Jump to content

Galaxy S II : Πλήρης οδηγός για Root


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενα μικρο recap ( το ξερω σας κουρασα αλλα ειναι η αρχη)

1. ακολουθω τον οδηγο ((CFRoot)) του myphone στο 1ο ποστ

Γινεται ροοτ η συσκευη και ξανακανω τα πρωτα βηματα μεχρι το σημειο που λεει "Μόλις βγει η εικόνα λοιπόν πας στον υπολογιστή και ανοίγεις το Odin3 v1.85.exe."

ωστε αντι να βαλω το SGS2_XW_xxx_XXX-v5.4-CWM5.zip , να βαλω τον custom kernel που προτεινετε Siyah (καποιο λινκ υπαρχει?)

 

Σωστα ? ή το περασμα του Siyah μπορει να γινει πιο ευκολα?

 

Σωστά !!

Διάβασε εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1831271 προς τα κατω έχει λινκ για τον κερνελ .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή σήμερα θα rootάρω ένα νέο S2, θέλω την βοήθεια σου σχετικά με το brick....

 

Το κινητό φοράει 4.0.3 (LP7) και θα ακουλουθήσω το δεύτερο post του οδηγού για CF kernel & root.

 

Έπειτα αν μπω recovery για reset, 3 wipes κλπ για να περάσω μια rom με CF Kernel 4.0.4 XWLPU, υπάρχει κίνδυνος για brick???????

 

edit: Απαντώ μόνος μου: Μάλλον δεν θα έχω πρόβλημα αφού βάλω τον CF Kernel μέσω ODIN και αφού είναι 4.0.3 . Θα τρέξω το gotbrickbug για σιγουριά και αν είναι safe τότε θα κάνω τα 3 wipe / reset και flash την 4.0.4 XWLPU

Edited by STELSTEL

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος και θελω την βοηθειας....εκανα root το κινητο s2 και περασα την 4.1.3..ομως εβλεπα την μπαταρια να μειωνεται πολυ γρηγορα...θελησα μεσω του odin να περασω το αυθεντικο firmware 4.0.3 το οποιο μου εβγαλε pass αλλα το κινητο κολλαει στο σημα της samsung και δεν μπαινει μεσα...θελω την βοηθεια σας...ευχαριστω πολυ....
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος και θελω την βοηθειας....εκανα root το κινητο s2 και περασα την 4.1.3..ομως εβλεπα την μπαταρια να μειωνεται πολυ γρηγορα...θελησα μεσω του odin να περασω το αυθεντικο firmware 4.0.3 το οποιο μου εβγαλε pass αλλα το κινητο κολλαει στο σημα της samsung και δεν μπαινει μεσα...θελω την βοηθεια σας...ευχαριστω πολυ....

 

Δοκίμασε να μπεις σε recovery και κανε wipe /data factory .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου εξηγησεις ποιο αναλυτικα?σε ευχαριστω πολυ...το κιν κολλαει συνεχεια στο σημα...

 

m7xalis εισαι τρομερος....το εκανα και δουλεψε....ολα περιφημα...σε ευχαριστω πολυυ.....

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχθες αγορασα το gs2 και το εκανα root με το πρωτο post.αλλα οταν τρεχω μια εφαρμογη που θελει superuser λεει shell ελαβε δικαιωματα superuser και κολαει και συνεχεια βγαζει αφτο

 

εχω android 4.0.3

 

thnx

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχθες αγορασα το gs2 και το εκανα root με το πρωτο post.αλλα οταν τρεχω μια εφαρμογη που θελει superuser λεει shell ελαβε δικαιωματα superuser και κολαει και συνεχεια βγαζει αφτο

 

εχω android 4.0.3

 

thnx

 

Έχεις κάνει update στην εφαρμογή superuser, καθώς και στο su binary μέσα από τις ρυθμίσεις τις εφαρμογής;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω το κινητο ροοτ με τον οδηγο απο το 1ο ποστ και περασμενη τη 4.1.1 απο xda. Επειδη ομως θα πουλησω το κινητο θελω να το φερω σε εργοστασιακη κατασταση μπορειτε να μου πειτε πως θα το κανω ? Unroot και περασμα της τελευταιας official δλδ

