Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω για τις απαντησεις ειναι το πρωτο μου symbian πριν ειχα windows εχω 3g συνεχεια και την φωτεινοτητα δεν την πειραξα αρα για αυτο δεν κραταει πολυ οσο για το ονι δεν εχω κανει λογαριασμο ακομα απλα απο το κινητο μπαινω παντου οταν παταω στο ονι μου βγαζει πανω αριστερα οτι η συνδεση ιντερνετ δεν ειναι εφικτη ευχαριστω για την βοηθεια
α ξεχασα να πω οτι εβαλα χθες 10 ευρω καρτα και τελειωσε φταινε τα widget ?η κατι αλλο για να μην χανω τσαμπα λεφτα Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστω για τις απαντησεις ειναι το πρωτο μου symbian πριν ειχα windows εχω 3g συνεχεια και την φωτεινοτητα δεν την πειραξα αρα για αυτο δεν κραταει πολυ οσο για το ονι δεν εχω κανει λογαριασμο ακομα απλα απο το κινητο μπαινω παντου οταν παταω στο ονι μου βγαζει πανω αριστερα οτι η συνδεση ιντερνετ δεν ειναι εφικτη ευχαριστω για την βοηθεια α ξεχασα να πω οτι εβαλα χθες 10 ευρω καρτα και τελειωσε φταινε τα widget ?η κατι αλλο για να μην χανω τσαμπα λεφτα

 

βαλε τα widget εκτος συνδεσης και απο τις ρυθισης τον εφαρμογων που εχεις βαλτες να κανουν ενημερωση manual

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Ερώτηση : Πως μπορούμε να δούμε ποια έκδοση απ' τις βιβλιοθήκες έχουμε στο κιν. και πως τις κάνουμε αναβάθμηση;;;

Link to comment
Share on other sites

 

βαλε τα widget εκτος συνδεσης και απο τις ρυθισης τον εφαρμογων που εχεις βαλτες να κανουν ενημερωση manual

 

εψαξα αλλα δεν το βρηκα μπορεις να μου πεις ακριβως τι παταω βημα βημα

Link to comment
Share on other sites

 

εψαξα αλλα δεν το βρηκα μπορεις να μου πεις ακριβως τι παταω βημα βημα

 

απο την αρχικη οθονη επιλογες-θεση widget εκτος συνδεσης.αν εχεις και καποιο email πας απο τις ρυθμισης του και το βαζεις στο χειροκινητο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα πιστευω να εχεις βγαλει την ζελατινα απο τον φακο:OΤον εχεις καθαρισει καθολου μηπως εχει πιασει τιποτα;Δοκιμασες με ολες τις αναλυσεις μηπως παιζει τιποτα και απο εκει;Παντως εμενα δεν μου εχει κανει το παραμικρο:happy:

Ουτε ζελατινα εχω,κ τον φακο τον καθαριζω που κ που!Εσυ τι αναλυση η τι ρυθμισεις εχεις;(Δεν μου τις βγαζει συνεχεια)

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ουτε ζελατινα εχω,κ τον φακο τον καθαριζω που κ που!Εσυ τι αναλυση η τι ρυθμισεις εχεις;(Δεν μου τις βγαζει συνεχεια)

Εχει σχέση με την υγρασία του περιβάλοντος, υπάρχει και ενας όρος για αυτό αλλά δεν θυμάμαι πως λέγεται τώρα. Έμένα μου το βγάζει και με την ψηφιακή όταν χρησιμοποιώ φλας. Μάλλον αυτό πρέπει να είναι.

Link to comment
Share on other sites

http://img841.imageshack.us/img841/3736/07052011009.th.jpg

Καλημερα.Γιατι μου κανει αυτες τις ασπριλες καμμια φορα στις φωτογραφιες βρε παιδια;

 

Να υποθέσω ότι είναι τραβηγμένη με φλας? Αν ναι, παίζει το ενδεχόμενο να αιωρείται ένας κόκος σκόνης στην ατμόσφαιρα, σχετικά κοντά στο φακό και "χτυπώντας" το φλας πάνω του δημιουργεί αυτό το φαινόμενο που δεν είναι άλλο από αντανάκλαση.. :)

Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι είναι τραβηγμένη με φλας? Αν ναι, παίζει το ενδεχόμενο να αιωρείται ένας κόκος σκόνης στην ατμόσφαιρα, σχετικά κοντά στο φακό και "χτυπώντας" το φλας πάνω του δημιουργεί αυτό το φαινόμενο που δεν είναι άλλο από αντανάκλαση.. :)

 

