Jump to content

Ποιο tablet κατά τη γνώμη σας θα κυριαρχήσει το 2011;


energetic
 Κοινοποίηση

Ποιο θα είναι το κυρίαρχο tablet του 2011;  

634 members have voted

  1. 1. Ποιο θα είναι το κυρίαρχο tablet του 2011;

    • Apple iPad 2
    • BlackBerry PlayBook
    • HP TouchPad
    • Motorola Xoom
    • Samsung Tab 10.1
    • Άλλο μοντέλο
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ


Recommended Posts

Το να συγκρινεις netbook με pad νομιζω απλα εκτιθεσαι, γενικα μιλωντας.

Η Apple καταφερνει να δινει

Σιγουρια οτι πηρες την κορυφαια συσκευη της. Ενω με Android ποτε δεν ξερεις ποτε καποια απο της εταιρειες που το εκμεταλευονται θα βγαλει ενα νεο καλυτερο απο αυτο που εχεις.

Εξερετικο σχεδιασμο με υλικα που κανουν την συσκευη να μοιαζει κοσμημα, αυτο συμβαινει σε ολα της τα προιοντα.

Στο τελος ενας αγοραστης που δεν εχει την ορεξη το χρονο και τις γνωσεις να διαλεξει λογω χαρακτηριστικων, διαλεγει απο το τελικο προιον που, ενω μπορει να ειναι πιο αργος επεξεργαστης η ρομ η ρουμ στο τελος ειναι πιο γρηγορο. Αυτο συνεβαινε με την Apple παλια, συμβαινει, και θα συμβαινει. Οσο συμβαινει θα ειναι Νο1.

 

p.s Αυτη η Motorola ΔΕΝ μπρουσε να βρει καλυτερο ονομα xoom? Σαν 13χρονος θα ακουγεται αυτος που θα το παρει.

 

Ξέρω τη διαφορά τον 2 κατηγοριών απλά για μένα το tablet είναι ενα smarphone με 10 ίντσες τίποτα άλλο και το netbook είναι φορητή λύση μικρο, ελαφρύ και με πολλές δυνατότητες .

 

made in USA τι περιμένεις XOOM :lol:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ας δούμε πρώτα το honeycomb και μετά κρίνουμε. προς το παρών πάντως είναι πιο ώριμο λειτουργικό το ios και το ipad είναι πιο απολαυστικό στην χρήση του παρόλο που δεν έχει τα specs που θα μπορούσε να έχει. εκεί που κερδίζει τους αγοραστές του το ipad δεν είναι τα specs του, αλλά η ωριμότητα του λειτουργικού του,που κάθεται τόσο καλά.όσοι δεν πιάσανε στα χέρια τους το ipad δεν μπορούν να έχουν γνώμη απλά με τα specs. ελπίζω μόνο ότι σύντομα θα ωριμάσει και το android και θα κάτσει καλά στα tablets που βγαίνουν... και μην μου πείτε τώρα ότι το ios είναι παλαιότερο λειτουργικό, αν θέλει το android να το ξεπεράσει σε ευχρηστία(δεν μιλώ πάλι για specs) θα πρέπει να δουλέψουν σκληρά(και από ότι βλέπω όντως επιτάχυναν υπό την πίεση της apple)

 

όσο και αν δεν συμπαθώ προσωπικά την apple, η ωριμότητα του λειτουργικού και τα πλήθως προγράμματα που μπορείς να βρείς το καθιστούν καλύτερο θεωρητικά από τα άλλα, αν και τα specs είναι χειρότερα.

 

άλλη αίσθηση να πιάνεις ipad(και φαντάζομαι το 2 πως θα ναι) και να αισθάνεσαι την ομαλότητα του λειτουργικού(ακόμα και η ποιότητα της οθόνης αν και όχι τόσο καλής ανάλυσης φαίνεται πολύ καλή) και άλλη πιθανός(λέω πιθανός δεν έχω πιάσει ακόμα τα άλλα) τα καινούργια.

