Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το τελευταιο που σκεεφτομαι(δεν μου εχει μεινει αλλη ιδεα) ειναι να εχει προβλημα η εκδοση του 2init..γιατι καποιες εκδοσεις ειχαν ασυμβατοτητα!εγ παντα χρησιμοποιουσα την παλια 1.4.2-μηπως να το δοκιμαζες και αυτο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν έβαλες την CM7, μπορεί να κάνει και 10 λεπτά να ξεκινήσει την πρώτη φορά. Δε θα πρέπει όμως να κάνει μόνο του reboot, απλά για αυτα τα 10 λεπτά πρεπει να βλέπεις το Cyanogen logo. Επίσης, η Cyanogen δουλεύει με boot mode το 2nd-init, οπότε καλώς το έχεις έτσι αν πράγματι πέρασες την CM7.

 

Μετά που εγκαθιστάς τα 2 zip, έκανες και wipe data/cache απο το custom recovery? Υπόψιν οτι απο την στιγμή που βάλεις την CM7, μακριά απο το stock recovery αλλιώς θα έχεις πρόβλημα.

 

EDIT: Αν μπεί η CM7, το 2nd-init και γενικώς όλα σβήνονται γιατί η CM7 έχει την δικιά της έκδοση του Bootmenu, λογικά δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

Edited by cca

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

μου τυχαίνει αρκετές φορές να πάω να πάρω τηλέφωνο να πληκτρολογώ το νούμερο και να τερματίζει αμέσως η κλήση, και όσες φορές και αν προσπαθήσω μετά να συμβαίνει το ίδιο....

....και να κάνω reboot και όλα καλά!!

τι φταίει ? το σήμα?

εχω cosmote

έχει κάποιος κάτι ανάλογο να παραθέσει? :(:(:(:(

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

μου τυχαίνει αρκετές φορές να πάω να πάρω τηλέφωνο να πληκτρολογώ το νούμερο και να τερματίζει αμέσως η κλήση, και όσες φορές και αν προσπαθήσω μετά να συμβαίνει το ίδιο....

....και να κάνω reboot και όλα καλά!!

τι φταίει ? το σήμα?

εχω cosmote

έχει κάποιος κάτι ανάλογο να παραθέσει? :(:(:(:(

τώρα που το λες χθες το παθα κι εγώ έκλεινε συνεχώς καθε κληση που επιχειρούσα και το ιντερνετ αν και έδειχνε συνδεδεμένο δεν έπαιζε και μονο με reboot λειτουργησε κανονικά, έχω wind αλλά βλέπω ότι έχουμε και οι δύο CM7 σωστά; πολύ με ανησύχησε έχει συμβει κι αλλη φορά αλλα επανηλθε μετά απο λίγη ώρα. Πιο nightly εχεις; εγώ 27/09/11

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

τώρα που το λες χθες το παθα κι εγώ έκλεινε συνεχώς καθε κληση που επιχειρούσα και το ιντερνετ αν και έδειχνε συνδεδεμένο δεν έπαιζε και μονο με reboot λειτουργησε κανονικά, έχω wind αλλά βλέπω ότι έχουμε και οι δύο CM7 σωστά; πολύ με ανησύχησε έχει συμβει κι αλλη φορά αλλα επανηλθε μετά απο λίγη ώρα. Πιο nightly εχεις; εγώ 27/09/11

 

Eχω το 111002 nightly αλλα δεν το παρατηρω πρώτη φορά τωρα....θυμαμαι επι εποχης :wacko::blink::!: RC1.5 ή και RC1v2 συνέβαινε κάποιες φορές,

σαν να μου φαίνεται ότι είναι θέμα android

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

και γω απο το ιδιο κατεβαζω..ναι λεει οτι το su δεν ειναι ενημερωμενο...ενταξει κανε ενημερωση

