Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κλεινεις το κινητο-πατας vol down και power button μολις εμφανισει το ανθρωπακι του android με το θαυμαστικο πατας συχρονως vol down και vol up και μετα επιλεγεις απο το μενου factory reset!η καρτα δεν χρειαζεται
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

4)εχω κανει connect σχεδον ολες τις επαφες μου με τις αντιστοιχες του facebook,υπαρχει τροπος να περασει αυτη η συνδεση και στο gmail ωστε να ειναι διαθεσιμη(κυριως οι φωτογραφια της επαφης) και στο αλλο κινητο μου (και βεβαια σε καθε επομενο android κινητο μου);

Όχι, δεν υπάρχει γιατί δεν το επιτρέπει το Facebook (και ούτε πρόκειται να το κάνει γιατί οι φωτογραφίες ανήκουν στο Facebook).

 

5)η καμερα βγαζει σε ολους τοσο σκοτεινες φωτογραφιες την νυχτα;

Ναι.

6)τελος ξερετε αν υπαρχει τροπος να χρησιμοποιησω τα εικονιδια που ηδη εχει ενα theme του adwlauncher για καποια αλλη εφαρμογη(πχ το εικονιδιο των μηνυματων για το αντιστοιχο του handcent);

Δεν γίνεται.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

περασα την ms2ginger 2.1, ολα μια χαρά μέχρι που μετά απο λίγο μου πετάει μήνυμα το motoblur ότι θέλει αλλαγη κωδικού και παπαρίτσες.

δεν ξέρω αν έχει σχέση το προηγούμενο, αλλά μετά απο αυτό δεν έχω καθόλου σήμα (σαν να είναι σε flight mode)

προσπαθώ να ρυθμίσω το baseband αλλά μου πετάει μήνυμα: "unable to detect your baseband configuration, it's possibly damage.Reset to default?"

πατάω οκ, κάνω ρεσταρτ αλλά τίποτα :(

ξαναπερασα το παλιο backup, πριν περασω την καινουργια rom, αλλά τίποτα. εβαλα και το nobluraccount.zip αλλά τίποτα.

 

 

edit,

εκανα full restore και ειναι οκ, περισσοτερες δοκιμες αυριο

Edited by papathvas

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

1)wipe cache και wipe dalvik cache και βαζεις οποια εκδοση θελεις χωρις να χασεις τιποτα!

 

Δηλαδη δεν κανω wipe data και ακολουθω την διαδικασια κανονικα και δεν θα χασω τιποτα?!?

Thanx!

 

Όχι, δεν υπάρχει γιατί δεν το επιτρέπει το Facebook (και ούτε πρόκειται να το κάνει γιατί οι φωτογραφίες ανήκουν στο Facebook).

 

 

Ναι.

 

Δεν γίνεται.

 

Ευχαριστω!!!

 

Μια αλλη ερωτηση.επειδη το ακουστικο εχει αρχισει και τα παιζει (μαλλον για αλλη μια φορα το γνωστο θεμα με τ'ακουστικο στα defy) αμα χρειαστει να το παω στο σερβις πως ξαναβαζω την μαμισια rom πανω;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

περασα την ms2ginger 2.1, ολα μια χαρά μέχρι που μετά απο λίγο μου πετάει μήνυμα το motoblur ότι θέλει αλλαγη κωδικού και παπαρίτσες.

δεν ξέρω αν έχει σχέση το προηγούμενο, αλλά μετά απο αυτό δεν έχω καθόλου σήμα (σαν να είναι σε flight mode)

προσπαθώ να ρυθμίσω το baseband αλλά μου πετάει μήνυμα: "unable to detect your baseband configuration, it's possibly damage.Reset to default?"

