Jump to content

ZTE Blade: SF/SD Cards


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Δε μου φαίνεται καλή τιμή για class4. Το πρώτο ποστ λέει πως είναι οκ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 195
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

μια χαρά δουλεύει, και αν δεν κάνω λάθος την έχει πάρει και κάποιος φίλος εδώ, από το φορουμ, και νομίζω πως το πόσταρε κιόλας (από e-gate)... αλλά δεν είναι 20ευρώ, 12,03ευρώ είναι...

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μέρες παρέλαβα αυτή. Πολύ καλή τιμή για χωρητικότητα και class, φαίνεται να μην υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας στο κινητό αλλά δεν είμαι σιγουρός 100%. Κάνοντας μέσω του κινητού copy - paste 4 αρχείων γύρω στα 400 με 500 MB το καθένα, η αντιγραφή ολοκληρώθηκε χονδρικά σε 15 λέπτα, ο οποίος μου φάνηκε αρκετά μεγάλος χρόνος. Αντίστοιχη δοκιμή με την παλιά κάρτα δεν είχα κάνει. Το SD Tools μου βγάζει ~10MB/s write και ~29MB/s read . Είναι λογικός αυτός ο χρόνος?:confused:
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά δουλεύει, και αν δεν κάνω λάθος την έχει πάρει και κάποιος φίλος εδώ, από το φορουμ, και νομίζω πως το πόσταρε κιόλας (από e-gate)... αλλά δεν είναι 20ευρώ, 12,03ευρώ είναι...

 

Με τα έξοδα αποστολής όμως περίπου τόσο είναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται η ίδια ακριβώς κάρτα με τον ίδιο αριθμό παρτίδας να δουλεύει στους άλλους κανονικά και σε μένα να βγάζει το σύμπτωμα 1?????

 

Επειδή μενδιαφέρει κι εμένα αυτή η κάρτα, τελικά την έκανες να δουλέψει;

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει καποιος απο εσας αν το san francisco εχει μεσα στην συσκεβασια καρτα και αν ναι τι χωρητικοτητα?

ποια καρτα προτεινετε εσεις?πιστευω πως μια 8αρα ειναι μια χαρα.αλλα επειδη αλλεσ λετε δουλευουν αλλες οχι,ποια θεωρειτε καλυτερη?και θα εκτιμουσα αν μου διευκρινιζατε τι ειναι το class που λενε και πως τις επηρεαζει.

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει καποιος απο εσας αν το san francisco εχει μεσα στην συσκεβασια καρτα και αν ναι τι χωρητικοτητα?

ποια καρτα προτεινετε εσεις?πιστευω πως μια 8αρα ειναι μια χαρα.αλλα επειδη αλλεσ λετε δουλευουν αλλες οχι,ποια θεωρειτε καλυτερη?και θα εκτιμουσα αν μου διευκρινιζατε τι ειναι το class που λενε και πως τις επηρεαζει.

 

25ευρώ - made in Taiwan ή αν θες φτηνότερη αλλά πιο αργή (μην φανταστείς μεγάλη διαφορά), 12ευρώ

 

το class είναι η ταχύτητα ανάγνωσης/γραφής

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καινούριος στα android κινητά μετά από Apple. Αν αγοράσω μια από τις παραπάνω συμβατές κάρτες, αρκεί ένα απλό copy/paste από την παλιά ή χρειάζεται και κάτι άλλο? πχ format (fat? fat16? ext2/3?)?? Ευχαριστώ.

 

ps:ΖΤΕ Blade gen1, ssr5,512 ram, μου το έφτιαξε ένας γνωστός

Edited by amazed
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αν στην παλια ειχες κανει extra, τοτε θα χρειαστει να το κανεις και στην καινουργια, αλλιως απλο copy paste. Αν θες για σιγουρια, βαλε τη καρτα στο κινητο, κανε φορματ απο τη συσκευη (οχι απο windows) και μετα copy paste

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Αν στην παλια ειχες κανει extra, τοτε θα χρειαστει να το κανεις και στην καινουργια, αλλιως απλο copy paste. Αν θες για σιγουρια, βαλε τη καρτα στο κινητο, κανε φορματ απο τη συσκευη (οχι απο windows) και μετα copy paste

 

δε το λες λιγο πιο αναλυτικα αν 8ες γιατι και γω θελω να περασω μια καρτα απο λεπτο σε λεπτο...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

δε το λες λιγο πιο αναλυτικα αν 8ες γιατι και γω θελω να περασω μια καρτα απο λεπτο σε λεπτο...

 

Όλες οι διαδικασίες καλύτερα να γίνουν με το τηλέφωνο κλειστό ή με το τηλέφωνο σε clockworkmod.

 

- Αν έχεις μόνο fat32 partition, απλά κάνεις copy στο σκληρό σου δίσκο όλα τα περιεχόμενα της sd, και μετά paste στην καινούργια κάρτα. Είναι η πιο απλή περίπτωση.

