Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη υπαρχουν πολλες σελιδες για το τηλεφωνο αυτο και εχω χαθει μιας και ειμαι νεος στα android τηλεφωνα.

μπορειτε να με βοηθησετε στελνοντας με σε αναλογα post πως κανεις αναβαθμιση στην εκδοση 2.3 γιατι το τηλεφωνο μου εχει τη 2.2 και επισης πως μπορεις να το κανεις root το τηλεφωνο για να κατεβαασω εφαρμογες.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα..

έχει καταφέρει κανείς να παίξει ταινία με ελληνικούς υπότιτλους;;; Κι αν ναι, με ποιον player;;

γιατί ούτε με τον moboplayer ούτε με τον rockplayer το έχω καταφέρει..

 

Βλέπω κανονικά ταινίες με Ελληνικούς υπότιτλους (srt) με το MoboPlayer.

Αρχικά δε μου έδειχνε ούτε εμένα, αλλά πήγα στις ρυθμίσεις, στην επιλογή Character Set και έβαλα Auto!

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

επειδη υπαρχουν πολλες σελιδες για το τηλεφωνο αυτο και εχω χαθει μιας και ειμαι νεος στα android τηλεφωνα.

μπορειτε να με βοηθησετε στελνοντας με σε αναλογα post πως κανεις αναβαθμιση στην εκδοση 2.3 γιατι το τηλεφωνο μου εχει τη 2.2 και επισης πως μπορεις να το κανεις root το τηλεφωνο για να κατεβαασω εφαρμογες.

ευχαριστω

 

δεν υπάρχει επίσημα η 2.3 ... περίπου τον σεμπτέβριο θα έρθει ..

 

και δεν χρειάζεται να είσαι root για να κατεβάσεις apps :)

πηγαίνοντας στο market έχει χιλιάδες εφαρμογές free!

τώρα εσύ αν θες να κανεις root διάβασε εδώ -->

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=293691&page=71

 

*επίσης επειδή λες πως είσαι καινούριος ... πρόσεχε μην χρεωθείς από το internet χωρίς να το καταλάβεις ! μπορείς να το απενεργοποίησης από το ρύθμισις-->ασύρμ.επικοιν.και.δίκτυα-->δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-->χρήση δεδομένων πακέτου . για να μην εχεις ανεπιθύμητες χρέωσης.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω κανονικά ταινίες με Ελληνικούς υπότιτλους (srt) με το MoboPlayer.

Αρχικά δε μου έδειχνε ούτε εμένα, αλλά πήγα στις ρυθμίσεις, στην επιλογή Character Set και έβαλα Auto!

 

Κι εγώ στο auto το έχω αλλά οι χαρακτήρες εμφανίζονται κινέζικα :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με αυτό το κινητό μπορεί να κάνει κάποιος βιντεοκλήση? Αν και λέει ότι είναι 3G δεν βλέπω να έχει μπροστά κάμερα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με αυτό το κινητό μπορεί να κάνει κάποιος βιντεοκλήση? Αν και λέει ότι είναι 3G δεν βλέπω να έχει μπροστά κάμερα...

 

το 3g είναι για νάχεις γρηγορότερο internet :shifty: .... βιντεοκλήση δεν μπορείς να κανεις δεν έχει κάμερα μπροστά :shifty:

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει επίσημα η 2.3 ... περίπου τον σεμπτέβριο θα έρθει ..

 

και δεν χρειάζεται να είσαι root για να κατεβάσεις apps :)

πηγαίνοντας στο market έχει χιλιάδες εφαρμογές free!

τώρα εσύ αν θες να κανεις root διάβασε εδώ -->

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=293691&page=71

 

*επίσης επειδή λες πως είσαι καινούριος ... πρόσεχε μην χρεωθείς από το internet χωρίς να το καταλάβεις ! μπορείς να το απενεργοποίησης από το ρύθμισις-->ασύρμ.επικοιν.και.δίκτυα-->δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-->χρήση δεδομένων πακέτου . για να μην εχεις ανεπιθύμητες χρέωσης.