αν και εδω και 3 μερες δοκιμαζω τη galnetmiui(πολυ σταθερη-εχει και ελληνικα) θα βαλω λιγο τωρα cm7 να δω τη νεα lockscreen

 

Τελικά δεν μας έκανες μια αποτίμηση της galnetmiui, είναι καλή,; την αλλαξες... ΤΙ;

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μετά από πολύ καιρό παρακολούθησης της ανάπτυξης του CM7 αποφάσισα σήμερα να την περάσω και έχω την εξής ερώτηση (συγνώμη αν έχει απαντηθεί κάπου): Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα να την περάσω πάνω στην εξαιρετική Hellas Rom του Demo?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μετά από πολύ καιρό παρακολούθησης της ανάπτυξης του CM7 αποφάσισα σήμερα να την περάσω και έχω την εξής ερώτηση (συγνώμη αν έχει απαντηθεί κάπου): Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα να την περάσω πάνω στην εξαιρετική Hellas Rom του Demo?

Ευχαριστώ.

 

καλυτερα όχι.... για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο βάλε την ελληνική επίσημη froyo;)

 

τώρα που το λες χθες το παθα κι εγώ έκλεινε συνεχώς καθε κληση που επιχειρούσα και το ιντερνετ αν και έδειχνε συνδεδεμένο δεν έπαιζε και μονο με reboot λειτουργησε κανονικά, έχω wind αλλά βλέπω ότι έχουμε και οι δύο CM7 σωστά; πολύ με ανησύχησε έχει συμβει κι αλλη φορά αλλα επανηλθε μετά απο λίγη ώρα. Πιο nightly εχεις; εγώ 27/09/11

 

το προβλημα δεν πρέπει να είναι του δικτύου αλλά του λειτουργικού: εχει αναφερθεί και στο xda

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

@pificos αυτη τη στιγμη τρεχω αυτη [ROM]Defy+ 2.3.4-134 DFP 74, blur, 720p,panorama, 1%

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1285007

που ειναι του walter79..ειναι η ρομ του ντεφι+ με φουλ blur.πανεμορφη..πολυ ωραιος dialer - to blur απο χρησιμοτητα με βολεψε..

ο launcher τα σπαει!

αλλα.........ενω ειναι πιο γρηγορη απο τη στοκ φρογιο του ντεφι δεν ειναι τοσο smooth οσο η cm7-miui.και λογω blur ειναι λιγο βαρια!

αλλα αξιζει και με το παραπανω μια δοκιμη!στο quadrant εβγαλα μεσο οσο 1600...καθολου ασχημα δλδ για στοκ ρομ!

 

οσο για τη galnetmiui ειναι αυτη που τελικα εχω καταστααλαξει και θα γυρισω πισω μολις τελειωσω την "εξεταση" της Defy+ 2.3.4-134 DFP...χρησιμοποιω την weekly 1.9.30....

εχει τ9 dialer(που δεν εχει η cm7)

ειναι γρηγορη οπως η cm7

μαρεσει πολυ ο Music player που υποστηριζει αναπαραγωγη απο φακελους

ειναι full customize...(εχω βαλει τη Lockscreen του sense..μακρα η καλυτερη lockscreen που εχω δει)

 

 

*να ναι καλα το titanium backup(πληρωσα και τα 5 ευρω για τη προ εκδοση για να μην παταω συνεχεια στο batch mode)

Link to comment
Share on other sites

@pificos αυτη τη στιγμη τρεχω αυτη [ROM]Defy+ 2.3.4-134 DFP 74, blur, 720p,panorama, 1%

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1285007

που ειναι του walter79..ειναι η ρομ του ντεφι+ με φουλ blur.πανεμορφη..πολυ ωραιος dialer - to blur απο χρησιμοτητα με βολεψε..

ο launcher τα σπαει!

αλλα.........ενω ειναι πιο γρηγορη απο τη στοκ φρογιο του ντεφι δεν ειναι τοσο smooth οσο η cm7-miui.και λογω blur ειναι λιγο βαρια!

