Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οσοι το εχετε απο θεμα διαστασεων παλευεται??

 

Η μονη διασταση που μπορει να σου φανει καπως οταν το κρατας ειναι τα 2 χιλιοστα φαρδυτερο απο το S. Μετα απο 5 λεπτα το συνηθιζεις......

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Οσοι το εχετε απο θεμα διαστασεων παλευεται??

Μόνο το βάρος και πάχος του αρκούν για να το λατρέψεις :)

Το έχω στην τσέπη μου (τζιν) και ειναι σαν να μην έχω τίποτα μέσα :X

Link to comment
Share on other sites

παιδια παλευω να βαλω το navigon 2.6.1 αλλα δεν το δεχεται και δεν ξερω που να ψαξω να βρω navigation καποια λυση για το navigon οποιος θελει να βοηθησει ας στειλει pm.Σε ολα τα υπολοιπα πεταει το αφησα διπλα στο μηλο4 και υπηρχε κοινη παραδοχη και ομολογια οτι παιζει μπαλα μονο του το τηλεφωνο...
Link to comment
Share on other sites

 

Εως τωρα του εχω βαλει αρκετα .mp4, .avi, .mkv files και τα παιζει για πλακα ακομα και αν αυτα ειναι 1080p με 5500+ kbps! Δεν εχει σημασια αν αυτα θα βρισκονται στην ενσωματωμενη μνημη η σε καρτα microsd (Του εχω βαλει μια SanDisk GB Class4). Παρεμπιπτοντως η ελευθερη μνημη προς χρηση στην ενσωματωμενη μνημη ειναι 12 GB. Να πω εδω πως η διαθεσιμη μνημη για apps ειναι 2 GB η οποια ΔΕΝ συγκαταλεγεται στα ελευθερα 12...

 

Τα περισσοτερα customized προγραμματα της samsung ειναι πιο ωραια η ακομα και καλυτερα σε συγκριση με τα αντιστοιχα του vanilla ginbgerbread. Dialer, Contacts, Calculator, Calendar, Tasks reminder, Mini Diary, Memo κλεβουν τις εντυπωσεις σε οτι εχει να κανει με λειτουργικοτητα και αισθητικη. Σε αντιθεση, το music player αν και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ σε θεματα ποιοτητας ηχου και επιλογων ειναι κατα την γνωμη μου πολυ πισω στο user interface. Τα πιο διαφημισμενα: Social Hub, Games Hub, Readers Hub, Music Hub πραγματικα με απογοητευσαν, οχι οτι περιμενα και τιποτα σπουδαιο... Το Social Hub ειναι για πεταμα δεν μπορει να συγκριθει με το friendstream της HTC αλλα για μενα ακομα και το friendstream ειναι ελλειπες. Πολλες βασικες λειτουργιες οπως το να ποσταρεις μια φωτογραφια στο facebook λειπουν η να ψαξεις για νεα προσωπα στο twitter με σκοπο να τα ακολουθησεις. Η λυση ειναι απλη, κατεβαστε το Facebook for android στο οποιο τελευταια προστεθηκε και chat, το Official Twitter app και παει λεγοντας.

 

Τα υπολοιπα hubs ειναι επι πληρωμη, το games hub παραδοσιακα κατεβαζει ενα .apk 2-3mb και αφου το εγκαταστησεις και το τρεξεις σου ζηταει να κατεβασεις τα υπολοιπα 100+mb για να παιξει το παιχνιδι. Εκτος απο τα ''καλα'' βαρια παιχνιδια, εχει και καποια social games τα οποια αν δεν ειναι επι πληρωμη αλλα τα περισσοτερα ειναι σαν τα γνωστα browser based games τα οποια ειναι απλα χασιμο χρονου, το πιο ενδιαφερον παιχνιδι που βρηκα εκει μεσα ηταν ενα air hockey αλλα αφου το κατεβασα διαπιστωσα πως για να παιξει κανεις πρεπει να κανει καπιου ειδους λογαριασμου με username, password & email. Δεν φανηκε χρονοβορα η διαδικασια απλα δεν με ενδιεφερε αρκετα ουτως ωστε να ασχοληθω παραπερα. Προσπαθωντας να κανω uninstall το air hockey ειδα πως δεν γινεται install μαζι με τα κανονικα .apk's του android αλλα εσωτερικα μεσα στο games hub και ΜΟΝΟΝ απο εκει μπορει κανεις να τα απεγκαταστησει, αυτο βεβαια δεν ισχυει για τα premium παιχνιδια.

