Jump to content

Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος Ι


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση γιατί στην προφύλαξη οθόνης όταν δείχνει το ρολόι πχ. δεν δείχνει τις αναπάντητες ή τα μηνύματα? υπάρχει κάποια ρύθμιση?

 

Το μεγάλο ρολόι δεν τα δείχνει. Θα πας Ρυθμίσεις - Θέματα - Προφύλαξη οθόνης και θα επιλέξεις Αναπαραγωγή μουσικής ή θα κατεβάσεις από το beta labs το Sleeping Screen που είναι καταπληκτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το μεγάλο ρολόι δεν τα δείχνει. Θα πας Ρυθμίσεις - Θέματα - Προφύλαξη οθόνης και θα επιλέξεις Αναπαραγωγή μουσικής ή θα κατεβάσεις από το beta labs το Sleeping Screen που είναι καταπληκτικό.

 

εχεις δικιο εννοουσα το ρολοι που βγαινει οταν ειναι κλειδωμενο. σε προφυλαξη δεν δειχνει τιποτα καλα τα λες.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος από σήμερα ενός Ν8 σε ασημί ελληνικό και δεν δουλευει το φλας ότι και αν έχω δοκιμασει.Εχω και το προβλημα τις κοκκινιλας στην οθονης.Καμια λυση για το φλας?

 

nokia care οπωσδήποτε... και σε μένα δεν δούλευε, και το πήγα σε nokia care... μου το αντικαταστήσαν.

Link to comment
Share on other sites

ειναι προφανες οτι δεν σε καλυπτει η εγγυηση γιατι ειναι απο δικη σου υπαιτιοτητα. αφησε το λιγο να στεγνωσει καλα. αν σου ανοιξε λογικα δεν θα πηρε πολυ νερο. λογικα φτιαχνεται. δοκιμασε και λιγο πιστολακι. ενας φιλος απο διπλανο εργαστηριο ενα αλλο κινητο που του ειχε κανει βουτια το εβαλε σε φουρνο μικροκυματων και ματα συνηλθε. δεν στο προτεινω απλα το αναφερω

 

εντελει,φαινεται να την γλυτωνω την αποσυρση καθως το κινητο δουλεψε αλλα θελει αλλαγη της οθονης αφης πραγμα που σημαινει 100euros:worry:

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο ρολόι δεν τα δείχνει. Θα πας Ρυθμίσεις - Θέματα - Προφύλαξη οθόνης και θα επιλέξεις Αναπαραγωγή μουσικής ή θα κατεβάσεις από το beta labs το Sleeping Screen που είναι καταπληκτικό.

Έβαλα και εγώ το sleeping screen που όντως είναι πανέμορφο! Υποθέτω όμως ότι θα καταναλώνει περισσότερη μπαταρία από το απλό ρολογάκι, σωστά; Επίσης, αυτά τα trial έχουν ημερομηνία λήξης; Γιατί δεν είδα κάτι σχετικό. Ευχαριστούμε πάντως!:)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ το sleeping screen που όντως είναι πανέμορφο! Υποθέτω όμως ότι θα καταναλώνει περισσότερη μπαταρία από το απλό ρολογάκι, σωστά; Επίσης, αυτά τα trial έχουν ημερομηνία λήξης; Γιατί δεν είδα κάτι σχετικό. Ευχαριστούμε πάντως!:)

 

Αφού το κατέβασα και πήγα να κάνω εγκατάσταση μου έβγαλε το μήνυμα "Για να συνεχίσετε την εγκατάσταση αργότερα πατήστε το εικονίδιο (..) της εδαρμογής" Καμμιά ιδεά/βοήθεια/πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Αφού το κατέβασα και πήγα να κάνω εγκατάσταση μου έβγαλε το μήνυμα "Για να συνεχίσετε την εγκατάσταση αργότερα πατήστε το εικονίδιο (..) της εδαρμογής" Καμμιά ιδεά/βοήθεια/πρόταση;

ναι το ίδιο έκανε και σε εμένα. το προσπάθησα κάνα δυο φορές και μετά το απεγκατάστησα. δεν βρήκα άκρη.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ το sleeping screen που όντως είναι πανέμορφο! Υποθέτω όμως ότι θα καταναλώνει περισσότερη μπαταρία από το απλό ρολογάκι, σωστά; Επίσης, αυτά τα trial έχουν ημερομηνία λήξης; Γιατί δεν είδα κάτι σχετικό. Ευχαριστούμε πάντως!:)

