Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά να σας πω παρατήρησα σήμερα ότι αν έχω κλειστό το τηλέφωνο, όταν το ανοίξω και λάβω ένα μήνυμα από μια επαφή μου θα μου δείξει την ώρα που έλαβα εγώ το μήνυμα και όχι την ώρα που μου έστειλαν κανονικά το μήνυμα. π.χ μου το έστειλαν στις 12 το βράδυ κι εμένα μου δείχνει 9 το πρωί. Ενώ όταν είναι ανοιχτό δεν υπάρχει πρόβλημα....μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό;ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις τα παρήγγειλα και εγώ!!!Ο Κινέζος έχει και δωρεάν μεταφορικά!! :p

Το παρέλαβα σήμερα.

ΔΕ δουλεύει!!

Δεν ακούω, δε με ακούνε!

:mad:

Μόνο στο ραδιόφωνο λειτουργεί για μουσική.

 

Σε παρακαλώ φίλε mihalis13 μόλις παραλάβεις πες μου κι εσύ...

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα σήμερα.

ΔΕ δουλεύει!!

Δεν ακούω, δε με ακούνε!

:mad:

Μόνο στο ραδιόφωνο λειτουργεί για μουσική.

 

Σε παρακαλώ φίλε mihalis13 μόλις παραλάβεις πες μου κι εσύ...

 

Ωχ μη μου λες τέτοια.......:( Έστειλες σε αυτόν μπας και σου δώσει τα λεφτά σου πίσω??Δεν γίνεται να μην μπορούμε να βρούμε κανένα σωστό handsfree!!Τι πρέπει να κάνουμε να πάρουμε του iphone???

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μη μου λες τέτοια.......:( Έστειλες σε αυτόν μπας και σου δώσει τα λεφτά σου πίσω??Δεν γίνεται να μην μπορούμε να βρούμε κανένα σωστό handsfree!!Τι πρέπει να κάνουμε να πάρουμε του iphone???

 

Ανακάλυψα το εξής αφύσικο:

Αν ενώ έχω καλέσει ή με έχουν καλέσει (και ενώ δεν ακούω τίποτε) πατήσω το πλήκτρο ηχείο, ξεκινάω και ακούω από το ηχείο.

Αν ξαναπατήσω το ηχείο (να κλείσει) ο ήχος πάει στο... Handsfree... και ακούω κανονικά από αυτό.

 

Γιατί ο ήχος δεν πάει κατευθείαν στο handsfree και πρέπει να κάνω αυτή την "παράκαμψη"?

Μήπως είναι θέμα κάποιας ρύθμισης? (Πρέπει πχ να δηλώσουμε κάπου ότι έχουμε handsfree?)

Αν κάποιος φίλος έχει κάποια ιδέα ας την πει.

 

Δεν είναι λογικό το ίδιο handsfree σε άλλους να δουλεύει και σε άλλους όχι.

(ο φίλος lostdmd πχ λέει ότι του δουλεύει κανονικά)

 

Επίσης:

Οι ήχοι του συστήματος, του ραδιοφώνου, των παιχνιδιών κλπ ακούγονται κανονικά.

Μόνο οι κλήσεις ΔΕΝ ακούγονται. Καμία ιδέα?

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργει? Εισαι σιγουρος?:( Πες του το τοτε. Τι στο καλο,το δικο μου λειτουργει μια χαρα!:worry:
Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα το εξής αφύσικο:

Αν ενώ έχω καλέσει ή με έχουν καλέσει (και ενώ δεν ακούω τίποτε) πατήσω το πλήκτρο ηχείο, ξεκινάω και ακούω από το ηχείο.

Αν ξαναπατήσω το ηχείο (να κλείσει) ο ήχος πάει στο... Handsfree... και ακούω κανονικά από αυτό.

 

Γιατί ο ήχος δεν πάει κατευθείαν στο handsfree και πρέπει να κάνω αυτή την "παράκαμψη"?

