Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα παιδια επειδη ειμαι και εγω σε cyanogen και θελω να περασω την Ginger για την αυτονομια της τι κανω?απλα την τρεχω απο την καρτα με power+volume και απο sd η αλλη επιλογη?ευχαριστω Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έβαλα και εγώ την Ginger Stir Fry όπως προτείνετε, αλλά δεν μπορώ πουθενά να βρω ZTE task manager όπως είχε η FROYO 2.2

 

Έτσι αν ανοίξω κάτι και το κλείσω, δεν κλέινει κανονικά αλλά τρέχει πίσω.... Ποιόν market task manager προτείνετε, που να μην ρουφάει μπαταρία και να τρέχει στο background ? Δηλαδή σαν τον ZTE Task Manager που ανοίγεις, σκοτώνεις και κλείνεις.

Edited by STELSTEL

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Μα μπορείς να βάλεις το zte task manager. Από το thread του developer:

 

ZTE Apps Addon (replaces the improved alternatives)

 

It contains ZTE Alarm Clock (broken, alarm doesn't work), ZTE File Manager, ZTE FM Radio, ZTE Note Pad, ZTE Stopwatch, ZTE Task Manager. It replaces Desk Clock, CM File Manager, Andorko's FM Radio & the market stopwatch app (included in full version). It will require around 2mb space on /system. Install with clockworkmod after you install the rom.

 

Κατεβάζεις το zip, σβήνεις μέσα από το zip όλα τα apps εκτός του tank manager, και το φλασάρεις με το CWM (αφήνεις τα άλλα folder ανέπαφα).

 

Παρεπιπτόντος να σου πω πως η οποιαδήποτε χρήση task manager μειώνει την αυτονομία της μπαταρίας στα android και όχι το ανάποδο. Εκτός αν έχεις κάποια εφαρμογή που πραγματικά κολάει στο background και δεν είναι απλά προσωρινά αποθηκευμένη (όπως είναι η κανονική συμπεριφορά του android στα προγράμματα που κλείνεις). Για το λόγο αυτό, o zte taskmanager δεν είναι σε καμμία 2.3.4 rom.

 

Επίσης, με αντίστοιχο τρόπο μπορείς να βάλεις και το zte dialer που υποστηρίζει engineering codes και ηχογράφηση συνομιλίας

 

καλημερα παιδια επειδη ειμαι και εγω σε cyanogen και θελω να περασω την Ginger για την αυτονομια της τι κανω?απλα την τρεχω απο την καρτα με power+volume και απο sd η αλλη επιλογη?ευχαριστω

 

Άν έχεις gen2 συσκευή, απλά το φλασάρεις με CWM (power+(volume-)) και choose zip from sd... Μην ξεχάσεις το wipe πρώτα γιατί ο πυρήνας της ginger είναι πιο καινούργιος από της CM...

 

μετά από 3 φορτίσεις με την τελευταία ginger b13, χωρίς καν να ασχοληθώ με wipe battery stats, η μπαταρία με μέτρια χρήση (για κάθε μέρα 30 λεπτά wifi, 20 λεπτά gps με dont panic ή aura, 1 ώρα κλήσεις, 30 λεπτά μουσικής, και πολύ πείραγμα) η μπαταρία κρατάει περίπου 3 μέρες και κάτι παραπάνω. Προέρχομαι από αλεπάλληλα rom update χωρίς να έχω κάνει wipe battery stats, και κάνω update χωρίς να προσέχω να είναι η μπαταρία γεμάτη, οπότε πιστεύω με ένα battery calibration θα κρατήσει και λίγο παραπάνω η μπαταρία.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Μα μπορείς να βάλεις το zte task manager. Από το thread του developer:

 

 

 

Κατεβάζεις το zip, σβήνεις μέσα από το zip όλα τα apps εκτός του tank manager, και το φλασάρεις με το CWM (αφήνεις τα άλλα folder ανέπαφα).

 

Παρεπιπτόντος να σου πω πως η οποιαδήποτε χρήση task manager μειώνει την αυτονομία της μπαταρίας στα android και όχι το ανάποδο. Εκτός αν έχεις κάποια εφαρμογή που πραγματικά κολάει στο background και δεν είναι απλά προσωρινά αποθηκευμένη (όπως είναι η κανονική συμπεριφορά του android στα προγράμματα που κλείνεις). Για το λόγο αυτό, o zte taskmanager δεν είναι σε καμμία 2.3.4 rom.

 

Επίσης, με αντίστοιχο τρόπο μπορείς να βάλεις και το zte dialer που υποστηρίζει engineering codes και ηχογράφηση συνομιλίας

την εβαλα και γω απο χθες και μπορω να πω οτι εχω εντυπωσιαστει ειναι πολυ smooth...:).αρα δηλαδη δεν εχει καποιο νοημα να βαλουμε αυτα τα προσθετα ετσι?

edit: κανα θεματακι μπορουμε να βρουμε?