 

Το μοναδικο Hub που ισως με κερδισει ειναι το readers στο οποιο υπαρχει περιπτωση να γινω συνδρομητης σε 1-2 περιοδικα αλλα ακομα δεν εχω δει ακριβως πως δουλευει. Το Music Hub ειναι απλα αλλο ενα online μαγαζακι mp3( ; ) το οποιο πουλαει τραγουδια 0,99€ το ενα...

 

 

άρα αν κατάλαβα καλά και εδώ υπάρχει διαθέσιμο 2 GB για applications (0,9GB παραπάνω σε σχέση με το HTC Sensation). οπότε η appz2sd ή 2GB και τα υπόλοιπα 14 γιατί; υπάρχει κανένας νορμάλ άνθρωπος που θα χρειαστεί 14 GB για ταινίες, φώτο, μουσική; για εμένα βλακεία της samsung

 

τέλος ένα σχόλιο για κάτι που διάβασα νωρίτερα.

 

Πιστευώ και εγώ πως είναι πολύ συμαντικό να γράφει την εμπειρία ο χρήστης αναφέρωντας όμως και από που προέρχεται.

πέρνωντας εγώ το SII και προερχόμενος απο το Renoir μαλλον δεν θα βρώ κανένα ψεγάδι. καποιος όμως που έρχεται από το 2x optimus (μιας και το μόνο 2πύρινο) έχει άλλη βαρύτητα.

 

τα σχόλια μου με κάθε καλη διάθεση και χωρίς κακία.

C.K.N.D :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πότε το περιμένεις με βάση το tracking number; με ενδιαφέρει να μάθω αν όλα σου πήγαν καλά ώστε να το παραγγείλω και εγώ από εκεί, έχουν πολύ καλή τιμή... Αποστολή επέλεξες Royal Mail ή UPS?

 

Ξέρω ότι θα γκρινιάξουν όλοι που το ρωτάω αυτό, λίγη υπομονή παιδιά :)

 

Επέλεξα royal mail (γιατι είχε αρκετή διαφορά στη τιμή με UPS) και βάζοντας το trackin number στο site της royal mail γράφει οτι απεστάλει 5-5 οπότε απο Δευτέρα, Τρίτη υπολογίζω να είναι στα ΕΛΤΑ της γειτονιάς μου... ;) Θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

άρα αν κατάλαβα καλά και εδώ υπάρχει διαθέσιμο 2 GB για applications (0,9GB παραπάνω σε σχέση με το HTC Sensation). οπότε η appz2sd ή 2GB και τα υπόλοιπα 14 γιατί; υπάρχει κανένας νορμάλ άνθρωπος που θα χρειαστεί 14 GB για ταινίες, φώτο, μουσική; για εμένα βλακεία της samsung

 

τέλος ένα σχόλιο για κάτι που διάβασα νωρίτερα.

 

Πιστευώ και εγώ πως είναι πολύ συμαντικό να γράφει την εμπειρία ο χρήστης αναφέρωντας όμως και από που προέρχεται.

πέρνωντας εγώ το SII και προερχόμενος απο το Renoir μαλλον δεν θα βρώ κανένα ψεγάδι. καποιος όμως που έρχεται από το 2x optimus (μιας και το μόνο 2πύρινο) έχει άλλη βαρύτητα.

