Jump to content

WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν αρχικα μου ειχαν αρεσει τα WP7 τωρα με το Mango (εστω κι αν ειναι beta) τα εχω λατρεψει...

Ολα εχουν βελτιωθει προς το καλυτερο και η γενικη αισθητικη του κινητου (HTC Trophy 7) ειναι απλα τελεια!!!!

Θα συμφωνησω απολυτα με την γνωμη του colossus_r "οτι για τα 199 ευρω που εδωσα για το trophy θα εχω μια συσκευη που κανει ισως και περισσοτερα απο οτι μια συσκευη των 500-600 ευρώ..."

Παμε δυνατα για το official release....:up::up::up::up::up::up::up:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ενας φιλος προσφατα πηρε το trophy κ θελει να του βαλω το mango οπως στο δικο μου, αλλα αυτος εκανε update σε nodo χωρις να το ξεκλειδωσει...τωρα τι να κανω, κατευθειαν mango η φλασ σε αρχικη ρομ κ κανονικα τι διαδικασια ξεκλειδωματος?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος προσφατα πηρε το trophy κ θελει να του βαλω το mango οπως στο δικο μου, αλλα αυτος εκανε update σε nodo χωρις να το ξεκλειδωσει...τωρα τι να κανω, κατευθειαν mango η φλασ σε αρχικη ρομ κ κανονικα τι διαδικασια ξεκλειδωματος?

 

Αν δεν θέλει ξεκλειδωμα τοτε πας mango ...Αν το θελει ξεκλειδωμενο τοτε απο την αρχη φλασσαρισμα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Πάω να σκάσω.

Έχω βάλει το Windows Phone Support Tool. Έχω το LG.

Κλείνω το zune. Βάζω το update.bat (και με admin rights και χωρίς και από τερματικό και με 2πλό κλικ). Κάνει τη διαδικασία και μου πετάει με κόκκινα γράμματα "iu image update failed installation failed on phone " μπλα μπλα.

Ανοίγει μετά το Zune, φυσικά updates δε βρίσκονται ποτέ.

Τι σκατά να κάνω;;; Σημειωτέον έχω ξεκλειδώσει και το κινητό με τον lg τρόπο (με εκείνο τον fcg editor πως λέγεται).

Να συμπληρώσω ότι το ίδιο συμβαίνει και σε winxp sp3 που δοκίμασα, εγώ είμαι σε win7 x64.

OS version : 7.0.7004.0

Link to comment
Share on other sites

Πάω να σκάσω.

Έχω βάλει το Windows Phone Support Tool. Έχω το LG.

Κλείνω το zune. Βάζω το update.bat (και με admin rights και χωρίς και από τερματικό και με 2πλό κλικ). Κάνει τη διαδικασία και μου πετάει με κόκκινα γράμματα "iu image update failed installation failed on phone " μπλα μπλα.

Ανοίγει μετά το Zune, φυσικά updates δε βρίσκονται ποτέ.

Τι σκατά να κάνω;;; Σημειωτέον έχω ξεκλειδώσει και το κινητό με τον lg τρόπο (με εκείνο τον fcg editor πως λέγεται).

Να συμπληρώσω ότι το ίδιο συμβαίνει και σε winxp sp3 που δοκίμασα, εγώ είμαι σε win7 x64.

OS version : 7.0.7004.0

 

Σε winxp δεν δουλευει ουτως η αλλως. Σε win7 χ64 δεν το εχω δοκιμάσει

Το μυνημα λάθους που γράφεις δεν βγαζει νοημα ( και τα μπλα μπλα δεν βοηθανε).

Πες μας ακριβως τι εκανες που κολας και ακριβως τι μυνημα βγαζει ...πληρες ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. Λοιπόν.

Ακολουθώ ακριβώς τον οδηγό σου.

Εγκαθιστώ zune (από σελίδα της microsoft, το 4.7).

Εγκαθιστώ windows phone support tool. x64.

