Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδες ειναι ασφαλες να κανω και εγω root με το z4root?θελω να βαλω το setcpu και να σβησω καποιες απο τις εφαρμογες που δεν θελω.Αν παει κατι στραβα με το root και κανω factory reset θα ξαναγινει το τηλεφωνο οπως το αγορασα η πρεπει να παρω backup την rom?

Με το z4root μπορεις να σβησεις εφαρμογες που δεν της θες.

Δεν μπορεις ομως να σεταρεις τη cpu.... για να το κανεις αυτο πρεπει να περασεις αλλη ρομ.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το gps το χρησιμοποιώ αρκετά και μέχρι τώρα το Npromo updated (δώρο από wind) απέδιδε άψογα σε ταχύτητα κλειδώματος δορυφόρων. τις τελευταίες 2-3 φορές που πήγα να το χρησιμοποιήσω ενώ είναι στους 5 δορυφόρους δεν λέει να κλειδώσει σήμα με τίποτα...τώρα κατεβάζω το Mireo don't panic που μερικοί έχετε πει ότι δουλεύει άψογα να δω τι γίνεται..

 

και το κυριότερο τώρα,έχω 3gwatchdog και μου λέει πως έχω κατεβάσει ~55 MB ενώ σύμφωνα με cosmote 75 MB...τι παίζει εδώ? (το watchdog το κλείνω σαν εφαρμογή όποτε δεν χρησιμοποιώ 3g αλλά κανονικά όταν ανοίγω ξανά το 3g δεν θα έπρεπε να ξανανοίγει και το watchdog??? δεν μπορεί να έχουν τέτοια απόκλιση στα Mb...:mad:)

 

 

το 3gwatchdog το αφηνω παντα ανοιχτο και μου μετραει οποτε χρησιμοποιει τα DATA πλην του wifi.

του ειχα ορισει οριο 120MB και στα 114MB μου στελνει μηνυμα η κοσμοτε οτι εχω αλλα 10MB.

Οποτε για μενα το θεωρω αξιοπιστο.Σε σενα δε ξερω τι εχει συμβει.

Link to comment
Share on other sites

το gps το χρησιμοποιώ αρκετά και μέχρι τώρα το Npromo updated (δώρο από wind) απέδιδε άψογα σε ταχύτητα κλειδώματος δορυφόρων. τις τελευταίες 2-3 φορές που πήγα να το χρησιμοποιήσω ενώ είναι στους 5 δορυφόρους δεν λέει να κλειδώσει σήμα με τίποτα...τώρα κατεβάζω το Mireo don't panic που μερικοί έχετε πει ότι δουλεύει άψογα να δω τι γίνεται..

 

και το κυριότερο τώρα,έχω 3gwatchdog και μου λέει πως έχω κατεβάσει ~55 MB ενώ σύμφωνα με cosmote 75 MB...τι παίζει εδώ? (το watchdog το κλείνω σαν εφαρμογή όποτε δεν χρησιμοποιώ 3g αλλά κανονικά όταν ανοίγω ξανά το 3g δεν θα έπρεπε να ξανανοίγει και το watchdog??? δεν μπορεί να έχουν τέτοια απόκλιση στα Mb...:mad:)

 

το 3g watchdog το βρήκα και εγώ ιδιαίτερα ακριβές. κακώς το κλείνεις να το αφήνεις πάντα ανοικτό ώστε να μη χάνεις μέτρηση ποτέ. Και όχι κανονικά δε θα έπρεπε να ανοίγει από μόνο του όταν ενεργοποιείς το 3g. Δε μπορεί να ξέρει η εφαρμογή αν έχεις ανοικτό ή κλειστό το 3g, απλά μετράει το traffic μέσω 3g/2g/gprs. Οπότε απλά το αφήνεις να τρέχει ή το κλείνεις όταν τόσο πολύ θεωρείς ότι σου μειώνει τους πόρους του συστήματος και το ενεργοποιείς ξανά άμεσα.

 

Από gps έβαλα sygic aura και δείχνει πολύ καλό δοκιμές με μεγάλες αποστάσεις αλλά νομίζω ότι παίζει καλά..

Link to comment
Share on other sites

Με το z4root μπορεις να σβησεις εφαρμογες που δεν της θες.

Δεν μπορεις ομως να σεταρεις τη cpu.... για να το κανεις αυτο πρεπει να περασεις αλλη ρομ.

 

δεν θελω να κανω overclocking απλα να βαλω την εφαρμογη setcpu για οικονομια στην μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

το 3gwatchdog το αφηνω παντα ανοιχτο και μου μετραει οποτε χρησιμοποιει τα DATA πλην του wifi.

