Jump to content

Galaxy S II : Πλήρης οδηγός για Root


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα είναι γραμμένο ΠΑΝΤΟΥ ότι το Kies πρέπει να σβηστεί πριν γίνει το root. Το μόνο που πρέπει να έχουμε από αυτό είναι οι drivers...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα είναι γραμμένο ΠΑΝΤΟΥ ότι το Kies πρέπει να σβηστεί πριν γίνει το root. Το μόνο που πρέπει να έχουμε από αυτό είναι οι drivers...

 

Και αυτούς τους βρίσκεις παντού, χωρίς να μπλεχτείς καν με τον Kies.. :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Παιδια θελω την βοηθεια σας....

Χθες περασα την omega v15 πριν ειχα την omega v10.4

Ειχα κανει πριν απο το titanium backup εφαρμογες και αρχεια ολα κομπλε.

Περασα την 15 και οταν κατεβασα την εφαρμογη titanium απο το play store για να επαναφερω τα αρχεια, μου εβγαζε μηνυμα στο titanium

Λυπουμαστε, δεν μπορουμε να αποκτησουμε προσβαση root. Η εφαρμογη *ΔΕΝ* θα λειτουργισει!

Παρακαλουμε βεβαιωθητε οτι η ROM σας ειναι rooted και περιλαμβανει το BusyBox και προσπαθηστε ξανα

Αυτη η προσπαθεια εγινε χρησιμοποιωντας την εντολη "/system/xbin/su"

 

Ανοιγα το cwm που ειχα βαλει οταν ειχα την omega 14 και ημουν root κανονικα και μου βγαζει μηνυμα

this version of cwm should be used with cf-root v5.0 or newer. it appears you are running a different kernel. various features have been disabled

 

Καταλαβα πως πρεπει να κανω αναβαθμηση το wcm και να κανω root απο την αρχη.

Για να γινω πρωτα unroot περασα ενα επισημο firmware με odin και το root εφυγε.

 

Εκανα την διαδικασια παλι για root με τον οδηγο Root στο Galaxy S II με τροποποιημένο Kernel(CFRoot)

μιας και θελω να αλλαξω kernel μετα, αλλα παλι τα ιδια....Δεν μου ανοιγει το titanium

Εκανα παλι unroot και περασα το root με τον οδηγο

- Root στο Galaxy S II με Ice Cream Sandwich (LPx)

Και ετσι μου ανοιξε το titanium, ωραια λεω τωρα θα περασω την omega 15 μιας και εχω το σωστο root και θα επαναφερω τα αρχεια μου με το titanium.

Περασα την omega 15 και ειχε βγαλει εικονιδιο μεσα στις εφαρμογες cwm αλλα οταν το ανοιξα ηταν παλι η εκδοση 3.15 και δεν υποστηριζε την ρομ γιατι ελεγε πως πρεπει να εχω cwm με ν5 και πανω.

Τι να κανω ρε παιδια????

Link to comment
Share on other sites

Mόλις rootαρα πανεύκολα κι όλα δουλεύουν ρολόι (titanium/root explorer/adfree...), ευχαριστώ για τον πανεύκολο οδηγό! Αλήθεια, υπάρχει κάπου οδηγός για ασφαλείς για κατάργηση εφαρμογές του Galaxy Sii με 4.0.3;

 

Εdit: Το βρήκα :)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Για την I9100XWLPT (4.0.4) την Αγγλική που έχει στο sammfirmware που βρίσκουμε το root???

 

Ξέρει κανείς? Φαντάζομαι δεν είναι το ίδιο αρχείο με την 4.0.3. Οπότε για αυτήν που υπάρχει? Ευχαριστώ.

 

 

edit. Μάλλον είναι αυτό τελικά CF-Root-SGS2_XW_NEE_LPT-v5.6-CWM5.zip

Edited by tsomby
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω το Samsung Galaxy SII στην τελευταία έκδοση του Android, την 4.0.3. με κωδικό μοντέλου GT-I9100 και με αριθμό κατασκευής IML74K.XXLPW Ποιο αρχείο πρέπει να κατεβάσω για να κάνω root και από που, είμαι ασχέτως με το αντικείμενο,μια μικρή βοήθεια σας παρακαλώ, ευχαριστώ πολύ..