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προτεινετε να αλλαξω απο CMrc σε ginger....?

Εχω ηδη 3 μερες αυτονομια, χωρις πολυ πειραγμα βεβαια, δλδ κανα 20 παιχνιδι τη μερα, χωρις μουσικη, λιγο wifi..

Εχει τπτ bugs ή προβληματα...?

Που θα την βρω να την κατεβασω...?

Edited by makinen20
Link to comment
Share on other sites

Προτεινετε να αλλαξω απο CMrc σε ginger....?

Εχω ηδη 3 μερες αυτονομια, χωρις πολυ πειραγμα βεβαια, δλδ κανα 20 παιχνιδι τη μερα, χωρις μουσικη, λιγο wifi..

Εχει τπτ bugs ή προβληματα...?

Που θα την βρω να την κατεβασω...?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309701

εδω την βρισκεις και σου λυνονται και οι αποριες

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Απο RC1 πέρασα σε ginger αλλα ήθελα για κάποιο λόγο να επιστρέψω στην RC1. Έκανα απλό restore απο τον Rom Manager του backup που έιχα κρατήσει απο την προηγούμενη μέρα και έπαιξε κανονικά.Ουτε nandroid ούτε τίποτα. Μετα ξαναπέρασα την Ginger και την έστησα με την ησυχία μου και 3 μέρες τώρα απολαμβάνω την ηρεμία της!!!!

 

Ευχαριστώ Πανο! Θα την περασω σήμερα.

(το ρομ μανατζερ κανει nandroid backup :p )

 

Sent from my Galaxy S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309701

εδω την βρισκεις και σου λυνονται και οι αποριες

 

Ευχαριστω....

Ειναι μονο για GEN2 δλδ εεε..??

Δεν υπαρχει καποιος converter οπως για την CM...?

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα και γω απο χθες και μπορω να πω οτι εχω εντυπωσιαστει ειναι πολυ smooth...:).αρα δηλαδη δεν εχει καποιο νοημα να βαλουμε αυτα τα προσθετα ετσι?

edit: κανα θεματακι μπορουμε να βρουμε?

 

ναι, δεν έχει νόημα να βάλεις τα πρόσθετα... εγώ έχω βάλει μόνο το zte dialer γιατί μου χρειάζονται τα engineering codes για δοκιμές στις rom που έρχονται.

 

Υπάρχει πληθώρα από themes, αλλά και από addons, mods κ.α.... Μπορείς να βρεις ένα κάρο πράματα για την συγκεκριμένη rom από εδώ (updated σχετικά συχνά). Αλλά μην ξεχνάς πως για οτιδήποτε theming ή modding, η συγκεκριμένη rom υποστηρίζεται και από το UOT (Ultimate Online Theme Kitchen) οπότε μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου χωρίς κόπο και χωρίς να έχεις και τρελές android γνώσεις το δικό σου theme, ή το δικό σου circle mod... Το συγκεκριμένο site δέχεται πολύ λαό κάθε μέρα, οπότε καλύτερα να φτιάχνετε τα themes σας αργά το βράδυ που δεν υπάρχει μεγάλος φόρτος.

 

http://uot.dakra.lt/images/custombat/custombat16.pnghttp://uot.dakra.lt/images/custombat/custombat25.pnghttp://uot.dakra.lt/images/custombat/custombat23.pnghttp://uot.dakra.lt/images/custombat/custombat24.pnghttp://uot.dakra.lt/images/custombat/custombat22.pnghttp://uot.dakra.lt/images/custombat/custombat21.png και πολλά άλλα ακόμα

 

Για να μην ψάχνετε, circle mod για την b13_update2 (MD5: e5ecbbf8505f0b31913c6f5f946def11) (πρέπει να βάλετε πρώτα το b13_update2 αν έχετε b13, που διορθώνει κάτι μικροπροβλήματα και κάνει ακόμα καλύτερη εξοικονόμηση μπαταρίας... με CWM, δεν χρειάζεται wipe φυσικά γιατί είναι μόνο ένα απλό fix)

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω....

Ειναι μονο για GEN2 δλδ εεε..??

Δεν υπαρχει καποιος converter οπως για την CM...?

 

κοιτα στο modaco εχει κατι οδηγιες για gen1 αλλα νομιζω οτι το gen2 ειναι μονοδρομος πια για κα8ε ρομ.εγω gen1 το αγορασα και το εκανα 2

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μα μπορείς να βάλεις το zte task manager. Από το thread του developer:

 

 

 

Κατεβάζεις το zip, σβήνεις μέσα από το zip όλα τα apps εκτός του tank manager, και το φλασάρεις με το CWM (αφήνεις τα άλλα folder ανέπαφα).

