Jump to content

Galaxy S II : Πλήρης οδηγός για Root


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aν τώρα επιθυμείτε CWM recovery (σε περίπτωση π.χ. που θέλετε να βάλετε κάποια custom rom ή να κάνετε nandroid backup), μπορείτε να το βάλετε με αυτό το αρχείο στο βήμα 4 της παραπάνω διαδικασίας. (η εγκατάσταση του CWM είναι προσωρινή).

 

Αν καταλαβα σωστα ακολουθουμε τα βηματα 1-4 και μετα βαζουμε αυτο το αρχειο, αμεσως μετα μπορω να περασω την cm10 με τα gapps της και μολις κανω restart θα ειναι κανονικα rooted με cm10 και το cmw της cm10.

Και δεν θα εχει μετρηση και τιποτα ο counter, ουτε θα εχει το τριγωνακι. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτι που λογικά θα έχει ξαναρωτηθεί αλλά δεν το βρήκα.. θυμήστε μου κάτι, σε περίπτωση που είμαι ήδη root σε ICS με τον "απλό" τρόπο, για να κάνω CFRoot πρέπει να γίνω unroot πρώτα ή απλά εγκαθιστώ το αρχείο του CFRoot από πάνω;:O
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που λογικά θα έχει ξαναρωτηθεί αλλά δεν το βρήκα.. θυμήστε μου κάτι, σε περίπτωση που είμαι ήδη root σε ICS με τον "απλό" τρόπο, για να κάνω CFRoot πρέπει να γίνω unroot πρώτα ή απλά εγκαθιστώ το αρχείο του CFRoot από πάνω;:O

 

Από πάνω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερες. επειδη μαλλον εκανα πατατα. αγορασα ενα s2 σημερα μεταχειρισμενο που ειχε ics. θελησα να βαλω 2.3.6. αφου εκανα wipe data,cache,dalvik. μπηκα και στο mount and storage και αρχισα τα φορματ. το αποτελεσμα οτι ανοιγω το κινητο και βγαζει στην οθονη odin mode

product name:GT-I9100

custom binary download: yes(1 counts)

current binary custom

και απο κατω το εικονιδιο του android και να γραφει downloading... do not turn off target!!

 

καμια βοηθεια? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερες. επειδη μαλλον εκανα πατατα. αγορασα ενα s2 σημερα μεταχειρισμενο που ειχε ics. θελησα να βαλω 2.3.6. αφου εκανα wipe data,cache,dalvik. μπηκα και στο mount and storage και αρχισα τα φορματ. το αποτελεσμα οτι ανοιγω το κινητο και βγαζει στην οθονη odin mode

product name:GT-I9100

custom binary download: yes(1 counts)

current binary custom

και απο κατω το εικονιδιο του android και να γραφει downloading... do not turn off target!!

 

καμια βοηθεια? Ευχαριστω

 

Κλείστο και ξανάνοιξέ το.

Link to comment
Share on other sites

το εκλεισα το ανοιξα και τωρα βγαζει ενα κινητο εικονιδιο με ενα θαυμαστικο ενδιαμεσα και διπλα ενα εικονιδιο υπολογιστη.
Link to comment
Share on other sites

το εκλεισα το ανοιξα και τωρα βγαζει ενα κινητο εικονιδιο με ενα θαυμαστικο ενδιαμεσα και διπλα ενα εικονιδιο υπολογιστη.

 

Το έσκισες λιγουλάκι

Κατέβασε μία μαμά ρομ , ξαναμπές σε Odin mode και φλάσαρε την.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον του πεταξα τα μυαλα εξω. μαμα ρομ που μπορω να βρω? εχεις καποιο λινκ?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

Βάλε μία 2.3.χ

Link to comment
Share on other sites

εβαλα να κατεβενει αυτη XWKF3 2.3.3, ελπιζω να το σωσω το κινητο ακομα δεν το πηρα.

