Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα και απο εμενα ειναι η πρωτη φορα που γραφω εκανα την αναβαθμιση σημερα το πρωι ολα πηγαν ρολοι ιδια ευαισθησια στο αγγιγμα wifi ok αλλα μηπως καποιος ποιο εμπειρος μπορει να με βοηθησει σε 2 θεματακια

1.πως μπορω να κανω τα νουμερα του τηλ λιγο μεγαλυτερα διοτι υπαρχει μια σχετικη στραβομαρα(μιας και ηταν ο Νο 1 λογος που εκανα την αναβαθμιση)

2.αν γνωριζεται καμια πολυ εφαρμογη για πληκτολογιο με ελληνικα

 

ευχαριστω::::happy::happy::happy:

Αναλύσεις WVGA QVGA HVGA WXGA

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=313102&page=6 :shock:

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

έχω πάρει το συγκεκριμένο κινητό στην κόπελα μου και έχει πρόβλημα. Κάνει συνεχώς reboot σε ανύποπτους χρόνους, είτε όταν μιλάει, είτε όταν παίζει ένα παιχνίδι (όχι συγκεκριμένο) ή ακόμα και σε αναμονή να είναι.

 

Δοκίμασα να απεγκαταστήσω τα πάντα (παιχνίδια, εφαρμογές κλπ.) που είχα κατεβάσει από το μάρκετ, αλλά συνεχίζει και το κάνει.

 

Με την καινούρια έκδοση υπάρχει περίπτωση να λυθεί ή θα χρειαστεί service;

 

Η καινούρια έκδοση είναι σε beta ή έχει κυκλοφορήσει επίσημα; Αν αναβαθμίσω υπάρχει θέμα με την εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

τελικά κατάφερα να κάνω root

αυτο που χρειάστεικε ήταν να τρέξω το doomloard's αφού αλλάξω ότι έπρεπε να αλλάξω στο service menu ή όπως λέγεται δεν θυμάμαι περάσαν μέρες).

Αφού ε΄γινε το ρεσταρτ ξαναμπήκα στο μενού και άλλαξα τα ίδια πράγματα ξαναέκανα ροοτ άλλημια τα ίδια και ρεστραρτ και μετά το ρεσταρτ ξαναμπήκα στο μενού για μιά τελευταία φορα και άλλαξα ότι έπρεπε- μόνο έτσι έγινε το ροοτ.

 

Πάντως το κινητό εξακολουθεί να έχει μικρά εκνευριστικά θεματάκια.

 

Τα widgets χάνονται συνεχώς - και με τον huawei launcher και με τον Go Launcher EX, αρα δεν παίζει να φταίει ο launcher όπως αρχικά νόμισα)

 

Πού και πού κάνει reboot (θα απενεργοποιησω το pin της sim, μην κάνει reboot στην τσεπη και χάσω καμια κλήση)

 

Έχει γενικά σκαλώματα όπως πχ το scrolling στον browser κολλαει σπαστικά, το scrolling στα μενού επίσεις κολλάει γένικά κολλάει όλο το UI πχ όταν μιλάω δεν νειώθει πάντα οτι είναι κολλημένο στο αυτί μου με αποτέλεσμα να πατιούντε κουμπια, να ενεργοποιήτε το mute ή το speaker ή ακόμα και να τερματίζει την κλήση κλπ κλπ

 

Επίσεις είναι άβολο να ανάβει η οθόνη μόνο με το power button και όχι με τa volume +- όπως πρίν.

 

Και άλλα που δεν μου έρχονται τώρα

 

[EDIT] Μόλις ανακάλυψα οτι μόλις ανοίξεις το bluetooth σβήνει to wifi!!!!!!!

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΝ ΔΙΑ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ!!!!

 

Παρά τα κολληματάκια του τα εκνευριστικά μου αρέσει το gingerbead και θα το ρατήσω λίγο ακόμα και μάλλων θα βάλω ξανά την official 2.2.5 (είχα 2.2.3).

 

Αυτα...

 

Υ.Γ. μιας και έπιασα τα updates kai ta flashαρίσματα μήπως να πάω και σε custom rom?

Αξίζει τον κόπο?

Edited by radical239
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Μια ερωτηση..;

με τν εκδοση 2.3.5 μου εκανε καποια reboot λιγες ωρες μετα την εγκατασταση..

