Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα ρε παιδια ξερει καποιος πως γινεται να μην μου βγαζει το καινουργιο μαρκετ γιατι οταν εχω αυτο δεν δουλευει το market enabler

η μηπως υπαρχει κανας διαφορετικος τροπος να το κανω να δουλεψει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγκατέστησε το παλιό μαρκετ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=15491933

 

δευτερο ποστ...βαζεις το ζιπ απο ρικοβερι

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες τι πρόβλημα σου βγάζει;; εγώ εχω ακόμα την RC0 και τρέχω κανονικότα και άψογα Sygic, Ndrive και Ιgo (αυτό το πέρασα σήμερα μάλιστα) και μια δοκιμαστική έκδοση του don't panic επαιζε μια χαρά, το navigon μπαινει αλλά κανει fc οποτε δεν ασχολήθηκα γιατι εχω τοσα άλλα οπότε είμαι κομπλέ

 

βασικα σημερα εβαλα το τελευταιο nightly και εγκατεστησα το motonav και ολα καλα. Για το navigon πιθανον να θελει πιο καινουρια εκδοση οπως λεει ο φιλος παραπανω. Τo sygic ομως παλι δεν δουλεψε.πρεπει να κανω ολη τη διαδικασια απο την αρχη;

Link to comment
Share on other sites

βασικα σημερα εβαλα το τελευταιο nightly και εγκατεστησα το motonav και ολα καλα. Για το navigon πιθανον να θελει πιο καινουρια εκδοση οπως λεει ο φιλος παραπανω. Τo sygic ομως παλι δεν δουλεψε.πρεπει να κανω ολη τη διαδικασια απο την αρχη;

Τι σου κανει και δε παιζει;; δεν ανοιγει καθολου; βγαινει το σημα και σε πετάει;

 

δες λιγο τα pm σου

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ είπα να δοκιμάσω και τη Miui μιας και τόσοι λέτε τα καλύτερα και αφού είπαμε ότι με nadroid backup είμαι κομπλέ. Η αλήθεια είναι ότι αν και πολύ διαφορετική απο τις άλλες rom η ελλειψη ελληνικών με χάλασε, οι μισές επιλογές ελληνικά οι άλλες αγγλικά, οι ρυθμίσεις και όλη η παραμετροποιηση δεν είχε καθόλου ελληνικά και γενικά ήταν χάος. Είχε γενικά πολλά καλά αλλά γενικά αν και σε εντυπωσιάζει με το διαφορετικό με χάλασαν όλα αυτά και λέω ας επιστρέψω πίσω στη CM7. Κάνω τα reboot μου λοιπόν, τα wipe data/cache τα όλα του, μετά το restore αλλά δυστυχώς τίποτα εφτανε στο σήμα της moto και έκανε reboot, δοκιμασα τα παντα, ακόμα και παλιοτερο backup που ειχα, παλι wipe τα πάντα αλλα τίποτα, τα δοκίμασα αρκετές φορές αλλά μάταια οπότε λέω πάμε από την αρχή για εγκατασταση με το RSD lite της επίσημης froyo όπως και έκανα αλλά πάλι το ίδιο, μάλιστα το rsd lite στο τέλος που γράφει ότι κανει reboot επειδη το κινητό δεν άνοιγε οταν ολοκληρωνε το 100% μετά από λίγο βγαζε μηνυμα Please manualy open your phone αλλά φυσικά τίποτα και εκεί πραγματικά τα έπαιξα τελείως, λεω ας δοκιμάσω και με τη norbic που ειχα ως βαση για την CM7 αλλά το ίδιο δε μπορουσε μετά το πέρας της εγκαταστασης να ανοιξει και μου εβγαζε πάλι το ιδιο μηνυμα και φυσικά δεν άνοιγε. Με τα πολλά αφού λέω πάει το κινητό για πέταμα, μπήκα στο stock recovery αυτη τη φορά και έκανα και από κει ακόμα μια φορά wipe data/cache κλπ και επιτέλους το κινητό άνοιξε στη froyo οποτε εκανα root κλπ και περασα την CM7 και μετά το backup μου και επιτέλους όλα κομπλέ. Γιατί προέκυψε αυτό τώρα δε θα έπρεπε να γυρισει κανονικά στο backup μου? κάπου ψάχνοντας στα ξένα forum βρηκα καποιους που ελεγαν οτι αν πας σε επομενη εκδοση 2.3.5 με miui μετά ισως να μη γυρισει σε χαμηλοτερη 2.3.4 CM7 παίζει όντως αυτό;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Εχω μεγαλο προβλημα πιστευω... Ενω ειχα custom ROM, προσπαθησα να κανω ενα restore και μετα χαλασε ο κοσμος, κυριολεκτικα.... Το boot κολουσε στο σημα της Motorola... Το επομενο βημα μου ηταν να βγαλω την μπαταρια, να την ξαναβαλω και να προσπαθησω να μπω στο Recovery με power button + vol down. Εδω ειναι το περιεργο της υποθεσης. Μου βγαζει το ρομποτακι του android, και διπλα μια τριγωνη πινακιδα, με ενα "!" . Εκανα παλι την ιδια διαδικασια, εβγαλα μπαταρια, ξαναβαλα, και σκεφτηκα να flasharo την Nordic με το RSD Lite με το power button + vol up. Αφου παει να ολοκληρωθει η διαδικασια του reboot, φορτωνει το σημα της Motorola, και μετα κολλαει στο σημα android (της Froyo...). Δοκιμασα να κανω το flash με δυο διαφορετικες εκδοσεις Froyo, αλλα το αποτελεσμα το ιδιο...