Μήπως είναι θέμα κάποιας ρύθμισης? (Πρέπει πχ να δηλώσουμε κάπου ότι έχουμε handsfree?)

Αν κάποιος φίλος έχει κάποια ιδέα ας την πει.

 

Δεν είναι λογικό το ίδιο handsfree σε άλλους να δουλεύει και σε άλλους όχι.

(ο φίλος lostdmd πχ λέει ότι του δουλεύει κανονικά)

 

Επίσης:

Οι ήχοι του συστήματος, του ραδιοφώνου, των παιχνιδιών κλπ ακούγονται κανονικά.

Μόνο οι κλήσεις ΔΕΝ ακούγονται. Καμία ιδέα?

 

Οι άλλοι σε ακούνε αφού κάνεις αυτή την παράκαμψη???Γενικά σε προηγούμενες σελίδες πολλά άτομα από ότι θυμάμαι είχαν πρόβλημα με τα handsfree όταν θα μου έρθει και εμένα θα σε ενημερώσω λογικά σε 2 μέρες θα έρθει γιατί το παρήγγειλα λίγο αργότερα από εσένα

Link to comment
Share on other sites

Οι άλλοι σε ακούνε αφού κάνεις αυτή την παράκαμψη???

Nαι! Και τους ακούω και με ακούνε.

 

Αλλά ο σκοπός του handsfree είναι... να έχεις τα χέρια σου ελεύθερα και να μην χρειάζεται να εστιάσεις την προσοχή σου στην οθόνη.

Αν είναι να πρέπει να βρω και να πατήσω 2 πλήκτρα στην οθόνη για να δουλέψει, χάσαμε...

Είμαι σίγουρος πως δεν είναι τεχνικό πρόβλημα των ακουστικών, γιατί όπως είπα, αν πατήσω 2 φορές το κουμπί "ηχείο" στο κινητό,

το handsfree λειτουργεί μιά χαρά.

 

Φίλε lostdmd, έχεις κάνει καμία ρύθμιση ή απλά το βάζεις και παίζει?

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Nαι! Και τους ακούω και με ακούνε.

 

Αλλά ο σκοπός του handsfree είναι... να έχεις τα χέρια σου ελεύθερα και να μην χρειάζεται να εστιάσεις την προσοχή σου στην οθόνη.

Αν είναι να πρέπει να βρω και να πατήσω 2 πλήκτρα στην οθόνη για να δουλέψει, χάσαμε...

 

Φίλε lostdmd, έχεις κάνει καμία ρύθμιση ή απλά το βάζεις και παίζει?

 

Καλά αυτό εννοείται!Για αυτό και λέγεται και handsfree.Πάντως δεν μπορείς να πεις όσο πάμε βελτιωνόμαστε!!Σε λίγο θα έχουμε και κανονικά handsfree!!χαχαχα!!!:lol:

Edited by mihalis13
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό εννοείται!Για αυτό και λέγεται και handsfree πάντως δεν μπορείς να πεις όσο πάμε βελτιωνόμαστε!!Σε λίγο θα έχουμε και κανονικά handsfree!!χαχαχα!!!:lol:

Μια άλλη λύση είναι να βάζω τη γυναίκα μου να απαντά στο τηλέφωνο.

Αυτό θα είναι κανονικό hands free... :p

 

Πως γίνεται ρε γμτ αλλού να δουλεύει και αλλού όχι?

Λες να είναι καμία διαφορετική έκδοση λειτουργικού με τίποτε ψιλο-bug? Το ίδιο λειτουργικό δεν έχουν όλα?

