Jump to content

WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γινετε καπως να φτιαξουμε ενα custuclear.provxml αρχειο και να το κανουμε deploy στο mango beta? θα μπορουμε να αλαξουμε registry μεταβλητες ωστε να διορθωσουμε 32 bit και αλλα... γινετε αυτο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν το εκανες σωστα δεν κλειδωνει ...

 

Το δικο μου ειναι Mango και ξεκλειδωτο αλλα δεν μπορω να κανω deploy με Winows Phone Marketplace η το xap installer 1.1

 

halp!!!

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ειναι Mango και ξεκλειδωτο αλλα δεν μπορω να κανω deploy με Winows Phone Marketplace η το xap installer 1.1

 

halp!!!

 

Με το mango update o MOΝΟΣ τροπος να βαλεις εφαρμογες απο pc ειναι απο το Windows Phone Developer Tools ( Start menu/Windows Phone Developer Tools/Application Deployment) το επαθα και εγω αυτο :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ...το τελειωσα και εχω ξεκλειδωτο Trophy me Mango ...

 

Ti εκανα ???

 

1. Restore backup που ειχα κανει και πηγα σε Nodo (ξεκλειδωτο)...

 

Έκανα το restore backup και επέστρεψα σε Nodo κλειδωμένο (δεν ξέρω για ποιο λόγο) αν και ήταν ξεκλείδωτο πριν. Τώρα φυσικά στην έκδοση 7392 που είμαι δεν ξεκλειδώνει. Να προχωρήσω στην αναβάθμιση σε Mango Beta ξεκλείδωτο ή είναι μάταιος κόπος;

 

Edit: Το ξεκλείδωσα :D

Χρησιμοποίησα το παλαιότερο επιτυχημένο restore και όχι μέσω του φακέλου PreMangoState.

Edited by imper
Edit
Link to comment
Share on other sites

γινετε καπως να φτιαξουμε ενα custuclear.provxml αρχειο και να το κανουμε deploy στο mango beta? θα μπορουμε να αλαξουμε registry μεταβλητες ωστε να διορθωσουμε 32 bit και αλλα... γινετε αυτο?

 

Για το 32bit δεν νομιζω οτι υπάρχει στο trophy ...Tουλάχιστον εγώ δεν το ειδα πουθενα..ισως επειδη ειχα ηδη διορθώσει την Registry απο πριν

Βασικά αυτο που λές ειναι κατι που το εχω σκεφτει πολυ...

Αν εισαι διαθεσιμος μπορουμε να δοκιμασουμε κατι ...Εχω μια ιδέα και αν θέλεις το msm moy einai colossus.r@hotmail.com

Χτυπησε μου ...

 

 

Με το mango update o MOΝΟΣ τροπος να βαλεις εφαρμογες απο pc ειναι απο το Windows Phone Developer Tools ( Start menu/Windows Phone Developer Tools/Application Deployment) το επαθα και εγω αυτο :D

 

Σωστός ....χα χα αχα

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έκανα update στο Mango παρατήρησα ότι στο marketplace μου βγάζει εδώ και τόσες μέρες ως εικόνα featured app το SIMS, και την ίδια εικόνα (squeeze remote) στο applications και εικόνα james patterson's στο games.

 

Εννοώ ότι φαίνεται σαν να μην μου κάνει update τις featured εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έκανα update στο Mango παρατήρησα ότι στο marketplace μου βγάζει εδώ και τόσες μέρες ως εικόνα featured app το SIMS, και την ίδια εικόνα (squeeze remote) στο applications και εικόνα james patterson's στο games.

Εννοώ ότι φαίνεται σαν να μην μου κάνει update τις featured εφαρμογές.

 

Εχει αναφερθεί οτι συμβαινει με κάποιους ..σε μένα πχ το εκανε 2 μέρες μετα αλλαξε...

Ε....εντάξει...beta ειναι μη το ξεχνάμε δεν θα δουλευουν ολα αψογα.

Αν και ειναι το πιο σταθερο και με λιγοτερα προβληματα beta λειτουργικο που εχω δεί

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθεί οτι συμβαινει με κάποιους ..σε μένα πχ το εκανε 2 μέρες μετα αλλαξε...

Ε....εντάξει...beta ειναι μη το ξεχνάμε δεν θα δουλευουν ολα αψογα.

Αν και ειναι το πιο σταθερο και με λιγοτερα προβληματα beta λειτουργικο που εχω δεί

 

Αν έχεις κάποιο link από το xda να με κρατά ενήμερο μου στο στέλνεις σε παρακαλώ;

Η αλήθεια είναι ότι όντως τα "προβλήματα" του είναι πολύ ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα λεγα και γώ για το Trophy. Αλλά ίσως είναι η ιδέα μου και απλά να μην το χρησιμοποίησα τόσο πολύ...
Link to comment
Share on other sites

στο htc hd 7 εχω δει και διαφορά στην διάρκεια μπαταρίας πάντως !!!!:)

 

και εγω στο mozart!!! μικρη αλλα αρκετη για να κανει την διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαφορά που να την προσεξω αλλα ακόμη δεν εχω καταλήξει για την μπαταρία ..

