Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορεις να βαλεις 2.3 του defy+

Προσοχη ομως μονο με τη μεθοδο του nandbackup και fixedsbf γιατι δεν ειναι downgradable!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξαναέβαλα την cyanomod 7.1 αλλα δεν κάνει πάλι boot. κολλαει στο σημείο που με το μπλέ λογότυπο του cyanomod με το στρογγυλο βελάκι να περιστρεφεται.(ενω πριν δουλεψε)

και πλεον δεν μπορω να μπω στο recovery mode.

το hard reset με πατημένο το volume - και το power on δεν με πάει στο recovery mode.

εχει αλλο τρόπο το bootloader του cyanomod για αυτη την δουλειά;

 

edit:έβαλα την stock έκδοση shadow_2.3.4-134_DFP-10.φοβερό το 2.3!!! πολύ γρήγορο.δεν έχει γλώσσα μενού ελληνικά.έχει όμως ελληνικά για το πληκτρολόγιο.τα live wallpapers δουλεύουν κανονικά.και η κάμερα επίσης. θα δοκιμάσω και το 720p recording τωρα και θα σας πώ.

Edited by margisam
my mobiles:nokia 3239 - 5210 - 6600 - 3210 - 3310 - 3330 - 5310 - 6610 - c6 - 1100 - 3650 - 5800 - n78---sharp gx10 - gx30 --- motorola a1200 - defy ---ericsson 768 - kf788 - t28 - t20 - t10s - t29s ---sagem v65
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις 2.3 του defy+

Προσοχη ομως μονο με τη μεθοδο του nandbackup και fixedsbf γιατι δεν ειναι downgradable!!!!!

Noμίζω δεν υπάρχει έκδοση του defy+ για το απλό defy με ελληνικά μέσα γιατι κοιταζα κι εγω να τη δοκιμάσω

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

ξαναέβαλα την cyanomod 7.1 αλλα δεν κάνει πάλι boot. κολλαει στο σημείο που με το μπλέ λογότυπο του cyanomod με το στρογγυλο βελάκι να περιστρεφεται.(ενω πριν δουλεψε)

και πλεον δεν μπορω να μπω στο recovery mode.

το hard reset με πατημένο το volume - και το power on δεν με πάει στο recovery mode.

εχει αλλο τρόπο το bootloader του cyanomod για αυτη την δουλειά;

 

edit:έβαλα την stock έκδοση shadow_2.3.4-134_DFP-10.φοβερό το 2.3!!! πολύ γρήγορο.δεν έχει γλώσσα μενού ελληνικά.έχει όμως ελληνικά για το πληκτρολόγιο.τα live wallpapers δουλεύουν κανονικά.και η κάμερα επίσης. θα δοκιμάσω και το 720p recording τωρα και θα σας πώ.

 

Βασικά οταν ανοίγει το κινητό και πριν βγάλει το σημα της cyanogen το μπλε, στο προηγούμενο σημα φορτώνει λίγα δεύτερα και ανάβει στιγμιαία το ledaki πάνω αριστερά (μπλε νομίζω) εκεινη τη στιγμή πατάς το κάτω της εντασης ήχου και σε βαζει στο recovery

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

o walter79 εχει βγαλει την ms2ginger 2.1 με μερικη υποστηριξη ελληνικων.

 

@margslam με ποια μεθοδο περασες τη 2.3?αν εχεις πρασινη καμερα δεν παιζει το 720p

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

@margslam με ποια μεθοδο περασες τη 2.3?αν εχεις πρασινη καμερα δεν παιζει το 720p

 

κατέβασα την έκδοση σε μορφή .sbf και την έβαλα με το rsd lite 5.5

εδώ και 2 ωρες την δοκιμάζω.το κινητό πάει σφαίρα.δεν ξέρω αν εχει o/c στα 1000hz οπως διαβασα σε διάφορα forums.θα το αφησω έτσι λιγες μέρες να δω ποσο κρατάει η μπαταρία.φοβάμαι μηπως την ξεζουμίζει με το o/c. για το 720p το ψαχνω τωρα.δεν το εχω ενεργοποιήσει ακόμα.(red lens εχω)

 

edit:οκ και η camera. τραβάει video 720 και το παίζει κανονικά στο κινητό.επισης παίζει μια χαρά και στο pc.

μεχρι στιγμής δεν εχω βρεί κανενα προβλημα στην στοκ εκδοση 2.3.μάλλον δεν θα χρειαστεί να εγκαταστήσω ξανά το cyanogenmod 7.1.

σε 2-3 μερες θα φανεί και πόσο κρατάει η μπαταρία.

