Jump to content

Ποιο tablet κατά τη γνώμη σας θα κυριαρχήσει το 2011;


energetic
 Κοινοποίηση

Ποιο θα είναι το κυρίαρχο tablet του 2011;  

634 members have voted

  1. 1. Ποιο θα είναι το κυρίαρχο tablet του 2011;

    • Apple iPad 2
    • BlackBerry PlayBook
    • HP TouchPad
    • Motorola Xoom
    • Samsung Tab 10.1
    • Άλλο μοντέλο
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ


Recommended Posts

Eπειδή κάπου το χασες, το θέμα είναι "απόψεις" όχι γεγονότα ....

 

:confused:

 

Είμαι σίγουρος ότι αυτά τα δύο συνδέονται με κάποιον τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:confused:

 

Είμαι σίγουρος ότι αυτά τα δύο συνδέονται με κάποιον τρόπο...

 

Σίγουρα το «έχασες» κάπου το νόημα. Το κείμενο αποτελεί άποψη του energetic[/member] όπως θα έπρεπε να είχες διαβάσει. Πάνω σε αυτή την άποψη θέτει ένα ερώτημα προς δημοσκόπηση, στο οποίο όποιος θέλει απαντά και δίνει όποια απάντηση θέλει. Με τις συγκεριμένες ερωτήσεις και τα συγκεκριμένα στοιχεία τα οποία πηγάζουν από πραγματικά γεγονότα που έγιναν πριν 2 μέρες στην επίσημη παρουσίαση του iPad 2.

 

Ας μείνουμε λοιπόν στα της δημοσκόπησης. Όσοι θέλουν μπορούν να συνεχίσουν. Όσο δεν θέλουν μπορούν να την προσπεράσουν. :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι περισσότεροι το ξέρουμε ήδη πιο θα είναι (και θα το δείξει το τέλος της χρονιάς).

Φυσικά ipad2

:)

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το «έχασες» κάπου το νόημα. Το κείμενο αποτελεί άποψη του energetic[/member] όπως θα έπρεπε να είχες διαβάσει. Πάνω σε αυτή την άποψη θέτει ένα ερώτημα προς δημοσκόπηση, στο οποίο όποιος θέλει απαντά και δίνει όποια απάντηση θέλει. Με τις συγκεριμένες ερωτήσεις και τα συγκεκριμένα στοιχεία τα οποία πηγάζουν από πραγματικά γεγονότα που έγιναν πριν 2 μέρες στην επίσημη παρουσίαση του iPad 2.

 

Ας μείνουμε λοιπόν στα της δημοσκόπησης. Όσοι θέλουν μπορούν να συνεχίσουν. Όσο δεν θέλουν μπορούν να την προσπεράσουν. :)

 

Το διάβασα το αρχικό κέιμενο πριν γράψω οτιδήποτε και ψήφισα κανονικά στη δημοσκόπηση. Απλά θεωρώ ότι η πληροφόρηση που έχουμε για τα ανταγωνιστικά του ipad tablets (ειδικά αναφορικά με τα λειτουργικά που θα "φοράνε" και τις δυνατότητες τους) δεν είναι ακόμα επαρκής για να έχουμε άποψη για το θέμα.

 

Σε κάθε περίπτωση δεκτό το point σου. Απλά αναφέρω πως το βλέπω χωρίς να θέλω να θίξω τις προθέσεις κανενός.:)

Link to comment
Share on other sites

Και να πατώσουν όλα εμένα δε θα μου καεί καρφί. Συσκευή για να κάνω browse στο κρεβάτι πριν κοιμηθώ, εγώ δεν πρόκειται να πάρω γιατί άλλη χρήση δεν έχουν. Άμα δε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και για κάτι πιο πολύπλοκο, εμένα δε θα με κερδίσουν που να πέσουν όλες οι εταιρείες να με φάνε. Ψήφισα το playbook.
Link to comment
Share on other sites

θεωρώ το ερώτημα τελείως παραπλανητικά αφού υπάρχουν άτομα που και καρβουντηστήρι να έβγαζε η apple θα το αγόραζαν και θα έλεγαν οτι είναι το καλύτερο. από αυτή και μόνο τη πλευρά νομίζω ότι το ipad θα υπερτερήσει χωρίς ωστόσο να αρνιέμαι οτι είναι ένα πολύ καλό μηχανάκι με ενα πολύ καλό software αλλά με τεράστιους και υπερβολικούς περιορισμούς.