 

αυτό που κερδίζει με λίγα λόγια το κοινό είναι η ποιότητα κατασκευής, η ομαλότητα/ωριμότητα/απλότητα του λειτουργικού. ούτος η άλλος τα tablets είναι σε μία beta φάση,για να ωριμάσουν θέλει λίγος χρόνος(τέλος του έτους).μην ψαρώνετε με τα super specs,αν δεν τα δείτε στην πράξη.για το μάρκετινκ γίνονται όλα και για να μας δημιουργήσουν ψευδής εντυπώσεις ότι πράγματι χρειαζόμαστε το τετραπύρηνο τάμπλετ(λες και θα πέζουμε blackops σε 10 ίντσες) η την φοβερή κάμερα των 10mp λες και τραβάει κανένας μας ποτέ βίντεο η φωτό από το tablet

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τη διαφορά τον 2 κατηγοριών απλά για μένα το tablet είναι ενα smarphone με 10 ίντσες τίποτα άλλο και το netbook είναι φορητή λύση μικρο, ελαφρύ και με πολλές δυνατότητες .

 

made in USA τι περιμένεις XOOM :lol:

 

Αρα δεν χρησιμοποιησες ποτε tablet! Πραγματικα το να ακους για το ipad δεν εχει καμια σχεση με το να το ποιασεις στα χερια σου για λιγες μερες!Οι εφαρμογες που εχει καλυπτουν παρα πολλες αναγκες πολυ περισσοτερες και διαφορετικες απο οτι το pc(desktop,laptop,netbook).Eγω παντως απο τοτε που πηρα το ipad ανοιγω τον υπολογιστη μονο για matlab,autocad,office!

Link to comment
Share on other sites

Σαν fan της Μοτο θα Θέλα το xoom γιατί είναι δυνατό κ ωραίο μηχανηματακι. Αλλά στο τέλος θα επικρατήσει αυτός που θα καταφέρει να έχει καλή τιμή, απόδοσή κ εφαρμογές καλές . Σε πρώτη φάση βλέπω το ipad να συνεχίζει την πορεία του κ λόγω του πρώτου, το ipad2 να ακολουθεί σε πρώτη φάση. Μετά θα φανεί ο καλύτερος. Μαζεύω λεφτά για το xoom πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν χρησιμοποιησες ποτε tablet! Πραγματικα το να ακους για το ipad δεν εχει καμια σχεση με το να το ποιασεις στα χερια σου για λιγες μερες!Οι εφαρμογες που εχει καλυπτουν παρα πολλες αναγκες πολυ περισσοτερες και διαφορετικες απο οτι το pc(desktop,laptop,netbook).Eγω παντως απο τοτε που πηρα το ipad ανοιγω τον υπολογιστη μονο για matlab,autocad,office!

 

εχω πιάσει το ipad και galaxy εντάξει είναι ωραία για διασκέδαση και ιντερνέτ και να είχαν μια καλύτερη τιμή ώστε να πάνε κόντρα τα netbook

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

To iPad 2 προβλέπεται να έχει πολύ επιτυχημένη πορεία, γιατί πολύ απλά ξεχωρίζει για την ευκολία του στην χρήστη και τον πανέμορφο-λεπτό σχεδιασμό του.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια κούρσα που ο ένας ξεκινάει από την αρχή κι άλλος από τη μέση της απόστασης! Δεν προλαβαίνει το Android για φέτος, κι αν προλάβει, αυτό δεν θα φανεί στα νούμερα του τρέχοντος έτους

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα τα τάμπλετ τα λένε ipad όπως μέχρι πέρσι κάθε τηλέφωνο με μεγάλη οθόνη ήταν iphone. Θέλει ακόμα μέχρι να μάθει ο κοσμάκης ότι υπάρχουν κι άλλα προιόντα. Από του χρόνου και βλέπουμε...
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι το thread δεν έχει κανένα νόημα στην παρούσα φάση αφού έχουμε δεί ελάχιστα πράγματα από το ipad2 και τίποτα από τα υπόλοιπα tablets και το honeycomb. Χωρίς παρεξήγηση, σέβομαι το forum ως επίπεδο θεμάτων και μελών, αλλα νομίζω οτι το thread άνοιξε περισσότερο για να εκθειάσουν οι φίλοι της apple την νεοανακοινωθήσα συσκευή παρά για να γίνει σοβαρή συζήτηση.