του ειχα ορισει οριο 120MB και στα 114MB μου στελνει μηνυμα η κοσμοτε οτι εχω αλλα 10MB.

Οποτε για μενα το θεωρω αξιοπιστο.Σε σενα δε ξερω τι εχει συμβει.

 

μάλλον είχα αυτό το θέμα γιατί κάθε φορά έκανα εγώ force stop το 3gwatchdog...οπότε ίσως να έχανε κάποια mb μέχρι να ξανανοίξει..

γιατί τώρα που έχω την εφαρμογή να τρέχει στο background συνέχεια δεν "χάνει" mb...

Link to comment
Share on other sites

nice :D

 

παιδια σας εχει τυχει να θελετε να μπειτε στο "gallery" και να μην εμφανιζει τους φακελους ; να πρεπει να ξαναβγειτε και ξανα το ιδιο ;

επισης οταν τραβαω φωτογραφιες κατι παιζει τα αρχεια αποθηκευσης.Με τον απλο viewer των windows 7 δεν παιζει.Εμφανιζονται σα καθετε λωριδες χωρις να διακρνεις info στην φωτο.

Ανοιγμα με viewnx τπτ...Μονο με adobe bridge kai photoshop ανοιγουν.

Καμμια ιδεα ;

Καρτα μνημης 8GB εχω..

Επισης ειχε υπωθει για το tethering.Το μονο που εκανα ειναι να συνδεσω το κινητο στο λαπτοπ , να πατησω την επιλογη tethering και δε χρειαστηκε τπτ αλλο.Βρηκε drivers μονο του και ειχα ιντερνετ στο λαπτοπ.

 

Οπως επισης η μπαταρια μου κραταει μια μερα αλλα με ΠΟΛΥ συχνο σκαλισμα.Επισης ενα 6-7ωρο ΜΟΝΙΜΑ data browsing , msn , emails , sms.

 

Αλλα αν το παρατησω το κινητο και κανω τα τηλεφωνακια μου , κανα 10λεπτο gps , κανα 10λεπτο ιντερνετ τοτε κραταει 2 μερες

Link to comment
Share on other sites

το 3g watchdog το βρήκα και εγώ ιδιαίτερα ακριβές. κακώς το κλείνεις να το αφήνεις πάντα ανοικτό ώστε να μη χάνεις μέτρηση ποτέ. Και όχι κανονικά δε θα έπρεπε να ανοίγει από μόνο του όταν ενεργοποιείς το 3g. Δε μπορεί να ξέρει η εφαρμογή αν έχεις ανοικτό ή κλειστό το 3g, απλά μετράει το traffic μέσω 3g/2g/gprs. Οπότε απλά το αφήνεις να τρέχει ή το κλείνεις όταν τόσο πολύ θεωρείς ότι σου μειώνει τους πόρους του συστήματος και το ενεργοποιείς ξανά άμεσα.

 

Από gps έβαλα sygic aura και δείχνει πολύ καλό δοκιμές με μεγάλες αποστάσεις αλλά νομίζω ότι παίζει καλά..

 

Μπορεί να γίνει και αυτό με μια πολύ καλή εφαρμογή που λέγεται tasker. Μπορείς να ρυθμίσεις να ανοίγουν και να κλεινουν πράγματα όποτε θες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Σήμερα ήρθε το ideos!

 

Επειδή είμαι λίγο άσχετη μου μήπως μπορεί να μου πει κάποιος τι θα πρέπει να κάνω στην αρχή που θα βάλω την sim?

 

Μου είπαν να κλείσω το Network data για να μην έχω πρόβλημα με την χρέωση και να κάνω έναν λογαριασμό gmail!

 

Το gmail που χρειάζεται? :O

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μας δίνει την επιλογή να διαλέγουμε που θα αποθηκευτεί η κάθε εφαρμογή (sd ή εσωτερική); Παρατήρησα ότι όταν πατώ μεταφορά στην sd σε κάποια εφαρμογή, το μέγεθος μικραίνει αρκετά.
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την b160 και, εγκατέστησα το setcpu αλλα μου λέει οτι δεν ειναι rooted. Κανονικά όμως η rom είναι ρουταρισμένη αλλα έχω βάλει και το z4root. Καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Σήμερα ήρθε το ideos!

 

Επειδή είμαι λίγο άσχετη μου μήπως μπορεί να μου πει κάποιος τι θα πρέπει να κάνω στην αρχή που θα βάλω την sim?

 

Μου είπαν να κλείσω το Network data για να μην έχω πρόβλημα με την χρέωση και να κάνω έναν λογαριασμό gmail!

 

Το gmail που χρειάζεται? :O

 

Ευχαριστώ!

 

Καλησπερα. Μετα απο πολλες σελιδες, επεισα την κοπελα μου να αγορασει το ιδιο κινητο.

