Jump to content

Galaxy S II : Οδηγός για νέους χρήστες


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Έχω κανένα χρόνο το galaxy s2. Και σκέφτομαι να του κάνω root τώρα και να του αλλάξω rom. Διάβασα όλους τους οδηγούς γιατί δεν είχα ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα ποτέ και έχω μερικές απορίες. Καταρχάς στο κιες έχω τις πληροφορίες για την εκδοση : PDA: KI4 / PHONE KI1/ CSC: KI2. Σκεφτόμουν να κάνω root χρησιμοποιώντας τον δεύτερο τρόπο που αναφέρεται εδώ δηλαδη CFroot χρησιμοποιώντας το αρχείο CF-Root-SGS2_XW_NEE_KI4-v4.1-CWM4.zip. Θα ήταν το σωστό? η έκδοση kernel του δικού μου είναι ...XWKI4. Μετά αν κάποια στιγμή ήθελα να επιστρέψω στην αρχική κατάσταση θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω πάλι το Odin και να κατεβάσω οποιοδήποτε firmware απο το επίσημο site της samsung? ¨εχω και άλλες απορίες αλλά σιγά σιγά. Σόρρυ αν ρώτησα κάτι που αναφέρεται αλλά θέλω να σιγουρευτώ. :D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Έχω κανένα χρόνο το galaxy s2. Και σκέφτομαι να του κάνω root τώρα και να του αλλάξω rom. Διάβασα όλους τους οδηγούς γιατί δεν είχα ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα ποτέ και έχω μερικές απορίες. Καταρχάς στο κιες έχω τις πληροφορίες για την εκδοση : PDA: KI4 / PHONE KI1/ CSC: KI2. Σκεφτόμουν να κάνω root χρησιμοποιώντας τον δεύτερο τρόπο που αναφέρεται εδώ δηλαδη CFroot χρησιμοποιώντας το αρχείο CF-Root-SGS2_XW_NEE_KI4-v4.1-CWM4.zip. Θα ήταν το σωστό? η έκδοση kernel του δικού μου είναι ...XWKI4. Μετά αν κάποια στιγμή ήθελα να επιστρέψω στην αρχική κατάσταση θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω πάλι το Odin και να κατεβάσω οποιοδήποτε firmware απο το επίσημο site της samsung? ¨εχω και άλλες απορίες αλλά σιγά σιγά. Σόρρυ αν ρώτησα κάτι που αναφέρεται αλλά θέλω να σιγουρευτώ. :D

 

Ναι στο πρώτο, ναι και στο δεύτερο.

Απλά να ξέρεις ότι θα έχεις τρίγωνο όταν θ ανοίγεις το τηλ, το οποίο βέβαια αφαιρείται :)

 

Το απεκατέστησα αλλά θα το ξανακάνω!

Το κινητό το πήρα μεταχειρισμένο και γράφει

Έκδοση Android: 4.0.3

Έκδοση βασικού φάσματος: Ι9100xxlps

Έκδοση Kernel: 3.0.15-I9100xxlps-cl294511se.infra@sep-68#3

Αριθμός κατασκευής: omega v9.0-xwlp4

 

Ούφ έχω πελαγώσει, είχα συνηθίσει το itunes που το συνδέεις και τέλος. Και τώρα μου έχουν σπάσει τα νεύρα...

 

Στο λέω για να μην παιδεύεσαι. Σταμάτα να χρησιμοποιείς το kies γιατί σε βλέπω να ξαναγυρνάς στο iPhone με τη χειρότερη γνώμη για το s2, πράγμα που δεν ισχύει ;)

