Jump to content

WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1150633

περιγράφει εναν πολύ εύκολο τροπο μονο για htc για unlock στην mango η κατι δεν εχω καταλάβει καλά ?

επίσης κάποιος που την εχει βάλει στο ελληνικό πληκτρολόγιο εχει και t9 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Colosus αυτα μου γραφει και μετα κλεινει...

http://i.harepix.com/i/1725375302.jpg

 

Ρε παιδιά σίγουρα κάνατε σωστά τη διαδικασία; Εγκαταστήσατε σίγουρα το windows phone support tool, και 64bit αν έχετε 64bit σύστημα; Γιατί επάνω έχεις πρόβλημα, δεν βλέπει το UpdateWP.exe που νομίζω έρχεται με το support tool.

Αν το έχεις σίγουρα μέσα, ξανακάνε το εγκατάσταση, και ξαναδοκίμασε το bat. Και μάλιστα το bat ως admin.

Εφόσον δεν προχωράει σε αυτή την εντολή, το κινητό μένει ως έχει, άρα το zune δεν βλέπει κανένα update. Πρέπει να γίνει η αλλαγή σε μερικά registry keys στο κινητό, και χωρίς το support tool δεν γίνεται.

Πάντως φαίνεται τι φταίει...

Δες και εσύ mustanggre καλύτερα στο cmd τι βγάζει.

Και αυτός είναι ο πιο απλός και εύκολος τρόπος, αν δε δουλεύει αυτός, απίθανο να δουλεύει αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Offtopic { Η διαδικασία δεν παρουσιάζεται σε κανέναν απλή...Αναφέρεται σε developers (μόνο αυτοί επίσημα μπορούν να δεχτούν το Mango update) οι οποίοι προφανώς έχουν και γνώσεις των εργαλείων που πρέπει να εγκαταστήσουν για να δουλεύουν όλα σωστά.}

 

Το εκτελέσιμο αρχείο updatewp.exe εγκαθίσταται στον υπολογιστή μαζί με τα Windows Phone Support Tools

(x86 ή x64) παρότι μπαίνει μέσα στο φάκελο του Zune.

 

Δοκίμασε να τα ξαναβάλεις από επάνω και ανέφερε αν αντιμετωπίσεις κάπου πρόβλημα.

Less Is More
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το zune δεν βρίσκει κανένα update δοκιμάστε να βάλετε σε flight mode το κινητό και να ενεργοποιησετε όμως το wifi.
Link to comment
Share on other sites

τιποτα παλι φιλε ..... κατσε συνδεω το phone με pc .. ανοιγω το αρχειο update ... και ξεκιναει ...και με παει στο zune ... απο κει και περα τιποτα...:( ξεχναω μηπως κατι???

 

Το sync relatioship είναι Guest ???

Αυτό το βλέπεις πατώντας κάτω αριστερά στο zune στο εικονίδιο με το κινητό, που σε πηγαίνει στην σελίδα του κινητού.

http://www.windowsitpro.com/content/content/103279/103279zunesyncguest1.jpg

 

Αν είναι έτσι κάνε κλικ ακριβώς από κάτω στο change sync relatioship.

 

επίσης κάποιος που την εχει βάλει στο ελληνικό πληκτρολόγιο εχει και t9 ?

 

Δεν ξέρω πως το λένε αυτό που έχει μέσα...αλλά μοιάζει με word prediction καθώς γράφεις βγάζει πιθανές λέξεις.

Edited by salida
Less Is More
Link to comment
Share on other sites

Colosus αυτα μου γραφει και μετα κλεινει...

http://i.harepix.com/i/1725375302.jpg

 

Αν διαβαζες τι λεει το batch αρχειο θα εβλεπες οτι στη μεση καπου του παραθυρου λέει οτι δεν μπορει να βρει το αρχειο updatewp.exe

 

Απο τα αρχεια που κατεβασες τρεξε το αρχειο Setup-UpdateWP-x86.exe η Setup-UpdateWP-x64.exe.

Και μετα τρεξε το batch file για να κανει update

Το γραφω και στις οδηγιες στην πρωτη σελιδα...

