Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω μιας και τσ επόνες μέρες θα παραγγείλω το κινητό κάτι διαβασα σε προηγούμενα ποστ ότι άμα έχεις εταιρικό afm σου αφαιρουν το φπα ακόμη και τα ξένα site. Έχει ενας φίλος μου μπορώ να το χρησιμοποιήσω εκ μέρους του ? σε ποια site ισχ΄θει αυτό και ποιές έιναι οι διαδικασίες.

 

ΑΦΜ γραμμένο για ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Όχι ΑΦΜ εταιρείας απλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Περιμένουμε και τις δικές σου εντυπώσεις μια και έχεις δοκιμάσει τόσα hi end κινητά .

ερχομενη απο Iphone..πηγα στο Nexus κλπ...εννοειται οτι μολις το παρω και εγω (συντομα ελπιζω) θα σας αναφερω τις εντυπωσεις μου!

μονο που σχετικα με αλλα παιδια..θα αργησω λιγο:cry:

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

το class υποδηλώνει την ταχύτητα της μνήμης

πάνε ως εξής:

 

Class 2, 2 MB/s

Class 4, 4 MB/s

Class 6, 6 MB/s

Class 10, 10 MB/s

 

όπως καταλάβετε.. όσο μεγαλύτερο class άρα μεγαλύτερη ταχύτητα :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια! Απο προχτες το εχω και εγω στα χερια μου! Σφαιρατο, στυλατο και η αυτονομια του σε σχεση παντα με το iphone πολυ καλυτερη (εμενα μου βγαζει μιση μερα παραπανω). Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι (συγνωμη αν ακουστει ασχετη η ερωτηση)..

Θελω να του βαλω μια 32αρα καρτα μνημης. Εδω λοιπον ερχομαι να ρωτησω...

α) βλεπω οτι υπαρχουν καρτες SD και SDHC. Η διαφορα τους ποια ειναι? Και ποια πρεπει να παρω για το γαλαξια?

β)Παιζει ρολο το class που γραφει διπλα ? αλλες εχουν class 2, αλλες 4, αλλες 10...

γ) Γενικα ισχυει οτι οσο πιο ακριβη θα ειναι η καρτα τοσο καλυτερη θα ειναι?

 

Το α) έχει απαντηθεί

 

Το β) Class είναι η κατώτερη εγγυημένη ταχύτητα εγγραφής σε MB. Class 2 σημαίνει 2 ΜΒ το δευτερόλεπτο. Αλλά όπως είπα είναι η κατώτερη εγγυημένη , μπορεί να σου δίνει και αρκετά παραπάνω. Από class 2 και πάνω είσαι καλυμμένος για video reccording ακόμα και σε φουλ ανάλυση πιστεύω (κάποιος να κάνει μια δοκιμή πόσο χώρο του παίρνει ένα video 30 sec ??? ) . Απλά θα έχεις καθυστερήσεις στις μεταφορές αρχείων. Υπολόγισε class 2 θέλει 9 περίπου λεπτά στο GB μεταφοράς.

http://en.wikipedia.org/wiki/Secure_Digital#Speed_Class_Rating

 

To γ) σαν γενικός κανόνας είναι καλός αλλά ως εκεί.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια! Απο προχτες το εχω και εγω στα χερια μου! Σφαιρατο, στυλατο και η αυτονομια του σε σχεση παντα με το iphone πολυ καλυτερη (εμενα μου βγαζει μιση μερα παραπανω). Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι (συγνωμη αν ακουστει ασχετη η ερωτηση)..

Θελω να του βαλω μια 32αρα καρτα μνημης. Εδω λοιπον ερχομαι να ρωτησω...

α) βλεπω οτι υπαρχουν καρτες SD και SDHC. Η διαφορα τους ποια ειναι? Και ποια πρεπει να παρω για το γαλαξια?

β)Παιζει ρολο το class που γραφει διπλα ? αλλες εχουν class 2, αλλες 4, αλλες 10...

γ) Γενικα ισχυει οτι οσο πιο ακριβη θα ειναι η καρτα τοσο καλυτερη θα ειναι?

Επειδή είμαι έτοιμος και εγώ να περάσω απο iPhone 3GS στο galaxy sII θα με ενδιέφερε πολύ η άποψη σου απο την μετάβαση αυτή. Υπάρχει κάτι που σου λείπει απο το iOS, σε ενοχλεί ή ενθουσίασε κάτι στο android; Η κατά πολύ μεγαλύτερη οθόνη δίνει πολλά συν στην καθημερινή χρήση;Θα εκτιμούσα πολύ τις παρατηρήσεις σου, όπως πιστεύω και όσοι σκέφτονται αυτή τη μετάβαση.