 

ευχαριστω για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

το 3g είναι για νάχεις γρηγορότερο internet :shifty: .... βιντεοκλήση δεν μπορείς να κανεις δεν έχει κάμερα μπροστά :shifty:

 

και με την πισω καμερα κανεις βιντεοκληση οχι μονο με την μπροστα

Link to comment
Share on other sites

και με την πισω καμερα κανεις βιντεοκληση οχι μονο με την μπροστα

 

Και εχεις κ ενα καθρεφτακι μαζι σου για να μπορεις να βλεπεις απ την οθονη αλλα κ να σε βλεπουν με τον καθρεφτη. Χα χα...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια!Εχω ενα προβληματακι με την φωτογραφια!προσπαθω να τραβηχω φωτογραφια ενα κειμενο και ενω προσπαθει να κανει focus βγαζει την φωτογραφια απιστευτα θολη!!εχω κανει καθε δυνατη ρυθμιση και τιποτα!!!Μπορει να με βοηθησει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα πηρα το κινητο και πεταει. ακομα δεν εχω μπει στο ινερνετ και δεν ξερω αμα εχει προβλημα. μια ερωτηση πως μπορουμε να χραφουμε ελληνικα μικρα? εχει απαντηθει αλλα δν μπορω να κατσω να ψαξω 75 σελιδες.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα το εξής... Πήγα να γράψω ένα 2 διαφορετικά sms που είχα σκοπό να στείλω στον ίδιο παραλήπτη και ήθελα να τα αποθηκεύσω αρχικά ως πρόχειρα, προκειμένου να τα στείλω αργότερα.. Αλλά δεν υπάρχει σαν επιλογή :( Υπάρχει καμιά λύση μέσω ίσως κάποιου προγράμματος;;;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα το εξής... Πήγα να γράψω ένα 2 διαφορετικά sms που είχα σκοπό να στείλω στον ίδιο παραλήπτη και ήθελα να τα αποθηκεύσω αρχικά ως πρόχειρα, προκειμένου να τα στείλω αργότερα.. Αλλά δεν υπάρχει σαν επιλογή :( Υπάρχει καμιά λύση μέσω ίσως κάποιου προγράμματος;;;

 

βάλε αυτό --->https://market.android.com/details?id=com.jb.gosms&feature=more_from_developer

 

και για να έχεις ελληνικά αυτό -->

https://market.android.com/details?id=com.jb.gosms.el&feature=order_history

 

*και για να μην έρχονται διπλες ειδοποίησης απενεργοποίησε από την εφαρμογή του κινητού πηγαίνοντας στις ρύθμισις .

 

μετά γράψε ένα μήνυμα και πατα απλός το κουμπάκι back και θα γίνει πρόχειρο το μήνυμα σου :)

Edited by ns11
Link to comment
Share on other sites

και πάλι όμως δεν σε αφήνει να αποθηκεύσεις παραπάνω από ένα πρόχειρα ανά παραλήπτη ή υπάρχει φάκελος με όλα τα drafts που δεν τον βλέπω;;;
Link to comment
Share on other sites

και πάλι όμως δεν σε αφήνει να αποθηκεύσεις παραπάνω από ένα πρόχειρα ανά παραλήπτη ή υπάρχει φάκελος με όλα τα drafts που δεν τον βλέπω;;;

 

μπορείς να χρησιμοποίησης και αυτό που στέλνει αυτόματα το μήνυμα .. πχ να σταλθεί το μήνυμα στις 23/06/11 και ώρα 12:45 .

 

και όντως αν ξέρει κάποιος πως αποθηκεύουμε δυο πρόχειρα απλά ας μας πει :)

Link to comment
Share on other sites

η αποθήκευση πολλαπλών προχείρων για κάθε άτομο δεν είναι δυνατή λόγω της μορφής εμφάνισης των μηνυμάτων σε chat στυλ.ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό είναι η εφαρμογή pansi messaging στην οποία από τις ρυθμίσεις messaging style επιλέγουμε το message box.έτσι τα μηνύματα εμφανίζονται με τον παλιό τρόπο και μπορούμε να έχουμε όσα πρόχειρα θέλουμε.ήταν κάτι που μου έλειπε από το windows mobile κινητό μου η παλιά εμφάνιση μηνυμάτων και ευτυχώς κάποιος έφτιαξε εφαρμογή.Ομως η εφαρμογή δεν υποστηρίζει 160 χαρακτήρες στα ελληνικά.έχω αφήσει σχόλιο στο μάρκετ γιαυτό το λόγο.αν σας αρέσει η εφαρμογή κάνετε το ίδιο μπας και καταφέρουμε να μας ακούσει ο developer και προσθέσει υποστήριξη.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάποια εφαρμογή για το κινητό μας ώστε όταν θέλουμε να βγάλουμε φωτογραφία 5mp να κάνει zoom?????
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να γράψω μηνύματα με ελληνικά πεζά γράμματα παντα το πληκτρολόγιο είναι στα κεφαλαία και δεν αλλάζει,μόνο στα μηνύματα γίνεται αύτο σε όλες τις άλλες εφαρμογές του κινητού μπορώ να γράψω ελληνικά πεζά μια χάρα, τι λέτε να γίνεται?