 

Τωρα προσπαθω να κανω τη διαδικασια για να εχουμε και το mango ξεκλειδωτο ...Θα επανελθω οταν τελειωσω

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Τωρα προσπαθω να κανω τη διαδικασια για να εχουμε και το mango ξεκλειδωτο ...Θα επανελθω οταν τελειωσω

 

 

Unlocked since last night....με έφαγε το ξενύχτι αλλά δούλεψε

 

List of Side loaded Apps/Status;

 

Advanced Config - Doesn't load, crashes back to applist

BatteryPercent - Shows splash & crashes back to applist

DFRouter - Works fully

NAVIGON select - Works fully

Registry Editor - loads,but Doesn't work

SHCameraApp - Doesn't work, prompts error & crashes back to Start Menu (Still appears in Task Switcher)

TouchXperience - Doesn't load, crashes back to applist

TouchXplorer - Works fully

Quick wifi - Doesn't load, crashes back to applist

Quick data connection - Doesn't load, crashes back to applist

Edited by salida
Less Is More
Link to comment
Share on other sites

Unlocked since last night....με έφαγε το ξενύχτι αλλά δούλεψε

 

Εγώ βαριέμαι να το κάνω. Πάνω που είχε γίνει το update μετά απο πόσο κόπο, βγήκε το thread στο xda. Εντάξει δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Unlocked since last night....με έφαγε το ξενύχτι αλλά δούλεψε

 

 

Α ωραια αρα γινεται σωστά...

Eγω το εχω ξεκλειδωτο επισημα απο developer account αλλα θελω να δω αν δουλευει και αυτο ...

 

Παντως πρεπει να πω οτι μερικα κομματια του mango ειναι απιστευτα και πολυ μπροστά...

π.χ. Αυτα που εχουν κανει στις Επαφες-Μυνηματα ειναι απιθανα....

Φτιαξτε μια ομαδα και καντε την Pin στην αρχικη ...

Θα δειτε animation και να εμφανιζονται ολα τα μυνηματα που αφορουν αυτη την ομαδα (ολα από sms-mail-facebook kai Messaenger) ...Δοκιμαστε το ειναι ΤΕΛΕΙΟ....

Επίσης το ME εγινε και αυτο ολα σε ενα ....

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Α ωραια αρα γινεται σωστά...

Eγω το εχω ξεκλειδωτο επισημα απο developer account αλλα θελω να δω αν δουλευει και αυτο ...

Με αυτό τον τρόπο έχει όριο στα 10 sideloaded apps ή γίνεται να το παρακάμψουμε; Ρωτάω επειδή είδα οτι το Advanced Config δεν δουλεύει σε Mango.

 

Υ.Γ. Έστειλα το Trophy μου στην Ace Hellas μόλις μια μέρα πριν βγει η beta του Mango... Καθαρή ατυχία!

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβαζες τι λεει το batch αρχειο θα εβλεπες οτι στη μεση καπου του παραθυρου λέει οτι δεν μπορει να βρει το αρχειο updatewp.exe

 

Απο τα αρχεια που κατεβασες τρεξε το αρχειο Setup-UpdateWP-x86.exe η Setup-UpdateWP-x64.exe.

Και μετα τρεξε το batch file για να κανει update

Το γραφω και στις οδηγιες στην πρωτη σελιδα...

 

κατσε γιατι μπερδετικα :p .... το Setup-UpdateWP-x86.exe η Setup-UpdateWP-x64.exe. που τα βρισκω???

Link to comment
Share on other sites

Κάνω restore σε nodo για να ξανακάνω τη διαδικασία για να μείνω unlocked. Θα κάνω όλα τα deployments απο το laptop μου που έχω όλα τα εργαλεία, αλλά τα updates, επειδή το zune μου έχει πρόβλημα με internet connection, θα τα κάνω απο άλλο pc, ελπίζω να γίνει.

 

κατσε γιατι μπερδετικα :p .... το Setup-UpdateWP-x86.exe η Setup-UpdateWP-x64.exe. που τα βρισκω???

 

Έλα ντε, πάντως φαίνεται οτι λείπει το support tools. Ξανα κατέβασέ το και ξαναβάλτο. Και μετά τσέκαρε οτι είναι στον φάκελο /Zune/updatewp.exe. Αν έχεις unlocked nodo, μπορείς να κάνεις την άλλη διαδικασία που έχει στο xda για να μην κλειδώσει ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά με τη γλώσσα οθόνης (display language) τι γίνεται; Στο δικό μου Trophy μετά την αναβάθμιση σε Mango Beta εξακολουθεί να έχει μόνο τις 5 γλώσσες της προηγούμενης έκδοσης. Στις υπόλοιπες επιλογές (region format etc) υπάρχουν τα ελληνικά. Το ίδιο συμβαίνει και σε σας;

Και κάτι ακόμα: Μια και θα χρειαστεί να επαναφέρουμε το τηλέφωνο στην προηγούμενη έκδοση για να περάσουμε την επίσημη Mango λειτουργεί κανονικά το restore? Το έχει κάνει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά με τη γλώσσα οθόνης (display language) τι γίνεται; Στο δικό μου Trophy μετά την αναβάθμιση σε Mango Beta εξακολουθεί να έχει μόνο τις 5 γλώσσες της προηγούμενης έκδοσης. Στις υπόλοιπες επιλογές (region format etc) υπάρχουν τα ελληνικά. Το ίδιο συμβαίνει και σε σας;

