Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις ενεργοποίησα το Internet On the Phone Basic στο Ace μου. (Cosmote 100mb/μηνα 5€)

 

Οι αυτόματες ρυθμίσεις που στέλνει το δίκτυο ΔΕΝ παίξανε αλλά το Ace μπαίνει κανονικά...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Μολις εγινα και εγω root και τωρα ψαχνω να βρω ποια ειναι η εφαρμογη που μοιαζει στο add block και δεν την βρίσκω :(!!!

 

https://market.android.com/details?id=com.bigtincan.android.adfree&feature=search_result

 

Αλλη καμια εφαρμογη που μπορω τωρα να τρεξω εχετε υποψην σας; επισεις με ποια εφαρμογη να μεταφερω εφαρμογες στην καρτα με το ap2sd δεν μου βγαζει καμια που να μεταφερτε!

 

Αν δεν σου βγάζει καμία, απλά δεν υποστηρίζουν τη μεταφορά στην κάρτα μνήμης οι συγκεκριμένες εφαρμογές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις παρακαλώ:

 

1) Ξέρει κανείς τι είναι αυτή η εφαρμογή com.sec.android.app.samsungapps.una (αυτό είναι το όνομα) που είναι εγκατεστημένη στο Ace μου?

(Ξεκινάει αυτόματα και στο startup)

 

2) Πως μπορώ να σταματήσω το Ace κάθε φορά που ανοίγω το 3G να ψάχνει αυτόματα για updates των εφαρμογών μου (μου τρώει data)?

Θέλω να ψάχνω μόνο manual όποτε θέλω εγώ.

 

Ευχαριστώ.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1) Ξέρει κανείς τι είναι αυτή η εφαρμογή com.sec.android.app.samsungapps.una (αυτό είναι το όνομα) που είναι εγκατεστημένη στο Ace μου?

(Ξεκινάει αυτόματα και στο startup)

 

Προφανώς έχει να κάνει με τις εφαρμογές/services της Samsung. Μπορείς να το σταματήσεις να ξεκινά στο startup με το StartUp Manager ή ακόμα και να το κάνεις freeze με το Titanium Backup ή το AntTeK App Manager.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχει να κάνει με τις εφαρμογές/services της Samsung. Μπορείς να το σταματήσεις να ξεκινά στο startup με το StartUp Manager ή ακόμα και να το κάνεις freeze με το Titanium Backup ή το AntTeK App Manager.

 

Χρειάζεται να είναι root η συσκευή για να γίναι αυτο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχει να κάνει με τις εφαρμογές/services της Samsung. Μπορείς να το σταματήσεις να ξεκινά στο startup με το StartUp Manager ή ακόμα και να το κάνεις freeze με το Titanium Backup ή το AntTeK App Manager.

 

Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το AntTek App Manager...

http://www.droidxforums.com/forum/droid-x-apps/26911-free-anttek-app-manager-freeze-apps-free.html

...και, άν μπορείς, δώσε λίγες λεπτομέρειες (εφαρμογές που έκανες freeze κλπ).

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχει να κάνει με τις εφαρμογές/services της Samsung. Μπορείς να το σταματήσεις να ξεκινά στο startup με το StartUp Manager ή ακόμα και να το κάνεις freeze με το Titanium Backup ή το AntTeK App Manager.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το "πάγωσα".

Εγώ για optimization χρησιμοποιώ αυτό: Optimize ToolBox(15 functions)

https://market.android.com/details?id=cn.opda.a.phonoalbumshoushou&feature=search_result

είναι αρκετά καλό...

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια δυο ερωτήσεις γιατί είναι να το παρω δωρο.

Από ότι διάβασα έχει στα μηνυματα κλασικό πληκτρολογιο 3Χ4.

Υποστηρίζει Ελληνικούς χαρακτήρες σε αυτή την περίπτωση;

Πόσους χαρακτήρες;

Τ9 έχει;

Η κάμερα και το βιντεο σε σχέση με το wave 8500 πως είναι;

Ξέρω ότι το βίντεο δεν είναι HD, μπορώ να το δω ικανοποιητικά στον υπολογιστη μου;

Ευχαριστώ:)

 

Θα το εκτιμουσα ιδιαίτερα αν μου απαντούσε κάποιος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια δυο ερωτήσεις γιατί είναι να το παρω δωρο.