Edited by margisam
my mobiles:nokia 3239 - 5210 - 6600 - 3210 - 3310 - 3330 - 5310 - 6610 - c6 - 1100 - 3650 - 5800 - n78---sharp gx10 - gx30 --- motorola a1200 - defy ---ericsson 768 - kf788 - t28 - t20 - t10s - t29s ---sagem v65
Link to comment
Share on other sites

κατέβασα την έκδοση σε μορφή .sbf και την έβαλα με το rsd lite 5.5

εδώ και 2 ωρες την δοκιμάζω.το κινητό πάει σφαίρα.δεν ξέρω αν εχει o/c στα 1000hz οπως διαβασα σε διάφορα forums.θα το αφησω έτσι λιγες μέρες να δω ποσο κρατάει η μπαταρία.φοβάμαι μηπως την ξεζουμίζει με το o/c. για το 720p το ψαχνω τωρα.δεν το εχω ενεργοποιήσει ακόμα.(red lens εχω)

 

Aν κσι πιο σφαίρα από την CM7 αμφιβάλω από περιέργια ποια έκδοση ακριβως πέρασες, γραψε τη διευθυνση απο xda μήπως τη περάσω για μια δοκιμή, πιστεύω να ειναι δυνατή η επιστροφή προς τα πισω γιατι σε πολλες εκδοσεις εβλεπα διαφορα τετοια περιεργα και δεν ασχολήθηκα. Ελληνικά καθόλου όμως ε;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά γυρνάς πίσω.αφού θα φλασαρεις fixedsbf.απλά μετά θα πρέπει να ξανά περάσεις την ελληνική φρογιο όταν θα βάλεις τη cm7.

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aν κσι πιο σφαίρα από την CM7 αμφιβάλω από περιέργια ποια έκδοση ακριβως πέρασες, γραψε τη διευθυνση απο xda μήπως τη περάσω για μια δοκιμή, πιστεύω να ειναι δυνατή η επιστροφή προς τα πισω γιατι σε πολλες εκδοσεις εβλεπα διαφορα τετοια περιεργα και δεν ασχολήθηκα. Ελληνικά καθόλου όμως ε;

 

shadow_2.3.4-134_DFP-10.sbf 369mb ειναι ακριβώς το αρχείο που έβαλα.ελληνικα εχει σαν γλωσσα γραφης.δεν μπορω να την επιλέξω σαν γλωσσα μενου.

μερικές εφαρμογές που ειχα βαλει πριν στην froyo δεν τις εμφανιζε τωρα το market.(οπως το 2ndinit)τις κατεβασα απο το pc σε αρχειο .apk και κανουν install κανονικα.

μεχρι στιγμης δεν μου εχει κολλησει ουτε μια φορα,κατι που με την 2.2 και την 2.1 γινονταν μερικες φορές.

root εκανα με αυτό:DROID 3 easy root script v7.zip (http://www.mediafire.com/?pj5lk8u2s0zhqo8)

my mobiles:nokia 3239 - 5210 - 6600 - 3210 - 3310 - 3330 - 5310 - 6610 - c6 - 1100 - 3650 - 5800 - n78---sharp gx10 - gx30 --- motorola a1200 - defy ---ericsson 768 - kf788 - t28 - t20 - t10s - t29s ---sagem v65
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που μου λες δυστυχώς έχεις χάσει την εγγύηση...αχρείαστη να ναι.

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που μου λες δυστυχώς έχεις χάσει την εγγύηση...αχρείαστη να ναι.

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

γιατι το λες έτσι;; κι όλοι εμείς με CM7 και miui δε την έχουμε χάσει;; άλλωστε αν περάσεις απο αρχή τη froyo θα σαι κομπλέ μετά γι΄αυτο κυρίως ρώτησα αν ειχε επιστροφή η 2.3 του defy+ γιατι σε πολλες διαβαζα διαφορα οτι δε γυρνάει πίσω σε froyo

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικα defy με android 2.3 = defy+ ή όχι?
my mobiles:nokia 3239 - 5210 - 6600 - 3210 - 3310 - 3330 - 5310 - 6610 - c6 - 1100 - 3650 - 5800 - n78---sharp gx10 - gx30 --- motorola a1200 - defy ---ericsson 768 - kf788 - t28 - t20 - t10s - t29s ---sagem v65
Link to comment
Share on other sites

Αν φλασαρεις full sbf δεν υπάρχει επιστροφή.αν περάσεις nandbackup και μετά fixedsbf μπορείς να γυρίσεις σε φρογιο.

 

Όχι ντέφι με 2.3 δεν είναι ντέφι +

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ποιες οι διαφορές με το defy+;

 

βρήκα το παρακάτω κείμενο εδώ

A brief comparison of Motorola DEFY vs Motorola DEFY+?

 

• Motorola DEFY and Motorola DEFY+ are two mobile devices by Motorola.

