Jump to content

Galaxy S II : Οδηγός για νέους χρήστες


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις εχθές αγόρασα τηλ με λειτουργικό android μετά από nokia E7 και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: υπάρχει δυνατότητα να εμφανίζεται το ρολόι μόνιμα στην οθόνη, όταν το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο και σε αναμονή; Είναι κάτι που γίνεται σε άλλα λειτουργικά και πραγματικά εξυπηρετεί....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Μόλις εχθές αγόρασα τηλ με λειτουργικό android μετά από nokia E7 και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: υπάρχει δυνατότητα να εμφανίζεται το ρολόι μόνιμα στην οθόνη, όταν το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο και σε αναμονή; Είναι κάτι που γίνεται σε άλλα λειτουργικά και πραγματικά εξυπηρετεί....

 

Όχι, το λειτουργικό λειτουργεί έτσι που όταν πέφτει σε deep sleep σβήνουν τα πάντα για λόγους αυτονομίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εχθές αγόρασα τηλ με λειτουργικό android μετά από nokia E7 και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: υπάρχει δυνατότητα να εμφανίζεται το ρολόι μόνιμα στην οθόνη, όταν το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο και σε αναμονή; Είναι κάτι που γίνεται σε άλλα λειτουργικά και πραγματικά εξυπηρετεί....

 

Μια τέτοια οθόνη πάντα ανοικτή θα τελείωνε τη μπαταρία στο μισό χρόνο.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα κ από εμένα, εχθές πήρα στα χέρια μου το sII και παρατήρησα πως ο συνομιλητής μου έχει επιστροφή φωνής.Μπορώ να το διορθώσω ή πρέπει να ανησυχώ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από εμένα, εχθές πήρα στα χέρια μου το sII και παρατήρησα πως ο συνομιλητής μου έχει επιστροφή φωνής.Μπορώ να το διορθώσω ή πρέπει να ανησυχώ?

 

Χρησιμοποιείς κάποια θήκη, handsfree, bluetooth;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε χωρίς την θήκη! Έχω το ίδιο πρόβλημα με μία θήκη από ebay. Με το που την βγάζω όλα είναι ok. Επίσης όταν μιλάω με handsfree πάλι είναι εντάξει κι ας είναι μέσα στην θήκη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε χωρίς την θήκη! Έχω το ίδιο πρόβλημα με μία θήκη από ebay. Με το που την βγάζω όλα είναι ok. Επίσης όταν μιλάω με handsfree πάλι είναι εντάξει κι ας είναι μέσα στην θήκη.

 

Με ποια θήκη φίλε? (Σε ρωτάω για να μην την πατήσει και κανένας άλλος .. ;) )

Link to comment
Share on other sites

Με ποια θήκη φίλε? (Σε ρωτάω για να μην την πατήσει και κανένας άλλος .. ;) )

 

Αυτήν εδώ! Ξέρει κανείς αν με αυτές εδώ τις θήκες (αυτή κι αυτή) υπάρχουν παρόμοια προβλήματα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε πρόβλημα με τις θήκες κάντε την ερώτηση στα αξεσουάρ. Η γνήσια της samsung δεν δημιουργεί πρόβλημα, την έχω εγώ. Όσοι έχετε πρόβλημα κατά την στιγμή της συνομιλίας πατήστε το αριστερό πλήκτρο και δοκιμάστε να απενεργοποιήσετε το noise reduction.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι τελειως καινουργιος σε android....εδω και τρια χρονια ημουν με iphone και τωρα πηρα το iphone 4s μεσα σε ενα μηνα αλλαξα 6 συσκευες κιτρινες οθονες χαλασμενη δονηση πιξελ καμμενα βαρεθηκα και το εδωσα και το τελευταιο πισω και πηρα το samsung galaxy s2...ελπιζω να εκανα σωστα απλα θα χρειαστω μια βοηθεια εμενα εχει την εκδοση android 2.3.4 γινεται να αναβαθμισω καπωσ η να το αφησω προσ το παρον ωσ εχει?
sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι τελειως καινουργιος σε android....εδω και τρια χρονια ημουν με iphone και τωρα πηρα το iphone 4s μεσα σε ενα μηνα αλλαξα 6 συσκευες κιτρινες οθονες χαλασμενη δονηση πιξελ καμμενα βαρεθηκα και το εδωσα και το τελευταιο πισω και πηρα το samsung galaxy s2...ελπιζω να εκανα σωστα απλα θα χρειαστω μια βοηθεια εμενα εχει την εκδοση android 2.3.4 γινεται να αναβαθμισω καπωσ η να το αφησω προσ το παρον ωσ εχει?

 

Κατέβασε το Kies σύνδεσε το κινητό και δες αν θα σου βγάλει διαθέσιμη αναβάθμιση. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι αλλά θα πρέπει να κάνεις root το κινητό σου! Αν δεν το έχεις κάνει ήδη σου προτείνω να διαβάσεις αυτά...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις>πληροφοριες σχετικα νε το τηλεφωνο>ενημερωση λογισμικου και το κανεις μεσω wifi.
Link to comment
Share on other sites

ποια εκδοση τρεχει τωρα επισημα???? εχω την 2.3.4 (και οταν παω για αναβαθμιση δεν βγαζει καινουργια ) κολλητος εχει επισημα την 2,3,5 (απο 2.3.3 του πηγε στη 5 )
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα φορουμιτες και Χρονια Πολλα !!

