Jump to content

Galaxy S II : Πλήρης οδηγός για Root


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το ειχα συνδεδεμενο με το usb καλωδιο στο pc και φορτιζε, εκεινη την ωρα νομιζω ηταν λιγο πιο κατω απο 50% αλλα φορτιζε ομως, το αλλο το jig πως το ειπες τι ειναι παλι αυτο?

http://www.ebay.com/itm/USB-Jig-Download-Mode-for-Samsung-Galaxy-S2-S-II-SII-/270803719271

Υπάρχει και αντίστοιχο θέμα για το jig εδώ στο Myphone http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309302

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οκ το παρηγγειλα ηδη στο play 247, 10 ευρω κανει, ε δεν θα κατσω να το φτιαχνω και μονος μου τωρα αυτο, και να δω τι θα καταφερω ενα μεγαλο ευχαριστω για την βοηθεια σου, και κοιτα να δεις συμπτωση στον κομο εκανα τα μπανια μου φετος εκει στα αρχαια, νασαι καλα πατριδαααααααα

samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό:

Βγάλε τη μπαταρία.

Κράτα πατημένα τα πλήκτρα για να μπεις σε download mode (όχι recovery) και ενώ τα έχεις πατημένα, βάλε τη μπαταρία.

Έτσι μπαίνει;

Αν ναι, ξαναφλασάρεις μια επίσημη με Odin.

Αν όχι... jig και βλέποντας και κάνοντας μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό:

Βγάλε τη μπαταρία.

Κράτα πατημένα τα πλήκτρα για να μπεις σε download mode (όχι recovery) και ενώ τα έχεις πατημένα, βάλε τη μπαταρία.

Έτσι μπαίνει;

Αν ναι, ξαναφλασάρεις μια επίσημη με Odin.

Αν όχι... jig και βλέποντας και κάνοντας μετά.

δοκιμασα ολους τους συνδιασμους πληκτρων + μπαταρια και δεν μπαινει, οπως και να εχει το πραγμα απο κι εμπρος να θεωρω σιγουρη την απωλεια ολων των δεδομενων μου?

samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα ολους τους συνδιασμους πληκτρων + μπαταρια και δεν μπαινει, οπως και να εχει το πραγμα απο κι εμπρος να θεωρω σιγουρη την απωλεια ολων των δεδομενων μου?

 

Αυτά που υπάρχουν στην εσωτερική μνήμη μάλλον ναι :(

Απο την εξωτερική sd δεν χάνεται κάτι.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που υπάρχουν στην εσωτερική μνήμη μάλλον ναι :(

Απο την εξωτερική sd δεν χάνεται κάτι.

γιατι ομως το επαθε αυτο ειναι κατι που μπορει να συμβει και συμβαινει συχνα η εγινε κατι λαθος? γιατι ειδα την εγκατασταση να προχωραει μεχρι το 50 % και εκει πια κολλησε ειπα αστο μπορει να θελει ωρα για να προχωρησει και μετα απο κανενα 10 λεπτο παρτο κατω ξερο, το τι δουλεμα εφαγα δε λεγεται αλλα δεν με νοιαζει αυτο πιο πολυ οτι ειναι πανακριβο και δεν εχω την πολυτελεια να ονειρευομαι καινουριο αυτης της κατηγοριας.

Οσον αφορα αυτο το jig τωρα υπαρχει περιπτωση να μην γινει και μ' αυτο τιποτα?

samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

γιατι ομως το επαθε αυτο ειναι κατι που μπορει να συμβει και συμβαινει συχνα η εγινε κατι λαθος? γιατι ειδα την εγκατασταση να προχωραει μεχρι το 50 % και εκει πια κολλησε ειπα αστο μπορει να θελει ωρα για να προχωρησει και μετα απο κανενα 10 λεπτο παρτο κατω ξερο, το τι δουλεμα εφαγα δε λεγεται αλλα δεν με νοιαζει αυτο πιο πολυ οτι ειναι πανακριβο και δεν εχω την πολυτελεια να ονειρευομαι καινουριο αυτης της κατηγοριας.

Οσον αφορα αυτο το jig τωρα υπαρχει περιπτωση να μην γινει και μ' αυτο τιποτα?

 

Υπάρχει βέβαια.

Αν βάλεις το Jig και δεν ανοίξει, θα πρέπει να το πας στο σέρβις.

Κατά πάσα πιθανότητα θα στο επισκευάσουν χωρίς χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βέβαια.