Και κάτι ακόμα: Μια και θα χρειαστεί να επαναφέρουμε το τηλέφωνο στην προηγούμενη έκδοση για να περάσουμε την επίσημη Mango λειτουργεί κανονικά το restore? Το έχει κάνει κανείς;

 

Display language θα έχει μόνο η final έχω την εντύπωση. Το restore δουλεύει κανονικά, αλλά το έκανα απο το tool που δίνει και ο colossus στο thread με τις δωρεάν εφαρμογές. Απλά ότι φάκελο backup είχες τον βάζεις στον φάκελο "appdata/.../windows phone update".

Προφανώς γίνεται και με το restore.bat, εκεί το παίρνει απο τον φάκελο C:/PreMangostate, κάπως έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Colosus οντως το UpdateWP λειπει.... αλλα δεν ξέρω που βρισκω το Setup-UpdateWP-x86.exe .... για μια help μπας το βαλω και εγω επιτελους το mang o......:O
Link to comment
Share on other sites

Colosus οντως το UpdateWP λειπει.... αλλα δεν ξέρω που βρισκω το Setup-UpdateWP-x86.exe .... για μια help μπας το βαλω και εγω επιτελους το mang o......:O

Σου έχω γράψει να (ξανα)εγκαταστήσεις το support tools: x86 ή για x64.

 

Αφού το εγκαταστήσεις, δες αν υπάρχει στον φάκελο το εν λόγω αρχείο και ξανατρέξε το bat (όταν τρέξεις το bat να μη τρέχει το zune, και να έχεις και χώρο στον C:\ )

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό τον τρόπο έχει όριο στα 10 sideloaded apps ή γίνεται να το παρακάμψουμε; Ρωτάω επειδή είδα οτι το Advanced Config δεν δουλεύει σε Mango.

 

Δυστυχως οχι δεν παρακαμπτεται ..και νομιζω οτι ηταν πιο λιγα το οριο ..νομιζω 5...

 

Σου έχω γράψει να (ξανα)εγκαταστήσεις το support tools: x86 ή για x64.

 

Αφού το εγκαταστήσεις, δες αν υπάρχει στον φάκελο το εν λόγω αρχείο και ξανατρέξε το bat (όταν τρέξεις το bat να μη τρέχει το zune, και να έχεις και χώρο στον C:\ )

 

Κανε αυτο που λέει ο flik.....εχουμε πει απο χθες αυτα...ζαλιστικατε μου φαινετε ??? Τα ελληνικα στο UI θα ειναι στην τελικη εκδοση. Τα εχει ο ξεκλειδωτος emulator toy mango.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ...το τελειωσα και εχω ξεκλειδωτο Trophy me Mango ...

 

Ti εκανα ???

 

1. Restore backup που ειχα κανει και πηγα σε Nodo (ξεκλειδωτο)...

2. Το αρχειο που επισυναπτω το μετονομασα σε CustClear.provxml.txt και το εστειλα στον εαυτο μου με mail (ειναι αυτο απο το XDA)...

3.Απο το τηλ. ανοιξα το μαιλ και πατησα πανω στο ονομα του αρχειου 2 φορες. (μια να κατεβει και μια να ανοιξει με το word).

4. Αφου ανοιξει το κανετε save as και κλεινετε το word. Aνοιγετε το touchexplorer και απο τον καταλογο \My documents κανετε rename το αρχειο CustClear.provxml.txt σε CustClear.provxml και μετα το αντιγραφετε στον καταλογο windows.

Να ειστε βεβαιοι οτι το αρχειο ειναι στον καταλογο windows.

(ααν εχετε αλλο τροπο (πχ. WPDM) για να μεταφερεται το αρχειο στο τηλ στον καταλογο Windows ειναι το ιδιο...

5. Μετα κανετε κανονικα την διαδικασια του update ...An εχετε κανει backup ανοιξτε το update.bat και βαλτε echo σε αυτες τις 2 γραμμες εδω

 

echo mkdir C:\PreMangoState

echo xcopy "%userprofile%\AppData\Local\Microsoft\Windows Phone Update\*" "C:\PreMangoState" /S.

 

6. Οταν τελειωσει το update ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ τρεξτε το προγραμμα Connection Setup. Aν δεν τρεχει καντε unistall και ξανα εγκατασταση. Αν δεν το βρισκεται καντε αναζητηση.

