Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ! Πήγαν όλα καλά! Μπορείς να μου πεις (και όποιος άλλος μπορεί) αν υπάρχει κάποια λύση για την κατανάλωση της μπαταρίας?? Στο xda λένε ότι για την κατανάλωση της μπαταρίας δεν φταίει ο υπερχρονισμός, ακόμα και στα 1300Mhz, αλλά οι εφαρμογές που τρέχουν από πίσω. Παίζει κάποια ρύθμιση, κάποια εφαρμογή, κάτι? Σε μία ημέρα και κάτι μου την έχει φάει όλη την ενέργεια.

 

Κατέβασε το πρόγραμμα battery calibration όπως είπε και ο salto απο το μάρκετ νομίζω και ακολούθησε τις οδηγίες. Και επίσης στο πρόγραμμα που έχεις το baseband switcher επιλεγείς στα EMEA κεντρική ευρώπη, χονγκ κονκ...

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεματακι με την CM7 . Το παρατηρησα χτες και σε pc και στο laptop. μολις το συνδεσω με usb αρχιζει το κινητο τις επανεκκινησεις ... πριν αρχισω τα restore καμια ιδεα τι μπορει να φταει?
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεματακι με την CM7 . Το παρατηρησα χτες και σε pc και στο laptop. μολις το συνδεσω με usb αρχιζει το κινητο τις επανεκκινησεις ... πριν αρχισω τα restore καμια ιδεα τι μπορει να φταει?

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, ούτε έχω διαβάσει τίποτα γι' αυτό.

Ποια έκδοση έχεις?

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, ούτε έχω διαβάσει τίποτα γι' αυτό.

Ποια έκδοση έχεις?

 

Την 7.1.0 εχω ... αλλα εκανα restore τωρα... ελπιζω να μην εμφανιστει παλι...

Link to comment
Share on other sites

Την 7.1.0 εχω ... αλλα εκανα restore τωρα... ελπιζω να μην εμφανιστει παλι...

 

Την stable δεν την κράτησα για πολύ, κατευθείαν πέρασα nightly από πάνω της.

Αν δεν βαριέσαι, ξαναπέρνα την 7.1.0 και μετά κάποια πρόσφατη nightly ή την τελευταία του maniac103 (αυτή έχω τώρα).

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες πέρασα την cm 7 stable και το τηλέφωνο τρέχει νεράκι.

Αυτά τα nightly τι είναι? Αναβαθμίζουν το τηλέφωνο σε σχέση με την cm stable?

Γίνεται να περαστούν χωρίς να χαθούν οι ρυθμίσεις?

 

Ευχαριστώ

 

Γιώργος

 

ΥΓ Επίσης πως απο την cm περνάμε τη miui?

Edited by anaxx
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες πέρασα την cm 7 stable και το τηλέφωνο τρέχει νεράκι.

Αυτά τα nightly τι είναι? Αναβαθμίζουν το τηλέφωνο σε σχέση με την cm stable?

Γίνεται να περαστούν χωρίς να χαθούν οι ρυθμίσεις?

 

Ευχαριστώ

 

Γιώργος

 

ΥΓ Επίσης πως απο την cm περνάμε τη miui?

 

Τα nightly builds είναι ό,τι λέει η λέξη, εκδόσεις που βγαίνουν/έβγαιναν σε ημερήσια βάση με τα τελευταία bugfixes/features. Λίστα με τις αλλαγές θα βρεις εδώ.

Ναι, τα περνάς πάνω από την stable μέσω του recovery. Δεν χάνονται οι ρυθμίσεις σου, αλλά καλού-κακού κάνε ένα nandroid backup πιο πριν μήπως γίνει καμια στραβή ή εμφανιστεί κανένα καινούριο bug. Links θα βρεις στο προηγούμενό μου post.