 

Παρεπιπτόντος να σου πω πως η οποιαδήποτε χρήση task manager μειώνει την αυτονομία της μπαταρίας στα android και όχι το ανάποδο. Εκτός αν έχεις κάποια εφαρμογή που πραγματικά κολάει στο background και δεν είναι απλά προσωρινά αποθηκευμένη (όπως είναι η κανονική συμπεριφορά του android στα προγράμματα που κλείνεις). Για το λόγο αυτό, o zte taskmanager δεν είναι σε καμμία 2.3.4 rom.

 

Επίσης, με αντίστοιχο τρόπο μπορείς να βάλεις και το zte dialer που υποστηρίζει engineering codes και ηχογράφηση συνομιλίας

 

 

 

Άν έχεις gen2 συσκευή, απλά το φλασάρεις με CWM (power+(volume-)) και choose zip from sd... Μην ξεχάσεις το wipe πρώτα γιατί ο πυρήνας της ginger είναι πιο καινούργιος από της CM...

 

μετά από 3 φορτίσεις με την τελευταία ginger b13, χωρίς καν να ασχοληθώ με wipe battery stats, η μπαταρία με μέτρια χρήση (για κάθε μέρα 30 λεπτά wifi, 20 λεπτά gps με dont panic ή aura, 1 ώρα κλήσεις, 30 λεπτά μουσικής, και πολύ πείραγμα) η μπαταρία κρατάει περίπου 3 μέρες και κάτι παραπάνω. Προέρχομαι από αλεπάλληλα rom update χωρίς να έχω κάνει wipe battery stats, και κάνω update χωρίς να προσέχω να είναι η μπαταρία γεμάτη, οπότε πιστεύω με ένα battery calibration θα κρατήσει και λίγο παραπάνω η μπαταρία.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντηση σου. Ομολογώ πως δεν γνώριζα ότι συμβαίνει αυτό με τον task manager.

Στην ουσία, χρησιμοποιούσα τον TM όταν έκλεινα μια εφαρμογή πχ web ραδιο η οποία δεν έχει exit. Έτσι έβγαινα και έπειτα πήγαινα στον TM και πάταγα kill.

 

Πολλές εφαρμογές δεν έχουν "exit" οπότε υπέθετα ότι συνεχίζουν και τρέχουν από πίσω τρώγοντας μπαταρία, αφού έτσι έδειχνε ο TM

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Άν έχεις gen2 συσκευή, απλά το φλασάρεις με CWM (power+(volume-)) και choose zip from sd... Μην ξεχάσεις το wipe πρώτα γιατί ο πυρήνας της ginger είναι πιο καινούργιος από της CM...

 

 

την περασα,σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω το zte blade με την original εκδοση android 2.2 με 512 ram.

θε΄λω να βαλω και εγω την custom rom ginger stir fry.

μπορει καποιος να με βοηθησει γιατι δεν ξερω καθολου την διαδικασια??

ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι ευχαριστημένος με την CM7 RC1 που έχω περάσει το ότι καταπίνει την μπαταρία με κάνει να αλλάξω rom και να περάσω την ginger stir fry όπου και διαβάζω τα καλύτερα απο θέμα κατανάλωσης.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής.Έχω κάνει partition στην μνήμη της συσκευής και έχω αφήσει για μνήμη συστήματος 136 MB.

Πόση μνήμη συστήματος χρειάζεται η ginger stir fry ώστε να την περάσω με επιτυχία;Τα 136 MB που έχω είναι αρκετά;

Διαβάζω στο modaco πως για κάποια addons θέλει και κάποια μνήμη συστήματος παραπάνω,αν τα σουμάρω όλα αυτά τα 136MB που έχω δεν φτάνουν :S .... τι λέτε;Ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι ευχαριστημένος με την CM7 RC1 που έχω περάσει το ότι καταπίνει την μπαταρία με κάνει να αλλάξω rom και να περάσω την ginger stir fry όπου και διαβάζω τα καλύτερα απο θέμα κατανάλωσης.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής.Έχω κάνει partition στην μνήμη της συσκευής και έχω αφήσει για μνήμη συστήματος 136 MB.