αλλα αξιζει και με το παραπανω μια δοκιμη!στο quadrant εβγαλα μεσο οσο 1600...καθολου ασχημα δλδ για στοκ ρομ!

 

οσο για τη galnetmiui ειναι αυτη που τελικα εχω καταστααλαξει και θα γυρισω πισω μολις τελειωσω την "εξεταση" της Defy+ 2.3.4-134 DFP...χρησιμοποιω την weekly 1.9.30....

εχει τ9 dialer(που δεν εχει η cm7)

ειναι γρηγορη οπως η cm7

μαρεσει πολυ ο Music player που υποστηριζει αναπαραγωγη απο φακελους

ειναι full customize...(εχω βαλει τη Lockscreen του sense..μακρα η καλυτερη lockscreen που εχω δει)

 

 

*να ναι καλα το titanium backup(πληρωσα και τα 5 ευρω για τη προ εκδοση για να μην παταω συνεχεια στο batch mode)

μ'εφτιαξες τωρα:shifty::!:

το βράδυ θα την βάλω.....(την galnet):lol::lol: Εχει ελληνικά?

το titanium pro εχω και εγώ απλώς βαριεμαι απο την αρχη gmail συνχρονισμους και titanium batch (το πιο απλο απο τα άλλα), αλλα αν λες οτι αξίζει θα την βάλω. Πρέπει να κάνω και backup/restore απο recovery?

αλλα γιατι οχι την stable η weekly τι διαφορά έχει?

 

στην ελλάδα με ποιά ρομ (defy+) ερχεται επισήμως ή δεν έχει ερθει ακόμα επισημα απο την ελληνική αντιπροσωπία?

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω στην 1.9.30 δεν βρηκα bug.ελληνικα εχει..για πληκτρολογιο κατεβασε το "go keyboard".αν θελεις παρε back up τη cm7.μπαινεις recovery....wipe data/cache-dalvik....install zip-wipe cache kai dalvik ξανα και reboot.σαν launcher χρησιμοποιω τον launcher pro...παιρνω και ενα backup τις ρηθμισεις του και μετα restore.για customize πανε themes-customize και διαλεγεις απο lockscreen μεχρι theme για status bar.

 

ελληνικη ρομ για defy+ δεν ξερω ποια ειναι!

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω στην 1.9.30 δεν βρηκα bug.ελληνικα εχει..

 

με μία πρώτη (γρήγορη)γευση ελληνικά στις γλώσσες δεν βλέπω!

μονο κατι αγγλικα (καναδα , ιρλανδίας κτλπ...)

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

ναι σορρυ εκανα πατατα..αλλαζω συχνα ρομ και μπερδευτηκα!κατα τα αλλα πως σου φαινεται?launcher ποιον χρησιμοποιεις?

απο customize μπορεις να πειραξεις τα παντα(lockscreen style-home screen-icons-status bar-font-text style-dialer style-boot animation-boot audio) και εχει για το καθενα ξεχωριστα παρα πολλα θεματα...οταν μετα φτιαξεις το Κινητο οπως το θελεις μπορεις να παρεις ενα back up τιε επιλογες σου..:)

 

εγω σημερα επεστρεψα στη galnetmiui με βαση τη ρομ του defy+ που ειχα προηγουμενως και τρεχει μια χαρα!

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 4 μέρες προσπάθειας δεν έχω καταφέρει να περάσω καμία rom (δοκίμασα cm7, miui, liquidarc) όσες προσπάθειες και αν κάνω.

Σήμερα δοκίμασα και τη rom του defy+ με τη διαδικασια του nandroid restore αλλα και πάλι τίποτα.

Ο εγωισμός μου έχει τσαλακωθεί από ένα smartphone...

Πριν τα παρατήσω θέλω να κάνω μια τελευταία ερώτηση.