Αν βάλεις το Jig και δεν ανοίξει, θα πρέπει να το πας στο σέρβις.

Κατά πάσα πιθανότητα θα στο επισκευάσουν χωρίς χρέωση.

 

εχεις χρειαστει ποτε το σερβις της σαμσουνγκ να δεις τι θα πει ΕΜΠΕΙΡΙΑ ταλαιπωριας? να μην σου τυχει που λενε, χαλασε ενος φιλου το πρωτο galaxy s και ετυχε να παρακολουθησω την σειρα των γεγονοτων που ακολουθησαν γιατι νομιζω και διορθωσε με αν αεχει αλλαξει τωρα αυτο δεν εχει παρα μονο ενα σερβις για κινητα στην αθηνα αυτο στην πλατεια αμερικης αν θυμαμαι καλα

samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

εχεις χρειαστει ποτε το σερβις της σαμσουνγκ να δεις τι θα πει ΕΜΠΕΙΡΙΑ ταλαιπωριας? να μην σου τυχει που λενε, χαλασε ενος φιλου το πρωτο galaxy s και ετυχε να παρακολουθησω την σειρα των γεγονοτων που ακολουθησαν γιατι νομιζω και διορθωσε με αν αεχει αλλαξει τωρα αυτο δεν εχει παρα μονο ενα σερβις για κινητα στην αθηνα αυτο στην πλατεια αμερικης αν θυμαμαι καλα

 

Έχεις μείνει πίσω :)

To πας σε εξουσιοδοτημένο (οι περισσότεροι το πάνε στη smartec - χαιδάρι) και το έχεις πίσω σε χρόνο ρεκόρ.

Μέχρι και την ίδια μέρα έχω ακούσει παραλαβή.Αλλά 2-3 μέρες που είναι το σύνηθες, δε νομίζω ότι είναι υπερβολικός χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μείνει πίσω :)

To πας σε εξουσιοδοτημένο (οι περισσότεροι το πάνε στη smartec - χαιδάρι) και το έχεις πίσω σε χρόνο ρεκόρ.

Μέχρι και την ίδια μέρα έχω ακούσει παραλαβή.Αλλά 2-3 μέρες που είναι το σύνηθες, δε νομίζω ότι είναι υπερβολικός χρόνος.

Αν ειναι ετσι ενταξει φαινεται τους κυνηγησε ο κοσμος και βελτιωσαν το σερβις τους να σε ρωτησω ομως πια ειναι η καλυτερη ρομ jelly bean για να βαλει κανεις σε αυτο το τηλεφωνο η πιο καταλληλη που αναδεικνυει τα χαρισματα αυτου του κινητου για να το πω ετσι πιο απλα

Edited by kast1727
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γιναμε και root... και εφαρμογουλες που απαιτουν root και κανουν ακομα καλυτερο το τηλεφωνακι μας?
Link to comment
Share on other sites

γιναμε και root... και εφαρμογουλες που απαιτουν root και κανουν ακομα καλυτερο το τηλεφωνακι μας?

 

Διάβασε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=345784 ο @ elthis στην ''Βίβλος 2'' εχει μαζέψει κάποιες χρήσιμες εφαρμογές που χρειάζονται root .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, πέρασα την 4.0.4 LPY (ολλανδική) αλλά μόλις περνάω το αντίστοιχο root με cf kernel, μου βγάζει στην έκδοση android 4.0.3 και στον αριθμό κατασκευής .XWLP7 :blink: . Είναι νορμάλ αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Έχω διαβάσει όλο το άρθρο και δυστυχώς έχω μπερδευτεί με το ποια μέθοδο πρέπει να ακολουθήσω όπως και ποιο αρχείο πρέπει να κατεβάσω βάσει τον παρακάτω στοιχείων του κινητού μου. Τα στοιχεία του κινητού μου είναι τα εξής:

Έκδοση Android: 2.3.4

Έκδοση βασικού φάσματος: I9100XXKI1

Έκδοση Kernel: 2.6.35.7-I9100XWKI4-CL575468

root@DELL143 #2

Αριθμός κατασκευής: GINGERBREAD.XWKI4

 

Ευχαριστώ

letv one pro ( X800 ) Official US version + Greek

Doogee X5 Galicia

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Έχω διαβάσει όλο το άρθρο και δυστυχώς έχω μπερδευτεί με το ποια μέθοδο πρέπει να ακολουθήσω όπως και ποιο αρχείο πρέπει να κατεβάσω βάσει τον παρακάτω στοιχείων του κινητού μου. Τα στοιχεία του κινητού μου είναι τα εξής:

Έκδοση Android: 2.3.4

Έκδοση βασικού φάσματος: I9100XXKI1

Έκδοση Kernel: 2.6.35.7-I9100XWKI4-CL575468

root@DELL143 #2

Αριθμός κατασκευής: GINGERBREAD.XWKI4

Ευχαριστώ

 

Αφού βρίσκεσαι σε Gingerbread θα ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας θα ηθελα να με βοηθησεται:help::help:

εχω ενα galxy s2 που αρχικα ηταν στα 2,3,5 και του εβαλα αλλη ρομ τα jeally bean alla κολλαει θα ηθελα να επιστρεψω παλι πισω στα 2,3,5 αυτα που ειχα ηταν η τα v9 h ta v10 σε αυτο το σιτε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316681 αλλα μου λεει οτι δεν υπαρχουν

το κινητο πρει να το κανω ροοτ γιατι διαβασα οτι οταν αλαζεις ρομ χανεται το ροοτ αλλα ο αριθμος κατασκεης μου δεν αντοιστοιχει πουθενα insecure με τον αριθμο κατασκευης του τηλ τελειωνει σε XXLSJ

 

θα ηθελα λια βοηθεια :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα ηθελα να με βοηθησεται:help::help:

εχω ενα galxy s2 που αρχικα ηταν στα 2,3,5 και του εβαλα αλλη ρομ τα jeally bean alla κολλαει θα ηθελα να επιστρεψω παλι πισω στα 2,3,5 αυτα που ειχα ηταν η τα v9 h ta v10 σε αυτο το σιτε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316681 αλλα μου λεει οτι δεν υπαρχουν

το κινητο πρει να το κανω ροοτ γιατι διαβασα οτι οταν αλαζεις ρομ χανεται το ροοτ αλλα ο αριθμος κατασκεης μου δεν αντοιστοιχει πουθενα insecure με τον αριθμο κατασκευης του τηλ τελειωνει σε XXLSJ

 

θα ηθελα λια βοηθεια :cry::cry::cry:

 

Για να κάνεις root το firmware που εισαι τωρα 4.1.2 XXLSJ δες εδώ http://androidmuscle.com/how-to-root-samsung-galaxy-s2-on-android-4-1-2-xxlsj-tutorial/.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις root το firmware που εισαι τωρα 4.1.2 XXLSJ δες εδώ http://androidmuscle.com/how-to-root-samsung-galaxy-s2-on-android-4-1-2-xxlsj-tutorial/.

 

ta εκανα τα βηματα αλλα κατεβασα την εφαρμογη που σου λεει αν ειναι ροοτ μου ειπε οτι δεν ειναι

το ιδιο προβλημα το εχουν πολλοι <<το διαβασ απο τα σχολια>>

Link to comment
Share on other sites

ta εκανα τα βηματα αλλα κατεβασα την εφαρμογη που σου λεει αν ειναι ροοτ μου ειπε οτι δεν ειναι

το ιδιο προβλημα το εχουν πολλοι <<το διαβασ απο τα σχολια>>

 

βρηκα ενα βιντεο που ροοταρης 4.1.2 δουλευει σιγουρα το βιντεο ειναι στα ισπανικα αλλα ειναι αναλητικο http://www.youtube.com/watch?v=-VCEm0wNQ_s

Link to comment
Share on other sites

ta εκανα τα βηματα αλλα κατεβασα την εφαρμογη που σου λεει αν ειναι ροοτ μου ειπε οτι δεν ειναι

το ιδιο προβλημα το εχουν πολλοι <<το διαβασ απο τα σχολια>>

 

Προσπάθησε ξανά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/500/Clipboard02.png[/imgalign]Τι είναι root; Τέρμα ο μύθος του root, αναλυτική επεξήγηση από τον Tyxerakias[/member]

 

Να αναφέρω ότι υπάρχουν αρκετοί τρόποι για root, εδώ αναφέρω τους 2 πιο δημοφιλείς και άποψη μου τους πιο σταθερούς τρόπους για ice cream sandwich, και στη συνέχεια για gingerbread.

 

...

Τι εννοεις λεγοντας αυτο "(η εγκατάσταση του CWM είναι προσωρινή)" τι εννοεις προσωρινη?

Δηλαδη μετα το περασμα του με επομενη επανεκινηση του κινητου χανεις το cwm?

