Jump to content

ZTE Blade: SF/SD Cards


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω παρει την Transcend 4GB (class 6 - made in Taiwan) που οπως αναφέρετε σχετικα στο forum ειναι ok για το blade. ομως βάζοντας τη μέσα , ενω στο μενου για αποθηκευτικό χωρο τη βλεπει και μου δίνει 3.75 gb ελεύθερα, στην αρχειοθέτηση δεν τη βγάζει οπως πρίν , και δεν γίνετε να μεταφέρω τα αρχεια απο την αλλη στη καινούρια. μόλις συνδεσω το τηλ με usb στο pc δεν εμφανίζει την sd.

ξερει κάποιος κατι??????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 195
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.mymemory.co.uk/Micro-SDHC/SanDisk/SanDisk-8GB-Micro-SD-(SDHC)-Card---Class-2---(Graded)

αυτη θα μου λειτουργει σιγουρα ετσι?? για να ειμαι σιγουρος κοστιζει μαζι με τα μεταφορικα 12€ περιπου?? το οτι ειναι class2 μονο θα εχω κανενα προβλημα?

Edited by jmallen3
Link to comment
Share on other sites

SanDisk SDSDQ-008G-E11M, Made In China -> Not Working.

 

Πιθανως να ειναι ελαττωματικη ομως, θα παει για RMΑ και θα ενημερωσω.

Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

εχω παρει την Transcend 4GB (class 6 - made in Taiwan) που οπως αναφέρετε σχετικα στο forum ειναι ok για το blade. ομως βάζοντας τη μέσα , ενω στο μενου για αποθηκευτικό χωρο τη βλεπει και μου δίνει 3.75 gb ελεύθερα, στην αρχειοθέτηση δεν τη βγάζει οπως πρίν , και δεν γίνετε να μεταφέρω τα αρχεια απο την αλλη στη καινούρια. μόλις συνδεσω το τηλ με usb στο pc δεν εμφανίζει την sd.

ξερει κάποιος κατι??????

 

format την έκανες;;; το πρόβλημά σου μάλλον δεν έχει να κάνει με την κάρτα. Έλεγξε drivers.. το κινητό τι σου βγάζει όταν βάζεις usb;;;

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ηρθε η μνημη sandisk η 8αρα απο mymemory (που λεει κ το πρωτο post), επιβεβαιωνω λοιπον οτι δουλευει αψογα!! :):)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

 

πηρα την Kingston 8GB (class 4 made in Taiwn) αλλα δεν μου δουλευει. Την βαζω στο κινητο και δεν την αναγνωριζει καν, σαν να μην έχω βάλει καρτα καθολου. Τι παιζει; Ειναι κατι που μπορω να κανω για να παιξει;

 

Edit:

 

Βλεπω οτι έχω το συμπτωμα 3, δοκιμασα φορματ απο το pc αλλα παλι δεν εγινε κατι. οδηγιες για να κανω φορματ απο CWM που μπορω να βρω, γνωριζει καποιος;

 

Thanks

Edited by c_access
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

 

πηρα την Kingston 8GB (class 4 made in Taiwn) αλλα δεν μου δουλευει. Την βαζω στο κινητο και δεν την αναγνωριζει καν, σαν να μην έχω βάλει καρτα καθολου. Τι παιζει; Ειναι κατι που μπορω να κανω για να παιξει;

 

Edit:

 

Βλεπω οτι έχω το συμπτωμα 3, δοκιμασα φορματ απο το pc αλλα παλι δεν εγινε κατι. οδηγιες για να κανω φορματ απο CWM που μπορω να βρω, γνωριζει καποιος;

 

Thanks

 

Μπορείς να δοκιμάσεις την λύση που περιγράφει ο wagas εδώ. Αν ούτε αυτό δεν σου δουλέψει, πρέπει να βάλεις το CWM στο κινητό σου, και να δοκιμάσεις από το μενού του CWM να κάνεις format, έχει επιλογή. Για να βάλεις το CWM σου κάνω quote από το thread του zte blade...