 

- Αν έχεις κάποια rom που έχει a2sd / link2sd / s2e κλπ, και αν εκτός από το fat32 partition έχεις δημιουργήσει και κάποιο ext partition (σημείωση: η ss5 έχει a2sd αλλά δεν ξέρω αν το χρησιμοποιείς. Αν έχεις δημιουργήσει στην κάρτα "χειροκίνητα" ext partition, τότε το χρησιμοποιείς. Αν όχι, τότε δεν χρειάζεσαι τα παρακάτω), τότε έχεις 2 λύσεις. Η μία είναι να κατεβάσεις ένα live cd της ubuntu (δεν κάνεις install την ubuntu, απλά "τρέχει" προσωρινά από το cd), και με το πρόγραμμα gparted δημιουργείς στην καινούργια κάρτα 2 partition, ένα fat32 και ένα ext3. Μετά, αντιγράφεις από την παλιά κάρτα τα δεδομένα σου με απλό copy/paste (η ubuntu μπορεί να διαβάσει και το ext partition που έχεις στη κάρτα σου, αλλά τα windows δεν μπορούν).

 

Η δεύτερη λύση είναι αν δεν θες να κατεβάσεις ubuntu:

 

1) Κράτα nandroid backup

2) Σύνδεσε κινητό με usb

3) Μπες στο clockworkmod: Partitions menu > mount USB storage

4) Κάνε copy τα πάντα από την sd σε κάποιο προσωρινό folder στο PC

5) Unmount USB Storage και βγάλε το USB

6) Κλείσε το κινητό (βγάλε την μπαταρία ή κλείστο από το clockworkmod) και βάλε την καινούργια sd

7) Κάνε partition την sd card από το clockworkmod (swap size επιλέγεις 0 γιατί δεν χρειάζεται). Αν δεν μπορείς να την κάνεις partition από το clockworkmod, τότε πρέπει να ξεκινήσεις το κινητό κανονικά (μπορεί να σου βγάλει widgets να μην φορτώνουν και άλλα σφάλματα, προσωρινό είναι όμως) και να κάνεις partition μέσα από το ROM Manager (αν δεν υπάρχει, το κατεβάζεις από market)

8) Σύνδεσε κινητό με usb

9) Μπες στο clockworkmod: Partitions menu > mount USB storage και κάνεις copy όλα όσα είχες κρατήσει στο προσωρινό folder στο βήμα 4

10) Unmount USB Storage και βγάλε το USB

11) Nandroid > advanced restore > Restore sd-ext only

12) reboot, ξεκινάς το κινητό κανονικά και μετά το κλείνεις αμέσως όταν ξεκινήσει

13) Κάνεις full nandroid restore. Και είσαι έτοιμος με μεγαλύτερη κάρτα και όλα τα προγράμματα να δουλεύουν κανονικά.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ kogos, Ubuntu υπάρχει μηχάνημα (με 10.04 LTS) οπότε βάζω την υπάρχουσα κάρτα και βλέπω αν έχει 2 partition και πράτω αναλόγως..

Τελευταία ερώτηση, επειδή από 2GB θα πάω 8GB, παίζει ρόλο, αν υπάρχει ext partition, να έχει το ίδιο μέγεθος με αυτό στην παλιά κάρτα? δηλ μπορεί να είναι μεγαλύτερο?

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ kogos, Ubuntu υπάρχει μηχάνημα (με 10.04 LTS) οπότε βάζω την υπάρχουσα κάρτα και βλέπω αν έχει 2 partition και πράτω αναλόγως..

Τελευταία ερώτηση, επειδή από 2GB θα πάω 8GB, παίζει ρόλο, αν υπάρχει ext partition, να έχει το ίδιο μέγεθος με αυτό στην παλιά κάρτα? δηλ μπορεί να είναι μεγαλύτερο?

 

Το μέγεθος των partition δεν παίζει κανένα ρόλο. Η θέση τους στην κάρτα είναι που παίζει ρόλο. Δηλαδή αν είχες πρώτο partition fat32 3.5GB και δεύτερο partition ext 500MB, τότε μπορείς να έχεις τώρα πρώτο partition fat32 7GB και δεύτερο ext 1GB. Αν όμως βάλεις πρώτο partition ext, τότε θα έχεις θέμα.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενας πιο γρηγορος τροπος αυτα που χρειαζονται (σε windows) ενας CARD READER και το http://www.partitionwizard.com/.

Συνδεουμε το τελεφωνο με usb, ενεργοποιηση αποθηκευτικου χωρου.

Συνδεουμε τη καινουργια καρτα στο PC.

Copy disk Wizard προσοχη απο τη παλια στην καινουργια με το MiniTool Partition Wizard Home Edition.

Αφαιρεση καρτας SD απο το τηλεφωνο, αλλαγη των καρτων και ειμαστε ετοιμοι.ολη

ολη η διαδικασια γιναιτε με το τηλεφωνο ενεργο

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενας πιο γρηγορος τροπος αυτα που χρειαζονται (σε windows) ενας CARD READER και το http://www.partitionwizard.com/.