Μήπως φταίει οτι η sim είναι παλιά? γιατί και αντι για gr cosmote που κανονικά θα έπρεπε να εμφανίζει, σε μένα γράφει cosmot

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν φταίει η sim ή τίποτε άλλο, δουλεύει όπως πρέπει να δουλεύει μιας και δεν είναι θέμα συσκευής. Το πρωτόκολλο των sms υποστηρίζει αποκλειστικά κεφαλαία στην περίπτωση των 160 ελληνικών χαρακτήρων/sms. Παντού έτσι δουλεύει.

 

Τώρα αν σε άλλες συσκευές στέλνεις/λαμβάνεις με πεζά αυτό γίνεται εσωτερικά από τη συσκευή μια και η μεταφορά αυτών των sms γίνεται μόνο με κεφαλαία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκατεστημένη την ΚΡΗ εδώ και 5 μέρες. Ολα της καλά, αλλά το θέμα που έχω με την μπαταρία στο σερφάρισμα με mobile data παραμένει (χάνει 1% κάθε 1 με 2 λεπτά!). Αν κάνουνε κάτι γι' αυτό τελείωσε το θέμα smartphone - θα τους φάει όλους το Ace.

 

...Kαι μία ερώτηση...

Υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε όταν γράφω μεγάλο μήνυμα να μην το μετατρέπει σε MMS αλλά να το σπάει σε 2, 3, ... SMS? Μιλάω για την Gingerbread.

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να γράψω μηνύματα με ελληνικά πεζά γράμματα παντα το πληκτρολόγιο είναι στα κεφαλαία και δεν αλλάζει,μόνο στα μηνύματα γίνεται αύτο σε όλες τις άλλες εφαρμογές του κινητού μπορώ να γράψω ελληνικά πεζά μια χάρα, τι λέτε να γίνεται?

Μήπως φταίει οτι η sim είναι παλιά? γιατί και αντι για gr cosmote που κανονικά θα έπρεπε να εμφανίζει, σε μένα γράφει cosmot

 

Με το θέμα των SMS έχω κάνει και εγώ αντίστοιχες ερωτήσεις στο παρελθόν. Το τρελό είναι ότι όταν κάνεις απάντηση σε μήνυμα αν ξετσεκάρεις και ξανατσεκάρεις το T9 τότε γράφει μικρά!!!!

 

Το θέμα είναι ότι θέλουμε τα μικρά γιατί τα τονισμένα κεφαλαία πάνε με ερωτημάτικά στον παραλήπτη.

 

Οι λύσεις είναι 3:

1. Γράφουμε με SWYPE ακόμη και με τον κανονικό τρόπο, χωρίς να σέρνουμε το δάχτυλο στην οθόνη. Αυτό κάνω και λειτουργούν όλα μια χαρά. Στο μήνυμα που βγάζει, όταν θα πατήσετε αποστολή, ότι μπορεί να πάει κατεστραμμένο στον παραλήπτη μη του δίνεται σημασία, αρκεί για να είστε σίγουροι ότι δεν υπάρχουν τονισμένα κεφαλαία γράμματα στο μήνυμά σας. π.χ. Έρχομαι.

 

2. Κατεβάζουμε το πληκτρολόγιο MultiLing από το market και το Greek Language Pack για το συγκεκριμένο.