 

Πρέπει να γίνεις πιο μελετηρος :) ακομα δεν έχεις μπει στην φιλοσοφία και τα βλέπεις όλα σαν περιορισμούς. Όταν μάθεις πως γίνεται κάθε τι θα διαπιστώσεις πως οι περιορισμοί είναι ελάχιστοι και δευτερευοντες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ή ευτυχως το ipad 2..πλεον και λογω τιμης... :) τα android εχουν ξεφυγει στο Θεο!!!

επισης δε μπορω να συγκηνω τα android απο δυνατοτητες σε σχεση με ενα ipad2..η apple ειναι πισω..παρολα αυτα πιστευω οτι αν μπεις στο τρυπακι του tablet ουσιαστικα θες να εχεις μια συσκευη για κωλοβαρεμα κτλ..χωρις να ασχολεισαι πολυ..εκει ερχεται η apple(και τα greenpoisons η οτι ειναι το σπασιμο κατα καιρους) και κανουν τη ζωη πολλη ευκολη. κατεβαζεις παιζεις, ξανακατευαζεις ξαναπαιζεις..android κατσε βρες απο τορρεντ αρχεια, καθε φορα απο το pc, μετα ξεζιπαρε, εγκατεστησε, δες αν παιζει, μετα αν δεν παιζει δοκιμασε αλλη version..επισης πιστευω οτι τα tablets(ταπεινη μου γνωμη) εχουν πολυ να κανουν και με τιτλους παιχνιδιων..παλι εκει η apple ερχεται πρωτη..

Edited by el3ctronick
Link to comment
Share on other sites

Ο Jobs ειναι ενας πανεξυπνος marketinistas. Πουλαει το ιδιο παραμυθι τοσα χρονια και ολοι το τρωνε μια χαρα!!!!.

 

Ειδα ενα video με το τελευταιο ipad (πριν κανα μηνα ισως). Εδειξε ενα animation οπου μπορουσες να κανεις stretch ενα window απλα τραβωντας το!!! Πολυ εντυπωσιακο!!!

 

Κανενας ομως δεν θυμαται οτι το ιδιο το ειχε ο compiz (Linux) απο το 2005.... Μαλιστα τοτε οταν ενας developer (Τουρκος, φοιτητης μαλιστα στην Αμερικη) ειχε γραψει ενα εφε που ουσιαστικα ηταν copy του γνωστου genie εφε που κανει το MacOS οταν κανεις minimize ενα παραθυρο, η apple και οι αλητες της τον ειχαν υποχρεωσει να το αφαιρεσει υπο την απειλη μηνυσης. Αναρωτιεμαι αν τωρα πρεπει καποιος να τους πληρωσει με το ιδιο νομισμα.

 

Αυτα περι innovation και copycats και αλλες βλακιες...

Edited by chrissk_2
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνεις πιο μελετηρος :) ακομα δεν έχεις μπει στην φιλοσοφία και τα βλέπεις όλα σαν περιορισμούς. Όταν μάθεις πως γίνεται κάθε τι θα διαπιστώσεις πως οι περιορισμοί είναι ελάχιστοι και δευτερευοντες.

 

Νομιζα οτι ο σκοπος ειναι η συσκευη να προσαρμοζεται στις αναγκες σου και οχι εσυ στις δικες της !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντυπωσιακό πως - καλοπροαίρετοι θέλω να πιστεύω - άνθρωποι χωρίς να έχουν πραγματικά ιδέα για το τι μπορεί να κάνει μια συσκευή εκφέρουν γνώμη γι αυτή (και για να μην προτρέξει κανείς δεν αναφέρομαι μόνο στο iPad, άσχετα αν αυτό κυρίως συμπαρασύρεται από την ευρύτερη απαξία που εκφράζει μια μερίδα τεχνοφίλων για την Apple, αλλά και πολύ περισσότερο στο playbook, στο xoom, κ.ο.κ που είτε είναι ακόμη στα σκαριά, είτε έχουν πρωτοκυκλοφορήσει παγκόσμια).

 

Το ερώτημα τελικά είναι τι προσφέρει μια συζήτηση δοξασιών και όχι εμπεριστατωμένων απόψεων. Όπως πριν πολλά χρόνια έγραψε ο Μένανδρος, "ἤ δεῖ σιωπᾶν ἤ λέγειν τά καίρια" ...