Όχι, καταναλώνει ακριβώς το ίδιο (κάποια μάλιστα από τα ρολόγια καταναλώνουν λιγότερο). Το έχω μετρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το κατέβασα και πήγα να κάνω εγκατάσταση μου έβγαλε το μήνυμα "Για να συνεχίσετε την εγκατάσταση αργότερα πατήστε το εικονίδιο (..) της εδαρμογής" Καμμιά ιδεά/βοήθεια/πρόταση;

 

Και εμένα στην αρχή αυτό έκανε, αλλά μετά διάβασα στο beta labs ότι πρέπει να είναι συνδεδεμένο στο ίντερνετ για να γίνει η εγκατάσταση. Αυτό μόνο μια φορά, μετά λειτουργεί κανονικά offline! Κάντε το με wi-fi, 2 λεπτά υπόθεση είναι...;)

 

terrestial, προφανώς θα είναι τα ρολόγια που δεν έχουν άλλα εφέ σαν αυτό με τα δέντρα. Λογικά όσο περισσότερα εφέ έχει, τόσο πιο πολύ μπαταρία καταναλώνει! Εμένα μου αρέσει πολύ αυτό με τις ακτίνες τριγύρω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τα καταφερα το πηρα επιτελους απο αυστρια αλλα εχω το εξης προβλημα πηγα να του βαλω ιντερνετ εχω whatsup εστειλα κανονικα για ενεργοποιηση αλλα μου ηρθε απαντηση οτι δεν μπορουν να μου στειλουν τις ρυθμισεις αυτοματα τι να κανω
Link to comment
Share on other sites

παιδιά για δείτε εδώ http://mynokiablog.com/2011/05/05/pre-orders-for-pink-nokia-n8-32gb-with-symbian-anna-receive-on-may-13th-pr2-0-really-coming-soon/ απότι λέει 13 μαΐου θα κυκλοφορήσει το ροζ που έχει το συμβίαν ανά λέτε να το πάρουμε και εμείς μέσα στον μήνα????

 

Θα ήθελα να προτείνω κάτι σε κάποιον moderator στην ενότητα symbian όταν μπαίνω βλέπω ότι είναι χύμα όλα από όλες τις έκδοσις τον symbian έτσι είναι πολύ δύσκολο να ψάχνουμε το ανάλογο θέμα που μπορεί να είναι και στην δεύτερη σελίδα δεν θα ήταν πιο εύκολο να δημιουργηθεί ξεχωριστό δωμάτιο ανάλογα με τις έκδοσις???

Edited by andreas443

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προτείνω κάτι σε κάποιον moderator στην ενότητα symbian όταν μπαίνω βλέπω ότι είναι χύμα όλα από όλες τις έκδοσις τον symbian έτσι είναι πολύ δύσκολο να ψάχνουμε το ανάλογο θέμα που μπορεί να είναι και στην δεύτερη σελίδα δεν θα ήταν πιο εύκολο να δημιουργηθεί ξεχωριστό δωμάτιο ανάλογα με τις έκδοσις???

Η ενότητα Symbian αφορά τις συσκευές με λειτουργικό Symbian^1 και Symbian^3. Οι τίτλοι των θεμάτων είναι έτσι γραμμένοι ώστε ο χρήστης να καταλαβαίνει ποια έκδοση του symbian αφορά το θέμα και να ρωτάει στο σωστό. Με τον καιρό θα γίνουν και άλλες αλλαγές που θα βοηθήσουν ακόμα πιο πολύ. Για ότι άλλο αφορά την νέα εμφάνιση του myphone μπορεί να το αναφέρει στο Σχολιασμό.

 

Μην βγαίνουμε από το θέμα μας. Ευχαριστώ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Η ενότητα Symbian αφορά τις συσκευές με λειτουργικό Symbian^1 και Symbian^3. Οι τίτλοι των θεμάτων είναι έτσι γραμμένοι ώστε ο χρήστης να καταλαβαίνει ποια έκδοση του symbian αφορά το θέμα και να ρωτάει στο σωστό. Με τον καιρό θα γίνουν και άλλες αλλαγές που θα βοηθήσουν ακόμα πιο πολύ. Για ότι άλλο αφορά την νέα εμφάνιση του myphone μπορεί να το αναφέρει στο Σχολιασμό.

 

Μην βγαίνουμε από το θέμα μας. Ευχαριστώ.

