Jump to content

Galaxy S II : Οδηγός για νέους χρήστες


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω βάλει 100δες ROM και προγράμματα και στην sdcard έχουν δημιουργηθεί φάκελοι ή έχουν φορτωθεί δεδομένα, ήτοι όλα αυτά μου πιάνουν καμμια 10 Gb. Θέλω να διαγράψω τα πάντα και να επαναφέρω το τηλέφωνο όπως όταν το αγόρασα. Με wipe data/factory reset δεν τα διαγράφει όλα αυτα. Δεν ξέρω αν το κάνει στο Menu> Mounts and storage. Αν ξέρει κάποιος με ποιο τρόπο γίνεται ας μου πει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας,να ρωτησω και εγω κατι που ειναι το μονο που μου εχει σπασει τα νευρα σε αυτο το κινητο.δουλευω πολυ με messenger οπως yahoo messenger whats up messenger κτλ,οποτε μου ερχεται μνμ και το εχω στο αθορυβ και χωρις δονηση δεν αναβει η οθονη πρεπει να αναβω την οθονη καθε ενα λεπτο να βλεπω αν μου εστειλαν,ενω στο iphone που ειχα αναβε η οθονη.εχω φαει ολο το κινητο αλλα τιποτα...βοηθειααααα:cry:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

- Πώς στέλνω sms στα Ελληνικά; Στέλνω μόνο ερωτηματικά! Kαι στέλνει μικρά μηνύματα!

 

Πρέπει να αλλάξεις το input mode (μέθοδος εισαγωγής) σε Αυτόματο στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων (στο JG1 firmware δουλεύει καλύτερα το unicode). Φτάνεις στις ρυθμίσεις πατώντας το menu (το αρίστερο κουμπί touch) όταν είσαι μέσα στην εφαρμογή Μηνύματα. Αν θες να στείλεις μηνύματα 160 χαρακτήρων χρησιμοποίησε την εφαρμογή GoSMS (στο market), και ενεργοποίησε την επιλογή για Ελληνική γλώσσα στις ρυθμίσεις της εφαρμογής.

 

 

 

 

- Το παρόν κείμενο έχει γραφτεί από τον tyxerakias[/member]

 

 

Kαλησπέρα, είμαι νέος χρήστης συσκευής του Galaxy S II i9100G με έκδοση λογισμικού 2.3.6 Θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας. Αρχικά τα μηνύματά μου έφταναν στις επαφές μου με ερωτικά και όχι χαρακτήρες, αυτό το διόρθωσα διαβάζοντας ένα θέμα που έλεγε ότι αν επιλέξεις την μέθοδο εισαγωγής "Αυτόματη". Έτσι και έγινε. Όμως ελληνικά με 160 χαρακτήρες δεν μπορώ να στείλω. κάπου διάβασα ότι με το gosms από το google play διορθώνεται. Δεν είδα διαφορά. Υπάρχει λοιπόν κάποια ρύθμιση από το μενού της συσκευής ή στο μενού του gosms ή κάποια άλλη εφαρμογή που να λύνει το θέμα αυτό.Μήπως υπάρχει κάποια επιλογή που δεν βρίσκω εγώ;

 

Έψαξα αρκετά στην αναζήτηση αλλά βρήκα πολλές τέτοιες λύσεις για windows phones. Κατέβασα και το εγχειρίδιο χρήστη από το site της samsung αλλά δεν αναφέρει τίποτα σχετικό για αριθμό χαρακτήρων στα ελληνικά.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, είμαι νέος χρήστης συσκευής του Galaxy S II i9100G με έκδοση λογισμικού 2.3.6 Θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας. Αρχικά τα μηνύματά μου έφταναν στις επαφές μου με ερωτικά και όχι χαρακτήρες, αυτό το διόρθωσα διαβάζοντας ένα θέμα που έλεγε ότι αν επιλέξεις την μέθοδο εισαγωγής "Αυτόματη". Έτσι και έγινε. Όμως ελληνικά με 160 χαρακτήρες δεν μπορώ να στείλω. κάπου διάβασα ότι με το gosms από το google play διορθώνεται. Δεν είδα διαφορά. Υπάρχει λοιπόν κάποια ρύθμιση από το μενού της συσκευής ή στο μενού του gosms ή κάποια άλλη εφαρμογή που να λύνει το θέμα αυτό.Μήπως υπάρχει κάποια επιλογή που δεν βρίσκω εγώ;