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω χωνευω την Apple, ο Stevie δεν ειναι marketistas ειναι πανεξυπνος και εφυεστατος μηχανικος. Σιγουρα εχει αλλαξει την παγκοσμια τεχνολογια με τα προιοντα του. Anyway, αν το μοτορολα εχει νορμαλ τιμη, μην το ξεγραφετε τοσο γρηγορα. Ειναι μακραν το καλυτερο μηχανακι σε ταμπλετα εκει εξω.
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα τελικά είναι τι προσφέρει μια συζήτηση δοξασιών και όχι εμπεριστατωμένων απόψεων. Όπως πριν πολλά χρόνια έγραψε ο Μένανδρος, "ἤ δεῖ σιωπᾶν ἤ λέγειν τά καίρια" ...

 

Τι σημαινει για εσενα εμπεριστατωμενη αποψη ? Τι περιμενεις να δεις σε ενα forum γενικης συζητησης ? Ο καθενας λεει οτι νομιζει - πιστευει. Αν η συζητηση γυρισει στο πιο τεχνικο κομματι απο τους 10000 που διαβαζουν ζητημα να μεινουν 30

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει για εσενα εμπεριστατωμενη αποψη ? Τι περιμενεις να δεις σε ενα forum γενικης συζητησης ? Ο καθενας λεει οτι νομιζει - πιστευει. Αν η συζητηση γυρισει στο πιο τεχνικο κομματι απο τους 10000 που διαβαζουν ζητημα να μεινουν 30

 

Βέβαια και δεν αναφέρομαι σε πιο τεχνικό κομμάτι συζήτησης, αλλά σε μια διατύπωση γνώμης που στηρίζεται σε πραγματική εμπειρία χρήσης και όχι σε προβολή των πεποιθήσεών μας.

 

Για παράδειγμα, απαντάει κάποιος ότι το playbook θα κυριαρχήσει στην αγορά το 2011, όταν το playbook δεν είναι ακόμη γνωστό πότε θα βγει σε ράφι.

 

Επίσης για παράδειγμα, γράφει κάποιος άλλος ότι το iPad δεν είναι χρήσιμη συσκευή γιατί κάνει μόνο για ταινίες στο κρεβάτι.

 

Είναι προφανές ότι καμία από τις παραπάνω "γνώμες" δεν είναι εμπεριστατωμένες γιατί η μεν μία στηρίζεται σε ελάχιστα δεδομένα που περιορίζονται στην καλύτερη περίπτωση στη θέαση κάποιου video στο youtube και στο διάβασμα σελίδων στο internet, ενώ η δεύτερη είναι σαφές ότι προέρχεται από άνθρωπο που δεν έχει πιάσει ούτε κατά διάνοια iPad στα χέρια του ή και αν έπιασε είναι δέσμιος κάποιων προκαταλήψεων.

 

Δεν έχω τίποτα με τους συγκεκριμένους ανθρώπους και ειλικρινά πιστεύω ότι καλοπροαίρετα γράφουν ότι γράφουν, αλλά πως να το κάνουμε, ο χρόνος όλων είναι πολύτιμος για να αναλώνεται στο διάβασμα ανούσιων καταχωρήσεων.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Μιλάει για copycats γιατί πολύ απλά αν δεν υπήρχε το iphone και το ipad, θα είχες ακόμη κινητό με resistive display που θα χρειαζόσουν ...καλέμι για να την πατήσεις και αντίστοιχα σάπια netbooks τύπου eeepc (πρώτης γενιας).

:p

Σωστά. Κι αν υπήρχε μόνο το iPhone, δεν θα είχε 3G, copy-paste, MMS, μπροστινή κάμερα, φλας στη main camera, folders στα μενού (έστω και εξαιρετικά περιορισμένα όπως τα έχει), applications (τι να τις κάνεις, έχεις web apps, θυμάσαι που το έλεγε ο Steve το 1997; ), multitasking (έστω κι αυτό το κουτσό που έχεις τώρα) και πολλά άλλα. Ούτε καν wallpapers δεν θα είχε το iPhone, αν υπήρχε μόνο αυτό. Πες μου τώρα, ποιος αντιγράφει ποιον;

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ή ευτυχως το ipad 2..πλεον και λογω τιμης... :) τα android εχουν ξεφυγει στο Θεο!!!