Edited by vfragos
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να κανω μια επισημανση για αυτους οπου μετρανε τα λεφτα τους και δεν βιαζονται να αγορασουν το κινητο. στο ιντερνετ ηδη εχουν κανει προβλεψεις για τιμη γυρω στα 500 ευρω και μπορει και λιγο πιο κατω σε περιπου 1 και κατι μηνες απο τωρα . Μιλαω για την αγγλικη αγορα φυσικα, και αφου περασει η πρωτη ζητηση απο τους πρωτους ενδιαφερομενονους. Ηδη στην αγγλια, και συγκεκριμενα απο την O2 το πουλουσε καρτοκινητο στα 454 ευρω (399 λιρες), σαν προσφορα. η οποια εληξε εχτες.Το οποιο σε καποιους ηταν κλειδομενο στο δικτυο της και σε καποιους ελευθερο, αλλα μικρο το κακο, ξεκλειδωνει πανευκολα. Και γιατι βλεπω καποιους να λενε για μεταπωληση του κινητου και μικρη η ζημια μετα η αλλαγη του με αλλο, απο ενα χρονο απο τωρα, θα σας πω μονο μια κουβεντα ποσο πουλιουνται τα samsung galaxy s πρωτης γενιας, ουτε 300 ευρω.Εγω προσωπικα, αγορασα για φιλο μου, στα 250 ευρω. Γενικα, ειναι το τιμημα που πληρωνει καποιος οταν αγοραζει κινητο samsung,lg κτλ. και οταν αγοραζει πρωτος-πρωτος. Απο μεταπωληση τα κινητα δεν εχουν την μικρη απωλεια που εχουν τα iphone. Αυτα
Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

ΑΦΜ γραμμένο για ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Όχι ΑΦΜ εταιρείας απλά.

 

¨Ειναι μεγάλη διαδικασία να εγγραφεις έτσι με το ΑΦΜ?

GSXR 1000 K8 - Galaxy NOTE 3 - DELL XPS 12
Link to comment
Share on other sites

Παιδια 1000 ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Με διαφωτησατε πληρως! Βλεπω να καταληγω σε 16αρα μνημη γιατι οι 32αρες που βρισκω ολες ειναι class 2. (εκτος κ αν δωσω κανα 200ευρω οποτε παιρνω 32αρα με class ανω του 6:p:lol:)

 

Επειδή είμαι έτοιμος και εγώ να περάσω απο iPhone 3GS στο galaxy sII θα με ενδιέφερε πολύ η άποψη σου απο την μετάβαση αυτή. Υπάρχει κάτι που σου λείπει απο το iOS, σε ενοχλεί ή ενθουσίασε κάτι στο android; Η κατά πολύ μεγαλύτερη οθόνη δίνει πολλά συν στην καθημερινή χρήση;Θα εκτιμούσα πολύ τις παρατηρήσεις σου, όπως πιστεύω και όσοι σκέφτονται αυτή τη μετάβαση.

 

Φιλε vfragos να την κανεις την αλλαγη. Η μεταβαση απο το 3GS στο γαλαξια θα σου φανει ''εξωγηινη''! Προσωπικα, δεν μου ελλειψε τιποτα αυτες τις δυο μερες που δουλευω το galaxy σαν βασικο μου τηλεφωνο. Αντιθετως, η ζωη μου εχει γινει πιο ευκολη! Θελω ν ανοιξω wifi ας πουμε κ αντι να κλεινω την εφαρμογη που βρισκομαι, να μπαινω στο μενου των ρυθμισεων και να το ανοιγω, κανω κατι απειρως πιο απλο.

Χωρις να βγω απ την εφαρμογη που εχω ανοιχτη, ''κατεβαζω'' την μπαρα του android (σορρυ αλλα δεν ξερω πως λεγεται ο τεχνικος ορος) παταω το εικονιδιο του wifi κ αυτο ηταν. Επιπλεον εχω κατι που μου ειχε λειψει αρκετα! Αρχικες οθονες! Για να μην μιλησω για τη μαγεια των Live wallpapers κ τη λειτουργικοτητα των widgets!

Ειμαι κατενθουσιασμενος. Δυο πραγματα με χαλανε... Ενω τα χρωματα της οθονης του μου φαινονται καλυτερα απ του ip4 ωστοσο μπορεις να διακρινεις τα pixels κατι που στο iphone4 ειναι αδυνατο. Κ δεν λεω ... Οκ. Στην φυσιολογικη αποσταση που το εχεις απ τα ματια σου δεν τα βλεπεις. Αλλα με χαλαει που σε συσκευη μετα απο ενα χρονο ενω αυξησανε τις ιντσες αφησαν σταθερη την αναλυση.