 

Θα με φάει η ανυπομονησία μέχρι να παραλάβεις και το δικό σου και να μου πεις

Προς το παρόν επιστρέφω στο προηγούμενο handsfree. (Αυτό με το χαρτάκι)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Οχι,δεν εκανα καμια ρυθμιση.Απλα τα εβαλα και λειτουργουσαν. Τι να πω.. Νομιζω πως ειναι φανερο πλεον γιατι στη συσκευασια δεν περιλαμβανονταν τα handsfree.:XΟυτε και εκεινοι ξερουν τι παιζει...:rolleyes: Βρικαμε ενα που λειτουργει,αλλα μονο στις μισες συσκευες.Ωραια πραγματα!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη λύση είναι να βάζω τη γυναίκα μου να απαντά στο τηλέφωνο.

Αυτό θα είναι κανονικό hands free... :p

 

Πως γίνεται ρε γμτ αλλού να δουλεύει και αλλού όχι?

Λες να είναι καμία διαφορετική έκδοση λειτουργικού με τίποτε ψιλο-bug? Το ίδιο λειτουργικό δεν έχουν όλα?

 

Θα με φάει η ανυπομονησία μέχρι να παραλάβεις και το δικό σου και να μου πεις

Προς το παρόν επιστρέφω στο προηγούμενο handsfree. (Αυτό με το χαρτάκι)

 

Και έμενα θα με φάει μέχρι να έρθει!Εγώ πλέον είμαι με απλά ακουστικά για να ακούω ραδιόφωνο και μουσική και με το bluetooth για όποτε με παίρνουν τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Αυτό με το bug στο λειτουργικό, το είπα χθες ... έτσι... μην ξέροντας τι άλλο να πω, αλλά φαίνεται να έπεσα μέσα !!!

 

Πήγα σήμερα στο service της Samsung, τους έδωσα το κινητό και ζήτησα ένα handsfree.

Μου έδωσαν ένα, το έβαλα (μπροστά τους) και... ΔΕ δούλεψε...

Οπότε αφού έψαξαν το κινητό, μου είπαν ότι μάλλον είναι πρόβλημα στο λογισμικό και πρέπει να αφήσω το κινητό για να μου ξαναπεράσουν το λογισμικό !!!

 

ΔΕΝ το άφησα, γιατί δεν είναι δυνατόν να μείνω χωρίς κινητό εν όψει διακοπών...

 

Αυτά...

 

----

 

KAI ΟΜΩΣ!!!

2 Ωρες μετά ο Κινέζος έδωσε λύση!!!

Σας παραθέτω το μήνυμά του όπως μου ήλθε.

Hi,

We apologize for the inconvenience. Please try turning off your phone for a few (3-5) minutes before connecting the handsfree headset. Due to various system version, some phone models may need to be "rebooted" before it can recognize new accessories.

 

Hope this helps, if problem continues, please send us your full mailing address again and we will send you new replacement immediately. Your patience is appreciated.

 

Εβαλα το Handsfree με σβηστό το κινητό, το άναψα και από εκείνη τη στιγμή δουλεύει!!! (Το είδε κατά το boot-άρισμα)

Το ξαναέβγαλα και το έβαλα με το κινητό ανοιχτό και όλα ΟΚ. (Δεν το ξαναέχασε!)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλη την ACE Παρέα!!!

 

Είμαι και εγώ ΝΕΟΣ κάτοχος του άσσου και έχω εκπλαγεί από τις δυνατότητές του!

Το πήρα σήμερα 233€.

 

Έχω διαβάσει μόνο τις αρχικές σελίδες του θέματος και από την 72 σελίδα και μετά..

 

Έχω ένα πρόβλημα,

όταν άνοιξα το κινητό ήταν στα Αγγλικά, πήγα στις ρυθμίσεις και στη γλώσσα μενού έβαλα τα Ελληνικά..

Το θέμα είναι ότι στα μηνύματα δεν μπορώ να γράψω Ελληνικούς χαρακτήρες και όταν πάω για να αλλάξω τη γλώσσα του πληκτρολογίου, δεν έχει τα Ελληνικά στη λίστα...

 

Κατέβασα και στο Go SMS Pro στο οποίο άλλαξα τη γλώσσα μενού του στα Ελληνικά!!