 

• Motorola Defy was released in the latter part of 2010, while Motorola DEFY+ is expected to be released to the market during September 2011.

 

• Both DEFY and DEFY+ are dust, water, and shock resistant.

 

• Both devices have the screen built using Gorilla glass making the phone more durable for careless use.

 

• Both DEFY and DEFY+ have 3.7 “displays with 480 x 854 resolution.

 

• Motorola DEFY and DEFY+ have 512 MB RAM with 2 GB internal storage which can be extended up to 32 GB with micro SD card.

 

• Motorola DEFY has 800 MHZ processor, and Motorola DEFY+ has 1 GHZ processor, as a result DEFY+ is 25% efficient than the previous DEFY.

 

• Motorola DEFY has Android 2.1, and this can be upgraded to 2.2. Motorola DEFY+ has Android 2.3 installed.

 

• Motorola DEFY+ comes with Google Maps and Google navigation additionally installed.

 

• Other applications for both devices can be downloaded from Android market.

 

το firmware το καλύπτουμε.

την ταχύτητα επεξεργαστή την καλύπτουμε με o/c αφού στην πράξη ειναι ο ίδιος

defy= 800 MHz Cortex-A8 και defy=1 GHz Cortex-A8

my mobiles:nokia 3239 - 5210 - 6600 - 3210 - 3310 - 3330 - 5310 - 6610 - c6 - 1100 - 3650 - 5800 - n78---sharp gx10 - gx30 --- motorola a1200 - defy ---ericsson 768 - kf788 - t28 - t20 - t10s - t29s ---sagem v65
Link to comment
Share on other sites

έχουν διαφορά και στην μπαταρία:

 

defy 1540 mAh

defy+ 1700 mAh

 

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=3514&idPhone2=4098

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

στο επίσημο forum της motorola συζητούν για την χρήση της μπαταρίας του defy+ στο defy.εγω κατάλαβα οτι γίνεται.μηπως μπορουμε με μόνο έξοδο την μπαταρια να έχουμε ένα κανονικότατο defy+;;;;

my mobiles:nokia 3239 - 5210 - 6600 - 3210 - 3310 - 3330 - 5310 - 6610 - c6 - 1100 - 3650 - 5800 - n78---sharp gx10 - gx30 --- motorola a1200 - defy ---ericsson 768 - kf788 - t28 - t20 - t10s - t29s ---sagem v65
Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε μου δεν μιλησα για χαρακτηριστικα αλλα για την εγγυηση...σαν χαρακτηριστικα ειναι παρομοια!
Link to comment
Share on other sites

στο επίσημο forum της motorola συζητούν για την χρήση της μπαταρίας του defy+ στο defy.εγω κατάλαβα οτι γίνεται.μηπως μπορουμε με μόνο έξοδο την μπαταρια να έχουμε ένα κανονικότατο defy+;;;;

 

Όχι.

Διαφορετικός επεξεργαστής + διαφορετική κάμερα = διαφορετικοί drivers.

Γι' αυτό είχε βγει το Greenbread patch για το green-lens Defy που χρησιμοποιούσε Froyo kernel για να λειτουργεί η κάμερα στο Gingerbread (που βγήκε για το Defy+).

Η Motorola ήδη έβγαλε καινούρια non-downgradable έκδοση με νέα signed frameworks.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

η κυρία διάφορα είναι η κάμερα που στο ένα είναι πράσινη(defy)με λίγες εξαιρέσεις σε κόκκινη που φορά το (defy+)

και οι drivers του επεξεργαστή που πλέων είναι χρονισμένος στο 1 ghz από 800 αν και είναι ο ίδιος ακριβός σύμφωνα με τον προμηθευτή του CPU και κυκλοφορεί με 3 διαφορετικούς κωδικούς και χρονίσματα

όσο για την μπαταριά υπάρχουν μέχρι τα 1900mah μπαταρίες το μόνο που χρειάζεται να βρεις ποια σε καλύπτει και να έχει

δικό της φορτιστή εκτός συσκευής

Για όποιον έχει το παλιό βάζεις μια costum rom και είσαι jet και χρονίζεις το cpu μέχρι τα 1200

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εχω δυο defy και ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις:

1)στο 1ο εχω την CM 7.1 rc 1,5 και θελω να βαλω την stable,πως μπορω να το κανω χωρις να χασω ολες τις ρυθμισεις(homescreen,apps,widgets κλπ);

2)και στα δυο (στο 2ο εχω βαλει ηδη την stable) εχω ενα μικροθεμα με το wifi:επειδη κινουμαι κυριως σ'εναν χωρο οπου παιζω με τρια διαφορετικα δικτυα,αναλογα το ποιο ειναι πιο κοντα,οταν θελω να αλλαξω (αν δεν εχει επιλεξει μονο του αυτο με το δυνατοτερο σημα) μερικες φορες κολλαει και κανει log in μονο σε ενα(διαφορετικο καθε φορα) και ο μονος τροπος ειναι να το διαγραψω και οταν το ξαναχρειαστω να το ξαναπερασω!δεν ειναι σοβαρο προβλημα αλλα ειναι εκνευριστικο μερικες φορες!