Τρέχω το update.bat (με οποιοδήποτε συνδυασμό administrative rights κ είτε μέσω command prompt είτε με 2πλο κλικ έχω το ίδιο αποτέλεσμα)

 

UpdateWP version 4.7.1404

Applying updates to device
            Id: \\?\usb#vid_045e&pid_04ec&mi_00#6&18743653&0&0000#{ca3d7387-f67
b-11da-bbec-8000600fe800}
            SN: d0ef691a - f2ff2a69 - 970128d1 - 1ca61f56
          Name: LG LG-E900
      KITLName: QSD8XXX799F1F42
  Manufacturer: LG
       ModelId: 1
MobileOperator: 000-88
       Version: 07.00.07004.03-00.00.00000.00-00.00.00000.00
Checking your phone's status: Completed in 0,01 seconds
Checking system requirements: Completed in 0,01 seconds
Downloading updates: Completed in 2,18 seconds
Checking system requirements: Completed in 0,02 seconds
Transferring updates: Completed in 0,11 seconds
Preparing to install. Please wait: Completed in 2,02 seconds
Rebooting your phone: Completed in 45,67 seconds
Creating a backup: Completed in 342,34 seconds
Installing updates. Please wait: Completed in 18,05 seconds
Rebooting your phone: Completed in 37,07 seconds
Completing updates: Completed in 1,55 seconds
Error:
Update device d0ef691a - f2ff2a69 - 970128d1 - 1ca61f56 Complete with error code
: 80180011, error message: IU (Image Update) installation failed on phone: None
of the packages in the update are applicable.
===
Copying phone backup to C:\PreMangoState
A subdirectory or file C:\PreMangoState already exists.
Overwrite C:\PreMangoState\d0ef691a - f2ff2a69 - 970128d1 - 1ca61f56\Properties\
Properties.xml (Yes/No/All)? 
...
...
...
636 File(s) copied
===
Backup copied to C:\PreMangoState
This will be needed when you revert back to NoDo
===
That's it! Firing up Zune

 

Μετά δεν υποτίθεται ότι στο zune θα σου βγάλει κάποια updates να κάνεις; Ε άκυρο πανηγυρικό δυστυχώς. Ούτε μόνο του βγάζει ούτε όταν πάω στο settings-phone-update ούτε από το τηλέφωνο update. Μου λέει ότι είναι up-to-date.

"Current phone is up to date.

Current software version : 7.0 (7004)"

 

Να σημειώσω ότι έχω κάνει και τις μόντες για το ξεκλείδωμα με τον registry editor για τα lg (με το κρυφό μενού). Αν έχει καμία σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου αναλυσει την νεα λειτουργια του search Bing??παλια εκανε οτι ηθελες βασει εφαρμογης που δουλευες.τωρα παταω και μου ανοιγει το bing σαν το Google.gr,πχ πως αναγνωριζει μουσικα κομματια;;;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου αναλυσει την νεα λειτουργια του search Bing??παλια εκανε οτι ηθελες βασει εφαρμογης που δουλευες.τωρα παταω και μου ανοιγει το bing σαν το Google.gr,πχ πως αναγνωριζει μουσικα κομματια;;;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

Έχει το μουσικό εικονίδιο στο κάτω μέρος της οθόνης. Με το που το πατήσεις αρχίζει να "ακούει", και να αναγνωρίζει το κομμάτι που ακούγεται.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

To νεο zune beta από που το κατεβάζω; Έκανα uninstall το προηγούμενο, κατέβασα από τη σελίδα αλλά μετά το update δεν μου αναγνωρίζει τη συσκευή, λέει να την ενώσω για να δω τα αρχεία. Επίσης μου λέει ότι υπάρχει update για zune, πατάς ok αλλά τελικά λέει ότι είναι updated.

 

ΟΚ βρήκα την απάντηση μου, για όσους έχουν το ίδιο -> http://megaupload.com/?d=KY8J8SIY

 

Νομίζω ότι πρέπει να προστεθεί στο κυριο POST για ευκολία...!!!

Και εύχαριστω πόλυ KORDELLA :D

Κάτι ακόμα...Αν και έχω κάνει τα βήματα μέχρι και στο

5. Απο εδω http://tinyurl.com/6eslbsl κατεβασα το αρχειο με το bach file που τρεχει τη διαδικασία με τη μια κανοντας backup και μετά αντιγραφει το φακελο του backup σε αλλο καταλογο και ξεκιναει το zune το οποιο βλεπει το update και ξεικανει η διαδικασία.

Ξεκίναει το Zune αλλα στη συνεχια τπτ....!!!! μηπως μου λειπει κανενα αρχειο???

Edited by neratzoulis
Link to comment
Share on other sites

οχι το ιδιο ειναι, αυτο που εχει στην πρωτη σελιδα του colossus τρεχα! ειναι CustClear? με κεφακαια το C?δες και αυρο νομιζοω παιζει ρολο

 

Μέχρι τώρα έχω περάσει το Mango τρεις φορές και δεν έχω καταφέρει να το ξεκλειδώσω...

Έχω ελέγξει τα πάντα (όνομα αρχείου, έκδοση connection setup, να είναι στον φάκελο windows) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει...

