Jump to content

Galaxy S II : Πλήρης οδηγός για Root


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο το triangle away προγραμμα απλα το εγκαθιστας στο rooted κινητο και το τρεχεις και ολα καλα βγαζει το τριγωνο χωρις να χρειαστει να του περασεις αλλη rom?

Επισης απο τη στιγμη που θα το τρεξεις και βγαλει το τριγωνο πρεπει να ειναι μονιμα εγκατεστημενο στο κινητο ή μπορεις να το απεγκαταστησεις?

Μπορείς να το απεγκαταστήσεις αν θελεις .......αλλά γιατί να το κάνεις ????

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τοσο απλο ειναι?

Δηλαδη απλα εγκαθιστας το προγραμμα πατας reset flash switch και τελος????

 

Οποτε το κανεις ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ μετα απο το root με unsecure rom και μετα ΔΕΝ χρειαζεται καθολου το προγραμμα αυτο σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Τοσο απλο ειναι?

Δηλαδη απλα εγκαθιστας το προγραμμα πατας reset flash switch και τελος????

 

Οποτε το κανεις ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ μετα απο το root με unsecure rom και μετα ΔΕΝ χρειαζεται καθολου το προγραμμα αυτο σωστα?

 

Ακριβως.. Και αν ποτε χρειαστεις service, περνας την ελληνικη official με odin και εισαι stock με counter στο 0.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ελληνικες και ξενες rom's?

 

Δηλαδη παιζει να περασεις μια rom που ειναι ΜΟΝΟ ξενη και δεν εχει ελληνικα γιατι δεν εχω διαβασει κατι τετοιο στα ξενα φορουμς και πιστευω οτι η γλωσσα του μενου του καθε android δεν ειναι στη rom....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ελληνικες και ξενες rom's?

 

Δηλαδη παιζει να περασεις μια rom που ειναι ΜΟΝΟ ξενη και δεν εχει ελληνικα γιατι δεν εχω διαβασει κατι τετοιο στα ξενα φορουμς και πιστευω οτι η γλωσσα του μενου του καθε android δεν ειναι στη rom....

 

Πλέον οποιαδήποτε rom περιέχει Ελληνικά παντού.. πολύ σπάνια να μην βρεις.. Εγώ αναφέρομε στη rom που λογικά θα έχει κυκλοφορήσει για Ελλάδα, προκειμένου να μην το καταλάβουν στο service και το βγάλουν εκτός εγγύησης.. π.χ. δεν μπορείς να έχεις αγοράσει το κινητό από πλαίσιο με την 4.0.3 E ελληνική "I9100XWLP7" και να συμβεί κάτι και να το στείλεις για service με 4.0.4 Nordic "I9100XWLPX ή Pulse 2.1.. Λογικό θα είναι να σε έχουν εκτός εγγύησης.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Μετά το root, αποφάσισα να δοκιμάσω και μια εναλλακτική ROM (cm10) στο S2 μου..

 

Έκανα root με τον πρώτο τρόπο, χωρίς τριγωνάκια κλπ, επειδή ως παιδί των windows δεν έχω καταλάβει πλήρως το θέμα με τους kernels κλπ, περνώντας το cwm.zip και τρέχοντάς του άλλαξα και τον kernel; Αν περάσω τώρα έτσι όπως είναι το κινητό το zip με την ROM και το τρέξω θα αλλάξει και ο kernel; Συμπεριλαμβάνεται δηλαδή μαζί με την ROM στο zip;

 

Ρωτάω, γιατί στις οδηγίες εγκατάστασης της CM10 στο xda λέει στην αρχή:

- Make sure you're NOT RUNNING A KERNEL WITH THE MMC-SUPERBRICK-BUG. If you're unsure, flash this ClockworkMod-Recovery using Odin/Heimdall.