πατάω οκ, κάνω ρεσταρτ αλλά τίποτα :(

ξαναπερασα το παλιο backup, πριν περασω την καινουργια rom, αλλά τίποτα. εβαλα και το nobluraccount.zip αλλά τίποτα.

edit,

εκανα full restore και ειναι οκ, περισσοτερες δοκιμες αυριο

 

Tη πέρασα κι εγώ για μια δοκιμή από χθες, βεβαια εβαλα το fix για να απενεργοποιηθει η αναγκη για motoblur οποτε δε με ρωτησε για λογαριασμό. Είναι βασισμένη στην 2.3 το defy+ και μπορώ να πω ότι τη βρήκα αρκετά καλή, γρήγορη και αξιόπιστη. Επίσης ειναι η πρώτη 2.3 που λειτουργεί το stk tool κι ετσι μπορώ να εναλλάσω μεταξύ καρτών sim μιας κι έχω clone sim. Ελληνικά δεν έχει.

Bεβαια τα extra και τις ανέσεις της CM7 δε τα έχει αλλά για stock rom καλή ειναι, νιωθω οτι γυρισα στο motorola interface. Γενικά πρώτη φορά κρατάω rom πέραν της CM7 πάνω από μια ώρα, σήμερα δεύτερη μέρα. Το θετικό ειναι ότι με το titanium δουλεψαν τα παντα στην επαναφορα γιατι αλλες φορές οταν αλλάζω rom ολο προβλήματα έχω. Καλή προσπάθεια λοιπόν, λέω να περάσω κι από την WajkIUI να δω τι παίζει πλέον κι αν εχει βελτίωσει τα προβλήματα της.

Γενικά καποιον μειον έντονο πέραν της μικρής παραμετροποιησης δε βρήκα.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάποιες μέρες σε CM7.1 δεν δουλεύουν στις επιφάνειες εργασίας η δημιουργία συντομεύσεων κτλ. Δλδ εννοώ το κινητό δονείται δεν ανοίγει το menu για να επιλέξεις τι θες να κάνεις. Έχω προφανώς κάνει restart χωρίς όμως επιτυχία.

Καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

για δοκιμασε format /cache/Dalvik μπας και στρωσει
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από το recovery; Θα χάσω κάτι από τα προγράμματα, ρυθμίσεις κτλ;

Μπήκα από το recovery έκανα wipe dalvkit cache αλλά δεν έγινε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις απλά κλειδώσει την επιφάνεια εργασίας;

Όταν είσαι στην επιφάνεια εργασίας, ρυθμίσεις->Περισσότερα->Unlock Desktop.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις απλά κλειδώσει την επιφάνεια εργασίας;

Όταν είσαι στην επιφάνεια εργασίας, ρυθμίσεις->Περισσότερα->Unlock Desktop.

 

Χμμμ αυτό ήτανε. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

SOS!! ξαφνικά το κινητό μου, ενώ το δούλευα και πήγαινε μια χαρά, ανοίγω ένα dolphin, κολλάει, μετά από λίγο σβήνει, δεν ανάβει, βγάζω μπαταρία, ξανάβάζω, ανάβει και παραμένει κολλημένο στο σήμα google-cyanogen! σημείωση: χρησιμοποιώ CM7 stable εδώ και πολύ καιρό και μάλιστα δεν έχω εγκαταστήσει κάτι τώρα τελευταία!! τι παίχτηκε και πέθανε ξαφνικά το κινητό;;; any ideas??

 

Ισως βοηθησει αυτο,αλλα εχτες το βραδυ σκαλιζα τα dev tools και το rom manager που ειχε χωρις ομως να κανω καποια αλλαγη.

Edited by lavramid
Link to comment
Share on other sites

wipe cache και wipe dalvik cache και ξανά βάλε την ρομ που θέλεις

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

wipe cache και wipe dalvik cache και ξανά βάλε την ρομ που θέλεις

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

 

εκανα wipe data και wipe cache,δεν ειχε αλλες επιλογες (στο recovery ετσι μπαινουμε; vol down+power button,vol up+vol down οταν βγει το android και το τριγωνακι; )

Link to comment
Share on other sites

οχιιιιιιιιιιιιιιιιιιι...εσυ μπηκες στο stock recovery..αμα εκανες wipe data τα εχασες ολα....εφοσον εχεις cm7 νομιζα ξερεις πως να μπεις recovery.ειναι απλο...οταν βλεπεις το λεντακι να αναβει μπλε(τη στιγμη που βλεπεις το κοκκινο σημα της μοτορολα) πατας vol-.
Link to comment
Share on other sites

