Jump to content

WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μετά το ξεκλείδωμα εχει παρατηρήσει κανείς αν του κλείδωσε πάλι ?

γιατί εγώ κατι τέτοιο νομίζω οτι έπαθα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να ρωτησω κατι, για ξεκλειδωτο mango η διαδικασια ειναι να περασω το custclear και μετα θελει το αρχειακι το .bat παλι? η ιδια διαδικασια? η με το custclear σου βρισκει κατευθειαν το update?και κανω το πρωτο update μετα conection setup και μετα δευτερο update και ξανα conection setup? και το .bat αρχειο το βαζω μονο στην αρχη?

 

edit: αν μεσα στο batch αρχειο προσθεσω τον κωδικα για 32bit θα παιζει?

Edited by ViEL
Link to comment
Share on other sites

Για Omnia7 εχουμε καμια λυση?

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι, για ξεκλειδωτο mango η διαδικασια ειναι να περασω το custclear και μετα θελει το αρχειακι το .bat παλι? η ιδια διαδικασια? η με το custclear σου βρισκει κατευθειαν το update?και κανω το πρωτο update μετα conection setup και μετα δευτερο update και ξανα conection setup? και το .bat αρχειο το βαζω μονο στην αρχη?

 

edit: αν μεσα στο batch αρχειο προσθεσω τον κωδικα για 32bit θα παιζει?

 

Αν εχεις ξεκλειδωτο nodo κάνεις τη διαδικασία χωρίς το bat ούτε πριν ουτε μετά. Οι απαραίτητες αλλαγές στο κινητό γίνονται μόνο με το custclear.provxml. Και για όσους έχουν ξεκλείδωτο κινητό νομίζω καλύτερα να το κάνετε έτσι.

 

@b16b: κάπου μέσα στο αντίστοιχο thread στο xda πήρε κάτι το μάτι μου για samsung.

Edit: Για δες αυτό το post, γράφουν οτι έτσι γίνεται στο focus.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, ο ansar.ath.gr δίνει Unlock_Mango και Update_Mango.

Και κάνει χρήση του sideloading κατά την έκδοση 7401 (αυτή η έκδοση που καθόμαστε για ελάχιστο χρόνο πριν βάλουμε το τελικό και τεράστιο update του mango).

 

Ενταξει ...εκανα τεραστια προσπαθεια να διαβασω και να παρακολουθησω τον οδηγο του ansar για να

καταλαβω αν κανει κατι διαφορετικό. Οσο και αν τον σεβομαι για τις ΡΟΜ που εχει ανεβασει για WP7

δεν αντεχεται ουτε διαβαζεται αυτο το πραγμα... Ελεος ρε παληκάρι μου ...

Τελος βλεποντας και τα αλλα ποστ στο XDA νομιζω οτι ο τροπος που περιγραψαμε εδω ειναι ο πιο απλος και ευκολος.

 

Τελος να πω κατι σχετικο με το Mango.... μετα απο 3 μερες κανονικης χρήσης..

Αυτο που παει να κανει η MS με την ενοποιηση μυνηματων (ολων των ειδών SMS-MMS-Facebook-Mails κλπ) και επαφών στην πλατφορμα ειναι φανταστικό οχι μονο στα χαρτια αλλα και στην πράξη. (Εγω που ειμαι twiterακιας θα ήθελα και το twitter)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ...εκανα τεραστια προσπαθεια να διαβασω και να παρακολουθησω τον οδηγο του ansar για να

καταλαβω αν κανει κατι διαφορετικό. Οσο και αν τον σεβομαι για τις ΡΟΜ που εχει ανεβασει για WP7

δεν αντεχεται ουτε διαβαζεται αυτο το πραγμα... Ελεος ρε παληκάρι μου ...

Τελος βλεποντας και τα αλλα ποστ στο XDA νομιζω οτι ο τροπος που περιγραψαμε εδω ειναι ο πιο απλος και ευκολος.

 

Ένα κλικ στο zune είναι τρία βήματα στον οδηγό του ansar .... :D

Less Is More
Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα το αρχειο στο windows εκανα update to zune παω στο update και δεν μου βρισκει αλλο update... πρεπει να κανω την διαδικασια του batch αρχειου?
Link to comment
Share on other sites

Ένα κλικ στο zune είναι τρία βήματα στον οδηγό του ansar .... :D

 

χα.χα.χα... Και το κακο ειναι οτι δεν ειναι ασχετος ...ξέρει ..αλλα για καποιο λόγο τα γαρφει με αυτο τον τρόπο και

ειναι αδυνατο να τον παρακολουθησεις

 

παιδια εβαλα το αρχειο στο windows εκανα update to zune παω στο update και δεν μου βρισκει αλλο update... πρεπει να κανω την διαδικασια του batch αρχειου?

