Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η επίσημη 2.3 ρομ, σε σχέση με την επίσημη 2.2 έχει αρκετές διαφορές, τέτοιες που κάνουν τις custom roms και kernels που έχουν χτιστεί με βάση τη 2.2, ασύμβατες για 2.3. Αν λοιπόν θέλεις να βάλεις κάποια τέτοια ρομ και/ή τον franko kernel πρέπει να κανεις υποβάθμιση σε επίσημη 2.2 ρομ πρώτα.

Υπάρχουν βέβαια και κάποιες custom roms για 2.3 επίσημη, οι οποίες ξεχωρίζουν από την έκδοση του kernel(2.6.32 για 2.2 και 2.6.35 για 2.3)

Link to comment
Share on other sites

[ROM] Aurora ICS 4.03 for u8800 - Version 1.2

 

Ουάου!! Δουλεύει γρήγορα. Δυο μέρες μετά την πρώτη του παρουσιάσα, ήδη έκδοση 1.2 Link δεν βάζω, μπας και απαγορεύεται, θα τη βρείτε στο xda.

 

Initial Version 1.0

 

camera not functional

low in call volume

sound recording is quiet and distorted

wifi doesn't always connect automatically

notification led doesn't flash

 

Version 1.1

 

fix low in call volume

fix bootloop on enabling cell location

fix light and proximity sensors

fix home key on amtel touchscreens

enable mtp mode for data transfer

 

Version 1.2

 

fix for bootloop when audioflinger doesn't start sometimes

enable usb mass storage

mount internal emmc as /mnt/sdcard1

build with all languages

Link to comment
Share on other sites

Αφου το link το έδωσες στην προηγούμενη σελίδα :p

 

Για πες μια και έκανες το βήμα. Τι δουλεύει με αυτή την έκδοση; Απο οτι βλέπω η κάμερα δεν πρέπει να δουλεύει. Wifi όλα εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, αλήθεια? Δεν το θυμόνουν... :)

 

Δεν την πέρασα και ακόμα δεν πρόκειται. Περιμένω την νέα επίσιμη που θα βγει σε λίγο καιρό. Πρώτα θα βάλω αυτήν και μετά βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα, σας εχω μερικες ερωτησεις (μην με φατε :lol:) :

Α) Σε Custom rom τα apk ειναι στη διαδρομη clockworkmod/backup/system/app? δηλαδη απο αυτο το φακελο τρεχει της εφαρμογες?

Β) Αν θελω να αλλαξω καποιες εφαρμογες απο τη rom μου, μπορω να το κανω με το ES File Explorer στην παραπανω διαδρομη που γραφω?

ή ξεζιπαρω το zip βγαζω αυτες που δεν θελω και βαζω αυτες που θελω ζιπαρω και ξαναφλασαρω τη rom? θελει wipe data/factory reset και wipe cache partition?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είτε πρόκειται για το που βρίσκονται στο zip της ρομ πριν εγκατασταθεί, είτε πρόκειται για τι διαδρομή τους όταν είναι η ρομ εγκατεστημένη, βρίσκονται στο φάκελο /system/app. Τώρα οι εφαρμογές δεν τρέχουν από εκεί, αλλά από το dalvic_cache στο οποίο αποσυμπιέζονται και εκτελούνται.

Αν θέλεις να αφαιρέσεις κάποιες εφαρμογές συστήματος(οι εφαρμογές που εγκαθίστανται από το χρήστη πάνε στο /data/app και όχι στο /system/app), μπορείς να το κάνεις απευθείας μέσω του Es file explorer εφόσον έχεις δώσει δικαιώματα root και έχεις τσεκάρει το διαμέρισμα /system ως rw από τις ρυθμίσεις του. Δε χρειάζεται ούτε να ξαναπεραστεί η ρομ, ούτε κάποιο wipe. Προσοχή μόνο γιατί αν αφαιρέσεις κάποια εφαρμογή που δεν γνωρίζεις τι κάνει, μπορεί να έχεις γενικότερα σοβαρά προβλήματα ή και αποτυχία επανεκκίνησης του λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ξερει κανεις αν βγαλανε ακρη με το spirit fm radio??? Παρακολουθουσα την εξελιξη στο xda και σε μερικους επαιξε αλλα ηθελε δουλεια ακομη...... Μηπως ξερεις dancer_69 ή καποιος αλλος γιατι τωρα δεν το βρισκω το thread????
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η 1.3 με working camera...

