Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με τα nightly τι γίνεται?

κάθε μέρα θα κάνουμε αναβάθμιση ΄η οχι

ενώ έχει και η επίσημη σελίδα της cyanogen καθημερινά nightly

 

Προς το παρόν δεν αγγίζω τις nightlies στην σελίδα τις Cyanogen, οι άλλες απο το XDA είναι πιο ολοκληρωμένες για το DEFY. Δεν υπάρχει λόγος να βάζεις κάθε μέρα, εκτός αν αντιμετωπίζεις κάποιο bug το οποίο φτιάχτηκε σε πρόσφατη nightly. Το καλύτερο είναι να παρακολουθείς το thread στο XDA για να ξέρεις.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψαξε λιγες σελιδες πιο πισω...εχω κανει μεταφραση απο xda τις οδηγιες για εγκατασταση cyanogenmod.....οτι απορια εχεις ρωτας..

 

παιδια βοηθεια ....

μετα το βήμα 11 στον οδηγο του saltofx έχει πάει σε μια μαυρη οθόνη με το κόκκινο της μοτορόλα. για πόση ώρα είναι λογικό αυτό?

έχει κανα 45λεπτο που είναι έτσι !!!!!!

με ευλάβεια ακολούθησα όλα τα βήματα.....

Edited by prologue
Link to comment
Share on other sites

το βημα 11 λεει instazip from sdcard...δλδ ξεκινησε να κανει εγκατασταση τη ρομ και τελειωσε κανονικα?και μετα πατησες rebbοοt?

για βοηθα λιγο..

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησε να κάνει install th ρομ αλλα στη συνέχεια και πριν τελειώσει η εγκατάσταση πήγε σε μαυρη οθόνη με κόκκινο μοτορολα.

μετα απο 1 ώρα αναμονής πέρασα με rsdlite το sbf 2.2.2 central europe για να ξανανιώσει....

στη συνέχεια πήγα να κάνω root αλλα μάλλον επειδη δεν έβγαλα την sd πρεπει να έγινε μ.....κια και μου πέταξε μύνημα uid is inconsistent.

εκτοτε έχω προσπαθήσει με όλα τα superoneclick να κανω root αλλα τίποτα....

ξαναπέρασα την ίδια sbf αλλα δεν δείχνει να έχει αλλαξει κάτι. τι να κανω?///

Link to comment
Share on other sites

το να κολλησει την ωρα που κνει εγκατασταση το zip πρωτη φορα το ακουω..κατι πηγε στραβα!τον εντοπσμο σφαλματων τον εχεις ανοιχτο οταν πας να κανεις ροοτ με το superoneclick?η καρτα sd τι σχεση εχει δεν καταλαβα!γιατι να τη βγαλεις?

τι εννοεις δοκιμασες με ολα τα superoneclick?

 

λοιπον δοκιμασε να παιξεις λιγο με το superoneclick και τον εντοπισμο σφαλματων....π.χ. ανοιξε τον εντοπισμο και μετα συνδεσε το κινητο στο pc....τρεχεις παντα το superoneclick ως administator...αν δεν πιασει αυτο συνδεσε το κινητο με τον εντοπισμο απενεργοποιημενο και μολις φορτωσουν οι driver ανοιξε τον εντοπισμο σφαλματων......κατι απο ολα πρεπει να πιασει!

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

συνέχεια είναι ενεργό το usb debbuging. με ποιά έκδοση του superoneclick γίνεται ευκολότερα το root? δοκίμασα 1.7, 2.1, 2.1.1 αλλα τίποτα και η κάρτα μνήμης φαινεται να έχει χάσει σχεδον όλα τα δεδομένα.

αυτή η sbf που πέρασα είναι η ελληνική? μήπως να περάσω μια 2.3 sbf με rsdlite?

Link to comment
Share on other sites

Οχι 2.3 με rsd....ουτε για αστειο......δεν υπαρχει downgrade μετα...μονο με nandbackup kai fixedsbf περναμε 2.3....μαλλον εχει θεμα η sd σου...γι αυτο μπορει να κολησε και η εγκατασταση της cyanogen.

Με το 2.1 superoneclick πρεπει να το κανεις...οπως σου ειπα πειραματισου με τις ρυθμισεις

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν γίνεται τίποτα....μαλλον θα τα παρατήσω. το superoneclick λεει οτι device is rooted αλλα το superuser δεν υπάρχει πουθενά μέσα στη λίστα με τα προγράμματα και όταν πάω στο market να το εγκαταστήσω χειροκίνητα μου λεει οτι δεν υπάρχει επαρκής χωρος :mad::mad::mad:.

μήπως είναι κανείς Ξάνθη να βοηθήσει απο κοντά?

Link to comment
Share on other sites

γιατι το μαρκετ δεν υπαρχει στη ρομ που εβαλες?

λοιπον κνε επαναφορα σε εργοστασιακες και φλασαρε αυτην:

http://www.megaupload.com/?d=JMTCSV8Y

 

οταν σου λεει οτι ειναι rooted το κινητο εκανες επανεκκινηση?μπας και.....