 

Ναι ..μονο ετσι ξεκιναει η διαδικασία ...

Απλως βεβαιωσου οτι το αρχειο ειναι στο φακελο \windows και ειναι αυτο που εβαλες και οχι καποιο αλλο.

Link to comment
Share on other sites

χα.χα.χα... Και το κακο ειναι οτι δεν ειναι ασχετος ...ξέρει ..αλλα για καποιο λόγο τα γαρφει με αυτο τον τρόπο και

ειναι αδυνατο να τον παρακολουθησεις

 

 

 

Ναι ..μονο ετσι ξεκιναει η διαδικασία ...

Απλως βεβαιωσου οτι το αρχειο ειναι στο φακελο \windows και ειναι αυτο που εβαλες και οχι καποιο αλλο.

 

και μια ακομα ερωτηση.. ξεκιναει κανει το πρωτο.. τρεχω το connection? και μετα το δευτερο παλι connection kai ok?

Link to comment
Share on other sites

και μια ακομα ερωτηση.. ξεκιναει κανει το πρωτο.. τρεχω το connection? και μετα το δευτερο παλι connection kai ok?

 

Αν ειναι αυτο που ανεβασα εγω ...οχι ...Τελειωνουν τα UPDATE και μετα πριν τρεξεις οτιδηποτε αλλο to connection...

Aν δεν τρεξει και unistall και ξαβαλτο απο το Marketplace...Για καποιο λογο δεν δεν εμφανιζεται στις εφαρμογες HTC.

Κανε αναζήτηση και θα το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

το περασα! αυτο που λεει phone succesfully updated ειναι που πρεπει ν δειξει στο connextion setup?

 

κλειδωμενο ειναι ακομα ομως!!! τι δεν εκανα καλα?

Edited by ViEL
Link to comment
Share on other sites

το περασα! αυτο που λεει phone succesfully updated ειναι που πρεπει ν δειξει στο connextion setup?

 

κλειδωμενο ειναι ακομα ομως!!! τι δεν εκανα καλα?

 

Mετα το update και αφου μπει μέσα πρεπει να τρεξεις το connection setup.

Ανοιγει σου δινει επιλογη να διαλεξεις εταιρια και μετα πατας για να την δηλωσει. Οταν τελειωσει σου λεει ενα μυνημα (δεν το θυμαμαι) και τοτε τελειωσες ....

Link to comment
Share on other sites

Mετα το update και αφου μπει μέσα πρεπει να τρεξεις το connection setup.

Ανοιγει σου δινει επιλογη να διαλεξεις εταιρια και μετα πατας για να την δηλωσει. Οταν τελειωσει σου λεει ενα μυνημα (δεν το θυμαμαι) και τοτε τελειωσες ....

 

με το που τελειωσε το setup ετρεξα το connection setup! πατησα το check μου εγραψε ενα μυνημα sucessfully updaded και μετα οκ για τον παροχο!!! παρολα αυτα ουτε τις ηδη εφαρμογες που εχω μπορω να τρεξω ουτε με το tom installer να περασω νεες ... τι εγινε γμτ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά το δεύτερο Update που έτρεξα το connection setup και είχε επιλεγμένο το cosmote και πάτησα μόνο το "tick" έγραψε μόνο complete ή κάτι τέτοιο. και μετά πάτησα done. Δεν έβγαλε μήνυμα για τίποτα ξεκλείδωμα.

Αλλά επειδή το είχα αφήσει το κινητό και έφυγα, και γύρισα μετά απο 2 ώρες, είχα ξεχαστεί και έτρεξα άλλες εφαρμογές να δω αν έμεινε unlocked. Και δεν άνοιγαν. Αλλά μετά έτρεξε το connection setup και ξεκλείδωσε ευτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

με το που τελειωσε το setup ετρεξα το connection setup! πατησα το check μου εγραψε ενα μυνημα sucessfully updaded και μετα οκ για τον παροχο!!! παρολα αυτα ουτε τις ηδη εφαρμογες που εχω μπορω να τρεξω ουτε με το tom installer να περασω νεες ... τι εγινε γμτ

 

αυτο ακριβώς έπαθα κι εγω χτες .. τωρα μετα απο restore κλπ κάνω ξανα update ελπιζω να πάνε ολα καλα τώρα

αὒτη τη φορά πάντως kai to πρώτο update και το μεγαλο πηγαινει πιο γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβώς έπαθα κι εγω χτες .. τωρα μετα απο restore κλπ κάνω ξανα update ελπιζω να πάνε ολα καλα τώρα

αὒτη τη φορά πάντως kai to πρώτο update και το μεγαλο πηγαινει πιο γρηγορα

 

αν σου δουλεψει ενημερωσε με να ξανακανω και εγω...