 

Υ.Γ. Επίσης δεν μπορώ να το ξεκλειδώσω με το επίσημο εργαλείο επειδή δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο (λέει ότι δεν είναι συνδεδεμένο)...

Edited by Sotirisko
Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα έχω περάσει το Mango τρεις φορές και δεν έχω καταφέρει να το ξεκλειδώσω...

Έχω ελέγξει τα πάντα (όνομα αρχείου, έκδοση connection setup, να είναι στον φάκελο windows) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει...

 

Υ.Γ. Επίσης δεν μπορώ να το ξεκλειδώσω με το επίσημο εργαλείο επειδή δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο (λέει ότι δεν είναι συνδεδεμένο)...

κατεβασε τα 2 αρχεια by colosous:

http://www.mediafire.com/file/eqs2kn8wr3vy293/Beta1.7z

http://www.mediafire.com/file/o24ig3h3z3hwu13/Beta2.7z

zip pass : b1e0t8a0.

Eχουν μεσα οτι χρειαζεσαι ...

* Μπορει το προβλημα σου να ειναι με το UpdateWP οπως εμενα ... εγκαταστησε το MangoB2-UpdateWP !

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε τα 2 αρχεια by colosous:

http://www.mediafire.com/file/eqs2kn8wr3vy293/Beta1.7z

http://www.mediafire.com/file/o24ig3h3z3hwu13/Beta2.7z

zip pass : b1e0t8a0.

Eχουν μεσα οτι χρειαζεσαι ...

* Μπορει το προβλημα σου να ειναι με το UpdateWP οπως εμενα ... εγκαταστησε το MangoB2-UpdateWP !

 

Ευχαρισώ πολυ μετα απο 2 μερο-νυχτα τα καταφερα επιτελους....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα έχω περάσει το Mango τρεις φορές και δεν έχω καταφέρει να το ξεκλειδώσω...

Έχω ελέγξει τα πάντα (όνομα αρχείου, έκδοση connection setup, να είναι στον φάκελο windows) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει..

Υ.Γ. Επίσης δεν μπορώ να το ξεκλειδώσω με το επίσημο εργαλείο επειδή δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο (λέει ότι δεν είναι συνδεδεμένο)...

 

Κατεβασε τα 2 δικά μου αρχεια που ανεβασε ο kostaras και κανε την διαδικασία απο την αρχή ...

Μεσα σε αυτα τα 2 ζιπ εχει οτι χρειαζεται για το update

 

Ευχαρισώ πολυ μετα απο 2 μερο-νυχτα τα καταφερα επιτελους....!!!!

Αντε μπράβο....ΛΟΛ

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε τα 2 δικά μου αρχεια που ανεβασε ο kostaras και κανε την διαδικασία απο την αρχή ...

Μεσα σε αυτα τα 2 ζιπ εχει οτι χρειαζεται για το update

 

 

Αντε μπράβο....ΛΟΛ

 

Colosoun θα ηταν καλυτερο αυτα τα rar να μπουν στην αρχικη σελιδα του θεματος! Πιστευω εστι που ειναι μαζεμενα ειναι πιο ευκολο για καθε χρηστη :)

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε τα 2 αρχεια by colosous:

http://www.mediafire.com/file/eqs2kn8wr3vy293/Beta1.7z

http://www.mediafire.com/file/o24ig3h3z3hwu13/Beta2.7z

zip pass : b1e0t8a0.

Eχουν μεσα οτι χρειαζεσαι ...

* Μπορει το προβλημα σου να ειναι με το UpdateWP οπως εμενα ... εγκαταστησε το MangoB2-UpdateWP !

 

Έχω κατεβάσει το επίσημο πακέτο του Mango beta από την Microsoft (είμαι registered developer) και έχω ακολουθήσει τον οδηγό της για την προετοιμασία του υπολογιστή μου, έχω εγκαταστήσει δηλαδή και το νέο Zune και το UpdateWP αρα δεν νομίζω το πρόβλημα να οφείλεται στον υπολογιστή μου. Απλά κάτι γίνεται λάθος με το .provxml...

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.

Έχω την έκδοση 7.0 (7008).

Απ' ό,τι διαβάζω στο pdf, πρέπει νάχεις έκδοση 7390 ή 7392. Πως κάνουμε update σε αυτή την έκδοση; Μέσω του zune δε μου βρίσκει updates.

Και το Windows Phone OS 7.1 Beta Tool αυτό μου λέει.