 

κατεβηκε το ζιπ αρχειο αλλα δεν το βλεπει το odin. το ανοιγω και εχει μεσα 8 αρχεια με καταληξη tar.md5. τι κανω τωρα?

Edited by vassilis018
Link to comment
Share on other sites

εβαλα να κατεβενει αυτη XWKF3 2.3.3, ελπιζω να το σωσω το κινητο ακομα δεν το πηρα.

 

κατεβηκε το ζιπ αρχειο αλλα δεν το βλεπει το odin. το ανοιγω και εχει μεσα 8 αρχεια με καταληξη tar.md5. τι κανω τωρα?

 

Διάβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τον οδηγό ΕΔΩ

και κάνε ένα ένα βήμα και θα είσαι οκ.

Εάν δεν τα καταφέρεις δες αν μπορεί κάποιος συμφορουμίτης από Σαλόνικα να σε βοηθήσει.

Αν για κάποιο λόγο κατέβεις Αθήνα μπορώ να σε βοηθήσω εγώ.

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

καλημερα τωρα αν σου πω οτι τα καταφερα. οκ με παιδεψε μεχρι τις 3 το πρωι αλλα ολα καλα. Ευχαριστω Δημητρη για την υποστιριξη:)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα τωρα αν σου πω οτι τα καταφερα. οκ με παιδεψε μεχρι τις 3 το πρωι αλλα ολα καλα. Ευχαριστω Δημητρη για την υποστιριξη:)

 

Η χαρά δική μου φίλε μου αφού όλα πήγαν καλά, τώρα θα του πάρεις τον αέρα και θα τα παίζεις στα δάκτυλα αυτά

Με το καλό να απολαύσεις την κινητάρα μας :D

Καλή σου Χρονιά με υγεία πάνω από όλα :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για την βοηθεια. Ευχομαι καλη χρονια να εχουμε με υγεια πανω απο ολα, και ελπιζω σε καλυτερες μερες :)
Link to comment
Share on other sites

εκδοση android: 2.3.3

εκδοση βασικου φασματος:Ι9100ΧΧΚΕ7

εκδοση kernel: 2.6.35.7-I9100XWKF3-CL276555 root@DELL101 #2

 

τι πρεπει να κανω; συγνωμη αλλα δεν εχω ξανακανει..

και κατι τελευταιο, θα χασω τα δεδομενα που εχω μεσα αν ακολουθησω την διαδικασια που θα με πειτε; Ευχαριστω πολυ..

 

τα κατεβασα ολα αλλα δεν μπορω να βρω το insecure kernel μου.. (XWKF3)

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Μαγκιά μου..
Link to comment
Share on other sites

ο οδηγός έχει την τελευταία rom?

 

Αν εννοείς εδώ ναι.

Πάντα είναι ενημερωμένο το θέμα με τις τελευταίες επίσημες ελληνικές ή ελληνικού ενδιαφέροντος roms. :)