3)ξερει κανεις πως μπορω να απενεργοποιησω την φωνητικη κληση γιατι οποτε κλεινω μια κληση με το handsfree μου ανοιγει μονη της και καλει οποιον να'ναι χωρις να το ξερω!

4)εχω κανει connect σχεδον ολες τις επαφες μου με τις αντιστοιχες του facebook,υπαρχει τροπος να περασει αυτη η συνδεση και στο gmail ωστε να ειναι διαθεσιμη(κυριως οι φωτογραφια της επαφης) και στο αλλο κινητο μου (και βεβαια σε καθε επομενο android κινητο μου);

5)η καμερα βγαζει σε ολους τοσο σκοτεινες φωτογραφιες την νυχτα η κατι παιζει με τον συγχρονισμο του flash στο δικο μου;

6)τελος ξερετε αν υπαρχει τροπος να χρησιμοποιησω τα εικονιδια που ηδη εχει ενα theme του adwlauncher για καποια αλλη εφαρμογη(πχ το εικονιδιο των μηνυματων για το αντιστοιχο του handcent);

ευχαριστω εκ των προτερων κι ελπιζω να μην κουρασα!

Edited by lavramid
Link to comment
Share on other sites

1)wipe cache και wipe dalvik cache και βαζεις οποια εκδοση θελεις χωρις να χασεις τιποτα!
Link to comment
Share on other sites

To defy μου δεν πρεπει να χωνευει οποιαδηποτε miui.

Εχω κατα καιρους δοκιμασει αρκετες...

την μια δεν συνδεοταν το 3g , την αλλη δεν εκανε tether... Γι ' αυτο τοσο καιρο ημουν με CM7 !!

Προχτες ειπα να κανω αλλη μια αποπειρα!!

Εβαλα λοιπον WajkIUI 1.12.02! Ολα τελεια!!

Και 3g και tether τελεια!!

Αλλά... στες απογευμα μετα απο ενα μηνυμα που εστειλα αρχισε τα απανωτά restart...

βρε καλο μου βρε χρυσο μου...

βγαζω μπαταρια... τιποτα

κανω restart μονος μου .... συνεχιζει μονο του...

κανω wipe cache και dalvik ... τιποτε...

οποτε ξανα σε cm7!!!

καμια ιδεα κανεις τι μπορει να φταιει?

ή θα μεινω για παντα με cm??

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει του WajkIUI πολλες φορες τις εκδοσεις..ολες μα ολες μου βγαζαν το bug που αναφερεις..σε καμι αλλη εκδοση της miui δεν ειχα θεμα...

να σε ρωτησω κατι μπηκες μεσα στο su να αλλαξεις τις ρυθμισεις?στις miui πρεπει να μπαινεις μεσα στο su και στα settings να ενεργοποιεις τα root permissions...εκει πρεπει να ειναι το προβλημα...οταν ειναι στειλεις ή να παραλαβεις sms θελει root permission και αν δεν το εχεις ενεργοποιημενο κολαει!

και οταν πας απο cm σε miui παντα wipe data!βασικα ειχα για κανενα διμηνο galnetmiui ειχα cmiui δοκιμασα και της galnet με το framework ics...με καμι δεν ειχα θεμα!

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει του WajkIUI πολλες φορες τις εκδοσεις..ολες μα ολες μου βγαζαν το bug που αναφερεις..σε καμι αλλη εκδοση της miui δεν ειχα θεμα...

να σε ρωτησω κατι μπηκες μεσα στο su να αλλαξεις τις ρυθμισεις?στις miui πρεπει να μπαινεις μεσα στο su και στα settings να ενεργοποιεις τα root permissions...εκει πρεπει να ειναι το προβλημα...οταν ειναι στειλεις ή να παραλαβεις sms θελει root permission και αν δεν το εχεις ενεργοποιημενο κολαει!

και οταν πας απο cm σε miui παντα wipe data!βασικα ειχα για κανενα διμηνο galnetmiui ειχα cmiui δοκιμασα και της galnet με το framework ics...με καμι δεν ειχα θεμα!

 

οχι δεν το εκανα... κριμα... λες να δοκιμασω galnet παλι ... ?? καλη ιδεα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν ξερει καποιος.

1. Πως κανεις hard reset?

2. Οταν το κανεις πρεπει να ειναι μεσα η καρτα μνημης ? (γιατι θελω να την βαλω σε αλλο κινητο)

Edited by pok
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...