- Make sure you're running a proper working ClockworkMod-Recovery

 

Και μάλιστα το link που δίνει για το CWM είναι για παλαιότερη έκδοση από αυτήν που έτρεξα εγώ για το root. Μήπως φλασάροντας το cwm μέσω το Odin περνάει μαζί και άλλον kernel; Γιατί στα πρώτα σχόλια μετά τον οδηγό ανέφερε και ένας φίλος πως με τον πρώτο τρόπο το CWM είναι προσωρινό..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια και απο εμενα.....εκανα μολις root με τον πρωτο τροπο.θα ηθελα να μου πειτε εναν ασφαλη τροπο να περασω καποια jelly bean rom...κατα την γνωμη σας τη πιο καλη....ευχαριστω....
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια και απο εμενα.....εκανα μολις root με τον πρωτο τροπο.θα ηθελα να μου πειτε εναν ασφαλη τροπο να περασω καποια jelly bean rom...κατα την γνωμη σας τη πιο καλη....ευχαριστω....

 

Φαγαμε τον γαιδαρο.. στη ουρα θα μεινουνε? Νοεμβρη λενε θα βγει official, γνωμη μου ειναι να περιμενεις λιγο.. Ωστοσο, εχουν βγει παρα πολλες..

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω μια unoficiall μετα δε μπορω να κανω unroot και να περασω τη γνησια????αν εχεις καποιο τροπο να με βοηθησεις θα το εκτιμουσα....σου θυμιζω οτι εχω κανει root με τον πρωτο τροπο....ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω μια unoficiall μετα δε μπορω να κανω unroot και να περασω τη γνησια????αν εχεις καποιο τροπο να με βοηθησεις θα το εκτιμουσα....σου θυμιζω οτι εχω κανει root με τον πρωτο τροπο....ευχαριστω...

 

Φυσικά και μπορείς να πας σε στοκ κατάσταση όποτε θελήσεις , απλα περνώντας μια official rom με odin .

Διάβασε για τις custom rom που υπάρχουν και διάλεξε http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1204

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

παιδες μια ΒΟΗΘΕΙΑ..

 

εκανα το root το πρωτο που τρεχεις το CWM μεσα απο την sdcard και περνας το su μετα...

 

εγινα root ολα οκ...

 

αλλα μετα σκαλωνω με το πως περναω μονιμα το custom recovery?

 

μπορει καποιος να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

παιδες μια ΒΟΗΘΕΙΑ..

 

εκανα το root το πρωτο που τρεχεις το CWM μεσα απο την sdcard και περνας το su μετα...

 

εγινα root ολα οκ...

 

αλλα μετα σκαλωνω με το πως περναω μονιμα το custom recovery?

 

μπορει καποιος να βοηθησει?

 

Κατέβασε το ROM Manager απο το play και πέρνα το ClockworkMod Recovery

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα

Εχω κινητο samsung galaxy s2 GT-9100

Εκδοση Android 4.0.3

Eκδοση βασικου φασματος I9100XXXLPS

Εκδοση Kernel 3.0.15-I9100XWLP7-CL3340913

ddi@DELL134#3

Μετα την επανεκινηση λειτουργει το wi fi

Εχω την τελευταια εκδοση?

Παρακαλω μπορειται να με βοηθησετε

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το ROM Manager απο το play και πέρνα το ClockworkMod Recovery

 

αυτο το εκανα. οταν το ανοιξα δε ζητησε δικαιωματα super user.

μετα μεσα στο προγραμμα πηγα στην πανω πανω επιλογη που λεει για flash

μετα επελεξα την επιλογη που αναφερετε σε galaxys2 αλλα τζιφος...

προχωραει μια μπαρουλα και καπου στο τελειωμα κολαει....

Link to comment
Share on other sites

αυτο το εκανα. οταν το ανοιξα δε ζητησε δικαιωματα super user.

μετα μεσα στο προγραμμα πηγα στην πανω πανω επιλογη που λεει για flash

μετα επελεξα την επιλογη που αναφερετε σε galaxys2 αλλα τζιφος...

προχωραει μια μπαρουλα και καπου στο τελειωμα κολαει....