Από ότι διάβασα έχει στα μηνυματα κλασικό πληκτρολογιο 3Χ4.

Υποστηρίζει Ελληνικούς χαρακτήρες σε αυτή την περίπτωση;

Πόσους χαρακτήρες;

Τ9 έχει;

Η κάμερα και το βιντεο σε σχέση με το wave 8500 πως είναι;

Ξέρω ότι το βίντεο δεν είναι HD, μπορώ να το δω ικανοποιητικά στον υπολογιστη μου;

Ευχαριστώ:)

 

T9 έχει :)

ελληνικά έχει

160 χαρακτήρες υποστηρίζει σίγουρα με μια εφαρμογή που έχω εγώ go sms λέγεται ... του κινητού δεν ξέρω αν υποστηρίζει 160 ..

για την κάμερα 5 mp είναι και αυτό

φλας έχει .. στα ίδια επίπεδα με το wave 8500 είναι ... τώρα για video δεν τραβάει και τέλεια αλλα αρκετα καλα .. παλεύετε δηλαδή ...

περιμένουμε και την android 2.3 που θα βελτιωθεί το video απότι έχουμε μάθει ..

Link to comment
Share on other sites

Αν απεγκαταστήσουμε μια εφαρμογή που είναι προεγκατεστημένη (π.χ. SamsungApps, Google Maps), τότε την χάνουμε μια για πάντα ή αν κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ξαναεμφανίζεται?
Link to comment
Share on other sites

Μου βγαζει το μηνυμα "περιορισμενος χωρος", με μια κοκκινη καρτα πανω αριστερα. Επισης, "μνημη μηνυματων πληρης", και "απορριψη εισερχομενου μηνυματος". Η εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου ειναι 164/185 mb, ενώ και η sd ειναι σχεδον αδεια..

 

SOS γιατι δε μπορω να δεχτω μηνυματα!

 

Τωρα μου βγαζει και "μνημη ημερολογιου πληρης"

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου βγαζει και "μνημη ημερολογιου πληρης"

 

δεν έχω ιδέα τι μπορεί να φταίει..

δοκίμασες να κλεισεισ το κινητό σου? και να βγάλεις την μπαταρία για ένα λεπτάκι ? ..

μήπως κόλλησε ..

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν το ace μπορεί να γίνει internet hotspot? και αν ναι πως?

 

Έχω δει σε άλλα κινητά με android 2.2 υπάρχει αυτή η δυνατότητα... Είναι θέμα harware ή software για να να υπάρχει αυτή η δυνατότητα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι έκδοση λειτουργικού έχει το ACE;(αγορασμένο από Ελλάδα)

στις πληροφορίες του τηλεφώνου τι γράφει στην έκδοση βασικού φάσματος, στην έκδοση Kernel και στον Αριθμό Κατασκευής.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι έκδοση λειτουργικού έχει το ACE;(αγορασμένο από Ελλάδα)

στις πληροφορίες του τηλεφώνου τι γράφει στην έκδοση βασικού φάσματος, στην έκδοση Kernel και στον Αριθμό Κατασκευής.

Ευχαριστώ.

 

Εκδοση Android:2.2.1

Εκδοση Βασικου φασματος:S5830XXKA6

Εκδοση Kernel:2.6.32.9

Αριθμος Κατασκευης: FROYO.XWKAA

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Μετα το iphone ειπα να δοκιμασω ενα android κινητο και διαλεξα το ACE

Ολα καλα με καποιες επιφυλαξεις για τη διαρκεια μπαταριας.

Κι ερχομαι στο μεγαλο προβλημα που βρηκα. Θελω ενα hands-free με το οποιο δε θελω απλως να απανταω σε κλησεις(τετοια βρηκα πολλα), αλλα να μπορω να χειριζομαι το ραδιοφωνο(αλλαγη σταθμου απο το hands-free) αλλα και τον player επομενο προηγουμενο τραγουδι και αυξομειωση ηχου πραγματα αυτονοητα για το iphone.

Επειδη μετα απο ολα αυτα απογοητευτηκα ερωτω αν γνωριζει καποιος καποια λυση εστω κι απο το εξωτερικο.