 

Μολις πηρα και γω το Χριστουγεννιατικο μου 'δωρο', εκανα συνδεση και το πηρα γυρω στα 300ευρω.

Λεπτο κομψο ελαφρυ..αψογο γενικα..

Μολις το ανοιξα ητανε στα γερμανικα και αργησα λιγο να βρω απο που αλλαζει η γλωσσα ενω το εγχειριδιο ητανε κι αυτο μονο στα γερμανικα ! Ενταξει δε νομιζω να το χρειαστω αλλα μου εκανε εντυπωση που δεν ειχε εστω ενα στα αγγλικα !

Αποτι βλεπω ειναι στην 2.3.3 version θα αλλαξει μονη της η θα πρεπει να κανω κατι εγω?

 

Μπηκα στο youtube και ειδα ορισμενα βιντεακια, και με προβληματισε λιγο η αναλυση, τα χρωματα γενικα, σαν να μου φανηκε να εχει καποιες σκιες καπου πρασινιζει λιγο την εικονα του βιντεο και τετοια, μηπως θα πρεπει να κανω καποια ανανεωση/αλλγη στις ρυθμισεις ? καποιο update?

Επισης αυτο που δυναμωνει/χαμηλωνει απο μονη της η ενταση του φωτος/brightness ειναι λογω του οτι ειναι χαμηλη η μπαταρια? η χρειαζεται καποια ρυθμιση ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φορουμιτες και Χρονια Πολλα !!

 

Μολις πηρα και γω το Χριστουγεννιατικο μου 'δωρο', εκανα συνδεση και το πηρα γυρω στα 300ευρω.

Λεπτο κομψο ελαφρυ..αψογο γενικα..

Μολις το ανοιξα ητανε στα γερμανικα και αργησα λιγο να βρω απο που αλλαζει η γλωσσα ενω το εγχειριδιο ητανε κι αυτο μονο στα γερμανικα ! Ενταξει δε νομιζω να το χρειαστω αλλα μου εκανε εντυπωση που δεν ειχε εστω ενα στα αγγλικα !

Αποτι βλεπω ειναι στην 2.3.3 version θα αλλαξει μονη της η θα πρεπει να κανω κατι εγω?

 

Μπηκα στο youtube και ειδα ορισμενα βιντεακια, και με προβληματισε λιγο η αναλυση, τα χρωματα γενικα, σαν να μου φανηκε να εχει καποιες σκιες καπου πρασινιζει λιγο την εικονα του βιντεο και τετοια, μηπως θα πρεπει να κανω καποια ανανεωση/αλλγη στις ρυθμισεις ? καποιο update?

Επισης αυτο που δυναμωνει/χαμηλωνει απο μονη της η ενταση του φωτος/brightness ειναι λογω του οτι ειναι χαμηλη η μπαταρια? η χρειαζεται καποια ρυθμιση ?

 

Καλωσόρισες φίλε μου!!:)

 

Για αναβάθμιση που ρωτάς πρέπει να κατεβάσεις το KIES από εδώ

http://www.samsung.com/gr/support/mobilesoftwaremanual/mobilesoftwaremanual.do?page=MOBILE.SOFTWARE.MANUAL

 

Είναι το "επίσημο" πρόγραμμα της Samsung για αναβαθμίσεις- back up κτλ..

 

Μετά την περήγηση σου στο φόρουμ και αν θελήσεις να πειραματιστείς περαιτέρω θα δεις αυτό που έχουμε ήδη δει οι περισσότεροι εδώ μέσα.. Το KIES είναι απαράδεκτο και αν όχι όλοι, η πλειοψηφία προτιμάει να περνάει/φλασαρει ρομ απο ένα άλλο πρόγραμμα, το ODIN..

 

Μην πας ακόμα εκεί παντως.. Κατέβασε το KIES που το χρειάζεσαι έτσι και αλλιώς για τους drivers και βλέπεις στην πορεία πόσο θα πειραματιστείς :)

 

Η ιστορία με τα χρώματα που περιγράφεις είναι λίγο πολύ γνωστή σε όσους έχουν κινητό με amoled οθόνες (και τους κατόχους του sgs2 δηλαδή).. Έτσι είναι η οθόνη..

Τώρα αν θα μπορουσες να ανεβάσεις κάποιο screenshot θα βοηθούσε να καταλάβουμε τι ακριβώς εννοείς..

 

Για να παρεις ένα screenshot πατησε ταυτόχρονα το home button (το κεντρικό πλήκτρο κάτω απο την οθόνη σου) και το power button (το κουμπί με το οποίο ανοίγεις - κλείνεις τη συσκευή σου)

 

Όσο για τη φωτεινότητα πήγαινε Ρυθμίσεις - Οθόνη - Φωτεινότητα, ξετίκαρε το Αυτόματη Φωτεινοτητα και βάλε την μπάρα όπου νομίζεις ότι είναι καλύτερα..