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ τα μέλη του myphone καινούριος στο android και πρώτη επαφή με SGS2. το κινητό αγοράστηκε από τρίτο εισαγωγή από Γερμανια, φορούσε απο μαμά την 4.0.3 (I9100XWLP7 ) αφού με είχε πρήξει με τα γνωστά προβλήματα που έχουν αναφερθεί και εδώ μέσα φλασαρα μέσω odin την 4.0.4 cos (I9100BOLPM ) και όλα καλά μπορώ να πω! επειδή δεν χώνεψα ποτέ τα στοκ λειτουργικά ψήθηκα να βάλω κάποια από ωμέγα ρομ έχω διαβάσει και ξαναδιαβάσει τους οδηγούς όλα κατανοητά μόνο σε ένα σημείο θα ήθελα μια διευκρίνηση. καταρχήν όποια καστομ ρομ και αν βάλουμε χρειάζεται η ίσως να χρειαστεί να μπούμε σε Clock Work Mod Recovery. όσο αφορά το τελευταίο αν κατάλαβα καλά για να μπούμε σε Clock Work Mod Recovery ειπαρχουν 2 τρόποι το προσωρινό με cwm-touch και το μόνιμο με cf root,στον Οδηγό Εγκατάστασης Custom Rom λέει ότι πρέπει να έχουμε ρουταρει με cf root και ερωτώ στη δική μου έκδοση 4.0.4 στον αριθμό κατασκευής τα 3 τελευταία γράμματα είναι τα LPM και στο λινκ για XDA Developers δεν υπάρχει τροποποιημένος κερνελ π.χ CF-Root-SGS2_DX_XTC_LP7-v5.4-CWM5 που να ταιριάζει με τον δικό μου, αν λέω μπω σε Clock Work Mod Recovery με το cwm-touch θα κάνω δουλειά και έτσι? μάλλον θα κάνω αλλά θέλω την επιβεβαίωση σας πρώτα, αυτό είναι το ένα κομμάτι που με προβληματίζει το άλλο όσο αφορά τις ωμέγα ρομς είδα και έχει βγει και η v18 εσείς ποια μου προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να χρησιμοποίησης cf-root επειδη δεν υπάρχει για LPM που είναι το τηλέφωνο σου μπορείς να βάλεις LPX ή LPO θα δουλέψουν .

Αυτό με το cwm recovery που ρωτάς δεν το κατάλαβα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ τα μέλη του myphone καινούριος στο android και πρώτη επαφή με SGS2. το κινητό αγοράστηκε από τρίτο εισαγωγή από Γερμανια, φορούσε απο μαμά την 4.0.3 (I9100XWLP7 ) αφού με είχε πρήξει με τα γνωστά προβλήματα που έχουν αναφερθεί και εδώ μέσα φλασαρα μέσω odin την 4.0.4 cos (I9100BOLPM ) και όλα καλά μπορώ να πω! επειδή δεν χώνεψα ποτέ τα στοκ λειτουργικά ψήθηκα να βάλω κάποια από ωμέγα ρομ έχω διαβάσει και ξαναδιαβάσει τους οδηγούς όλα κατανοητά μόνο σε ένα σημείο θα ήθελα μια διευκρίνηση. καταρχήν όποια καστομ ρομ και αν βάλουμε χρειάζεται η ίσως να χρειαστεί να μπούμε σε Clock Work Mod Recovery. όσο αφορά το τελευταίο αν κατάλαβα καλά για να μπούμε σε Clock Work Mod Recovery ειπαρχουν 2 τρόποι το προσωρινό με cwm-touch και το μόνιμο με cf root,στον Οδηγό Εγκατάστασης Custom Rom λέει ότι πρέπει να έχουμε ρουταρει με cf root και ερωτώ στη δική μου έκδοση 4.0.4 στον αριθμό κατασκευής τα 3 τελευταία γράμματα είναι τα LPM και στο λινκ για XDA Developers δεν υπάρχει τροποποιημένος κερνελ π.χ CF-Root-SGS2_DX_XTC_LP7-v5.4-CWM5 που να ταιριάζει με τον δικό μου, αν λέω μπω σε Clock Work Mod Recovery με το cwm-touch θα κάνω δουλειά και έτσι? μάλλον θα κάνω αλλά θέλω την επιβεβαίωση σας πρώτα, αυτό είναι το ένα κομμάτι που με προβληματίζει το άλλο όσο αφορά τις ωμέγα ρομς είδα και έχει βγει και η v18 εσείς ποια μου προτείνετε?

 

Το cwm touch είναι το clockworkmod (συντομογραφία).To touch σημαίνει ότι είναι και touch εκτός από τα κουμπιά.

Άρα το έχεις ήδη.

Αν έχω βέβαια καταλάβει σωστά τι λες.

Link to comment
Share on other sites

Το cwm touch είναι το clockworkmod (συντομογραφία).To touch σημαίνει ότι είναι και touch εκτός από τα κουμπιά.

Άρα το έχεις ήδη.

Αν έχω βέβαια καταλάβει σωστά τι λες.

