Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

... Και εμένα η Sim είναι παλιά!

Οταν λέμε παλιά τι εννοούμε?

Εμένα πχ η SIM είναι 4ων ετών και γράφει GR COSMOTE.

 

Σχετικά με τις 1550mAh μπαταρίες που αγόρασα:

Επιβεβαιώνω αυτό που έχουν πει όλοι, πως έχουν μικρή (έως καμία) διαφορά με τη μπαταρία της μαμάς.

Η σημαντική διαφορά όμως είναι στην τιμή: 2 μπαταρίες 10€ (και ένας φορτιστής δώρο).

Επίσης παρατήρησα οτι από το 100% μέχρι το 30% άδειασε σε χρόνο μηδέν, ενώ από το 30% έως το 20% κράτησε 1 μέρα και...

:blink:

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σχετικά με τις 1550mAh μπαταρίες που αγόρασα:

Επιβεβαιώνω αυτό που έχουν πει όλοι, πως έχουν μικρή (έως καμία) διαφορά με τη μπαταρία της μαμάς.

Η σημαντική διαφορά όμως είναι στην τιμή: 2 μπαταρίες 10€ (και ένας φορτιστής δώρο).

Επίσης παρατήρησα οτι από το 100% μέχρι το 30% άδειασε σε χρόνο μηδέν, ενώ από το 30% έως το 20% κράτησε 1 μέρα και...

:blink:

 

Τουλάχιστον φορτίζεται κανονικά η original μπαταρία του κινητού με το φορτιστή αυτόν?

Σταματάει τη φόρτιση όταν φτάσει στο 100%? Αν και αυτό ίσως να το κάνει η μπαταρία.

 

ΥΓ. Καλό είναι να βάζουμε ένα τίτλο στα μηνύματά μας γιατί διευκολύνει πολύ την αναζήτηση από καινούργιους χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον φορτίζεται κανονικά η original μπαταρία του κινητού με το φορτιστή αυτόν?

Σταματάει τη φόρτιση όταν φτάσει στο 100%? Αν και αυτό ίσως να το κάνει η μπαταρία.

 

O φορτιστής έχει ένα μεγάλο κόκκινο φως και μόλις γεμίσει η μπαταρία γίνεται μπλέ !

Τον δοκίμασα με όλες τις μπαταρίες (μία γνήσια και δύο... λιγότερο γνήσιες :rolleyes: ) και τις φορτίζει μέχρι το 98%

Επίσης δοκίμασα όλες τις παραπάνω μπαταρίες να τις φορτίσω επάνω στο κινητό και φορτίζουν 100%

 

Σχετικά με τη φόρτιση φίλε niksta έχω κι εγώ την εντύπωση πως την ελέγχει τσιπάκι στη μπαταρία και όχι το κινητό (ή ο φορτιστής)

αλλά θα παρακαλούσα αν κάποιος φίλος ξέρει στα σίγουρα να μας διαφωτίσει κι εμάς.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Οταν λέμε παλιά τι εννοούμε?

Εμένα πχ η SIM είναι 4ων ετών και γράφει GR COSMOTE.

 

Σχετικά με τις 1550mAh μπαταρίες που αγόρασα:

Επιβεβαιώνω αυτό που έχουν πει όλοι, πως έχουν μικρή (έως καμία) διαφορά με τη μπαταρία της μαμάς.

Η σημαντική διαφορά όμως είναι στην τιμή: 2 μπαταρίες 10€ (και ένας φορτιστής δώρο).

Επίσης παρατήρησα οτι από το 100% μέχρι το 30% άδειασε σε χρόνο μηδέν, ενώ από το 30% έως το 20% κράτησε 1 μέρα και...

 

Βασικά εγώ την έχω σίγουρα 6-7 χρόνια...:blink:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..θα ηθελα να ρωτησω οσους εχουν παρατηρησει στο superoneclik v1.9.5 την επιλογη που εχει shell root..τι ακριβως κανει αυτο?
:w00t: STERGIOS :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να κάνω update λογισμικού από το κινητό?

Είχα το se xperia mini και απλά πήγαινα ρυθμίσεις->σχετικά με το τηλέφωνο->ενημ. λογισμικού

Έχω το 2.2.1 , δε νομίζω να υπάρχει άλλη διαθέσιμη ενημέρωση αλλά απλά θέλω να ξέρω πως μπορώ να το κάνω.

 

Επίσης για να επαναφέρω το κινητό έτσι ακριβώς όπως το πήρα πως μπορώ να το κάνω? Στο xperia mini το έκανα μέσω του pc companion. Σε αυτό μπορώ να το κάνω μέσω του kies?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να κάνω update λογισμικού από το κινητό?