ΕΙΝΑΙ ΟΔΥΝΗΡΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΚΙ ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΝΑ Σ' ΑΓΑΠΩ ΠΙΣΤΑ.

:nuke:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μήπως είναι αυτό εδώ που βρήκα CF-Root-SGS2_XX_OXA_LPW-v5.5-CWM5 απαντήστε μου για να ξέρω μη κάνω κανένα λάθος.ευχαριστώ πολύ..

ΕΙΝΑΙ ΟΔΥΝΗΡΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΑΕΚΑΡΑ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΚΙ ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΝΑ Σ' ΑΓΑΠΩ ΠΙΣΤΑ.

:nuke:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μήπως είναι αυτό εδώ που βρήκα CF-Root-SGS2_XX_OXA_LPW-v5.5-CWM5 απαντήστε μου για να ξέρω μη κάνω κανένα λάθος.ευχαριστώ πολύ..

 

Αυτό ειναι φίλε μου .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τη παρεα! Εχω το εξης προβλημα θελω να κανω root το κινητο.εχω την εκδοση ICS 4.0.3 και ψαχνω να βρω το CF root lp5 τα εχει ολα εκτος απο αυτο.Τι μπορω να κανω; υπαρχει το lp5;
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τη παρεα! Εχω το εξης προβλημα θελω να κανω root το κινητο.εχω την εκδοση ICS 4.0.3 και ψαχνω να βρω το CF root lp5 τα εχει ολα εκτος απο αυτο.Τι μπορω να κανω; υπαρχει το lp5;

 

Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει για lp5.

Κάποιοι έκαναν root χρησιμοποιώντας τον CF-Root-SGS2_XX_OXA_LPS-v5.4-CWM5 και ο CF-Root-SGS2_XX_OXX_LP6-v5.2 ειναι κοντά στο δικό σου αλλά σε πολλούς δεν δούλεψε .

Όπως και να χει κατεβάζεις το επισημο firmware που εχει αυτην την στιγμή μήπως και γινει κάποια στραβή ωστε να το περάσεις με odin

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να παρω τη γνησια αναβαθμιση μεσω kies και να μπορεσω να το κανω μετα root; για να ειμαι και ποιο σιγουρος!
Link to comment
Share on other sites

- Root με insecure kernel σε επίσημα gingerbread firmwares

 

Xτες έκανα root με αυτόν τον τρόπο αφού επέστρεψα στην 2.3.6 (από 4.0.3) κι όλα πήγαν κατά γράμμα! Μηδένισα και τον counter αφού πέρασα πρώτα τον παλιό bootloader (είχα τον καινούργιο και δεν μου δούλεψε το jig;)) κι αφού εγκατέστησα ξανά τον νέο bootloader (μάλλον όχι απαραίτητο να γίνει) άρχισα να το γεύομαι και πάλι rootαρισμένο..:)

 

Παρεπιπτόντως, αντί για το γνωστό "Superuser" αυτή τη φορά μου έκανε το "SuperSU" με σήμα το "#" το οποίο αντικαταστάθηκε απ'τον SuperAndroid:lol: μόλις το έκανα update και reboot τη συσκευή. Γιατί έτσι; Είναι καινούργιο αυτό;:O

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους,

 

Σημερα εκανα root με τον πρώτο τρόπο,χωρίς odin(με φοβίζει)...

Μπορώ να περάσω την cm10 experimental με αυτό το root?

Νομίζω οτι το βρήκα,<ξανατρέχω το cw zip> απλώς επιβεβεβαιωστε ,την cm 10 και τα jb gapps στην sd card τα αποθηκευω?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by giannik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους,

 

Σημερα εκανα root με τον πρώτο τρόπο,χωρίς odin(με φοβίζει)...

Μπορώ να περάσω την cm10 experimental με αυτό το root?

Νομίζω οτι το βρήκα,<ξανατρέχω το cw zip> απλώς επιβεβεβαιωστε ,την cm 10 και τα jb gapps στην sd card τα αποθηκευω?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Αν έχεις sd card ναι .