Ειναι νωρίς και ολες αυτες τις μέρες το εχω συνεχεια στα χερια και κανω διάφορα..αρα δεν ειναι νορμαλ χρήση.

 

Παντως οπου δειτε σε εφαρμογή run under the lockscreen μην το τσεκάρετε.

Απενεργοποιηστε το wi-fi και το 3g οταν δεν τα θέλετε και τσεκαρετε το battery saver.

Το ασπρο background θελει περισσοτερη μπαταρία.

 

Επίσης 2 αλλα σημεια για καλυτερη μπαταρια ειναι:

1. Μην το φορτιζετε συνεχεια στο 100%

2. Μην το αφηνετε να ξεφορτισει τελειως.

Link to comment
Share on other sites

Παντως οπου δειτε σε εφαρμογή run under the lockscreen μην το τσεκάρετε.

 

Επίσης 2 αλλα σημεια για καλυτερη μπαταρια ειναι:

1. Μην το φορτιζετε συνεχεια στο 100%

2. Μην το αφηνετε να ξεφορτισει τελειως.

 

Για εξήγησε μου λίγο το "run under the lockscreen" είναι να μπαίνει να η εφαρμογή σε αναμονή ?

Εμένα στη φόρτιση από το pc για να πάει από 99% σε 100% μπορεί να θέλει και μια ώρα.

Να ξεκινάμε την φόρτιση εκεί περίπου στο 10% ?

Less Is More
Link to comment
Share on other sites

Για εξήγησε μου λίγο το "run under the lockscreen" είναι να μπαίνει να η εφαρμογή σε αναμονή ?

Εμένα στη φόρτιση από το pc για να πάει από 99% σε 100% μπορεί να θέλει και μια ώρα.

Να ξεκινάμε την φόρτιση εκεί περίπου στο 10% ?

 

Το "run under the lockscreen" ειναι για να τρεχουν services της εφαρμογής ακομη και οταν ειναι κλειστο (σε lock) το τηλ.

Ξεκιναμε την φορτιση απο το 20% οπου ειναι δυνατον και δεν το αφήνουμε (παλι αν μπορουμε) να πηγαινει πανω απο 90.

 

Οι μπαταριες αυτες δεν εχουν memory effect προβλημα και αυτος ο τροπος χρησης δινει καλυτερα αποτελεσματα..

 

Επειδή πήρα πολλα ΡΜ για το Facebook chat...σημειώστε το εξής.

 

Για να δουλέψει το FB chat πρέπει να ενεργοποιήσετε απο το σαιτ του Hotmail το Facebook chat.

Πάμε στο profile,και στο τελος της σελίδας θα δειτε το other accounts (FB, youtube, κλπ). Πατατε το FB και δινεται τους κωδικούς του FB .

Μετά παμε στο τηλ και απο το Settings/Mails-accounts και κανετε syncronize to λογαριασμό του FB

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Με το mango update o MOΝΟΣ τροπος να βαλεις εφαρμογες απο pc ειναι απο το Windows Phone Developer Tools ( Start menu/Windows Phone Developer Tools/Application Deployment) το επαθα και εγω αυτο :D

 

Σωστος. Δεν το ηξερα, αλλα το βρηκα :D

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ακόμα κατι που βρήκα στην mango και το ήθελα ειναι οτι στο people μπορείς να αφαιρέσεις επαφές απο το hotmail και να έχεις καθαρά τις κανονικές επαφές σου,

η μπαταρία λόγω ότι στην δουλειά και μέχρι αργα το απόγευμα κανω συγκεκριμένη χρήση παρατήρησα διαφορα τουλάχιστον 15-20 % , η αλλη ευχάριστη έκπληξη ειναι οτι το hd7 οταν δέχομαι κλείσεις η ακούω μουσική απο το ηχείο του το νιώθω να χτυπάει πιο δυνατά , δεν ξερω αν ειναι απο την χαρά:rolleyes: μου αλλά νιώθω σαν να πήρα καινούργιο τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Aν υπάρχει κάποιος με ξεκλειδωτο nodo (pre-mango) και μπορει να μας πει με τον registry editor τις πιο κατω τιμες

 

[HKLM\ControlPanel\themes\1\Basethemecolor]

[HKLM\ControlPanel\themes\1\pageBackGroundColor]

σε αυτα τα δυο ειναι : #FF000000 ????

 

[HKLM\ControlPanel\themes\0\Basethemecolor]

[HKLM\ControlPanel\themes\0\pageBackGroundColor]

σε αυτα τα δυο ειναι : #FFFFFFFF ????

 

ευχαριστώ

 

EDIT: ΟΚ τα βρήκα...