 

 

Στο κινητό:

1. το κλείνεις.

2. βγάζεις μπαταρία.

3. βάζεις μπαταρία.

4. ανοίγεις πατώντας κρατημένο το + στο volume για καμιά 10αρια δευτερόλεπτα. Έτσι θα παραμείνει η οθόνη στο πράσινο ανδροειδές.

5. συνδέεις το κινητό στο PC με το usb.

 

Στο PC

1. Κατεβάζεις αυτό: http://hotfile.com/dl/85817802/a59c938/fastboot.zip.html

2. Κατεβάζεις αυτό:

http://hotfile.com/dl/85818095/776bb22/recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img.html

3. Αποσυμπιέζεις το fastboot.zip σε ένα φάκελο πάνω στο Desktop σου ας πούμε ZTE. Στον ίδιο φάκελο βάζεις μέσα και το recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img

4. Ανοίγεις ένα cmd και κανεις cd Desktop/ZTE για να πας στο directory που τα έβαλες.

5. Γράφεις fastboot-windows flash recovery recovery-clockwork-2.5.0.9-modaco-r2-blade.img και θα δεις κάτι νούμερα σαν αποτέλεσμα.

6. Γράφεις fastboot-windows reboot για να ξαναξεκινήσει το κινητό.

 

 

Για να ξεκινήσεις το κινητό σε CWM recovery πρέπει να το κλείσεις, και να το ξεκινήσεις κρατώντας πατημένο το -Volume και το power.

 

Να σου πω όμως από την αρχή πως όλα αυτά τα έχω κάνει κι εγώ με την συγκεκριμένη κάρτα, και δυστυχώς δεν είχα καμία τύχη... έπρεπε να είχες δει το thread πριν επιλέξεις κάρτα:(:(:(

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, θα τα δοκιμασω και θα ποσταρω τα αποτελεσματα.

 

Δεν πειραζει. Αν δεν παιξει θα παρω μια αλλη απο την λίστα που υπαρχει στο αρχικο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Lexar 16GB microSDHC Class6 (αυτή : http://geekyram.com/shop/lexar-16gb-class-6-microsdhc-card-with-reader-218439) μια χαρά και το ίδιο γρήγορη με την 4GB Class6 SanDisk που είχα επάνω !!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Toshiba MicroSDHC 16GB class 4, αγορασμένη από Eshop.... άχρηστη :(

 

Το κινητό δεν την βλέπει καν... Ο υπολογιστής φυσικά την αναγνωρίζει κανονικά αλλά ως εκεί...

 

Δυστυχώς άργησα να ανακαλύψω αυτό το thread, που να φανταστώ ότι θα υπήρχαν τέτοια θεματα ασυμβατότητας.

 

Μάλλον θα πάω και γω για amazon και SanDisk 16GB class 2 που βλέπω ότι τη βλέπει κανονικά.

 

Και μία πρόταση: Βρε παιδιά πρέπει να κάνουμε ένα thread (αν υπάρχει ήδη παρακαλώ αναφέρετέ το και σε μένα) στο οποίο όποιος αγόρασε καινούργια κάρτα μνήμης και δεν του είναι συμβατή να μπορεί να το αναφέρει και να την προσφέρει σε όποιον ενδιαφέρεται σε discount... Κάποιος άλλος φίλος με κάποιο άλλο κινητό που θα είναι συμβατό, σίγουρα θα ενδιαφέρεται...

 

Πχ εγώ μόλις πέταξα 35 ευρά για μία κάρτα που θα μου μείνει, γιατί να μην βρεθεί κάποιος που θα μπορούσε να πάρει την ίδια κάρτα για πχ 20 ευρώ; 5 χρονάκια εγγύηση, κάρτα ανοιγμένη σήμερα, ολοκαίνουργια στη μισή τιμή, όλο και κάποιος θα ενδιαφέρεται...

 

Τι λέτε;

 

Αν υπάρχει κάτι δώστε το, αν όχι ρίχνω την ιδέα να την μεταφέρουμε στους administrators...