 

φίλε Στράτο ναι το clockworkmod μου το δίνει αλλά όχι με το πρώτο boot,πρώτα μπαίνω στο recovery το original πατώντας τα 3 κουμπιά,αναζήτηση στη sd card μαρκάρω το cwm-touch v6...zip αρχείο και πατώντας το power εμφανίζεται το μενού της clockworkmod. αυτό βέβαια είναι προσωρινό γιατί στο επόμενο boot με βάζει πάλι στο recovery της samsung η διαφορά αν κατάλαβα καλά είναι ότι με cf root εκτός του root τo clockworkmod είναι μόνιμο σωστά? και αν ναι έστω και με το προσωρινό (cwm-touch v6...zip) κάνω δουλειά?είναι δηλαδή το ίδιο?

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

φίλε Στράτο ναι το clockworkmod μου το δίνει αλλά όχι με το πρώτο boot,πρώτα μπαίνω στο recovery το original πατώντας τα 3 κουμπιά,αναζήτηση στη sd card μαρκάρω το cwm-touch v6...zip αρχείο και πατώντας το power εμφανίζεται το μενού της clockworkmod. αυτό βέβαια είναι προσωρινό γιατί στο επόμενο boot με βάζει πάλι στο recovery της samsung η διαφορά αν κατάλαβα καλά είναι ότι με cf root εκτός του root τo clockworkmod είναι μόνιμο σωστά? και αν ναι έστω και με το προσωρινό (cwm-touch v6...zip) κάνω δουλειά?είναι δηλαδή το ίδιο?

 

Nαι το ίδιο είναι.

Αλλά γιατί δε το βάζεις μια κι έξω αντί να κάνεις κάθε φορά αυτή τη διαδικασία;

Πέρνα το να τελειώνεις.

Γιατί αποκλείεται να μείνεις μόνο στο ένα flash :D

Link to comment
Share on other sites

Nαι το ίδιο είναι.

Αλλά γιατί δε το βάζεις μια κι έξω αντί να κάνεις κάθε φορά αυτή τη διαδικασία;

Πέρνα το να τελειώνεις.

Γιατί αποκλείεται να μείνεις μόνο στο ένα flash :D

 

αν πρόσεξες στο παρθενικό μου ποστ:) ο λόγος είναι ότι για την ρομ που φοράω τώρα 4.0.4 δεν υπάρχει τροποποιημένος kernel cf-root για να φλασαρω LP7,LPO,LP........ LPM δεν υπάρχει αλλιώς θα το είχα περάσει στο φτερό:D. αν βάλω το LPX ή LPO που λέει ποιο πάνω ο φίλος m7ixalis θα έχω πρόβλημα? 3 μέρες το έχω το κινητό:cry:

 

ο λογος που δεν ειπαρχει τροποποιημένος kernel cf-root να υποθεσω οτι η 4.0.4 δεν ειναι τελικη ρομ?

Edited by m7ixalis
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

αν πρόσεξες στο παρθενικό μου ποστ:) ο λόγος είναι ότι για την ρομ που φοράω τώρα 4.0.4 δεν υπάρχει τροποποιημένος kernel cf-root για να φλασαρω LP7,LPO,LP........ LPM δεν υπάρχει αλλιώς θα το είχα περάσει στο φτερό:D. αν βάλω το LPX ή LPO που λέει ποιο πάνω ο φίλος m7ixalis θα έχω πρόβλημα? 3 μέρες το έχω το κινητό:cry:

 

Δε θα έχεις.

Αλλά άμα φοβάσαι τόσο πολύ για τη διαφορά, πέρνα πρώτα μία LPX και μετά τον κέρνελ της.

 

ο λογος που δεν ειπαρχει τροποποιημένος kernel cf-root να υποθεσω οτι η 4.0.4 δεν ειναι τελικη ρομ?

 

Απλά δεν έβγαλε κερνελ ο chainfire που βγάζει τους CF

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...