο απεριοριστπυ.. Τα ιδια αρχισε και στις Σερρες ..στην αρχη δεν ειχε θεκα τωρα εχεθ σε αρκετα σημεια...

 

 

Παντως πολυ χαλια για ντεμεκ απεριοριστα....Να προσευχεσαι να μην συνδεθείς σς. 800αρα

Link to comment
Share on other sites

Σέρνεται λογο απεριοριστπυ.. Τα ιδια αρχισε και στις Σερρες ..στην αρχη δεν ειχε θεκα τωρα εχεθ σε αρκετα σημεια...

 

 

 

 

 

Παντως πολυ χαλια για ντεμεκ απεριοριστα....Να προσευχεσαι να μην συνδεθείς σς. 800αρα

 

 

 

Και στη Κρήτη εχουμε απεριόριστα αλλα η ταχύτητα πάει μπάλα.

28742bf6c3cd2b0be2964761a31eb2e6.jpg

https://www.speedtest.net/my-result/i/3657401730

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Και στη Κρήτη εχουμε απεριόριστα αλλα η ταχύτητα πάει μπάλα.

28742bf6c3cd2b0be2964761a31eb2e6.jpg

https://www.speedtest.net/my-result/i/3657401730

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Προφανώς και υπαρχουν περιοχες που ειναι μια χαρα τι δικτυο....απλα αναφέρω στην περιοχη μου τθς Τελευταίες μερες δεν τα παει καλα.Τωρα αν εισαι σε μια κεραία συνδεμένος που δεν εχει.κινηση ειναι λογικα να εχεις αυτα τα νουμερα.Εγω βλεπω οτι στις περιοχες που κινούμαι οι ταχυητες ειναι κατω των 5..Στα δυτικα των Σερρων συνεχιζει να βαραει 50-60 mbps

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και υπαρχουν περιοχες που ειναι μια χαρα τι δικτυο....απλα αναφέρω στην περιοχη μου τθς Τελευταίες μερες δεν τα παει καλα.Τωρα αν εισαι σε μια κεραία συνδεμένος που δεν εχει.κινηση ειναι λογικα να εχεις αυτα τα νουμερα.Εγω βλεπω οτι στις περιοχες που κινούμαι οι ταχυητες ειναι κατω των 5..Στα δυτικα των Σερρων συνεχιζει να βαραει 50-60 mbps

 

 

 

Οι ταχύτητες αφορούν ολη την πόλη των Χανίων και γυρω περιοχες 10 χλμ με μικρές εξαιρέσεις μικρά σημεια αλλα είναι εξαιρεση.Στα ιδια επίπεδα και η wind.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...