 

τα σχόλια μου με κάθε καλη διάθεση και χωρίς κακία.

 

Μιας και το ανεφερες ειδα προς εκπληξη μου οτι αρκετες απο τις εφαρμογες που επανεφερα απο το S καθως και καποιες νεες που εγκατεστησα μου τις εβαλε απο μονο του στην SD.

Δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο.

Ισως να εχει την δυνατοτητα της μετακινησης εφαρμογων επιλεγοντας απο μονο του να τις μεταφερει αν και εφοσον παντα υπαρχει καρτα μνημης στο τηλ.

Ας το τσεκαρει και κανενας αλλος να δουμε τι παιζει.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Εως τωρα του εχω βαλει αρκετα .mp4, .avi, .mkv files και τα παιζει για πλακα ακομα και αν αυτα ειναι 1080p με 5500+ kbps! Δεν εχει σημασια αν αυτα θα βρισκονται στην ενσωματωμενη μνημη η σε καρτα microsd (Του εχω βαλει μια SanDisk GB Class4).

 

Αυτό με τις matroskes ειναι εξαιρετικό!!! Μπορείς να τσεκάρεις αν παίζει mkv με υπότιτλους (είτε ενσωματωμένους είτε εξωτερικό αρχείο .srt). Αν ναι, παίζουν σωστά οι ελληνικοί? :cool: (αντε μπας και καταργήσουμε τα media players...)

 

Στη γνωστή διαφήμηση στη διασταύρωση Κιφησίας και Κατεχάκη (προς Κιφησιά) άλλαξε από SGS σε SGS II :D

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

αν ισχύει (που μοιάζει λογικό) αυτό http://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s-iii-vs-iphone-5-3992/

επίσης αυτό http://www.gsmarena.com/14_ghz_samsung_i9001_galaxy_s_plus_with_gingerbread_surfaces-news-2467.php

 

τότε πιο το νόημα να δώσω 600€ για κάτι που σε λιγότερο από 6 μήνες θα είναι ξεπερασμένο; θα πρέπει να είμαι συνεχώς standby ή συνεχώς "ριγμένος". Θεωρώ πως η τακτική της samsung ΠΙΑ δεν είναι καλή.

 

το 1ο S κράτησε σχεδόν 1 χρόνο. αυτός που τα έσκασε, το χάρηκε, το έλιωσε και γενικά δεν "πέταξε" τα χρήματα του.

το iphone 4 είναι ήδη επίσης 1 χρόνο.

 

τωρα θα πρέπει να δώσω ενα ποσό (που για τους περισότερους είναι ένας μισθός) για να λέω τον Ιούλιο "πω πω... βγηκε το 1,8 και δεν με υποστηρίζει πια';

 

η γνώμη σας;

C.K.N.D :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Expansys/clove/handtec; Υπάρχει άλλο μαγαζί; Και τα τρία δυστυχώς περιμένουν...

 

Αυτό με τις matroskes ειναι εξαιρετικό!!! Μπορείς να τσεκάρεις αν παίζει mkv με υπότιτλους (είτε ενσωματωμένους είτε εξωτερικό αρχείο .srt). Αν ναι, παίζουν σωστά οι ελληνικοί? :cool: (αντε μπας και καταργήσουμε τα media players...)

 

Αν βγει και κανά subtitle editor θα καταργήσουμε και τους υπολογιστές :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ανεφερες ειδα προς εκπληξη μου οτι αρκετες απο τις εφαρμογες που επανεφερα απο το S καθως και καποιες νεες που εγκατεστησα μου τις εβαλε απο μονο του στην SD.

Δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο.

Ισως να εχει την δυνατοτητα της μετακινησης εφαρμογων επιλεγοντας απο μονο του να τις μεταφερει αν και εφοσον παντα υπαρχει καρτα μνημης στο τηλ.