Έχε υπόψη σου ότι οσο πιο "σκοτεινή" η οθόνη τόσο καλύτερα για τη μπαταρία σου :ninja:

 

Διάβασε αν δεν έχεις διαβάσει ήδη και τον οδηγό για νέους χρήστες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3679544#post3679544

και ρίξε μια ματιά και στα υπόλοιπα θέματα αν/όποτε μπορείς :D

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πως βαζουνε τα screenshots.. παντως αυτη εδω που τραβηξα απο το κινητο σε κλειστο χωρο το βραδυ με φλας, την ανεβασα στο photobucket, εδω

http://i152.photobucket.com/albums/s187/giwrgos21r/2011-12-25221729.jpg

δεν ειναι αρκετα ζοφη και μπλε ? ασε που ειναι 3,3mb !!!

 

Κατεβασα το κιες στον υπολογιστη αλλα θα περιμενω να αδειασει η μπαταρια να την ξαναγεμισω και μετα να κανω την αναβαθμιση που βρηκε.. Τωρα λεει οτι εχω την PDA:KI4 / PHONE:KI1 / CSC:KH1(DBT) και θα με παει στην ΚΕ2 phone KDJ.

 

Aυτα με τα root τωρα δεν τα πολυκαταλαβαινω πως γινονται κλπ, μην παθουμε καμια στραβη και κολλησει το κινητο οπως επαθα πριν 2-3 χρονια με το htc magic !

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο καλητερος τροπος φορτισης του gs2 να το φορτισεις στο 50 % οπως ειναι απο το εργοστασιο η να το ανοιξεις να αφησεις να πεσει η μπαταρια να σβησει και τοτε να το φορτισεις ετσι ωστε να κανει ενα ολοκληρο κυκλο???
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο καλητερος τροπος φορτισης του gs2 να το φορτισεις στο 50 % οπως ειναι απο το εργοστασιο η να το ανοιξεις να αφησεις να πεσει η μπαταρια να σβησει και τοτε να το φορτισεις ετσι ωστε να κανει ενα ολοκληρο κυκλο???

 

Το 2!!!!!δεν χρειαζεται να σβησει το τηλ. αλλα να ξεφωρτισει τελειως κ να του κανεις μια πληρης φορτιση σβηστο.

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το 2!!!!!δεν χρειαζεται να σβησει το τηλ. αλλα να ξεφωρτισει τελειως κ να του κανεις μια πληρης φορτιση σβηστο.

 

Ούτε αυτό χρειάζεται.

 

Το φορτίζεις ως έχει μέχρι να γεμίσει και μετά "παίζεις" κανονικά. Σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει σε αυτές τις συσκευές η λογική των πλήρων αποφορτίσεων/πολύωρων φορτίσεων. Και ενδείκνυται να μην αφήνουμε τη μπαταρία να πέφτει κάτω του 10% όσο αυτό είναι εφικτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πως βαζουνε τα screenshots.. παντως αυτη εδω που τραβηξα απο το κινητο σε κλειστο χωρο το βραδυ με φλας, την ανεβασα στο photobucket, εδω

http://i152.photobucket.com/albums/s187/giwrgos21r/2011-12-25221729.jpg

δεν ειναι αρκετα ζοφη και μπλε ? ασε που ειναι 3,3mb !!!

 

Κατεβασα το κιες στον υπολογιστη αλλα θα περιμενω να αδειασει η μπαταρια να την ξαναγεμισω και μετα να κανω την αναβαθμιση που βρηκε.. Τωρα λεει οτι εχω την PDA:KI4 / PHONE:KI1 / CSC:KH1(DBT) και θα με παει στην ΚΕ2 phone KDJ.

 

Aυτα με τα root τωρα δεν τα πολυκαταλαβαινω πως γινονται κλπ, μην παθουμε καμια στραβη και κολλησει το κινητο οπως επαθα πριν 2-3 χρονια με το htc magic !

 

Παντως φιλε soll_ballads ακομα και στα screenshot που τραβηξα, τα ανεβασα στον υπολογιστη και φαινονται πολυ καλυτερα αποτι στην gallery του κινητου μου. Ειναι γενικα ολες οι οθονες με αυτο το προβλημα η κατι παιζει με το δικο μου ? Δηλαδη και σε σας η εικονα ειναι με χιονακι και θολουρες ?

Link to comment
Share on other sites

ωραια δηλαδη οταν το παρω δεν θα το ανοιξω θα το αφησω να φορτισει κανα 8 ωρο η λιγοτερο?

 

Θα το ανοίξεις για να τελειώσεις την μπαταρία που έχει και μετά πληρης φόρτιση με κλειστό κινητό.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ωραια δηλαδη οταν το παρω δεν θα το ανοιξω θα το αφησω να φορτισει κανα 8 ωρο η λιγοτερο?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3919277#post3919277

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...