το επομενο πρωι που το ανοιξα Κ ΟΙ 5 ΟΘΟΝΕΣ του μενου ειχαν χασει ΟΛΑ τα widgets που ειχε το κινιτο απο την ωρα της εγκαταστασης...

εχει συμβει σε κανενα αυτο??

wifi νορμαλ,bluetooth προβλημα.....

Link to comment
Share on other sites

athanaso77

Δεν έχει σχέση με αυτό, είναι πρόβλημα των 2.3 ρομς της συσκευής. Το είχα και στις 3 εκδόσεις που έχουν βγει ως τώρα. Ο λόγος που δεν απάντησα, είναι ότι με έχει κουράσει να απαντάω στις ίδιες ερωτήσεις ξανά και ξανά. Μόλις πριν μερικές ώρες είχε αναφερθεί στο θέμα του MODDING και όταν πόσταρε ο φίλος ήταν τα τελευταία 3 μηνύματα(και ίσως είναι ακόμη) στα οποία συζητήθηκε.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306360&page=83

Δυστυχώς οι περισσότεροι όταν έχουν κάποιο πρόβλημα απλά το γράφουν, συνήθως δε διαβάζουν ούτε την πρώτη ή την τελευταία σελίδα των ανάλογων θεμάτων, και ακόμη λιγότερο χρησιμοποιούν την αναζήτηση. Το αποτέλεσμα είναι οι ίδιες ερωτήσεις να απαντούνται 2 και 3, 4, 5 φορές, και συχνά ακόμη περισσότερες.

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν έχει κάνει ούτε ένα reboot μέχρι στιγμής κ όλα καλά στα περισσότερα.

κάποια πράγματα που έχω παρατηρήσει είναι ότι δεν μόυ βγάζει φωτογραφίες στις επαφές όταν με καλούν η καλω.επίσης για την εκιννηση της συσκευής πρέπει να πατήσω το ον οφ παρά πολύ ώρα κ μερικές φορές δεν πιάνει κιόλας αλλά θέλει 2 με 3 πατηματα.

το έχει παρατηρήσεις κανείς άλλος αυτό;

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μου συνεβη το εξης παραξενο,

Για καποιο ανεξηγητο λογο (ακομα) το κινητο αλλαξε ηχους κλησης και ηχους στα ξυπνητηρια...Αφου τα εβαλα ξανα οπως τα ειχα ειπα να κανω ενα reboot μηπως και εφαγε καποιο κολλημα...Μετα το reboot παλι αλλαξε ηχους κλησης και ηχους ξυπνητηριων :blink: ..

Να σημειωσω οτι ολοι οι ηχοι που εχω θεσει ειναι στην καρτα sd, οπως επισης και οτι το τηλεφωνο ειναι ακομα με την μαμα 2.2.1, και το μονο που εχω κανει ειναι ενα root..

 

Για πειτε καμια ιδεα τι μπορει να παιζει..

 

ΥΓ. Οταν πηγαινετε στις Ρυθμισεις>Ηχος>Ηχος κλησης, στο μενου που σας βγαζει για επιλογη ηχου ειναι μονο 1.Handcent sms (αν το εχετε εγκατεστημενο) και 2.Android system ?

Γιατι εχω την εντυπωση οτι μεχρι πριν λιγο καιρο μου εβγαζε και 3η επιλογη που εγραφε κατι σαν Music (ή κατι τετοιο τελοσπαντων) ??

Edited by MakTheo
Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν έχει κάνει ούτε ένα reboot μέχρι στιγμής κ όλα καλά στα περισσότερα.

κάποια πράγματα που έχω παρατηρήσει είναι ότι δεν μόυ βγάζει φωτογραφίες στις επαφές όταν με καλούν η καλω.επίσης για την εκιννηση της συσκευής πρέπει να πατήσω το ον οφ παρά πολύ ώρα κ μερικές φορές δεν πιάνει κιόλας αλλά θέλει 2 με 3 πατηματα.

το έχει παρατηρήσεις κανείς άλλος αυτό;

 

εγώ έχω:

  • σπάνια reboots.
  • βλέπω κανονικά τις φωτογραφίες όσων καλούν,
  • έχω επίσης θέμα με το κουμπί εκκίνησης, που το έχω από τότε που ψώνισα τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και καλη χρονια!