Είχα το se xperia mini και απλά πήγαινα ρυθμίσεις->σχετικά με το τηλέφωνο->ενημ. λογισμικού

Έχω το 2.2.1 , δε νομίζω να υπάρχει άλλη διαθέσιμη ενημέρωση αλλά απλά θέλω να ξέρω πως μπορώ να το κάνω.

 

Επίσης για να επαναφέρω το κινητό έτσι ακριβώς όπως το πήρα πως μπορώ να το κάνω? Στο xperia mini το έκανα μέσω του pc companion. Σε αυτό μπορώ να το κάνω μέσω του kies?

 

1)Συνδέεις το κινητό με το kies και για να δεις αν υπάρχει ενημ.λογισμικού

2)ρυθμίσεις>απόρητο>επανοφόρα εργοστασιακών

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να κάνω update λογισμικού από το κινητό?

Είχα το se xperia mini και απλά πήγαινα ρυθμίσεις->σχετικά με το τηλέφωνο->ενημ. λογισμικού

Έχω το 2.2.1 , δε νομίζω να υπάρχει άλλη διαθέσιμη ενημέρωση αλλά απλά θέλω να ξέρω πως μπορώ να το κάνω.

Μέσω του KIES (έχει σχετική επιλογή)

 

Επίσης για να επαναφέρω το κινητό έτσι ακριβώς όπως το πήρα πως μπορώ να το κάνω? Στο xperia mini το έκανα μέσω του pc companion. Σε αυτό μπορώ να το κάνω μέσω του kies?

Ρυθμίσεις/Απόρρητο/Επαναφορά Εργοστασιακών Δεδομένων

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, αλλά κάποιος τρόπος να γίνει Επαναφορά Εργοστασιακών Δεδομένων χωρίς να είναι ανοιχτό το κινητό δεν υπάρχει?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, αλλά κάποιος τρόπος να γίνει Επαναφορά Εργοστασιακών Δεδομένων χωρίς να είναι ανοιχτό το κινητό δεν υπάρχει?

 

Όλες οι διαθέσιμες μέθοδοι αναφέρονται εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκατεστημένη την ΚΡΗ εδώ και 5 μέρες. Ολα της καλά, αλλά το θέμα που έχω με την μπαταρία στο σερφάρισμα με mobile data παραμένει (χάνει 1% κάθε 1 με 2 λεπτά!). Αν κάνουνε κάτι γι' αυτό τελείωσε το θέμα smartphone - θα τους φάει όλους το Ace.

 

...Kαι μία ερώτηση...

Υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε όταν γράφω μεγάλο μήνυμα να μην το μετατρέπει σε MMS αλλά να το σπάει σε 2, 3, ... SMS? Μιλάω για την Gingerbread.

 

Το mobile data χρησιμοποιεί πολλή μπαταρία! Σχετικά με την ερώτηση... Πριν κάτι μέρες μόνταρα την εφαρμογή των sms για έναν στο xda που έχει το ace. Μπορείς να την δοκιμάσεις :) http://www.megaupload.com/?d=KLZKG85Y

 

Πρέπει να είσαι ροοτ. Με root explorer το περνάς στο /system/app/ :)

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα,έχω το ace εδώ και ένα 2μηνο και είμαι πολυ ικανοποιημένος.Και αφου οπου μπω στο φορουμ διαβάζω για το root προσπαθώ να καταλάβω τι παραπάνω δυνατότες θα έχω,γιατι καλά τα διαβάζω αναφορικά τα πλεονεκτήματα αλλά επειδή είμαι καινούριος δεν το χω και πολύ :P .Ήθελα λοιπον να ρωτήσω,αν κάνω root θα μπορώ να περάσω εφαρμογες στο κινητό που μέχρι τώρα δεν τις υποστίριζε?μιλάω για τις εφαρμογες που στο μαρκετ μου βγάζει οτι η συσκευή μου δεν είναι συμβατη.Τέλος αν κάνω root είναι εύκολο μετα να κάνω το κινήτο πιο γρήγορο και γενικά υπάρχει κάποιο σαιτ που έχει πραγματα για root οπως rom που αναφέρετε και διάφορα άλλα προγραμματα που κάνουν τη διαφορά?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από έμενα. Είμαι υποψήφιος αγοραστής του τηλεφώνου σας και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.

1)ο δείκτης sar πόσο είναι?

2) έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα από το skroutz που να είμαστε σίγουροι ότι έχει ελληνικό μενού?

3)το θεωρείτε ένα τίμιο κινητό και θα το προτείνατε για αγορά?

 

καποιος που να γνωριζει???

Link to comment
Share on other sites

καποιος που να γνωριζει???

 

Ολα αναφερονται σε προηγουμενα ποστ. Αφιερωσε μια ωρα διαβαζοντας και ως δια μαγειας θα λυθουν οι αποριες σου..

Link to comment
Share on other sites

καποιος που να γνωριζει???