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω κανένα χρόνο το galaxy s2. Και σκέφτομαι να του κάνω root τώρα και να του αλλάξω rom. Διάβασα όλους τους οδηγούς γιατί δεν είχα ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα ποτέ και έχω μερικές απορίες. Καταρχάς στο κιες έχω τις πληροφορίες για την εκδοση : PDA: KI4 / PHONE KI1/ CSC: KI2. Σκεφτόμουν να κάνω root χρησιμοποιώντας τον δεύτερο τρόπο που αναφέρεται εδώ δηλαδη CFroot χρησιμοποιώντας το αρχείο CF-Root-SGS2_XW_NEE_KI4-v4.1-CWM4.zip. Θα ήταν το σωστό? η έκδοση kernel του δικού μου είναι ...XWKI4. Μετά αν κάποια στιγμή ήθελα να επιστρέψω στην αρχική κατάσταση θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω πάλι το Odin και να κατεβάσω οποιοδήποτε firmware απο το επίσημο site της samsung? ¨εχω και άλλες απορίες αλλά σιγά σιγά. Σόρρυ αν ρώτησα κάτι που αναφέρεται αλλά θέλω να σιγουρευτώ. :D

 

Ναι, μπορείς απλά να φλασάρεις ένα από τα επίσημα firmware από την πρώτη σελίδα του θέματος με τα με τα επίσημα firmwares. Το KI4 που έχεις τώρα, υπάρχει κι αυτό, φυσικά. Αλλά να ξέρεις, "επίσημο site της samsung" που να δίνει firmwares ΔΕΝ υπάρχει. Αν εννοείς το samfirmware ή sammobiles, δεν ανήκουν στη Samsung και δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με την εταιρεία.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Στο Desire που ειχα οι επαφες με syn. επερναν φωτογραφιες απο το facebook.Στο S2 δεν γινεται αυτο?

Εχω βαλει το facebook σε συνχρονισμο κανω update αλλα δεν αλλαζει τιποτα!!!!Μοιπος φταιει οτι τις επαφες τις εκανα import απο την google!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολύ. Ναι εννοούσα το site που έχετε δώσει (αρχικά νόμιζα ότι τα έδινε η samsung). Σκέφτομαι να βάλω το lp7 το Ισπανικό. Αλλά με τις ρυθμίσεις του δικτύου (μμς ιντερνετ κτλ) όλα λειτουργούν οκ αλλά πρέπει να τις βάλω χειροκίνητα? Η έχετε να προτείνετε καλύτερα να βάλω κανένα custom? Και μια τελευταία ερώτηση για να μη χάσω ότι προγράμματα κτλπ έχω σε περίπτωση που θα βάλω το ισπανικό official, να το κάνω root καλύτερα και να χρησιμοποιήσω το recovery + το titanium backup ή υπάρχει τρόπος για καλό backup unrooted? thanks!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Στο Desire που ειχα οι επαφες με syn. επερναν φωτογραφιες απο το facebook.Στο S2 δεν γινεται αυτο?

Εχω βαλει το facebook σε συνχρονισμο κανω update αλλα δεν αλλαζει τιποτα!!!!Μοιπος φταιει οτι τις επαφες τις εκανα import απο την google!!

 

To πετυχα τελικα μα αυτην την εφαρμογη SyncMyPix και ολα οκ:)

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολύ. Ναι εννοούσα το site που έχετε δώσει (αρχικά νόμιζα ότι τα έδινε η samsung). Σκέφτομαι να βάλω το lp7 το Ισπανικό. Αλλά με τις ρυθμίσεις του δικτύου (μμς ιντερνετ κτλ) όλα λειτουργούν οκ αλλά πρέπει να τις βάλω χειροκίνητα? Η έχετε να προτείνετε καλύτερα να βάλω κανένα custom? Και μια τελευταία ερώτηση για να μη χάσω ότι προγράμματα κτλπ έχω σε περίπτωση που θα βάλω το ισπανικό official, να το κάνω root καλύτερα και να χρησιμοποιήσω το recovery + το titanium backup ή υπάρχει τρόπος για καλό backup unrooted? thanks!

 

Το αν θα βάλεις custom rom ή όχι δεν ειναι τι σου προτείνουμε, είναι δικό σου θέμα.