 

Και τι ακριβως κανει το cwm(clockwork mod) απλα προσθετει το προγραμμα titanium pro backup που μπορεις να κανεις υπερ-πληρες backup του κινητου σου ωστε οτι και να γινει μελλοντικα μπορεις να κανεις επαναφορα ΤΑ ΠΑΝΤΑ(ΜΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ) κατι σαν acronis true image ή norton ghost στον υπολογιστη?

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει καμια σχεση αυτο

https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.chainfire.mobileodin.pro&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImV1LmNoYWluZmlyZS5tb2JpbGVvZGluLnBybyJd

με το κλασικο προγραμμα odin που χρησιμοποιουμε στα pc για να περασουμε την οποια root rom?

Αν ναι τι?

 

Επισης το νεο odin 3.04 κανει και για παλιοτερα samsung ή μονο για το s3?

http://img834.imageshack.us/img834/7102/90123351.jpg

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει καμια σχεση αυτο

https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.chainfire.mobileodin.pro&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImV1LmNoYWluZmlyZS5tb2JpbGVvZGluLnBybyJd

με το κλασικο προγραμμα odin που χρησιμοποιουμε στα pc για να περασουμε την οποια root rom?

Αν ναι τι?

 

Επισης το νεο odin 3.04 κανει και για παλιοτερα samsung ή μονο για το s3?

αυτο εναι το γνωστο odin αναβαθμισμενο.οι πιο πολλοι ομως χρεισημοποιουμε την 1.85 εκδοση γιατι καπιοι ανεφεραν δεισλητουργιες

Edited by Tyxerakias
Αφαίρεση εικόνας
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις λεγοντας αυτο "(η εγκατάσταση του CWM είναι προσωρινή)" τι εννοεις προσωρινη?

Δηλαδη μετα το περασμα του με επομενη επανεκινηση του κινητου χανεις το cwm?

 

Και τι ακριβως κανει το cwm(clockwork mod) απλα προσθετει το προγραμμα titanium pro backup που μπορεις να κανεις υπερ-πληρες backup του κινητου σου ωστε οτι και να γινει μελλοντικα μπορεις να κανεις επαναφορα ΤΑ ΠΑΝΤΑ(ΜΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ) κατι σαν acronis true image ή norton ghost στον υπολογιστη?

 

Καμία σχέση το cwm με το titanium. To cwm είναι ένα recovery που επιτρέπει τη φόρτωση ανυπόγραφων αρχείων .zip στο σύστημα. Έτσι μπορείς να βάλεις modifications ή ολόκληρες roms. Το stock recovery του Android δεν το επιτρέπει αυτό. Προσωρινή θα πει προσωρινή, όπως υπέθεσες ;)

 

Παιδια εχει καμια σχεση αυτο

https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.chainfire.mobileodin.pro&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImV1LmNoYWluZmlyZS5tb2JpbGVvZGluLnBybyJd

με το κλασικο προγραμμα odin που χρησιμοποιουμε στα pc για να περασουμε την οποια root rom?

Αν ναι τι?

 

Επισης το νεο odin 3.04 κανει και για παλιοτερα samsung ή μονο για το s3?

 

Το mobile odin είναι το Odin για κινητά, από τον γνωστό Chainfire. Δε χρειάζεσαι pc δηλαδή.

 

Όσο για το νέο Odin σου απάντησε ο Σταύρος, είναι καλύτερο για το S3.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!σαν νεος και εγω στο rooting θελω να κανω καποιες ερωτησεις αν ειναι ευκολο

 

1.τι ειναι το kernal?και ποια η διαφορα αν αφησω αυτο που εχω η βαλω unofficial πχ CFRoot η καποιο αλλο που λετε με τον 2ρο τροπο

2.μετα το rooting θα μπορω να μπω play store και να κανω αναβαθμισεις στις εφαργμογες μου και πως μπορω να βρω εφαρμογες ''ετοιμες απο τον θειο'' που λεμε και στις κονσολες

3.οταν βαλω αλλο rom βαζω στην ουσια αλλο android βλεπω πχ jelly bean 4.2 που δεν εχει βγει για το s2 δηλαδη θα φοραω αυτο και οταν βγει το κανονικο μετα θα πρεπει να αλλαξω η δεν θα μπορω να κανω official update firmware επειδη εχω κανει rooting και εχω βαλει αλλο rom?

 

Ευχαριστω και ελπιζω να μην κουρασα με τις ερωτησεις μου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...