Μολις μπει καντε setup τον παροχο σας ..και αμεσως ξεκλειδωνει και βγαζει και το sideload limit...

 

Oλα τα προγραμματα και παιχνιδια που ειχατε λειτουργουν κανονικα εκτος απο registry editors kai system utils και μπορειτε να

εγκαταστησετε εφαρμογες και προγραμματα απο το PC

Link to comment
Share on other sites

Κολοσσέ, για εμάς της Q, δυστυχώς το connection setup δεν λειτουργά, του στύλ δεν βρίσκει και καλά δίκτυο και πρέπει να το κάνεις manual επειδή δεν υπάρχει στο database, αλλά πάλι δεν. Μπορεί να γίνει σε εμάς;
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και εγώ, με παρόμοιο τρόπο. Κολοσσέ αυτό λειτουργεί και για τα 2 updates; Γιατί στο xda έχουν άλλο provxml για 7401 και άλλο για το δεύτερο update.

Και όντως, το connection setup αν δε γίνει, δεν θα ξεκλειδωθεί. Προσοχή.

Το δυσάρεστο σε μένα είναι οτι δεν λειτυοργεί ούτε zune σωστά, ούτε το deployment ούτε τίποτα. Θα ξηλώσω όλα τα σχετικά προγράμματα και θα τα ξαναβάλω.

Link to comment
Share on other sites

Κολοσσέ, για εμάς της Q, δυστυχώς το connection setup δεν λειτουργά, του στύλ δεν βρίσκει και καλά δίκτυο και πρέπει να το κάνεις manual επειδή δεν υπάρχει στο database, αλλά πάλι δεν. Μπορεί να γίνει σε εμάς;

 

Ναι μπορει, δεν εχει σχεση με operator, το connection απο την στιγμη που θα ξεκινησει να κανει setup kati οτιδηποτε ...κανει τη δουλεια που πρεπει...

 

 

Το έκανα και εγώ, με παρόμοιο τρόπο. Κολοσσέ αυτό λειτουργεί και για τα 2 updates; Γιατί στο xda έχουν άλλο provxml για 7401 και άλλο για το δεύτερο update.

Και όντως, το connection setup αν δε γίνει, δεν θα ξεκλειδωθεί. Προσοχή.

Το δυσάρεστο σε μένα είναι οτι δεν λειτυοργεί ούτε zune σωστά, ούτε το deployment ούτε τίποτα. Θα ξηλώσω όλα τα σχετικά προγράμματα και θα τα ξαναβάλω.

 

Ναι τι βλακειες ειναι αυτες ποιος εγραψε τετοια μουφα ..Ενα ειναι το αρχειο και ανεβαινει στο τηλ σε 7008 η nodo ξεκλειδωτο...

ΕΝΑ αρχειο μονο... Και για να το κανουμε και λιανα, στην ουσια 3 τιμες στην REGISTRY αλλαζουμε. Αυτο ειναι ολο.

 

H εγκατασταση των windows συνηθως φταιει για τετοια προβληματα...Λυνονται αμεσως μετα απο φορματ

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

κάνω κι εγω αυτή η στιγμή στο htc hd 7 το update στην mango , εδώ και ώρα εχει κολλήσει στο step 8 of 10 να μην ανησυχώ ε.?
Link to comment
Share on other sites

κάνω κι εγω αυτή η στιγμή στο htc hd 7 το update στην mango , εδώ και ώρα εχει κολλήσει στο step 8 of 10 να μην ανησυχώ ε.?

 

Αν εισαι στο δευτερο update μην ανησυχεις... κανει πολυ ωρα...παρα πολυ

Και Σταματα να το κοιτας συνεχεια ...χα χα

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι στο δευτερο update μην ανησυχεις... κανει πολυ ωρα...παρα πολυ

Και Σταματα να το κοιτας συνεχεια ...χα χα

χαχαχα δύσκολο .. :rolleyes: να σου πω την αλήθεια στο πρώτο πρέπει να είμαι απο 1 στα 10 πήγε 8 στα 10

, δεν ξέρω αν έχασα κάτι :confused:

 

edit.7.07392.0 λέει

edit2. 9 στα 10 και reboot

edit 3 τελικά κατέβασα αυτο απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1149265

και μετά μου βρήκε κανονικά το zune και τα δυο update . τωρα βαδίζω κανονικότατα πλέον για mango.

ελπιζω να βοηθήσει κάποιον αυτό

Edited by stigmes
Link to comment
Share on other sites

os version 7661.wp7_5 Trial καλα ειμαστε?

colose το ξεκλειδωμα στο mango γιατι χρειαζεται? βαριεμαι παλι ολα απ την αρχη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...