 

Για να βάλεις MIUI πρέπει να κάνεις wipe data πρώτα (recovery) που σημαίνει θα χάσεις τις ρυθμίσεις σου. Στη συνέχεια κάνεις ό,τι και με την CM7.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

απλα να προσθεσω οτι πριν και μετα απο καθε nightly καλο ειναι να κανεις wipe cache και wipe dalvik cache.
Link to comment
Share on other sites

Αδέρφια, ως νέος στο χώρο και σχεδόν άσχετος (με μεγάλο ενδιαφέρον όμως) τι έχετε να πείτε για αυτό?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1353003

Link to comment
Share on other sites

Αδέρφια, ως νέος στο χώρο και σχεδόν άσχετος (με μεγάλο ενδιαφέρον όμως) τι έχετε να πείτε για αυτό?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1353003

H συγκεκριμένη έκδοση έχει το αρνητικό ότι θέλει και αλλαγή kernel μιας και δε δουλεύει με τον froyo kernel του defy. Eδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1432100 υπάρχει και η ανάπτυξη του android 4 με τον κανονικό kernel του defy. Χθες το ξαναδοκίμασα μετά από τη πρώτη πειραματική έκδοση (έχω CM7 οποτε με dual boot έχω βάλει να τρέχουν και τα δύο παράλληλα και επιλέγεις εσυ ποιο λειτουργικο να ξεκιναει καθε φορα). Πλέον η έκδοση είναι σχεδόν έτοιμη, γρήγορη, με όλες σχεδον τις δυνατότητες full και μονα μελανά σημεια τη καμερα και το ραδιο. Δε ξέρω βεβαια αν μ' αρεσει περισσοτερο απο τη προηγουμενη εκδοση, σιγουρα ειναι καλυτερη το μενου, widget κλπ αλλα γενικά δε ξερω επειδη εχει αισθητες διαφορές αν μ' αρεσε η οχι. Σιγουρα εχει πολυ καλυτερο και γρηγοροτερο gallery. Μια δοκιμη παντως θα σας κανει να βγαλετε τα δικα σας συμπερασματα.

 

ΥΓ:Προσοχή το dual boot δουλευει μονο με εκδοσεις που εχουν τον ιδιο kernet άρα CM7 και CM9 μονο με froyo kernel όχι την έκδοση που προτείνεις εσυ

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

λέω να αφήσω στην άκρη για λίγο την ms2ginger και να δοκιμάσω cm7.1 ή WajkIUI 2.1.6 ICS (ή αν βρω χρόνο να τις δοκιμάσω και τις 2 :lol:)

 

αν κάνω συγχρονισμό τα apps στο dropbox με το Ti backup, μετα την αλλαγή με εκ νέου συγχρονισμό γυρνάνε κανονικά; :confused:

μπορώ να επιλέξω απο το backup ποια apps θελω να κάνω restore (προφανώς ναι);

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

απλα να προσθεσω οτι πριν και μετα απο καθε nightly καλο ειναι να κανεις wipe cache και wipe dalvik cache.

 

Σωστός, το ξέχασα.

 

αν κάνω συγχρονισμό τα apps στο dropbox με το Ti backup, μετα την αλλαγή με εκ νέου συγχρονισμό γυρνάνε κανονικά; :confused:

μπορώ να επιλέξω απο το backup ποια apps θελω να κάνω restore (προφανώς ναι);

 

1) Ναι, αν και δεν είναι ανάγκη να τα ανεβάσεις στο dropbox, μπορείς και στην microSD.