Το δευτερο που με χαλαει (κ που σιγουρα θα σκεφτεσαι ) ειναι το μεγεθος... Αρκετα μεγαλη οθονη που στην καθημερινοτητα αν δεν εχεις παλαμαρες κανει δυσκολη τη χρηση με το ενα χερι... Την κατασταση σωζει καπως το μειωμενο βαρος και παχος. Παρ' ολ' αυτα, στο browsing ειναι απολαυστικη!

Link to comment
Share on other sites

Αντιθετως, η ζωη μου εχει γινει πιο ευκολη! Θελω ν ανοιξω wifi ας πουμε κ αντι να κλεινω την εφαρμογη που βρισκομαι, να μπαινω στο μενου των ρυθμισεων και να το ανοιγω, κανω κατι απειρως πιο απλο.

Χωρις να βγω απ την εφαρμογη που εχω ανοιχτη, ''κατεβαζω'' την μπαρα του android (σορρυ αλλα δεν ξερω πως λεγεται ο τεχνικος ορος) παταω το εικονιδιο του wifi κ αυτο ηταν. Επιπλεον εχω κατι που μου ειχε λειψει αρκετα! Αρχικες οθονες! Για να μην μιλησω για τη μαγεια των Live wallpapers κ τη λειτουργικοτητα των widgets!

Ειμαι κατενθουσιασμενος.

 

Αυτος φιλε κarn ειναι ο ενθουσιασμος του iphoner που περναει σε android, ασχετα αν αυτο ειναι galaxy s II η Galaxy i5800:p

 

Κατι που θελω να ρωτησω εγω με τη σειρα μου τους καινουργιους κατοχους (και συγγνωμη εαν εχει ερωτηθει) ειναι αν συνεχιζεται και στον δευτερο γαλαξια το εvοχλητικο increasing ringtone. Για οσους δεν ειχαν γαλαξια εννοω την αυξανομενη ενταση στο ringtone μολις καποιος μας καλεσει και αρχισει να χτυπαει.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Αυτος φιλε κarn ειναι ο ενθουσιασμος του iphoner που περναει σε android, ασχετα αν αυτο ειναι galaxy s II η Galaxy i5800:p

 

Κατι που θελω να ρωτησω εγω με τη σειρα μου τους καινουργιους κατοχους (και συγγνωμη εαν εχει ερωτηθει) ειναι αν συνεχιζεται και στον δευτερο γαλαξια το εvοχλητικο increasing ringtone. Για οσους δεν ειχαν γαλαξια εννοω την αυξανομενη ενταση στο ringtone μολις καποιος μας καλεσει και αρχισει να χτυπαει.

Ναι το έχει(πολλά Sammy το έχουν αυτό,το τελευταίο μου Wave 2 επίσης),αλλά συνηθίζεται τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το μονο αρνητικο στο τηλεφωνο ειναι το αδιαφορο design και πραγματικα με δυσκολευει πολυ να το πιασω ειχα το xperia arc (το εδωσα σε ενα φιλο μου) τα συγκριναμε προχτες παρολου που στο φαρδος δεν εχουν μεγαλη διαφορα το arc καθεται καλυτερα στο χερι και το galaxy s2 φαινεται μεγαλυτερο
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για τους (τυχερούς) κατόχους του SGSII , έχετε βρει παιχνίδια τα οποία να σας crashάρουν και να μην μπορούν να ανοίξουν ; Διάβασα ότι ένα παιχνίδι , το x-plane , βγάζει error και δεν μπορείς να το παίξεις στο SGSII και αναρωτιόμουν αν κανένας έχει βρει κάποια παιχνίδια με αυτό το πρόβλημα . Edited by tsamo
Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει προσπαθήσει κάποιος από τους κατόχους του τηλεφώνου να συγχρονίσει τις επαφές του κινητού με την εφαρμογή Samsung Kies και το Outlook. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στις παλιότερες εκδόσεις swype που είχα στο Galaxy S μπορούσαμε να πατήσουμε 2 φορές σε μία λέξη, και μας έβγαζε τις υπόλοιπες προτεινόμενες.

Τώρα αν το κάνω αυτό απλώς πηγαίνει ο κέρσορας εκεί.