 

[ROM] Aurora ICS 4.03 for u8800 - Version 1.3

Working camera (no video yet)

fix for SD card not being recognised and getting corrupted

change to the rpc ril instead of the qmi ril

There are still random crashes but I think they are caused by the GPU failing when the device suspends if you don't use live wallpapers that may help.

Link to comment
Share on other sites

fix for SD card not being recognised and getting corrupted

 

Το πιο σημαντικό δεν είναι η κάμερα αλλά αυτό. Γιατί απο οτι διάβαζα τα προβλήματα με τις SD ήταν μόνιμα. Τώρα αν υπάχει κάποιος γεναίος ας τη δοκιμάσει να μας πει και εμάς. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος έχει σπάσει τα κοντέρια!! Έκδοση 1.5 Αν μέχρι τη Κυριακή, δεν έχει βγάλει η Huawei δικό της, θα τη δοκιμάσω....

 

Version 1.4

 

Fix low resolution icons

Fix Mobile Networks menu when language is not US English

Update kernel GPU driver to latest version

 

Version 1.5

 

Fix video recording

If you switch away from the cam when it's in video mode (e.g. to view a video), it will crash when you return to it.

This doesn't affect the functionality but is annoying.

It does full 720p h264 with audio.

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος έχει σπάσει τα κοντέρια!! Έκδοση 1.5 Αν μέχρι τη Κυριακή, δεν έχει βγάλει η Huawei δικό της, θα τη δοκιμάσω....

 

Version 1.4

 

Fix low resolution icons

Fix Mobile Networks menu when language is not US English

Update kernel GPU driver to latest version

 

Version 1.5

 

Fix video recording

If you switch away from the cam when it's in video mode (e.g. to view a video), it will crash when you return to it.

This doesn't affect the functionality but is annoying.

It does full 720p h264 with audio.

 

 

την δοκιμασα χθες.. : απειρως καλυτερη σε σχεση με τις beta ics που εχουνε βγει ως τωρα... εχει ομως μερικα mirco bugs ακομα... (κολαει και rebotαρει μερικες φορες χωρις λογο, οταν επιλειγεις δικτυα κινητης, σου βγαζει σφαλμα κ.α) την εβγαλα γιατι η huawei μολις πριν 1-2 ωρες εβγαλε new beta 2.3 gb και λεω να την δοκιμασω. Τσεκαρε στο επισημο u8800.

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

την δοκιμασα χθες.. : απειρως καλυτερη σε σχεση με τις beta ics που εχουνε βγει ως τωρα... εχει ομως μερικα mirco bugs ακομα... (κολαει και rebotαρει μερικες φορες χωρις λογο, οταν επιλειγεις δικτυα κινητης, σου βγαζει σφαλμα κ.α) την εβγαλα γιατι η huawei μολις πριν 1-2 ωρες εβγαλε new beta 2.3 gb και λεω να την δοκιμασω. Τσεκαρε στο επισημο u8800.

 

Έχεις κάνει ήδη upgrade σε 2.3 GB? και θα βάλεις την καινούργια; Γιατί σκέφτομαι και εγώ και στο pdf αρχείο σου λέει οδηγίες για 2.2 σε 2.3.

Γράφει ότι διορθώνει τα missed calls και το πρόβλημα με το mms.