Aει στο καλο,και μου μπηκανε ιδεες οτι εχω προβλημα!!ευχαριστω.κατι αλλο να σας ρωτησω.το Qt Mobility 1.1.3 S^3 χρειαζετε να το βαλουμε κ πως;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ουτε ζελατινα εχω,κ τον φακο τον καθαριζω που κ που!Εσυ τι αναλυση η τι ρυθμισεις εχεις;(Δεν μου τις βγαζει συνεχεια)

Ο φακός πρέπει να είναι καθαρός πάντα όταν βγάζεις φωτογραφία. Διαφορετικά θα έχεις τέτοια αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να περασω το qt.sis και ενω ξεκιναει η εγκατασταση καπου στη μεση μου λεει η διαγραφη του αρχειου ειναι αδυνατη, ξερει κανεις τι παιζει?
Link to comment
Share on other sites

Ουτε ζελατινα εχω,κ τον φακο τον καθαριζω που κ που!Εσυ τι αναλυση η τι ρυθμισεις εχεις;(Δεν μου τις βγαζει συνεχεια)

 

φιλε πρεπει να ειναι η υγρασια...η κατι τετοιο...

το ειχα και στο ν82 μου αυτο το φαινόμενο αρκετες φορες....:)

αν μπορεσω θα σου ανεβασω photo να δεις....

 

εδω αυτο που σας ελεγα...

http://imageshack.us/photo/my-images/218/1169h.jpg/

ημασταν στο κτημα ενος φιλου μου εκεινο το βραδυ..ολες οι Photos..απο αυτην την πλευρα βγηκαν ετσι..

ειχε τρομερη υγρασια:)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μην τρομάζετε με αυτές τις "φωτεινές μπάλες" που φαίνονται στις φωτό. Μπορεί να είναι όντως υγρασία, η απλά κόκκοι σκόνης που μπορεί να υπάρχουν στο τζαμάκι του φακού και να μην τους έχετε προσέξει! Μου έχει συμβεί και εμένα αρκετές φορές, όχι μόνο στο N8, αλλα και σε παλιότερα κινητά όταν τραβούσα με xenon! Έχετε πάντα ένα μαντηλάκι στην τσέπη, σαν αυτό που καθαρίζουν τα γυαλιά και ρίχνετε καμιά ματιά πριν βγάλετε φωτό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι.. Ο φακός που υπάρχει στην μπροστινή κάμερα πως ανάβει? Ανάβει μόνο για βιντεοκλήση (που δεν έχω κάνει ακόμα) ή για απλά για φωτογραφία?

Το ψάχνω απο χθές να δω πως ανάβει.... Και κάτι άλλο..Τι ανάλυση έχει η μπροστινή κάμερα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει φακός στην μπροστινή κάμερα.Η ανάλυση της είναι 640 x 480 για φωτογραφίες και 176 x 144 για βίντεο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να περασω το qt.sis και ενω ξεκιναει η εγκατασταση καπου στη μεση μου λεει η διαγραφη του αρχειου ειναι αδυνατη, ξερει κανεις τι παιζει?

 

καλησπερα. θα πρεπει να κατεβασεις απο εδω το αρχειο qt downgrade και να κανεις πρωτα αυτο εγκατασταση. μετα πιστευω θα σου δουλεψει κανονικα. πες μας αν θελεις το αποτελεσμα :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ...Κοιτώντας χθές το κινητό στις οδηγίες χρήσης/ξεκινώντας/πλήκτρα και μέρη μπροστά έιδα να γράφει φακός δευτερευουσας κάμερας και πήγε το μυαλό μου οτι ειναι κάτι σαν led.. Αριστερά απο την δευτερεύουσα κάμερα τι είναι αυτό το μικρο ασημένιο κουμπάκι που νόμισα για led?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. θα πρεπει να κατεβασεις απο εδω το αρχειο qt downgrade και να κανεις πρωτα αυτο εγκατασταση. μετα πιστευω θα σου δουλεψει κανονικα. πες μας αν θελεις το αποτελεσμα :)

 

μου φαινεται περιεργο που εγω ενω θελω να κανω upgrade πρεπει να περασω το downgrade

Link to comment
Share on other sites

LELELO αυτό που βλέπεις δίπλα στην μπροστινή κάμερα, είναι ο αισθητήρας φωτός που ρυθμίζει την φωτεινότητα της οθόνης, ανάλογα με το πόσο φωτεινό η σκοτεινό είναι το περιβάλλον που βρίσκεσαι.