 

ΥΓ Επειδή αναφέρθηκε, το LG Prada ήταν το πρώτο κινητο με capacitive screen και όχι το iphone. Είπαμε πρωτοπόρος η apple σε πολλά πράγματα στην κατηγορία, αλλά μην την ψωνίσουμε και τελείως.

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ το ερώτημα τελείως παραπλανητικά αφού υπάρχουν άτομα που και καρβουντηστήρι να έβγαζε η apple θα το αγόραζαν και θα έλεγαν οτι είναι το καλύτερο. από αυτή και μόνο τη πλευρά νομίζω ότι το ipad θα υπερτερήσει χωρίς ωστόσο να αρνιέμαι οτι είναι ένα πολύ καλό μηχανάκι με ενα πολύ καλό software αλλά με τεράστιους και υπερβολικούς περιορισμούς.
Link to comment
Share on other sites

Όσο ο ανταγωνισμός παραμένει ακριβότερος το iPad θα κυριαρχεί με άνεση και απ' ό,τι φαίνεται αυτό δεν θα αλλάξει φέτος.

Αξιόλογοι αντίπαλοι πλέον υπάρχουν αλλά οι τιμές τους δεν είναι ρεαλιστικές δυστυχώς. Με τον κίνδυνο να ακουστώ υπερβολικός ο κύριος λόγος να πάρει κανείς tablet άλλο από το iPad/iPad 2 είναι το ότι δεν γουστάρει την Apple και δεν έχει πρόβλημα να πληρώσει κάτι παραπάνω γι' αυτό.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Το iPad 2 γιατί ο ανταγωνισμος εξακολουθεί να κοιμάται και δεν βγάζει το προϊόν που θα κάνει την αίσθηση. Για να γίνει επιθυμητό ενα tablet πρέπει να έχει

  • Χαμηλότερη τιμή από iPad
  • Καλύτερη ταχύτητα
  • Αρκετό software σε προσιτές τιμές
  • USB και card reader
  • Σύστημα αξεσουάρ

Θα τα καταφέρει κάποιο εργοστάσιο; Αμφιβάλλω....

:)
Link to comment
Share on other sites

Μια ζωή τα ίδια αυτό το forum, οι lovers και οι haters τισ Apple... Υπάρχουν κι άλλα πράγματα εκτός από την Apple και τα μηχανάκια της.

Τώρα, όσων αφορά το poll (και για να πω και εγώ τη βλακεία μου), πιστεύω πως το 2011 θα υπερτερήσει σημαντικά το iPad και λόγω το ότι είναι Apple αλλά και λόγω του ότι ο ανταγωνισμός είναι ακόμα σε prototypes και όχι τελειοποιημένες συσκευές. Πολλοί πιστεύουν πως το iPad (και το iPhone) έχουν πολλούς περιορισμούς παραμετροποίησης. Κρίνουν όμως από τον εαυτό τους και από τις απόψεις στο forum. Ως πωλητής σε κατάστημα κινητής τηλεφωνίας έχω να παρατηρήσω το εξής... Ο απλός καταναλωτής (δηλαδή το 99% το οποίο περεπιπτώντος δεν μπαίνει σε forum) δεν τον ενδιαφέρει αν έχει περιορισμούς, τον ενδιαφέρει αν αυτό που κάνει το κάνει τέλεια, τον πελάτη δεν τον ενδιαφέρει αν έχει καλύτερο επεξεργαστή ή ram (ούτε καν ξέρει τι σημαίνει), τον ενδιαφέρει το αποτέλεσμα που θα δει όταν το δουλέψει, τον ενδιαφέρει να μην κολλάει και να μην του σπάει τα νεύρα (βλέπε SonnyEricsson). Για να καταλάβετε τι εννοώ, πολλοί από εσάς θεωρείτε την ανταλλαγή αρχείων μέσω bluetooth μεγάλη έλλειψη, δεν έχετε καταλάβει όμως πως το bluetooth έχει ήδη πεθάνει πλέον, με ένα πρόχειτο υπολογισμό θα μπορούσα να πω πως το ποσοστό των αγοραστών που τους ενδιαφέρει το bluetooth για μεταφορά αρχείων με το ζόρι να αγγίζει το 1/3 των πελατών και αυτό θα μειώνεται συνέχεια. Ο λόγος; απλός. Ένα βίντεο 5 λεπτών σε 720p ξέρετε πόση ώρα θέλει να σταλεί με bluetooth και πόση ώρα να σταλεί μέσω 3G με email; Τεράστια διαφορά.