 

Σίγουρα είναι το τηλέφωνο root ??

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα κι απο εμενα.

Μετα απο ενα χρονο συμβιωσης με το sII αποφασισα να το κανω ρουτ.

 

Προσφατα εκανα ρουτ σε ενα galaxy tab7 με την εφαρμογη superoneclick και παρατηρησα στην περιγραφη οτι με την καινουρια εκδοση του προγραμματος γινεται ρουτ και στο sII.

 

Το εχει δοκιμασει κανεις?ισχυει κατι τετοιο μιας που η διαδικασια ειναι υπεραπλουστευμενη?

 

Αυτη την στιγμη τρεχω ics 4.0.4 official vodafone gr και ειμαι πολυ ενθουσιασμενος αλλα θελω πολυ να ξεφορτωθω της εφαρμογες της βονταφον και σαμσουνγκ γι αυτο και το ρουτ.

 

κανεις δεν το εχει δοκιμασει ρε παιδια?

 

Μηπως το εχω ποσταρει σε λαθος νημα?

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν το εχει δοκιμασει ρε παιδια?

Μηπως το εχω ποσταρει σε λαθος νημα?

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις με τον πρώτο τρόπο (Rachmat3); Γίνεται πανεύκολα αρκεί να έχεις εξωτερική SD στο κινητό σου, δυο αρχεία εγκαθιστάς (ένα στην εξωτερική SD κι άλλο ένα στη μνήμη της συσκευής), κάνεις 1-2 γρήγορα βήματα και είσαι root! :)

Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν το εχει δοκιμασει ρε παιδια?

 

Μηπως το εχω ποσταρει σε λαθος νημα?

για το σ2 εχει δυο τροπους για ροοτ,μεσω οντιν και μεσω 2 αρχειων,οπως σου απαντησε πιο πανω ο Μακης206.πιος ο λογως να αλαξεις κατι απλο.παντως προσωπικα εγω δεν δοικιμασα τον τροπο που ρωτας(superoneclick).

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμενα.

Μετα απο ενα χρονο συμβιωσης με το sII αποφασισα να το κανω ρουτ.

 

Προσφατα εκανα ρουτ σε ενα galaxy tab7 με την εφαρμογη superoneclick και παρατηρησα στην περιγραφη οτι με την καινουρια εκδοση του προγραμματος γινεται ρουτ και στο sII.

 

Το εχει δοκιμασει κανεις?ισχυει κατι τετοιο μιας που η διαδικασια ειναι υπεραπλουστευμενη?

 

Αυτη την στιγμη τρεχω ics 4.0.4 official vodafone gr και ειμαι πολυ ενθουσιασμενος αλλα θελω πολυ να ξεφορτωθω της εφαρμογες της βονταφον και σαμσουνγκ γι αυτο και το ρουτ.

 

Σόρρυ που άργησα να απαντήσω αλλά δεν είδα το μήνυμα εγκάιρως.

Το superoneclick ΔΕΝ δουλεύει... (εκτός αν βρεις insecure kernel). O οδηγός δε λέγεται τυχαία "πλήρης"... ;) Yπάρχουν κι άλλοι τρόποι, αλλά είναι πιο πολύπλοκοι. Ο οδηγός ανανεώνεται κάθε φορά που βγαίνει ο απλούστερος τρόπος... για να κάνουμε τη ζωή μας ευκολότερη :) Mάλιστα μόλις αφαίρεσα 2 βήματα από τη διαδικασία... root πια μόνο με 4 βήματα....

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να κανω root το κινητο της κοπελας μου και αντιμετοπιζω τα εξης προβληματα:

1) Με τη 2η μεθοδο του οδηγου, δεν υπαρχει εκδοση κερνελ με τον ιδιο αριθμο κατασκευης με το κινητο.

2) Με την 1η μεθοδο, οταν μπαινω σε recovery και παω να κανω update μου βγαζει σφαλμα οτι δεν αναγνωριζει την /sdcard.

Καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να κανω root το κινητο της κοπελας μου και αντιμετοπιζω τα εξης προβληματα:

1) Με τη 2η μεθοδο του οδηγου, δεν υπαρχει εκδοση κερνελ με τον ιδιο αριθμο κατασκευης με το κινητο.

2) Με την 1η μεθοδο, οταν μπαινω σε recovery και παω να κανω update μου βγαζει σφαλμα οτι δεν αναγνωριζει την /sdcard.

Καμια βοηθεια?

 

Μάλλον με την 1η μέθοδο θέλει format η sd .

Όσον αφορά τον δεύτερο τρόπο γράψε ποιος κερνελ ειναι μήπως βρούμε κάποια λύση

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου. Με το φορματ της καρτας δουλεψε μια χαρα. (Παρεπιπτοντως ισως ειναι και η πιο ευκολη διαδικασια με την οποια εχω κανει ροοτ:)). Της εβαλα και την omega και της αρεσε αρκετα μπορω να πω. :)

Καληνυχτα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι χθες το βραδυ που ειπα κι εγω να κανω τον χακερ εφαγα τα μουτρα μου μια χαρα, εκανα ρουτ στο galaxy s2 και προσπαθησα να εγκαταστησω την ομεγα ρομ του jelly bean με ολη την σειρα κατα την οποια την περιγραφει ο moderator ioathe στο σχετικο ποστ του( με backup nandroid, titanium, μπηκα απο clockwork recovery εκανα no full wipe κλπ κλπ), απ' οτι φαινεται ομως εκανα λαθος και κατεβασα το αρχειο της ρομ στην εσωτερικη sdcard του κινητου και οχι στην εξωτερικη microsd (να επαιξε αυτο το ρολο του?), και ενω ξεκινησε η εγκατασταση ωραια και καλα και πολλα υποσχομενη, ξαφνικα το κινητο εσβησε και απο εκεινη την στιγμη δεν αναβει με τιποτα, ουτε με το κεντρικο κουμπι ουτε με συνδιασμο πληκτρων ....καμμια ιδεα ετσι απο την πειρα σας τι γινεται σ' αυτην την περιπτωση τι μπορουμε να κανουμε? να σας πω μονο οτι μεχρι εκεινη την στιγμη το κινητο ειχε την επισημη ρομ ics 4.04 Edited by kast1727
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

@ kast1727 Δεν παίζει ρόλο που έβαλες την rom στην εσωτερική κάρτα αντί για την εξωτερική ,δεν εναι αυτός ο λόγος για οτι έπαθες .

Ήταν φορτισμένο το τηλέφωνο οταν προσπάθησες να περάσεις την rom (50% και πάνω ).?????

Βγάλε την μπαταρία για κάνα δεκάλεπτο και βαλτην ξανά βάζοντας το για φόρτιση .

Αν ο συνδυασμός των κουμπιών δεν δουλεύει (dowload mode ή recovery mode) τοτε δοκίμασε με usb jig μήπως και ανοίξει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

@ kast1727 Δεν παίζει ρόλο που έβαλες την rom στην εσωτερική κάρτα αντί για την εξωτερική ,δεν εναι αυτός ο λόγος για οτι έπαθες .

Ήταν φορτισμένο το τηλέφωνο οταν προσπάθησες να περάσεις την rom (50% και πάνω ).?????

Βγάλε την μπαταρία για κάνα δεκάλεπτο και βαλτην ξανά βάζοντας το για φόρτιση .

Αν ο συνδυασμός των κουμπιών δεν δουλεύει (dowload mode ή recovery mode) τοτε δοκίμασε με usb jig μήπως και ανοίξει .

το ειχα συνδεδεμενο με το usb καλωδιο στο pc και φορτιζε, εκεινη την ωρα νομιζω ηταν λιγο πιο κατω απο 50% αλλα φορτιζε ομως, το αλλο το jig πως το ειπες τι ειναι παλι αυτο?

samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...