Ας το τσεκαρει και κανενας αλλος να δουμε τι παιζει.

 

 

το 2.3 το κανει ετσι κι αλλιώς να γράφει και να μετακινεί στην sd. αν δεν σε ρωτάει... είναι ένα θέμα...

δηλαδή με ποιά λογική βάζει τη πού; τι απαιτεί ισχύ; τι ειναι samsung;.... δεν ξέρω, δεν το έχω...

C.K.N.D :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

αν ισχύει (που μοιάζει λογικό) αυτό http://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s-iii-vs-iphone-5-3992/

επίσης αυτό http://www.gsmarena.com/14_ghz_samsung_i9001_galaxy_s_plus_with_gingerbread_surfaces-news-2467.php

 

τότε πιο το νόημα να δώσω 600€ για κάτι που σε λιγότερο από 6 μήνες θα είναι ξεπερασμένο; θα πρέπει να είμαι συνεχώς standby ή συνεχώς "ριγμένος". Θεωρώ πως η τακτική της samsung ΠΙΑ δεν είναι καλή.

 

το 1ο S κράτησε σχεδόν 1 χρόνο. αυτός που τα έσκασε, το χάρηκε, το έλιωσε και γενικά δεν "πέταξε" τα χρήματα του.

το iphone 4 είναι ήδη επίσης 1 χρόνο.

 

τωρα θα πρέπει να δώσω ενα ποσό (που για τους περισότερους είναι ένας μισθός) για να λέω τον Ιούλιο "πω πω... βγηκε το 1,8 και δεν με υποστηρίζει πια';

 

η γνώμη σας;

 

Για το πρώτο link που έστειλες είναι απλά μια φήμη αλλά προσωπικά δε θυμάμαι να έχει βγάλει εταιρία κινητό ναυαρχίδα και να το χαντακώνει μετά απο 2-3 μήνες για να κοντραριστεί για χάρη άλλου κινητού απο ανταγωνιστική εταιρία...Ας μη ξεχνάμε οτι ήδη το κινητό στη Κορέα έχει πολύ περισσότερες αγορές ακόμα και απο iphone 4 και όπως δείχνουν τα πράγματα θα έχει πολύ μεγαλύτερη επιτυχία απο το πρώτο galaxy μιας και λανσάρεται σε πιο πολλές χώρες ταυτόχρονα (σε σχέση με το Galaxy S).... Άσε που δεν συμφέρει καθόλου οικονομίκα αυτή τη τακτική τόσο μεγάλη εταιρία με τόσα λεφτά που θα πρέπει να δώσει για promotion και διαφήμιση...Μου φαίνεται πολύ τραβηγμένη αυτή η φήμη απ τα αυτιά... (προσωπική γνώμη βέβαια, ελπίζω να μην διαψευστώ...:p)

Για το δεύτερο link σου, το galaxy s plus θα γεμίσει το κενό ανάμεσα στο Galaxy S και στο Galaxy S II μιας και θα είναι χρονισμένο στα 1.4 GHz μεν, αλλά μονοπύρηνο δε οπότε no problem έτσι και αλλιως για τον προβληματισμό σου...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

αν ισχύει (που μοιάζει λογικό) αυτό http://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s-iii-vs-iphone-5-3992/

επίσης αυτό http://www.gsmarena.com/14_ghz_samsung_i9001_galaxy_s_plus_with_gingerbread_surfaces-news-2467.php

 

τότε πιο το νόημα να δώσω 600€ για κάτι που σε λιγότερο από 6 μήνες θα είναι ξεπερασμένο; θα πρέπει να είμαι συνεχώς standby ή συνεχώς "ριγμένος". Θεωρώ πως η τακτική της samsung ΠΙΑ δεν είναι καλή.

 

 

το 1ο S κράτησε σχεδόν 1 χρόνο. αυτός που τα έσκασε, το χάρηκε, το έλιωσε και γενικά δεν "πέταξε" τα χρήματα του.