 

Επειδη και αυτη ειναι λιγο ασχετη, και εγω δεν εχω android στα χερια μου, πειτε μου σας παρακαλω πως να κοψω αρχικα οποιαδηποτε συνδεση στο ιντερνετ μεχρι να εξοικιωθει με το κινητο.

 

Εγω στο windows mobile που εχω, εχει προγραμμα το data controller που οποτε θελεις εσυ την ανοιγοκλεινει, υπαρχει ΚΑΙ τετοιο προγραμμα (ετσι ωστε να ελεγχει ποτε το ανοιγοκλεινει).

 

Σας ευχαριστω!!!

 

Υ.Γ. christy sorry αλλα δεν ξερω να σου απαντησω. απλα σε εκανα quote για να ενισχυσω την ερωτηση σου

Link to comment
Share on other sites

το gmail χρειαζεται κυριως (μπορεις να κανεις και αλλα..) για να μπορεις να εχεις προσβαση στο μαρκετ μεσω του κινητου σου (ειτε με wifi ειτε με την συνδεση σου στο κινητο) η μεσω του pc σου διαλεγοντας εφαρμογη-προγραμμα-game και <στελνοντας> την στο κινητο.Τωρα για το τι να κανεις...αφου περασεις τα απαραιτητα τηλεφωνα και ρυθμισεις το κινητο οπως θελεις να ειναι εσυ...(ταπετσαριες,ηχους κλησης κτλ) θεσε εκτος λειτουργιας την αποστολη και ληψη δεδομενων μεσω δικτυου για να μην σε χρεωνει εφ οσον δεν εχεις καποιο πακετο απο την εταιρια σου για ιντερνετ....Απο εκει και περα δεν χρειαζεται να κανεις κατι ιδιαιτερο.. αναλογα τι θελεις να κανεις και πως χρησιμοποιεις εσυ το κινητο σου...

 

τωρα για τον φιλο που εβαλε την b160 πιο πανω...ας ξαναδοκιμαζει να την περασει..σε ενα αλλο ideos x5 που ειχα δουλευε κανονικα...

Edited by georgekap1
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Για τα πρώτα βήματα αφού δεν έχετε κάποια επαφή με android καλό θα ήταν να μην βάζατε την sim από την αρχή. εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα και δεν το μετάνιωσα.

την πρώτη φορά που θα ανοίξετε το κινητό θα ακολουθήσετε τα βήματα-ερωτήσεις (δεν ειναι πολλά ούτε δύσκολα) και θα είναι έτοιμο για χρήση.

ύστερα πηγαίνετε settings -> wireless & network settings -> mobile networks -> ξετικάρετε τα 2 πρώτα και τικάρετε ΣΙΓΟΥΡΑ το use only 2G networks (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ)...

 

μετά ανοίξτε το wifi και κατεβάστε άφοβα ό,τι θέλετε...

 

Μπορείς να χρησιμοποιείς το κινητό χωρίς gmail αλλά δεν το συνιστώ γιατί αρκετές εφαρμογές (και κατά κύριο λόγο το market) χρειάζονται gmail account.

Link to comment
Share on other sites

δεν αφήνεις εφαρμογές να κατεβάζουν δεδομένα απο το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας παρά μόνο απο wifi...

είμαι λακωνικός το ξέρω αλλά I have to go..ελπίζω να βοήθησα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το λακωνιζειν εστι φιλοσοφειν....

 

Thanx για την βοηθεια. Για προγραμμα σαν το data controller των win mobile, εχει κανεις να μου προτεινει?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει άλλη rom? Γιατί και εγώ έχω άλλη και δεν μου δείχνει το ρολόι.

 

ναι την έχω αλλάξει από το xda για να μπορέσω να κάνω o/c και δεν μου εμφανίζει το ρολόι, αυτό που έκανα ήταν να ξαναπεράσω την rom χωρίς wipe και είχα ξανά το κινητό όπως πριν.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδεα πως βλεπει κανεις το περιεχομενο για να μεταφερω Mp3, φωτο, games που εχω κατεβασει απο το pc στο κινητο? To συνδεσα με το καλωδιο αλλα τιποτα . (Δεν εχω καρτα) . Το pc moy to blepei ως Mobile Partner (prasino eikonidio) και μεσα υπαρχει φακελοσ document, drivers αλλα ακρη δεν εβγαλα. Mhpvw uelei kapoio utility?
Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδεα πως βλεπει κανεις το περιεχομενο για να μεταφερω Mp3, φωτο, games που εχω κατεβασει απο το pc στο κινητο? To συνδεσα με το καλωδιο αλλα τιποτα . (Δεν εχω καρτα) . Το pc moy to blepei ως Mobile Partner (prasino eikonidio) και μεσα υπαρχει φακελοσ document, drivers αλλα ακρη δεν εβγαλα. Mhpvw uelei kapoio utility?