2) Ναι, από το batch επιλέγεις όποιες apps θες εσύ.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αποτυχημένη απόπειρα εγκατάστασης CM 7.1 εδώ. Για την ακρίβεια μπήκε κανονικά, αλλά στην προσπάθειά μου να περάσω κάποιες εφαρμογές από backup με το Titanium, κάτι δεν πήγε καλά και μετά το restart που ακολούθησε το κινητό έκανε από μόνο του συνεχή restart. Με απλό wipe data / cache δε γίνονταν τίποτα και επιχείρησα να επαναλάβω όλη τη διαδικασία, όπως περιγράφεται στο post του pificos και όπως και την είχα κάνει στην πρώτη προσπάθεια, αλλά τελικά δεν κατάφερα κάτι, αφού πλέον το bootάρισμα σταματάει στο σήμα με τη σφήκα και το μόνο που μπορεί να γίνει είναι βγάλσιμο της μπαταρίας, αλλά ακόμη και μετά από αυτό, στο επόμενο άνοιγμα το ίδιο συμβαίνει...:cry: Με τα πολλά, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το κινητό είχε μείνει με usb debug on, δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο... Καμιά ιδέα για το τι να κάνω; Αν περνούσα με card reader στην micro sd την stock froyo και ξεκινούσα πάλι από μηδενική βάση; Αυτό πώς θα γίνει; Όπως και με τη CM, αλλά θα επιλέξω απλά την stock froyo; Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια που τέτοια ώρα είναι απλά υπερπολύτιμη...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αποτυχημένη απόπειρα εγκατάστασης CM 7.1 εδώ. Για την ακρίβεια μπήκε κανονικά, αλλά στην προσπάθειά μου να περάσω κάποιες εφαρμογές από backup με το Titanium, κάτι δεν πήγε καλά και μετά το restart που ακολούθησε το κινητό έκανε από μόνο του συνεχή restart. Με απλό wipe data / cache δε γίνονταν τίποτα και επιχείρησα να επαναλάβω όλη τη διαδικασία, όπως περιγράφεται στο post του pificos και όπως και την είχα κάνει στην πρώτη προσπάθεια, αλλά τελικά δεν κατάφερα κάτι, αφού πλέον το bootάρισμα σταματάει στο σήμα με τη σφήκα και το μόνο που μπορεί να γίνει είναι βγάλσιμο της μπαταρίας, αλλά ακόμη και μετά από αυτό, στο επόμενο άνοιγμα το ίδιο συμβαίνει...:cry: Με τα πολλά, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το κινητό είχε μείνει με usb debug on, δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο... Καμιά ιδέα για το τι να κάνω; Αν περνούσα με card reader στην micro sd την stock froyo και ξεκινούσα πάλι από μηδενική βάση; Αυτό πώς θα γίνει; Όπως και με τη CM, αλλά θα επιλέξω απλά την stock froyo; Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια που τέτοια ώρα είναι απλά υπερπολύτιμη...

 

Καλησπέρα.Κατ'αρχήν δοκίμασε άλλη μια φορά να κάνεις restart αφού όμως εκτός από wipe data / cache κάνεις και wipe dalvik cache.Αν δεν έχεις αποτέλεσμα,δοκίμασε να κάνεις ξανά εγκατάσταση το zip CM7.1 (wipe data / cache,wipe dalvik cache,install zip from sd card ) μέσα από το bootmenu.Αν πάλι δεν έχεις αποτέλεσμα φλάσαρε ξανά την stock froyo με RDS και μετά τα γνωστά root,2nd init (bootmenu) επανέλαβε την εγκατάσταση CM7.1.

www.guessthescore.gr
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδοκίμασα άλλες 2 φορές να αναστήσω τη Cyanogn με εγκατάσταση εξ' αρχής έπειτα από τα απαραίτητα wipe, αλλά τίποτα!:mad: Πάμε για stock froyo λοιπόν.

Αν πάλι δεν έχεις αποτέλεσμα φλάσαρε ξανά την stock froyo με RDS και μετά τα γνωστά root,2nd init (bootmenu) επανέλαβε την εγκατάσταση CM7.1.

Αυτό το RDS περίεργο είναι που δεν καταλαβαίνω τι είναι...;:O

 

 

EDIT: RSD προφανώς ήθελες να πεις. Το κάνω αυτή τη στιγμή...

EDIT 2: Όλα καλά, μπήκε η μαμά Froyo. Το αφήνω να φορτίσει λίγο κι άντε πάλι βουρ για CM 7.1. ;)

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Edited by Koulou
Link to comment
Share on other sites

EDIT: RSD προφανώς ήθελες να πεις. Το κάνω αυτή τη στιγμή...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

 

Προφανώς!!!!