το iphone 4 είναι ήδη επίσης 1 χρόνο.

 

τωρα θα πρέπει να δώσω ενα ποσό (που για τους περισότερους είναι ένας μισθός) για να λέω τον Ιούλιο "πω πω... βγηκε το 1,8 και δεν με υποστηρίζει πια';

 

η γνώμη σας;

Καταρχήν κοιτα ποτε βγήκε η φήμη για το galaxy 2 και ποτε τελικά μπορεις να το αγορασεις. (ακόμα , πλην ελαχίστων που αγοράζουν απο εξωτερικό).

Με λίγα λόγια θα πάρει κανά χρόνο σιγουρα να βγει το galaxy 3. Ούτε τη samsung δεν τη συμφέρει να βγάζει νωρίτερα αλλα μοντέλα. Εκτος και αν ο ανταγωνισμός αλλάξει δραματικα.

Επισης το galaxy 2 είναι πολυ περισσότερο δυνατο απο τις απαιτήσεις οποιουδήποτε software. Επισης θα πάρει κανά χρόνο να αξιοποιηθεί λίγο ο 2ος πυρήνας. 4πυρινα κλπ δε μου λένε τίποτα δηλαδή..

Οτι θα βγαίνουν όλο και καλύτερα κινητά είναι βέβαιο. Παίρνοντας ομως ένα άριστο κινητο Όπως το galaxy 2, μπορεις άνετα να το κρατήσεις 2-3 χρόνια αρκεί να μη χαλάσει και να μη το βαρεθεις :)

Link to comment
Share on other sites

άρα αν κατάλαβα καλά και εδώ υπάρχει διαθέσιμο 2 GB για applications (0,9GB παραπάνω σε σχέση με το HTC Sensation). οπότε η appz2sd ή 2GB και τα υπόλοιπα 14 γιατί; υπάρχει κανένας νορμάλ άνθρωπος που θα χρειαστεί 14 GB για ταινίες, φώτο, μουσική; για εμένα βλακεία της samsung

 

τέλος ένα σχόλιο για κάτι που διάβασα νωρίτερα.

 

Πιστευώ και εγώ πως είναι πολύ συμαντικό να γράφει την εμπειρία ο χρήστης αναφέρωντας όμως και από που προέρχεται.

πέρνωντας εγώ το SII και προερχόμενος απο το Renoir μαλλον δεν θα βρώ κανένα ψεγάδι. καποιος όμως που έρχεται από το 2x optimus (μιας και το μόνο 2πύρινο) έχει άλλη βαρύτητα.

 

τα σχόλια μου με κάθε καλη διάθεση και χωρίς κακία.

Τα 14gb για καποιους ισως να ειναι και λιγα. και αυτο ειναι πραγματικοτητα και οχι υπερβολη. μην ξεχνατε οτι πολλοι θελουν σε καποιο ταξιδι η σε καποιο weekend στο χωριο να βαλουν 2-3 ταινειες και να τις δουν σε μια τετοια τελεια οθονουλα.

2-3 ταινειες λοιπον σε high definition, θα σου πιασουν πολυ χωρο και τα 14gb ειναι τσιμα τσιμα.

Να αναφερω επισης οτι υπαρχει πολυ κοσμος που ακουει μουσικουλα και θελει να εχει τραγουδια μεσα.

για καποιον που εχει κατηγοριοποιημενα τα Mp3 του, 4-5 gb τα χρειαζεται σιγουρα για να εχει εναν αξιοπρεπη αριθμο τραγουδιων.

 

Απο εκει και περα, μην ξεχναμε οτι το κινητο εχει μια πολυ καλη καμερα, και στα 720p το βιντεο που γραφει πιανει αρκετο χωρο. ενδεικτικα απ'οτι θυμαμαι, στο δικο μου galaxy s, ενα βιντεο 1 λεπτου σε αναλυση 1280χ720, πιανει περιπου 100mb.