 

η διαδικασια που εκανα ειναι..

 

1. install το κανονικο zune

2. restore σε NODO unlocked

2.α απεγκατασταση και εγκατασταση ξανα το connectionsetup apo marjetplace

3. copy σε windows το custclear

4. run update.bat - create copy

5. πρωτο update zune

6. run connectionsetup

7. δευτερο update zune

8. connectionsetup - μυνημα sucessfully updated και done

 

ακομα κλειδομενο

Link to comment
Share on other sites

ακομα εν αναμονή ειμαι .. ελπίζω να γίνει τώρα γιατι απο το απόγευμα παλεύω πάλι :wacko:

μόλις έχω νεότερα επανέρχομαι

Link to comment
Share on other sites

αν σου δουλεψει ενημερωσε με να ξανακανω και εγω...

 

η διαδικασια που εκανα ειναι..

 

1. install το κανονικο zune

2. restore σε NODO unlocked

2.α απεγκατασταση και εγκατασταση ξανα το connectionsetup apo marjetplace

3. copy σε windows το custclear

4. run update.bat - create copy

5. πρωτο update zune

6. run connectionsetup

7. δευτερο update zune

8. connectionsetup - μυνημα sucessfully updated και done

 

ακομα κλειδομενο

 

Εχεις κανει ενα λαθος ..και στο ειπα οτι χρειαζεται μονο μια φορα στο τελος μετα τα 2 update...

Το βημα 6 δεν χρειαζεται ...οταν τρεχεις μια φορα το connection μολις τελειωσει σβηνει το αρχειο custclear.

Ετσι οταν πρπει να γινει μετα το update se mango δεν υπαρχει αρχειο

Link to comment
Share on other sites

ακομα εν αναμονή ειμαι .. ελπίζω να γίνει τώρα γιατι απο το απόγευμα παλεύω πάλι :wacko:

μόλις έχω νεότερα επανέρχομαι

 

thanks! και εγω σημερα.... να το σπασω θελωωω :mad:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει ενα λαθος ..και στο ειπα οτι χρειαζεται μονο μια φορα στο τελος μετα τα 2 update...

Το βημα 6 δεν χρειαζεται ...οταν τρεχεις μια φορα το connection μολις τελειωσει σβηνει το αρχειο custclear.

Ετσι οταν πρπει να γινει μετα το update se mango δεν υπαρχει αρχειο

 

θα το δοκιμασω ξανα!!! μακαρι να εινα αυτο! απλα με τοσους οδηγους μπερδευτηκα! thanks

Link to comment
Share on other sites

colossus_r εγω το έτρεξα μονο μια φορα αφου ολοκληρώθηκε το 2 update , τι μπορεί να έκανα στραβά

τωρα περναει παλι και δεν θελω να ξανακανω παλι τα ιδια ..

Link to comment
Share on other sites

Επελεξα setup για twitter και εγραψε συντομα διαθεσιμο,οποτε σε ακουνε...λεω να ξανακανω την διαδικασια για να το ξεκλειδωσω.το θεμα ειναι οτι οταν εκανα το backup με το παλιο προγραμμα,χειροκινητα δεν μπορουσα να βρω το την διαδρομη για να κανω αντιγραφη το αρχειο...θα υπαρχει προβλημα;;;επισης το restore πως γινεται;;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

colossus_r εγω το έτρεξα μονο μια φορα αφου ολοκληρώθηκε το 2 update , τι μπορεί να έκανα στραβά

τωρα περναει παλι και δεν θελω να ξανακανω παλι τα ιδια ..

 

Τα πραγματα ειναι τοσο απλα οσο τα περιεγραψα...Δεν καταλαβαινω γιατι πειραματιζεστε...

Εφαγα πακετο 2 μερες για να καταλήξω καπου και το ανεβασα για ολους. Ακολουθειστε στις οδηγιες κατα γραμμα

και οχι κατα το δοκουν....

 

Αν ετρεξες 2 φορες το connection την πάτησες...

Μολις τελειωσει και το 2 update...Μπαινουμε στο connection επιλεγοθμε εταιρια κανουμε setup kai τελος....ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.

 

@dimgeo

Aν μπει και το twitter στο mix toy messaging τοτε θα εχουμε μακραν το καλυτερο συστημα μυνηματων....

Διαβασε πιο πισω εγραψα γι αυτο

Η διαδρομη για το backup einai c:\users\<onoma xristi>\AppData\Local\Microsoft\Windows Phone Update

Το ονομα του καταλογου ειναι ειναι το ID του τηλ. (ολο νουμερα)

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

τελείωσε και ολα καλα !!! απλα φοβαμαι μηπωε κλείδωσε παλι μόλις το εβαλα sto zune

 

Αν το εκανες σωστα δεν κλειδωνει ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...