οχιιιιιιιιιιιιιιιιιιι...εσυ μπηκες στο stock recovery..αμα εκανες wipe data τα εχασες ολα....εφοσον εχεις cm7 νομιζα ξερεις πως να μπεις recovery.ειναι απλο...οταν βλεπεις το λεντακι να αναβει μπλε(τη στιγμη που βλεπεις το κοκκινο σημα της μοτορολα) πατας vol-.

 

Κριμα δε με προλαβες...αλλωστε δεν εχω καν το κοκκινο σημα της μοτορολα!! δεν πειραζει ομως,φλασαρα την froyo με rsd και τα περασα ολα απο την αρχη!ημουν και μια μερα με την stock froyo κι επαθα πολιτισμικο σοκ!λιγο ταλαιπωρια αλλα ολα καλα!!ευχαριστω!!

Α ξεχασα,το 2nd init recovery δεν υπαρχει πια!παλι καλα που υπαρχει και το titanium και το ειχα ηδη!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Χρονια Πολλα σε ολους!

Λοιπον επειδη η σελιδες ειναι πολλες αν μπορει καποιος να μου δωσει το Λινκ( οδηγο στα ελληνικα αν υπαρχει ) για να το κανω ΡΟΟΤ .

 

Χιλια ευχαριστω και συγνωμη !

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα και Χρονια Πολλα σε ολους!

Λοιπον επειδη η σελιδες ειναι πολλες αν μπορει καποιος να μου δωσει το Λινκ( οδηγο στα ελληνικα αν υπαρχει ) για να το κανω ΡΟΟΤ .

 

Χιλια ευχαριστω και συγνωμη !

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3802093#post3802093

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ να εισαι καλα !! :D

 

* Ενταξει το εκανα ! Γελοιο χα χα!

 

Τωρα πως περναω αλλη Rom ;

 

Αν γινεται καμια Stable να μου δωσετε . Ευχαριστω πολυ.

 

Edit : να κανω οτι λεει ο τυπος εδω ---->

Edited by vairas5770
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ να εισαι καλα !! :D

 

* Ενταξει το εκανα ! Γελοιο χα χα!

 

Τωρα πως περναω αλλη Rom ;

 

Αν γινεται καμια Stable να μου δωσετε . Ευχαριστω πολυ.

 

Edit : να κανω οτι λεει ο τυπος εδω ---->

 

βαλε cyanogenmod7.1 σταθερη και σίγουρη:

2) How can I install CM7.1?

- Copy update-cm-7.1.0-11-Defy-signed.zip and gapps-gb-20110828-signed.zip to your SD Card

- Enable USB Debugging

- Root via SuperOneClick

- Reboot

- Install 2ndInit Recovey, go to the app and click "Install 2ndInit Recovery" (use the latest version) button

- Disable USB Debugging

- Reboot, and in Bootmenu select Recovery -> [Custom Recovery] or [Latest Recovery]

- Select "wipe cache partition" then "wipe data/factory reset"

- Select "install zip from sdcard", "choose zip from sdcard", then select "update-cm-7.1.0-11-Defy-signed.zip"

- Select "choose zip from sdcard", then select "gapps-gb-20110828-signed.zip"

** You can install any other patches that you have now, like Swype or GPS Fix **

- Select "+++++Go Back++++++" then "reboot your system now"

** Sometimes, during the first boot after installation, the bootanimation doesn't stop. If you dont see anymore a led activity, remove your battery and reboot

απο εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1065798

 

το update-cm-7.1.0-11-Defy-signed.zip εδώ:http://www.multiupload.com/AIWXM5HJWY

τα gapps εδώ:http://www.multiupload.com/AIWXM5HJWY

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

βαλε cyanogenmod7.1 σταθερη και σίγουρη:

2) How can I install CM7.1?