 

Ναι παρολα αυτα ειναι λαθος η συγκεκριμενη οργανωση,δικαιως την αναφερε το παιδι. Κανει πολυ "χυμα". Νομιζω πως διορθωνεται εξισου ευκολα,οσο ευκολα φτιαξατε,και καλως κανατε,το ξεχωριστο thread του Ν8 :)

 

Ειμαστε σιγουροι οτι το ροζ θα εχει το Anna ; Και ειναι αποριας αξιον τι περιμενουν για να δωσουν την αναβαθμιση,την οποια φυσικα θα παρουμε ετεροχρονισμενα εμεις στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια...παω να εγκαταστησω στο κινητο αυτο το sleeping screen αλλα μου βγαζει αυτο το μηνυμα:Αδυνατη εγκατασταση...απαιτειται Qt mobile 1.00(2) η νεοτερη..λειπει κατι απο το κινητο μου???help....Με το ovistore δεν εχω προβλημα...στο κινητο εχω περασει το skype,sports tracker,nimbazz,opera,nokia internet radio,tunewiki,loop και δν εχω κανενα προβλημα...οι χαρτες λειτουργοθν κανονικα...αυτα...το κινητο ειναι παραεισαγωγης..λετε να μου εκαναν τπτ στο φλασαρισμα?? :/ :/

Απ'οτι καταλαβα λειπουν οι Qt libraries??

 

Βασικα μολις το κατεβασα απο το Nokia N8 fun club αλλα οχι με καταληξη .sis αλλα με καταλαηξη .smartinstaller το περασε!! τι συμβιανει? :P

Edited by alexpapad
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τα καταφερα το πηρα επιτελους απο αυστρια αλλα εχω το εξης προβλημα πηγα να του βαλω ιντερνετ εχω whatsup εστειλα κανονικα για ενεργοποιηση αλλα μου ηρθε απαντηση οτι δεν μπορουν να μου στειλουν τις ρυθμισεις αυτοματα τι να κανω

 

Καλορίζικο. Αν εννοείς τις ρυθμίσεις για το ίντερνετ εμένα με το που εβαλα την σιμ τις είχε τις ρυθμίσεις (και δεν είναι branded της cosmote) αλλά μπορείς να τις βάλεις και μόνος σου. κοίτα εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3349375#post3349375 εκτός κι αν εννοείς την ενεργοποίηση του internet on the phone

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια...παω να εγκαταστησω στο κινητο αυτο το sleeping screen αλλα μου βγαζει αυτο το μηνυμα:Αδυνατη εγκατασταση...απαιτειται Qt mobile 1.00(2) η νεοτερη..λειπει κατι απο το κινητο μου???help....Με το ovistore δεν εχω προβλημα...στο κινητο εχω περασει το skype,sports tracker,nimbazz,opera,nokia internet radio,tunewiki,loop και δν εχω κανενα προβλημα...οι χαρτες λειτουργοθν κανονικα...αυτα...το κινητο ειναι παραεισαγωγης..λετε να μου εκαναν τπτ στο φλασαρισμα?? :/ :/

Απ'οτι καταλαβα λειπουν οι Qt libraries??

 

Βασικα μολις το κατεβασα απο το Nokia N8 fun club αλλα οχι με καταληξη .sis αλλα με καταλαηξη .smartinstaller το περασε!! τι συμβιανει? :P

Η κατάληξη πάλι sis ήταν προφανώς, αλλά ήταν η έκδοση με τον Smart Installer. Πρόκειται για ένα πρόγραμμα που ελέγχει για τις απαραίτητες βιβλιοθήκες, και αν δεν υπάρχουν στο κινητό τις κατεβάζει από το internet και τις εγκαθιστά.

 

Πληροφοριακά πάντως, προχθές κυκλοφόρησε και η τελική έκδοση της Qt 4.7, η 4.7.3. Εγκαθίσταται στον υπολογιστή (κι από εκεί την περνάς στο κινητό) μαζί με το ανάλογο SDK (που είναι αρκετά μεγάλο και δεν σας συνιστώ να το βάλετε αν δεν ασχολείστε με development). Δεν ξέρω αν υπάρχουν κάπου μόνα τους τα αρχεία εγκατάστασης της Qt. Δεν είναι βέβαια απαραίτητο να την περάσετε χειροκίνητα, γιατί πλέον υποστηρίζει και τον Smart Installer, οπότε θα εγκατασταθεί από μόνη της αν κατεβάσετε κάποια Qt εφαρμογή από το Ovi Store. ;)