 

Υ.Γ. Οποιος μπορει, ας βοηθησει! Εχω στεναχωρηθει πολυ!

 

Παιδια καλησπερα. Εχω μεγαλο προβλημα πιστευω... Ενω ειχα custom ROM, προσπαθησα να κανω ενα restore και μετα χαλασε ο κοσμος, κυριολεκτικα.... Το boot κολουσε στο σημα της Motorola... Το επομενο βημα μου ηταν να βγαλω την μπαταρια, να την ξαναβαλω και να προσπαθησω να μπω στο Recovery με power button + vol down. Εδω ειναι το περιεργο της υποθεσης. Μου βγαζει το ρομποτακι του android, και διπλα μια τριγωνη πινακιδα, με ενα "!" . Εκανα παλι την ιδια διαδικασια, εβγαλα μπαταρια, ξαναβαλα, και σκεφτηκα να flasharo την Nordic με το RSD Lite με το power button + vol up. Αφου παει να ολοκληρωθει η διαδικασια του reboot, φορτωνει το σημα της Motorola, και μετα κολλαει στο σημα android (της Froyo...). Δοκιμασα να κανω το flash με δυο διαφορετικες εκδοσεις Froyo, αλλα το αποτελεσμα το ιδιο...

 

Υ.Γ. Οποιος μπορει, ας βοηθησει! Εχω στεναχωρηθει πολυ!

 

edit: Απ'οτι φαινεται το προβλημα λυθηκε με αυτον τον οδηγο:

hey, if you are stuck in an android logo, it means its the infinite boot-loop thing..

 

PLEASE make sure you are CORRECTLY trying to get into stock recovery or bootloader.

 

Here is what to do to get into recovery first:

1- turn off your phone (take the battery out and then put it back in)

2- press and OLD the volume DOWN button + power button

3- Motorola logo appears first, then after a few seconds an 'android ROBOT logo' appears

4- press volume UP and DOWN buttons at once, quickly

5- from the menu choose 'factory reset/wipe-format data'

6- then do 'wipe cache'

7- then do a reboot

 

see if it helps and you are able to start the phone normally

 

P.S. don't worry - a bootloop is a considerably easy thing to fix, at least i managed to fix mine yesterday.

 

good luck

 

Οποιος αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα, θα τον βοηθησει!

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

edit: Απ'οτι φαινεται το προβλημα λυθηκε με αυτον τον οδηγο:

hey, if you are stuck in an android logo, it means its the infinite boot-loop thing..

 

PLEASE make sure you are CORRECTLY trying to get into stock recovery or bootloader.

 

Here is what to do to get into recovery first:

1- turn off your phone (take the battery out and then put it back in)

2- press and OLD the volume DOWN button + power button

3- Motorola logo appears first, then after a few seconds an 'android ROBOT logo' appears

4- press volume UP and DOWN buttons at once, quickly

5- from the menu choose 'factory reset/wipe-format data'

6- then do 'wipe cache'

7- then do a reboot

 

see if it helps and you are able to start the phone normally

 

P.S. don't worry - a bootloop is a considerably easy thing to fix, at least i managed to fix mine yesterday.

