Jump to content

Galaxy S II : Πλήρης οδηγός για Root


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις πατάω Apply update from external sd πήρα αυτο το μύνημα: E:failed to mount /sdcard (No such file or directory)

 

? καμία ιδέα?

 

διαβασε καλητερα τον οδηγο. σου λεει Install upadate και oxi apply update.

SAMSUNG GALAXY S II
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις πατάω πήρα αυτο το μύνημα: E:failed to mount /sdcard (No such file or directory)

 

? καμία ιδέα?

 

Απο αυτο που κατάλαβα πας να περάσεις κατι με το cwm και πατας το Apply update from external sd κατα πάσα πιθανότητα το εχεις αποθηκεύσει στη sd card γιαυτο δεν το βρισκει

ΑΡΑ πατας install from sd card και εισαι εντάξει

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Όχι sorry, σε stock recovery mode παταω install update from sdcard οπως στις οδηγιες... to CWM.zip ειναι στην κάρτα άλλα βγάζει το μυνημα που βλεπεις πιο πάνω.
Link to comment
Share on other sites

Όχι sorry, σε stock recovery mode παταω install update from sdcard οπως στις οδηγιες... to CWM.zip ειναι στην κάρτα άλλα βγάζει το μυνημα που βλεπεις πιο πάνω.

 

Διαβασε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851&page=75

απο το 1119 post και κατω

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851&page=75

απο το 1119 post και κατω

 

Ναι τελικά ήθελε φορμάτ η SD...

Thanksss:bow:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. τρομερα εξυπηρετικες οδηγιες. εψαχνα καιρο να κανω ροοτ επιτελους στα ελληνικα :D η ερωτηση μου ειναι η εξης.. Εγω λοιπον που εκανα ροοτ με τον πρωτο τροπο.. αν θελησω,που θα θελησω τις επομενες μερες να περασω μια καστομ ρομ στο κινητο μου δεν θα μπορεσω??????????? επρεπε να επιλεξω τον δευτερο τροπο? ασ μου πει καποιος γιατι καταλαβατε οτι ειμαι καινουργιος. :wacko:

 

και ναι ξαναγραφω λοιπον!! εκανα unroot και επανεφερα το κινητο μου,γιατι αποφασισα να κανω ροοτ με το 2ο τροπο τελικα (αυτο θα πει αναποφασιστος) ξεκινωδας λοιπον ολα καλα ,εχω κατεbασει οντιν και το αρχειακι που πρεπει να ειναι τα 3 ψηφια ιδια ,και οταν μου λεει να παω στο οντιν και να φορτωσω στο pda το αρχειακι που κατεβασα(το οποιο ειναι στην επιφανεια εργασιας μου το βλεπω) δεν μου το βγαζει ΚΑΝ στο browse για να το φορτωσω πουθενα. φταινε τα windows? φταιω εγω ? τι γινετε?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. τρομερα εξυπηρετικες οδηγιες. εψαχνα καιρο να κανω ροοτ επιτελους στα ελληνικα :D η ερωτηση μου ειναι η εξης.. Εγω λοιπον που εκανα ροοτ με τον πρωτο τροπο.. αν θελησω,που θα θελησω τις επομενες μερες να περασω μια καστομ ρομ στο κινητο μου δεν θα μπορεσω??????????? επρεπε να επιλεξω τον δευτερο τροπο? ασ μου πει καποιος γιατι καταλαβατε οτι ειμαι καινουργιος. :wacko:

 

και ναι ξαναγραφω λοιπον!! εκανα unroot και επανεφερα το κινητο μου,γιατι αποφασισα να κανω ροοτ με το 2ο τροπο τελικα (αυτο θα πει αναποφασιστος) ξεκινωδας λοιπον ολα καλα ,εχω κατεbασει οντιν και το αρχειακι που πρεπει να ειναι τα 3 ψηφια ιδια ,και οταν μου λεει να παω στο οντιν και να φορτωσω στο pda το αρχειακι που κατεβασα(το οποιο ειναι στην επιφανεια εργασιας μου το βλεπω) δεν μου το βγαζει ΚΑΝ στο browse για να το φορτωσω πουθενα. φταινε τα windows? φταιω εγω ? τι γινετε?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

 

Το αρχείο cf root που κατέβασες στο υπολογιστή σου το ξεζιπαρες ??

Αυτο που εχει μέσα πρέπει να εχει καταληξει tar π.χ ( CF-Root-SGS2_XX_XEO_LPQ-v5.3-CWM5.tar )

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Για να σβήσω κάποια αρχεία apps απο τη συσκευή μου τελείως , ποια από τις 3 να χρησιμοποιήσω ?

ξέρω ότι κάνουν και οι τρεις , απλά ποιος είναι ο ποιο απλός τρόπος....?

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο cf root που κατέβασες στο υπολογιστή σου το ξεζιπαρες ??