Ειναι προβλημα του κινητου η του λειτουργικου του ουτως ωστε με καποια αναβαθμιση να διορωθει?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για σας εβαλα τιν 2.3.4 KPH ολα καλα αλλα δεν μπορο να κανω root στη 2.1 τα τα καταφερα αμεσος δεν ξερω τι φτεει ξεκιναει η διαδικασία και μετα σταματάει καπου και δεν τελιονει ποτε ελπιζω στην βοηθηα σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου θυμησει κανεις το κωδικο για να δω το ποσοστο της μπαταριας. θυμαμαι μεχρι *#*#4 μετα?????
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν το ace μπορεί να γίνει internet hotspot? και αν ναι πως?

 

Έχω δει σε άλλα κινητά με android 2.2 υπάρχει αυτή η δυνατότητα... Είναι θέμα harware ή software για να να υπάρχει αυτή η δυνατότητα?

Ρυθμίσεις/Ασύρμ.επικοιν.και δίκτυα/Tethering και φορ.σημπρόσβ./Σημείο πρόσβασης για κινητά.

http://www.myphone.gr/mp1/myphone7.gif

P900/P910i/V3i/K800i/iPhone 2G/C510/Galaxy 3/Galaxy Ace/Galaxy S2/Galaxy S3/LG G2/OpO/Galaxy Alpha/S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μου βγαζει το μηνυμα "περιορισμενος χωρος", με μια κοκκινη καρτα πανω αριστερα. Επισης, "μνημη μηνυματων πληρης", και "απορριψη εισερχομενου μηνυματος". Η εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου ειναι 164/185 mb, ενώ και η sd ειναι σχεδον αδεια..

 

SOS γιατι δε μπορω να δεχτω μηνυματα!

 

Τωρα μου βγαζει και "μνημη ημερολογιου πληρης"

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Ναι το εχω κλεισει και το εχω ξαναανοιξει, εχω βγαλει την sd καρτα.. Ελεος.

Καλησπέρα σου. Αυτό που έχει συμβεί είναι ότι έχει γεμίσει η εσωτερική μνήμη από εφαρμογές. Δοκίμασε αν μπορείς να μεταφέρεις μερικές στην Sdcard.

Τέτοια επιλογή υπάρχει από, ρυθμίσεις --> εφαρμογές --> όλες οι εφαρμογές ! Εκεί πήγαινε σε κάθε μία ξεχωριστά και πάτα μεταφορά στην SD.

Επίσης πρόσεξε δεν μεταφέρονται όλες οι εφαρμογές εκεί. Δηλαδή όσες χρησιμοποιούν widgets πχ καλό θα ήταν να μην τις μεταφέρεις.

Και κάτι άλλο, αν έχεις εφαρμογές που δεν χρειάζεσαι σου συνιστώ να τις πετάξεις.

 

 

παιδιά για σας εβαλα τιν 2.3.4 KPH ολα καλα αλλα δεν μπορο να κανω root στη 2.1 τα τα καταφερα αμεσος δεν ξερω τι φτεει ξεκιναει η διαδικασία και μετα σταματάει καπου και δεν τελιονει ποτε ελπιζω στην βοηθηα σας ευχαριστώ

Η 2.3.4 γίνεται ρουτ με διαφορετικό τρόπο από την προηγούμενη έκδοση.

μπορει να μου θυμησει κανεις το κωδικο για να δω το ποσοστο της μπαταριας. θυμαμαι μεχρι *#*#4 μετα?????

Μενού --> ρυθμίσεις --> πληροφορίες --> status

Εκεί λέει διάφορες πληροφορίες. :-)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
γνωριζει καποιος αν μπορω να βαλω γραφικο καιρου στην κεντρικη οθονη στο ace??

 

Μπορείς να βάλεις ένα από τα πολλά που υπάρχουν στο market. Μπες εδώ να πάρεις μερικές ιδέες και προτάσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου θυμησει κανεις το κωδικο για να δω το ποσοστο της μπαταριας. θυμαμαι μεχρι *#*#4 μετα?????

 

Για λεπτομέρειες μπαταρίας είναι αυτό: *#*#4636#*#*

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...