Παιδιά, υπάρχει κάποια εφαρμογή που να ηχογραφεί λίγα δευτερόλεπτα από κάποιο τραγούδι και να βρίσκει μέσω ίντερνετ ποιό είναι; Παλιά στα Sony Ericsson είχε το TrackID που έκανε αυτή τη δουλειά, αλλά τώρα δεν βρίσκω κάτι αντίστοιχο για το Nokia! Όχι στο ovi store τουλάχιστον, με μια γρήγορη ματιά που έριξα...

Link to comment
Share on other sites

Το ροζ πάντως είναι εδώ και πολύ καιρό μέσα στο navifirm με την PR1.2 (πριν τις επίσημες φωτο που είδαμε), οπότε δεν το βλέπω να βγαίνει με την Anna. Περισσότερο για marketing τρικ μου μοιάζει.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]20144[/ATTACH]

 

 

Παίδες, το Ν8 μου έχει αυτό το εσωτερικό σημάδι στην κάμερα, το οποίο δεν καθαρίζεται με τίποτα κι επηρεάζει τις φωτογραφίες όταν υπάρχει έντονο φως κυρίως, (η φωτογραφία βγαίνει λες και έχει ομίχλη).

Το πήγα στο τοπικό Nokia Care κι ο υπάλληλος μου 'πε 'οτι μπορεί να το ανοίξει και να το καθαρίσει, μιας και δε γίνεται να το αντικαταστήσει λόγω ότι είχε περάσει μια εβδομάδα από τότε που έγινε η αγορά, (το αγόρασα 01/12/10 από Nokia Care).

Δεν ξέρω τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω τελικα μπορω να συνδεθω στο ονι μονο απο wifi και κατεβαζω κανονικα απο κοσμοτε δεν μπαινει με τιποτα τι κανω λαθος? το gps πως το ενεργοποιω?τι κινησεις πρεπει να κανω
Link to comment
Share on other sites

Γιεα σας παιδες :)

 

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω το Ν8 μεσα στις επομενες μερες, αλλά εχω καποιους ενδοιασμους.

 

Γενικα δεν "πειραζω" καθολου τα κινητα μου. Το milestone το εχω ακομα στην 2.1 (μιας και η 2.2 ειναι σκαρτη οπως λενε) και ουτε ιδιαιτερη τρελλα εχω με τις εφαρμογες. Απο ενα κινητο ζηταω να εχει ευχρηστο μεγεθος, αρκετα καλη καμερα, αυτονομια, ανθεκτικοτητα, βασικες ικανοτητες web browsing (αδιαφορο το flash) και αξιοπιστια. Νομιζω οτι το Ν8 τα καλυπτει ολα αυτα, αλλά με προβληματιζουν τα εξης:

 

α) Τωρα εχω το Motorola Milestone και φοβαμαι οτι η διαφορα στην αναλυση της οθονη του Ν8 θα φαινεται πολυ εντονα.

 

β) Επισης, διαβαζω οτι παιζουν καποια προβληματα με την οθονη του Ν8 (κοκκινα σημαδια κτλ)...το προβλημα αυτο παραμενει αρκετα συχνο φαινομενο ή οι τελευταιες παρτιδες Ν8 εχουν βελτιωθει στον τομεα αυτο? Υπ'οψιν, εχω δυσχρωματοψια οποτε αν δεν ειναι κανενα τραγικο προβλημα δεν νομιζω καν το παρατηρησω :p

 

γ) Ειναι ανωφελο να αγορασω symbian κινητο (λογω microsoft,wm7 κλπ)? Βεβαια σαν χρηστης που δεν κανει πειραματα στο κινητο του (ακομα :p ) δεν βρισκω καποιο λογο να με απασχολει αυτο....σωστα?

 

δ) Σε περιπτωση που το αγορασω, πρεπει να προσεξω κατι περα απο το αν εχει ελληνικο μενου ή οχι ? (δεν με ενδιαφερει καν αν εχει ελληνικο μενου...ισα ισα)

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας :)

Edited by dani89
Siemens s35, Ericsson t66, Sharp gx10, Siemens sx1, Nokia n70, Nokia n73,Lg viewty, Motorola Milestone, Nokia n8, Samsung galaxy nexus, Samsung galaxy s4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Alpha, S6 Edge, Samsung Galaxy S8 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Γιεα σας παιδες :)

 

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω το Ν8 μεσα στις επομενες μερες, αλλά εχω καποιους ενδοιασμους.