 

Έψαξα αρκετά στην αναζήτηση αλλά βρήκα πολλές τέτοιες λύσεις για windows phones. Κατέβασα και το εγχειρίδιο χρήστη από το site της samsung αλλά δεν αναφέρει τίποτα σχετικό για αριθμό χαρακτήρων στα ελληνικά.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

υπαρχει το Handcent sms και Greek Language pack

ή το go sms με το Greek language pack απο το market

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει το Handcent sms και Greek Language pack

ή το go sms με το Greek language pack απο το market

 

κατέβασα όπως έγραψα και παραπάνω το gosms και για να επιλέξεις ελληνική γλώσσα κατεβάζεις το language pack. Μετά τι κάνω για να γράψω 160 ελληνικούς χαρακτήρες; Στις ρυθμίσεις της εφαρμογής δεν βρήκα κάτι σχετικό, το ίδιο και στο μενού της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

κατέβασα όπως έγραψα και παραπάνω το gosms και για να επιλέξεις ελληνική γλώσσα κατεβάζεις το language pack. Μετά τι κάνω για να γράψω 160 ελληνικούς χαρακτήρες; Στις ρυθμίσεις της εφαρμογής δεν βρήκα κάτι σχετικό, το ίδιο και στο μενού της συσκευής.

 

settings-send settings-enable locale support και supported languages-greek sms mode

και λογικα πρέπει να εχεις ελληνικα με 160 χαρακτηρες

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

settings-send settings-enable locale support και supported languages-greek sms mode

και λογικα πρέπει να εχεις ελληνικα με 160 χαρακτηρες

Δοκίμασα αυτά που μου είπες, αλλά δεν άλλαξε κατι.Ήταν βέβαια κάτι που δεν το είχα ελέγξει πιο πριν και πίστευα ότι λύθηκε το θέμα, αλλά...

 

Εσείς τι εφαρμογές χρησιμοποιείτε για να στέλνετε μηνύματα με 160 ελληνικούς χαρακτήρες; Δεν θα με πείραζε να σβήσω το gosms και να εγκαταστήσω κάποιο άλλο, αρκεί να δουλεύει. Φαντάζομαι ότι δεν αντιμετωπίζω αυτό το θεματάκι με τους ελληνικούς χαρακτήρες μόνο εγώ ή δεν είναι μόνο θεματάκι στο GS2; Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Με την μαμα εφαρμογη παντως εγω στελνω 160 χαρακτηρες κανονικοτατα

Yo estoy aqui.todos estamos aqui...

Humanidad ahora habita dos mundos

(I am here.We are here...

Mankind now inhabits two worlds...)

Deus Ex 2

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα το σ2 εχω το αρχαιο sony er. c510 και θελω να μεταφερω ολες τις επαφες μου μπορω να το κανω μεσω του MyPhoneExplorer? η bluetooth που διαβασα απο ενα φιλο τι ειναι καλυτερο?? μηπως πρεπει πρωτα να αποθηκευσω ολες τις επαφες στιν σιμ και οταν βαλω την σιμ στο σ2 να κανω κλασικα αντιγραφη απο σιμ??

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα το σ2 εχω το αρχαιο sony er. c510 και θελω να μεταφερω ολες τις επαφες μου μπορω να το κανω μεσω του MyPhoneExplorer? η bluetooth που διαβασα απο ενα φιλο τι ειναι καλυτερο?? μηπως πρεπει πρωτα να αποθηκευσω ολες τις επαφες στιν σιμ και οταν βαλω την σιμ στο σ2 να κανω κλασικα αντιγραφη απο σιμ??