κατι πολυ κουφο συνεβη σημερα!εβλεπα μια χαρα τις φωτογραφιες μου, και μετα απο 5 λεπτα που ξαναχρησιμοποιησα το κινητο μου, ειδα οτι πανω απο το 90% των φωτογραφιων ειχε εξαφανιστει!!!!!

εχει συμβει κατι αντιστοιχο σε καποιον αλλο???και το σημαντικοτερο: υπαρχει τροπος να τις ανακτησω??

ολες οι φωτογραφιες ηταν αποθηκευμενες σε μια kingston sd.το κινητο μου τρεχει την μαμα 2.2.1.

οποιος μπορει να προτεινει κατι, θα με βοηθουσε παααρα πολυ.

thanks guys!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μου έχει συμβεί και μένα 2 φορές, και παρατήρησα ότι εξαφανίζονται οι φωτογραφίες που βρίσκονται σε ένα φάκελο που έχω δημιουργήσει και ονομάσει Android Wallpapers. Οι φωτογραφίες αυτές βρίσκονταν εκεί από την προηγούμενη συσκευή android που είχα και αν θυμάμαι καλά το πρώτο κρούσμα συνέβει μετά την εγκατάσταση της 1ης 2.3 beta. Πριν λίγο καιρό της έβαλα ξανά στον φάκελο, αλλά πριν 2-3 μέρες ανακάλυψα πως και πάλι είχαν σβηστεί, εκτός από 1.

Δυστυχώς δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν έγινε τη στιγμή της εγκατάστασης μιας και τις 2 φορές που συνέβει, δεν είχε χρειαστεί να τις χρησιμοποιήσω για αρκετές μέρες. Πάντως κάτι έχει να κάνει με τη συσκευή, και κυρίως με την official rom, μιας και οι φωτογραφίες αυτές είχαν επιζήσει(μαζί και με άλλα αρχεία) για πάνω από χρόνο πριν παρατηρήσω αυτό το φαινόμενο.

Σκέφτομαι μήπως φταίει το όνομα του φακέλου, μιας και φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί με την κάμερα είναι όλες εκεί(ακόμη και αν βρίσκονται σε άλλους φακέλους εκτός του DCIM)

Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν και σε εμένα κάτι επανακινήσεις ανα ημέρα. Πριν περάσω την 2.3.5 είχα root την 2.2.1. Επειδη φοβάμαι μήπως χάσω κλησεις μετά από reboot μήπως ξερετε πως θα αφαιρέσω το pin ώστε να συνδέεται απ'ευθείας;
Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν και σε εμένα κάτι επανακινήσεις ανα ημέρα. Πριν περάσω την 2.3.5 είχα root την 2.2.1. Επειδη φοβάμαι μήπως χάσω κλησεις μετά από reboot μήπως ξερετε πως θα αφαιρέσω το pin ώστε να συνδέεται απ'ευθείας;

Ρυθμισεις

τοποθεσια και ασφαλεια

ορισμος κλειδωματος καρτας SIM.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω:

  • σπάνια reboots.
  • βλέπω κανονικά τις φωτογραφίες όσων καλούν,
  • έχω επίσης θέμα με το κουμπί εκκίνησης, που το έχω από τότε που ψώνισα τη συσκευή.

 

εμένα το ον δούλευε μια χαρά.

με την καινούρια παρουσιάστηκε.

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και σε μένα μετά την αναβάθμιση το κινητό είναι απείρως ταχύτερο.

Ωστόσο, κάθε 2-3 μέρες μου κάνει κολλήματα η οθόνη, με αποτέλεσμα να μην αναταποκρίνεται καθόλου το κινητό και αναγκάζομαι να βγάλω την μπαταρία για να συνέλθει. Επίσης έχουν αυξηθεί και τα reboots, περίπου ένα κάθε 3-4 μέρες ενώ πριν δεν είχα σχεδόν καθόλου και το κουμπί on-off όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω όταν το κινητό είναι απενεργοποιημένο, αργεί να το εκκινήσει.

Αν εξαιρέσεις τα ανωτέρω, όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν μια χαρά και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από την αναβάθμιση και αποκλείεται να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και καλη χρονια!