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ το sleeping screen που όντως είναι πανέμορφο! Υποθέτω όμως ότι θα καταναλώνει περισσότερη μπαταρία από το απλό ρολογάκι, σωστά; Επίσης, αυτά τα trial έχουν ημερομηνία λήξης; Γιατί δεν είδα κάτι σχετικό. Ευχαριστούμε πάντως!:)

Ότι κατεβάζεις από τα nokia beta labs δεν είναι trial εκδόσεις αλλά δοκιμαστικές, από την άποψη ότι μπορεί να παρουσιαστούν διάφορα bugs. Η εφαρμογή δίνεται στους χρήστες για δοκιμή, χωρίς χρονικό περιθώριο ώστε να βγουν στην επιφάνεια οι όποιες ελλείψεις και προβλήματα και να αντιμετωπισθούν μέχρι να βγει η τελική της έκδοση.

 

Το sleeping screen σίγουρα αυξάνει την κατανάλωση καθώς τα διάφορα εφέ του αναγκάζουν την οθόνη να έχει μόνιμα ενεργοποιημένα πολύ περισσότερα pixel σε σχέση με το απλό ρολόι. Το αξίζει όμως γιατί εκτός από εντυπωσιακό σου παρέχει ανά πάσα στιγμή πολλές πληροφορίες.

παιδιά για δείτε εδώ http://mynokiablog.com/2011/05/05/pre-orders-for-pink-nokia-n8-32gb-with-symbian-anna-receive-on-may-13th-pr2-0-really-coming-soon/ απότι λέει 13 μαΐου θα κυκλοφορήσει το ροζ που έχει το συμβίαν ανά λέτε να το πάρουμε και εμείς μέσα στον μήνα????

 

Θα ήθελα να προτείνω κάτι σε κάποιον moderator στην ενότητα symbian όταν μπαίνω βλέπω ότι είναι χύμα όλα από όλες τις έκδοσις τον symbian έτσι είναι πολύ δύσκολο να ψάχνουμε το ανάλογο θέμα που μπορεί να είναι και στην δεύτερη σελίδα δεν θα ήταν πιο εύκολο να δημιουργηθεί ξεχωριστό δωμάτιο ανάλογα με τις έκδοσις???

Το ότι φαίνεται στην οθόνη αναμονής του το θέμα της έκδοσης Anna, δεν σημαίνει ότι και η συσκευή θα φέρει την συγκεκριμένη έκδοση με το που κυκλοφορήσει ή ότι όλες οι υπόλοιπες συσκευές θα την πάρουν στις 13 του μηνός. Βέβαια, όλοι ευχόμαστε κάτι τέτοιο να γίνει καθώς είναι κάτι που περιμένουμε τουλάχιστον 5 μήνες.

 

Όσον αφορά την διαμόρφωση του φόρουμ, δεν γίνεται να υπάρχει υποενότητα για κάθε έκδοση κάθε λειτουργικό γιατί το φόρουμ θα γινόταν δαιδαλώδες και δύσκολο στην πλοήγηση. Όπως όλοι γνωρίζουμε, το symbian οδεύει προς το τέλος του, κάτι που σημαίνει ότι δεν θα δούμε πολλές νέες συσκευές (5th ίσως ελάχιστες ή καμία) άρα, δεν θα δημιουργηθούν πολλά νέα θέματα.

 

Ο τίτλος του κάθε θέματος αναφέρει ξεκάθαρα σε ποια έκδοση της πλατφόρμας αναφέρεται, οπότε είναι εύκολο να τα αναγνωρίζετε, ακόμα και από τον πίνακα ελέγχου σας.

Link to comment
Share on other sites

Το sleeping screen σίγουρα αυξάνει την κατανάλωση καθώς τα διάφορα εφέ του αναγκάζουν την οθόνη να έχει μόνιμα ενεργοποιημένα πολύ περισσότερα pixel σε σχέση με το απλό ρολόι. Το αξίζει όμως γιατί εκτός από εντυπωσιακό σου παρέχει ανά πάσα στιγμή πολλές πληροφορίες.

Δεν είναι έτσι. Το Sleeping καταναλώνει το ίδιο ή και λιγότερο με το μεγάλο ρολόι, ανάλογα με το θέμα που θα επιλέξεις. Στο 1ο για παράδειγμα μπορείς να δεις ότι είναι αναμμένα λιγότερα pixels, και σε μικρότερη ένταση. Τα εφέ για κλήσεις και μηνύματα μπορεί να καταναλώνουν λίγο παραπάνω, αλλά αυτά ούτως ή άλλως τα βλέπεις για πολύ λίγη ώρα. Μπορείς πάντως να τα μετρήσεις με το Energy Profiler. Το 2ο θέμα που είχα μετρήσει κατανάλωνε ακριβώς το ίδιο με το default μεγάλο ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εδωσα το ασιμι ν8(usa) κ πηρα το πορτοκαλι απο birdphone με product code γερμανιας η κοκκινιλα εμφανιζετε και σε αυτο , το προβλημα ειναι αλλου.