 

Θενκς

HTC Desire HD <<<
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω το κινητο ροοτ με τον οδηγο απο το 1ο ποστ και περασμενη τη 4.1.1 απο xda. Επειδη ομως θα πουλησω το κινητο θελω να το φερω σε εργοστασιακη κατασταση μπορειτε να μου πειτε πως θα το κανω ? Unroot και περασμα της τελευταιας official δλδ

 

Θενκς

 

Στο ίδιο post είναι

Link to comment
Share on other sites

πως το κανω αυτο μεσω του super user fix???

 

Όχι, μέσα από τα settings της ίδιας της εφαρμογής. Και το update της εφαρμογής είναι στο play store, αν δεν έχεις το τελευταίο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο post είναι

ναι το ειδα φιλε μου αλλα απο που κατεβαζω την τελευταια official για το κινητο ? για να την περασω μεσω odin

HTC Desire HD <<<
Link to comment
Share on other sites

ναι το ειδα φιλε μου αλλα απο που κατεβαζω την τελευταια official για το κινητο ? για να την περασω μεσω odin

 

Απο εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

Αν δεν υπάρχει αυτη που θέλεις (δεν νομίζω)ψάξε εδώ http://www.sammobile.com/category/1-all-categories/

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε μου για τα λινκ ....αν βαλω 4.04 αντι για 4.03 που ειναι η ελληνικη δεν θα εχω θεμα ε ?

πχ. να βαλω αυτη ?XWLPT 4.0.4 Aγγλικό firmware

 

εχω vodafone

HTC Desire HD <<<
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε μου για τα λινκ ....αν βαλω 4.04 αντι για 4.03 που ειναι η ελληνικη δεν θα εχω θεμα ε ?

πχ. να βαλω αυτη ?XWLPT 4.0.4 Aγγλικό firmware

 

εχω vodafone

 

Α πο την στιγμή που δεν εχει βγει 4.0.4 επίσημη για vodafone Θα σου προτεινα να βάλεις την 4.0.3 που είναι και η ποιο καινούργια .

Ο λόγος ειναι οτι το παιδί που θα το πάρει να μπορεί αν θελει να παίρνει κανονικά τις αναβαθμίσεις με kies ή OTA και οχι να χρησιμοποιεί απαραίτητα το odin.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα λέμε σε λάθος thread..;)

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου για τα λινκ ....αν βαλω 4.04 αντι για 4.03 που ειναι η ελληνικη δεν θα εχω θεμα ε ?

πχ. να βαλω αυτη ?XWLPT 4.0.4 Aγγλικό firmware

εχω vodafone

 

Θα σου προτείνω τη Σκανδιναβική XWLPX που είναι η πιο πρόσφατη και που έχω αυτή τη στιγμή, την έβαλα μετά την Αγγλική η οποία ήταν επίσης πολύ καλή, με τη διαφορά ότι στη Σκανδιναβική παρατηρήθηκε από αρκετούς χρήστες ότι κατά στο σερφάρισμα ζεσταίνει λιγότερο το πίσω μέρος της συσκευής, κατά τ'άλλα σχεδόν ίδιες είναι.

 

Βρίσκεται κι αυτή στο πρώτο λινκ που σου επισύναψε ο φίλος m7ixalis εδώ:

 

XWLPX 4.0.4 Σκανδιναβικό firmware (κωδικός: samfirmware.com).

 

 

Μην ξεχάσεις αυτό μετά το φλασάρισμα με το Odin 1.85 ;)

 

 

Σημείωση: Μετά από κάθε αναβάθμιση συνιστάται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (factory reset).

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Tα παραπάνω αρχεία ΔΕΝ είναι συμβατά με το I9100G. Σιγουρευτείτε ότι έχετε το απλό I9100.