 

good luck

 

Οποιος αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα, θα τον βοηθησει!

πάθαμε το ίδιο φίλε μου, εσύ πέρασες κάποια άλλη εκδοση οπως εγώ (miui) η απλά από την CM7 πήγες να επαναφέρεις παλιό backup? Γιατί αν είναι έτσι να ξέρω μη κάνω άλλη φορά βλακεία για restore. Εγώ δε βρηκα να τον οδηγό που λες αλλά επειδη με το recovery δε γινοταν τιποτα μεχρι να πάει 5 το ξημερωμα δοκίμασα και αυτό και πετυχε.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

πάθαμε το ίδιο φίλε μου, εσύ πέρασες κάποια άλλη εκδοση οπως εγώ (miui) η απλά από την CM7 πήγες να επαναφέρεις παλιό backup? Γιατί αν είναι έτσι να ξέρω μη κάνω άλλη φορά βλακεία για restore. Εγώ δε βρηκα να τον οδηγό που λες αλλά επειδη με το recovery δε γινοταν τιποτα μεχρι να πάει 5 το ξημερωμα δοκίμασα και αυτό και πετυχε.

 

Το δευτερο. Με ειχε φαει το αγχος, που και εγω κατα τις 5 κοιμηθηκα προσπαθωντας, αδοξα... :p. Παλι καλα, με αυτον τον οδηγο το προβλημα λυθηκε κατευθειαν!

Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο. Με ειχε φαει το αγχος, που και εγω κατα τις 5 κοιμηθηκα προσπαθωντας, αδοξα... :p. Παλι καλα, με αυτον τον οδηγο το προβλημα λυθηκε κατευθειαν!

τότε άχρηστο το backup αν ειναι να τρωμε τόσες ώρες για ενα restore αλλοι πως το κανουν απευθειας δε καταλαβαινω

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

τις τελεθταιες 3 βδομαδες συνεχεια τεσταρω ρομ..απο cm7 σε miui(διαφορων εκδοσεων)...ποτε δεν ειχα θεμα..τωρα γιατι τη παθατε και οι δυο δεν ξερω.παντως σαν βαση καλο ειναι να βαλετε την ελληνικη froyo.γιατι προτιματε τη nordic?οπως και αν τρεχετε cm7 βαλτε καποια stable nightly.τρεχω την 30/08 και ειναι μια χαρα...και ειναι 2.3.5 οποτε δεν θα εχετε θεμα μεταβασης!
Link to comment
Share on other sites

τις τελεθταιες 3 βδομαδες συνεχεια τεσταρω ρομ..απο cm7 σε miui(διαφορων εκδοσεων)...ποτε δεν ειχα θεμα..τωρα γιατι τη παθατε και οι δυο δεν ξερω.παντως σαν βαση καλο ειναι να βαλετε την ελληνικη froyo.γιατι προτιματε τη nordic?οπως και αν τρεχετε cm7 βαλτε καποια stable nightly.τρεχω την 30/08 και ειναι μια χαρα...και ειναι 2.3.5 οποτε δεν θα εχετε θεμα μεταβασης!

 

την συγκεκριμενη εχω κ γω κ οντως ειναι αρκετα καλη μονο μια ερωτηση μπας κ ξερεις πως γινεται τα μηνυματα να ειναι με 160

χαρακτηρες μονο αυτο το θεμα εχω

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτην την εκδοση εχω.Με τα gaps μπηκε το μαρκετ οκ. Αλλα με το GPS τι κανουμε;Υπαρχει καποια εφαρμογη να κατεβασω;
Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

navigon 3.6.0

 

Εμένα τα μηνύματα είναι με 160. χρησιμοποιω το handcent.

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

navigon 3.6.0

 

Εμένα τα μηνύματα είναι με 160. χρησιμοποιω το handcent.