Αυτο που εχει μέσα πρέπει να εχει καταληξει tar π.χ ( CF-Root-SGS2_XX_XEO_LPQ-v5.3-CWM5.tar )[/QU

 

το εκανα απλα τωρα δεν δουλευει το wifi. καποια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Για να σβήσω κάποια αρχεία apps απο τη συσκευή μου τελείως , ποια από τις 3 να χρησιμοποιήσω ?

ξέρω ότι κάνουν και οι τρεις , απλά ποιος είναι ο ποιο απλός τρόπος....?

Ο ποιο απλος τρόπος ειναι ο πρώτος (Rachmat3 )

 

 

Το αρχείο cf root που κατέβασες στο υπολογιστή σου το ξεζιπαρες ??

Αυτο που εχει μέσα πρέπει να εχει καταληξει tar π.χ ( CF-Root-SGS2_XX_XEO_LPQ-v5.3-CWM5.tar )[/QU

 

το εκανα απλα τωρα δεν δουλευει το wifi. καποια ιδεα?

Τι εννοεις δεν δουλεύει ; βρίσκει το δίκτυο που εισαι ?

κανε μια επανεκκίνηση στο router

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ο ποιο απλος τρόπος ειναι ο πρώτος (Rachmat3 )

 

 

Τι εννοεις δεν δουλεύει ; βρίσκει το δίκτυο που εισαι ?

κανε μια επανεκκίνηση στο router

Έβρισκε το δυκτιο έβαζα κωδικό άλλα δεν γινόταν σύνδεσή με τίποτα.τελοσπαντων φλασαρα παρόλο το πρόβλημά και την σμ9 καστομ ρομ και όλα διορθώθηκαν. Ευχαριστώ πολύ πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Είμαι αρχάριος χρήστης. Είναι η πρώτη μου που θα τολμήσω να " πειράξω" το κινητό μου.

Έκδοση Android 2.3.6.

Έκδοση βασικού φάσματος I9100GXXKL4

Έκδοση Kernel 2.7.35.7 dpi@DELL164 #2

Αριθμός κατασκευής gingerbread .XXLB1

 

Το κινητό είναι όπως το αγόρασα. Δε βρίσκω kernel για το δικό μου κινητό. Μπορείτε να βοηθήσετε?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Είμαι αρχάριος χρήστης. Είναι η πρώτη μου που θα τολμήσω να " πειράξω" το κινητό μου.

Έκδοση Android 2.3.6.

Έκδοση βασικού φάσματος I9100GXXKL4

Έκδοση Kernel 2.7.35.7 dpi@DELL164 #2

Αριθμός κατασκευής gingerbread .XXLB1

 

Το κινητό είναι όπως το αγόρασα. Δε βρίσκω kernel για το δικό μου κινητό. Μπορείτε να βοηθήσετε?

 

Το κινητό σου είναι το i9100G, πρέπει να απευθυνθείς σε αλλη ενότητα. Είμαι στο δρόμο και δεν μπορώ να σου δωσω το link. Κανε αναζήτηση στο myphone. gr καλύτερα και θα το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις έπιασα στο χέρι μου το sgs2 και θέλω να του περάσω την omega 4.0.4. Έκανα την πρώτη διαδικασία που περιγράφεται για να το κάνω root. Κανονικά όταν είναι κλειστό το κινητό και πατάω volume up+home button+power button δεν έπρεπε τώρα να με βγάζει σε clockwork recovery? Γιατί τώρα με βγάζει όπως και πριν κάνω τπτ στο κινητό.

Πρέπει να κάνω πάντα αυτά τα βήματα?

4. Επιλέξτε apply update from external storage, χρησιμοποιώντας τα κουμπιά ήχου, και το power για επιλογή.

5. Επιλέξτε το CWM.zip και περιμένετε μέχρι να εμφανιστεί το μενού του CWM recovery.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

 

Edit1:Πήγα τώρα να μπω σε recovery από το rom manager και όταν ανοίγει μου λέει:

--Installing package--

Finding update package...

Opening update package...

Verifying update package...

E:failed to seek in /cashe/update.zip (Invalid argument)

E:signarture verification failed

Installation aborted

 

 

Edit2:Το έφτιαξα το τελευταίο κομμάτι. Είχα πατήσει flash cmw αλλά δεν το είχε κάνει. Το ξαναπάτησα τώρα και έγινε και όλα οκ. Αλλά για να μπω σε clockwork recovery πρέπει να το κάνω από την rom manager? Δεν μπαίνει με τον συνδυασμό των τριών κουμπιών? Αυτό ρωτάω στην ουσία.

Edited by Devil_7
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό σου είναι το i9100G, πρέπει να απευθυνθείς σε αλλη ενότητα. Είμαι στο δρόμο και δεν μπορώ να σου δωσω το link. Κανε αναζήτηση στο myphone. gr καλύτερα και θα το βρεις.

 

Σε ποιά ενότητα? Έψαξα και δε βρήκα τίποτα. Θα με διευκόλυνες αν μου έδινες το Link.

Το I9100 με το I9100G τι διαφορες έχουν?

Link to comment
Share on other sites

Για ξαναρίξε μια ματιά στα θέματα που υπάρχουν εδώ και θα βρεις οδηγό root για το I9100G.

