Jump to content

Σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων: Προβληματισμοί,εμπειρίες


Fetzisjr
 Κοινοποίηση

Πόσο κράτησε η πιο μεγάλη σας σχέση  

574 members have voted

  1. 1. Πόσο κράτησε η πιο μεγάλη σας σχέση

    • 3 μήνες - 6 μήνες
      156
    • 1 - 3 χρόνια
      183
    • 4 + χρόνια
      165
    • Είμαι κατά των μακροχρόνιων σχέσεων
      70


Recommended Posts

τι εννοεις? δεν καταλαβα. δεν προκειτε να πεσω σε πενθος για μια κοπελα. προσπαθω να κοιταξω μπροστα πλεον.

 

Δεν λέει κατάλληλη χρονική στιγμή για σένα, αλλά κατάλληλη χρονική στιγμή για την πρώην σου. Εν ολίγοις, δεν υπάρχει κατάλληλη στιγμή...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγγνώμη,αλλά μάλλον δεν κατάλαβα καλά...εσύ πριν απο λίγο δεν είπες οτι χώρισες επειδή δεν μπορουσες να βγαλεις περα σχεση+σχολειο+παρεες?

iN seArch of a brAin...

http://img215.imageshack.us/img215/9290/maltesedogsmallyr6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει κατάλληλη χρονική στιγμή για σένα, αλλά κατάλληλη χρονική στιγμή για την πρώην σου. Εν ολίγοις, δεν υπάρχει κατάλληλη στιγμή...

 

that's the point! πως θα καταλαβω πως η πρωην μου με ξεπερασε. δεν θελω σε καμια περιπτωση να την πληγωσω. ισως ακουγεται κουφο αλλα....

 

@lydi13 με την πρωην μου ειμασταν σε σιαφορετικα σχολεια κ βρισκομασταν μονο το σαββατο. αναγκαζομουν επισης να παραταω κ τους φιλους μου για να βγαινω μαζι της. αντιθετα αυτη που μου εχει κολλησει ειναι απο το σχολειο μου και θα περναμε αρκετο χρονο μαζι!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

that's the point! πως θα καταλαβω πως η πρωην μου με ξεπερασε. δεν θελω σε καμια περιπτωση να την πληγωσω. ισως ακουγεται κουφο αλλα....

 

Όπως είπε η Freak μονάχα αν βρει εκείνη πρώτη φίλο (και πάλι δεν είναι σίγουρο)...

 

Edit: Δεν χρειάζεται να παρατάς τις παρέες σου για να βγεις με τη φίλη σου... Μπορείς να συνδυάσεις και τα δύο...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι η δικαιολογια του σχολειου ειδικα σε αυτη τη φαση οπου παιζεται το μελλον μου ειναι γελοια.

 

γενικοτερα βεβαια ημασταν σε χαλια φαση τον τελευταιο εναμιση μηνα. μου ειχε ζητησει να τα χαλασουμε το σεπτεμβριο για αοριστους λογους. περιμενε πως θα της ζητουσα να συνεχισουμε, αλλα της ειπα πως συμφωνω να τα χαλασουμε. ξαφνιαστηκε, δεν μου μιλουσε για μια βδομαδα κ μετα με παρακαλουσε να συνεχισουμε. εγω ομως στο ενδιαμεσο ειχα πεισει τον εαυτο μου πως δεν γινεται να συνεχισω με αυτη την κοπελα. με πετυχε σε μια ευαισθητη φαση, με πηρε τηλ κ αρχισε τα κλαμματα. δεν μπορουσα να την πληγωσω, αλλα ουτε ειχα τα ψυχικα αποθεματα για να την πεισω πως πρεπει να χωρισουμε. κ ετσι συνεχισαμε μαζι ως σημερα. περασα ενα μηνα κολαση. δεν ηθελα ουτε το κινητο μου να ανοιξω. ευτυχως μαζεψα δυναμη κ πηγα κ της μιλησα κ ετσι ξεμπερδεψα.

 

παρολ αυτα δεν θελω να ειμαι τσακωμενος μαζι της:worry:. δεν εννοω κολλητηλικια, αλλα ενα γεια να το λεμε.

 

εάν της είπες ότι δεν προλάβαινες σχολείο + παρέες + σχέση ε ναι μάλλον θα στραβώσει άγρια εάν τώρα σε δει με άλλη γυναικα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι τους εμπειρους. αν με δει πανω στη βδομαδα με αλλη κοπελα θα το παρει πολυ στραβα?