Βρήκα αυτό στο site του swype αλλά δεν λέει καμία εναλλακτική λύση. Έχετε καμιά ιδέα;

Due to incompatibilities with new features added to Android 2.3.3, we have disabled double-tap-to-edit IN ANDROID 2.3.3 ONLY. This ONLY effects Android version 2.3.3

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το μονο αρνητικο στο τηλεφωνο ειναι το αδιαφορο design και πραγματικα με δυσκολευει πολυ να το πιασω ειχα το xperia arc (το εδωσα σε ενα φιλο μου) τα συγκριναμε προχτες παρολου που στο φαρδος δεν εχουν μεγαλη διαφορα το arc καθεται καλυτερα στο χερι και το galaxy s2 φαινεται μεγαλυτερο

 

Συμφωνω σε αυτο που λες, αλλα αυτο στην ουσια δε λεγεται "αδιαφορο design", αλλα θυσια που κανεις πηγαινοντας στις 4.3 ιντσες σε μια συσκευη. Το ιδιο ισχυει και στο desire hd, το ιδιο και στο hd 2 κλπ κλπ (στο τελευταιο, για παραδειγμα, ειχε γινει σωστος υπολογισμος του κεντρου βαρους και "καθοταν" πολυ καλα στο χερι, σε αντιθεση με το desire hd) - η αληθεια ειναι πως η επιτομη της χρησης με το ενα χερι και του μεγεθους ειναι οι συσκευες 4 ιντσων (και στο arc που ειχες την υλοποιησαν αψογα).

"Αδιαφορο design" ειναι το "σχεδιαζω σε μια νυχτα -πισω παρουσιαστικο του", οι ακυρες πινελιες χρωμιου (π.χ. στο jack των 3.5 χιλιοστων με μετριο φινιρισμα κλπ). Το arc, απο την αλλη, διαθετει ευκολα το καλυτερο design (κι ας ειναι αυτο καθαρα υποκειμενικο) της τελευταιας "εσοδειας" smartphones.

Προσωπικα με βολευει μια χαρα κινητο διαστασεων 4.3 ιντσων, αλλα σε καθε περιπτωση ο καθενας πρεπει να αναζητησει ενα demo unit για να δει αν τον βολευει...

Link to comment
Share on other sites

Ημουν κατοχος του πρωτου Galaxy S και απο την Πεμπτη ειμαι ευτυχης κατοχος του SGS 2. Προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ το σχημα-σχεδιο το κινητου και τα υλικα και νομιζω οτι ειναι μεγαλη αναβαθμιση σε σχεση με το 1. Ειδικα το πισω καλυμμα της μπαταριας που στο 1 γρατσουνιοταν με το παραμικρο.

 

Η μπαταρια νομιζω οτι ειναι εξαιρετικη για τα δεδομενα της κατηγοριας. Με βαρια χρηση κατα διαστηματα εγραψε 19 ωρες! Βεβαια καταφερα να το κανω να κλεισει και μεσα σε 5 ωρες με συνεχες download και gaming (αν αντεχε παραπανω θα ηταν πολυ περιεργο!)

 

Απο ταχυτητα σκιζει και δεν κολλαει πουθενα, το UI μου αρεσει αρκετα και μπορω να πω οτι προτιμω το μενου των εφαρμογων αλλα iphone σε σχεση με το εντυπωσιακο αλλα χυμα 3D cube.

 

Αυτο που δεν εχω καταφερει να βαλω ακομα ειναι GPS που να παιζει. Εχει βαλει κανεις???

 

Το μονο που εχω παρατηρησει ειναι ενα μικρο lag στον browser οταν κανει το rendering. Κανεις αλλος?

Goodbyte.gr :blink: Ειδήσεις.Κινητά.Tablet.Gadgets.Science
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν εχω καταφερει να βαλω ακομα ειναι GPS που να παιζει. Εχει βαλει κανεις???

ποια δοκιμασες? n-drive, aura? δεν παιζουν? βρισκει gps απο το gps status?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δορυφορους βρισκει με τη μια, απλα οι εκδοσεις των γνωστων GPS που εχω βρει σε διαφορα "καταστηματα" δεν παιζουν στο 2.3.3
Goodbyte.gr :blink: Ειδήσεις.Κινητά.Tablet.Gadgets.Science
Link to comment
Share on other sites

Ούτε το igo παίζει?Οποιος δοκιμάσει κάτι που παίζει ας ενημερώσει παρακαλώ γιατί το θέλω για χρήση gps...
Link to comment
Share on other sites

Και Sygic 8.2.4 και Aura 2.1.2(το οποίο διατηρώ) παίζουν χαλαρά και γρήγορα.......δεν έχω δοκιμάσει άλλα apps ακόμα και δε νομίζω,το Aura είναι τέλειο για μένα.:):)
Link to comment
Share on other sites

παιδια το usb on the go μπορει καποιος να μας πει τι παιζει?

δουλευει με flashaκι? μεταφορα αρχειων κλπ? ταχυτητα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...