Αν δεν έχεις .. νομίζω οτι μπορείς να τα αποθηκεύσεις και στην internal sd .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τα custom ROM υποστηρίζουν πλήρως τα ελληνικά, ή υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα πχ με τα ελληνικά SMS ή ελληνικές επαφές ?

 

Και μια δεύτερη ερώτηση, γενικά ποια ROM θα προτείνατε να δοκιμάσει κάποιος ?

Link to comment
Share on other sites

Τα custom ROM υποστηρίζουν πλήρως τα ελληνικά, ή υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα πχ με τα ελληνικά SMS ή ελληνικές επαφές ?

 

Και μια δεύτερη ερώτηση, γενικά ποια ROM θα προτείνατε να δοκιμάσει κάποιος ?

 

Σε ολες σχεδον της custom rom περιεχονται τα ελληνικα παντου.. Πολυ σπανια εως καθολου να μην εχουν ελληνικα.. Σαν custom θα σου προτεινα την omega v15 4.0.3.. που εχει φιλοσοφια πολυ κοντα στην official.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S2 , GT-I9100

I9100XXLQ6

Android 4.04

 

Καλημερα παιδες , χτες αγορασα το Galaxy και σημερα οπως ειναι φυσικο θελω να του κανω root και να του βαλω καποιο καινουργιο - σταθερο custom firmware.

 

Επειδη ειχα πριν το htc desire hd και το ροοτ διαφερει αρκετα απο οτι ειδα , μπορει καποιος να με διαφωτισει ποιον οδηγο πρεπει να διαλεξω και ποια εκδοση android να βαλω....Μπηκα xda και χαθηκα πραγματικα

 

Χιλια ευχαριστω

 

 

EDIT: IMM76D.XWLPT

Edited by PGM_gr
HTC Desire HD <<<
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S2 , GT-I9100

I9100XXLQ6

Android 4.04

 

Καλημερα παιδες , χτες αγορασα το Galaxy και σημερα οπως ειναι φυσικο θελω να του κανω root και να του βαλω καποιο καινουργιο - σταθερο custom firmware.

 

Επειδη ειχα πριν το htc desire hd και το ροοτ διαφερει αρκετα απο οτι ειδα , μπορει καποιος να με διαφωτισει ποιον οδηγο πρεπει να διαλεξω και ποια εκδοση android να βαλω....Μπηκα xda και χαθηκα πραγματικα

 

Χιλια ευχαριστω

 

 

EDIT: IMM76D.XWLPT

 

Καλημέρα φίλε.. και καλώς ήρθες και στα μέρη μας.. (Galaxy S2 Forum).. Να σε ρωτήσω, πήρες το κινητό και φόραγε 4.0.4?

Τώρα, εάν θες να πας σε custom rom, εγώ θα σου προτείνω Omega v15 4.0.3 που είναι πολύ κοντά στην official, αλλά και Resurrection Remix 2.6.1.. Τις θεωρώ 2 από τις καλύτερες και ποιό σταθερές custom.. Όσο για το root, θα πρέπει να διαβάσεις τον Πλήρη οδηγό για Root του MyPhone για να πάρεις μια ιδέα και θα σου πρότεινα τον τρόπο με την χρήση του cf-root που αναφέρει.. αλλά με άλλον kernel.. Τσέκαρε πρώτα, γιατί λογικά θα σου δηιουργηθούν απορίες και προχωράμε.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι το πηρα μεταχειρισμενο ....

αυτον τον οδηγο http://www.teamandroid.com/2012/08/07/root-xwlpt-android-404-ics-galaxy-s2-i9100-official-stock-firmware/ σκεφτηκα ο οποιος απο μια πρωτη ματια ειναι ιδιος με αυτον που προτεινεις...

 

Φανταζομαι η διαδικασια ειναι ιδια με το htc e ? κανεις root , σου περναει το recovery και απο εκει περνας την καθε rom που θελεις ε ?

HTC Desire HD <<<
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι το πηρα μεταχειρισμενο ....

αυτον τον οδηγο http://www.teamandroid.com/2012/08/07/root-xwlpt-android-404-ics-galaxy-s2-i9100-official-stock-firmware/ σκεφτηκα ο οποιος απο μια πρωτη ματια ειναι ιδιος με αυτον που προτεινεις...