 

Όσο αφορά τις διάφορες του I9100 και του I9100G κάνε μια αναζήτηση στο internet και θα τις βρεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS!!! Έκανα την πρωτη μέθοδο για root, την πιο απλή.Αφου εγινα root( βγηκε το superuser) εκανα παλι reboot cwm αλλα κατα λάθος(άτιμο touch) πατησα κατι και το κινητο ξεκινησε μια διαδικασια οπου γραφει"Clockworkmod recovery 5.8.1.5" και απο κατω εχει ενα νουμερο που συνεχως ανεβαινει.Εχει ξεπερασει τα 48000. Τί έκανα?? Το ξέκανα το κινητάκι μου? Είχα προλαβει να κανω backup τη rom. Τί γίνεται τώρα?

 

Τελικά με ενα reboot επανήλθε...ούφ!!!!

Edited by TreckeR
QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση... Ειμαι χρηστης του SGS2 και θα ηθελα να το κανω root. Επειδη ομως ειμαι παντελως ασχετος με το θεμα, μπορειτε να με βοηθησετε?! Δεν εχω ουτε θελω να περασω καποια custom rom. Το κινητο ειναι οπως το πηρα μεσω ιντερνετ. Νομιζω παραεισαγωγης απο γερμανια με περασμενα ελληνικα.

 

Και τα στοιχεια του:

Εκδοση Android: 2.3.4

Εκδοση βασικου Φασματος: I9100XXKI1

Εκδοση Kernel: 2.6.35.7-I9100XWKI4-CL575468 root@DELL143 #2

Αριθμος Κατασκευης: GINGERBREAD.XWKI4

 

Αν και απ'οτι ειδα τπ ΚΙ4 ανηκει στο τροποποιημενο Kernel... Τι σημαινει αυτο? Οτι το πειραξαν για να περασουν τα ελληνικα?

 

Ποιον τροπο ακουλουθω για root?! Τον "- Root στο Galaxy S II με τροποποιημένο Kernel(CFRoot)"? Επισης μετα το root θα χαθουν τπτ δεδομενα? Οπως ειπα ειμαι λιγο ασχετος... Τα φωτα σας παρακλω!! :)

Edited by mitsakos23
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάνεις κατευθείαν root με secure kernel και όχι με insecure θα έχεις κάποιο πρόβλημα?

 

Και τι διαφορά έχει το rom από το kernel.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το CF-Root-SGS2_XW_XEN_LP7-v5.4-CWM5.zip. Το ξεζιπαρω και εχει μέσα αλλο ζιπ. Το ξεζιπαρω και αυτο και μου έχει ενα zImage. Καμια σχεση με το .tar που μου ζητας. Καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το CF-Root-SGS2_XW_XEN_LP7-v5.4-CWM5.zip. Το ξεζιπαρω και εχει μέσα αλλο ζιπ. Το ξεζιπαρω και αυτο και μου έχει ενα zImage. Καμια σχεση με το .tar που μου ζητας. Καμια ιδεα;

 

Φίλε μου απλα ζεζιπαρε αρχικό το και το odin θα το δει.

Θα σου πω και κατι αλλο ,ανοιξε το πρωτο zip το δεύτερο που υπάρχει μεσα προσπάθησε να το μετονομάσεις και θα δεις οτι εχει καταληξει tar

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Android 4.0.3

i9100XXLPS

Kernel 3.0.15-i9100XWLP7-CL340913 dpi@DELL134#3

IML74K.XWLP7

Εκανα root το κινητο με την πρωτη μεθοδο αλλα το wifi νεκρωσε.

Δεν ανοιγει ουτγε κλεινει μενει κολλημενο.

 

Το εκανα Unroot αλλα τιποτα παλι.Ξαναπερασα την stock rom μεσω Odin αλλα το προβλημα με το WIFi παραμενει.

Και restore εκανα και wipe/erase τιποτα. Δεν λεει να στρωσει το Wifi νεκρο.

 

Εχω φρικαρει τι μπορω να κανω?

Edited by Vangelakis4
Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω...

έχω κάνει root με τον πρώτο τρόπο αλλά τώρα θέλω να κάνω με τον δεύτερο cfroot,θα πρέπει να το κάνω unroot με τον πρώτο και μετά να προχωρήσω στην διαδικασία του δεύτερου,ή δεν χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω...

έχω κάνει root με τον πρώτο τρόπο αλλά τώρα θέλω να κάνω με τον δεύτερο cfroot,θα πρέπει να το κάνω unroot με τον πρώτο και μετά να προχωρήσω στην διαδικασία του δεύτερου,ή δεν χρειάζεται;

 

Κάνε καλύτερα. Δε θα πάθει τίποτα αν δεν κάνεις, απλά ο chainfire έχει αλλάξει το στάνταρ superuser app με ένα δικό του, το supersu. Και τα 2 αυτά δεν τα πάνε πάντα καλά μαζί, αφού θέλουν και τα 2 να κάνουν την ίδια δουλειά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...