 

ευχαριστω

 

μπορείς να περάσεις τις επαφες σου στο gmail σου ,και οταν θα συγχρονίσεις την συσκευή σου με το λογαριασμό σου στο gmail θα περαστούν αυτόματα στο τηλέφωνο σου .Με την καρτα σιμ σε ενα ονομα πρεπει να εχεις εναν αριθμο διαφορετικά θα περαστούν διπλά ονόματα ή τριπλά εξαρτάται ποσους αριθμούς εχει το καθε όνομα .Με bluetooth και phone explorer δεν εχω δοκιμάσει

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα το σ2 εχω το αρχαιο sony er. c510 και θελω να μεταφερω ολες τις επαφες μου μπορω να το κανω μεσω του MyPhoneExplorer? η bluetooth που διαβασα απο ενα φιλο τι ειναι καλυτερο?? μηπως πρεπει πρωτα να αποθηκευσω ολες τις επαφες στιν σιμ και οταν βαλω την σιμ στο σ2 να κανω κλασικα αντιγραφη απο σιμ??

 

ευχαριστω

 

Να το κάνεις με το MyPhoneExplorer

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να το κάνεις με το MyPhoneExplorer

 

προσπαθω αλλα ολο error βγαζει, μεσω wifi λεει κατι με την ΙP και μεσω bluetooth παλι προβλημα δεν ξερω υπαρχει κανα tutorial?

Link to comment
Share on other sites

Στείλτους ένα mail αφού το googlαρεις πρώτα μην είναι απλό. Εγώ είχα το εξίσου αρχαίο W550i και βρήκα την υγειά μου με το MyPhoneExplorer χωρίς κανένα πρόβλημα με όλους τους τρόπους (έχει και usb). Αφού του έκανα και donate!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
γεια σας νεος και εγω. εφοσον ειναι 16gb το κινιτο γιατι μ λεει οτι ειναι 11gb?

 

Γιατί ένα μέρος της μνήμης είναι δεσμευμένη από το λειτουργικό. Φυσιολογικό είναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά.

Αγόρασα προχθες μεταχειρισμενο το galaxy S2, αλλά ως πρωτη επαφη με android, είμαι κάπως πελαγωμενος.

Αρχικά, από το καταστημα απ'όπου το πηρα, μου ειπε ο πωλητης οτι εχει περασμενη την εκδοση 4.0.3 (ice cream δηλαδη η τελευταια εκδοση andoid αν τα ξερω καλά).

υπαρχει καποιος τροπος να δω εάν έχει γίνει root το κινητο ή οχι ?

Και αν εχει γινει, ποιά η διαδικασία για να το κάνω unroot ? Kερδίζω, χάνω κάτι ?

 

Προς το παρον, δε μπορω να συνδεθω στο wifi του σπιτιού μου (hol netfaster), κολλάει στο στάδιο "Γινεται λήψη διευθυνσης IP".

 

σα ν'αναπολώ την ευχρηστία και απλότητα του samsung wave S8500.

 

ΥΓ.Σενδεοντας το σε kies μου βγαζει το μηνυμα "Αυτο ειναι το πιο προσφατο λογισμικό: Τρεχουσα εκδοση υλικολογισμικού PDA:LPS/PHONE:LPS/CSC:LPS (XEO) ".

Επισης στο ρυθμισεις -> πληροφοριες συσκευης, μου βγαζει εκδοση λογισμικού 4.0.3 και έκδοση βασικού φάσματος Ι9100ΧΧLPS.

Δε ξερω αν βοηθαω με αυτα τα στοιχεια τους γνωστες.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά.

Αγόρασα προχθες μεταχειρισμενο το galaxy S2, αλλά ως πρωτη επαφη με android, είμαι κάπως πελαγωμενος.

Αρχικά, από το καταστημα απ'όπου το πηρα, μου ειπε ο πωλητης οτι εχει περασμενη την εκδοση 4.0.3 (ice cream δηλαδη η τελευταια εκδοση andoid αν τα ξερω καλά).

υπαρχει καποιος τροπος να δω εάν έχει γίνει root το κινητο ή οχι ?

Και αν εχει γινει, ποιά η διαδικασία για να το κάνω unroot ? Kερδίζω, χάνω κάτι ?

 

Προς το παρον, δε μπορω να συνδεθω στο wifi του σπιτιού μου (hol netfaster), κολλάει στο στάδιο "Γινεται λήψη διευθυνσης IP".

 

σα ν'αναπολώ την ευχρηστία και απλότητα του samsung wave S8500.