Δεν κάνει τίποτα...

www.guessthescore.gr
Link to comment
Share on other sites

πέρασα χτες την wajkiui 2.1.6.ICS και προς το παρών φυσάει:!::D

 

λίγο ο lancher δεν με αρέσει, αλλα θα τον φτιάξω :p

 

edit:

μπορώ να απεγκαταστήσω εντελώς τον lancherpro (πχ με το Ti) και να βάλω τον go lancher ex?

Edited by papathvas

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

πέρασα χτες την wajkiui 2.1.6.ICS και προς το παρών φυσάει:!::D

 

λίγο ο lancher δεν με αρέσει, αλλα θα τον φτιάξω :p

 

edit:

μπορώ να απεγκαταστήσω εντελώς τον lancherpro (πχ με το Ti) και να βάλω τον go lancher ex?

 

Φυσικά μπορείς.Μπορείς αν θέλεις να μην τον απεγκαταστήσεις εντελώς αλλά να τον κάνεις freeze απο το Titanium (Pro edition) οπότε δεν το βλέπεις καν.Πρώτα όμως θα εγκαταστήσεις αυτον που θέλεις και θα τον κάνεις default .

www.guessthescore.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Πρώτη και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ ερώτηση για τους γνώστες και για αυτούς που το έχουν (όπως π.χ. ο «GSM Phase 2 Member»). Βλέπω στις υπογραφές και στα στοιχεία σχετικά με το λογισμικό του τηλεφώνου, «CyanogenMod 7.2 RC0». Η προσπάθειά μου να βρω την 7.2, έπεσε στο κενό. Μόνο αυτό το link (https://github.com/CyanogenDefy/android_device_motorola_jordan) έχω βρει που να αναφέρεται για το DEFY, αλλά δεν μπορώ να το κατεβάσω. Δηλαδή το αρχείο που πρόκειται να κατέβει, ονομάζεται κάτι με 7.1.... Τι ακριβώς γίνεται και τι πρέπει να κάνω? Για όσους το έχουν, υπάρχουν διαφορές? Αξίζει?

 

Δεύτερη. Το WajkIUI 2.1.6 ICS (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1161110_ το έχει δοκιμάσει κανείς που να έχει δοκιμάσει και το CyanogenMod 7.1.0 (Android 2.3.7) (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1033654). Ποιο θα επιλέγατε εν τέλει και γιατί?

 

Τρίτη, CyanogenMod 7 ή CyanogenMod 9 για το DEFY?

 

Σας ευχαριστώ!!!

Edited by asios2205
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Πρώτη και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ ερώτηση για τους γνώστες και για αυτούς που το έχουν (όπως π.χ. ο «GSM Phase 2 Member»). Βλέπω στις υπογραφές και στα στοιχεία σχετικά με το λογισμικό του τηλεφώνου, «CyanogenMod 7.2 RC0». Η προσπάθειά μου να βρω την 7.2, έπεσε στο κενό. Μόνο αυτό το link (https://github.com/CyanogenDefy/android_device_motorola_jordan) έχω βρει που να αναφέρεται για το DEFY, αλλά δεν μπορώ να το κατεβάσω. Δηλαδή το αρχείο που πρόκειται να κατέβει, ονομάζεται κάτι με 7.1.... Τι ακριβώς γίνεται και τι πρέπει να κάνω? Για όσους το έχουν, υπάρχουν διαφορές? Αξίζει?

 

Δεύτερη. Το WajkIUI 2.1.6 ICS (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1161110_ το έχει δοκιμάσει κανείς που να έχει δοκιμάσει και το CyanogenMod 7.1.0 (Android 2.3.7) (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1033654). Ποιο θα επιλέγατε εν τέλει και γιατί?