κατι πολυ κουφο συνεβη σημερα!εβλεπα μια χαρα τις φωτογραφιες μου, και μετα απο 5 λεπτα που ξαναχρησιμοποιησα το κινητο μου, ειδα οτι πανω απο το 90% των φωτογραφιων ειχε εξαφανιστει!!!!!

εχει συμβει κατι αντιστοιχο σε καποιον αλλο???και το σημαντικοτερο: υπαρχει τροπος να τις ανακτησω??

ολες οι φωτογραφιες ηταν αποθηκευμενες σε μια kingston sd.το κινητο μου τρεχει την μαμα 2.2.1.

οποιος μπορει να προτεινει κατι, θα με βοηθουσε παααρα πολυ.

thanks guys!

 

Μου έχει συμβεί και εμένα 2-3 φορές. Δεν κατάφερα να βρω τι φταίει. Έβγαλα το lg camera γιατί μερικές φορές έτυχε να εξαφανιστούν αφού είχα τραβήξει φωτογραφίες με αυτό. Για κάμποσο καιρό δεν ξανασυνέβη αλλά πριν λίγο καιρό έγινε πάλι. Ίσως συμβαίνει όταν σβήνω φωτογραφίες, αλλά δεν ξέρω σίγουρα.

Το περίεργο είναι οτι εξαφανίζει οτι φωτογραφία βρει, ακόμα και αυτές που δεν έχουν επέκταση στο όνομα. Μου εξαφάνισε τις περισσότερες φωτογραφίες απο διάφορα directory που είχα, ακόμα και αρχεία του igo που ήταν εικόνες, τα thumbnails γενικά σχεδόν τα πάντα απο εικόνες.

Οι φωτογραφίες είναι ακόμα στην SD. Αν δεν έχεις γράψει απο πάνω βγάλτη και βάλτη στο pc και με ενα πρόγραμμα για recovery απο flash θα σου βρεί τις περισσότερες.

Link to comment
Share on other sites

dancer_69 και aiolos, σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. προσπαθω να βγαλω ακρη με καποιο recovery προγραμμα. τουλαχιστον ειναι παρηγορο, που εχει συμβει και σε αλλους, απο την αποψη οτι ειναι δεν ειναι προβλημα της sd καρτας. εψαξα λιγακι στο Internet αλλα δεν εχω βρει κατι παρομοιο που να αφορα την συσκευη μας. αν καποιος βρει κατι, ας το παραθεσει ωστε να το εχουν υποψη τους και οι υπολοιποι χρηστες.

 

 

Παιδια καλησπερα και παλι!

τα πραγματα ειναι χειροτερα απο οσο νομιζα..εχουν χαθει και παρα πολλα applications τα οποια ηταν installed στην sd καρτα!

σαν να εχουν γινει uninstall μονα τους..μα καλα ειναι δυνατον?

any ideas?anybody?

Edited by stellarpap
Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να βγαλετε άκρη με τις φωτογραφίες.

για πείτε αν έχει διάφορες η καμερα σε σχέση με πριν.ποιότητα ταχυτητα.

εμένα reboot δεν μου έχει κάνει από μόνο του.

βεβαίως έχω το fast reboot που βοηθαει.

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ την αναβάθμισή σε 2.3.5. Μέχρι στιγμής όλα πάνε ρολόι. Σαν καινούργιο το κινητό. Κανενα πρόβλημά ούτε με την οθόνη ούτε με το WiFi. Έκανα και restore τις εφαρμογες και τις ρυθμίσεις μου με το hi suite χωρίς κανένα πρόβλημα. Τέλος το root έγινε πανεύκολα με το superone clic.
Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αναβαθμιση beta2 και ολα καλα μεχρι που με πεθανε το wifi ολο error βγαζει και μου εσπαασε τα νευρα.τωρα θελω να βαλω την τελευταια αλλα δεν μπορω κανω τι διαδικασια και ξεκιναει και μου βγαζει unpaking error η κατι τετοιο τι μπορει να κανω λαθος ευχαριστω...
mi8
Link to comment
Share on other sites

dancer_69 και aiolos, σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. προσπαθω να βγαλω ακρη με καποιο recovery προγραμμα. τουλαχιστον ειναι παρηγορο, που εχει συμβει και σε αλλους, απο την αποψη οτι ειναι δεν ειναι προβλημα της sd καρτας. εψαξα λιγακι στο Internet αλλα δεν εχω βρει κατι παρομοιο που να αφορα την συσκευη μας. αν καποιος βρει κατι, ας το παραθεσει ωστε να το εχουν υποψη τους και οι υπολοιποι χρηστες.