 

οσο αφορα τα 2gb που δεσμευει η samsung για εγκατασταση εφαρμογων, θα σας πω το εξης. ειναι υπεραρκετα !!!!

ενδεικτικα και παλι να αναφερω οτι στο δικο μου galaxy s με 10 σελιδες εφαρμογες, δηλαδη περιπου 150-160 εφαρμογες εγκατεστημενες, 7-8 Live wallpapers και καμια 15ρια παιχνιδια απο τα οποια τα 10 ειναι πολυ μεγαλα (pes11, asphalt hd, gt racing, air attack, Κ.τ.λ), απο τα 2gb, εχω ακομα ελευθερα 1,34gb !!!!

στο galaxy s2 οπως και στο galaxy s απλα ξεχαστε το θεμα της εγκαταστασης εφαρμογων. βαλτε οτι θελετε και οσα θελετε. τα 2gb ειναι υπερρρρ αρκετα !!!!

 

 

Μιας και το ανεφερες ειδα προς εκπληξη μου οτι αρκετες απο τις εφαρμογες που επανεφερα απο το S καθως και καποιες νεες που εγκατεστησα μου τις εβαλε απο μονο του στην SD.

Δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο.

Ισως να εχει την δυνατοτητα της μετακινησης εφαρμογων επιλεγοντας απο μονο του να τις μεταφερει αν και εφοσον παντα υπαρχει καρτα μνημης στο τηλ.

Ας το τσεκαρει και κανενας αλλος να δουμε τι παιζει.

Φιλε μου καλοριζικο το θηριο σου.

για το θεμα που αναφερεις, καποιες εφαρμογες εγκαθιστανται στην sd, γιατι ετσι τις εχει προγραμματισει αυτος που τις εχει φτιαξει.

δεν ειναι ουτε θεμα android, Ουτε θεμα samsung ουτε θεμα galaxy s2.

για το θεμα με τα 2gb το εξηγησα παραπανω και στον φιλο.

εχω παρατηρησει και στο δικο μου galaxy s Οτι καποιες εφαρμογες και καποια παιχνιδια, εγκαθιστανται απο μονα τους στην sd.

αυτο που μπορεις να κανεις (το οποιο κανω κι'εγω) ειναι το εξης.

πηγαινε ρυθμισεις-->εφαρμογες-->διαχειριση εφαρμογων-->πατα στην καρτελα "Σε καρτα sd".

εκει θα σου δειξει οσες εφαρμογες εχουν μπει στην sd. πατησε πανω σε μια εφαρμογη. θα σου ανοιξει τις λεπτομερειες της εφαρμογης. εκει θα βρεις ενα κουμπι που θα λεει "μετακινηση στην εσωτερικη μνημη". πατας εκει και η εφαρμογη πλεον μεταφερεται στην εσωτερικη μνημη των 2gb.

 

 

το 2.3 το κανει ετσι κι αλλιώς να γράφει και να μετακινεί στην sd. αν δεν σε ρωτάει... είναι ένα θέμα...

δηλαδή με ποιά λογική βάζει τη πού; τι απαιτεί ισχύ; τι ειναι samsung;.... δεν ξέρω, δεν το έχω...

οπως εξηγησα και παραπανω, αυτο ειναι θεμα της εκαστοτε εφαρμογης και δεν εχει να κανει ουτε με το λειτουργικο, ουτε με την samsung Ουτε με το sgs 2 :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

2-3 ταινιουλες σε high definition για να τις δει κανεις σε 800x480 ΗΜΑΡΤΟΝ

Στο άδειο δωμάτιο και στον κρύο αέρα

Να σ’ αγαπώ το μόνο που μου μένει

Να ‘μαι για σένα η ζωή που περιμένει

Να κλέψει να σου δώσει

Να σε στείλει να σε νοιώσει...