Πάντως, τα γράμματα πληκτρολογίου είναι και πάλι στα Αγγλικά...

 

Καμιά άποψη ??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλη την ACE Παρέα!!!

 

Είμαι και εγώ ΝΕΟΣ κάτοχος του άσσου και έχω εκπλαγεί από τις δυνατότητές του!

Το πήρα σήμερα 233€.

 

Έχω διαβάσει μόνο τις αρχικές σελίδες του θέματος και από την 72 σελίδα και μετά..

 

Έχω ένα πρόβλημα,

όταν άνοιξα το κινητό ήταν στα Αγγλικά, πήγα στις ρυθμίσεις και στη γλώσσα μενού έβαλα τα Ελληνικά..

Το θέμα είναι ότι στα μηνύματα δεν μπορώ να γράψω Ελληνικούς χαρακτήρες και όταν πάω για να αλλάξω τη γλώσσα του πληκτρολογίου, δεν έχει τα Ελληνικά στη λίστα...

 

Κατέβασα και στο Go SMS Pro στο οποίο άλλαξα τη γλώσσα μενού του στα Ελληνικά!!

Πάντως, τα γράμματα πληκτρολογίου είναι και πάλι στα Αγγλικά...

 

Καμιά άποψη ??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

 

Κατέβασε το MultiLing Keyboard

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το MultiLing Keyboard

 

Συμφωνω, πολυ καλο πληκτρολογιο και φυσικα εχει Ελληνικα.

 

Ομως μου κανει εντυπωση που δεν εχει Ελληνικα μεσα, απο εξωτερικο το πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Αυτό με το bug στο λειτουργικό, το είπα χθες ... έτσι... μην ξέροντας τι άλλο να πω, αλλά φαίνεται να έπεσα μέσα !!!

 

Πήγα σήμερα στο service της Samsung, τους έδωσα το κινητό και ζήτησα ένα handsfree.

Μου έδωσαν ένα, το έβαλα (μπροστά τους) και... ΔΕ δούλεψε...

Οπότε αφού έψαξαν το κινητό, μου είπαν ότι μάλλον είναι πρόβλημα στο λογισμικό και πρέπει να αφήσω το κινητό για να μου ξαναπεράσουν το λογισμικό !!!

 

ΔΕΝ το άφησα, γιατί δεν είναι δυνατόν να μείνω χωρίς κινητό εν όψει διακοπών...

 

Αυτά...

 

----

 

KAI ΟΜΩΣ!!!

2 Ωρες μετά ο Κινέζος έδωσε λύση!!!

Σας παραθέτω το μήνυμά του όπως μου ήλθε.

Hi,

We apologize for the inconvenience. Please try turning off your phone for a few (3-5) minutes before connecting the handsfree headset. Due to various system version, some phone models may need to be "rebooted" before it can recognize new accessories.

 

Hope this helps, if problem continues, please send us your full mailing address again and we will send you new replacement immediately. Your patience is appreciated.

 

Εβαλα το Handsfree με σβηστό το κινητό, το άναψα και από εκείνη τη στιγμή δουλεύει!!! (Το είδε κατά το boot-άρισμα)

Το ξαναέβγαλα και το έβαλα με το κινητό ανοιχτό και όλα ΟΚ. (Δεν το ξαναέχασε!)

 

Μια χαρά επομένως!!!:D Άντε να έρθει και το δικό μου να ελευθερωθούν τα χεράκια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά επομένως!!!:D Άντε να έρθει και το δικό μου να ελευθερωθούν τα χεράκια μας!!!

A! Kαι το κουμπάκι δουλεύει μιά χαρά!

Οταν χτυπάει το τηλ. Πατάς και απαντάει.

Οταν μιλάς, πατάς και κλείνει.

 

Επίσης το μικρόφωνο είναι "καμπάνα".

Είναι καλύτερο και από το μικρόφωνο του κινητού!

Με ακούν και ακούω καλύτερα με το handsfree παρά με το τηλ σκέτο.