Υπάρχει περίπτωση η αδυναμία εγκατάστασης να οφείλεται σε μια μόνιμη βλάβη του συστήματος του κινητού ή σε κάποια ανεπανόρθωτη βλάβη της sd, οι οποίες μπορεί να προυπήρχαν ή να δημιούργησα εγώ απο αδεξιότητα?

Να δοκιμάσω με μια άλλη sd?

Δεν είναι δυνατόν ρε παιδιά να έχω κάνει τόσες φορές λάθος στη διαδικασία....κάπου στα chipακια είναι το πρόβλημα.:O

Link to comment
Share on other sites

στην sd μπορει να εχεις θεμα!!!!(νομιζω το ειχα αναφερει και παραπανω)

να σε ρωτησω κατι οταν βαζεις την ελληνικη φρογιο λειτουργει κανονικα το κινητο?

 

η διαδικασια του nandbackup ειναι η εξης:

 

φλασαρεις αν δεν εχεις ηδη την εληνικη φρογιο με rsd

μετα ροοτ με superoneclick

reboot το κινητο

κατεβαζεις και εγκαθιστας απο το μαρκετ το 2init

διαλεγεις το τελευταιο bootmenu-κλεινεις τον εντοπισμο σφαλματων

μετα reboot και διαλεγεις boot-normal boot

μετα reboot ξανα και μπαινει μεσα στο recovery

μετα κανεις wipe τα παντα και κανεις restore to nandbackup

μετα κλεινεις το κινητο

στη συνεχεια το ανοιγεις πατωντας συχρονως vol+ και power button

φλασαρεις με rsd το fixedsbf της εκαστοτε ρομ(στη περιπτωση μας του defy+)

 

thats all!!

Link to comment
Share on other sites

Με οποιαδήποτε ρομ 2.2 μετά απο rsdlite λειτουργει άψογα (nordic, CEE, UK). Μόλις περάσω 2.3 κολάει στο 1ο boot πάντα.

Μια άλλη ερώτηση, αν κάνω root με gingerbreak και όχι με το superoneclick και το 2ndinit δεν το βάλω απο το market αλλα το κατεβάσω σε .apk υπάρχει κάποια διαφορά (ρωτάω γιατι τα έκανα και αυτά)?

Αν η sd έχει πρόβλημα πως θα το καταλάβω? Η εσωτερική μνήμη του κινητού μπορεί να πειράχτηκε μετά απο τόσες επανεγκαταστάσεις?

θα ξανακάνω to nandbackup όπως μου λές. τώρα είμαι σε JRDNEM_U3_3.4.2_179-002 CEE (δεν νομίζω να είναι ασύμβατη)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, μέσα στο custom recovery οταν κανω τα απαραιτητα wipe εμφανίζει

E:unknown volume for path [/sd-ext]

μηπως αυτό λεει κάτι?

και αφου γίνει restore complete, τότε κάνω power off και το ανοίγω στο bootloader mode και του περνάω το

4.5.3-109.fixed.sbf

και μετά το χάος...κάνει 1-2 reboot και κολάει στο κόκκινο motorola.

(to rsdlite ταυτόχρονα βγάζει μύνημα please manually power up this phone...wtf?)

Link to comment
Share on other sites

ναι σορρυ εκανα πατατα..αλλαζω συχνα ρομ και μπερδευτηκα!κατα τα αλλα πως σου φαινεται?launcher ποιον χρησιμοποιεις?

απο customize μπορεις να πειραξεις τα παντα(lockscreen style-home screen-icons-status bar-font-text style-dialer style-boot animation-boot audio) και εχει για το καθενα ξεχωριστα παρα πολλα θεματα...οταν μετα φτιαξεις το Κινητο οπως το θελεις μπορεις να παρεις ενα back up τιε επιλογες σου..:)

 

εγω σημερα επεστρεψα στη galnetmiui με βαση τη ρομ του defy+ που ειχα προηγουμενως και τρεχει μια χαρα!