Link to comment
Share on other sites

2-3 ταινιουλες σε high definition για να τις δει κανεις σε 800x480 ΗΜΑΡΤΟΝ

 

Οχι, αλλά μέσω HDMI μπορείς να τις δεις στην τηλεόραση...;) Τελικά με τους υπότιτλους τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Essential Kit

http://www.pdashop.be/product-gallery/123781/category-4214-smartphones-pda-s/66945

 

http://i1.phonearena.com/images/reviews/90338-image/Samsung-Galaxy-S-II-Review-Design-006.jpg

 

Reviews

http://www.phonearena.com/reviews/Samsung-Galaxy-S-II-Review_id2728

http://www.techradar.com/reviews/phones/mobile-phones/samsung-galaxy-s2-930907/review

http://reviews.cnet.com/smartphones/samsung-galaxy-s-ii/4505-6452_7-34505262.html

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=-r4bmLfnIAI]YouTube - Samsung Galaxy S II unboxing & demo video[/ame]

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με το αν ειναι πολλα τα 14 GB, απλως να πω (και να συμπληρωσω τα λεγομενα του Αντωνη), πως ενα παιχνιδι της Gameloft πχ μπορει να χρειαζεται πολλα ΜΒ (νομιζω εχω δει και με 500? Δεν θυμαμαι ακριβως), ενα προγραμμα πλοηγησης μπορει να χρειαζεται επισης 500 ΜΒ (Navigon) και γενικα οσο περισσοτερος χωρος τοσο το καλυτερο.

Επισης οντως τα 2 GB για εφαρμογες ειναι παραπανω απο αρκετα και δεν προκειται να γεμισουν ευκολα ακομα και απο τον πιο απληστο χρηστη.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Να το κανω εγω μιας και εχω και τα δυο πλεον....

 

Μιας κι έχεις και τους 2 γαλαξίες και απ' ότι κατάλαβα είχες περάσει και την 2.3.3 στο πρώτο... αν περάσει κάποιο διάστημα και μπορέσεις να βγάλεις κάποια συμπεράσματα, αν σου είναι εύκολο πες μας την άποψή σου για την αυτονομία της συσκευής σε σχέση με το πρώτο galaxy με παρόμοια περίπου χρήση.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με το αν ειναι πολλα τα 14 GB, απλως να πω (και να συμπληρωσω τα λεγομενα του Αντωνη), πως ενα παιχνιδι της Gameloft πχ μπορει να χρειαζεται πολλα ΜΒ (νομιζω εχω δει και με 500? Δεν θυμαμαι ακριβως), ενα προγραμμα πλοηγησης μπορει να χρειαζεται επισης 500 ΜΒ (Navigon) και γενικα οσο περισσοτερος χωρος τοσο το καλυτερο.

Επισης οντως τα 2 GB για εφαρμογες ειναι παραπανω απο αρκετα και δεν προκειται να γεμισουν ευκολα ακομα και απο τον πιο απληστο χρηστη.

 

Εχω μπερδευτεί λίγο, μιλάς για εφαρμογές που είναι 500mb και όντως έτσι είναι και μετά λες ότι τα 2gb είναι υπεραρκετά και για τον άπληστο. Αφού με 4 τέτοιες εφαρμογές πάνε τα 2gb.

Link to comment
Share on other sites

καμια καλη θηκη που θα βρουμε...

Στο άδειο δωμάτιο και στον κρύο αέρα

Να σ’ αγαπώ το μόνο που μου μένει

Να ‘μαι για σένα η ζωή που περιμένει

Να κλέψει να σου δώσει

Να σε στείλει να σε νοιώσει...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτεί λίγο, μιλάς για εφαρμογές που είναι 500mb και όντως έτσι είναι και μετά λες ότι τα 2gb είναι υπεραρκετά και για τον άπληστο. Αφού με 4 τέτοιες εφαρμογές πάνε τα 2gb.