 

ΥΓ.Σενδεοντας το σε kies μου βγαζει το μηνυμα "Αυτο ειναι το πιο προσφατο λογισμικό: Τρεχουσα εκδοση υλικολογισμικού PDA:LPS/PHONE:LPS/CSC:LPS (XEO) ".

Επισης στο ρυθμισεις -> πληροφοριες συσκευης, μου βγαζει εκδοση λογισμικού 4.0.3 και έκδοση βασικού φάσματος Ι9100ΧΧLPS.

Δε ξερω αν βοηθαω με αυτα τα στοιχεια τους γνωστες.

1. Για root εδώ, αν έχει γίνει θα έχεις εφαρμογή super user, δεν νομίζω να στο πούλησε πωλητής με root. Mε το root αποκτάς δικαιώματα administrator στο κινητό σου αλλά χάνεις την εγγύηση. Καλό είναι να διαβάσεις τον οδηγό.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3645021#post3645021

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3779648#post3779648

2. Πιθανόν η ip του κινητού να είναι ίδια με μια άλλη συσκευή συνδεδεμένη στο router σου. Δοκίμασε να την αλλάξεις από τις ρυθμίσεις του κινητού, να κάνεις restart το router κτλ.

Link to comment
Share on other sites

καλήσπερα και χρονια πολλα.θελω να κανς root τη συσκευη μου αλλα δεν μπορω να βρω την εκδοση kernel bokk1. και αν υπαρχει καμια καλη custom rom.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλήσπερα και χρονια πολλα.θελω να κανς root τη συσκευη μου αλλα δεν μπορω να βρω την εκδοση kernel bokk1. και αν υπαρχει καμια καλη custom rom.ευχαριστω

για kernel διαβασε εδω απο το post 1764

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=317121&page=118

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Καινούργια και εγώ, μετά απο 4 χρόνια iphone!

Έχω τις εξής απορίες:

Το κινητό δεν συνδέεται στον kiss με το καλώδιο, παραμόνο με το wifi.. Γιατί?

Επίσης όταν το συνδέω μου γράφει οτι "Η συσκευή σας δεν υποστηρίζει αναβάθμιση λογισμικού μέσω kies" Γιατί?

Και τέλος έχω macbook pro, όταν ανοίγει το iphoto για να προσθέσω τις φωτογραφίες που έχω τραβήξει με το κινητό, ενώ το "βλέπει" το τηλέφωνο γράφει 0 φωτογραφίες και δεν δείχνει τις νέες για να της περάσω στο iphoto...

Αυτά για την ώρα, αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει! Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το Kies είναι για πέταμα!

Τέλος πάντων... δοκίμασε να το απεγκαταστήσεις και εγκατέστησε το πάλι μήπως και φτιάξει.

Έχεις δοκιμάσει να το συνδέσεις σε άλλον υπολογιστή;

Για πες μας και τι έκδοση Firmware φοράς στο κινητό σου.

 

Φυσικά υποθέτω ότι έχεις διαβάσει το πρώτο post του θέματος σχετικά με το Kies!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το απεκατέστησα αλλά θα το ξανακάνω!

Το κινητό το πήρα μεταχειρισμένο και γράφει

Έκδοση Android: 4.0.3

Έκδοση βασικού φάσματος: Ι9100xxlps

Έκδοση Kernel: 3.0.15-I9100xxlps-cl294511se.infra@sep-68#3

Αριθμός κατασκευής: omega v9.0-xwlp4

 

Ούφ έχω πελαγώσει, είχα συνηθίσει το itunes που το συνδέεις και τέλος. Και τώρα μου έχουν σπάσει τα νεύρα...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις Custom ROM και γι' αυτό δεν στο αναγνωρίζει το Kies. Το Kies αναγνωρίζει μόνο επίσημα Firmware.

Αν θέλεις να περάσεις επίσημο Firmaware ώστε να σου αναγνωρίζει το κινητό το Kies δες στο Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II. Για οποιαδήποτε απορία σχετικά με τα επίσημα Firmware ρώτα στο θέμα που σου έδωσα.

Για υποστήριξη στην ROM που φοράς δες στο θέμα [ROM] Omega Series v10 - XWLP7 Android 4.0.3 ICS + Omega Files Kitchen. Αν την κρατήσεις το Kies δεν θα σου αναγνωρίζει το κινητό.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...