Your phone build number is 07.00.07008.03. Please update to 07.00.7355.03 or above.

 

Για αυτό μάλλον δε μπορώ να βάλω το mango.

Edited by AfterForever
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.

Έχω την έκδοση 7.0 (7008).

Απ' ό,τι διαβάζω στο pdf, πρέπει νάχεις έκδοση 7390 ή 7392. Πως κάνουμε update σε αυτή την έκδοση; Μέσω του zune δε μου βρίσκει updates.

 

Δοκίμασε να έχεις ανοιχτό και συνδεδεμένο το wifi του κινητού όταν ψάχνεις για updates από το Zune

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα.

Επίσης απ' ό,τι διαβάζω στο pdf

I am on a build other than 7355, 7389, 7390, or 7392, and the Zune software shows my phone as "up
to date".  
Cause:  
The only builds that have updates available for the “Mango” ISV beta are 7355, 7389, 7390, and
7392. Older builds are not supported. 
What to do:  
Be sure you get all updates released for your phone via the Windows Phone Update service 
before running the Provisioning .exe file to configure your phone for beta updates. 

 

Μας διαφώτισε. Καλά είναι δυνατόν να μη μπορώ να κάνω τα προβλεπόμενα official updates ? ?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα.

Μας διαφώτισε. Καλά είναι δυνατόν να μη μπορώ να κάνω τα προβλεπόμενα official updates ? ?

 

Τι συσκευή έχεις, το Trophy; Επίσης από που το αγόρασες, από την vodafone ή από κάπου αλλού; (θέλω να δω μήπως είναι branded)

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

LG και unbranded (00-88). Τώρα προσπαθώ να βρω άρθρα για να βάλω το nodo με το ζόρι. Αλλά δε γίνεται τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μήπως έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα με μένα.

Για να γίνει update στη beta του mango, πρέπει να έχει γίνει το nodo update.

Εγώ στο κινητό (LG E900) είχα την 7004 και μετά 7008. Το nodo update είναι 7930 & 7932. Και δε μου είχε βγάλει καν ειδοποίηση για update το zune, οπότε δεν το ήξερα!

Προσπάθησα να κάνω τις μόντες για να κάνω force update, αλλά δεν τα κατάφερα. Τελικά τα έκανα με τον παλιό καλό τρόπο, chevron update και μετά με ένα εργαλειάκi (που δε μπορώ να θυμηθώ τώρα, είμαι στη δουλειά και δεν είμαι στο pc μου) ουσιαστικά μπορούσες να ξαναβάλεις official updates (γιατί η εγκατάστασή τους αποτύγχανε αν πήγαινες σε nodo μέσω chevron). Θυμάμαι σε αυτό το πρόγραμμα τίκαρες τις γλώσσες που είχες εγκατεστημένες στο τηλέφωνο και κάτι μόνταρε, όταν πάω σπίτι θα το βρω και θα το γράψω.

Μετά λοιπόν ως διά μαγείας εμφανίστηκαν τα 2 updates του mango!

Οπότε προσοχή, πρέπει να κάνετε όλα τα updates μέχρι και την 7392, με το στανιό κιόλας αν χρειαστεί, γιατί και εγώ δεν το ήξερα, δε μου το είχε πει κανείς και πάλευα 2 μέρες. Και ακόμη δε μπορώ να καταλάβω το λόγο που δε μου τα έκανε.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου εγώ παλεύω να το βγάλω και δεν μπορώ και παραμένω σε ένα beta λειτουργικό κουτσό με προβλήματα και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να αναβαθμιστώ γιατί χάθηκε το backup μου όταν κατά λάθος πάτησα δεύτερη φορά update όταν είχα περάσει το mango και τότε σβήστηκε το premango γιατί ήμουν από τους πρώτους που το πέρασε και τώρα όπως είπα είμαι με ένα κουτσό τηλέφωνο ξεκλείδωτο αλλά στο about λέει trial
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σκεφτόμουν το ενδεχόμενο αν χάσει κάποιος το φάκελο με το backup του, αν βάλεις το backup κάποιου άλλου (από ίδια συσκευή προφανώς) δε θα δουλέψει;;
Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικά AfterForever όμως αν μπορέσεις να μου προμηθεύεις ένα καθαρό backup της συσκευής σου θα έκανα μια προσπάθεια να δοκιμάσω μήπως και καταφέρω να το κάνω restore σε premango και μετά να το κάνω reflash με το original bios μιας και με το mango δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο σαν modem πλέον, πράγμα υποχρεωτικό για να το κάνεις flash πάντα στο lg e900
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...