 

να σου πω την αλήθεια...γυρισα πισω στην cyanogen!!!!!

την δουλεψα λίγο την miui, o launcher δεν μου άρεσε που είχε τις εφαρμογες όλες φορα παρτιδα στις επιφάνειες εργασίας!και έβαλα παλι τον go launcher,οποτε εμφανισιακα δεν άλλαζε κάτι μονο το εσωτερικό μενου!

απο customize δεν προλαβα να δω τιποτα, απλα μου ΑΡΕΣΕ φοβερα που αριστερα στο staus bar σου αναφερει το δικτυο "GR COSMOTE" apple style

επίπλέον μετα την επαναφορα με το titanium ισως περαστηκαν εφαρμογές ασυμβατες με την miui αρχισε να μου βγαζει μηνματα για force close οποτε....:rocket:

 

 

λοιπον, μέσα στο custom recovery οταν κανω τα απαραιτητα wipe εμφανίζει

E:unknown volume for path [/sd-ext]

μηπως βγαλετε εσείς καμία ακρη? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=926192

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

E:unknown volume for path [/sd-ext]

μαλον δεν αναγνωριζει το συστημα αρχειων της καρτας πχ.FAT και αναγωριζει καποιο αλλο πχ ΕΧΤ2 και αυτο σου το λεει στο τελος μεσα στη παραθεση

[/sd-ext] οτι ψαχνει στη διαδρομη για συστημα ΕΧΤ

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, μέσα στο custom recovery οταν κανω τα απαραιτητα wipe εμφανίζει

E:unknown volume for path [/sd-ext]

μηπως αυτό λεει κάτι?

 

οχι ειναι φυσιολογικο αυτο που βγαζει!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου μετα από μερικές μέρες με το defy,το οποίο δουλεύει από την πρώτη στιγμή με cm7.

Σε σχέση με το milestone:

Το μέγεθος είναι εξαιρετικό για κινητό με 3,7 ίντσες οθόνη.

Καλύτερή μπαταρία,σίγουρα.

Η μεγαλύτερη ραμ,τελικά είναι εμφανής. Δε μου κολλάει ποτέ και σε τίποτα.στα φλας βίντεο ειδικά μερα με τη νύχτα.

Ο επεξεργαστής αν και στην ιδία συχνότητα,είναι ανώτερός,εκτελεί πιο γρήγορα εντολές.

Στο quadrant σκοτώνει,ειδα κάτι πάνω από 2500...

Η ποιότητα κατασκευής του milestone,μαλλον είναι απιαστη από οποιαδήποτε συσκευη,ετη φωτός δηλαδή από το defy...

Η cm7,δουλεύει εντελώς απροβλημάτιστα,τόσο,που μου κανει εντυπωση...

Και wifi,και τα πάντα.

 

Sent from my MB525

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Και έχουμε και επίσημη CyanogenMod 7.1 final stable, μπορείτε να την κατεβάσετε απο εδώ η απο τον ROM Manager.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Και έχουμε και επίσημη CyanogenMod 7.1 final stable, μπορείτε να την κατεβάσετε απο εδώ η απο τον ROM Manager.

 

Δηλαδη τι κερδίζουμε εμείς; πιο σταθερή, θα την βάλεις; μπαίνει όπως τα nightly s;από πάνω;

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι κερδίζουμε εμείς; πιο σταθερή, θα την βάλεις; μπαίνει όπως τα nightly s;από πάνω;

 

Sent from my MB525

 

Την έβαλα ήδη, αν έχεις πρόσφατη nightly δε κερδίζεις και τίποτα ουσιαστικό. Μπαίνει ακριβώς όπως τα nightly, καμία αλλαγή στη διαδικασία.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Και έχουμε και επίσημη CyanogenMod 7.1 final stable, μπορείτε να την κατεβάσετε απο εδώ η απο τον ROM Manager.

 

απο την RC 1,5 2.3.5 εχει τιποτα διαφορες;

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...