 

Φανταζομαι η διαδικασια ειναι ιδια με το htc e ? κανεις root , σου περναει το recovery και απο εκει περνας την καθε rom που θελεις ε ?

 

Ακριβώς.. Δύο πράγματα μόνο πρωτού ξεκινήσεις.. Επειδή το κινητό φοράει 4.0.4 και έχουν αναφερθεί κάποια προβλήματα, ένα εκ των οποίων προκαλεί ακόμα και τούβλιασμα του κινητού, θα σου πρότεινα να περάσεις πρώτα έναν άλλον kernel όπως Siyah ή Speedmod, οι οποίοι έχουν απενεργοποιήσει το chip στο κινητό που δημιουργεί το πρόβλημα.. Έχουν βγει και έχουν πει πως μετά από κάποιο αριθμό "wipe data", το κινητό ξαφνικά σβήνει και δεν κάνει τίποτα.. και αυτό γιατί στις πρώτες official 4.0.4, ενεργοποιούταν ένα chip στον stock kernel που προκαλούσε θέματα.. Απλά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.. Δύο πράγματα μόνο πρωτού ξεκινήσεις.. Επειδή το κινητό φοράει 4.0.4 και έχουν αναφερθεί κάποια προβλήματα, ένα εκ των οποίων προκαλεί ακόμα και τούβλιασμα του κινητού, θα σου πρότεινα να περάσεις πρώτα έναν άλλον kernel όπως Siyah ή Speedmod, οι οποίοι έχουν απενεργοποιήσει το chip στο κινητό που δημιουργεί το πρόβλημα.. Έχουν βγει και έχουν πει πως μετά από κάποιο αριθμό "wipe data", το κινητό ξαφνικά σβήνει και δεν κάνει τίποτα.. και αυτό γιατί στις πρώτες official 4.0.4, ενεργοποιούταν ένα chip στον stock kernel που προκαλούσε θέματα.. Απλά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..

 

ωπα γιατι με ανησυχησες :P δεν πρεπει να γινει ροοτ πριν περασω τον kernel ? οδηγο που σου περασα αναφερει παντως τον Siyah

HTC Desire HD <<<
Link to comment
Share on other sites

ωπα γιατι με ανησυχησες :P δεν πρεπει να γινει ροοτ πριν περασω τον kernel ? οδηγο που σου περασα αναφερει παντως τον Siyah

 

Φίλε μου ο οδηγος που ποσταρες ειναι πολυ κάλος ,χρησιμοποιεί και διαφορετικό κερνελ.

Διαφορετικά το κάνεις root κανονικά με τον οδηγό του myphone και μετα κατευθείαν περνάς εναν άλλο κερνελ (siyah)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

ωπα γιατι με ανησυχησες :P δεν πρεπει να γινει ροοτ πριν περασω τον kernel ? οδηγο που σου περασα αναφερει παντως τον Siyah

 

Kernel μπορεις να περασεις και μεσω odin.. Ειτε βαλεις τον cf-root ειτε τον siyah, root θα γινεις.. Τι θελω να πω.. για να γινεις root πρεπει να αλλαξεις kernel και να βαλεις CWM.. Ολοι οι custom kernel το κανουν αυτο.. Απλα προτιμησε εναν απο τους siyah η speedmod, που εχουν διορθωσεο και το θεμα με το chip.. Ωστε να κανεις τα wipes ξεγνοιαστος.. ;)

Link to comment
Share on other sites

ενα μικρο recap ( το ξερω σας κουρασα αλλα ειναι η αρχη)

1. ακολουθω τον οδηγο ((CFRoot)) του myphone στο 1ο ποστ

Γινεται ροοτ η συσκευη και ξανακανω τα πρωτα βηματα μεχρι το σημειο που λεει "Μόλις βγει η εικόνα λοιπόν πας στον υπολογιστή και ανοίγεις το Odin3 v1.85.exe."

ωστε αντι να βαλω το SGS2_XW_xxx_XXX-v5.4-CWM5.zip , να βαλω τον custom kernel που προτεινετε Siyah (καποιο λινκ υπαρχει?)

 

Σωστα ? ή το περασμα του Siyah μπορει να γινει πιο ευκολα?

HTC Desire HD <<<
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...