επισης δε μπορω να συγκηνω τα android απο δυνατοτητες σε σχεση με ενα ipad2..η apple ειναι πισω..παρολα αυτα πιστευω οτι αν μπεις στο τρυπακι του tablet ουσιαστικα θες να εχεις μια συσκευη για κωλοβαρεμα κτλ..χωρις να ασχολεισαι πολυ..εκει ερχεται η apple(και τα greenpoisons η οτι ειναι το σπασιμο κατα καιρους) και κανουν τη ζωη πολλη ευκολη. κατεβαζεις παιζεις, ξανακατευαζεις ξαναπαιζεις..android κατσε βρες απο τορρεντ αρχεια, καθε φορα απο το pc, μετα ξεζιπαρε, εγκατεστησε, δες αν παιζει, μετα αν δεν παιζει δοκιμασε αλλη version..επισης πιστευω οτι τα tablets(ταπεινη μου γνωμη) εχουν πολυ να κανουν και με τιτλους παιχνιδιων..παλι εκει η apple ερχεται πρωτη..

 

Εγω παλι γιατι δεν εχω το tablet για να φορτωνω, σβηνω, κατεβαζω εφαρμογες απο torrents και να παιζω στο κρεβατι, αλλα εχω 10 συγκεκριμενες εφαρμογες, που τις ανοιγω καθε μερα και κανω συγκεκριμενες δουλειες?

Επισης πως εξηγειται πως δεν εχω ουτε ενα (μα ουτε ενα, τωρα το προσεξα) παιχνιδι στο ipad μου?

Χμμμμ, μαλλον δεν εχω ανακαλυψει την... αχρηστη χρησιμοτητα της συσκευης μου... :)

 

Υ.Γ. Επειδη διαβαζω και περι αντιγραφων. Φυσικα κι εχει αντιγραψει απειρα πραγματα η apple, μην τρελαθουμε. Ακομα κι η θηκη που παρουσιασε κι ολοι εντυπωσιαστηκαν (κι εγω αναμεσα σε αυτους - γιατι με ενα zagg στην πλατη καθαριζεις απο προστασια) ειναι βασισμενη σε αλλη που κυκλοφορει για το Ipad 1 απο τριτη εταιρια.

Υ.Γ. 2 Οταν φωναζα απο το αλλο νημα πως το nook color κανει πλακα στον ανταγωνισμο (των σοβαρων και οχι των σκουπιδο-ταμπλετων) με τα 250 δολλαρια που ζητα και πως για πολυ καιρο θα παιζει μονο του σε αυτη την κατηγορια καποιοι σφυριζαν επιδεικτικα. Τωρα απλα δικαιωνομαι πανηγυρικα... Με 600 και 700 δολλαρια δεν εχεις τυχη να αποσπασεις σοβαρο μεριδιο αγορας σημερα, με το ipad 2 να παιζει μπαλα με πολλα ατου στην πλατη του...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ, μαλλον δεν εχω ανακαλυψει την... αχρηστη χρησιμοτητα της συσκευης μου... :)

 

Καλά από τη στιγμή που θα αγοράσει κάποιος ένα τέτοιο μηχανημα εξυπακούεται ότι θα βρεί τρόπους να το χρησιμοποιήσει ανεξάρτητα με το τι τύπου χρήστης είναι. Το θέμα για μένα είναι γιατί να μπείς στη διαδικασία να το αγοράσεις αφού έχεις ήδη κάτι που κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα (iphone4 ή οποιοδήποτε smartphone της προκοπής).

Link to comment
Share on other sites

Καλά από τη στιγμή που θα αγοράσει κάποιος ένα τέτοιο μηχανημα εξυπακούεται ότι θα βρεί τρόπους να το χρησιμοποιήσει ανεξάρτητα με το τι τύπου χρήστης είναι. Το θέμα για μένα είναι γιατί να μπείς στη διαδικασία να το αγοράσεις αφού έχεις ήδη κάτι που κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα (iphone4 ή οποιοδήποτε smartphone της προκοπής).

 

Να αναφέρω ένα παράδειγμα, χειρογραφες σημειώσεις.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω χωνευω την Apple, ο Stevie δεν ειναι marketistas ειναι πανεξυπνος και εφυεστατος μηχανικος. Σιγουρα εχει αλλαξει την παγκοσμια τεχνολογια με τα προιοντα του. Anyway, αν το μοτορολα εχει νορμαλ τιμη, μην το ξεγραφετε τοσο γρηγορα. Ειναι μακραν το καλυτερο μηχανακι σε ταμπλετα εκει εξω.

Τι είναι ο Jobs; :lol:

http://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Jobs

 

Αν ο Jobs είναι μηχανικός, να το σκίσω το πτυχίο μου, άδικα το πήρα. Αφού μπορείς να γίνεις μηχανικός και χωρίς σπουδές. Αρκεί να σε αναγορεύσει έτσι ένας fan... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω ένα παράδειγμα, χειρογραφες σημειώσεις.