 

αμα της ειπες οτι δν μπορεις να εχεις κ σχεση-σχολειο-παρεες κ σε δει με αλλην... μαλλον ;s

 

EDIT: τελικα τωρα π ειδα τα αλλα posts ολοι το ιδιο πραγμα τ λεμε ;S

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

εάν της είπες ότι δεν προλάβαινες σχολείο + παρέες + σχέση ε ναι μάλλον θα στραβώσει άγρια εάν τώρα σε δει με άλλη γυναικα

διοτι πολυ απλα θα καταλαβει πως η δικαιολογια που της ειπες ηταν του..ποπουλη!:O

 

ενταξει να λες ψεματα στην πρωην σου για να της χρυσωσεις το χαπι...αλλα και σε εμας!!;;;!!;!;!:rolleyes:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ηρεμηστε. θα νοιωθω κ τυψεις στο τελος:cry:. εννοω πως δεν μπορω να συνδιασω τα τρια παραπανω αν η κοπελα μου βρισκεται σε διαφορετικο σχολειο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και αν σου ελεγε πως θα αλλαξει σχολειο,θα εμενες μαζι της;;;;;;
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

και αν σου ελεγε πως θα αλλαξει σχολειο,θα εμενες μαζι της;;;;;;

 

πολυ πιθανο. περνουσα πολυ ωραια μαζι της

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ισως να ειναι ετσι. θελω να τελειωσει εδω αυτο το θεμα. η ιστορια τελειωσε για μενα. ευχαριστω ολους για τις απαντησεις
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ποιο πιστεύετε ότι είναι το όριο φιλίας – έρωτα; Ποια είναι η πραγματική τους διαφορά και πως μπορούμε να τα διακρίνουμε με καθαρότητα της δύο αυτές καταστάσεις, ώστε να μην απατάμε τους εαυτούς μας; Μπορεί το ένα να οδηγήσει στο άλλο και το δεύτερο στο πρώτο(μετά από μη ευχάριστα γεγονότα;).

 

 

Επίσης είναι η φιλία το απαραίτητο συστατικό για να καταλήξει στον έρωτα, ή μήπως ο έρωτας χωρίς την προΰπαρξη φιλίας δεν είναι νορμάλ έρωτας;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φιλοσοφικά τα ερωτήματα που θέτεις...

 

Έρωτας χωρίς προϋπαρξη φιλίας, γίνεται να υπάρξει, αλλά προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι δυνατόν να υπάρξει χωρίς να υπάρξει έστω μετέπειτα στη σχέση, φιλία. Δηλ. το άτομο με το οποίο είσαι μαζί, δεν μπορεί να είναι μόνο η κοπέλα σου, αλλά και μια πολύ καλή φίλη σου που θα είναι εκεί για να ακούσει τα στραβά σου, να σε παρηγορήσει όταν το χρειαστείς και θα σε υποστηρίξει όταν το χρειαζεσαι.

 

Από την άλλη είμαι κάθετος, στο ότι μετά από έναν έρωτα δεν μπορεί να υπάρξει φιλία.

Αν δηλαδή ερωτευτώ μια κοπέλα (είμασταν δεν είμασταν φίλοι προηγουμένως) και γίνει κάτι μεταξύ μας, ΔΕΝ γίνεται με τίποτα να την ξαναδώ ως φίλη μου. Θέλω να είναι καλά, θα την έχω πάντα στο μυαλό και την καρδιά μου σε μια ιδιαίτερη θέση, αλλά δεν μπορώ ποτέ να κάνω μαζί της αυτά που κάνουν οι φίλοι: να βγω απλά για έναν καφέ, να τη ρωτήσω χαλαρά τι παίζει στη ζωή της και με ποιόν βγαίνει αυτόν τον καιρό κτλ...

 

Το θεωρώ πέρα για πέρα υποκριτικό και ανούσιο - φίλους έχω, δεν χρειάζομαι άλλους.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φιλοσοφικά τα ερωτήματα που θέτεις...