 

Αυτά είναι τα data της εφαρμογής και αποθηκεύονται στην μνήμη των 16GB ή στην sd-card.Η ίδια η εφαρμογή που θα αποθηκευτεί στον χώρο τον 2 GB δεν θα ξεπερναει τα 50 mb και πολύ λέω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτεί λίγο, μιλάς για εφαρμογές που είναι 500mb και όντως έτσι είναι και μετά λες ότι τα 2gb είναι υπεραρκετά και για τον άπληστο. Αφού με 4 τέτοιες εφαρμογές πάνε τα 2gb.

 

Τα 2GB ειναι για την εγκατασταση των αρχειων που θελουν οι εφαρμογες για να λειτουργησουν. Συνηθως καποια ΚΒ/ΜΒ.

Στα υπολοιπα 14GB βαζεις τα αρχεια των δεδομενων των εφαρμογων.

Συγκεκριμενα (γιατι δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω), το Navigon εχει ενα αρχειο εγκαταστασης .apk (το αντιστοιχο .ipa για το iphone) με μεγεθος 7ΜΒ. Aυτο παει στην μνημη των 2GB. Εχει ομως και εναν φακελο με χαρτες, φωνες κλπ αρχεια, με μεγεθος 500ΜΒ. Αυτο παει στα 14GB.

Δεν ειναι τοσο περιπλοκο, απλως εγω δεν ξερω την ορολογια να το περιγραψω σωστα :)

Εdit: Ο tasgr86 το εθεσε μαλλον καλυτερα.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

καμια καλη θηκη που θα βρουμε...

 

Μια πολύ καλή και προστατεύει πολύ καλα τον γαλαξία.

http://www.amazon.de/Suncase-Handytasche-Ledertasche-Schutzhuelle-Rueckzugfunktion/dp/B004UEHLLS

Εγω την έχω παραγγήλει!!

 

Αλλιώς δες εδώ:

http://www.galaxys2cases.com/

Edited by djtas
κατι ξέχασα να βάλω
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερετε πως να αναγνωρισουμε καπως αν το κινητο ειναι για ευρωπαικη ενωση η για αλλη αγορα?παντως σημερα που το ειδα σε γνωστο προερχομενος απο ντελλ στρεκ μου φανηκε μικρη η οθοονη...κανα διπυρηνο πενταιντσο θα βγαλουν??χαααα

 

Ηδη και αν θες το πιστευεις αν παλι δεν θες δεν το πιστευεις οι 4,3 ιντσες ειναι πολυ μα παρα πολυ βολικες....

Εκανα μια σγκριση με το Mio 575 GPS που εχω με 5αρα οθονη και ειναι δυσκολο να το κρατησεις και να μιλας σαν σε κινητο..... ειναι σαν να εχεις μια πορτα κολλημενη στο κεφαλι σου.........:lol:

 

Μιας κι έχεις και τους 2 γαλαξίες και απ' ότι κατάλαβα είχες περάσει και την 2.3.3 στο πρώτο... αν περάσει κάποιο διάστημα και μπορέσεις να βγάλεις κάποια συμπεράσματα, αν σου είναι εύκολο πες μας την άποψή σου για την αυτονομία της συσκευής σε σχέση με το πρώτο galaxy με παρόμοια περίπου χρήση.

 

Νεωτερα για την αυτονομια του αυριο μιας και ακομα δεν το εχω φορτισει..... κραταει απο την ηδη μισοφορτισμενη μπαταρια που ειχε οταν την εβαλα επανω....

Αλλα με μια αρχικη προβλεψη μπορω να πω οτι ανετα θα ξεπερναει τις 2 μερες με μετρια χρηση....

Απο το πρωι στις 09:15 που το ξεκινησα με την μπαταρια στο 62% ειναι τωρα στο 43% και δεν το εχω αφησει σχεδον απο τα χερια μου....

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...