Πιστεύω πως στο Pc σου, έχεις βάλει τους Drivers εφόσον το βλέπει έστω ως Mobile Partner όπως λες..

1. Στη συσκευή πας ,Ρυθμίσεις-Εφαρμογές-Ανάπτυξη-Μαρκάρουμε τον εντοπισμό σφαλμάτων.

2.Από τη μπάρα επάνω κατεβάζοντάς την ,πατάμε εκεί που λέει το Usb είναι συνδεδεμένο - Ενεργοποίηση αποθηκευτικού χώρου και Ο.κ.. Τότε θα σου βγάλει άλλο ένα αφαιρούμενο δίσκο που είναι τα 2 Gb της συσκευής... (Όταν βάλεις και sd θα τη βλέπεις με τον ίδιο τρόπο).

Εννοείτε πως τα αρχεία σου τα βλέπεις και από τη Διαχείριση Αρχείων ,που είναι ένα από τα εικονίδια στο μενού της συσκευής.

Edited by BOBMARIN
Link to comment
Share on other sites

Το λακωνιζειν εστι φιλοσοφειν....

 

Thanx για την βοηθεια. Για προγραμμα σαν το data controller των win mobile, εχει κανεις να μου προτεινει?

 

3g watchdog μαζι με apn droid σου κλεινει τα παντα πλην mms.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το gmail χρειαζεται κυριως (μπορεις να κανεις και αλλα..) για να μπορεις να εχεις προσβαση στο μαρκετ μεσω του κινητου σου (ειτε με wifi ειτε με την συνδεση σου στο κινητο) η μεσω του pc σου διαλεγοντας εφαρμογη-προγραμμα-game και <στελνοντας> την στο κινητο.Τωρα για το τι να κανεις...αφου περασεις τα απαραιτητα τηλεφωνα και ρυθμισεις το κινητο οπως θελεις να ειναι εσυ...(ταπετσαριες,ηχους κλησης κτλ) θεσε εκτος λειτουργιας την αποστολη και ληψη δεδομενων μεσω δικτυου για να μην σε χρεωνει εφ οσον δεν εχεις καποιο πακετο απο την εταιρια σου για ιντερνετ....Απο εκει και περα δεν χρειαζεται να κανεις κατι ιδιαιτερο.. αναλογα τι θελεις να κανεις και πως χρησιμοποιεις εσυ το κινητο σου...

 

τωρα για τον φιλο που εβαλε την b160 πιο πανω...ας ξαναδοκιμαζει να την περασει..σε ενα αλλο ideos x5 που ειχα δουλευε κανονικα...

 

Thanks!! To πρώτο που έκανα ήταν να του κλείσω την αποστολή και λήψη δεδομένων μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας!

 

Και μια ακόμη ερώτηση, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να δείχνει ποιες εφαρμογές τρέχουν και να μπορώ να τις κλείσω από εκεί? Νομίζω κάπου είχα διαβάσει κάτι τέτοιο αλλά δεν το βρίσκω!:O

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως στο Pc σου, έχεις βάλει τους Drivers εφόσον το βλέπει έστω ως Mobile Partner όπως λες..

1. Στη συσκευή πας ,Ρυθμίσεις-Εφαρμογές-Ανάπτυξη-Μαρκάρουμε τον εντοπισμό σφαλμάτων.

2.Από τη μπάρα επάνω κατεβάζοντάς την ,πατάμε εκεί που λέει το Usb είναι συνδεδεμένο - Ενεργοποίηση αποθηκευτικού χώρου και Ο.κ.. Τότε θα σου βγάλει άλλο ένα αφαιρούμενο δίσκο που είναι τα 2 Gb της συσκευής... (Όταν βάλεις και sd θα τη βλέπεις με τον ίδιο τρόπο).

Εννοείτε πως τα αρχεία σου τα βλέπεις και από τη Διαχείριση Αρχείων ,που είναι ένα από τα εικονίδια στο μενού της συσκευής.

 

Οκ, Thanks

Σε ποιον φακελο βαζω τωρα τα mp3 , ta pdf , τα games moυ .... Yparxei καπου πως λειτουργει η δομή του ή kapoio analogo sowtware?

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να συνδεθεί με εξωτερικά ηχεία για καλύτερο ήχο στη μουσική και στα βίντεο??

 

ναι αρκει να υπαρχει ενισχυση σηματος.

Ειτε τα ηχεια να εχουν ενσωματομενο ενισχυτη η απευθειας σε ενισχυτη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...