 

αν δεν μπορεις να το ροοταρεις δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλα απο αυτα που μου λες κατι κανεις λαθος..τη μια εχεισ προβλημα την sd..την αλλη πας να κανεις εγκατασταση το μαρκετ(επρεπε να το ειχε μεσα η στοκ ρομ) ..τι να σου πω..αμα δεν σε θελει αστο καλυτερα!για αρχη βαλε τη ρομ που λινκαρα..και αλλη μερα προσπαθεις με ψυχραιμια για το ροοτ!

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ , έχω το defy εδώ και 6 μήνες αλλά δεν το πειράζω με άλλες ρομ, γιατί δεν θέλω να μπλέκω στο βάλε βγάλε.

Το μόνο που θέλω είναι να βάλω το titanioum back up αλλά λέει ότι πρέπει να είσαι root .

Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να το κάνω μόνο root και τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ , έχω το defy εδώ και 6 μήνες αλλά δεν το πειράζω με άλλες ρομ, γιατί δεν θέλω να μπλέκω στο βάλε βγάλε.

Το μόνο που θέλω είναι να βάλω το titanioum back up αλλά λέει ότι πρέπει να είσαι root .

Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να το κάνω μόνο root και τίποτα άλλο?

 

αν εχεις την ελληνική επισημη φρογιο? και windows 7 ή vista τοτε unzip τον φακελο: http://www.mediafire.com/?bivc7omrt47n5ok, ανοιγεις το superoneclickfor2.1 /superoneclick/superoneclick.exe

γινεται η εγκατασταση στον υπολογιστή σου

στο κινητο σου : ρυθμίσεις/εφαρμογες/αναπτυξη/εντοπισμος σφαλμάτων (επιλεγμένο)

συνδεση κινητου με usb στο pc

στο pc: επιλέγεις το superoneclick.exe και κανεις ΔΕΞΙ ΚΛΙΚ και επιλεγεις "εκτελεση ως διαχειρηστης'

και ανοιγει το προγραμμα και πατας το κουμπι root! περιμένεις λίγο να γράψει device rooted ΚΑΙ εισαι ετοιμος

κανε μια επανεκινηση και τσεκαρε στις εφαρμογες σου αν είναι η εφαρμογή superuser....done!

 

δες και αυτο

αν θες:
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Έχω επαναλάβει 26 φορες την παρακάτω διαδικασία - ξεκίνησα στις 10 το πρωί

 

*εγκατασταση με rsdlite της 2.2 CEE

*root με superoneclick και εγκατάσταση 2ndinit

*custom recovery για να κάνω install zip απο την sd

 

(περιληπτικά τα ανέφερα)

πάντα κολλάει την στιγμή που γεμίζει η κίτρινη μπάρα στην εγκατάσταση του zip της ρομ μέσα στο custom recovery

Τι μπορεί να το κολάει ρε παιδιά?...δοκίμασα και με nordic αλλα τα ίδια.

ακολουθώ την διαδικασία

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1054447

αλλα υπάρχει και αυτή στη παράγραφο 2

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1065798

 

υπάρχει και του saltofx........έχω πάθει νευρικό κλονισμό

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?ξανακατεβασες το ζιπακι της cm7 η χρησιμοποιησες αυτο που ειχες κατεβασει τη πρωτη φορα?μπας και καποιο αρχειο δεν κατεβηκε καλα και ειναι καταστρεμμενο?ειναι συνηθες αρχεια ζιπ να παρουσιαζουν προβλημα παντως!
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?ξανακατεβασες το ζιπακι της cm7 η χρησιμοποιησες αυτο που ειχες κατεβασει τη πρωτη φορα?μπας και καποιο αρχειο δεν κατεβηκε καλα και ειναι καταστρεμμενο?ειναι συνηθες αρχεια ζιπ να παρουσιαζουν προβλημα παντως!

σωστός κι εγώ το χω πάθει. Prologue δοκιμασες 26 φορές με το ιδιο αρχείο δηλ;; δε σκέφτηκες οτι μπορει να φταει αυτό;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

με το ίδιο δοκιμάζω συνέχεια, αλλα για να πώ την αλήθεια στην 1 απο τις 26 εγκαταστάθηκε αλλα κόλησε στην οθόνη του google με το android της cyanogen. περίμενα 25 λεπτά και ξανα rsdlite και ουτω καθεξής....

αυτό που νομίζω οτι φταίει είναι το πόσες φορές και με ποια ακριβώς σειρά κάνω τα wipe cache/dalvik cache/data κατα την διάρκεια της εγκατάστασης.

με αυτό πειραματίζομαι τώρα και νομίζω πως αν είχα κάνει wipe cache+wipe dalvik+wipe data πριν πατήσω το reboot now την φορά που κατάφερε να το εγκαταστήσει θα ήταν κομπλέ, αλλά δυστυχώς δεν το είδα σε κανένα tutorial.:hypno:

επίσης τα zip τα βάζω χύμα στην sd και όχι σε κάποιο φάκελο η οποία παρεμπιπτώντως είναι 16gb (μήπως φταίει αυτό)?