Συνδεουμε το τελεφωνο με usb, ενεργοποιηση αποθηκευτικου χωρου.

Συνδεουμε τη καινουργια καρτα στο PC.

Copy disk Wizard προσοχη απο τη παλια στην καινουργια με το MiniTool Partition Wizard Home Edition.

Αφαιρεση καρτας SD απο το τηλεφωνο, αλλαγη των καρτων και ειμαστε ετοιμοι.ολη

ολη η διαδικασια γιναιτε με το τηλεφωνο ενεργο

 

Σωστός :). Αυτό θα μου φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο σύντομα γιατί αρχίζω πάλι αλλαγές με τις sd... πολύ πιο γρήγορος από τον τρόπο που ανέφερα εγώ.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλημερα παιδια. Ειμαι στην αναζητηση για καρτουλα μιας και 6 μηνες εχω ακομη την εργοστασιακη. Θα παω μαλλον για 8 ή 16gb. Aυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν εχει μεγαλη διαφορα class 4,6,10 Mη μου πειτε τα νουμερα, τα γνωριζω. Στην πραξη αν εχει διαφορα που να εχετε προσεξει

 

Βρηκα αυτες:

[link=http://www.play.com/Mobiles/Mobile/-/1005/1250/-/19254852/PNY-8GB-Micro-SD-Memory-Card-Class-10/Product.html?searchtype=genre&cur=258]

στην λιστα την αναφερει αλλα δεν λεει για class. Αυτη ειναι class 10. Πως θα μαθω αν λειτουργει;

 

[link=http://www.play.com/Mobiles/Mobile/4-/19254851/PNY-16GB-Micro-SD-Memory-Card-Class-10/Product.html]

[link=http://www.play.com/Mobiles/Mobile/4-/6738120/-/Product.html]

Edited by dantekavala
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Έχε υποψιν σου ότι το play.com δεν στέλνει ηλεκτρονικά στην Ελλάδα ;)

 

H microSD θεωρουνται ηλεκτρονικα; Και ηταν καλες ευκαιριες

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μενδιαφέρει κι εμένα αυτή η κάρτα, τελικά την έκανες να δουλέψει;

 

Φίλε sorry που άργησα να απαντήσω, εξεταστική...

Την κάρτα προσπάθησα να την κάνω να δουλέψει τότε που την πήρα όμως ότι κι αν έκανα (το έψαξα πολύ) δεν τα κατάφερα. Έτσι την παράτησα και αυτή και το blade και έχω να τα αγγίξω από τότε.

Θα ψάξω να την πουλήσω.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειμαι και πολυ ειδημων στα τεχνικα των μνημων, μπορει καποιος να μου πει αν αυτη η μνημη

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553993

ειναι συμβατη με το blade?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειμαι και πολυ ειδημων στα τεχνικα των μνημων, μπορει καποιος να μου πει αν αυτη η μνημη

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553993

ειναι συμβατη με το blade?

 

εγώ δοκίμασα 2 ίδιες kingston αλλά αγορασμένες από αγγλία, και δεν δούλεψε καμμία από τις 2. Και άλλοι χρήστες που είχαν αγοράσει από το ίδιο κατάστημα με εμένα είχαν πρόβλημα, και μόνο 1 χρήστης στο modaco είπε πως είναι μια χαρά.

 

Οπότε, καλύτερα μείνε μακριά.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

εγώ δοκίμασα 2 ίδιες kingston αλλά αγορασμένες από αγγλία, και δεν δούλεψε καμμία από τις 2. Και άλλοι χρήστες που είχαν αγοράσει από το ίδιο κατάστημα με εμένα είχαν πρόβλημα, και μόνο 1 χρήστης στο modaco είπε πως είναι μια χαρά.

 

Οπότε, καλύτερα μείνε μακριά.

 

Μα πως γίνεται σε άλλους να δουλεύουν οι ίδιες μνήμες και σε άλλους όχι???

Εγώ μάλιστα επιβεβαίωσα και τον αριθμό παρτίδας με κάποιον από το modaco και σε αυτόν δούλευε και σε μένα όχι.

Ευτυχώς τελικά κατάφερα και την πούλησα.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Στο e-shop έχουν προσφορα 3 Sandisk class 2 σε προσφορά, στη φωτό που έχουν ανεβάσει δείχνει class 4 :X, τεσπα, γνωρίζει κανείς αν δουλεύουν σωστά??
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Στο e-shop έχουν προσφορα 3 Sandisk class 2 σε προσφορά, στη φωτό που έχουν ανεβάσει δείχνει class 4 :X, τεσπα, γνωρίζει κανείς αν δουλεύουν σωστά??

 

Περιμενω κι εγω μια απαντηση απο καποιον που ξερει απο αυτα, καθως με βολευει η αγορα απο το eshop.

Οποιος μπορει ας πει ρε παιδια, θα βοηθησει κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...