 

Γενικα δεν "πειραζω" καθολου τα κινητα μου. Το milestone το εχω ακομα στην 2.1 (μιας και η 2.2 ειναι σκαρτη οπως λενε) και ουτε ιδιαιτερη τρελλα εχω με τις εφαρμογες. Απο ενα κινητο ζηταω να εχει ευχρηστο μεγεθος, αρκετα καλη καμερα, αυτονομια, ανθεκτικοτητα, βασικες ικανοτητες web browsing (αδιαφορο το flash) και αξιοπιστια. Νομιζω οτι το Ν8 τα καλυπτει ολα αυτα, αλλά με προβληματιζουν τα εξης:

 

α) Τωρα εχω το Motorola Milestone και φοβαμαι οτι η διαφορα στην αναλυση της οθονη του Ν8 θα φαινεται πολυ εντονα.

 

β) Επισης, διαβαζω οτι παιζουν καποια προβληματα με την οθονη του Ν8 (κοκκινα σημαδια κτλ)...το προβλημα αυτο παραμενει αρκετα συχνο φαινομενο ή οι τελευταιες παρτιδες Ν8 εχουν βελτιωθει στον τομεα αυτο? Υπ'οψιν, εχω δυσχρωματοψια οποτε αν δεν ειναι κανενα τραγικο προβλημα δεν νομιζω καν το παρατηρησω :p

 

γ) Ειναι ανωφελο να αγορασω symbian κινητο (λογω microsoft,wm7 κλπ)? Βεβαια σαν χρηστης που δεν κανει πειραματα στο κινητο του (ακομα :p ) δεν βρισκω καποιο λογο να με απασχολει αυτο....σωστα?

 

δ) Σε περιπτωση που το αγορασω, πρεπει να προσεξω κατι περα απο το αν εχει ελληνικο μενου ή οχι ? (δεν με ενδιαφερει καν αν εχει ελληνικο μενου...ισα ισα)

 

Ευχασιστω για τον χρονο σας :)

τις περισσοτερες απαντησεις τις εχεις δωσει μονος σου. το ν8 νομιζω οτι θα γινει το αγαπημενο σου. η κοκκινιλα δεν ειναι τοσο εντονη οπως λενε τα παιδια. να προσεξεις να μην σε κοροιδεψει ο πωλητης. αν ειναι ελληνικο οκ αν δε ειναι παραεισαγωγης να στο εχουν πει

Link to comment
Share on other sites

Γιεα σας παιδες :)

 

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω το Ν8 μεσα στις επομενες μερες, αλλά εχω καποιους ενδοιασμους.

 

Γενικα δεν "πειραζω" καθολου τα κινητα μου. Το milestone το εχω ακομα στην 2.1 (μιας και η 2.2 ειναι σκαρτη οπως λενε) και ουτε ιδιαιτερη τρελλα εχω με τις εφαρμογες. Απο ενα κινητο ζηταω να εχει ευχρηστο μεγεθος, αρκετα καλη καμερα, αυτονομια, ανθεκτικοτητα, βασικες ικανοτητες web browsing (αδιαφορο το flash) και αξιοπιστια. Νομιζω οτι το Ν8 τα καλυπτει ολα αυτα, αλλά με προβληματιζουν τα εξης:

 

α) Τωρα εχω το Motorola Milestone και φοβαμαι οτι η διαφορα στην αναλυση της οθονη του Ν8 θα φαινεται πολυ εντονα.

 

β) Επισης, διαβαζω οτι παιζουν καποια προβληματα με την οθονη του Ν8 (κοκκινα σημαδια κτλ)...το προβλημα αυτο παραμενει αρκετα συχνο φαινομενο ή οι τελευταιες παρτιδες Ν8 εχουν βελτιωθει στον τομεα αυτο? Υπ'οψιν, εχω δυσχρωματοψια οποτε αν δεν ειναι κανενα τραγικο προβλημα δεν νομιζω καν το παρατηρησω :p

 

γ) Ειναι ανωφελο να αγορασω symbian κινητο (λογω microsoft,wm7 κλπ)? Βεβαια σαν χρηστης που δεν κανει πειραματα στο κινητο του (ακομα :p ) δεν βρισκω καποιο λογο να με απασχολει αυτο....σωστα?

 

δ) Σε περιπτωση που το αγορασω, πρεπει να προσεξω κατι περα απο το αν εχει ελληνικο μενου ή οχι ? (δεν με ενδιαφερει καν αν εχει ελληνικο μενου...ισα ισα)

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας :)

 

θα το αγαπήσεις σίγουρα, έχει οτι ζητάς και

με το παραπάνω, οσο για τη κοκκινίλα το δικο μου δεν την έχει αλλά και σε άλλους που την έχουν αν δε το διαβαζαν δε θα το καταλάβαιναν

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...