 

 

Ίσως το καλύτερο θα ήταν όμως αυτό που σου έγραψε ο m7ixalis ακριβώς από πάνω :)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτείνω τη Σκανδιναβική XWLPX που είναι η πιο πρόσφατη και που έχω αυτή τη στιγμή, την έβαλα μετά την Αγγλική η οποία ήταν επίσης πολύ καλή, με τη διαφορά ότι στη Σκανδιναβική παρατηρήθηκε από αρκετούς χρήστες ότι κατά στο σερφάρισμα ζεσταίνει λιγότερο το πίσω μέρος της συσκευής, κατά τ'άλλα σχεδόν ίδιες είναι.

 

Δεν έχουν απολύτως καμία διαφορά στο θέμα της υπερθέρμανσης.

Και γενικώς καμία διαφορά που θα καταλάβει ο χρήστης.

Καθαρά θέμα επιλογής είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν απολύτως καμία διαφορά στο θέμα της υπερθέρμανσης.

Και γενικώς καμία διαφορά που θα καταλάβει ο χρήστης.

Καθαρά θέμα επιλογής είναι.

 

Κι όμως είναι κάτι που είδα στη συσκευή μου προσωπικά αν και μπορεί να με επιρρέασαν και οι αναφορές κάποιων παιδιών από εδώ πριν περάσω από την Αγγλική (που ούτως ή άλλως λίγο δοκίμασα..) στη Σκανδιναβική. Σίγουρα πάντως η δεύτερη έρχεται με λιγότερες stock -και άχρηστες κατ'εμέ- εφαρμογές και ξέχασα να το αναφέρω..:p

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως είναι κάτι που είδα στη συσκευή μου προσωπικά αν και μπορεί να με επιρρέασαν και οι αναφορές κάποιων παιδιών από εδώ πριν περάσω από την Αγγλική (που ούτως ή άλλως λίγο δοκίμασα..) στη Σκανδιναβική. Σίγουρα πάντως η δεύτερη έρχεται με λιγότερες stock -και άχρηστες κατ'εμέ- εφαρμογές και ξέχασα να το αναφέρω..:p

 

100% Placebo

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια .Ειχα την 2.3.4...

εβαλα την 4.0.4 και ολα καλα μεχρι εκει..(εκτοσς το οτι μου εβγαζε στην αρχη "εγκατασταση εφαρμογων" που μαλλον εγκαθηστουσε τις εφαρμογες που ειχα ξειλωσει με το titanium.)

τωρα εκανα root με τον 1ο τροπο αλλα με το που τελειωσε το root και ολα καλα κανω reboot ανοιγει το κινητο και κολλαει στο σημειο "εγκατασταση εφαρμογων"

τι μπορει να φταει..τι να κανω τωρα?

Edited by tsitax69
Link to comment
Share on other sites

γεια σας γίνεται με κάποιων τρόπο να εγκαταστήσουμε το flash player στο gs2 gt-i9100?????

 

thnx

 

Γεια σου φίλε μου

κανε την ερώτηση στο επίσημο θέμα του s2 και κάποιος θα σου απαντήσει http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=317121

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια .Ειχα την 2.3.4...

εβαλα την 4.0.4 και ολα καλα μεχρι εκει..(εκτοσς το οτι μου εβγαζε στην αρχη "εγκατασταση εφαρμογων" που μαλλον εγκαθηστουσε τις εφαρμογες που ειχα ξειλωσει με το titanium.)

τωρα εκανα root με τον 1ο τροπο αλλα με το που τελειωσε το root και ολα καλα κανω reboot ανοιγει το κινητο και κολλαει στο σημειο "εγκατασταση εφαρμογων"

τι μπορει να φταει..τι να κανω τωρα?

 

κανεις παιδια?

γινεται να ξαναπερασω απο την αρχη ξανα ολη την official rom?

Link to comment
Share on other sites

κανεις παιδια?

γινεται να ξαναπερασω απο την αρχη ξανα ολη την official rom?

 

Κάνε και τα 3 wipe πάλι και αν δε πετύχει, ξαναβάλτην

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...