Για το να βάλεις κάποιο επίσημο τώρα, μέσα στη βδομάδα αυτή, θεού και samsung hellas θέλοντος, μάλλον θα χουμε την ελληνική ics, οπότε δεν περιμένεις 3-4 μέρες?

Για το τελευταίο που ρωτάς το να μη χάσεις εφαρμογές, μόνο με root είναι δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Οκ.. Ευχαριστώ.. τελικά τα κατάφερα και το έκανα και root. Και πέρασα και μια custom δοκιμαστικά. Μπερδεύτηκα όμως έκανα restore από το recovery και όχι από titanium και ξαναγύρισα στην παλιά μου ρομ. :P

thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους,

 

Ηθελα να ρωτήσω ποιος ειναι ο ευκολότερος τρφόπος να γίνει root το s2,γίνεται μόνο μέσω odin και σύνδεση με pc?

Υπαρχει στο play store μια εφαρμογή odin,μήπως βοηθάει να γίνει ota?

Θα ήμουν ευγνώμων εάν κάποιο έμπειρο μέλος αναλάμβανε να μου το κάνει root και να μου περάσει μια custom rom(εννοείται με αμοιβή)γιατί μαλλον κάτι κάνω πατάτα και δεν θέλα να του δημιουργήσω πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους,

 

Ηθελα να ρωτήσω ποιος ειναι ο ευκολότερος τρφόπος να γίνει root το s2,γίνεται μόνο μέσω odin και σύνδεση με pc?

Υπαρχει στο play store μια εφαρμογή odin,μήπως βοηθάει να γίνει ota?

Θα ήμουν ευγνώμων εάν κάποιο έμπειρο μέλος αναλάμβανε να μου το κάνει root και να μου περάσει μια custom rom(εννοείται με αμοιβή)γιατί μαλλον κάτι κάνω πατάτα και δεν θέλα να του δημιουργήσω πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ

 

Δεν είναι κάτι δύσκολο για να προσλάβεις άλλον να στο κάνει :p

Όλους τους αγχώνει την πρώτη φορά, αλλά να ξέρεις ότι αν το κάνεις μόνος σου θα το ευχαριστηθείς περισσότερο :D

Link to comment
Share on other sites

Έχει υποθεί πολλές φορές σε πολλά θέματα. Ας το πούμε όμως άλλη μία φορά. Ρυθμίσεις> Απόρρητο> Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Μετά από αυτό το κινητό θα επανέλθει στην κατάσταση που ήταν όταν το αγόρασες οπότε πάρε τα απαραίτητα backup.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Σημερα το πρωι το Galaxy S2 μου ξεκινησε να μιλαει :wacko: δηλαδη με γυναικεια φωνη ανακοινωνει τα νεα μηνυματα κλησεις ακομη και το ξυπνητηρι! Πως γινεται να το απενεργοποιησω? Note:δεν το εκανε αυτο πιο πριν.Ξεκινησε σημερα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Σημερα το πρωι το Galaxy S2 μου ξεκινησε να μιλαει :wacko: δηλαδη με γυναικεια φωνη ανακοινωνει τα νεα μηνυματα κλησεις ακομη και το ξυπνητηρι! Πως γινεται να το απενεργοποιησω? Note:δεν το εκανε αυτο πιο πριν.Ξεκινησε σημερα!

 

Για κοιταξε menu>settings>voice input and output>text-to-speech settings>driving mode, και ξετικαρε το driving mode

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας, μια βοήθεια..

 

Το τελευταίο διαστημα , το S II μου, παρουσιάζει το εξής περίεργο:

σε ανυποπτες φάσεις ανάβει η οθόνη από μόνη της, για 1-2 sec, το επαναλαμβάνει αυτό μερικές φορές και σταματάει

μετά από λίγο μπορει να το ξανακάνει..

Ειναι κάποιες μερες (ασχετες..) που δεν το κανει καθόλου..