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, Μαζι με τον colossus_r βρηκαμε ενα μικρο τροπο ωστε να μπορουμε να αλαξουμε τιμες στο registry στο mango update

 

προιποθεσεις:

1. Pre Mango - ξεκλειδωτο NODO με TouchExlorer side loaded

2. Το τελευταιο Connection Setup απο το marketplace

3. Update σε Mango Beta unlocked

4. Backup ( καντε Backup πριν το δοκιμασετε )

 

οδηγιες:

1. Στελνουμε το αρχειο CustClear.provxml.txt απο το PC μας σε καποιο email ωστε να μπορουμε να το διαβασουμε απο το τηλεφωνο

2. Απο το τηλεφωνο ανοιγουμε το Email, κανουμε click στο επισαπτομενο αρχειο ωστε να ανοιξει με το word,

παταμε τις τελιτσες και επιλεγουμε save as... CustClear.provxml ( save to phone)

3. Απο τον TouchExplorer παμε στο My Documents, μεσα εκει υπαρχει το αρχειο CustClear.provxml.txt, το μετονομαζουμε σε

CustClear.provxml ( τα C κεφαλαια οπως γραφω ), copy το αρχειο στο Windows και αντικατασταση αν το προτεινει

4. Reboot

5. Ενεργοποιηση τηλεφωνου και τρεξιμο του ConnectionSetup αμεσως

6. Reboot

 

Αν ολα πανε καλα οι τιμες που εχετε δηλωσει θα εχουν αλαξει,

 

Το αρχειακι που δινω εχει τις βασικες αλαγες για unlock,32bt fix, max unsigned apps

Μπορειτε να αλαξετε οποια τιμη θελετε.. πχ εχω αλαξα το χρωμα του Light theme σε Grey

 

Οσοι το δοκιμασετε πειτε μου αποτελεσματα και μοιραστειτε τις αλαγες σας

Link to comment
Share on other sites

@viel

Πολυ ωραία ...Και σε ευχαριστούμε που εκανες ολες τις δοκιμές...

Κατα καποιο τρόπο εχουμε ενα registry editor για Mango...τουλαχιστον για τις τιμες της registry που γνωρίζουμε ήδη

 

 <characteristic type="HKLM\ControlPanel\Themes\0">
       <parm name="PageBackgroundColor" value="#FF212121" datatype="string" />
<parm name="SysTrayBackgroundColor" value="#FF212121" datatype="string" />
 </characteristic>

Για παραδειγμα το πιο πανω κομματι αλλαζει το ΑΣΠΡΟ background στο light θέμα σε ενα γκρι σκουρο...

 

 <characteristic type="HKLM\ControlPanel\Lock">
        <parm name="DisableNever" value="0" datatype="integer" />
 </characteristic>

 

Αυτο το κομματι προσθετει την επιλογή never στο screen timeout (για οσους δεν την εχουν ήδη)

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

πως βαζο ringtone στο κινητο? εγραψα στο search της zune το ringtone εβαλα το αρχειο σε .wma αλλα δεν το περναη στο κινητο........
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, Μαζι με τον colossus_r βρηκαμε ενα μικρο τροπο ωστε να μπορουμε να αλαξουμε τιμες στο registry στο mango update

 

προιποθεσεις:

1. Pre Mango - ξεκλειδωτο NODO με TouchExlorer side loaded

2. Το τελευταιο Connection Setup απο το marketplace

3. Update σε Mango Beta unlocked

4. Backup ( καντε Backup πριν το δοκιμασετε )

 

οδηγιες:

1. Στελνουμε το αρχειο CustClear.provxml.txt απο το PC μας σε καποιο email ωστε να μπορουμε να το διαβασουμε απο το τηλεφωνο

2. Απο το τηλεφωνο ανοιγουμε το Email, κανουμε click στο επισαπτομενο αρχειο ωστε να ανοιξει με το word,

παταμε τις τελιτσες και επιλεγουμε save as... CustClear.provxml ( save to phone)

3. Απο τον TouchExplorer παμε στο My Documents, μεσα εκει υπαρχει το αρχειο CustClear.provxml.txt, το μετονομαζουμε σε

CustClear.provxml ( τα C κεφαλαια οπως γραφω ), copy το αρχειο στο Windows και αντικατασταση αν το προτεινει

4. Reboot

5. Ενεργοποιηση τηλεφωνου και τρεξιμο του ConnectionSetup αμεσως

6. Reboot

 

Αν ολα πανε καλα οι τιμες που εχετε δηλωσει θα εχουν αλαξει,

 

Το αρχειακι που δινω εχει τις βασικες αλαγες για unlock,32bt fix, max unsigned apps

Μπορειτε να αλαξετε οποια τιμη θελετε.. πχ εχω αλαξα το χρωμα του Light theme σε Grey

 

Οσοι το δοκιμασετε πειτε μου αποτελεσματα και μοιραστειτε τις αλαγες σας

 

Φίλε αυτό ισχύει και για το LG E900 ή μόνο για συσκευές HTC ?

In Crowbar We Trust
Link to comment
Share on other sites

Flash παιζουν τωρα?

 

οχι μονο css5 υποστιριζει.....

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...