Πόση μνήμη συστήματος χρειάζεται η ginger stir fry ώστε να την περάσω με επιτυχία;Τα 136 MB που έχω είναι αρκετά;

Διαβάζω στο modaco πως για κάποια addons θέλει και κάποια μνήμη συστήματος παραπάνω,αν τα σουμάρω όλα αυτά τα 136MB που έχω δεν φτάνουν :S .... τι λέτε;Ευχαριστώ :D

 

τα addons δε χρειαζεται να τα βαλεις βασικα,οποτε λογικα σου φτανει και σου περισευει κιολας:)

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Blade GEN1 με CM7 RC1 και θέλω να βάλω την Ginger Stir Fry. Θα πρέπει να το μετατρέψω σε GEN2 σωστά; Αυτός δεν είναι ο οδηγός για την μετατροπή; http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305444
Life is just a razorblade salvation...
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να εγκαταστήσω στην cyanogenmod rc1, το πληκτρολόγιο htc_ime. Αφού το ρυθμίζω και όλα καλά, πάω να γράψω αλλά δεν εμφανίζεται πληκτρολόγιο. Δοκίμασα όλες τις εκδόσεις του htc αλλά τζίφος. Βασικά με ενδιαφέρει το πληκτρολόγιο που ειναι σαν των κλασσικών κινητών. Αν μπορεί να γίνει με άλλο πρόγραμμα είμαι όλος αυτιά.
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα htc_ime μέσα στην SD κάρτα μου εδώ και μήνες.

Στην CM7 RC1 δούλευε κανονικά αλλα μετά από reset έπρεπε να το δηλώσω στο input method.

Τώρα με την Gingerbread δεν χρειάζεται και το βλέπει αυτόματα μετά το reset.

Νομίζω ότι έχω αυτό αλλα δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι,

ειχα προβλημα οταν εβαλα μια sim vodafone @ ZTE.. με καλουσαν ,απαντουσα με ακουγαν αλλα δεν ακουγα τπτ..οταν καλουσα εγω ολα καλα...

ζητησα αλλαγη sim μου εδωσαν μια καινουρια γραφει 3G πανω..την βαζω και τα ιδια.. βαζω μια αλλη vodafone sim της κοπελας μου,τα ιδια..απανταω στην κληση κανονικα,αλλά δεν ακουω αυτους που με καλουν..

βαζω πισω την cosmote ολα καλα...

 

υπαρχει καποια ασυμβατοτητα με vodafone?φανταζομαι οχι..

 

αν μπορειτε να με βοηθησετε με τα settings δικτυου..

ευχαριστω

*καθε φορα που αλλαζω sim διαλεγει αυτοματα δικτυο..δεν πειραζω κατι..

Link to comment
Share on other sites

wipe ποτε κανουμε πριν περασουμε την καινουρια custom rom ή μετα?

 

καλο ειναι να το κανεις πριν φλασαρεις την νεα ρομ.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω SS RLS4b και λέω να πάω σε κάτι πιο νέο (Ginger Stir Fry). Το θέμα είναι ότι το κινητό ειναι GEN1. Αν κάνω τη μετατροπή σε GEN2 και την περάσω, μετά θα μπορώ να γυρίσω πίσω στην SS με το backup που έκανα τελευταίο (όταν ήταν GEN1 ακόμα);

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα htc_ime μέσα στην SD κάρτα μου εδώ και μήνες.

Στην CM7 RC1 δούλευε κανονικά αλλα μετά από reset έπρεπε να το δηλώσω στο input method.

Τώρα με την Gingerbread δεν χρειάζεται και το βλέπει αυτόματα μετά το reset.

Νομίζω ότι έχω αυτό αλλα δεν είμαι σίγουρος.

 

 

Γίνονται εργασίες στο σαιτ και δεν μπόρεσα να το κατεβάσω. Θα το τσεκάρω αύριο πάλι. Για την ώρα δουλεύω το 1.5 low resolution. Με βολεύει αφάνταστα το phone keyboard του htc_ime σε συνδιασμό με το t9.

ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω SS RLS4b και λέω να πάω σε κάτι πιο νέο (Ginger Stir Fry). Το θέμα είναι ότι το κινητό ειναι GEN1. Αν κάνω τη μετατροπή σε GEN2 και την περάσω, μετά θα μπορώ να γυρίσω πίσω στην SS με το backup που έκανα τελευταίο (όταν ήταν GEN1 ακόμα);

 

Εαν δεν κανω λαθος,ναι γινεται.Απλως θα πρεπει να κανεις παλλι το κινητο σου GEN1 και τοτε να περασεις το backup της Ρομ που κρατησες.

----------

Να ρωτησω κατι αλλο.Συγγνωμη εαν εχει απαντηθει προηγουμενως,αλλα οσο και να εχω ψαξει δεν βρισκω απαντηση.Μια μπαταρια καλη,πανω απο 1250mAh που μπορουμε να βρουμε;Ebay εχω βρει αλλα ειναι 1250 και 1300...Αξιζει ή δεν θα δω διαφορα με την ηδη υπαρχουσα;

Ευχαριστω

Edited by ibanezman192
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...