Sent from my MB525 using Tapatalk

 

ναι το δοκιμασα ειναι το καλυτερο αλλα πως το κανεις να ειναι ως προεπιλογη κ να ειναι μονο αυτο κ να μην ερχονται τα μηνυματα k στο default δηλαδη σε δυο εφαρμογες εψαξα λιγο δεν το βρηκα

Link to comment
Share on other sites

ναι το δοκιμασα ειναι το καλυτερο αλλα πως το κανεις να ειναι ως προεπιλογη κ να ειναι μονο αυτο κ να μην ερχονται τα μηνυματα k στο default δηλαδη σε δυο εφαρμογες εψαξα λιγο δεν το βρηκα

 

αχ...αχ........πας στην default εφαρμογη μηνυματων μετα ρυθμισεις και ξετικαρεις τα παντα...και τις ειδοποιησεις φυσικα..οποτε δεν θα σε πρηζει..:P

Link to comment
Share on other sites

τις τελεθταιες 3 βδομαδες συνεχεια τεσταρω ρομ..απο cm7 σε miui(διαφορων εκδοσεων)...ποτε δεν ειχα θεμα..τωρα γιατι τη παθατε και οι δυο δεν ξερω.παντως σαν βαση καλο ειναι να βαλετε την ελληνικη froyo.γιατι προτιματε τη nordic?οπως και αν τρεχετε cm7 βαλτε καποια stable nightly.τρεχω την 30/08 και ειναι μια χαρα...και ειναι 2.3.5 οποτε δεν θα εχετε θεμα μεταβασης!

Τι να σου πω εγώ πάντως έβαλα πρωτα πρόσφατο nigthly_m7-110822-1650-BOOT179 οπότε πήγα στο 2.3.5 και λέω ας δοκιμάσω και τη miui. Και μετά επιστροφή δε γινόταν τώρα γιατί δε ξέρω. Τη norbic είχα βάλει τότε σαν βάση γιατι το πρότειναν και οι οδηγίες τότε μετά δεν ξαναετυχε και χθες πέρασα και τις δυο γιατι απλά με την official δεν ανοιγε οποτε περασα πάλι τη norbic

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καπου πηρε το ματι μου για dual sim σε defy εχετε καμια ιδεα ?

http://www.pestaola.gr/converts-your-mobile-phone-to-dual-sim-phone/

εδω ενα βιντεακι κ καλα με καποιο κολπακι αλλα μου κινησε την περιεργεια απο εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1033654

αυτο το κοματι

 

Fixed dual SIM adapters which use Stk not working

στο τεξτ με τα fix

 

 

Ακυρο βρηκα απαντηση εδω μεσα

Edited by Shoultaker
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ακυρο βρηκα απαντηση εδω μεσα

 

Μιας και το έκανες το θέμα, θα μπορούσες να δώσεις και την απάντηση που βρήκες για τυχόν ενδιαφερόμενους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έκανες το θέμα, θα μπορούσες να δώσεις και την απάντηση που βρήκες για τυχόν ενδιαφερόμενους.

 

Προφανώς ο φίλος μιλούσε για το πρόβλημα της CM7 με τα stk tool που ειναι οι εφαρμογές που διαχειριζονται πολλαπλές sim είτε με ανταπτορες που παιρνουν δυο sim είτε με clone sim μέσα στις οποίες βάζεις εικονικά έως 16 διαφορετικές sim και μεσω του stk tool εναλλάσεις μεταξύ των αριθμών απευθείας από το μενού.

 

Παιδια, η WaijkMIUI, σε ποια εκδοση παιζει; Δεν ειδα κατι στο xda

 

Υποθέτω εννοείς σε μια έκδοση android, οταν τη πέρασα πρόσεξα ότι ήταν 2.3.5 σαν την καινουργια έκδοση CM7 που κυκλοφορησε πλέον στην RC.1.5 χθες

 

στην ελληνικη

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

 

Tώρα αυτό παίζει, δεν υποστήριζετε επίσημα η ελληνική δε τη γράφει στο xda

added multilanguage support

(danish - dutch - english - french - german - hebrew - hungarian - italian - polish - portugese - russian - slovenian - spanish - turkish)

Εγώ που τη πέρασα πάντως αν και ειχε επιλογή ελάχιστα γύρισαν στα ελληνικά, το μενού η ώρα και μερικά ακόμα, οι ρυθμισεις και όλες οι επιλογές έμειναν στα αγγλικά πάντως

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Στην gingerbread τρεχει; η froyo.

ναι αφου ειναι 2.3.5 η froyo ειναι 2.2

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

με την τελευταία cm7.1.0-RC1.5-jordan-signed , έχω πρόβλημα με την φωτογραφική μηχανη, ένω ανοίγει κανονικά όταν πάω να τραβήξω μία φωτογραφία κάνει αναγκαστικό κλείσιμο, καμιά ιδέα κανείς?

 

άκυρο.... έκανα εκκαθάριση δεδομένων απο τις εφαρμογές και λύθηκε(?) ,

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...