 

Αντε να παραλάβεις να μου πείς...

:D

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Η 2.3.4 γίνεται ρουτ με διαφορετικό τρόπο από την προηγούμενη έκδοση.

 

 

 

Ευχαριστω τα καταφερα.

Ψαχνω απεγνοσμενα ναυτικους χαρτες για πλοιγιση στην θαλασσα μιπος γνοριζει καποιος κατι μου ειναι απαρετιτοι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ελυσα το προβλημα που ειχα με τα ακουστικα(δεν δουλευε το κουμπακι των ακουστικων για τις εισερχομενες κλησεις).

Εχω εγκατεστημενο το "FullScreen Caller ID"στην συσκευη και εφταιγε αυτο!!

Πηγα στις ρυθμισεις του προγραμματος και ξετικαρα το κουτακι που λεει "Χρηση της εφαρμογης για τις εισερχομενες κλησεις"και λυθηκε το προβλημα.Ισως να υπαρχει καποιος τροπος να υποστηριζει η εφαρμογη και την χρηση ακουστικων για τις εισερχομενες κλησεις αλλα δεν το ξερω.

Το αναφερω μηπως καποιος αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα με την συγκεκριμενη εφαρμογη και την χρηση ακουστικων για τις εισερχομενες κλησεις.

Τα ακουστικα ειναι ΟΕΜ Samsung(Headset).

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, το root, είναι σαν να "hackareis" το τηλέφωνό σου? -Κάτι αντίστοιχο με το HelloX με τις Symbian εφαρμογές των nokia?

Αν όχι, περί τίνος πρόκειται ?

 

και δεύτερον, πως μπορώ να δω ποια έκδοση λογισμικού έχω? ...και στη συνέχεια, πως μπορώ να την αναβαθμίσω στη τελευταία της έκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, το root, είναι σαν να "hackareis" το τηλέφωνό σου? -Κάτι αντίστοιχο με το HelloX με τις Symbian εφαρμογές των nokia?

Αν όχι, περί τίνος πρόκειται ?

Το κινητό από τη μαμά του ΔΕ σου δίνει administration rights.

Δεν σε αφήνει να πειράξεις αρχεία του συστήματος.

Κάνοντας root ουσιαστικά γίνεσαι administrator στο κινητό σου.

 

και δεύτερον, πως μπορώ να δω ποια έκδοση λογισμικού έχω?

Ειτε από το κινητό από το μενού Ρυθμίσεις\Πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο

Είτε από το KIES

 

...και στη συνέχεια, πως μπορώ να την αναβαθμίσω στη τελευταία της έκδοση?

Μέσω του προγράμματος KIES που δίνει η Samsung.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

HELP !!!!

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος όπου postarw, αλλά αυτή τη στιγμή κάνω αναβάθμιση υλικολογισμικού...

 

Εγκατέστησα στο pc μου το KIES (από το site της samsung) και έχω συνδέσει τη συσκευή μου στο pc...

Εδώ και τουλάχιστον 20 λεπτά εμφανίζεται στην οθόνη του κινητού μου ένα "Downloading..." (με κίτρινα γράμματα) και στο παράθυρο του pc μου γράφει "Εξέλιξη της αναβάθμισης υλικολογισμικού" ενώ είναι ΑΚΟΜΑ στο 0%...

 

Τι να κάνω??

Δεν βλέπω καμία εξέλιξη...

 

....

Το αποσύνδεσα και ύστερα το ξανασύνδεσα... Πρέπει να είχε κολλήσει... Όλα καλά τώρα! :)

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

....

Το αποσύνδεσα και ύστερα το ξανασύνδεσα... Πρέπει να είχε κολλήσει... Όλα καλά τώρα! :)

Ποιά έκδοση σου εγκατέστησε;

snow is only frozen water...it's snowboarding that makes it so special

 

--> SAMSUNG GALAXY ACE <--

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...