Εχω φάει τα λυσσακά μου να βρω τι ειναι..

περιμενα οτι θα το σταματήσει μετά την αναβάθμιση σε ICS αλλά δεν...

(root δεν το εχω καμει..)

 

Για πείτε , καμιά ιδέα.. γιατί εχω στερέψει.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, μια βοήθεια..

 

Το τελευταίο διαστημα , το S II μου, παρουσιάζει το εξής περίεργο:

σε ανυποπτες φάσεις ανάβει η οθόνη από μόνη της, για 1-2 sec, το επαναλαμβάνει αυτό μερικές φορές και σταματάει

μετά από λίγο μπορει να το ξανακάνει..

Ειναι κάποιες μερες (ασχετες..) που δεν το κανει καθόλου..

Εχω φάει τα λυσσακά μου να βρω τι ειναι..

περιμενα οτι θα το σταματήσει μετά την αναβάθμιση σε ICS αλλά δεν...

(root δεν το εχω καμει..)

 

Για πείτε , καμιά ιδέα.. γιατί εχω στερέψει.. :rolleyes:

 

Συνηθως καποια εφαρμογη την ξυπναει... Τωρα πως την βρισκεις, ειχαν γραψει παλια καποιοι με καποια εφαρμογη που παρακολουθεις το συστημα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εχω περασει την επισημη ics LP7 και οταν παω να στειλω sms στα Ελληνικα,μου στελνει μονο με 60 χαρακτηρες αντι για 160.Υπαρχει καποια ρυθμιση που κανω για να το αλλαξω η πρεπει να κατεβασω καποια εφαρμογη οπως το gosms?Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μηνύματα-ρυθμίσεις-εισαγωγή λειτουργίας-αυτόματο

 

Στο αυτοματο ειναι αλλα κ παλι 60 χαρακτηρες μου βγαζει στα ελληνικα...

Link to comment
Share on other sites

Στο αυτοματο ειναι αλλα κ παλι 60 χαρακτηρες μου βγαζει στα ελληνικα...

Για δοκιμασε ... μηνύματα-ρυθμίσεις-λειτουργία εισαγωγής και να βάλεις Αλφάβητο gsm

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε ... μηνύματα-ρυθμίσεις-λειτουργία εισαγωγής και να βάλεις Αλφάβητο gsm

 

Οκ,λειτουργει μια χαρα,ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα παιδια.πηρα το γαλαξια μου μολις πριν μια ωρα.και εχω το εξης προβλημα.ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια cosmote internet day pass χωρις να κανω κατι.ευτυχως επειδη ηταν η πρωτη φορα δεν χρεωθηκα.τρεχει καποια εφαρμογη στο backround που πρεπει να κλεισω γτ θα με χρεωνει αν ενεργοποιειται αυτόματα.ευχαριστω πολυ. Edited by drstavros
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.πηρα το γαλαξια μου μολις πριν μια ωρα.και εχω το εξης προβλημα.ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια cosmote internet day pass χωρις να κανω κατι.ευτυχως επειδη ηταν η πρωτη φορα δεν χρεωθηκα.τρεχει καποια εφαρμογη στο backround που πρεπει να κλεισω γτ θα με χρεωνει αν ενεργοποιειται αυτόματα.ευχαριστω πολυ.

δοκίμασε

Ρυθμίσεις/περισσότερα/Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας/ξετικάρεις το χρήση δεδομένων

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χτεσινος κατοχος του 2ου γαλαξια και ειμαι σε φαση γνωριμιας μαζι του. Μια πρωτη απορια: Υπαρχει δυνατοτητα να μη "παιζει" το φοντο απο πισω που οριζω, οταν ταυτοχρονα αλλαζω σελιδες home στην οθονη του κινητου; Μου δινει αισθηση μιας ζαλαδας πραγματικα! :lol: Εχω ψαξει, δεν βρηκα κατι...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...