 

1) Το sar είναι 0.840 w/Kg.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

καποιος που να γνωριζει???

2) Εφ όσον το Σκρούτζ προτείνει μόνο Ελληνικά sites, υποθέτω πως... όλα το δίνουν με Ελληνικό μενού.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Handsfree που να δουλεύουν καλά με το κινητό μας έχει να μου προτείνει κάποιος???Αγόρασα κάποια άλλα άλλοι με ακούνε χάλια άλλοι δεν με ακούνε και σε κάποιους ακούγομαι μια χαρά!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2) Εφ όσον το Σκρούτζ προτείνει μόνο Ελληνικά sites, υποθέτω πως... όλα το δίνουν με Ελληνικό μενού.

 

Κράτα μια επιφύλαξη μιας και πολλά από αυτά τα καταστήματα τα φέρνουν παραεισαγωγή και ενδέχεται να μην έχουν ελληνικό μενού.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κράτα μια επιφύλαξη μιας και πολλά από αυτά τα καταστήματα τα φέρνουν παραεισαγωγή και ενδέχεται να μην έχουν ελληνικό μενού.

 

 

Ακριβός γιαυτο ήθελα τη γνώμη σας…

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις…!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από τη MobileHellas και είναι ελληνικότατο, αντιπροσωπίας.
Link to comment
Share on other sites

Το mobile data χρησιμοποιεί πολλή μπαταρία! Σχετικά με την ερώτηση... Πριν κάτι μέρες μόνταρα την εφαρμογή των sms για έναν στο xda που έχει το ace. Μπορείς να την δοκιμάσεις :) http://www.megaupload.com/?d=KLZKG85Y

 

Πρέπει να είσαι ροοτ. Με root explorer το περνάς στο /system/app/ :)

 

Λύσε μου μια απορία. Στο Galaxy 3 (eclair, froyo) παίζει κατανάλωση μπαταρίας της τάξεως του 10% στο 10-15λεπτο όταν σερφάρεις με mobile data? Δεν φλάσαρα την Froyo rom σου στο G3 που είχα και το έχω αφήσει με την Eclair, αλλά δεν μπορώ να πω ότι είχα τέτοιες καταναλώσεις όσο το δούλευα, και δεν έχουν αλλάξει οι συνήθειές μου στην χρήση του κινητού.

 

Σχετικά με το apk που μου έδωσες..

Το αντιγράφω στο /system/app/ και το εγκαθιστώ από εκεί ή κάνω κάτι άλλο?

 

...Και κάτι τελευταίο, αλλά πολύ σημαντικό... kyrillos13, πρέπει να αλλάξεις τηλέφωνο! Χρειαζόμαστε μία σοβαρή διανομή gingerbread για το Ace!

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

 

...Και κάτι τελευταίο, αλλά πολύ σημαντικό... kyrillos13, πρέπει να αλλάξεις τηλέφωνο! Χρειαζόμαστε μία σοβαρή διανομή gingerbread για το Ace!

 

Συμφωνω κι εγω. Το ace εχει αρχισει να πουλαει αρκετα καλα απ'οτι βλεπω αλλά δεν παιζουν πολλες custom roms. Θα μας εκανε καλο ενας kyrillos13 ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβός γιαυτο ήθελα τη γνώμη σας…

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις…!

Να αναφέρω μόνο οτι εγώ το αγόρασα από το Γερμανό.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Handsfree που να δουλεύουν καλά με το κινητό μας έχει να μου προτείνει κάποιος???Αγόρασα κάποια άλλα άλλοι με ακούνε χάλια άλλοι δεν με ακούνε και σε κάποιους ακούγομαι μια χαρά!

εγώ πήρα αυτά από ebay και δουλεύουν τέλεια,και στις κλήσεις και στη μουσική! Βέβαια όταν πατήσω το κουμπάκι αρχίζει να παίζει μουσική(όχι κατά τη διάρκεια των κλήσεων,μόνο στην αναμονή),κάτι το οποίο δε με ενοχλεί αφού δεν τα έχω μόνιμα συνδεδεμένα στη συσκευή. http://www.mobilehellas.com/images/detailed/7/EHS60ANN.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα αυτά από ebay και δουλεύουν τέλεια,και στις κλήσεις και στη μουσική! Βέβαια όταν πατήσω το κουμπάκι αρχίζει να παίζει μουσική(όχι κατά τη διάρκεια των κλήσεων,μόνο στην αναμονή),κάτι το οποίο δε με ενοχλεί αφού δεν τα έχω μόνιμα συνδεδεμένα στη συσκευή. http://www.mobilehellas.com/images/detailed/7/EHS60ANN.jpg

 

Δηλαδή το πλήκτρο δεν δουλεύει σαν απάντηση κλήσης???

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...