Και το πρώτο με ενδιαφέρει... γιατί δεν λαμβάνω ποτέ τις κλήσεις που έχω χάσει ή που δεν πιάνει το κινητό μου.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

παιδια δώστε λιγο χρονο δεν εχω βγαλει ακομα ασφαλη συμπεράσματα,το συντομοτερο μεσα στην μερα θα σας πω.;)

Παντως οσοι δεν εχετε 2 τηλεφωνο και εχετε το ideos σαν κυρια συσκευη μην βιαζεστε να την κατεβαστε... εκτος και αν θελετε να τεσταρετε.....οσο για την ICS 4 του DZO στο XDA ,o dev καθε 1-3 μερες το πολυ βγαζει update! θελει λιγο δουλεια ακομα.Πιστευω συντομα θα εχουμε σταθεροτατο ics 4 Στο ideos x5 μας! :cool:

Edited by georgekap1
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Την φοράω εγώ και πλέον δουλεύει και η κάμερα και το βίντεο κανονικότατα. Να ναι καλά ο άνθρωπος! Πετάει το κινητάκι!

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Την φοράω εγώ και πλέον δουλεύει και η κάμερα και το βίντεο κανονικότατα. Να ναι καλά ο άνθρωπος! Πετάει το κινητάκι!

 

αυτο το multitasking που τα δείχνει σαν παράθυρα, και η καινουρια notification bar υπάρχουν?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν πρεπει να αρχισω λιγο να χαιρομαι...αλλα αν και ακομα ειναι πολυ νωρις τα πρωτα αποτελεσματα με την καινουρια 2.3.5 beta δε θα τα χαρακτηριζα καθολου ασχημα..

1) pink boot screen κλειδωμενη (οχι που δεν θα ητανε..) ανοιγει μια χαρα με τον γνωστο τροπο

2)Root εδω μας τα χαλασε λιγο... : super one click με τον γνωστο τροπο που εχει περιγραφει εδω και στο xda, αν και 3-4 φορες σταματησε και κολλησε η διαδικασια στο pc, και μεχρι να εγκατασταθει το εικονιδιο του super user, μετα απο 1-2 restart ολα καλα!

3) ui-menu ακριβως το ιδιο χωρις καμια αλλαγη

4) παρα το γεγονος οτι το φορτωσα καμια 100 εφραμογες,σε σχεση σε την προηγουμενη 2.3.5 μου φανηκε λιγο ελαχιστα πιο γρηγορο στην εκκινηση.

5) ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΤΑ WIDGETS!! εκανα περι τα 6 resτart,3-4 κλεισιματα με 1 φορα βγαλμενη την μπαταρια και στον huawei home launcer δεν παρατηρισα καμια εξαφανιση των widgets,σε καμια οθονη.

6)επαναφορα εφαρμογων απο titanium backup,sms και απο το bacκup sms ολα καλα, χωρις force close

7)μεχρι αυτη την στιγμη δεν εχει <χασει> ουτε μια φορα την sd ext card (κανει κανονικοτατα mount), και ουτε εχει εμφανισει το γνωστο προβλημα με την μη αναγνωριση της sim, χαμενων εφαρμογων,και εκτος απο 1 φορα μονο που εχασε τις ρυθμισεις εντασης ηχου και rink tone που του ειχα ορισει,βαζοντας ομως το zedge app και οριζοντας ηχους κλησεων και sms απο εκει, ολα πλεον καλα!

8)camera,video οπως και πριν

9)μουσικη,mp3 player επισεις

10)οσοι με εχουν καλεσει μεχρι τωρα,δεν ειχα καμια χαμενη κληση.

11) η ευαισθησια την οθονης σε μενα παραμενει η ιδια, Synaptics εχω, και ετσι δεν μπορω να εχω γνωμη για Atmel.

12)wifi+blue tooth συνυπαρχουνε πλεον αρμονικα,χωρις rebot.Δεν εχω δοκιμασει ακομα σε free wifi hot spots ,για να δω αν ισχει το προβλημα, που ενω εδειχνε οτι εiναι συνδεδεμενο,δεν εστελνε-επερνε data.

13) αντιλαλος ,μικροφωνισμοι μηδεν η σχεδον μηδεν,δεν ακουει πια ο συνομηλητης τον εαυτο του (η ελαχιστα σε καποιους) οταν βαζω ανοιχτη ακροαση.