1 δεν μπορω να σβησω τις φωτο που ειχε μεσα οταν το πηρα και να κανω απεγκατασταση καποιες εφαρμογες που δεν τις χρειαζομαι στο παλιο δεν ειχα τετοιο προβλημα :confused:

 

2 οταν πραγματοποιω μια κληση το τηλεφωνο κλειδωνει (μαυρη οθονη) δεν βλεπω τιποτα (η κληση πραγματοποιητε κανονικα) και για να την επαναφερω πρεπει να το ξεκλειδωσω απο το πλαινο κουμπακι του , δεν ξερω αν εχει σχεση αλλα ο αισθητηρας δουλευει κανονικα μολις ακουμπισω δηλαδη το δαχτυλο μου σε αυτον κλειδωνει την οθονη (χωρις ομως να την μαυριζει ) καμια λυση τσακαλια μου????:)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εδωσα το ασιμι ν8(usa) κ πηρα το πορτοκαλι απο birdphone με product code γερμανιας η κοκκινιλα εμφανιζετε και σε αυτο , το προβλημα ειναι αλλου.

1 δεν μπορω να σβησω τις φωτο που ειχε μεσα οταν το πηρα και να κανω απεγκατασταση καποιες εφαρμογες που δεν τις χρειαζομαι στο παλιο δεν ειχα τετοιο προβλημα :confused:

 

2 οταν πραγματοποιω μια κληση το τηλεφωνο κλειδωνει (μαυρη οθονη) δεν βλεπω τιποτα (η κληση πραγματοποιητε κανονικα) και για να την επαναφερω πρεπει να το ξεκλειδωσω απο το πλαινο κουμπακι του , δεν ξερω αν εχει σχεση αλλα ο αισθητηρας δουλευει κανονικα μολις ακουμπισω δηλαδη το δαχτυλο μου σε αυτον κλειδωνει την οθονη (χωρις ομως να την μαυριζει ) καμια λυση τσακαλια μου????:)

 

ποιες ειναι οι εφαρμογες που δεν μπορεις να διωξεις?. στις φωτο πηγαινε στη διαχειριση αρχειων και δες αν μπορεις να τις μετονομασεις και εμτα σβηστες

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,πριν απο λιγο ελαβα ενα μυνημα απο Νοkia αλλα ειναι στα "κινεζικα" που λεν τα γραμματα :lol: μηπως ξερει κανεις τιποτα η ελαβε το ιδιο? ευχαριστω...
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,πριν απο λιγο ελαβα ενα μυνημα απο Νοkia αλλα ειναι στα "κινεζικα" που λεν τα γραμματα :lol: μηπως ξερει κανεις τιποτα η ελαβε το ιδιο? ευχαριστω...

 

κι εγω ρε συ αλλα τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ρε συ αλλα τι ειναι?

 

μακαρυ να ειναι απο την φιλη μας την Anna.. :p για δειτε μπας και....

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,πριν απο λιγο ελαβα ενα μυνημα απο Νοkia αλλα ειναι στα "κινεζικα" που λεν τα γραμματα :lol: μηπως ξερει κανεις τιποτα η ελαβε το ιδιο? ευχαριστω...

 

και γω το πηρα αυτο το μηνυμα αλλα και μενα στα κινεζικα ειναι...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,πριν απο λιγο ελαβα ενα μυνημα απο Νοkia αλλα ειναι στα "κινεζικα" που λεν τα γραμματα :lol: μηπως ξερει κανεις τιποτα η ελαβε το ιδιο? ευχαριστω...

 

Κι εδώ μια από τα ίδια...:(

Όποιος μάθει περί τίνος πρόκειται ας ενημερώσει!!!

 

Μία ερώτηση τώρα...Μπορώ να έχω εγκατεστημένα το phoenix και το ovi ταυτόχρονα στον ίδιο υπολογιστή; Μέχρι τώρα τα δούλευα σε διαφορετικούς, αλλά το laptop δυστυχώς μας άφησε χρόνους :(:(

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...