 

Δεκτό αν και υποθέτω ότι δεν είναι αποκλειστικότητα του ipad (δεν ξέρω για να είμαι ειλικρινής). Ακόμα και αν είναι όμως δεν μπορω να τις κοστολογήσω 500+ ευρω. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό αν και υποθέτω ότι δεν είναι αποκλειστικότητα του ipad (δεν ξέρω για να είμαι ειλικρινής). Ακόμα και αν είναι όμως δεν μπορω να τις κοστολογήσω 500+ ευρω. :)

 

Με τα σημερινά δεδομένα είναι, αυριο πιθανόν οχι, το μόνο που θέλεις ειναι μια μεγάλη capacitive οθόνη, ένα stylus και την κατάλληλη απο λειτουργικη πλευρά εφαρμογή.

 

Οι μόνες συσκευές που είναι μονοχρηστικες ειναι τα ebook readers, οι υπόλοιπες έχουν συνδυαστικες χρησεις επομένως δεν επιλέγεις ποτέ μια συσκευη μόνο για μια απο αυτές τις χρησεις αλλά για όλες μαζί. Το θέμα κόστους επίσης ειναι σχετικό, όταν υπαρχουν σημειωματαρια μιας χρησης που κανουν 20 ευρω για 80 σελίδες.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλά από τη στιγμή που θα αγοράσει κάποιος ένα τέτοιο μηχανημα εξυπακούεται ότι θα βρεί τρόπους να το χρησιμοποιήσει ανεξάρτητα με το τι τύπου χρήστης είναι. Το θέμα για μένα είναι γιατί να μπείς στη διαδικασία να το αγοράσεις αφού έχεις ήδη κάτι που κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα (iphone4 ή οποιοδήποτε smartphone της προκοπής).

 

Η οθονη κανει τη διαφορα, το μεγεθος της συγκεκριμενα.

Τα παντα κανεις και με το 4αρι, αλλα και παλι τελικα κρινω πως πιο λογικο ειναι να εχεις ipad + ενα φτηνο smartphone (π.χ. το εξαιρετικα φθηνο και καλο zte blade) αν δεν εχεις τη δυνατοτητα να εχεις και 4αρι.

 

Καλως η κακως, δε σερφαρεις ανετα στις 3,5 ιντσες, δεν κρατας χειρογραφες σημειωσεις, δεν κανεις mind-mapping, δε κανεις σωστο PIM, δεν διαβαζεις e-books και τοσα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω χωνευω την Apple, ο Stevie δεν ειναι marketistas ειναι πανεξυπνος και εφυεστατος μηχανικος. Σιγουρα εχει αλλαξει την παγκοσμια τεχνολογια με τα προιοντα του. Anyway, αν το μοτορολα εχει νορμαλ τιμη, μην το ξεγραφετε τοσο γρηγορα. Ειναι μακραν το καλυτερο μηχανακι σε ταμπλετα εκει εξω.

 

Το Xoom το γουσταρω κι εγω γιατι ειναι ποιοτικο κι ειναι Μοτορολα, που την εχω σε εκτιμηση (παρα τις πατατες της).

Αλλα ειπα τι με φρεναρε απο το να παω για το 2011 σε τετοιες υλοποιησεις.

Το ανυπαρκτο tablet market.

Τα ειδα και στο galaxy tab εις διπλουν (το πληρωσα δυο φορες παλιοτερα), δεν ξανακανω τα ιδια λαθη...

Link to comment
Share on other sites

Γράφω ήδη τώρα με ipad1 και παρηγγειλα την θήκη με το πληκτρολόγιο που το μετατρέπει σε φορητό υπολογιστή, άρα το 2 είναι σούπερ, θελουμε τίποτα άλλο όταν τα αλλα είναι πανάκριβα?
Link to comment
Share on other sites

Μια και πιάσαμε το θέμα των tablet να και μια ενδιαφέρουσα άποψη στο cnn. Δεν τρώνε όλοι i-κουτόχορτο ... :p

 

http://tech.fortune.cnn.com/2011/03/03/steve-jobs-reality-distortion-takes-its-toll-on-truth/

Link to comment
Share on other sites

Μια και πιάσαμε το θέμα των tablet να και μια ενδιαφέρουσα άποψη στο cnn. Δεν τρώνε όλοι i-κουτόχορτο ... :p

 

http://tech.fortune.cnn.com/2011/03/03/steve-jobs-reality-distortion-takes-its-toll-on-truth/

 

Πολυ καλο το αρθρο. Thank you... ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...