 

Υ.Γ. : Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο...

«Οι προπάτορες ημών ήσαν Ηπειρώτες , εκ των οποίων ηγέρθη εκείνος ο Πύρρος».

Γεώργιος Καστριώτης

Link to comment
Share on other sites

Φτάνει πια με τους Apple fans.......

 

Ώρες ώρες συμπεριφέρεστε λες και έχετε μετοχές στην εταιρία..... χαλαρώστε λίγο, δε σας έθιξαν το σπίτι.

 

Όπως και να έχει, όπως όλες οι συσκευές, έτσι και στις ταμπλέτες, άλλες έχουν κάποια πλεονεκτήματα σε κάποια σημεία και άλλες σε άλλα.

 

Συμφωνώ οτι η Apple είναι εταιρία που έχει καταφέρει πολλές καινοτομίες, αλλά δεν είναι όμως η μοναδική.

 

Ένα πράγμα πάντως της αναγνωρίζω.... έχει το καλύτερο μάρκετινγκ στον κόσμο, διότι καταφέρνει σε κάποιες περιπτώσεις να πουλάει φυκια για μεταξωτές κορδέλες....

 

(τώρα θα πέσουν κάποιοι να με φάνε) :lost::lost::lost:

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι το thread δεν έχει κανένα νόημα στην παρούσα φάση αφού έχουμε δεί ελάχιστα πράγματα από το ipad2 και τίποτα από τα υπόλοιπα tablets και το honeycomb. Χωρίς παρεξήγηση, σέβομαι το forum ως επίπεδο θεμάτων και μελών, αλλα νομίζω οτι το thread άνοιξε περισσότερο για να εκθειάσουν οι φίλοι της apple την νεοανακοινωθήσα συσκευή παρά για να γίνει σοβαρή συζήτηση

 

εξαρτάται πως το βλέπεις, αυτήν την στιγμή παίζονται παιχνίδια εις βάρος των καταναλωτών

και δεν είναι από την μεριά της apple, το xoom που κυκλοφορεί ήδη αμερική δεν κυκλοφορεί σε wifi only version.

Αφενός για να βγάλουνε περισσότερα γκαφρά, αφετέρου για να πουλήσουν και άλλες συνδέσεις.

Και εγώ σαν android loylalist αναρωτιέμαι, γιατί να πάρω κάποιο extra χαρακτηριστικό που μεταφράζεται σε 200 ευρώ παραπάνω όταν έχω την θαυμάσια επιλογή για wifi hotspot από το κινητό μου;

To 2011 θα πατώσουν τα android tablets εάν δεν αλλάξουν οι τιμολογιακές πολιτικές των μεγάλων εταιρειών.

 

my 2 cents.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το iPad 2... Ας μην ξεχνάμε πως η Apple "ανακάλυψε" αυτήν την κατηγορία, άρα έχει το προβάδισμα σε αυτό τον τομέα...
Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

Το iPad γιατί (άκουσον άκουσον) προσφέρει το καλύτερο value for money ...