Edited by prologue
Link to comment
Share on other sites

επίσης τα zip τα βάζω χύμα στην sd και όχι σε κάποιο φάκελο η οποία παρεμπιπτώντως είναι 16gb (μήπως φταίει αυτό)?

 

το οτι είναι 16gb δεν παίζει κανέναν ρόλο (και εγω 16αρα έχω) και ναι τα zip τα βάζεις χύμα και στο recovery τα βλέπεις τελευταία στην λίστα

σε οδηγό που ακολούθησα εγω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1065798 λέει: Select "wipe cache partition" then "wipe data/factory reset" οχι wipe dalvik ενώ ο ιδιος ο quarx:4. WIPE (wipe data/factory reset + wipe cache partition)(http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1033654)!!!!

παρεπιπτώντως αν καταφέρεις να την περασεις βγαλε ανακοίνωση ;)

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν παιζουν ρολο τα wipe και με ποια σειρα γινονται...καθε 2 μερες ρομ αλλαζω.κατι κανει λαθος ο φιλος.

σε καθε ρομ που περναω κανω wipe dalvik cache.

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το οτι είναι 16gb δεν παίζει κανέναν ρόλο (και εγω 16αρα έχω) και ναι τα zip τα βάζεις χύμα και στο recovery τα βλέπεις τελευταία στην λίστα

σε οδηγό που ακολούθησα εγω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1065798 λέει: Select "wipe cache partition" then "wipe data/factory reset" οχι wipe dalvik ενώ ο ιδιος ο quarx:4. WIPE (wipe data/factory reset + wipe cache partition)(http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1033654)!!!!

παρεπιπτώντως αν καταφέρεις να την περασεις βγαλε ανακοίνωση ;)

δηλαδή εσύ πρώτα πέρασες τη nordic πανω στην ρομ που είχες και μετά φλασαρες cm7?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εσύ πρώτα πέρασες τη nordic πανω στην ρομ που είχες και μετά φλασαρες cm7?

 

ναι είχα nordic πήγα επίσημη ελληνική 179-002 CEE και απο εκει περασα σε cm7

αλλά και nordic βάση είχα βάλει νομίζω την cm7 δεν υπάρχει πρόβλήμα

εσύ τι ρομ έχεις τώρα???????

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ με CEE είμαι....τώρα θα δοκιμάσω με τη μέθοδο που ανέφερες

στην μεθοδο που αναφέρω,,, προσεξε κι αυτό

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...καλημέρα πρώτα απ' όλα.

Έχω κάνει τα πάντα, έχει πάει 5 το πρωί, οι επανεγκαταστάσεις έχουν φτάσει τις 35 αλλαααααά στην 35η μου σκάει επιφοίτηση.

http://static.lowyat.net/uploads/attach-2/post-396102-1311854762_thumb.jpg

σε αυτό το στάδιο λοιπόν πατάω το 2ο κουμπί και όχι το 1ο που πατούσα όλες τις προηγούμενες φορές (λογικό που το πατούσα όμως γιατι λέει stable for cm-based roms).

η εγκατάσταση πάει γραμμή μέχρι τέλους για πρώτη φορά αλλα μετά το τελευταίο reboot με πάει στη οθόνη google, ανάβει μπλέ, μετά ανάβει πράσινο, μετά μαυρίζει ή οθόνη και αυτό επαναλαμβάνεται για ώρες...βέβαια τώρα μπορώ να μπώ και στο stock recovery και sto custom recovery στα οποία παρεμπιπτώντως βλέπω οτι το boot είναι ρυθμισμένο στο 2ndinit και όχι στο normal.

Ποιά είναι η λογική αντίδραση του κινητού στο τελευταίο reboot? Πόση ώρα κάνει το 1ο boot με την νέα rom και τι πρέπει να εμφανίζει η οθόνη σε αυτή τη φάση (για να δώ αν κάτι πάει στραβά ή το ακυρώνω μόνος μου από έλλειψη υπομονής)?

Μήπως μετά το τελευταίο install του gapps θέλει κι άλλο wipe πριν το reboot και εγώ δεν το κάνω?

Edited by prologue
Link to comment
Share on other sites

θα επρεπε να ειχες ρυθμισει το boot στο normal....το γραφουν οι οδηγιες.....τα wipe οπως προειπα δεν παιζουν τοσο καθορισρικο λογο ωστε να μην ξεκιναει το λειτουργικο.αν ακολουθουσες κατα γραμμα τις οδηγιες δεν θα ειχες προβλημα

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

θα επρεπε να ειχες ρυθμισει το boot στο normal....το γραφουν οι οδηγιες.....τα wipe οπως προειπα δεν παιζουν τοσο καθορισρικο λογο ωστε να μην ξεκιναει το λειτουργικο.αν ακολουθουσες κατα γραμμα τις οδηγιες δεν θα ειχες προβλημα

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

 

εγω δεν εννοω το normal boot που αναφερεις στο βημα 8 αλλα το boot μετά την εγκατάσταση των 2 .zip

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...