14) ο ηχος στο εξωτερικο μεγαφωνο ειναι μετριος σε ενταση προς το σιγανο.

15)Το ΙΜΕΙ ειναι ακομα στην θεση του.

Επδειδη οπως εχω ξαναπει, και εγω και αλλα μελη του φορουμ, οτι η συσκευη μας απο τον απριλιο του 2011 που εχει βγει στην αγορα, μεχρι και λιγο μετα το καλοκαιρι,ενδεχεται να παρουσιαζει διαφορες στην συμπεριφορα με ιδιες rom (ακομα και της Μαμας huawei) και αυτο γιατι αναλογα με τον μηνα κατασκευης,εχουνε χρησιμοποιηθει οπως φαινεται διαφορετικα εξαρτηματα.

Ολα τα παραπανω ισχυουν στην συσκευη μου, που ειναι αγορασμενη τον απριλιο του 2011,και ετσι δυστυχως υπαρχει περιπτωση, στην δικη σας να συνεχισει να μην δουλευει κατι σωστα η και καθολου.

 

Αν και ακομα ειναι παρα πολυ νωρις για τελικα συμπερασματα (beta εκδοση ) μεχρι στιιγμης σε μενα, ολα ειναι παραπανω απο καλα! Για να δουμε.....

 

edit :

ειπα και εγω...ολα καλα πηγαινουν...

16) μετα απο κλεισιμο,η αφαιρεση της μπαταριας οχι παντα αλλα μερικες φορες η ημερομηνια γυρναει στο 1980....συγκεκριμενα 6 ιανουαριου 1980 .. και η ωρα γινεται 2:00

17) 1-2 φορες μετα απο κληση πηγα να κανω επανεκκινηση και δεν εμφανιζε ουτε το σημα logo της huawei! Για να συνελθει εβγαλα την μπαταρια και μετα απο 15'' ολα καλα!

Edited by georgekap1
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

αυτο το multitasking που τα δείχνει σαν παράθυρα, και η καινουρια notification bar υπάρχουν?

 

Κανονικότατα!:rolleyes:

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα!:rolleyes:

 

Πολύ καλές εξελίξεις. Έχει μερικά bugs αλλά τα επιδιορθώνει πολύ γρήγορα ο dzo!!!

 

 

Πάντως χθές πρώτη φορά με την 522 σε ανοιχτή ακρόαση μου παραπονέθηκαν για αντίλαλο...

Δεν πειράζω τίποτα αφού εκτός του προβλήματος με την sd δεν έχω άλλο τρελό πρόβλημα. Βέβαια θα ήθελα έναν σταθερό με κανονική ένταση ήχου o/c kernel αλλά ακόμα τίποτα σίγουρο.

 

Αν έλθει σταθερή ics θα περάσω πάραυτα.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

στην official 2.3 μπορούμε να κάνουμε root ΧΩΡΙΣ να χρειάζεται σύνδεση στο pc (κάτι σαν το z4root)

δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το usb της συσκευής μου άρα δεν μπορώ να κάνω root άρα δεν μπορώ να περάσω custom recovery αρα δεν θα μπορεσω να περάσω την aurora ics??? :(:(:(

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

To έχει πάρει ζεστά ο dzo. Άντε μακάρι να δούμε σκέτη ICS stable στο Χ5 και ας πάει να κόψει το λαιμό της η huawei με την 2.3

 

φιλε ειναι να μην το εχει παρει ζεστα;;; ειδες τι donations πεφτουν για την παρτη του;;;; εχει μεχρι τωρα 10.000+ downloads,οι 1000 να δωσαν απο 3€ εκαστος ,do the math.. μπορει ολοι να λενε οτι ειναι hobby, και μη ζητατε πολλα, και εσεις πρεπει να δουλευτετε στη Huawei κλπ, αλλα τα κερδη απο αυτο το "hobby" ειναι αρκετα μεγαλα...

Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...