 

....το bluetooth για μεταφορά αρχείων με το ζόρι να αγγίζει το 1/3 των πελατών και αυτό θα μειώνεται συνέχεια. Ο λόγος; απλός. Ένα βίντεο 5 λεπτών σε 720p ξέρετε πόση ώρα θέλει να σταλεί με bluetooth και πόση ώρα να σταλεί μέσω 3G με email; Τεράστια διαφορά....

 

Έλα πες την αλήθεια ... Έχεις κονέ με την Vodafone ...

 

Μου φαίνεται ότι το thread δεν έχει κανένα νόημα στην παρούσα φάση αφού έχουμε δεί ελάχιστα πράγματα από το ipad2 και τίποτα από τα υπόλοιπα tablets και το honeycomb. Χωρίς παρεξήγηση, σέβομαι το forum ως επίπεδο θεμάτων και μελών, αλλα νομίζω οτι το thread άνοιξε περισσότερο για να εκθειάσουν οι φίλοι της apple την νεοανακοινωθήσα συσκευή παρά για να γίνει σοβαρή συζήτηση.

 

ΥΓ Επειδή αναφέρθηκε, το LG Prada ήταν το πρώτο κινητο με capacitive screen και όχι το iphone. Είπαμε πρωτοπόρος η apple σε πολλά πράγματα στην κατηγορία, αλλά μην την ψωνίσουμε και τελείως.

 

Eπειδή κάπου το χασες, το θέμα είναι "απόψεις" όχι γεγονότα ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Εταιρία Μήλο μετατρέπει τους πελάτες της σε ζόμπι.

 

Επιστήμονες ανακάλυψαν τέσσερα νέα είδη μυκήτων οι οποίοι ελέγχουν τη συμπεριφορά των πελατών που τους πλησιάζουν, τους μετατρέπουν σε ζόμπι και στη συνέχεια διαβιούν και αναπτύσσονται παρασιτικά στο «κουφάρι» τους.

Οι μύκητες-ξενιστές εντοπίστηκαν σε δύο διαφορετικές περιοχές του Cupertino California των ΗΠΑ. Καθένα από τα τέσσερα είδη εξειδικεύεται στην “παγίδευση” ενός διαφορετικού είδους πελάτη-θύματος.

Ο μήκυτας προσβάλλει τον πελάτη με κάποια -απροσδιόριστη προς ώρας- χημική ουσία και αποκτά ουσιαστικά έλεγχο της συμπεριφοράς του. Ο πελάτης, σε αντίθεση με τις συνήθειές του, εγκαταλείπει την αποικία του και στη συνέχεια βυθίζει τις δαγκάνες του και αγκιστρώνεται σε κάποιο φύλλωμα σε κοντινή απόσταση από το Μήλο.

Στην τελική φάση της διαδικασίας, ο μύκητας δημιουργεί έναν μακρύ μίσχο που προεξέχει από το κεφάλι του πελάτη, λειτουργία του οποίου είναι η εξαπόλυση θανατηφόρων σπόρων με στόχο την προσβολή ακόμη περισσότερων “θυμάτων”.

Το πρώτο Μήλο που μετατρέπει πελάτη σε πειθήνια όργανά του είχε εντοπιστεί την 1 Απριλίου, 1976 και φέρει την επιστημονική ονομασία "Apple Computer, Inc.".

Η ερευνητική ομάδα που εντόπισε τους μύκητες εκτιμά πως δεν πρόκειται σύντομα να εξαφανιστούν ως αποτέλεσμα του marketing , ενώ αντίθετα οι πελάτες θύματα θα επιβιώσουν ως περισσότερο ανθεκτικοί οργανισμοί.

Πηγή

Από Ομάδα Διαχείρισης: Απαγορεύονται οι υπογραφές εκτός των κανονισμών. Παρακαλώ προς συμμόρφωση σύμφωνα με τα ανωτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα κάποιο άλλο.

 

Ειναι πολύ νωρίς, το iPad2 βγήκε αλλα πιστεύω ότι μεχρι το τέλος της χρονιάς θα έχει βγεί κάτι πολύ καλύτερο σε android προφανώς.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...