 

Έρωτας χωρίς προϋπαρξη φιλίας, γίνεται να υπάρξει, αλλά προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι δυνατόν να υπάρξει χωρίς να υπάρξει έστω μετέπειτα στη σχέση, φιλία. Δηλ. το άτομο με το οποίο είσαι μαζί, δεν μπορεί να είναι μόνο η κοπέλα σου, αλλά και μια πολύ καλή φίλη σου που θα είναι εκεί για να ακούσει τα στραβά σου, να σε παρηγορήσει όταν το χρειαστείς και θα σε υποστηρίξει όταν το χρειαζεσαι.

 

Από την άλλη είμαι κάθετος, στο ότι μετά από έναν έρωτα δεν μπορεί να υπάρξει φιλία.

Αν δηλαδή ερωτευτώ μια κοπέλα (είμασταν δεν είμασταν φίλοι προηγουμένως) και γίνει κάτι μεταξύ μας, ΔΕΝ γίνεται με τίποτα να την ξαναδώ ως φίλη μου. Θέλω να είναι καλά, θα την έχω πάντα στο μυαλό και την καρδιά μου σε μια ιδιαίτερη θέση, αλλά δεν μπορώ ποτέ να κάνω μαζί της αυτά που κάνουν οι φίλοι: να βγω απλά για έναν καφέ, να τη ρωτήσω χαλαρά τι παίζει στη ζωή της και με ποιόν βγαίνει αυτόν τον καιρό κτλ...

 

Το θεωρώ πέρα για πέρα υποκριτικό και ανούσιο - φίλους έχω, δεν χρειάζομαι άλλους.

+1 πολυ σωστη αποψη..τωρα ,αν υπαρχει φιλια αναμεσα στα 2 φύλα πιστευω πως ειναι αναλογα πως εχεις εσυ ο ιδιος αλλα και η κοπελα ξεκαθαρισει τη θεση σου!αλλα στην φιλια που δεν προκειτε να εξελιχθει σε ερωτα η εστω κατι, αμεσα η εμμεσα δεν πολυ πιστευω!
Link to comment
Share on other sites

το χειροτερο ειναι οταν προσπαθεις να προσεγγησεις μια κοπελα κ αυτη θεωρησει πως την βλεπεις φιλικα(!ναι υπαρχουν και τετοιες πριπτωσεις!)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολύ φιλοσοφικά τα ερωτήματα που θέτεις...

 

Έρωτας χωρίς προϋπαρξη φιλίας, γίνεται να υπάρξει, αλλά προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι δυνατόν να υπάρξει χωρίς να υπάρξει έστω μετέπειτα στη σχέση, φιλία. Δηλ. το άτομο με το οποίο είσαι μαζί, δεν μπορεί να είναι μόνο η κοπέλα σου, αλλά και μια πολύ καλή φίλη σου που θα είναι εκεί για να ακούσει τα στραβά σου, να σε παρηγορήσει όταν το χρειαστείς και θα σε υποστηρίξει όταν το χρειαζεσαι.

 

Από την άλλη είμαι κάθετος, στο ότι μετά από έναν έρωτα δεν μπορεί να υπάρξει φιλία.

Αν δηλαδή ερωτευτώ μια κοπέλα (είμασταν δεν είμασταν φίλοι προηγουμένως) και γίνει κάτι μεταξύ μας, ΔΕΝ γίνεται με τίποτα να την ξαναδώ ως φίλη μου. Θέλω να είναι καλά, θα την έχω πάντα στο μυαλό και την καρδιά μου σε μια ιδιαίτερη θέση, αλλά δεν μπορώ ποτέ να κάνω μαζί της αυτά που κάνουν οι φίλοι: να βγω απλά για έναν καφέ, να τη ρωτήσω χαλαρά τι παίζει στη ζωή της και με ποιόν βγαίνει αυτόν τον καιρό κτλ...

 

Το θεωρώ πέρα για πέρα υποκριτικό και ανούσιο - φίλους έχω, δεν χρειάζομαι άλλους.

Εγώ θα διαφωνήσω μιας και αυτό που λες οτι δε μπορεί να συμβεί μου συνέβει και προσωπικά αλλά και σε άλλα φιλικά μου πρόσωπα. Σίγουρα βέβαια δε συμβαίνει συχνά και η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται να περάσει συνήθως αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα μετά τη διάλυση της σχέσης αλλά είναι και υπαρκτό και αληθινό, και διαρκείας.

Link to comment
Share on other sites

Μα δε λέω ότι δεν μπορεί να γίνει.

Λέω ότι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να γίνει ή πως να το κάνω εγώ.