Samsung Galaxy Note II is still ROCKING !!!

My Galaxy Note Pro 12.2" is there for my educational purposes...

But Galaxy Tab Pro 8.4 is THE KING!!

SAMSUNG still rules !!! :up:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η ενότητα Buy & Sell που προσφέρεται στα ενεργά μέλη του myphone.gr και στην οποία μπορεί κανείς να καταχωρεί αγγελίες πώλησης.

 

Υπάρχουν όμως προϋποθέσεις για να έχει πρόσβαση κάποιος χρήστης. Για περισσότερα, μπορείς να δεις εδώ.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Προς κάθε ενδιαφερόμενο :P από Αμαζον ήρθε σε πολύ λογικό διάστημα η Sandisk 16gb class4 (η 2η στη λίστα με τις 16άρες, του πρώτου πόστ ). έκανα copy paste όλα τα αρχεία (και τους κρυφους φακέλους) από την παλιά sd στην νέα. όλα μπόμπα μέχρι στιγμής!
Link to comment
Share on other sites

Όποιος ενδιαφέρεται για την KINGMAX MicroSD SDHC 8GB (class 10): http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=300525070534&ssPageName=STRK:MEWNX:IT#ht_2467wt_698

 

Έγινε παραγγελία 2 Μαρτίου και ήρθε σήμερα, 8! Δουλεύει G-G.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Η συγκεκριμένη δεν έχει δοκιμαστεί... έχει δοκιμαστεί όμως η 16GB έκδοση αυτής της κάρτας (teamgroup) και δουλεύει μια χαρά. Γενικά, οι teamgroup δεν έχουν βγάλει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα, οπότε θα σου έλεγα να την τσιμπήσεις... αλλά σου ξαναλέω, πως ειδικά αυτή που linkαρες δεν έχει δοκιμαστεί.

 

Αν τελικά την πάρεις, κάνε ένα κόπο και δώσε feedback εδώ, να ξέρουν και οι υπόλοιποι.

 

Επίσης, αν κάνεις διπλά ποστ σε 2 thread δεν νομίζω να πάρεις απάντηση από κανέναν στο μέλλον:)

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

 

Παιζει μια χαρα, εγω την εχω τωρα πανω αλλα την ειχα πάρει απο αλλον στο ebay!

Το ιδιο και η 16αρα, μια χαρα!

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου είχε ξεφύγει...Επιβεβαιώνω ότι το Transcend 8GB Class6 + USB reader, Made in Taiwan δουλεύει άψογα....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επιβεβαιώνω και εγώ την 16γβ teamgroup απο το dealextreme. δουλεύει άψογα. Να ναι καλά τα παιδιά του θρεντ που με πρόλαβαν από κακή αγορά!!!!!

 

 

edit. Σε αυτήν αναφέρομαι http://www.dealextreme.com/p/genuine-teamgroup-micro-sd-transflash-card-with-sd-card-adapter-16gb-44517

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πειτε γι αυτες τις 2 μνημες;

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569150

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553993

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει link για καμιά καρτούλα micro sd 16gb class 10 που να δουλεύει άψογα με το blade?

Ψιλοφθηνή κατά προτίμηση...

Edited by silent_scream
Link to comment
Share on other sites

ναι, μία είναι class 10 και είναι πανάκριβη!

 

16GB και class 10 πανακριβη θα ειναι :( Εγω εχω παρει αυτη (http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=41536) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

HTC DESIRE 825
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει link για καμιά καρτούλα micro sd 16gb class 10 που να δουλεύει άψογα με το blade?

Ψιλοφθηνή κατά προτίμηση...

 

Υπαρχει αυτη εδω η καρτα, την εχουμε παρει πολλα ατομα, ολες αψογες :D

Αυτη την καρτα την ειχε το Πλαισιο σαν επισημος αντιπροσωπος αν σου λεει και αυτο κατι, τα εχω πει και πιο πριν!!

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...