- Copy update-cm-7.1.0-11-Defy-signed.zip and gapps-gb-20110828-signed.zip to your SD Card

- Enable USB Debugging

- Root via SuperOneClick

- Reboot

- Install 2ndInit Recovey, go to the app and click "Install 2ndInit Recovery" (use the latest version) button

- Disable USB Debugging

- Reboot, and in Bootmenu select Recovery -> [Custom Recovery] or [Latest Recovery]

- Select "wipe cache partition" then "wipe data/factory reset"

- Select "install zip from sdcard", "choose zip from sdcard", then select "update-cm-7.1.0-11-Defy-signed.zip"

- Select "choose zip from sdcard", then select "gapps-gb-20110828-signed.zip"

** You can install any other patches that you have now, like Swype or GPS Fix **

- Select "+++++Go Back++++++" then "reboot your system now"

** Sometimes, during the first boot after installation, the bootanimation doesn't stop. If you dont see anymore a led activity, remove your battery and reboot

απο εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1065798

 

το update-cm-7.1.0-11-Defy-signed.zip εδώ:http://www.multiupload.com/AIWXM5HJWY

τα gapps εδώ:http://www.multiupload.com/AIWXM5HJWY

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα μου φαινονται βουνο ολα !! Υπαρχουν οδηγιες στα Ελληνικα ;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα μου φαινονται βουνο ολα !! Υπαρχουν οδηγιες στα Ελληνικα ;

 

Αν ξεφύγεις από το μέγεθος του κειμένου και ακολουθήσεις επακριβώς τα βήματα, θα δεις ότι είναι απλά και ξεκάθαρα χωρίς να αφήνουν απορίες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεφύγεις από το μέγεθος του κειμένου και ακολουθήσεις επακριβώς τα βήματα, θα δεις ότι είναι απλά και ξεκάθαρα χωρίς να αφήνουν απορίες.

 

Το ξερω απλα η πρωτη φορα σε ολα ειναι δυσκολη !

 

Λοιπον θα το κανω το πρωι γιατι αν το πιασω τωρα..Παιδια ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας !

 

Καλο βραδυ σε ολους .

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω απλα η πρωτη φορα σε ολα ειναι δυσκολη !

 

Λοιπον θα το κανω το πρωι γιατι αν το πιασω τωρα..Παιδια ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας !

 

Καλο βραδυ σε ολους .

 

) Πώς μπορώ να εγκαταστήσω CM7.1;

- Αντντέγραψε το update-cm-7.1.0-11-signed.zip και gapps-gb-20110828-signed.zip στην κάρτα SD

- Ενεργοποίησε USB Debugging

- Root μέσω SuperOneClick

- Επανεκκίνηση αυτά τα έχεις κάνει

- Εγκαταστήστε 2ndInit Recovey, μεταβείτε στην εφαρμογή και κάντε κλικ στο "Install Recovery 2ndInit" (χρησιμοποιήστε την τελευταία έκδοση)

- Απενεργοποιήστε USB Debugging

- Επανεκκίνηση, οταν δεις μπλέ λεντακι πατα το κουμπι έντασης ήχου το πλην (-) θα μπεις στο BootMenu επιλέξτε Recovery -> [Custom Recovery] or [Latest Recovery]

- Επιλέξτε "wipe cache partition" μετα "wipe data/factory reset"

- Επιλέξτε"install zip from sdcard", "choose zip from sdcard", μετα επιλέξτε "update-cm-7.1.0-11-Defy-signed.zip"

- Επιλέξτε"choose zip from sdcard", μετα επιλέξτε "gapps-gb-20110828-signed.zip"

- Επιλέξτε "+++++Go Back++++++" μετα "reboot your system now"

αυτό ήταν

 

το update-cm-7.1.0-11-Defy-signed.zip εδώ:http://www.multiupload.com/AIWXM5HJWY

τα gapps εδώ:http://goo-inside.me/gapps/gapps-gb-20110828-signed.zip

το 2ndInit Recovey εδώ: http://www.defy-cm.net/tools/SndInitDefy_2.0.apk

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...