Απλά άπαξ και μια κοπέλα την έχω δει ως κάτι παραπάνω από φίλη...εεε...δεν μπορώ μετά να συζητάω μαζί της και γενικότερα να είμαι μαζί της με τον ίδιο τρόπο που μπορεί να ήμασταν πριν τα φτιάξουμε.

 

Τι ηλικία έχεις;

Γιατί μπορεί και να είναι θέμα ηλικίας το ότι το βλέπεις έτσι ή ότι αυτό σου έχει συμβεί.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλα σχετικά είναι.Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο.Π.χ εμφάνιση,ηλικία κτλ.Πάντως από προσωπική εμπειρία είχα 2 φίλες από τα 13 μου.Με τη μία δε μιλάμε πλεόν εξ'αιτίας αυτού του γεγονότος(εδώ και 3 χρόνια) με την άλλη είμαστε μια χαρά φιλαράκια.Και πιστεύω ότι οι γυναίκες θα προτιμούσαν να είχαν κολλητούς άνδρες γιατί μεταξύ τους υπάρχει μεγάλη ζήλια η οποία πολλές φορές δεν τις επιτρέπει να έρθουν πολύ κοντά για μεγάλο χρονικό διάστημα.
:cry:
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον xabai.δεν υπαρχει φιλια μεταξυ γυναικων,καποτε αργα η γρηγορα σπαει...ενω φιλια αντρα-γυναικα υπαρχει κ κραταει κ μπορει να φερει κατι καλο στο τελος.

μπορει να δενομαστε πιο πολυ με τις φιλες μας κ στην αρχη να προτιμαμε να μιλησουμε σαυτες παρα σε εναν αντρα φιλο μας μετα ομως αλλαζουν τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

KAΝΕΙΣ δεν μπορει να απαξιωνει μια εννοια οπως αυτη την φιλιας.

το γεγονος πως κατι ειναι σπανιο(η πραγματικη φιλια) δεν σημαινει πως δεν υπαρχει κιολας.

 

 

υγ.για αλλη μια φορα δεν καταλαβαινω γτ να υπαρχουν 10 θεματα διαφορετικα με αντικειμενο συζητησης την φιλια και τον ερωτα

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον xabai.δεν υπαρχει φιλια μεταξυ γυναικων,καποτε αργα η γρηγορα σπαει...ενω φιλια αντρα-γυναικα υπαρχει κ κραταει κ μπορει να φερει κατι καλο στο τελος.

μπορει να δενομαστε πιο πολυ με τις φιλες μας κ στην αρχη να προτιμαμε να μιλησουμε σαυτες παρα σε εναν αντρα φιλο μας μετα ομως αλλαζουν τα πραγματα.

 

συμφωνώ μαζί σου ως προς το φιλία άντρα - γυναίκας θα αναφέρω δύο παραδείγματα

α) είμαι φίλη με κάποιον από 4,5 χρονών (νηπιαγωγείο), είναι ο καλύτερος μου φίλος αν και πλέον λόγω υποχρεώσεων δεν είμαστε τόσο κοντά όσο παλιά. ποτέ δεν άφησε ο ένας υπονοούμενα στον άλλο, δεν υπήρχαν ζήλιες όταν ο ένας έκανε σχέση κλπ.

β) βεβαίως υπάρχει και η περίπτωση που με κάποιον ξεκίνησα φιλικά και πολύ μετά προέκυψε από την μεριά μου έρωτας τον οποίο ποτέ δεν εκδήλωσα και έτσι παρεμένουμε φίλοι.

 

ωστόσο, πιστεύω ότι και μεταξύ γυναικών υπάρχουν φιλίες και μάλιστα είναι πολύ δυνατές. οι φιλικοί δεσμοί δεν είναι θέμα φύλου αλλά προσωπικοτήτων, ανταγωνιστικές σχέσεις μπορεί να εκδηλώνονται πάντα το θέμα είναι πως τις διαχειριζόμαστε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σταματα να σκεφτεσαι και ζησε ;)

 

Εξαλλου υπαρχουν 1000 θεματα για το παρον. Ολο και καποιο θα σε καλυψει.

 

Και παντα να θυμασαι οτι το "Η ελευθερια σου σταματα εκει που ξεκιναει η δικη μου", ισχυει.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

"Η ελευθερια σου σταματα εκει που ξεκιναει η δικη μου", ισχυει.
Και καπου εκει ερχεται και η αξιοπρεπεια
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...