 

3. Χρησιμοποιούμε ένα από τα προγράμματα για SMS από το market. Τα πιο δημοφιλή είναι το Go SMS και το Handcent με τα αντίστοιχα Language Pack για ελληνικά, τα οποία δίνουν και άλλες δυνατότητες με την πιο σηματνική μάλλον το να γράψεις μήνυμα και να το στείλει σε κάποια συγκεκριμένη ημέρα και ώρα. Προσωπικά μου είχε αρέσει περισσότερο το Handcent το οποίο αν θυμάμαι ενώ έγραφες κανονικά με μικρά είχε κάποια επιλογή στις ρυθμίσεις και μόλις έγραφες τη λέξη την εμφάνιζε με κεφαλαία και χωρίς τονισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από έμενα. Είμαι υποψήφιος αγοραστής του τηλεφώνου σας και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.

1)ο δείκτης sar πόσο είναι?

2) έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα από το skroutz που να είμαστε σίγουροι ότι έχει ελληνικό μενού?

3)το θεωρείτε ένα τίμιο κινητό και θα το προτείνατε για αγορά?

Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα των SMS έχω κάνει και εγώ αντίστοιχες ερωτήσεις στο παρελθόν. Το τρελό είναι ότι όταν κάνεις απάντηση σε μήνυμα αν ξετσεκάρεις και ξανατσεκάρεις το T9 τότε γράφει μικρά!!!!

 

Το θέμα είναι ότι θέλουμε τα μικρά γιατί τα τονισμένα κεφαλαία πάνε με ερωτημάτικά στον παραλήπτη.

 

Οι λύσεις είναι 3:

1. Γράφουμε με SWYPE ακόμη και με τον κανονικό τρόπο, χωρίς να σέρνουμε το δάχτυλο στην οθόνη. Αυτό κάνω και λειτουργούν όλα μια χαρά. Στο μήνυμα που βγάζει, όταν θα πατήσετε αποστολή, ότι μπορεί να πάει κατεστραμμένο στον παραλήπτη μη του δίνεται σημασία, αρκεί για να είστε σίγουροι ότι δεν υπάρχουν τονισμένα κεφαλαία γράμματα στο μήνυμά σας. π.χ. Έρχομαι.

 

2. Κατεβάζουμε το πληκτρολόγιο MultiLing από το market και το Greek Language Pack για το συγκεκριμένο.

 

3. Χρησιμοποιούμε ένα από τα προγράμματα για SMS από το market. Τα πιο δημοφιλή είναι το Go SMS και το Handcent με τα αντίστοιχα Language Pack για ελληνικά, τα οποία δίνουν και άλλες δυνατότητες με την πιο σηματνική μάλλον το να γράψεις μήνυμα και να το στείλει σε κάποια συγκεκριμένη ημέρα και ώρα. Προσωπικά μου είχε αρέσει περισσότερο το Handcent το οποίο αν θυμάμαι ενώ έγραφες κανονικά με μικρά είχε κάποια επιλογή στις ρυθμίσεις και μόλις έγραφες τη λέξη την εμφάνιζε με κεφαλαία και χωρίς τονισμούς.

 

Εγω ακολουθω το 2ο τροπο και μπορω να πω οτι το multiling ειναι πολυ καλο πληκτρολογιο, προσωπικα με βολευει. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από έμενα. Είμαι υποψήφιος αγοραστής του τηλεφώνου σας και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.

1)ο δείκτης sar πόσο είναι?

2) έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα από το skroutz που να είμαστε σίγουροι ότι έχει ελληνικό μενού?

3)το θεωρείτε ένα τίμιο κινητό και θα το προτείνατε για αγορά?

δεν ξερω να στα απαντησω τα 2 πρωτα παντος στο τριτο στο προτεινω με κλειστα ματια. το εχω εγω μολις 3 μερες και οσοι το ειδαν και σχετικοι με τα κινητα μου ειπαν παρα πολυ καλο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να γράψω μηνύματα με ελληνικά πεζά γράμματα παντα το πληκτρολόγιο είναι στα κεφαλαία και δεν αλλάζει,μόνο στα μηνύματα γίνεται αύτο σε όλες τις άλλες εφαρμογές του κινητού μπορώ να γράψω ελληνικά πεζά μια χάρα, τι λέτε να γίνεται?

Μήπως φταίει οτι η sim είναι παλιά? γιατί και αντι για gr cosmote που κανονικά θα έπρεπε να εμφανίζει, σε μένα γράφει cosmot

 

Αυτό συμβαίνει και σε εμένα ενώ σε έναν φίλο μου του γράφει κανονικά GR Cosmote...

Ξέρει κανείς γιατί?.. Και εμένα η Sim είναι παλιά!

Edited by Ghostakis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...