 

Τρίτη, CyanogenMod 7 ή CyanogenMod 9 για το DEFY?

 

Σας ευχαριστώ!!!

 

1)Κατ'αρχήν η CyanogenMod 7.2 υπάρχει μόνο σε nightly έκδοση και είναι για τεστάρισμα όπως όλες οι nightlies εκδόσεις.Το link για 7.2 είναι:

http://www.defy-cm.net/jordan-cm7.2-nightly/

Υπάρχουν ορισμένες διαφορές όχι όμως σημαντικές και όσο την δούλεψα είναι αρκετά σταθερή.Αν σου αρέσουν γενικά οι δοκιμές αξίζει,δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

 

2)Το παρακάτω τα λέει όλα:

WajkIUI ICS edition:

+ stable (don't remember to have FC)

+ handy (for example: no need to install additional dialer - and all those small things like unlocking the screen, status bar, DATA MONITOR that one is just great!! as build in file manager!!)

+ good battery stats (46 hours - playing, browsing, calling, wifi, BT, GPS, data always on - and 31% of juice to go - using Juice Defender)

- can't find "-"

CM7.1:

+ stable

+ good battery stats

- need to install additional apps. that's why less functional then WajkIUI

Από κει και πέρα είναι τι θές εσύ.Προσωπικά όποια και να βάλω μετά από λίγο την βαριέμαι και τώρα έχω την MS2GINGER 2.1 από την οποία είμαι εντυπωσιασμένος ειδικά με την μπαταρία.

 

3)H CyanogenMod 9 βασίζεται στο ICS και είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο.Όσο δοκίμασα είχε αρκετά προβλήματα όπως lug,no camera,FCs κλπ και γι'αυτό δεν την κράτησα πολύ.Αν θες σταθερή ROM δεν τίθεται καν θέμα.Αν θες όμως να δεις πως παίζει το ICS δοκίμασε την 9.Πάλι όμως είναι δικό σου θέμα.

www.guessthescore.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Πρώτη και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ ερώτηση για τους γνώστες και για αυτούς που το έχουν (όπως π.χ. ο «GSM Phase 2 Member»). Βλέπω στις υπογραφές και στα στοιχεία σχετικά με το λογισμικό του τηλεφώνου, «CyanogenMod 7.2 RC0». Η προσπάθειά μου να βρω την 7.2, έπεσε στο κενό. Μόνο αυτό το link (https://github.com/CyanogenDefy/android_device_motorola_jordan) έχω βρει που να αναφέρεται για το DEFY, αλλά δεν μπορώ να το κατεβάσω. Δηλαδή το αρχείο που πρόκειται να κατέβει, ονομάζεται κάτι με 7.1.... Τι ακριβώς γίνεται και τι πρέπει να κάνω? Για όσους το έχουν, υπάρχουν διαφορές? Αξίζει?

 

Ό,τι ρωτάς έχει απαντηθεί ήδη στην προηγούμενη σελίδα από μένα ή από άλλους.

Οι αλλαγές της 7.2 RC0 του maniac103 είναι εδώ.

 

Όσο για το MIUI, τα ίδια με CM είναι, απλά στο menu το MIUI iPhoneίζει.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

παιζει να υπαρχει λύση σε miuiu (wajkiui) για την μπαταρία σε defy+ ;

σταματάει στο ~87% :(

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

στην WajkIUI_multilang_2.1.6 όταν είσαι με Ελληνικά στις ρυθμίσεις και στείλεις sms ανεξαρτήτως προγράμματος ξεκινάνε επανεκκινήσεις προσωρινή λύση είναι να έχετε τα μενού στα Αγγλικά και η ρόμ δουλεύει χαρτί αν ξέρει κάποιος κάτι με το θέμα δηλαδή πως με τα ελληνικά στα μενού να μην επανεκκίνηση ας γράψει

τρόπος να φύγετε από το restart loop κρατάτε πατημένο το πλήκτρο τερματισμου και κάντε clean cashe/davlic cashe

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...