 

 

Παιδια καλησπερα και παλι!

τα πραγματα ειναι χειροτερα απο οσο νομιζα..εχουν χαθει και παρα πολλα applications τα οποια ηταν installed στην sd καρτα!

σαν να εχουν γινει uninstall μονα τους..μα καλα ειναι δυνατον?

any ideas?anybody?

Δοκίμασε να δεις τα περιεχόμενα της κάρτας από το pc. Είναι πιθανόν να φορτώνεται η εσωτερική αντί της εξωτερικής κάρτας ως sdcard. Ανάλογα τη ρομ που έχεις μάλλον θα υπάρχει στις ρυθμίσεις κάποια επιλογή για χρήση της εσωτερικής sd για εφαρμογές. Αν η επιλογή αυτή είναι ενεργοποιημένη τότε στην ουσία δεν μπορείς να δεις τα δεδομένα της εξωτερικής κάρτας, μιας και στην θέση τους εμφανίζονται αυτά της εσωτερικής.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε gingerbread, έχει δοκιμάσει κανείς να απενεργοποιήσει τη συσκευή του από το on/off πλήκτρο και να την ενεργοποιήσει μετά από λίγο; Η εκκίνηση σε μένα γίνεται αστραπιαία, με το που πατάς το πλήκτρο on εμφανίζεται το λογότυπο της Huawei και κυριολεκτικά σε 3 δευτερόλεπτα το κινητό είναι σε κατάσταση ετοιμότητας στην Home screen. Σε αντίθεση με την περίπτωση που βγάλεις την μπαταρία και μετά εκκινήσεις το κινητό όπου ο χρόνος εκκίνησης είναι κατά πολύ μεγαλύτερος.

Πως εξηγείται αυτό; Μήπως με το πλήκτρο απενεργοποίησης τελικά το κινητό μπαίνει σε κάποια κατάσταση "stand-by" αντί να κλείνει εντελώς;

Link to comment
Share on other sites

Για αυτούς που έχουν προβλήματα με χαμένους ήχους, χαμένες φωτογραφίες, κλπ σχεδόν πάντα φταίει η αποσύνδεση της κάρτας από δυνατό κούνημα, κακή επαφή, σπασμένο αντάπτορα, κλπ. Με λίγο χαρτί ή σελοτέιπ ή κάτι παρόμοιο σκαλώστε την κάρτα στη θήκη και λογικά θα σταματήσει να συμβαίνει.

 

@Arachtos: Ναι, είναι ένα feature που δεν κλείνει τελείως τη συσκευή αλλά αποθηκεύει την κατάσταση (μνήμη, execution state, κλπ) και μετά απλά την επαναφέρει. Έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Αν δεν το θες μπορείς να το απενεργοποιήσεις.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

@Arachtos: Ναι, είναι ένα feature που δεν κλείνει τελείως τη συσκευή αλλά αποθηκεύει την κατάσταση (μνήμη, execution state, κλπ) και μετά απλά την επαναφέρει. Έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Αν δεν το θες μπορείς να το απενεργοποιήσεις.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρουμε από που απενεργοποιείται;

Link to comment
Share on other sites

Για αυτούς που έχουν προβλήματα με χαμένους ήχους, χαμένες φωτογραφίες, κλπ σχεδόν πάντα φταίει η αποσύνδεση της κάρτας από δυνατό κούνημα, κακή επαφή, σπασμένο αντάπτορα, κλπ. Με λίγο χαρτί ή σελοτέιπ ή κάτι παρόμοιο σκαλώστε την κάρτα στη θήκη και λογικά θα σταματήσει να συμβαίνει.

 

Δεν έχει τέτοιο θέμα. Χάνονται ΜΟΝΟ οι φωτογραφίες και τίποτα άλλο. Κάποιο θέμα είναι μεταξύ camera app, gallery και android.

 

stellarpap μήπως έχεις εγκατεστημενο lg camera ή QuickPic;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...